godsdienst en politiek de Omzet van SB Wijziging belasting Zevenjarig meisje aangerand VRIJDAG 17 JUNI 1938 Wetsontwerp aanvaard Kerkelijk leven Eerstdaags examen-doen? IBP TWEEDE KAMER Geen heffing op fruit R. K. MEISJESBESCHERMING Vacature Rekenkamer Het kind meegesleurd amendementen De kerk van Meerssen Verheven tot Basilica minor G HET PROBLEEM VAN DE WERKLOOZEN DE 80ste VERJAARDAG VAN KONING GUSTAAF WERKVERSCHAFFING OP HET PLATTELAND Jaarvergadering van de Federatie Minister deed weinig concessies Een amendement-Groen om fruit vrij te stf Hen, is aangenomen UE tno Tiende vliegend blad van de actie „Voor God” iNT >rodnm (hap" HET CONGRES DER R.K. CAFÉ HOUDERS AF EM.-PASTOOR J. HOLTEL t kaas NAAR DUITSCHLAND Herziening der ba^i* uurloonen’ Ronduit gaf hy den heer Wagenaar gelijk. Niet alleen hier De wet legt ontegenzeglijk een zwaren druk lUK ff. 5 i Boterprij* Kopenhagen Boternoteering Vóór stemden de liberalen, communisten, Donderde* kronen of M cent par K.G. nutmi* UWv De commissienoteering voor Nederlandsche bo ter U vaatgesteld op 77 cent per K.G. iln na rt ZEE ert- LA «pr ee en. huis- on ge- Die Katholischen Ausland- deutschen 18TB NO u «DB LXX UI6 «nt. xnt ML 1 I I Een amendement BACHG, beoogende behoud Van hel anting-vrjja telling voor kleine zelfstan digen, die minder dan t 1000 per jaar omzetten, werd verworpen met 33 tegen 31 stemmen. Gerookte haring wil de minister nog wel vrij stellen, maar van vrijstelling voor rundvleesch wilde hjj niet weten. Dat sou een paar mlllioen kosten. Ook fruit moet volgens den bewindsman belast blijven. Het kleine mlllioen opbrengst daarvan kan niet gemist worden. De veelbeklaagde poeliers sullen al evenmin vrijstelling krijgen. De fabrikanten-dctailllsten kan de minister niet uitschakelen en geschrapt zal worden de bepaling, dat leveranciers met minder omzet dan van f 1000 per jaar vrij zijn van de belas ting, óók al daar er nogal misbruik gemaakt werd van de reclame-bewering, dat de aldus vrijgestelde goedkooper* zou kunnen leveren dan de overigen. stellen zooals de heer Woudenberg deed alsof wfj hier In Nederland iets heel exceptioneels zouden doen. In den heer Wou denberg na aan het hart liggende landen Is de druk van de omzetbelasting nog veel zwaarder. Den Haag, 16 Juni IMS Minister De Wilde Is een meester in het scheppen van sfeer: zelfs in het zakeiyk- ste debat over het meest dorre onderwerp weet hij kleur en tinteling te brengen. Zoo was het vanmiddag een echt genoe gen, den minister de door hem voorgestel de wijziging der Omsetbelastlngwet te hoo- ren verdedigen. B|j de vermelding van dit telt heeft de VOOR ZITTER in een korte, maar hartelijke rede de groote verdiensten van den beer Plppei voor de Griffie en voor heele geslachten van Kamerleden herdacht. Sinds 1888 is hjj aan de Griffie ver bonden geweest en hjj was reeds een ervaren ambtenaar, toen de huidige Nestor der Kamer hier zijn Intrede deedl In welverdiende rust mag hij op het prachtige resultaat van zijn werk terugzien! Bet wetsontwerp zelf werd tenslotte aan genomen met SS tegen 8 stemman Tegen stem den de CJ).U„ St.Geref., N.&B. en eomma- nisten. Den beer J. G. Plppei werd op de moest eer volle wijze ontslag verleend als administrateur, directeur der Griffie. tel on. B8 Het kind zou Donderdag haar Eerste H. Communie doen Vroeger konden zelfs de knaptten „zakken" als 'n baksteen door „zenuwen". 'Nu neemt men 'n Akkertje. Een amendement-'1EH LAAN (8.D.A.P.), ertoe strekkende om thee vrij te stellen van de ver- hooging van het bijzonder invoerrecht werd nadat de MINISTER ernstig bezwaar daartegen geopperd had om flnancleele en andere over wegingen verworpen met 42 tegen 27 stem men. Vóór stemden de 8.DAJ*., de CP.N., de liberalen en de heeren Van Houten (CB.U.), Posthuma (CB.U.), Kersten (8t. Oer.), Zandt (St. Ger.) en Woudenberg (N.S.B.). De MINISTER nam de twee desbetreffende amendementen over. De belasting drukt ook niet in bet bijzonder op den kleinen man. Doordat de eerste levens behoeften onbelast zijn gelaten, heeft de hef fing een progressieve strekking. Peroentsgewij- se betaalt de groote man meer dan de kleine den werkingsduur der wet met vyf jaren ver reweg het belangrijkste is van alle wijzigings voorstellen. Met zijn flnancleele verantwoorde lijkheid kon Z. Excellentie het echter niet over een brengen, een belastingopbrengst van rond ƒ75mlllioen op te offeren. In de practijk is de opaet van de wet juist gebleken, maar zij moest noodlg op de helling, omdat er in de toepassing onvolkomenheden aan het licht waren gekomen. Doel en strekking der wet Is en blijft: een malige heffing van 4 tot 10 pet. op alle afge werkte producten, die van producent naar con sument overgaan. Binnen bet kader van de wet is er nu nog meer naar gestreefd, den druk over bet geheel zoo gelijk mogelijk te maken. Geen vrijstelling voor thee en benzine Het Prinselijk Paar bij het feest der Nederlandsch-Zweedsche Vereeniginy In comlté-generaal heeft de Kamer voor bet begin der openbare vergadering het adres aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Baar 40-jarig regeeringsjubileum vastgesteld, en den heer J. W. der Nederlanden bevorderd van commies tot hoofdcommies ter Griffie, met in gang van 1 Augustus. n“" Het kind weigerde met den man mee te gaan, waarop deze de kleine aangreep en haar het bosch Insleurde. Het meisje begon te schreeu wen en te schreien, waarop de onverlaat het kind de handen in het gelaat duwde en verder sleurde. Ongeveer twintig meter van den weg af wero bet meisje later door haar neef gevonden. Haar hoofd, hals en schouders waren geheel met bloed bevlekt. Vast staat ook, dat de onmensch niet te noemen handelingen met het kind beeft gepleegd. N RT Pr. mi., da: u.b. VIA aasi i Fr. o Pr. r In het belang van de Industrialisatie en den landbouw drong de beer KORTENHORST (RKS.P.) krachtig aan op het scheppen van de mogelijkheid de heffingen op geïmporteerde Industrie- en landbouwmachines af te schaffen. Z.H. Exc. Mgr. G. Lemmens, bisschop Van Roermond, heeft onder de pontificale Hoogmis ter eere van het H. Sacrament, Donderdagmorgen opgedragen in de pas «restaureerde en monumentale kerk te Meerssen, medegedeeld, dat het Z.H den Haus heeft behaagd de kerk van Meerssen tot basilica minor te verheffen. De afschaffing sal ongeveer twee mlllioen kosten. In het belang van de industrie en den landbouw achtte de heer Kortenhorst dit offer niet te groot, maar de MINISTER weigerde zulk een grooten hap uit de belastingopbrengst te laten nemen en voorspelde, dat hij het door den heer Kortenhorst voorgestelde toch niet sou uitvoeren. By de herziening van de tarieven kan de geheele kwestie nog eens welwillend bekeken worden. Toen trok de heer Korten horst rijn amendement maar in. rfderzug geht von A'dam ab gegen 620 Uhr; Het tiende nummer van het Vliegend Blad van de Actie „Voor God*', dat dezer dagen van de pers kwam en even als de vorige num mers in een oplaag van 1.300.000 exemplaren door geheel Nederland huis aan huis sal wor den verspreid, is, onder den suggestleven titel „400.000”, geheel aan het probleem der werk lossen gewyd. 400.000 menschen, wier leven stuk voor stuk beheerscht wordt door het feit, dat sy geen arbeid kunnen vinden. 400.000 problemen, die In het leven van al die afzonderiyke menschen belangryker zyn dan het ééne groote probleem der werkloosheid. In den geest van de Actie „Voor God” hebben de verschillende schryvers, die voor dit nummer hun bijdragen hebben geleverd, al die afzonderiyke problemen van al die afzonderiyke werkloozen dan ook niet beneden het ééne probleem der werkloosheid willen stellen. Zeker, de werkloozen zullen niet verdwijnen, voordat de werkloosheid uit den weg sal zyn geruimd. Het artikel, waarin de groote sociale werker Dr Poels zyn gedachten omtrent oor zaken en genezing der werkloosheid uiteen zet, kon in dit nummer dan ook moeliyk wor den gemiét. Gezien het onmiddeliyke doel van Verscheidene buren en de vader van de klei ne waren aanstonds by hem. Toen de vader zyn kind, dat Donderdag de eerste H. Com munie zou doen, In dezen vreeseiyken toestand zag, dreigde hy zyn verstand te verliezen. De neef trachtte den man te kalmeeren en droeg het kind een nabyzynde woning binnen. De kleine was spoedig iets gerust gesteld en vertelde, dat een man haar by het bosch ge vraagd had, of zy nog ver moest en of zy met hem mee In het bosch ging. Er is maar één middel om aan den druk van te hooge belasting te ontkomen, nl. verlaging ‘2 van uitgaven, maar nu zullen juist de royaal ste leden der Kamer wel weer tegenstemmen! Nog twee amendementjes nam de minister over: één van den heer WAGENAAR (AR.), ertoe strekkende dat niet alleen beeldhouw werk (geen massaproduct dus) vrijgesteld zy, doch ook ieder voorwerp van plastische kunst, eigenhandig vervaardigd en een ander van den beer TER LAAN (8D.AF.) tot vrijstelling van gerookte haring. Een neef van het meisje, de heer A. Cox, die medehielp de omgeving af te zoeken, hoorde, terwyi hy langs den weg reedt plotseling gekreun In het kreupelhout. Hy sprong van zyn flets en afgaande op het geluld liep hy het bosch In. Hier deed hy spoedig een ontstellende vondst. Het arme kind lag in een greppel geheel besmeurd met bloed. Aanstonds nam hy bet kind, dat in October eerst 8 jaar zou worden, op en droeg het naar den wegkant. Hern Kaplan L. G. Eppink, Minrebroederstr. 13, Utrecht. hier verelnlgen wir uns mit den Teilnehmern von Rotterdam, Den Haag, Haarlem und Am sterdam. Das Programm für Dokkum 1st folgendes: Um 10,00 Uhr feierlicher Einzug aller Wall- fahrtstellnehmer in die Klrche. Um 1030 Uhr das Pontlficalamt des Bls- schofs von Osnabrück. Dr. Wtlh. Berning, mit gemeinschaftllchen Singen der 8peyer Dom- messe. Um 2 Uhr 1st dann die grosse Glaubens- kundgebung mit Predigt des Bisschofs und lm Anschluss daran die Sacramentsprozesslon. Die Rückreise 1st auf 8 Uhr festgesetst und verliluft wie die Hinreise. Der Fahrprelse betragt 4,75 fl. Das motto muss lauten: Alle tun mit. Mel- det euch an bei Wie vorher schon bekannt gemacht Is, flndet am 3 Juli statt unsere grosse Glaubensfahrt aller deutschen Katholiken Hollands nach Dokkum, zur Marterstelle des Apostels Boni- fatlua. Alle deutschen Katholiken ohne Unterscheid des Alters, Geslachtes und Standee werden hlermlt nochmals herzlich eingeladen, slch an dleser Glaubensfahrt su beveiligen. Der Son- De uitslag van deae stemming vu voor velen in de Kamer biykbaar een verrassing. De veronderstelling, dat de katholieken samen met de AJL en CJL hebben willen demonstreeren dat er elndelyk eens een katholiek In dit college moet worden op genomen, komt ons plausibel voor. stige tydvak van 1937 vastgestelde bedrag. Bo vendien was in het betallngscontingent voor het derde kwartaal 1937 een belangryk bedrag als extra-verhooglng begrepen, in verband met de toen beschikbare ruimere middelen. Verder wordt erop gewezen, dat gedurende het eerste kwartaal van dit jaar voor een be drag, hetwelk neerkomt op 'nagenoeg 37 pCt van het thans vastgestelde waardebedrag, op het betallngscontingent voor het derde kwartaal is geanticipeerd, welk bedrag reeds by voorbaat voor uitvoer is verbruikt en dus uiteraard het thans bepaalde betallngscontingent belast. Artikelen en •w—it .heldere betoog ontzenuwt niet j 1 alleen de drogredenen van hen, die godsdienst en politiek als twee el kander nooit rakende elementen meenen te moeten en te kunnen scheiden, maar ook alle consequenties, welke uit hun even onredelijke als onzalige opvattin gen worden getrokken. Het is trouwens merkwaardig dat zy, die een onover- klimbaar hoogen scheidingsmuur tus- schen godsdienst en politiek, tusschen Kerk en staatsbestuur willen optrek ken, doorgaans méér aan politiek in den slechtsten zin des woords dan aan gods dienst in den waarachtigen zin des woords plegen te „dben”, terwijl zij, die beweren, dat de godsdienst te hoog en te verheven is om zonder zichzelf te pro- faneeren zich met politieke zaken in te kunnen laten, niet zelden den gods dienst en de Kerk met hun onverbid delijke consequenties voor de dageltfk- sche levenspractijk juist .zoo hoog en buiten de practijk stellen om ze zoowel in het staatkundig als in het private le ven zonder al te veel gewetenswroeging te kunnen negeeren of zelfs bestrijden. Het Christendom is echter niet gepre dikt en de Kerk is niet gesticht voor de hemelingen, maar voor de menschen op aarde opdat deze eenmaal hun eeuwige eindbestemming bereiken en hemelin gen Worden. Voor hen, die waarlijk gods dienstig zijn heeft de godsdienst wei de gelijk met politiek te maken. Wie dit meent te moeten erkennen, onderzoeke eens of hjj wel waarlijk godsdienstig, niet in vaag sentlmenteelen, maar in essentieelen zin, is. Donderdagmorgen U het Congres van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- Restaurant houders en Siyters „St. Joseph” in het Ge bouw ,J*alace” te Rotterdam voortgezet. Ter- wyi de dames van het geselschap zich op ex cursie begaven naar De Lever's Zeepfabrieken te Vlaardingen, kwamen de congressisten we der te samen, ter afhandeling van de agenda, onder presidium van den bondsvoorzitter, den heer P. J. van Dyk. Aan de orde werd allereerst de rondvraag gesteld, waarby breedvoerig ovêr verschillende bonds- en bedryfszaken het woord werd ge voerd. Het hoofdbestuur en de rechtskundige advi seur, mr. G. Jonker te 's-Gravenhage, hebben de spreken beantwoord. Ook betreffende het voorstel-ordeningsbesluit gaf het bondsbestuur een nadere uiteenzetting. Als plaats voor het volgend Congres werd Eindhoven aai^ewezen Na een gemeenschappeiyken maaltyd ver zamelden de deelnemers zich des middags «re der voor een boottocht door de Rotterdamsche havens, tydens welken tocht ook een bezoek aan het vliegveld Waalhaven werd gebracht, waar by teems de hangars werden bezichtigd. I Hont. Toen Woensdagavond het kind niet waarts keerde, maakten de ouders slch TBt en gingen op ‘onderzoek uit. Al spoedig bleek, dat Mlentjé, die op Sacra- nentsdag de Eerste H. Communie zou doen, met een vriendinnetje naar school was gegaan voor de laatste oefening. Haar vriendinnetje, Mla Jenniskens, was haar zooals gewoonlyk komen halen en Mientje mocht by haar op de flets achterop zitten. Na afloop van de laatste onderrichting gin gen de beide meisjes samen van school weg en ontmoetten den vader van Mla aan den Mete- ikschen weg even achter bet dorp. Mla moest nJ. met haar vader mee naar Meterlk voor een feest en zoo maakte de zeven-jarige Mientje den weg alleen naar huis. Het was toen plrn. len minuten voor vyf. Onderweg kwam zy weer by een ander vriendinnetje en liep daar mee tot op den Tienrayschen weg, waar de weg afslaat naar den Nieuwen Berg. Hier liet het laatstgenoemde meisje haar alleen verder gaan. Ongeveer tweehonderd me ter verder moet de aanranding gebeurd zyn. Dit kan geweest zyn tusschen half zes en zes uur. Toen men door het lange uitbiyven thuis ongerust was geworden en by navragen bleek, dat Mientje toch de school verlaten had en in de richting van huis was gegaan, toog men op onderzoek uit. De politie en de dokter waren spoedig na de treurige ontdekking aanwezig. By nader on derzoek bleek, dat het kind nog twee steken in den hals-had, die wel ernstig, doch niet levens- gevaariyk waren. Het terrein In de omgevjpg van de misdaad werd intusschen afgezet. Tevens werd de Ryks- veldwachter Sieben met zyn speurhond ontbo den. Den gehaelen nacht werd het onderzoek voortgezet. Het gelukte den hond In het bosch een spoor te vinden, dat in het bosch rondliep en tenslotte weer op den Tienrayschen weg uit kwam. Men neemt dan ook aan, dat de onver laat een rijwiel by zich had, waarmee hy slch uit de voeten heeft gemaakt. In hoeverre het onderzoek van de politie re sultaat heeft gehad, kunnen wy nog niet mede- deelen. het congres het volgend jaar te Rome te doen plaats hebben, In de Paaschweek, aansluitend aan dat der Unie van R.K. Vrouwenbonden, hetgeen het contact tusschen belde Internatio nale vereeniglngen ten zeerste zou bevorderen. Het hoofdbestuur te Freiburg Is echter nog niet tot een definitief besluit gekomen. Het jaarverslag van 1937 werd door de secre taresse, mej. A. Smits, uitgebracht Hieraan wordt ontleend, dat de werkzaamheden in de vyf Dioceesen werden verricht door 65 afdee- lingen, met 17 eigen tehuizen, 4 doorgangshui zen, 2 kindertehuizen en door 624 correspon denten, over het geheele land verspreid. De vereenlglng is vertegenwoordigd in: Het Nat. Bureau tot bestrijding van den handel In Vrouwen en Kinderen; het Alg. Comité tot be- strydlng der Zedeloosheid en hare gevolgen; de R.K. Emlgratievereenlging; de Stichting Land verhuizing; RK.. Jeugdherbergen; RK- Lande- lyke Vrouwenvereenlglng; R.K Bond voor Kin derbescherming; R K Filmcentrale; Ned. Bond voor Kinderbescherming; RK. Charitatieve Ver. voor Geestelyke Volksgezondheid en de R. K. Commissie voor Dienstbodenopleiding. De afgevaardigden bezochten regelmatig de Vergaderingen van deze vereeniglngen en brach ten op de bestuursvergaderingen verslag uit van de behandelde punten, zoodat de Federatie op de hoogte bleef van hetgeen er alzoo in Neder land geschiedt op sociaal en charitatief gebied. Hierop volgden de verslagen van het stations en bootwerk, door mevr. Droog—Deckers, van den .Kalender” door mej. Testers, van de Actie ten behoeve van de Tehuizen en van het „Or gaan”, samengesteld door mevr. C. Smitsde Wit, die echter door ziekte verhinderd .was ze voor te dragen. Een interessante beschouwing over *t„Grens- werk”, een nieuwen tak van dienst, werd ge houden door mevr. J. de Weertvan Thlel. Vermeld werd het zilveren jubileum van den zoo goed ingevoerden Kalender, vooral bekend geworden om zyn tradltioneele vischjes, waar mede de vastendagen worden aangeduld. Hulde werd gebracht aan mej. J. Thopson, destyds bestuurslid van de afdeellng Glnneken, die In 1914 den kalender voor het eerst samenstelde, ter vervanging van de tot dusver uitgegeven vastenbriefjes. Jaariyks steeg, de oplaag, welke dit jaar tot 19.000 exemplaren werd opgevoerd. Voorgesteld werd, dit jaar studiedagen te houden, welk voorstel grooten byval vond. Ook werd besloten een betere werkwyze der Bemid delingsbureaus te bevorderen. By de Regeering zullen stappen worden ge daan om de adressen van aangekomen en ver trokken meisjes zoo vlug en zoo biliyk mogeiyk te bekomen. Na aangename gedachtenwisseling werd de vergadering met een opwekkend dankwoord van den geest, adviseur. Deken Knuvelder, gesloten. Donderdagavond hebben Prinses Juliana Prins Bernhard het feest bygewoond. dat de Nederlandsch-Zweedsche vereenlglng in het hotel „Het bosch van Bredius” te Naarden heeft gegeven, ter eere van den tachtlgsten verjaardag van Koning Gustaaf V. Het Prlnseiyk Paar arriveerde na den feest- maaltyd om half elf en heeft een vertponlng van Zweedsche films bygewoond en een musiek- programma hoeren uitvoeren. Te kwart over twaalf keerden de hooge gas ten naar Soestdyk terug. Met «en amendement-GROEN, bedoelende het fruit, vry te stellen, kwam de minister niet zoo gemakkelitk klaar. De heer Groen betoogde, dat het fruit be hoort tot de voornaamste levensmiddelen en de tuinbouw la noodlijdend, wordt met millioenen gesteund. Zoo laag mogeiyke prijzen syn voor de volksgezondheid noodlg en voor den tuinbouw onontbeerlijk. Groenten en fruit zyn niet te scheiden en de heffing leidt tot onbtliykheden De heer Groen kreeg steun van den heer Schilthuls (VB.) en van den heer Ter Laan ISDATJ. En ofschoon de minister zich tegen aan neming krachtig verzette, daarby verklarende er niet van overtuigd te zyn dat de heffing op fruit (dat hy geen eerste levensbehoefte noem de) de telers in moeiiykheden brengt, werd het amendement aangenomen met 40 tegen 20 stemmen. Tegen stemden de A.R., CK. (behalve de heer Krol), Oud (VX>.) en de katholieken: An- driessen, Kortenhorst, Suring, Beaufort, Kui per, Loerakker, Bachg, Van Maarsseveen, V. <L Brule, v. d. Putt en de voorzitter. tl M». k«st’ Vrijstelling van thee en benzine moet de mi nister afwyzen. Hy kan een vermindering van de opbrengst niet dulden. En dén: waarom vrijstelling juist van thee en benzine? De thee wordt door de omsetbelasting slechts 1% cent per K.G. duurder! Ook tegen vrystelllng van machines voor landbouw, fabrieken, ens. kantte zich Z. Exc. Hieraan zyn ernstige flnancleele consequenties verbonden en de .suggestie” daarvan gaat in tegen de algemeene strekking van de wet. By de behandeling der artikelen en amende menten bepleitte de heer BACHG (R.K.) geiyk- stelling van maat- en confectiewerk in het kleermakersbedrijf. De MINISTER zou overwegen, of hy de kleer makers iets meer tegemoet kan komen. Inzake de kwestie van het beroep verzocht de heer BACHG om het beroep tegen den aanslag ook op den directeur van de directe belastingen mogeiyk te maken en om de verhooglng van den aanslag te beperken tot het vyfvoudlge (in plaats van het tienvoudige) in geval van straf maatregel. dit nummer is een artikel als „Leidt de werk- loose een onnut bestaan?” of een bydrage over de «raag vergeten vergelyking uit het Evan gelie over het oog van de naald, echter zeker soo belangrijk. Zander prekerigheid wordt de zwaarte van het Kruis van den Werklooze gewogen en zonder „algemeenheden” wordt de richting gewezen, waarin ieder van die vier honderdduizend de oplossing van syn probleem sal hebben te zoeken, als hy aan dat probleem niet ten onder wil gaan. De Kerk wil de werkloosheid niet, tracht haar evenmin goed te praten. Weinigen hebben yy-h schei p«:r over het sociale kwaad van den mo dernen tyd uitgelaten dan Leo Xni en Plus XI. Dat geheel Nederland door dit tiende nummer van het Vliegend Blad in staat wordt gesteld met de meest markante fragmenten van de groote sociale encyclieken kennis te maken, moge voor de katholieken een aanspo* ring temeer zyn om hun eigen activiteit zoo goed mogeiyk van het Ideaal van de Actie „Voor God" te doordringen. Want al zouden nog honderd en meer vlie gende bladen worden uitgegeven, als de ka tholieken zelf de katholieke wsanteii niet be leven, dan sal zelfs de beste uiteensettlng af stutten op het verwyt: Paus segt het wel mooi, maar jullie zelf....” Te Lonneker, waar hy sinds zyn emeritaat ’*rt>Hif hield, is Donderdagmiddag overleden W'ieereerwaarde heer J. F. Holtei De thans overledene werd in 1877 geboren en 1902 priester gewyd. Na vele Jiren leeraar geweest op het klein seminarie te Cu- •mborg. werd hy in 1918 benoemd tot pastoor Winschoten en daarna tot zyn emeritaat In Pastoor te Herthme. De begrafenis zal tohnoedeiyk Maandag te Lonneker geschieden. Kaar aanleiding van de in de pers verschenen •totodeellngen omtrent het betalingscontingent 2°°* *ton uitvoer van kaas naar Duitschland het derde kwartaal .1938 wordt van be- tostde zyde de aandacht gevestigd op de vol- •eMe offlcfeele gegevens: u®et totallngscontlngent voor den uitvoer van »oor bet derde kwartaal 1938 bedraagt W8 van het voor uitvoer in het overeenkom- Op de voordracht ter aanvulling van een vacature onder de plaatsvervangende leden der Algemeene Rekenkamer heeft de Kamer als nummer één geplaatst mr. dr. M. J. A. V. Koeken, referendaris der prov. griffie Van Noordbrabant, die niet op de aanbeveling van de Rekenkamer voorkwam, met 35 stemmen. Num mer twee, de heer W. de Vries Gzn. te Amster dam, gepenslonneerd hoofd van den accountants dienst in Ned. Indié, verkreeg 26 stemmen. Nummer drie werd mr. J. J. Walsem te Wasse naar, rijksadvocaat te Rotterdam. Een on-mehach naar wlen de politie thans nekt, heeft zich Woensdagavond vergrepen aan en jong kind, het zeven-jarig meisje M. Nab- )en, wonende aan den Tienrayschen weg te Het Tweede-Kamerlid, de heer Hilgenga (8.-D.) heeft aan den minister van Sociale Za ken vragen gesteld betreffende werkverschaf- flngsloonen op bet platteland. Heeft de minister er kennis van genomen, dat sinds 1 Mei laatstleden in zeer vele landbouw streken in verschillende deelen van ons land de landarbeidersloonen, welke in het algemeen den grondslag vormen van de werkverschafftngsloo- nen ten plattelande, iets syn verhoogd, meestal met 112 cent per uur? Heeft in verband met deae verhoogtng der landarbeidersloonen reeds een herziening van de basisuurloonen der in de werkverschaffingen tewerkgestelde dtbslilias plaats gshed. en aoo niet, kan die herziening dan binnen aeer kor ten tyd tegemoet worden gezien? NSB -ers. St.Geref., C.D.U. sn de katholieken: v. d. Putt Ruys, Steinmetz, Groen, v. d. Wey den. Bachg, Hermans, Stumpel. Mes, Droessen, Yaselmulden, Kuyper. Kortenhorst, Anrti lessen en de Voorzitter en de 8J>KJ».-ers Van Gel- deren en stokvis. Op verzoek van den heer BACHG aside de MINISTER toe vaste richtlynen te sullen stel len omtrent de wyze, waarop de belasting aan het publiek in rekening moet worden gebracht. Een amendement KORTENHORST om kin der- en damestaschjes vry te stellen van weelde- beffing nam de minister goedgunstig over, even als een amendement BACHG dat beoogde toilet artikelen als crème enz., die volgens hem meer uit hygitae dan luxe-oogpunt worden gebruikt, niet tenger onder de weelde-hefflng te laten vallen. 1 vele malen is de tegenwoordig A vaak verkondigde stelling, dat godsdienst niets met politiek zou hebben te maken en dat godsdienst en Mlitiek geheel van elkander gescheiden tUenen te worden, door hooge en he ugde kerkelljke instanties weerlegd, gelden echter is deze weerlegging in zoo duidelijke en eenvoudige woorden gefor muleerd als in de rede door den Apoeto- ifrrh-Vicaris van Batavia, Mgr. WlUe- gens 8. J-. werden uitgesproken, ter ge- Jefenheid van de viering van het twin tigjarig bestaan van de Indische Katho- yete Partij. Door middel van de radio gerd deze rede uitgezonden, maar gezien de vluchtigheid van het aetherwoord iykt het ons van belang nog eens zwart op wit het belangwekkend en richting gevend betoog van den Apostolisch Vl- eeri* van Batavia te releveeren, dat zoo euiver het noodzakelijk verband tus- eeben godsdienst en politiek aangèeft. De vraag, of godsdienst met politiek te maken heeft, beantwoordde de Apos- toüsch Vicaris Mgr. Willekens met de eeer klemmende wedervragen: „kan oen waarlljk-godsdienstlg mensch wel onverschillig staan tegerfover de wijze, vsarop stad en land worden ttuurd? Indien wij waarlijk godsdienstig zyn, en Christus’ zedeleer hebben aan vaard, moeten vrij dan niet verlangen, dat ook de wetgeving en het bestuur er bet hunne toe bijdragen, oj?dat die zedeleer algemeen worde geëerbiedigd? tedten wij godsdienstig zijn, en weten dat Christus Zijn Evangelie wil verkon digd zien aan alle schepselen, moeten wy dan niet medewerken, opdat geen menschelijke politiek dit goddelijk be leid in den weg sta? Indien wij gods dienstig zijn, en weten, welke rechten Christus’ Kerk de hare moet noemen op het geblea van eeredlenst, van onder wijl, van alzijdige zelfstandigheid, moe ten wij dan niet als haar zonen mede helper), opdat die rechten in ’s lands wetten worden erkend? Inderdaad, het is niet mogelijk van den eenen kant te aanvaarden en te be lijden. dat de mensch en dus ook on ze evenmensch zijn volle geluk slechts vinden kan In de waarheid en de gena de, die Christus heeft gebracht, en van den anderen kant niet mede te werken, opdat ooit het staatsbeleid de waarheid van Christus haren machti gen invloed late uitoefenen voor het ■Matschappelijk welzijn. zelfs op het gebied der interna tionale politiek: in dien wij aannemen wat Pauselijke Encyclieken onweerspro ken verkondigen ja wellicht persoonlijk jpk in^en. dat de vrede onder de vol- teren, de vrede in den boezem der vol keren zelf tusschen de verschillende Usssen slechts heerschen kan, zoo Christus heerscht als vredevorst in de harten, dan staat het ons niet vrij, te zeggen: wat gaat mij dat alles aan! want lederen mensch moet het welzijn van zyn evenmensch ter harte gaan. Op al deze gronden dan moet de Ka tholieke Gemeenschap zich laten gel den op politiek terrein, moet zij opko men voor recht en waarheid, zooals Christus die heeft uiteengezet. Hoe zij dat zal doen, op welke wijze de Katholie ke gemeenschap haar politieke activi teit zal organlseeren, is eene vraag, die verschillend wordt beantwoord al naar de omstandigheden. De Engelsche Ka tholieken hebben hunne tactiek, de Ne derlandsche weer een andere. Maar steeds sal dit gelden: Hoe grooter het aantal is der afzonderlijke Katholieken, die dezen plicht begrijpen en daarom zich aaneensluiten, hoe krachtiger zij ook zullen kunnen medewerken, om het heU, dat uit Christus is, langs wetge ving en bestuur aan de volkeren te doen toevloeien. En het is met dit feit, dat ieder voor zich afzonderlijk geno men te maken heeft. Niemand kan zlch- In haar openingswoord verwelkomde de voor zitster, mevr. W. By voetv. Haaren, een hon- derdzestigtal werkende leden, in het bijzonder de presidente van de Unie der RK. VTouwen- derdher<tedtt zy' de'taw“r óeze tx’w<*rd had, dat de verlenging van de vereenlglng ontvallen medewerksters. --- - Het bericht van de ontslagneming van de pennlngmeesteresse, mevr. A. v. Oppen—Dankei- man, wegens famllle-omstandigheden, werd met leedwezen vernomen. Van de oprichting der ver- i, eenlging af, nu meer dan 36 jaar geleden, heeft zy haar beste krachten eraan gegeven, niet al leen als pennlngmeesteresse der Federatie, doch ook als voorzitster van het Diocees Roermond en van de afdeellng Maastricht, zy heeft pio nierswerk verricht en de vereenlglng is haar grooten dank verschuldigd, die hier dan ook tot uiting kwam. Haar plaats In de Federatie, als afgevaardig de van het Bisdom Roermond, sal worden In genomen door mevr. Smeets—Weyers, die ver hinderd was de bijeenkomst by te wonen, zoo dat haar installatie vooralsnog achterwege moest biyven. Het Internationaal congres, dat dit jaar In Nederland zou worden gehouden, ging niet door. omdat het samenviel met het Eucharistisch °P bevolking, maar men moet het niet voor- congres te Boedapest. Men vreesde, dat er geen genoegzame deelname sou kunnen zyn, te meer daar onze valuta nog steeds groote bezwaren voor de buitenlanders oplevert. Overwogen wordt zelf dus geheel ontslaan van iedere po litieke verplichting. Ieder volwaardig burger kan krachtens de rechten, die de wetten zelf van het land hem toekennen, invloed uitoefenen op den gang van het bestuur in land, gewest of gemeente. Ieder volwaardig burger, die Christen is, begrijpe daarom zijn Christeiyken plicht, en oefene ook met de daad dien invloed uit in ChristeliJken geest. Dat is een plicht tegenover zijn godsdienst, tegenover den Stichter van zijn godsdienst, tegenover zijn even mensch, tegenover zyn land! Zoo is het dus duideiyk, dat gods dienst te maken heeft met politiek. Maar, aldus Mgr. Willekens, ik hcop, dat het even duldeiyk is, dat godsdienst niet vereenzelvigd mag worden met po litiek, noch ook de Kerk met de poli tieke party. Immers wat ik gezegd heb van de politiek, laat zich met groote geiykvormigheid ook^ zeggen van elk ander terrein van geestesleven. Zoo b.v. van de wetenschap, zoo van de letter kunde. Kan een Katholiek de waarhe den, die God, de Alwetende, hem open baarde, opzy zetten wanneer hy over gaat tot het beoefenen der wetenschap, die .zyn eigen verstand hem openbaart? Kan een Katholiek, die de letterkunde beoefent, negeeren de schoonheid van de deugd, of geweld aandoen aan zyn godsdienst, die toch het diepste wezen van zyne ziel moet hebben doordee- semd? Maar al is dat zoo, daarom wordt de Katholieke Kerk nog niet vereenzelvigd met eene Katholieke Universiteit, noch ook met een groep van Katholieke let terkundigen. De -verhouding is alleen deze: dat de Katholieke professoren of letterkundigen, die op het specifieke gebied van hunne werkzaamheid zich tevens goéde Katholieken hebben be toond, biyken te hebben begrepen en te hebben volbracht, wat getrouwheid aan hun Katholieken plicht van hen vorder de. En wanneer dan, als byvoorbeeld by de Vondelherdenklng, een groot letter kundige geëerd wordt, dan verheugt zich tegeiykertyd de Katholieke Kerk, omdat hy zich ook als letterkundige zulk een waar Katholiek heeft getoond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15