voor lieke terreur? Regeering geeft vijf ton luchtbescherming Technische herziening der Omzetbélasting 1 jl R00MSCH-KATHO- PEPSODENT TANDPASTA 7.5 MILLIOEN MEER VERWACHT 89 GEMEENTEN WIL ZIJ - DAARMEE HELPEN DONDERDAG 16 JUNI 1938 I in TWEEDE KAMER ac re- Wissellooper beroofd Slachtoffer ernstig mishandeld Gift van de Koningin Beschuldiging niet bewezen PWi 1 SCHIPPER VERDRONKEN HU de eenige met IRIUM NA DEN BOMAANSLAG TE ROTTERDAM Wachtmeester vrij gesproken Openbare schuilkelders zullen het algemeen niet worden gebouwd Congres van den katholieken bond te Rotterdam ONGUNSTIGE TOESTAND IN CAFÉBEDRIJF Zware druk op het groote gezin Het groote gezin zwaar getroffen van ongekende schittering der tanden! MAN GESTIKT IN EEN STUK VLEESCH Voor de slachtoffers der aardbeving op Celebes Aan zijn verwondingen overleden Bijna alle sprekers hebben vrij stelling voor de eerste levens behoeften gevraagd Bezwaren tegen werkings duur der wet IRIUM geeft aan millioenen de sensatie JONGEN AANGEVALLEN -- k Opleidings- en toekomstmogelijk heden voor jongelui Nergens veilig? - Behoefte aan vliegers in Indië Platteland moet zich zelf redden Smalle loopgraven aanbevolen kittel rui da Lever's De grwote take ia veerdeeliger ‘■r SSSta rU«aP 1 als geheel doelstelling i worden i- nog steeds noodlg sal blijven, om daarin ver- betering te F Vervoltens verslagen In behandeling genomen. In bet jaarverslag werd betreurd dat de ac- cUnsverlaglng nog steeds achterwege bleef. Wel werd met de herziening van de Drank wet een begin gemaakt. Van officleele zijde bericht men ons, dat H. M. de Koningin een bedrag van f 1.000.— ter be schikking heeft gesteld van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië ten bate van de slachtoffers van de aardbeving op Midden- Celebes. f De zestien-Jarige J van Leeuwen uit Maas land, die Maandagavond te Maassluis Dl) een aanrijding ernstig werd gewond, is Woensdag middag overleden. voordt^ Wstsd Doordat bet roer van het schip, waartegen hij geleund stond, plotseling afbrak, geraakte de 28-Jarige ongehuwde schipper E. H. in het Winschoterdlep. Een passeerende melkrijder, die het ongeluk zag gebeuren, kwam den drenkeling met een bootje te hulp, doch hoewel het hem gelukte den schipper spoedig op bet droge te krijgen, bleken de levensgeesten reeds te rijn geweken. onverlaten waarbij De 18-Jarige jongen B. e Zaandam betrapte Dinsdagavond een man, die rich verdacht op hield op het erf van een der buren. Toen de man rich ontdekt sag, gaf hij den jongen een harden klap op zijn hoofd en koos het hazenpad. Een direct Ingestelde achtervol ging van den man had geen resultaat. De jongen had tengevolge van den klap een hersenschudding bekomen en moest naar bet 8t. Janssiekenhuis worden overgebracht. W. AndrtetMn (R.K, Steatepartij) end* ok w* i gw®" ndnetfk ten itds ge it, d Hert B m* drtakeo. living N n wolkje r wam- die dan (genheid, oen, dat atjenaa of beter lort vU te w- t strives det eMr van den venijn* zwakker, maar ja eeftden 1 zeggen [bloemen zich o» ■nhuidt ehuirif-* V notf Atata (tabe, ster et Warnat Brwlkgra S35U3SS» Zóó doeltreffend is 1RIÜM, dat reeds éénmaal flink borstelen met Pepeodent Tandpasta het glazuur schooner en glanzender maakt dan ooit tevoren mogelpk was. naar, deae figuur zoo weinig mogelijk te (toen voorkomen, hy schijnt selfs aan eenige vrij-, stellingen te denken. De heer Bachg vroeg voorts gelijke behandeling van het amba-hts- bedrijf met den fabrikant, die aan het publiek levert, en verzachting van de regeling betref fende het verhoogen van aanslagen. Dut geen reclame meer gemaakt aal mogen worden met niet-berekenlng der belasting, is ultstezend. Met de noodlge bedenkingen Wijkt de heer WAGENAAR (A. R.) de nadeelen der omzet belasting als onvermijdelijk te aanvaar den, en hy hield den minister voor, dat diens „technische” wijzigingen wel degelijk verzwa-^ ring van den belastingdruk beteekenden. OVPr de verschillende vrijstellingen wilde hij thans beslist zien. Voorts zal bjj het organlseeren van de lucht bescherming rekening moeten worden gehouden, voor zoover dit niet reeds tot uiting komt in de indeellng in gevarenklassen, met het onder scheid als gevaarobject tusschen de groote be volkingscentra eenerzyds en het platteland eu de kleinere steden anderzijds. Op het programma voet den 2en Congresdag staat een bezichtiging van de Lever’s Zeepfa brieken te Vlaardingen. alsmede een boottocht door de havens en een bezoek aan bet vlieg veld te Rotterdam. PEPSODENT is de eenige van alle tandpasta’s, die IRIUM bevat, waardoor op verrassende wijze de natuurlijke glans der tanden verhoogd wordt. IRIUM is de nieuwe moderne manier om de dofte, verkleurende tandfilm te verwijderen - de tanden te glanzen en de mond- schoon en frisch te houden. Na het uitbrengen der verslagen volgde be handeling der voorstellen van het hoofdbe stuur en de afdeelingen. het bedrijfsleven en den bond betreffende, welke volgens advies van bet hoofdbestuur werden aanvaard. De eerste dag van dit drukbezochte Congres werd besloten met ten feestavond in gebouw De technische wijzigingen werden dbor den heer BACHO (R. K.) hoogeiyk geroemd. Ook do hoogere heffing op zekere buitenlandsche producten achtte hy een verbetering. Minder bevredigend vond hU echter de regeling voos den detailllst-fabrikant uitgevallen. Liever bad hl) dezen geheel uitgeschakeld gegian, maar do minister streeft er althans Woensdagmiddag omstreeks half twee is in het Putterveld nabij Puth de 19-jarige wissellooper Maessen van de Middenstandsbank te Sittard door twee onbekende mannen overvallen en van zijn Ingezamelde gelden beroofd. M. werd zoodanig toegetakeld, dat hjj in be- wusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Sittard is overgebracht. De marechaussee heeft de zaak in ondersoek. DEN HAAG, U Juni 1938 Een „technische” herziening beeft mi nister De Wildé de wijziging der Omzet- belasltngwet 1933, Welke hedenmiddag in de Tweede Kamer aan de orde kwam, ge noemd.' „Technisch”, dat klinkt over het algemeen nogal ongevaarlijk en doet ge makkelijk veronderstellen, dat de zaar an derszins niet zoo heel belangrijk is. Onder de „technische" vlag vervoerde de minister echter een kostbare lading: de verlenging van den werkingsduur der wet met vijf Jaar en afrondingen van bepaalde® heffingen dermate naar boven, dat er een vefhooglng der opbrengst met 7.5 mil- lloen verwacht wordt. Daar deskundigen op luchtbeschermlngs- gebied van oordeel zijn, dat er in ons land geen plekje is waar men met recht kan verwachten van luchtaanvallen verschoond te blijven, acht men ook de beslissing dat het platteland en de kleinere steden voor de eventueele noodlg geachte technische voor zieningen niet behoeven te rekenen op steun van de Regeering, ten eenenmale onaan vaardbaar. De heer Andriessen verwachtte van deze wijziging een ongunstlgen weerslag op het economisch leven, oen belemmering der acU- veering van bet bedrijfsleven; machines, welke voor de productie dienen, sag hjj gaarne van de heffing vrijgesteld. Het Dageiyksch Bestuur van de Vereeni- ging geeft op dit communiqué uitvoerig com mentaar; het bestuur wijst er op, dat bet Regeerlngscommunlqué dient te worden aangevuld met de mededeeling, dat de Regeering voor de geheele organisatie van de luchtbescherming geen grooter bedrag beschikbaar wenscht te stellen dan vijf ton, welk bedrag vrijwel geheel sal worden uit gegeven voor de Inspectie van de Luchtbe scherming en voor steun aan de gemeenten van de le en 2e gevarenklasse. Hiervan zal ook een subsidie van f 12.000 worden verleend aan de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan de aan deze vereeniging opgedragen taak van propagan da en instructie van bet geheele Neder landsche volk op het gebied van de lucht bescherming. Gewezen wordt verder op de enorme uit gaven, welke de ons omringende landen rich getroosten voor de luchtbescherming, waar bij het bedrag van vijf ton ontstellend ge ring is. Het gevolg Is ojn. dat wordt afge- sien van het bouwen van openbare schuil kelders en dat, met uitzondering van de 89 gemeenten, gerangschikt te de le en te ge- varenklasse, ds overige gemeenten tn ons land tsuv. de Inchtbescherming aan sichaelf worden overgelaten. Het bestuur van de N. V. L. acht het stand punt der Regeering voor de burgerbevolking in hoogs mate verontrustend en acht het volko men inconsequent om enorme uitgaven te doen voor versterking van leger en vloot doch voor de beveiliging van de burgerbevolking geen gelden beschikbaar te stellen. Deze inconsequentie wordt nader belicht door verwijzing naar oju Engeland en België, waar men de bescherming van de burgerbevolking op intensieve wijze or ganiseert, in vergelijking waarmede hetgeen bier te lande geschiedt, slechts kinderspel is. Nagegaan wordt, wat zou kunnen geschieden bij luchtaanvallen, als openbare schuilkelders ontbreken; temeer daar een groot deel van ons volk geen schullloopgraven o.m. op grond van de plaatselijke bodemgesteldheid zal kunnen aanleggen. Wil de Regeering, zoo lezen wij ver der, dat by de bevolking hier te lande althans een zeker gevoel van beveiliging tegen strijdgas zal ontstaan, dan zal zij ten spoedigste maat regelen moeten treffen, dat in het geheele land een deugdelijk volksgasmasker verkrijgbaar worde gesteld, tegen een prijs, die binnen het bereik ligt van een ieder, óók van den minst- bedeelde. Het bestuur wijst verder op de inconsequentie dat de Regeering eenerzyds de bescherming van den individueelen burger in eigen huls of bedrijf (de z.g. zelfbescherming) uiteraard op kosten van de burgerij zelf op den voorgrond stelt, doch tegelijkertijd aan de Vereeniging (die in opdracht van de Regeering de taak van pro paganda en Instructie voor de zelfbescherming op zich heeft genomen) de middelen onthoudt om zich op Intensieve wijze aan die taak te wij den. Het bestuur der N. V. L. besluit zijn commen taar als volgt: ,JIet standpunt der Regeering, zooals uiteen gezet is in het communiqué, verdient air ernstige bestrijding en wanneer dd doe: en de arbeid van de N. V. L. vergeleken met die van de tallooze vereenlglngen en orga nisaties in ons land, welke op royale wijze wor den gesteund uit de Rjjksmiddelen, dan komt t voor, dat toekenning van een subsidie van f 12.000 aan de N. V. L. blijk geeft van een on juist inzicht In het groote belang van het vraag stuk van de bescherming van de burgerbevolking tegen het luchtgevaar, en een miskenning is van de enorme en moeilijke taak, welke deze Ver eeniging, op verzoek van de Regeering, op rich genomen heeft." Aandacht taf in teder.geval meetfta wnrden besteed aan het dooven van de verlichting, aan de alarmeering en aan de mogelijkheid van ver zorging van eventueele gewonden De verwachting mag worden gekoesterd dal op deze basis de besteding van RUksmldcelen voor het doel der luchtbescherming zoo groot mogelijk nuttig effect zal hebben. Opgemerkt worde nog, dat het bovenstaande clet betreft de z.g. „zelfbescherming" van be drijven en particulieren, op welk terrein da Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtbeschermlng zich beweegt Bij gelegenheid van het tten-jarig bestaan der afdeellng Rotterdam (St. WUllbrordus) van den Ned. R K. Bond van Hotel-, Café-, Res tauranthouders en Slijters ,J9t. Joseph” werd Woensdagmiddag aldaar het congres van de zen bond geopend, dat den avond tevoren reeds Ingezet was met een receptie door het bestuur van de jubileerende afdeellng. De eerste congresdag begon met een H. Mis, tot intentie van den bond opgedragen door den geestelijken adviseur van de afd. Rotterdam, kapelaan A. A. Trouwborst, in de kerk van den H. Laurentius. Te twee uur werd de algemeene vergadering gehouden in gebouw Palace. Deze vergadering, die onder presidium stond van den voorzitter van St. Joseph, den heer P. J. van Dijk, van Helmond, werd behalve door een groot aantal afgevaardigden van de af deelingen o. a. bijgewoond door den geestelijken adviseur van den bond, pastoor W. van de Ven, van Luyksgestel. De voorzitter wees in zijn openingswoord op den slechten toestand van de bedrijven der bondsleden in het algemeen en de actie, die Zoude het doel niet even goed of even slegftl te bereiken zijn door heffing van opcenten op het tarief van invoerrechten? In leder geval moet de wet vereenvoudigd wor den. Mét de heeren Schllthuis en Wage naar hoopte hjj, dat verschillende vrijstellingen met zullen worden „gekocht” met een verhooging der heffing. Een „entre-nous”-tje ontstond er tusscher. den communist DE VISSER en den N. 8. B.-er WOUDENBERG, die de opmerking geplaatst had, dat ons heele belastingstelsel verkeerd was en de druk ontzettend zwaar, natuurlijk als gevolg van het niet-nationaal-soclallstlsche regiem, maar de communist wees hem er met voorlichtings-hulpvaardigheld op, dat de be lastingdruk juist in fascistische en aanverwan te landen ontstellend zwaar is, zoodat wij ons hier eigenlijk nog „mln of meer” in een para dijs mogen voelen. •y«nho< met den Menheer r*- Een der twee mannen, die bij den bomaan- te Rotterdam ernstig werden gewond, de «-jarige W. Pats, te thans hersteld en heeft tet Ziekenhuis verlaten. De toestand van den anderen gewande, den «-jarige p j Nestra, zal nog een langdurige verpleging noodlg maken. Dezer dagen heeft de Rotterdamsche politie te ds meenlng, dat geen enkel middel tot op- teklering in deze zaak mag worden verwaar- teted, een séance bjjgewoond van den tele- Paath Fred. Marton. Doch weldra moesten de Politiemannen ervaren, dat deze man hen met ’tel verder had gebracht. De vertooning had ®^*eta enkel nieuw aspect in deze zaak ge- Groote bezwaren tegen de verlenging van den werkingsduur der wet opperde de heer VAN DEN> HEUVEL (A. R.), ook tegen aller^tV lei bepalingen derzelve. yr^fschoon ook wij eiken vorm van I I eigenrichting als in strijd met de wet veroordeelen, moeten wij ronduit bekennen, niets te voelen voor de vrijheid en de democratie, zooals de KJl.Crt. die opvat. Een vrijheid en een democratie, welke zich niet gebonden achten aan de door God gestelde zeden en natuurwet, oordeelen wij maar wei nig minder verwerpelijk*.,dan een dic tatuur, die haar onderhoorigen met de haar ter beschikking staande machts middelen dwingt diezelfde wet in be paalde gevallen te overtreden. Nu wij een positief Christelijke regeering en een positief Christelijke meerderheid in de Kamer hebben, lijkt het ons de juiste tijd om aan de propaganda en het be staansrecht van den Neo-Malthusiaan- tchen Bond, die om moreele redenen geen Koninklijke goedkeuring meer kan krij gen, langs wettigen en wettelijken weg soo spoedig mogelijk een einde te ma ken, opdat ons Christelijk volk niet langer vergiftigd worde met door dien Bond aanbevolen leerstellingen en prac- ttfken en de diepere oorzaak van de uit gerechte verontwaardiging en erger nis ontstane verleiding tot het grijpen naar onwettige pressiemiddelen door particulieren worde weggenomen. Mede in verband met den toestand van 's Lands financiën jjeeft de Regeering zich nader beraden, op welke wyze de voorzie ningen van Overheidswege terzake van de bescherming van de burgerbevolking tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht, ge zien de uiteraard beperkte geldmiddelen, welke daarvoor beschikbaar kunnen wor den gesteld, dienen te worden tot stand ge bracht, opdat de aanwending van die mid delen, onder de huidige tjjdsomstandighe- den, zoo doeltreffend mogelijk zij. De Regeering stelt zich daarbij op het standpunt, dat de bescherming van de bur gerbevolking tegen aanvallen uit de lucht in de eerste plaats moet worden gezocht in de actieve luchtverdediging door vol doende luchtdoelgeschut en een behoorlij ke luchtmacht. Wie bescherming geeft te gen oorzaken, geeft bescherming tegen ge volgen. Aldus de aanhef in het heden verschenen nummer van het maandblad .Xuchtgevaar”, orgaan van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming te 's-Gravenhage, van den zéér belangrijken tekst van een communiqué Inzake het standpunt, dat de Nederlandsche Regeering op het oogenbllk inneemt ten aan zien van het vraagstuk van de luchtbescher ming. Naast de actieve luchtverdediging blijft, al dus het communiqué, de passieve luchtbe scherming noodlg, teneinde de gevolgen van geheel of gedeeltelijk geslaagde luchtaanvallen zooveel mogelijk te beperken Aangenomen mag worden, dat een aanval ler bij„ het uitvoeren van luchtaanvallen in hoofdzaak gebruik zal maken van brisant- en van brandbommen, hetgeen echter niet weg neemt, dat ook zij het in veel mindere ma te aanvallen kunnen worden verwacht, waarbij gebruik van strijdgassen wordt maakt. Vit een en ander volgt, dat bij het or- ganiseeren van de luchtbescherming in de eerste en voornaamste plaats maatregelen moeten worden getroffen, welke gericht zijn op het verleenen van ten voldoende be scherming tegen aanvallen met brisant- en met brandbommen en welke voorts reke ning houden met de gevolgen van derge- Ijjke aanvallen. Wat de beschermingsmaat regelen betreft, heerscht veelal de gedach te, dat uitsluitend speciaal daartoe Inge richte schuilkelders een voldoende bescher ming tegen aanvallen met brisantbommen kunnen verleenen. Dit is bepaaldelijk- niet juist. Smalle schullloopgraven welker aanleg, mits voorbereid, men kan uitstellen tot kort voor het uitbreken van de vijan delijkheden bieden den aanvaller een dermate kleine trefkans, dat men zich in dergelijke loopgraven bjj een vjjandelijken aanval met brisantbommen voldoende vei lig kan achten. Uit dien hoofde kan het bohwen vsn openbare schuilkelders in het algemeen worden nagelaten. Voor de grootere bevolkingscentra en de gemeenten uit de eerste en tweede gevarenklasse moet van Rijks wege steun worden verleend om den arbeid o.a. van brandweer en andere hulpdiensten (verzorging gewonden) te organiseeren en te outilleeren, als mede om in het dooven van de ver lichting en de alarmeering te voor zien. Voor het platteland en de klei nere steden, voor zooveel niet in bo- De vijftigjarige C. van Vliet, wonende in de Langelijnstraat te Rotterdam, kreeg bij het eten een stuk vleeech in zijn keelgaat. Een osunld- deilijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Tegen brandbommen is weinig of geen be scherming te verleenen. Derhalve is het van het grootste belang maatregelen te treffen, op dat een brand in de kiem kan worden gedoofd en een brand, welke door omstandigheden een min of meer grooten omvang hoeft Verkregen, met kracht kan worden bestreden. Wat de bescherming tegen gasaanvallen be treft, moet het duidelijk zijn, dat wanneer niet over gasmaskers wordt beschikt alleen in gasdicht afgesloten ruimten bescherming is te vinden. Wil men dan nog tevens beschermd zijn tegen de indringing en scherfwerklng van bommen, dan zou men over moeten gaan tot het bouwen van gasvrjje schuilkelders voor de geheele bevolking. Dat hieraan in verband met de daaraan verbonden kosten niet kan worden gedacht, behoeft geen nader betoog. i f De omzetbelasting heeft in de practjjk be wezen, aan verschillende onvolkomenheden te laboreeren, welke tot onbillijkheden en admi nistratieve moeilijkheden leiden en een tech nische wijziging was dan ook Inderdaad hoog noodlg, b.v. ten opzichte van belasting op loon, belasting op voorwerpen en artikelen voor men worden, dat voor de heffing van de be lasting zekere vormen van bedrijfsuitoefening zonder voldoenden grond in een meer voor- deelige positie komen dan andere. De wensche- lijkheld is gevoeld, den blnnenlandschen fa brikant niet te doen achter staan by den bul- tenlandschen producent. Een verhoogde op brengst werd niet onwelkom geacht en de mi nister wilde daartoe komen door voor zoo ver redeiyk in méér gevallen dan tot nu toe mogeiyk belastingheffing toe te passen. Een vergemakkelyking in de betaling en inning der belasting wil de minister bereiken door een plakzepel-systeem in te voeren. venbadoelde c«v*en- deeld, zal in het algemeen meer de organisatie dan de technische woon-' ziening op- den voorgrond moeten staan. Korten tyd later strompelde de wissellooper met de fiets aan de hand naar de in de on- mlddeliyke omgeving gelegen woning van pas toor Alberts. Deze stelde risk in verbinding met de politie en den geneesheer Hermans te Schin- nen, die eenlgen tyd later aankwam en de won den van het slachtoffer verbond. 8. werd ver volgens naar zyn woning overgebracht. De politie heeft dadeiyk de omgeving afge- set en overal gespeurd, doch tot nog toe zonder succes. Het bedrag, dat vermist wordt, bedraagt om streeks vier honderd gulden. De eerste spreker de heer ANDRIESSEN (R. K.) vond de technische herzieningen verant- be treurde dat de gezinnen De Krijgsraad heeft Woensdag vonnis gewezen in de zaak tegen den wachtmeester der Ko- ninkiyke Marechaussee, A. v. d. W. te Temeu- ■en, beschuldigd van een misdryf tegen de zeden. De Krygsraad verklaarde het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak den beklaagde vry, daarby de zaak verwyzende naar den tot straffen bevoegden commandeerenden rifider. Vorige week Woensdag elschte de auditeur militair tegen beklaagde drie maanden gevan- lenlsstraf, met aftrek van voorarrest. Nader biykt, dat het slachtoffer van den overval met beroovlng is de omstreeks 30-jarige J. H. Schaekens, wissellooper van het bykantoor der Twentsche Bank te Sittard. Hy had den geheelen morgen in Amstenrade en Schinnen wissels geïnd en reed per rijwiel op een binnen weg te Puth (gem. Schinnen), toen hy plotse ling door een gemaskerden man, die uit het struikgewas te voorschyn kwam, werd over vallen. Deze gaf hem met een gummistok een slag op het hoofd, waarop hy van zyn rijwiel sloeg. Een tweede man van kleinere gestalte kwam hierop toesnellen en bracht een snede toe in den ach terband van de flets van den wissellooper, waarop hy de tasch met gld, welke tusschen het frame hing, greep om ermede van door te gaan. S. richtte zich van de straat op,, doch nauweiyks stond hy weer overeind of een der bracht hem een tweeden slag toe, een diepe wonde aan het hoofd ont stond. 8. viel neer, terwyi de daden zich uit de voeten maakten. ratals men zich herinneren zal, heb- y ben Indertijd katholieke studenten Z/ en enkele N. 8. B.-ers te Utrecht >o zoodanige actie tegen een door den Ifljmv-Malthuslaanschen Bond georga niseerde tentoonstelling gevoerd, dat deee tentoonstelling uit vrees voor ver- ole]jng van het tentoongestelde gesloten werd. In Hoorn heeft zich thans een soort- pHjfc geval voorgedaan. Ook daar zijn „,,r aanleiding van een tentoonstelling ran genoemden Bond wanordelijkheden leroonaakt o.a. door katholieke jonge- lui. en bet gevolg van een en ander is geweest, dat de zaalhouder de gastvrij heid aan den Nieuw-Malthuslaanschen Bond heeft opgezegd. In verband met i deze gebeurtenissen meent de liberale jlleuwe Rott. Courant te moeten spre ken van „Roomsch-Katholleke Ter- rtur” en den katholieken te moeten ver wijten, dat zij niet principieel, maar slechts uit opportunistische overwegin gen voor vrijheid in dit land met zijn gemengde bevolking zouden zijn. Zon der de door enkele al te vurige katholie- ken toegepaste geweldmiddelen tegen de propaganda van den verderfelijken Neo-Malthusiaanschen Bond te willen goedkeuren, lijkt het ons toch een ty pisch nationaal-soclallstische overdrij ving van het liberale blad om hier van Roomsch-Katholleke terreur te spreken. Hoogstens zou hier door menschen, die den Nieuw-Malthuslaanschen Bond en de door dien Bond gepropageerde le- venspractijken blijkbaar in verdediging venschen te nemen, gesproken kunnen worden van terroristische middelen, ge bruikt door enkele katholieken. Ter zuivere beoordeeling van het te Hoorn geschiede, dient men echter re kening te houden met het feit, dat de katholieken in Hoorn te zamen met ver- zchillende anderen, die evenmin Iets vin den volkskanker van het Neo-Mal- thusianisme willen weten, een met 1300 handteekenlngen voorzien verzoek aan den burgemeester van Hoorn hadden gericht, om deze hun ergernis gevende tentoonstelling te verbieden. De burge meester volgde echter niet het voor beeld van zijn ambtgenooten in ver schillende andere plaatsen, maar nam bet standpunt in van den burgemeester nn Utrecht indertijd en oogstte het zelfde, op grond van ervaring te voor ziene, gevolg. De ernstige vraag mag gesteld worden, of de plicht van een burgemeester, te waken voor het hand haven van de rust en orde in zijn ge meente, niet zoo ver gaat, dat hjj mani festaties, welke, zooyeel ergernis geven aan een belangrijk deel der bevolking in zijn gemeente, dat er ongeregeldheden lit voort moeten komen, beter kan ver bieden dan toelaten? technische volkanen woord, echter, groote door deze belasting soo zwaar getrof fen worden. Het algemeen belang zal wel moeten praevaleeren, maar de belangen der groote gezinnen wettigen een ver zoek om bet aan tal vryatelllngen te vergrooten at de heffingen voor bepaalde ar tikelen te verlagen. b nu b nog een verhooging der belas ting op komatl Er is behoefte aan vliegers taet het M-brevet, In Nederland en vooral in Ned.-Indlë. Tot nu toe bestond bU uitzending van aspirant-vllegers met kort verband naar Indië altijd het groote risico dat de uitgezóchte cap- aldaten tydens de vliegopleiding na korteren of langerén tyd blijk gaven niet voldoenden aan leg voor het tWo te bezitten. Eer men echter zoover was, waren natuurlijk voor den betrokkene reeds zeer veel koeten gemaakt. Teneinde nu dit risico te beperken, was men by het departement van Koloniën ge neigd op het voorstel van het Luchtverdedl- glngsfonds in te gaan en in de toekomst voor deze ultsending slechts personen in aanmerking te laten komen, dig reeds in het bezit waren van een vliegbrevet. De minister van Koloniën heeft nu Besloten een dergelyke proef te nemen met 20 jongelui voor uitzending, vermoedelyk reeds in Novem ber aa., als aspirant-officler-vlieger met kort dienstverband. Ts.t zullen de meest geschlkten, die aan de vooropleiding tot officier voldoen door het departement van Koloniën uit de reeds gebreveteerden of voor November nog te bre- veteeren vliegers worden uitgekozen. De gegadigden hiervoor moeten Nederlander zyn. ongehuwd, minstens 19 en niet ouder dan 24 jaar en tevens in het bezit van een diploma H.BB., Gymnasium, M.TJ3. of daarmede geiyk- staande opleiding. Bovendien moeten zy ge keurd worden door den geneeskundigen raad van bet Departement van Koloniën voor uit zending naar de tropen en door den vlleg- mediseben dienst van Soesterberg voor llcha- meiyke geschiktheid als militair vlieger. Deze keuringen geschieden echter voor rekening van het Luchtverdedigingsfonds. Het Luchtverdedigingsfonds stelt zich voor de opleiding hiervoor reeds op 1 Juli te begin nen en wel op de vliegvelden Schiphol, Twente en Ypenburg, teneinde tydig over een geschikt aantal gebreveteerden, voldoende aan stelde eischen, te tteschlkken. Gegadigden hiervoor kunnen zich schrlfteiyk aanmelden by den secretaris van het Luoht- verdediglngsfonds, Vyverweg 2, Park da Kievit, Wassenaar, waarna zy alle Inlichtingen zullen ontvangen. De duur der na aankomst in Nederlandach- Indië te sluiten verbintenis bedraagt 7 jaren, na het behalen van het groot-mllitair vlteg- brevet en het waarnemersbrevet, waarvoor op ongeveer 90 maanden dient te worden gerektad. De uitzending geschiedt als burger met 2e klasse overtocht. Na het beëindigen der Ver bintenis ontvangt men een gratificatie van 5000, terwyi iwepiyr* de kosten voor terug reis eventueel ook voor het intusschen ge vormde gezin voor rekening van den lande komen, mits de betrokkene onmiddellyk na be ëindigen der verbintenis, althans binnen een nader te bepalen korten termyn, naar Neder land terugkeert. Personen, die In Nederland nog niet aan den dienstplicht hebben voldaan, moeten, alvorens voor uitzending in aanmerking te kunnen komen, een voor-opleidlng van 3 tot 4 maanden volgen by de Koloniale Reserve te Nymegen. Het moet voldoende worden geacht in dien voor het personeel van belangrijke in stellingen en bedrijven, welke tot eiken prys in werking moeten worden gehouden, dergelyke schuilkelders worden ingericht. Het overige gedeelte van de burgerbevol king zal rich tegen het gas wanneer dit door den vyand wordt gesproeid moe ten beveiligen door deuren en vensters gas dicht af te sluiten, dan wel gebruik te ma ken van gasmaskers of geïmproviseerde middelen ter bescherming van de ademha lingsorganen. Maakt de vyand gebruik van gasbommen, dan zal men met deze gasbe schermingsmiddelen dekking moeten zoeken in de schullloopgraven. Omtrent de vervaardiging van z.g. volks- gasmaskers worden van Rykswege voorbe reidingen getroffen. Nog heel even is minister DE WILDE aan het woord geweest om absoluut nóódig was dit nletl te betoogen, oat deae herziening der Omzetbelastingwet ten nauwste verband houdt met den toestand der schatkist, en dat ook de vrijstellingen daarmede in verband staan. Kbmt er een hoogere heffing, dan Is er ook wat meer ruimte voor vrijstellingen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15