ONS BLAD Veertiende bombardement op Kanton— wekt „Zuivering” onrust Het nieuws van heden DUITSCH MEMORANDUM AAN LONDEN CASTELLON GEVALLEN CHINEESCH BEROEP OP DEN H. VADER DE BAROMETER Engeland gaat 80 millioen leenen JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS DIJJERS leening aangekondigd Duiven door aardschok uit den koers geraakt Werk aan de Fransche munt hervat 4 Tracht Japan China te verdooven? De luchtaanvallen op open steden Engeland dreigt met clearing Het vreeselijk drama te Casteren By de beëediging van zwart- hemden-bataljon» Dreigende woorden van Mussolini Verwyten in de Geneefsche Opium-commiueie De Japanner» zouden door het water tot een terugtocht gedwongen worden Krankzinnige moeder werpt vier kinderen in een waterput Pamfletten tegen Stalin ver schijnen tot in Moskou in de fabrieken Brusselse he gemeenteraad spreekt in een motie zyn afkeuring uit Nieuwe Bisschop van Danzig benoemd TERUGKEER DER JEZUIETEN i NAAR SPANJE De muzikale hulde aan het bestuur en zusters van de stichting St. Antoniushoeve te Voorburg, waarvan Zondag het fS-jarig bestaan werd gevierd VEREENIGDE katholieke pers Berlyn zou weigeren de verplich tingen van de Oostenryksche leeningen na te komen Konoye minister van „Chineesche Zaken”? Het gifmengsters- proces te Luik Hun richtinggevoel werd gestoord Gebrek aan officieren Oud-burgemeester van Weenen overleden? DINSDAG 14 JUNI 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No 213 DE PRIJS DER AOVERTENTiEN bedraagt 20 d O regel; Ingezonden Mededeellngen 40 et. 0 BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bl| abon nament wordt op aanvrage gaarne door onre Administratie verstrekt K ’•M- HOTEL - CAFE - RESTAURANT In wanorde, doch zonder paniek .trekken de regeeringetroepen terug D1T NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN 7 Ue-aUad voor toskou, bijna VCU, Vil stormd sullen ver- MAGER MEM Stand o* Dinsdag «ar 7fl3 Vorige stand: 765A ru UI heeft niet Deze pamfletten moeten afkomstig zijn van eanmunlsten, die tegen Stalin gekant zijn en den dood van Lenin, Toechatsjewskl en andere leiden betreuren. Zy beschuldigen Stalin ervan, de verdedigingskracht van het land te onder mijnen. zoodat het een prooi voor andere mo gendheden wordt. U Juni zal in Engeland een 1 pet. defensie- leening, groot M millioen p. .t. tegen een koen van M pet. worden geopend. PARIJS, 13 Juni. (Havas). Vanochtend Is het werk aan de Fransche munt normaal her vat. Van de arbeiders werd niemand gemist. BERLIJN, 13 Juni (Reuter) Naar ver nomen wordt, heeft de Duitsche regeerlng een memorandum gezonden aan de Britsche regeerlng, waarin de vraagstukken van den „Anschluss” worden behandeld. Dit memo randum zal van veel beteekenis zijn by de besprekingen van deze vraagstukken, en be helst os. de Duitsche meening over het niet betalen van de rente, welke 1 Juni is ver vallen, van de Oostenryksche leeningen. KANTON, 13 Juni (Reuter) Kanton is vanavond voor den veertienden keer in veer tien dagen gebombardeerd, nadat de stad 48 uur lang voor aanvallen was gespaard ge bleven. Ook in de Industrie zou een zekere onrust heerschen. Door de onregelmatige levering van materialen kunnen directeuren en Ingenieurs de plannen vaak niet ten uitvoer leggen, zoodat zij gevaar loopen van sabotage beschuldigd te wor den. Kanten werd roer de veertiende maal gebons- bardeerd. Van Chineesche zijde werd een beroep gedaan op den H. Vader. Berlijn sou weigeren de verplichtingen van de Oostenryksche leeningen na te komen, waarop Engeland met clearing dreigt. ilubkam- Is volgt: NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD OROPESA, 14 Juni. (Havas). Het waren de vierde divisie van Navarra onder com mando van generaal Camiilo Aivnso en de 83ste divisie uit Galiclë onder commando van generaal Martin Alonso, de over winnaars van Vinaroz en Benlcarlo, die als eersten Castellon binnentrokken, de eerste uit bet Oosten, de tweede uit het Noorden. Te kwart over zeven gisteravond was alle tegenstand in de stad ten einde. 760 De Jezuïeten hebben dezer dagen hun vroe gere kloosters in Azapeita en Loyola weer be trokken De bevolking heeft hen overal geest driftig ontvangen, en is verheugd, dat de Paters hun vroegere werkzaamheden weer kun nen hervatten. ti) s*a "moede- 1-8 uit- trecht. Men gelooft, dat het Duitsche memorandum in zake de Oostenryksche leeningen de herhaling inhoudt, dat Duitschland de verantwoordelijk heid voor deze leeningen afwijst. Tegelijkertijd sluit het echter, naar men denkt, niet de deux voor tweezijdige besprekingen. In alle Britsche kringen wordt de grootst mo gelijke reserve in acht genomen ten aanzien van een inhoud van het memorandum, doch de in druk bestaat, dat, hoewel de Duitsche voorstel len over het algemeen niet aannemelijk zullen blijken te zijn, zy de basis kunnen verschaffen voor verdere onderhandellngen. der paniek, terug. Uit Valencia komt het bericht, dat de zoon van den minister-president, Romulo Negrin, is gewond tijdens een luchtgevecht aan het Le- vantfront. Hij had een rechtsch vliegtuig neer geschoten en dit kwam in den val neer op den vleugel van het door hem bestuurde toestel, zoodat deze afbrak en hij met zijn valscherm omlaag moest springen. Tijdens de botsing tus- schen de beide toestellen bekwam hjj lichte ver wondingen. VATICAANSTAD, 13 Juni. (Havas). K H. de Paus heeft tot opvolger van Mgr. Edward O'Rourke, die is afgetreden als Bisschop van Danzig, benoemd den pastoor van de kathe drale kerk te Danzig. Mgr. Splett 1 38—U 00-00 7-a s-u 7 U.D.V. afRrtro- punten len zijn, ordpun- :hil ook Bovenstaand bericht loochent wel sterk de bewering van Sir Samuel Hoare, den Britschen minister van Binnenlandsche Zaken, die de zer dagen verklaarde, dat er geen bewijzen waren dat het congres voor communistische propagandadoeleinden zou worden benut. (Red.) De vele watertjes en riviertjes in China maken het ónmogelijk, dat de Japansche genietroepen overal bruggen slaan. Meermalen neemt men dan ook zijn toevlucht tot de „levende brug”, waarbij de genie-troepen, in het water staande, op hun schouders de planken torsen, waarover de oprukkende Japansche infanterie den anderen oever kan bereiken Naar in kringen der voorn arotronde godloo sen verluidt, zal de Engelsche legatie aan alle deelnemers een visum verstrekken voor de reis naar Engeland. Wanneer onverhoopt aan de Russische delegatie een visum zou worden ge weigerd, dan zal een vooraanstaand bestuurs lid van den bond der godloozen. die op een diplomatieken pas reist de Russische godloozen vertegenwoordigen. Wanneer ook dit onmogelijk zou worden gemaakt, dan zal een bestuurslid der Engelsche communistische partij worden verzocht, om de boodschap der Russische god loozen aan het congres ter vergadering voor te lezen. Gedurende de congresdagen zullen de Russische radiozenders speciale uitzendingen in verschillende talen verzorgen als propaganda voor het atheïsme. De voorzitter van den bond der godloozen Jaroslawskl zal een belangrijke boodschap aan het wereldcongres der vrijden kers richten. MOSKOU 13 Juni Volgens een bericht in de „Klrchendlenst” zijn de voorbereidingen voor Jiet wereldcongres der godloozen, dat in September van dit jaar te -Londen zal worden gehouden reeds in vollen gang. Door den bond der strijdende godloozen wordt een geweldige activiteit aan den dag gelegd etn een zoo groot mogelijk aantal deelnemers bijeen te krijgen, die naar het vrijdenkerscongres trekken. BRUSSEL, 14 Juni (Belga) Op voorstel van den socialist Marteaux heeft de gemeenteraad van Brussel met algemeene stemmen de volgen de motie aangenomen: De gemeenteraad van Brussel, smartelijk ge troffen door het luchtbombardement van open steden, dat den dood tengevolge heeft van dui zenden kinderen en vrouwen, onschuldige slachtoffers van deze ongerechtvaardigde aan vallen, spreekt den wensch uit, dat de regeerln- gen van alle landen, en in het bijzonder die der groote mogendheden, maatregelen nemen om gezamenlijk, te trachten, een einde te maken aan deze nuttelooze en ongerechtvaardigde slachtpartijen. Hier en dxxr zijn pamfletten verschenen, waarin aanvallen worden gedaan pp de aztoriteiten, en in het b(>u>nder otf^Stalin. Tetwijl dergeiyke geschriften sedert 20 jaar BMweljjks bekend waren, zelfs in de voorsteden van Aagelijks in de fabrieken binnengesmokkeld ca op den grond en op lessenaars gevonden. BERLIJN, 13 Juni (Havas) De aardschok ken hebben de eigenaardige uitwerking gehad, dat zjj het richtinggevoel -'an postduiven hebben verstoord. Een groot aantal duiven was Zondag- ochtend aan de Dultsch—Nederlandsche grens opgelaten, bestemd voor Berlijn. De dieren verdwaalden echter en kwamen met eenlge uren vertraging aan. Over het verschrikkelijke gebeuren te Caste ren vernemen wij nader: Het gezin, bestaande uit den 45-jarigen J. 8., zijn 38-jarige echtgenoote en negen jeugdige kinderen, woont in de boerderij, staande aan een zandweg, vijf minuten buiten de kom van het dorp Casteren. De vrouw leed den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid. Zondagmiddag was zij alleen met haar vier jongste kinderen thuis. De man was de deur uitgegaan en de vijf an dere klnderep speelden in de omgeving van de woning. In een vlaag van verstandsverbijstering greep zy haar een-Jarlg zoontje Josephus en wierp hem in den bij *t huls staanden 5 M. diepen put. waarin de -melk in bussen wordt koel ge houden en waarin het water een meter hoog stond. Vervolgens pakte ze den twee-jarigen Albertus beet en wierp hem eveneens in den put. Hetzelfde lot ondergingen ook het driejarig dochtertje Johanna en de vijfjarige Willibror- dus. De arbeiders aan 4e Fransche mant hebben het werk sonder stoornis hervat. Antwoord on vroren van hA Tweede Kamerlid Dg VZRWOSSTING VAN DS HOKNAN-VNIVKRSITEIT. Bij het bombardement van Tsjangsja door de Japanners werd de befaamde Hoenan-untverstteit totaal verwoest Wat er van de muren overeind blééf en een kijkje in den chaos van de slaapzalen. Door de brandbommen werden in de bibliotheek meer dan duizend jaar oude handschriften van onschatbare waarde vernield van het groote recht- meldt nader, dat de gisteravond om kwart zèS$n Castellon binnengedrongen zijn en de haven hebben bezet. Volgens welingelichte kringen te Tokio zou het Japansche leger er in hebben toe gestemd, dat het ministerie voor Chinee sche zaken, dat binnenkort opgericht zal worden, onder leiding zal staan van Konoye zelf, terwijl Oegaki onderchef zou zijn. Het leger zou daartegenover bereikt hebben, dat de opperbevelhebber der troepen in China de leiding krijgt van de commissie voor Chi neesche zaken, die in China ingesteld zou wor den, en waarin een vertegenwoordiger van het Een niet te bepalen aantal Japansche vlieg tuigen vloog boven de stad. Vijf maal zijn vlie gers verschenen, die bijna 30 bommen hebben uitgeworpen in de buurt van de electrische cen trale in de voorstad Saitsjoen, die reeds Vrijdag werd vernield. De Chineesche afdeellngen van den Inter nationalen Veldtocht voor den vrede, de Vol- kenbondsvereenlglng en den Bond van bul- tenlandsche betrekkingen hebben gezamen lijk een beroep gedaan op Z. H. den Paus, om al Zijn invloed aan te wenden om het bom bardement van Kanton door de Japansche luchtmacht te doen eindigen. Tot ia Moskou verschijnen tegen Stalin rich te pamfletten. «He zich keeren tegen „zuivering". Het leger heelt gebrek aan offi cieren. LONDEN, 13 Juni. De „Times" meldt uit glga, dat maarschalk Worosjilof order heeft gegeven, dat 10.000 kadetten als luitenants in het roode leger moeten worden opgenomen, hoe- Hij zelde voorts ieder sterfgeval te hebben onderzocht Den dag na deh dood van Lambert Beyer werd slechts zeer weinig gevonden. Doch sinds den daarop volgenden dag leefde de we duwe Becker veel royaler en betaalde zij ook een deel barer schulden. Dat was meestal het geval, hetgeen den ad vocaat-generaal aanleiding gaf op te merken, dat diefstal de drijfveer der misdaden was. Om half een werd de zitting geschorst. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd ot Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper rubriek 10 ct. per regel. SARAGOSSA, 13 Juni (Havas) De recht- sche troepen zijn vanmiddag de stad Castellon hmnengedrongen. Na Castellon geheel omsin geld te hebben, gingen zif over tot den aanval cp de hulzen in den rand der stad. Hedenavond werd fel in het centrum der stad gestreden. De regeeringstroepen boden weerstand in de stra ten, en de hulzen moesten een,voor een be- L J- Kur- ieend-T. X- 4» Een communiqué sche hoofdkwartier rechtsche troepen over LONDEN, 13 Juni (Reuter) Reuter verneemt de volgende bijzonderheden over een nieuwe regeertngsleenlng, die morgen zal worden aangekondigd. Het zal een leening zyn van 80 millioen Pond Sterling in den vorm van een 3 pCt. nationale verdedigings- leenlng, die aflosbaar zal zyn in de jaren 19541958. De koers van uitgifte Is vastge steld op 98 pCt. De inschryving zal op 15 dezer openstaan. ROME, 13 Juni (Havas) Mussolini heeft te Cesena Romagne vier bataljons zwarthemden beëedlgd. In zyn toespraak zeide Mussolini: „Bataljons, ik vraag u thana: zal er voor u in tyd van oorlog iets ónmogelijk zyn?” Toen de zwarthemden hierop antwoordden: „Neen”, zeide Mussolini: „Eens zal ik u herin neren aan het antwoord, dat gy my op myn vraag hebt gegeven”. >»ter ts. Het laatste kind deed pogingen om uit den put te komen, waarby de vrouw het kind met een haak hielp. Op deze wyze is het knaapje aan den dood ontsnapt. Buitenbol Telefoon 117375 Den Ilias Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd VASTENDAGEN >V(-IAI.E schotels GïïièVE, 13 Juni. (Havas). In de Geneef- Khe commissie tot bestrydlng van den handel in opium hebben vanochtend de vertegenwoor digers van China en Japan elkaar verwyten gedaan. De vertegenwoordiger van China, dr Hoo, verklaarde, dat Mandsjoekwo onder het Japansche bewind een distributiecentrum van opium Is geworden, en hy beschuldigde Japan ervan China te willen verdooven. De Japan- ■che afgevaardigde, Aman, vroeg de commis sie een onderzoek te willen instellen naai den Chlneeschen opiumhandel in het Verre Oosten. De gedelegeerde van Chjpa stelde voor een film te laten draaien over de organisatie en sluikhandel in opium in de Japansche conces sie van Hankau. Deze film werd door de Chinee sche autoriteiten opgenomen na de ontruiming dezer concessie door de Japanners. De vertegenwoordiger van Japan heeft ver klaard, dat indien de commissie dit voorstel zou aanvaarden, dit een Chineesche propagan dafilm een officieel karakter zou verleenen, •aartegen hy met nadruk voorbehoud maakte. Onder die omstandigheden zou hy zich ver plicht zien zyn medewerking aan de commissie te staken. De commissie besloot het voorstel van den Chlneeschen gedelegeerde niet te aanvaarden. Deze gaf evenwel te kennen, dat hy zich voor stelde op eigen gelegenheid de film te laten draaien In een bioscooptheater te Genève, en dat hy voor deze voorstelling uitnoodigingen zenden. Maar volgens de „Times” is de vervroeg de bevordering der kadetten r.oodig gewor den, doordat de drastische en langdurig* „zuivering” sinds het vorige najaar het le ger beroofd heeft van een derde deel of de helft van zyn officieren boven den rang van luitenant. Duizenden officieren zyn verdwenen, sonder dat daarvoor een reden is gegeven, en vele andere zouden terecht gesteld zyn als „verraders. Trotskisten en volksvyanden”. De stemming in het leger sou dan ook zenuwachtig zyn. 13 Juni. (Belga). De rechter van in- vanochtend by de voortzetting vl/. Proces tegen de weduwe Becker ver- J te gelooven, dat de „mevrouw Dau- “cstaat. De beschuldigde heeft van haar éen vaag signalement kunnen geven, •U haar geregeld ontmoette. vel hun opleiding aan de militaire scholen nog niet voltooid is. Als officleele reden voor dezen maatregel vordt aangegeven, dat men den jongen luite nants commandoposten voor de manoeuvres van bA najaar wil geven. Na haar daad is zy naar haar familie. <tye op eenigen afstand van de woning woont, ge sneld, waar zy vertelde, wat er was gebeurd. Onmiddeiiyk ging men naar de boerdery en waarschuwde den gemeente-dokter. Toen deze ter plaatse kwam, kon hy slechts den dood van de drie kinderen constateeren. De vrouw werd in zeer overspannen tcestand voorloopig by de. eerw. zusters te Hapert on dergebracht. Vandaag zal zy naar de psychia trische inrichting te Vught worden vervoerd. Het stoffeiyk overschot van de jeugdige slachtoffers zal Woensdag worden begraven. heeft roorte- ’edstrud l verloo. Bis voor 'oèr pg. wier ge. "de ds og roet tsten iet inphut, emenUfr In ieder geval zou dan de volgende stap door Londen moeten worden ondernomen. Indien een regeling onmogeiyk zou zyn, is er reden te gelooven, dat Oroot-Brittannië begin volgende maand een clearing zal in voeren. Het feit, dat Engeland met het instellen van clearing met Duitschland dreigt om betaling van den dienst der Oostenryksche leeningen af te dwingen, is aanleiding tot bittere commenta ren. Met voldoening constateert men overigens, dat Italië niet aan de besprekingen der mogend heden heeft deelgenomen. Men gelooft, dat de besprekingen in hoofdzaak ten doel hebben, de positie van Engeland tegen over het Duitsche ryk te versterken. Wat het Engelsche dreigement betreft, merkt men op. dat de opzegging van het DultschBritsche bé- talingsaccoord van November 1934 Duitschland zou bevryden van de verplichting in Engeland zekere afgewerkte producten te koopen. Indien Engeland tot gedwongen clearing zou overgaan, aldus ,”’t. men, zou Duitschland op dit gebied zyh vryheld vah handelen hernemen. De bond van Katholieke professoren aan de Chineesche unlversiteiten heeft eveneens de hulp van den H. Vader ingeroepen tegen de Ja pansche aanvallen en het bombardeeren van kerken en burgerbevolking. Volgens berichten uit Chineesche bron staat de stad Kaifeng tien voet onder water, doordat de Chlneezen de dyken der Gele Rivier over eeu afstand van acht kilometer hebben doorgesto ken. Verder zouden ook de dyken van de Wel, d» Kwangtsje en de Man bezweken zyn; het is echter niet bekend, of dit een gevolg is van den zwaren regenval der laatste dagen of dat de Chlneezen ook deze dyken hebben doorgestoken. In gezaghebbende Japansche kringen zegt men, dat de dykdoorbrakcn geen onmiddeiiyk gevaar voor de om Tsjentsjau staande troepen met zich medebrengen. De woordvoerder der Chineesche militai ren heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen, die ten Oosten van Tsjengtsjau door de overstroomingen van de Gele Rivier worden opgehouden, een algeheelen terug tocht zyn begonnen. Het water heeft den spoorweg naar Loenghal bereikt en stroomt snel in Zuidoosteiyke richting. leger en een van het ministerie van Bultenland- ache Zaken zitting zouden hebben. In samenwerking met die commissie zou Tokio de militaire, economische en politieke vraag stukken behandelen, welke ryzen door de in stelling van een nieuw bewind In het bezette gebied. Het toezicht op de politieke en econo mische aangelegenheden zou pas weer door de burgeriyke autoriteiten uitgeoefend worden, wanneer de normale toestand in dit gedeelte van China teruggekeerd zou zyn. Itagaki zou er by Konoye op hebben aan gedrongen, dat de werking van een Japansch— MandsjoeryschChineesch economisch blok hoofdzakeiyk beperkt zou biyven tot Mand- sjoekwo, waarby China slechts een aanvullende rol zou spelen door belden anderen staten grond stoffen voor de Industrie te verschaffen. 1H1NCHEN, 13 Juni (Reuter) Naar hier E^ürid wordt, is Richard Schmitz, de vroegere •M-nat.-soclalistische burgemeester yan Wee- ■*0, fa het concentratiekamp van Dacha aan kankeroperatle, gestorven. Dr. Schmitz mu sterk tegen de nazi’s gekant, oog in Febaruarl heeft hy zyn meenlngen ^•sngaande in een openbare vergadering ge- Na den „Anschluss” werd hy op 11 Maart van burgemeesterspost ontheven, en den Vo>?enden dag in hechtenis genomen. Net Djo. meldt, dat dit bericht echter van ’'“Ogelichte zijde wordt tegengesproken. Even nadat de troepen de stad waren binnen getrokken, kwamen ook de ordedienst, de ge neeskundige dienst en de convooien met levens middelen in de stad aan. De frontlyn ligt thans voos Almazora, zes kilometer ten Zuiden van Castellon. De re geeringstroepen trekken in wanorde, doch zon- 't

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9