buitenlandsch Invoer van vl^escii DE GERINGSTE WEERSTAND ELKE FRIES Vlieger in Indië doodgevallen EN DE BEPERKING VAN DE KALVERENTEELT DONDERDAG 9 JUNI 1938 tWEEDE KAMER N.S.B.-er profaneert Centrale Raiffeisen* Bank Zün broer bedreigd Bah! <rt OUD-KORPORAAL IN ARREST De N.T.M. in Friesland Nieuwe commandant IVe divisie Verhuizer kreeg piano op het lichaam Ex-hoofdcommissaris buiten vervolging Dobbelmann lekker, man! DE GOUDDIEFSTAL TE UTRECHT DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM Van oplichtingen en rijwiel diefstallen verdacht behoeft geen Anema te heeten. Maar als iemand, j zoo heet, is hij vrij zeker een Fries. En als iemand IBIS rookt, weet hij heel zeker, wat geurige tabak is. V^"heden kent- DEN HAAG, 8 Juni 1938. s affaire naa naar Duitachland 'Ut> feest- slwt, 1937 ■ond utt c tch. t Vleeach voor werkloozen Communiat atelt vragen ven. is Ongeval gevolg van een foutieve land ingamanoeuvre I De Import ven vleesch uit Dultschland geeft overigens ook voordeelen van agrarischen aard De teeltbeperklng wil de heer Dieters ter stond af geschaft alen, In het belang van de voedselvoorziening voor de werkloozen en ten Wü sullen nu meer stroo, groenten en boter naar Dultschland kunnen exporteeren. Na afloop der vergadering was er receptie tn het Jaarbeurs-restaürant. De afgevaardig den der Krlngbesturen en vele Bankdirecteuren kwamen hier hun gelukwenschen aanbieden. Dinsdagmiddag was J. Wiers, expedltieknecht bjj de firma Gebroeders Nederhoed, met twee andere mannen bezig met het afladen van een in een kist verpakte piano van een wagen, voor een perceel in de Zuiderstraat te Winschoten W. struikelde en kreeg de zware kist op sün lichaam. In emstigen toestand is het slachtoffer naar het H.K. Ziekenhuis overgebracht. Belde bee- nen en een arm zün gebroken. ie met .mrter. agnen Generaal-majoor A. R. v. d. Bent benoemd ezewaé 9»woond irtk’ gdt- ;a a*" plefle MD” Heb eeo band- m en i»! a.» o* e Volgent miniater Steenberghe zou afachaffing thana funeat zijn voor de betrokkenen zouden dus opnieuw moeten wordep gedag vaard en terecht moeten staan voor de recht- bank te Amsterdam. De officier van justitie te Utrecht te echter van het vonnis In beroep gegaan, zoodat het hof te Amsterdam de onbevoegdverklarlng zal moeten beoordeelen. ^ditie-inapecteura uit het buiten land terug Onderzoek naar geeatvermogena van verdachte Uit het antwoord van minister STEEN BERGHE bleek, dat de export van groen ten naar Dultschland nog niet volledig ge regeld is. Maar van Ingeblikte groenten zal in ieder geval geen sprake zün, wel van pulp en ook van vruchten (o.», druiven). Wat de teeltbeperklng betreft: veel nieuwe en kleinere bedrüven hebben reeds een vergroote toewüzing gekregen en wat de „psychologie in den landbouw” aangaat: het is voor de regee- rlng wel eens erg moeilük rekening te houden met de psychologie, wie garandeert voorts, dat het voor de melk en boter beter wordt wanneer de koeien „vervroegde pensionneering” krijgen en de beperking wordt verruimd? Waarom juist vleesch aan de werkloozen? Om de vleeschprüzen niet teveel te doen zak ken werden voor de minst draagkrachtigen bü- zondere regelingen getroffen en het is op ad vies van den landbouw zelf, dat de regeering tot het inbllkken kwam. Het Inblikken bevordert een regelmatigen afzet. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) vroeg of het wel juist is een gedeelte van ons volk een pro duct beneden kostprijs te leveren en of het in- blikken wel de juiste methode te. Groenten Voor den politierechter te Zutfen heeft de arbeider R. M. W„ uit Beekbergen, terecht gestaan, die zün broer, den landbouwer M. J. W, met een greep (d.L een mestvork) bedreigd had. KALIDJATI, 8 Juni. (Aneta). De kort- verbandvlleger sergeant H. J. Cornet Ie heden met een Glenn Martln-toestel neer gestort. De vlieger werd gedood Het behoeft eigenlük wel geen vermelding, dat de heer DIETERS (NS.B.) zich door den minister niet heeft laten overtuigen. Tav. den uitvoer van groenten naar Dultschland beweer de hü ruw-weg, dat er geen versche maar In- gebllkte groenten geëxporteerd zouden worden. Hü vroeg of de export van stroo, groenten en boter ook niet zonder den aankoop van vleesch mogelük ware geweest. De interpellant kwam, zooals gebruikelük is. met een motie, om het door „Landbouw en Maatschappü” aanbevolen stelsel in te voeren, doch de motie heeft maar weinige seconden ge leefd. Zü werd niet voldoende ondersteund. ISUJ- feO» mü» J*v*ns ér hoe el w weinig hoop is den dader in handen Soepeler regeling bepleit Vrüwel alle hierna volgende sprekers waren het erover eens, dat er moet komen een min of meer aanzienlüke verruiming van de teeltbe perklng in terwille van de veestapel-verjonging tn omwille van de beperking der melkproduc tie voor de Industrie. Ook de psychologische züde van het vraagstuk had veler belangstel ling: de boeren kunnen niet begrijpen, waarom men hier teeltbeperklng tbepast en van elders vleesch wordt Ingevoerd. De heer v. d. SLUIS (8D.A.P.) vroeg inper king van den veestapel van boven af, door b.v. het houden van vee boven een bepaalden leef tijd te. verbieden. In dien geest sprak ook de heer v. d. WEY DEN (R.KBP.), die het Ideetje aan de hand deed om de teeltregeling soepeler toegepast te handhaven en os. kalveren te laten .Aanhou den”, maar onder beding, dat voor elk boven tallig kalf een bepaald stuk vee later tegen ge- reduceerden prüs aan de regeering moet wor den overgedaan. gunste van den tusschenhandel. Voorts wensch- te hü een nog krachtiger bestrüding van de tuberculose onder het vee en maatregelen tot het bereiken van loonende prüzen voorhet vleesch en de melkproducten, o.a. door beper king van de margarine-productie. Van N.S.B.-züde te er bü de jongste inter- pellatie-Drop over het geval „Oss” aanmerking op gemaakt, dat de interpellant zün vragen te voren aan minister Geseling ter hand had ge steld: daaruit zou zooiets van een doorgesto ken kaart gebleken zün! 't Is wellicht met het oög daarop, dat minis ter STEENBERGHE in zün antwoord nadruk- kelük mededeelde, ’sheeren Dieter's vragen te voren zü het ook eerst hedenochtend ont vangen te hebben. Het communistische Tweede Kamerlid De Visser heeft aan de ministers van Buitenland- sche Zaken en van Justitie gevraagd, of het waar is, dat de bü de bomontploffing te Rot terdam omgekomen Oekrainsche leider Kono- valec. zich noemende Novak, een fascistische terrorist was, die wegens tiet voorbereiden en plegen van aanslagen op bekende persoonlük- heden uit Polen «n Zwitserland wera uitge wezen en tegen wien ook door verscheidene Volkenbondsdelegaties ter zitting van den Vol kenbond in 1934 reeds werd gewaarschuwd? Is de regeering niet van oordeel, dat, wil deze gebeurtenis, die veiligheid en vrüheid van de Nederlandsche bevolking ten nauwste raakt tot volledige klaarheid worden gebracht, het onderzoek dient plaats te hebben volstrekt on afhankelük van invloeden, die uitgaan van de kringen, waaruit het slachtoffer of van hen, die met deze kringen samenwerk ten, en wil zü een dergelük onafhankelük on derzoek krachtig bevorderen? Andere mogelükheden zün er niet. Is er geen vleesch in 't binnenland beschikbaar, dan moet het geïmporteerd worden om de noodklep te behouden. Het gaat nu om een hoeveelheid van 4 millioen K.G., oftewel mter 1.2 pct. van de totale vleeschconsumptie in Nederland. Per jaar zal 8 millioen K.G. ingevoerd worden, dus nog geen 3 pet. der consumptie. De import van Deensch vleesch bedraagt pl.m. 3 pet., maar dat een zuiver handelspolitieke aangelegenheid Er wordt beweerd, dat, als de Regeering tóch f 3 millioen ten koste legt aan vleeschvoorzie ning voor werkloozen. zü dit bedrag evengoed aan verhooging van den steun besteden kan. maar t te zeer problematisch of de werkloozen voor het meerdere steunbedrag wel vleesch zou- voortkwam den koopen. Schandelük profaneerend heeft de heer DIE TERS (NSB.), die in eersten termün zoo op vallend zakelük sprak, de heilige woorden van Christus: „Vader vergeef het hun....” misbruikt en de tegenstelling geconstrueerd, dat deze regeering in al haar voosheid wél weet wat zü doet. Bah!.... zoo werd er geroepen, een afkeuring inhoudende, welke nog veel te mild was. De motle-Wünkoop werd tenslotte verworpen met 8 tegen 53 stemmen. Vóór stemden de communisten, de N.S.B.-ers, de heer Van Houten (C.D.U.) en de heer Zandt (St. Ger Afachaffing der kalverenteeltbeperking xoa thans funest sfjn voor de betrokkenen. Tegen invoering van het door „Landbouw en Maatschappü" gepropageerde stelsel prijsregeling aan de grens door middel van hooge invoerrechten, voorna meHjk op gra nen heeft de Regeering, zooals begrüpe- ■ük is, groote beswaren. Bü KB. van 4 Juni 1938 te met ingang van 1 Juli 1938 ie. de generaal-majoor P. W. Best eervol ontheven uit zün functie van comman dant der IVe divisie, tevens bevelhebber in de 4e militaire afdeeling; 2. benoemd en aange steld: tot generaal-majoor, commandant der IVe divisie, de adjudant Vjn buitengewooen dienst van HM. de Koningin, kolonel A. R. van den Bent, commandant van de brigade grenadiers en jagers (Ie Infanterie-brigade). De nleuw-benpemde werd In 1883 geboren. In 1904 werd hü benoemd tot tweede-luitenant der Infanterie en, na de subalterne rangen te hebben doorloopen, in 1937 tot majoor, waarna in 1933 zün bevordering tot luitenant-kolonel en 15 Februari 1936 die tot kolonel volgde. In laatstgenoemden rang was hü commandant van de eerste infanteriebrigade (grenadiers en ja gers) en garnizoenscommandant te 's-Oraven- hage. Herdenking van het veertig jarig beataan Sergeant H. J. CXx-net te op net vliegveld Kalidjatl tüdens een oefenvlucht. ten gevolge van een foutieve landingsmanoeuvre neerge stort. Sergeant Cornet, die de eenlge inzittende was, is gedood. Het vliegtuig is totaal verbrand. De begrafenis zal morgen te 8.45 uur van Andlr geschieden. De commandant van de afdeeling luchtvaart te per vliegtuig naar de plaats dee onheite vertrokken. te krügen of hem zelfs' in persoon met zün werkelijken naam aan te wüzen. Het speuren in deze zaak zal nog lang worden voortgezet. Als het eene spoor doodloopt, zal een ander worden gevolgd, totdat er een aanwüzing komt. Bü de regeling van werkzaamheden van de Tweede Kamer te aan de agenda toegevoegd de wüziging van de omzetbelasting. De Kamer heeft voorts zonder verdere dis cussie en s. h. st. aangenomen de door de jong ste Grondwetswüziglng noodig geworden sup- pletolre begroeting betreffende het Inkomen van Prinses Juliana en het Inkomen van bet Koninklük Huls. De koerier Bora vertoeft nog steeds op het hoofdbureau van politie, ondanks aanvanke- lüke vrü positieve mededeelingen, dat hü ook niet als koerier in dienst stond van Konovalec, te zün rol toch nog niet in alle opzichten dul- delük. Wel zün de verklaringen, die hü heeft afgelegd, tot nu toe in alle opzichten juist ge weest, doch Boranowskl te in zün antwoorden "meer diplomatiek dan openhartig.Hü te zeer scherp in zün antwoorden. Toen hem gevraagd werd hoe hü zoo dwaas kon zün om in het Rotterdamsche hoofdbureau van politie een instelling van de G.P.Oe te zien, hetgeen aan leiding te geweest een etmaal lang inlichtingen te weigeren, in welken tüd de dader tüd gehad heeft om het land te verlaten, antwoordde hü: „Er was hier in Nederland nog nooit een bom aanslag gepleegd”. Toen hü er aan werd her innerd, dat hü niet kon weten dat er een bomaanslag was gepleegd, omdat hü te laat te aangekomen om getuige te zün van de con ferentie tusschen Konovalec en den dader Waloeck, ontweek hü verdere antwoorden. Hoe de dader van den aanslag ons land heeft bereikt en hoe hü het heeft verlaten, te nog steeds niet opgebelderd. Van het onder zoek in het buitenland mag worden verwacht, dat het eenig licht zal werpen omtrent de be wegingen van de personen, die complotten als deze smeden. De rechter-commtesaris, belast met de behan deling van strafzaken te ’s-Gravenhage, heeft thans het gerechtelük vooronderzoek in de be kende zaak tegen den vroegeren hoofdcommis saris van politie te ’s-Gravenhage, Van t 8„ beëindigd en gesloten. Zooals men zich herinneren zal, heeft om trent de feiten, waarvan de heer Van *t 8. werd verdacht en welke In 1927 zouden zün gepleegd, eerst de procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie te ’s-Gravenhage als chef van den toenmaligen hoofdcommissaris van politie, een administratief onderzoek ingesteld. Ook hebben partüen (de familie, die door den heer Van t 8. meent benadeeld te zün, als etecher en de heer Van t 8. als gedaagde) een arbi trage-procedure gevoerd, welke in 1935 eindig* de met een ontzegging van den etech tot terug betaling van het verstrekte bedrag. Daar ge meld administratief onderzoek niet de ge- wenschte opheldering bracht, heeft op last van den vorigen minister van Justitie de officier van justitie in 1935 gevorderd, dat de rechter-, commissaris een gerechtelük vooronderzoek sou Instellen, welk onderzoek van toen af tot heden heeft voortgeduurd. Dit vooronderzoek is zeer omvangrijk geweest en zeer minutieus gevoerd. De politiefunctiona ris, die met grooten üver en toewijding den rechter-commissarte ter züde heeft gestaan heeft vele en omvangrijke onderzoekingen in vüf verschillende landen ingesteld. Bovendien hebben bü het gerechtelük voor onderzoek hulp verleend de rechterlüke macht van twee vreemde landen en de politie uit di verse plaatsen uit vüf verschillende landen. Verschillende huiszoekingen hebben de rechter commissaris en de officier van justitie verricht: iedere vingerwüzing is gevolgd en nagegaan; het dossier vermeldt dan ook meer dan drie honderd namen, büna tweehonderd personen hebben de rechter-commtesaris of de politie functionaris persoonlük gehoord. “et Handeteblad ter oore komt, heeft n-JPderzoek te Berlün, Weenen en Praag ’n informatorische gegevens opgeleverd, die het kun,1€n zÜn voor de voortzetting van lande. De politie is bü 1 in bepaalde situaties is niet zel- vx den nóch de wil van den leider nóch die van vele zijner volgelingen doorslaggevend. Dat heeft de Anschlusz- gmchiedenis van Oostenrijk maar al te duidelijk bewezen. De nationaal-socialis- tische katholiek Seisz Inquart wilde aanvankelijk óók geen- volkomen aan- slulting bü Dultschland, maar wenschte de onafhankelijkheid, zij het ook van een nationaal-socialistisch Oostenrük, te handhaven en het meerendeel der ge matigde nationaal-socialisten achter hem koesterde precies dezelfde verlan gens. Onder de intimidatie en den druk van Dultschland en van de volledige Oostenrüksche Hitlerlanen was het met dien onafhankelijkheidswil van Seisz Inquart spoedig gedaan. .Spontaan” riep hij de Duitsche troepen te hulp, ofschoon er geen.^r^stigp ongeregeldheden waren, en even „spontaan” werd hij na den vol tooiden Anschlusz tot den vierden man in Oostenrijk gedegradeerd als dank voos het werkje, dat hij persoonlijk scheen te hebben opgeknapt. Enkel de wil van één man of van een bepaalde groep biedt nog geen voldoenden waarborg voor de a nationale onafhankelijkheid. Bepaald Ondanks al deze onderzoekingen is het aan de justitie niet mogen ge lukken, op de vraag, of verdachte heeft gepleegd dat. Waarvan hjj werd beticht, een positief antwoord te ge- dat aam ver dachte, nadat de sluiting van het ge rechtelük vooronderzoek onherroepe lijk is geworden, ingevolge art. 244 Wetboek van Strafvordering, een kennisgeving van niet verdere vervol ging is beteekend. Verschillende malen heeft de Regeering om den prüs op peil te houden koeien opge kocht en ingeblikt voor de werkloozen. Deze laatsten moeten consumenten van het bllk- vleesch blüven om de Regeering gelegenheid te geven, koelen uit de markt te nemen. der Rotterdamsche recherche, buitenland een onderzoek hebben met betrekking tot den bomaanslag Verschenen is hst eerste nummer van N.T.M., propaganda-uitgave der N.V. Ned. Tramweg Maatschappü te Heerenveen. Zoowel voor zakenreizen, toerisme als voor goederenvervoer vormt blükens deze uitgave de N.T.M. een belangrüke schakel in de verirtn- dlngen met het Noorden. Ook stelde hü de vraag, waarom nu eigenlük het vleesch goedkooper geleverd moet worden aan de werkloozen. Waarom ook geen andere producten? Overigens scheen het onzen katholieken afgevaardigde weinig te behagen, dat de inblikking van het in Dultschland gekochte vleesch voorloopig weer bü Zwanenberg te recht gekomen is. Of de invoer van vleesch bü deze vier mil lioen kg. zal blüven kon de minister nog niet zeggen. Als het maar eenigszlns mogelük is zal de bewindsman aan Hollandsch vleesch de voorkeur geven. Er is nog een vóór-verdrag met Argentinië aanhangig en die invoer komt even tueel in mindering van anderen buitenland- schen Invoer. Interpellant in deze geheimzinnige was de l^eer DIETERS van de N S.B. Hü be toogde, dat de Regeering het doel, hetwelk zü met de kalverenteeltbeperking en met de af slachtingen van vee op ’t oog had, niet bereikt heeft; de melkstroom is onverminderd blijven vloeien, de stroom te zelfs nog aanmerkelük verbreed, doordat het oudere vee teveel te .Aangehouden”. Door beperking der kalveren teelt gaat de veestapel in kwaliteit achteruit en te het minder goed mogelük selectie toe te passen. Juist jonge kalveren hebben veel melk noodig en, ontbreken die, dan komt er meer melk beschikbaar voor de zuivelbereiding Se dert 1932 is het boterverbruik met 30 pCt. afge nomen, terwül de invoer van levertraan en andere vetten, grondstoffen voor de margarine- bereiding, sterk vermeerderd te. Deze industrie maakte het laatste Jaar een winst van f 23 veehouders zich ten Natuurlük zal de minister, zoo luidde de belofte, zoo spoedig mogelük de teeltbeper- king verruimen, doch de regeering moet voorzichtig zün, wil zü een catastrophe voor komen. Het is in het belang van den land bouw zelf. Op verzoek van den commissaris van politie te Nümegen te te Zutfen gearresteerd .de 32- Jarige B„ oud-korporaal van *t Indische leger. Hü zou te Nümegen verschillende oplichtin gen hebben gepleegd en zich ook aan rüwieldief- stalien hebben schuldig gemaakt, evenals te Arnhem. Hü te gevankelük naar Nümegen overgebracht. ontoereikend is die waarborg, wanneer de man, die vóór alles de zelfstandigheid van de Nederlandsche natie zegt te wil len handhaven, geestelijk zóó afhanke lijk van zijn bewondering voor Hitler en diens Derde Rük is, dat hij niet alleen de voornaamste program-principen, hoezeer ook in strijd met den indlvldu- eele-vrjjheidllevenden Nederlandschen volksaard, aan Dultschland en zijn hui dige régime ontleende, maar bij her haling ook het officleele Duitsche stand punt bij incidenten tusschen Dultschland en Nederland tegenover het zulver-Ne- derlandsche verdedigde en aanhing. De wil, die zich zelfs onder hoogen druk meent te kunnen verzetten tegen dat, wat hij vrüwel crltiekloos bewondert, meer en meer navolgt (anti-semitlsme en anti-papistische schandaal campag nes) en als ideaal propageert, overschat waarschünlük zichzelf en is in ieder ge val niet in staat aan meer objectieve en nuchterder menschen eenig redelük ver trouwen in te boezemen. „Anschlusz” van Nederland bij JStschland willen weten, dat zü vol- geen inmenging van Hitler of nultachland wenschen, maar slechts t gtreven naar een „vrij*1 en onafhankelük zelfstandig nationaal-soclalistisch Nederland. Wü hebben geen enkelen feitelüken grond om te veronderstellen, dat de«e verklaring van Mussert slechts opportunistische en geen principieele beteekente zou hebben ter verlokking van diegenen, die door den .Anschlusz” van Ooatenrijk nóg kopschuwer zün geworden xgn alles wat natlonaal-soclalisme is of doh als zoodanig wenscht voor te doen. Wij hebben geen enkelen feitelüken -rond om aan de subjectieve eerlükheid van deze zeer categorische verklaring te twijfelen. Steeds hebben de NBB. en h,,r leiders betoogd, dat zü zuiver Ne- derlandsch willen zün en blüven en de woorden van Mussert waren van dien wil de sooveelste mondelinge bevestiging. Met deze mondelinge bevestiging heeft de Mussertbeweging zich voldoende ge distantieerd van de groep van Rappard, die openlük propaganda heeft gemaakt voor het opgeven van de Nederlandsche Miafhankeliikheld en voor een opgaan van den Nederlandschen Staat in het Derde Rük van Adolf Hitler. De NB.B.- eri beschouwen zichzelf niet gelük de Rappardianen als grens-Duitschers. Hoeveel voldoening deze verklaring van Mussert misschien ook in sommige krin gen moge wekken, voor ons verandert zü niets en kan zü ook niets veranderen aan het standpunt, dat wü als Nederlander tegenover de NB.B. hebben ingenomen en zullen moeten blüven innemen. Ijdens de op den tweeden Plnk- fj' sterdag te Lunteren gehouden X büeenkomst der NB.B. heeft de r Anton Mussert in zün Hagespraak den grootst mogelüken nadruk ver gaard, dat hü noch zün beweging iets van een Uit het getuigenverhoor bleek, dat de ver dachte het zün broer meermalen lastig had gemaakt, doch dezen keer duchtte W. gevaar voor zün leven. Hü was, terwül de verdachte hem met de scherp getande greep dreigend achterna was geloopen. naar het station Beek bergen geloopen, de eemge en dichtstbüzünde gelegenheid, om de politie op te bellen. Dat men hem daar verlof geweigerd had, van de telefoon gebruik te maken, namen de politierechter en de officier van justitie den betrokken spoorweg ambtenaar hoogst kwalük. De politierechter zel- de hem, dat hü. als er Iets ernstigs gebeurd was. y*”1 daarvoor verantwoordelük zou zün ge- ’ceet De spoorwegambtenaar trachtte zich te verontschuldigen met de verklaring, dat er Jum een trein binnen was gekomen. De verdachte, die bü den aanvang van het erhoor doofheid simuleerde, werd conform den *eh van den officier onmiddellük gevangen genomen. zal een onderzoek worden ingesteld naar ^.geestvermogens, zoodat de zaak naar den recntercommlssarls werd terug verwezen. De rechtbank te Utreëht deed verleden week uitspraak in de strafzaak tegen de verdach ten, betrokken bü de gouddiefstallen in de tandheelkundige kliniek te Utrecht. Inzake drie verdachten verklaarde de recht bank zich onbevoegd, omdat de feiten, heling betreffende, te Amsterdam waren gepleegd. Zü inspecteurs ta het •ngesteid r den Coolsinge 1 te Rotterdam, zün Woensdag *ra8gekomen. ***r het r* Berlün, Weenen en Praag 'n belang kunnen zür. onderzoek hier te onderzoek sterk gehandicapt, omdat zü o, d* daders, noch van het slachtoffer het). “ndere personen, die zijdelings een rol •e®Peeld, de antecedenten en verdere *«eht mag worden, dat de verkregen ge it s»nZ? zullen medewerken aanwüzingen omtrent de sporen, waarop de ^v*ugers zich hebben bewogen en‘vast te zü In Nederland hebben gewerkt, TT zeUs’ wanneer Mussert’» persoonlüke wil sterk genoeg zou zün om onder alle omstandig heden zich te blüven verzetten tegen wat hü zoo hartstochtelijk vereert, dan nóg moeten wü als rechtgeaarde Neder landers krachten# onze nationale onaf- hankelükheidsdrift tegen zün drijven strijden, omdat een nationaal-soclalis tisch Nederland zeker den geringsten weerstand zou bieden aan een geestelüke en nationale beïnvloeding van het zoo nabü gelegen nationaal-socialistische Dultschland. In bepaalde Duitsche krin gen wordt nu reeds Nederland beschouwd als een soort van aanhangsel van Dultschland, dat op grond van ras-, bloed- en bodem-overwegingen eigenlük bü Dultschland diende te worden inge- lüfd. Hoeveel veld zou deze onzalige nder bepaalde omstandigheden en opvatting bü onze Oosterburen winnen, indien wü nog hun geest en ideologie overnamen en ons geestelük en cultureel met hen gelükschakelden. Bovendien heeft het verloop der gebeurtenissen in Oostenrijk bewezen, dat het vestigen van een autoritair régime de massa rijp maakt voor het aanvaarden van een ander autoritair régime, omdat het een volk, dat geen kans meer krijgt zün meening vrü te uiten, tameUJk koud laat, of het onder den eenen of den anderen dwang staat. Het vestigen van een autoritair régime in ons land zou in strüd zün met de geschiedenis en den aard en de ontwikkeling van ons volk. De NB.B. en haar leider, die dit mis kennen, geven daardoor alleen reeds blük van weinig inzicht in dat, wat zü bü uitstek meenen te vertegenwoordigen. De NBB. moet dus door elk rechtgeaard Nederlander, die prijs stelt op een veilig en verzekerd voortbestaan onzer natio nale onafhankelükheld, worden afge wezen als de geringste weerstand tegen mogelüke expansie-verlangens van het pan-Germanisme en het grootste gevaar van een zoo niet staatkundige dan toch geestelijken en cultureelen „Anschlusz” van Nederland. Minister Steenberrhe Intusschen scheen de bewindsman al ver heugd over het feit, dat de melkstroom dank zü de teeltbeperklng in ieder geval toch niet grooter geworden te en voorts bestaat er het gelukkige gevolg, dat de vleeschmarkt gesa neerd werd. Betreffende de al dan niet mogelükheid van goede selectie constateerde de minister ver schil van meening onder de deskundigen. Overigens reserve-kalveren mogen aangehou den worden, houders van stamboekvee genieten büzondere faciliteiten, evenalsde eigenaars van sinds een aantal jaren t.-b.-c.-vrü Vee. 'Slecht één kwartje te verschuldigd voor de registratie van een mestkalf. Doordat de pro ductie in overeenstemming gebracht werd met de consumptie, kwamen de vleeschprüzen op hooger peil en nu moet de Regeering eener- züds beletten, dat de productie verhoogd wordt, anderzüds er voor zorgen, dat er een behoorlüke reserve bestaat. Het ïchünt een in zich sterk contradictoir geval: de Regeering voert een stringente kalverenteeltbeperklngspolitiek, waardoor in een bepaalde periode een tekort aan rur.d- vleesch voor bepaalde doeleinden ontstaat, of dreigt te ontstaan en tegelükertüd voert zü op groote schaal buitenlandsch vleesch in én uit Denemarken én uit Dultschland. In t laatste geval betreft het, notabene, Argentünsch vleesch, dat hier te lande wordt Ingeblikt, in Nederland, dat over heel de wereld beroemd te om zün puik vee. De wegen jder crisis- en handelspolitiek zün wonderbaar, maar toch, als men zooals minister Steenberghe het uitdrukte de drie züden van deze medaille met eenlge aandacht weet te beküken, dan daagt er toch wel eenig licht. De leden der Coöperatieve Centrale Ralf- feteen-Bank, gevestigd te Utrfecht, kwamen Woensdag in algemeene vergadering büeen in Tivoli, te Utrecht, mede ter herdenking van het veertigjarig bestaan der bank. Tegen half elf ’s morgens werd de verga dering geopend door den heer G. W. Strolnk, voorzitter van den Raad van Toezicht, die een kort welkomstwoord sprak, büzonder tot den loco-burgemeester van Utrecht, wethouder H. Botterweg. Door den heer A. A. Nengerman, onder-voor- zltter van het dagelüksch bestuur, werd hier op een herdenkingsrede uitgesproken, waarin een uitvoerig overzicht gegeven werd van de geschiedenis van de Centrale Bank. Namens het uit de leden gevormde comité werden door den heer Obbink (Hooge- veen) aan het bestuur de door den kunstenaar Jan Boon geschilderde portretten aangeboden van de heeren ir. F. A. R. A. Baron van It- tersum, voorzitter van het dagelüksch bestuur en G. W. Strolnk, voorzitter van den Raad van Toezicht. Vervolgenswerd door de Leeuwarder Zuivel- centrale een stel Makkumer aardewerk aange boden, bestaande uit een pul en twee vazen. Door het bestuur werd dank gebracht voor deze prachtige geschenken, die in het gebouw der Centrale Bank geplaatst zullen worden. Woorden van gelukwensch werden nog ge sproken door den heer J. Th. O. Kettlits, lid van Ged. Staten van Utrecht, namens den Commissaris der Koningin. Tenslotte sprak nog namens den Minister van Economische Zaken de heer ir. A. Roe- broek, directeur-generaal van den Landbouw, die mededeelde, dat het H M. de Koningin be haagd had den heer A. Stam, voorzitter van het bestuur der Boerenleenbank te Spanbroek, tot Ridder in de Orge van Oranje-Nassau te benoemen en den heer van Walsum, kantoor bediende van de Centrale Bank de gouden eere-medaille te verleenen, verbonden aan de Oranje-Nassau-Orde. Om drie uur ving de middagbüeenkomst en tevens de gewone Jaarvergadering aan. De rekening en verantwoording over werd goedgekeurd evenals de voorstellen van het bestuur betreffende de winst. Ook met het verslag van het Onderling Waarborgfonds ging de vergadering accoord. Tüdens de bestuursverkiezing werden de hee ren Z. Th. J. F. Baron van Dordth tot Medler (lid van het Bestuur), G. W. Strolnk en C. 8. van Beuningen (beiden lid van den Raad van Toezicht), C. S. van Beuningen en K. Eriks (belden plaatsvervangende bestuursleden), die periodiek aftredend waren, allen herkozen. De voorstellen tot wüziging van-de statuten en van het Hutehoudelük Reglement der Cen trale Bank werden aangenomen. Door den heer A. A. Nengerman werd ver volgens hulde gebracht aan de nog in leven zünde oprichters en eerste medewerkers der Centrale Bank. Deze heeren ontvingen de gou den medaille der Bank, welke medaille nu v<>or het eerst uitgereikt werd. Tenslotte werden gelukwenschen aangebo den aan het bestuur der Jublleerende Centrale Bank door den heer Britzel, onder-voorzitter van het Centraal Bureau van het Nederlandsch Landbouw-Comité en voorzitter van de F. N. Z„ die een schilderü aanbood (een stilleven van Pieter Claes). Door den heer G. W. Strolnk werd dank gebracht aan al degenen, die het bestuur der Bank gelukgewenscht hadden en geschenken hadden aangeboden. In ernatigen toeatand naar het ziekenhuia millioen, terwül 300.000 achter gesteld voelden. Minister Steenberghe'beweerde, dat de kal veren eerst na enkele Jaren meedoen in de vleeschvoorzlening, maar volgens den Interpel lant te zulks reeds na 8 A 10 maanden het geval. De Minister gaf toe, dat het doel der kal- verenteeltbeparking, wat betreft het keeren van der. melk stroom, niet be reikt te als gevolg van het .Aanhou den” der oudere dieren, maar ook als gevolg van de zeer toe te juichen rationalisatie in de vee-bedrüven. Daardoor ontstaat Immers kostprüs- verlaglng D» twee reclame-schllders, die, toen zü op den Coolslngel stonden te praten, gewond werden door de bomontploffing, vertoeven nog in het ziekenhuis. De toestand van een hunner schünt zoodanig te zün, dat hü nog lang zün werk niet zal kunnen hervatten. Deze twee geheel onschuldigen worden zwaar getroffeh door dezen aanslag, die hen voor langen tüd van hun inkomsten berooft en hen steun behoevend maakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15