door ‘4711' M Enquête-voorstel inzake Oss in bespreking I HET AL TE BANG ZIJN Een geslacht vergaat in ledigheid IIS ZORG VOOR DE JEUGD HOST VAN TONNINGEN VERWIJDERD SUPERBA 10 CT NOBEL 8 CT PATRIA 6 CT F WOENSDAG 22 JUNI 1938 JiA TWEEDE KAMER Door auto gegrepen en gedood NATIONALE PAASCHLOTERIJ Derde en laatste trekking Van een trap gevallen m Tocht met aalmoezenier Bannen berg langt eenige werkobjecten voor jongen* Blijvende invloed van het kamp KIND STAK PLOTSELING DEN WEG OVER BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN ott- ide Bekoorlijkheid betoovert, schoonheid brengt geluk... “47// omhult U met den fijnen geur van frischheid. heeft het s op ’gen. en "T ■f Enquête overbodig Wa* er geechrapt? I WILLEM H (Vervolg elders in dit nummer.) 303* Van onsen «pedalen verslaggever. bezwaar wier chU, BTSU Mr. J. H. v. Maarseveen rave Ups. vol- 1 era. o- It- 1 ’’Mik ran ria. sit ed* in de haar van de wij het Acht men Inlichtingen noodig. dan stelle men nieuwe vragen of verzoeke om een nieuwe in terpellatie, maar een enquête deugt hier heele maal niet. Men schakelt hierbij den Minister uit. En het voorstel-Wendelaar heeft voor den Minister (allicht onbedoeld) iets grievends. De Kamer moet ook bestand zijn tegen ge rucht en sensatie. Het la voor jongens erger dan voor meisjes, die in het gezin altijd nog wel een en ander kunnen doen. Jongens daarentegen zijn thuis vlug teveel, zij doen niets, hebben eten noodig, se slijten hun kleeren; vaak komen dan da onverdiende ver wijten der ouders. De jongens gaan de straat op en glijden af. Hoe erg dat is, kan men eerst meten, als men rapporten ziet uit de kampen. Cr komen vrij veel vermogensdelicten voor, omdat de jongens geld willen hebben om iets te kun nen koopen. De nood onder de werklooae jeugd is hoog en haar toestand Is ernstig. Aalmoezenier Bannenberg, secretaris van de Nat. R.K. Commissie voor Jeugdwerkloosenaorg, wist er veel van te vertellen. Om het Katholieke volk van Nederland voor te lichten en het te doordringen van den ernst van den toestand, had hij een tocht langs enkele werkkampen en hulzen georganiseerd, waarbij hl) tevens van zijn ervaringen met de werklooae jeugd beeft verteld. Het ergste, wat den jongens overkomt, is niet, dat zij geen vak leeren, of schoon ook dit een noodzakelijkheid is. Krger is, dat de jongens geestelijk en licha melijk onderkomen. ZU missen niet alleen de bekwaamheid om een vak uit te oefenen, sy missen ook en nog veel meer de bekwaam heid tot werken. Zjj worden slap en futloos en zü missen een complex sociale deugden, zooals eerlijkheid, trouw, rechtvaardigheid, plichtsbetrachting en arbeidslust. Dit alles is zeer begrijpelijk. vinden, dat het niet tot arrestatie van de 0—teltfren te gekomen, terwijl zulks op goede gronden toch niet ie geschied, deed Pijnlijk aan. am- «e J. r- r- i’. te ch". Ro le), lij m er- K ters. foor B. -en’, lling gave trekt hem aan!) verklaard had, dat hij ver wijten van anti-papisme Indien deze tot hem gericht werden moest afwijsen en daarop had laten volgen, dat het Nederlandsche recht in Oss had moeten wijken voor het canonieke rechttvernamen wij uit den mond van den beer VAN MAARSEVEEN, de meening der ka tholieke fractie. Met ondergang wordt een generaUe bedreigd, want duizenden en duizenden jonge menschen loopen leeg en doelloos door het leven; zy heb ben kracht en kunnen ze niet gebruiken; zjj voelen de behoefte een gezin te stichten en zU weten, dat «ij dat nooit kunnen doen, omdat de basis van het leven, het werk, bun ontbreekt. Hun kracht vergaat. Zjj kunnen niet meer ge- looven aan de vaderlijke voorzienigheid van God; die hun kracht gaf, maar geen arbeid; die hun zorg gaf. maar niemand of niets om voor te zorgen; die hun verstand gaf, maar geen doel voor het leven; die hun het verlangen gaf en daarbij de zekerheid, dat dit verlangen nooit be vredigd kan worden. De Jongens, die werkloos waren, hadden eerst nog hoop, toen werden ze opstandig, toen onverschillig en indolent en daarna suf en aonder kracht of weerstandsver mogen. Ben geslacht vergaat. Wie aal ons red den van een indolent, versuft en Ingemolmd ge slacht? W i jg O voor hen het verschrikkelijke en zoo is het 1 van den dam. Op deze wijze is de verwording i den gang en zij vreet steeds verder door, wijden omvang, want het aaptgj. werklooae j gene uit de arbeidersklasse «chatTtehnoesei Bannenberg op 110.000 tot 130.000. 30 pcv/der jongens loopt doelloos rond. Alles weteh-is alles begrijpen en vergeven. Maar al kunnen wij het den jongelui vergeven, dat zij wegzinken, dit ont slaat ons niet van den plicht, alles te doen om te redden wat te redden is. hen die voor hen hebben.” Langs enkele van deze kampen hebben we een tocht gemaakt onder leiding van aal moezenier Bannenberg, en we! langs het kamp Vredesteijn te Egmond, O. L. Vrouw ter Duinen te Osaendrecht en Gerra te Haaren, alle drie gelegen midden in de mooie natuur, waaraan Nederland op som mige plaatsen aoo rijk is. In Egmond zyn de jongens bezig met het bouwen van de boerderij, welke bij de priorij behoort. Het wordt een groote boerderij van 32.5 x 44 meter voor gemengd bedrijf- Verder zijn ze bezig met opgravingen te verrichten op Het terrein, waar vroeger.de abdij heeft gestaan en waar naar men aanneemt het graf van Dirk I zich moet bevinden, een der eerste graven van Holland. Het werk aan de boerderij geeft werk aan 30 menschen. In totaal zijn 85 jongens in het kam'p, dat staat onder leiding van de broeders van Dongen. Zeer merkwaardig en typeerend voor de mentaliteit is, dat 34 jon gens in den loop der kampen vrijwillig zijn heen gegaan, omdat zij zich te veel belemmerd voe len in hun vrijheid, terwijl de tucht en de orde in het kamp wel is waar strikt worden gehand haafd, maar toch nooit ontaarden in een knel lenden dwang. Er Is. en dat is ook het oordeel van aalmrr- aenier Bannenberg, een blijvende goede in vloed van het kamp merkbaar, al bestaat bij «en aantal het gevaar, dat z|j weer terecht komen in de gewone sleur en in de sombere omgeving van een gezin, waar de verhoudingen niet heelemaal in orde zijn. Maar in de meeste gevallen gaat de goede Invloed niet verloren. De jeugd is nog niet verloren, maar er moet hard gewerkt worden om bet niet zoover te laten komen, dat dit opgroeiende geslacht ten onder gaat aan de wanhopige gedachte, dat het niet voor zichzelf zal kunnen zorgen en met werken zijn doel zal kunnen bereiken, zijn verlangens zal kunnen voldoen. Het werk in de kampen wordt waardeloos, als de jongens het vooruitzicht hebben na hun vier en twin tigste jaar te moeten gaan stempelen. Ook de genotzucht neemt onrustbarend toe; de jongens kennen de waarde van het bezit niet meer en de dingen, die ze hebben, zooals een flets, verkoopen ze soms ver beneden de waarde om het geld te kunnen opmaken aan snoep of bioscopen of sigaretten. Een ander euvel is, dat ze de straf voor kleine overtredingen, zooals fietsen aonder licht, niet kunnen betalen en dus een of meer dagen naar de gevangenis moeten om daar de straf uit te zitten. In die gevangenis Ir het warm en het eten is er goed; ze hebben het er beter dan thuis. Gevangenisstraf verliest emldden van dennenbosschen aan de zuidgrens van het land, ligt een kamp, waar jongens hun eigen huls bouwen en waar zij werken om een vak te leeren, in het kamp van O. L. Vrouw ter Duinen bU Osaendrecht; achter de duinen bij de Noordzee wordt een boerderij gebouwd bij de priorij van Egmond. werklooee jongens doen bet; onder de bescherming van den toren van Oirachot ligt een terrein, dat be werkt wordt door werklooae jongens; langs den weg van Tilburg naar Den Bosch staat Huize Gerra, kamp voor werklooae jongens; meisjes vinden een huls In Bouvlgne, in Bloemhof te Haarlem, in Huise Driekonin gen te Wassenaar, in vele andere hulzen en kampen vinden Jongens ot meisjes een plaats om te bekomen van den kommer van dezen tijd, om het leed van hun werkloosheid te vergeten, om hun kracht te gebruiken en, dan zegen van den arbeid te ervaren. De nood der werkloosheid is hoog gestegen. Een ander middel tot het verkrijgen van meer licht in de Ossche affaire deed de heer ALBARDA (8DAP) aan de hand; men wage den minister om een uitvoerige schrlftelijke uiteenzetting der heele .aangelegenheid. Nadat de heer KERSTEN <8t. Oer.) onder vroolükheid der Kamer (wien de schoen past. en invloed van de kampen mag men |)ntet onderachatten. Het is ónmogelijk in enkele weken tijd de jongens heele maal te veranderen, maar zij ondergaan wel zulk een goeden invloed, dat zy weer aan bet werken kunnen gaan. De rector van Os aendrecht vertelde, dat de jongens na het kamp weer vlugger werk krijgen, omdat ze meer arbeidslust en arbeldsbekwaambeid hebben. Het is op het oogenblik zelfs aoo ver, dat de fabrikanten te Bergen op Zoom vragen naar Jongens die uit het kamp komen, omdat deze beter werken en een betere mentaliteit hebben dan anderen. Het is met den heer Wende laar een zonder ling geval: bU de interpellatie-Drop verklaarde hij door .het glashel der betoog” van den minister, volkomen be vredigd te zjjn. maar veertien dagen later, toen het relletje-Oas in zekere bladen on verdroten was voortge zet en men daarbij de uitlating van den heer Wendelaar crltiseerde, had deze opeens be hoefte aan een en quête! Eigenaardig is bet ook: de heer Wen delaar zegt den minister volkomen te vertrou wen, en hjj wil dezen bij het onderzoek uit schakelen de heer Roet van Tonningen zegt den minister absoluut niet te vertrouwen, en wilde zich in een interpellatie tot den minis ter wenden I De heer Van Maarseveen ontkende niet, dat meer licht iri de zaak-Oes gewenscht kap ziin. Het gaat echter om den modus quo, de wqze, waarop het licht ontstoken kan worden. Terecht noemde de katholieke spreker het hoogst ongelukkig, dat de heer Wendelaar in de acnrlftelijke stukken verband gelegd had tus schen de wenschelükheid, dat het volle licht op alle daden der Regeering valle ènde niet-breede basis der Regeeringsformatie. Wat nu het aangeprezen middel betreft: Is een enquête noodig. omdat het vertrouwen des volks in den rechtsstaat geschokt zou zijn? Waar de roep om recht zich reeds tot het Ambtenarengerecht gericht heeft, waar alle kwesties aan de orde zullen komen en voor- loopig al niet minder dan achttien getuigen zullen worden gehoord, is die bewering toch bezwaarlijk vol te houden. Bovendien bestaat er nog een hooger beroep! In strafrechtelijke zaken onthoude het parle ment zich van wat des rechters is. In Oss is het onderzoek niet ontijdig stop gezet. In de beide gevallen, waarbij geestelijken betrokken zouden zijn geweest, is uitgemaakt, dat er geen sprake kan zijn van strafbare feiten en de betreffende wachtmeester heeft zelf ver klaard. het onderzoek op 34 Maart uit eigen beweging gestaakt te hebben, terwijl de Minister eerst op 31 Maart Ingreep. Het parlement heeft rechtop alle inlich tingen. maar hier is opaettelijk een sfeer van wantronwen geschapen. Nabij bet stille strand tusschen Scbevenln- gen en Kijkduin is de elfjarige H. J. O, wo nende aan de Soestdijkschekade te *s-Oravan- liage, die in nee was gaan baden, door den stroom weggetrokken en verdronken. Origin. kropfleiKhen 1.J0 2.40 J.X) Zakflacons 940 0.70 O.?3 Het derde kamp voor jongens, waarlangs de tocht voerde, was Gerra, het oude huls ’an mgr. Zwjjsen, waar de jongens veertBn dagen ko men en waar een selectie wordt toegepast voor de lange kampen. Het doel van deze korte kam pen is zooals bekend meer geestelijk Hier worden de jongens geestelijk versterkt. Gerra bestaat nu vijf jaar. Toen het Ingericht zou worden, verkeerde het huis in «eer verwaarloos den toestand. Het is door de jongens opgeknapt en voorzien van waterleiding, electrtech licht en centrale verwarming. Ook daar zijn ae bezig met het maken van een gebouw voo< verschillende doeleinden, terwijl zij reeds een rijver, een openlucht-tooneel ed. hebben aangelegd. Indien men nieuwe inlichtingen Vaa tal Minister wenscht, zal men den steun Óer katholieken niet missen. De door (of voor) den heer Rost van Ton ningen op papier gezette rede, welke afgebro ken werd, werd verder voorgelezen door den heer D’ANSEMBOURG (NSB), die echter veel onbehoorlijks scheen geschrapt te hebben Dat deze katholiek het jammer bleek te Onder bet geroep van „Inquisitie” hetgeen door de Kamer blijkbaar nogal lachwekkend werd gevonden verliet de heer Rost van Tonningen de vergaderzaal. HQ zal nu weer reden hebben om zich in bet „Nationale Dagblad” te beklagen als de ver drukte onschuld, die geweerd en getiranniseerd wordt. Hjj heeft echter opzettelijk zijn ver wijdering uitgelokt door zijn laag-demagoglsche beweringen en Insinuaties, als zou het erom gaan, de schandalen van 09 te verbergen, de aandacht van de ware schuldigen af te trek ken enz. Toen na een korte onderbreking der verga dering de rust in de deftige zaal was weerge keerd. was het een verrassend contrast den eer- biedwaardig-bezadigden heer DE GEER (CM.) aan het woord te hoeren. Namens rijn fractie verklaarde hjj tegen het voorstel-Wendelaar te zullen stemmen, op zakelijke gronden. Deze zaak immers be hoort met politiek niets te maken te hebben. Deae enquête sou een ongerijmdheid zijn De laatste enquête werd vijftig jaar geleden gehouden en betrof toen evenals bij bijna alle vorige enquêtes het onderzoek naar be paalde toestanden. Deze enquête zou moeten dienen om het regeringsbeleid te toetsen, doch daartoe moeten er wei heel bijzondere omstan digheden bestaan, zoo niet, dan bewandelt men den gewonen weg: bet stellen va» vragen of het aanvragen van een Interpellatie. Een enquête richt zich tot het publiek, maar hier moet de Regeering Inlichtingen geven. De Christelijk-Historische fractie blijkt het meest te voelen voor een tweede Interpellatie, en wel: te houden door den heer Wendelaar die nu natuurlijk als een Ossche „deskundige" beschouwd wordt èn wel: spoedig te houden In het werkkamp te Osaendrecht is rector Van Putten de centrale figuur. HIJ heeft de leiding van het kamp, dat ook anders van opaet is dan de andere kampen. Het doel is natuurlijk hetzelfde, maar naast den arbeidslust en de ar- beldsbekwaamheid wordt hier den jongens ook vakkennis bygebracht. Er is een timmermans werkplaats, een smederij en een pottenbakkerij; de Jongens doen ook aan modelbouwen, en daar naast zorgen «y voor het kamp, voor bet werk van lederen dag en rij bouwen hun verblijf, leggen een vijver en zwembad aan. Niet ten onreohte noemt men dit kamp wel een volks- abdii. omdat het voor zoover mogelijk geheel in eigen onderhoud wil voorzien; het terrein is 75 HA. groot, waarvan 15 HA bestemd zijn voor de boerderij. De klei, die gebruikt wordt voor de pottenbakkerij, graven de Jongens op het terrein op. De invoer van ceramische pro ducten uit het buitenland is zeer groot en het ia niet uitgesloten dat een aantal Jongens in dit vak hun levensonderhoud zullen kunnen ver dienen. De dienstbode van de familie Pistorius, wo nende aan den Hoogeham te Dongen, had het ongeluk van een trap te vallen, waardoor rij zeer ernstige verwondingen opliep, om. een schedelbasisfractuur. In zeer zergwekkenden toestand is het meisje per brancard naar bet ziekenhuis te Dongen vervoerd. DEN HAAG, 21 Juni 1938 Wederom heeft de N.S.B. Kamer een proeve afgelegd van onwaarachtige en unfaire politieke methodiek- De heer ROST VAN TONNINGEN, die eerste spreker was, ging zich in zijn redevoering bjj de behandeling van 's heeren Wendelaar's voorstel tot het houden van een enquête in verband met de opdratht van den minister van Justitie tot ontneming van opsporingsbevoegdheid aan de brigade Oss der Koninklijke Mare chaussee, dermate te buiten, dat hjj den voorzitter er wel toe dwong hem het woord te ontnemen, de bijwoning der vergadering van heden te ver bieden en hem wat daarmee samenhangt het verblijf bet Kamergebouw te ontzeggen. Daarom moet er werk komen, werk ten koste van alles, selfs ten koste van een sluitende begrooting en de schatten van de staatsbank. Onze toekomst en onze volks kracht zijn meer waard. En het is toch al- tijd beter een niet-sluitende begrooting en leege schatkist na te laten aan een nage slacht, dat deze weer zal kunnen vullen door zijn arbeid, dan een volle schatkist te behouden en geen nageslacht te hebben, waaraan men deze zal vermaken of een na geslacht, dat niet werken kan en dit geld alleen maar kan opteren In een verweeke- Ujkt bestaan. Het behoud van den mensch te primair; het behoud der sluitende begroe ting te hieraan ondergeschikt. Dinsdagavond kwam een auto bestuurd door een dame uit St. Oedenrode over den Bosch- djjk te Eindhoven, waar eenige kinderen langs den weg speelden. Plotseling stak het 3-jarig ventje van de familie B. den weg over, waar bij het door den auto werd gegrepen. De dame, die under toezicht leerde autorq den, probeerde door naar links uit te haten nog een aanrijding te voorkomen, doch dit bleek niet te kunnen. Het kind werd tegen de straat gesmakt en was op slag dood. De autorijdster treft geen schuld. Hst lijkje van bet kind te naar de ouderlijke woning ge bracht. Naar wi) vernemen zijn bij de derde en laatste trekking der Nationale Paaschlotery de vijftien hoofdprijzen gevallen op de volgende nummers; le prijs serie 1 J nummer 07874» 2e prijs serie 3 C nummer 007001 3e prijs serie 3 J nummer 030403 4e prijs serie 3 K nummer 019113 5e prijs serie 3 G nummer 013879 6e pri)* serie 1 A nummer 017179 7e prijs serie 4 D nummer 003863 8e prijs serie 1 K nummer 033894 9e prijs serie 3 B nummer 083588 10e prijs serie 4 D nummer 077907 He prijs serie 4 B nummer 00170» 12e prijs serie 1 B nummer 049148 13e prijs serie 4 F nummer 087407 14e prijs serie 3 B nummer 042005 15e prijs serie 3 H nummer 005088 TrekklngsliJsten met den voiledigen uitslag zijn verkrijgbaar bij Postbus 3. Heem stertel zoo effectief mogelijk te maar ook In het belang dier en dier ouders zelf. Alleen competente ouders op goede hun werklooze kinderen niet Niet geheel consequent verklaarde de heer OUD (TD.), dat hij, ook al is de meerderheid der Kamer overtuigd van hot overbodige eener enquête, hij eventueel toch voor het voorstel zal stemmen, en zulks nadat hij kort tevoren verklaard had, dat de Kamer huiverig staat tegenover het geval, omdat nog nooit een Itolltieke enquête gehouden te. Van wantrouwen jegens den minister behoefde volgens den heer Oud in leder geval geen sprake te zjjn. Voorts sloot spr. zich aan by de suggestie van den heer Albania (een minteterieele inllchtlngsnota te wagen). Alvorens te besluiten tot het houden van een enquête, heeft de heer SCHOUTEN (AR.) zeer juist betoogd moet eventueel van andere normale middelen gebruik gemaakt worden en het vragen van een nota behoeft de zaak niet lang op te houden. Het hier genoemde middel was wei sympathiek, doch intusschen mag het voorstel-Wendelaar niet „dreigende" blijven. Intrekken ot verwerpen luidde syn conclusie, anders komt men niet in rechtstreekse!) con- tact met den minister. Nadat de heer WIJNKOOP (C.P.N.) nog ..de geheele waarheid in volle openbaarheid” had geêtecht, en zich daarom voor een enquête had verklaard, kwam de initiatiefnemer, de heer WENDEI.AAR (Lib.), wien het door eenige groepen, os. de S.D.A.P., wel eenlgsslns kwa- iyk genomen wordt, dat hy zoo maar op eigen houtje met een voorstel gekomen te zonder overlegpleglng met andere partyen en aldus bhjkbaar de „eer” voor zich alleen heeft wil len houden, aan het woord ter beantwoording van de spreken. ■j-x eeds enkele jaren heeft het vraagstuk der l< jeugdige werkloosen de zorg en de aan- dacht der Katholieken. Ook van de regee ring en van andere groepen, doch het werk van onze eigen geloofsgenooten mag met eere worden genoemd. In 1932, in November, is de Nat. R.K. Commissie voor Jeugdwerklooaenzorg gesticht, welke onmlddeliyk te begonnen met het kamp werk. Dit werk te de vrucht geweest van erva ringen, die men reeds had opgedaan. Tn het al lereerste begin had men alleen vakcursussen, wel ke wel heel mooi en nuttig waren, doch waar men alleen theorie onderwtee, en waar men verder geen gelegenheid had om de vakbekwaamheid door p actlsch werk te onderhouden. Deze vak cursussen zijn dan ook mln of, meer een fiasco geworden. Hieruit zyn later de centrale werk plaatsen ontstaan met werkobjecten, waardoor de werkloosen hun vakkennis, maar daarnaast ook hun initiatief, konden onderhouden of aan- leeren. Ook deze centrale werkplaatsen zyn niet ten volle geslaagd en dit was hoofdzakelyk te wijten aan 1e verminderde ambitie by de Jon gens. Daarom werd naar andere middelen ge zocht en op deze wyze te men terecht gekomen by het kampwerk, waar men de jongelui niet alleen een bepaald vak of bepaald werk sou leeren. maar waar zij het werken konden leer n en waar zy zich zouden kunnen opheffen uit hun lusteloosheid. Dit werk wordt gesubsidieerd door het ryk en de gemeente In dezelfde ver houding. waarin dit geschiedt by werkverschaf fing en steunverleenlng, maar daarnata moet ook nog geld komen van de Nat R.K. Commis sie. en het te daarom, dat zy per jaar minstens rijftlgduizend gulden noodig heeft, die door bet Katholieke Nederlandsche volk bijeen moeten worden gebracht. De Nat. R.K. Commissie heeft op het oogen blik vyftien kampen onder haar beheer, waar van elf voor jongens en vier voor meisjes. y-y nlangs hebben wij ons standpunt I uiteengezet ten aanzien van het I VZ inrichten van een arbeidsdienst I ter bestrijding van de vooral onder de jeugd moeilijk te herstellen verwoestin- I aanrichtende werkloosheid, wy I trsmen daarbij tot de conclusie, dat I jgjg een arbeidsdienst tot werkloozen I beperkt diende te blijven en iri het al- I ganeen het karakter van vrijwilligheid I moet dragen, maar dat ook de moge- I ujkbeid moet worden opengehouden om I bepaalde gevallen ter overwinning I no arbeidsschuwheid en reeds ontsta- I nt aedelijke en maatschappelijke ver- wrdlng zoo noodig dwang toe te passen. per mogelijkheid van dwang, welke ook door het R. K. Werkliedenverbond in zjjn adres aan de regeering en in sterkere mate nog door prof, de Quay in 1 »t)n praeadvles op het R.K. Werkloos- ixtdscongres werd bepleit, heeft niet de onverdeelde instemming gevonden van de „Volkskrant". Dit blad schreef enkele degen geleden o.m. het volgende: jn zyn prae-advies omtrent den ar beidsdienst voor jonge mannen brengt prof. De Quay lof aan het R.K. Werk liedenverbond, dat het in een adres aan de regeering eveneens een verplichten arbeidsdienst bepleit. Alleen zou hij de gemaakte restrictie: toestemming der ouders, niet willen overnemen. Het verzet zal, meent de hoogleeraar, breelal het grootst zijn bij die ouders, wier kinderen behoefte heb ben aan geestelijk herstel. Daarom moet bij minder verstandlgen het gezag een meer dwingend karakter hebben. Hiermede zal prof. De Qnay het be zwaar tegen arbeidsdwang niet hebben weggenomen. Wij kunnen ons ouders denken, die voor bepaalde kinderen om goede redenen ernstige bedenking heb ben tegen een kampleven van langer of korter duur. En in het algemeen vinden wij geen termen aanwezig om de over heid <je macht toe te kennen, de kinde ren op te eischen zooals zij dat voor den militairen dienstplicht doet. De dwang zou trouwens niet alleen voor kinderen van katholieke ouders gelden. Ook voor kinderen uit extremis tische gezinnen. Is het nu wel verstan dig deze kinderen tegen hun zin en te gen dien der ouders in kampen met an deren samen te brengen en hun zoo gelegenheid te geven hun verkeer den invloed op die anderen uit te oefenen? Verplichte arbeidsdienst, ja, voor daarvoor geschikt zijn, niet alle elementen en ook niet voor ouders daartegen h F et deze opmerkingen „Volkskrant" kunnen niet geheel eens zijn. Inderdaad zijn ook wij van meening, dat het de voorkeur verdient als regel de toestem- Blng der ouders als verplichtende voor gaarde voor deelneming aan dep ar beidsdienst te stellen, maar van den an deren kant voelen wij veel voor het argument van prof. De Quay, die niet ronder reden verwacht, dat het verzet veelal het grootst zal zijn bij die ouders, wier kinderen meer dan anderen en waarschijnlijk niet heelemaal buiten toedoen dier ouders behoefte hebben aan geestelijk herstel. In zulke gevallen moet dwang kunnen worden toegepast, niet alleen om het systeem van den ar beidsdienst maken, kinderen wanneer gronden aan den arbeidsdienst willen laten deel nemen, zal met hun bezwaren rekening moeten worden gehouden. De gefun- oeerdheid hunner bezwaren zal dan ech ter diet uitsluitend aan hen alleen ter beoordeeling mogen worden gelaten. De vergeiyking tusschen een in bepaalde gevallen verplichtend gestelden arbeids dienst voor werkloosen en den algemeen geldenden militairen dienstplicht gaat - ol niet zóó mank als de „Volkskrant” meent. De algemeene militaire dienstplicht is noodzakelijk voor het verdedigen van ons nationale volksbestaan tegen even tueel van buiten af dreigende gevaren, en de invoering van een arbeidsdienst beoogt o.m. het afwenden van het ons onafhankelijke nationale volksbestaan van binnen uit bedreigende gevaar, voortspruitend uit de demoraliseerende werkloosheid, die psychische volkskracht ondermijnt. Heeft, toen de defensie- uitgaven zulke afmetingen aannamen, dat de sociale maatregelen er leelijk door in gedrang dreigden te komen, ook de „Volkskrant” niet zeer terecht mede betoogd, dat bestrijding der werk loosheid evenzeer als opvoering der mi litaire weerbaarheid van belang moest worden geacht voor het behoud van de onafhankelijkheid van ons land en de kracht des volks? Het bezwaar, dat bij dwang in be paalde gevallen kinderen uit extremis tische gezinnen tegen hun zin en dieft der ouders in kampen met anderen zouden kunnen worden samengebracht en zoodoende gelegenheid zouden krij gen verkeerden invloed op die anderen uit te oefenen, achten wij geenszins van doorslaggevende beteekenis. Immers ten eerste zullen de kampen zooveel moge- Uik op cenfessloneelen grondslag moe ten worden gevormd, en ten tweede kunnen een verstandige en bekwame tanpleidlng en een goed kampleven een heilzame uitwerking hebben op zulke kinderen, wier ouders vaak juist door de kwelling van de werkloosheid in extre- toistische richting worden gedreven. Er tenslotte geen beter middel om extre- •uismen te bestrijden en te voorkomen d»n het zooveel mogelijk wegnemen van hoofdoorzaken, waaruit die extremis- ®en ontstaan en ontevreden bloed Plegen te zuigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5