We luisteren naar Auto uit de bocht geslagen KA TH. VERPLEGENDEN BIJEEN De zaak Oss DONDERDAG 23 JUNI 1938 Weerbericht Groote belangstelling Tijdschrift in beslag genomen ARIËNSV1ERING TE MAARSEN Examen* gemeente-administratie Zich daarna bij de politie gemeld T Examens L.O. Examen Middenstandsdiploma BOKSEN r Machinisten-examen Examens L.O. Vrijdag 24 Juni DE SPAARNEBANK N.V. Gaat STOKER VERDRONKEN ****A***AAJ- A De vleeschconsumptie sterk gedaald Productievermindering bij de Hoogovens Het schandaal bij Organon te Oss St. Jansprocessie in Laren Vreemdelingen in het kleedingbedrüf Directeur tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld Twee dooden en een licht gewonde bij de daarop gevolgde botsing Slagers willen propaganda op touw zetten Vergunningen moeten spoedig worden aangevraagd Verhoor der marechaussee-brigadt tfoor het Ambtenarengerecht Tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld DU1TSCHE VLIEGBOOT VERTROKKEN 5 BRAND GESTICHT IN ZIJN EIGEN WONING GELD VAN ZIJN PATROON OPGEMAAKT SCHMEL1NG K.O. TEGEN LOUIS NA 2 MIN. 1 i i over aan de Nederlandsche Handel Mij. N.V. Op weg naar zijn schip te water geraakt Hulde aan minister Steenberghe Verleden en Toekomst De plechtigheden ten Berge. naasten- den officier van Justitie te en i i te KRO-Boy» en KRO- M. 1 vlecht. t i i a -8 3000 politie-agenten, 30.000 vreem delingen en 1.000.000 dollar recette! De vergadering vereenigde zich met het be stuursvoorstel om. zoo mogelijk In samenwer king anet andere belanghebbende organisaties, speciaal ook den landbouw, en van de regeering, een vleesch propaganda op touw te zetten. I 1 dend verkteren van ondememersovereenkonuten op het slagersbedryf. op jging van de 'dlg mogelijk Overigens Het spr. uitkomen, dat er nog vele wenschen In het slagersbedrijf leven, waarvan inwilliging voorwaarde is voor een gezondmaking van het ambacht, in welk verband de voorzitter speciaal den nadruk legde op de noodzakelijk heid van toepassing van de wet op het verbin-, Dr. ten Berge dankte den spreker voor zijn leerzame inleiding en sloot hierop deze vergade ring, die door ongeveer 800 religieuze en leeken- verpleegsters werd bUgewoond. ■s GRAVENHAGE. Geslaagd voor dipli de heeren H. C. van der Steur te Soesterl Ik II- II- I - II- i - i Zon op 4.39 - onder 9.24 - Licht op 9.54 Maan op van. 1.22 onder nam. 4.10 27 Juni N.M. Alleen heeft de procureur-generaal het ver moeden uitgesproken, dat de mannen door de onderscheidingen te veel over het paard zouden worden getild. d k! tl al u tl 1 i 1 i t 1 1 I i i i i i 1 1 i 1 1 i t i i i i i ba ge Ofl ml he ha ge: he als In verband met de aanzienlijke vermin dering der bestellingen van ruw ijzer heeft de directie van het Hoogovenbedrjjf te IJmuiden zich genoodzaakt gezien, de pro ductie in te krimpen. Een gevolg hiervan is, dat aan de afdee- llng hoogovens de werktijd, met Ingang van 30 Juni, met een uur per dag zal worden verminderd. lom$ A terbérg, P. A. Arendse te Amsterdam en A. Schram te IJmuiden. Daarna wordt als getuige gehoord de gepen- sionneerde lultenant-kolonel der Kon. Mare chaussee, Boellaardt, oud-commandant van de He divisie (tot 1 Maart 1938). Inhoud beleedigend voor marechaussee te Oss In verband hiermede wordt er aan herinnerd, dat zij, die op of na 1 Augustus 1938 niet In het bezit zijn van de vereischte vergunning, zich blootstellen aan een strafvervolging we gens overtreding van de wet van 33 April 1937 De Nederlandsche Slagershond hield Woens dag zijn jaarvergadering te Zeist. De bondsvoorzitter hield een uitvoerige ope ningsrede, waarin hij constateerde, dat hoewel I kan worden uitgebreid, de slagers thans als gevolg, van de afschaffing1 der crisisheffingen op vleesch en de toepassing der Vestigingswet op het slagersbedrijf in be- Op last van Breda zijn gisteren te Tilburg in beslag ge nomen alle nog aanwezige exemplaren van het tijdschrift „Brabant!» nostra"., wegens hoogst beleedigenden inhoud voor de marechaussee te Oss. t Voor een enorm aantal toeschouwers is in het Yankee-stadion te New York de partij om het wereldkampioenschap in het zwaargewicht «PTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT'M’TTT'P'PT'P'PT'PrT'f’TT Onder daverend applaus der vergadering bracht spr. hulde aan minister Steenberghe, die de heffingen afschafte en de Vestigingswet op het bedrijf toepaste. Als eerste getuige wordt gehoord de kolonel der Kon. Marechaussee J. van Selm, die ver klaarde vóór 1 April 1938 nooit eenlge klacht te hebben ontvangen over het personeel van de brigade Oss. Daarna heeft hij inlichtingen ontvangen, waaruit hy den indruk heeft gekregen, dat dit personeel schromelijk in zijn taak was tekort en solisten. et. I: 1 484 M. iramoteonnsuziek. orkest. Op den Orebbeberg te Rhenen is vanmorgen te omstreeks kwart over negenen een personen auto, die met vrij groote snelheid reed, uit de bocht gevlogen en in botsing gekomen met een autobus van de Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschappij. In den auto zaten drie personen. De bestuurder en één van de twee personen, die zich achterin bevonden, werden op slag gedood. De derde inzittende werd licht gewond. De lij ken zijn naar het ziekenhuis te Rhenen over gebracht. De chauffeur van den autobus, die ge heel rechts van den weg reed, kon hef ongeluk niet voorkomen. De rechtbank te Groningen behandelde de vorige week de zaak tegen een 24-jarigen fa brieksarbeider uit Winschoten, verdacht in den nacht van 28 op 29 Maart aldaar in de door hem bewoonde woning brand te hebben ge sticht, teneinde de verzekerlngspennlngen te bekomen. De officier van justitie, mr. Oroene- wegen, etschte tegen verdachte anderhalf Jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem conform den eisch. Dit heeft getuige later, toen hij op 1 April van de klachten hoorde, in hooge mate Belanghebbenden wordt er met nadruk gewezen, dat aanvragen ter verkry genoemde vergunningen zoo spoêc moeten worden ingediend bij het departement van Economische Zaken, Bezuidenhoutscheweg 30, te 's Gravenhage, daar anders niet kan worden gegarandeerd, dat de gevraagde ver gunningen voor 1 Augustus 1938 zullen worden verstrekt. De desbetreffende formulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Getuige verklaart, van den procureur-gene- raai nooit eenlge opmerking te hebben gekregen over het optreden van de brigade te Oss. De Karimata heeft een vijftiental Lutine-ko- gels opgebaggerd. Voorts nog1 enkele stukken wrakhout met koperbeslag. Men baggert thans op een roestklomp, althans op een harde ijzeren massa. Het bedrijf gaat ongestoord verder. Behalve van de Dultsche vllegboot heeft Ter schelling, zooals het Vad. meldt, nog onver wachts bezoek gehad van een Duitsch regeerings- schip, vermoedelijk een vliegtuigtaoederschip. Het schip is met gedoofde lichten het Schieten- diep binnengevaren, is buiten Terschelling blij ven liggen en heeft een motorboot uitgestuurd om contact met de gestrande Dultsche vliegers te zoeken, ’s Nachts is het schip weer weggevaren. Voordrachten over de kennis, de zedelijke hoedanigheden en de taak der verplegenden BEVERWIJK. Bisschoppelijke Kweekschool. Geslaagd de heeren: G. Beentjes, Heemskerk, Th. v. Dijk, Zwammerdam, J. P. Glgengack. Haarlem, H. M. Huesken, Amsterdam, G. Krom, Bloemendaal en J. F. du Maine, Heemstede.' Onder veel belangstelling, voor zoover althans de betrekkeiijk -kleine ruimte van de zittingzaal dit toeliet, heeft heden het ambtenarengerecht te Den Haag de beken de zaak van de marechaussee e Oss behan deld. De vergadering sprak er haar ernstige teleur stelling over uit. dat het vleesch als volksvoedsel niet is vrijgesteld van omzetbelasting, alsook over het feit, dat voor verstrekking aan werkloozen en armlastigen tot inblikking van 4 millioen K.G. bultenlandsch vleesch is overgegaan in plaats dat de regeering de mogelijkheid van versch vleesch-verstrekking via de slagers in overweging heeft genomen. In verband hiermede werd medegedeeld, dat de minister van Economische Zaken afwijzend heeft beschikt op een request der slagershonden om. gezien het gebleken tekort aan binnen- landsch vleesch, de teel (beperking af te schaffen of te verruimen. De minister van Sociale Zaken heeft op een daartoe strekkend request der bonden doen weten dat hij wil overwegen zoo mogelijk' de winst marge der slagers voor de distributie van het .blikvleesch iets höoger te stellen. Zondag 7 Augustus zal het tien jaar ge leden zijn, dat Alphons Ariëns stierf. Dien dag zal op bijzonder plechtige wijze dit schoone afsterven worden herdacht te Maarsen en wei door een Pontificale Hoogmis, op te dragen door Mgr. J. O. Smit, kanunnik van om hou< O.F. Enschede Zoorals men weet, hebben de zes onderoffi cieren. die tot de brigade van de Koninklijk Marechaussee te Oss hebben behoord, en 41e eerst van hun opsporingsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, bjj het ambte narengerecht een klacht aanhanging gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot deze ontheffing en overplaatsing hebben ge leld. -i-’l UTRECHT. Geslaagd: J. H. A. Kloppenburg. Utrecht; J. J. Koekenbier, Hilversum; C. A. KoeMera. Bussum; J. N. Laout, Bussvm; G. J. van der Linden, Utrecht; M. W. van der Lin den, Hilversum; N. J. Maarschalkerweerd, Utrecht; F. W. L. van Marissing, Bussum; F. H. H. van Oostrum, Utrecht; J. M. van Rooijen, Utiecht; M. J. Rüpkema, Hilversum; G. van der Schot, Bussum; W. Schreuders, Utrecht; E. E. Schuier, Hilversum; A. A. Snijders, Utrecht; H. J. G. Buskens, Utrecht; A. J. van Eyck, Utrecht: C. Klaarenbeek, - Vlanen; G. Ruitenbeek, DoornG. A. van Sonsbeek,, Hil versum; W. G. Steenvoorden, Bussum; Ni J. Strien, Hoenkoop; G. M. van Thlenen, Bus- sum; C. H. G. Vlek, Bussum; W. P. Waaljer, Leidschendam; A. L. Welling, Bussum; M. H. P. Hessing, Utrecht; H. O. Karstens, Soest- djjk; D. C. van Kints, Lelmuiden; J. W. Kle- mann. Oudenrijn; P. M. Kooy, Vlanen; H. Kruiper, Hilversum; J. A. A. Krijnen, Bussum; C. Kuyer, Eemnes; J. Lamme. Hilversum: C. Lenten, Vreeswijk; Pieter Meeuwenberg, Via- HILVERSLM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.000.15 Oramofoonmuzlek. 8.20 Berichten. 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Bljbelsche caueerle. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 1.15 Berichten. 2.00 KRO-Melodlsten en solist. 3 30 Gramofoonmuzlek. Ca. 4.00 Berichten. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5 15 KRO-Orkest. 6.00 Land- en' tulnbouwcauaerie. 6.20 KRO-Melodlsten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie óver beroepskeuze. 7.35 Muslca Cathollea. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest. I- - Melodie ten. 1030 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuzlek. Hn.VERSCM n, 301.5 M. 8 00—10.00 VARA 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00—700 VARA. 8.00—10.40 VARA. 11.00—12.00 VARA 8 00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten. 10.20 Declamatie. 10.40 Tenor en plano. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos-orkest. 12.45 Gramofoonmuzlek. 1.15 Vervolg concert. 2.00 Planovoordracht. 2.30 Declamatie 3.00 Varléte-programma. 4.00 Gramofoonmuzlek. 5.30 Gramofoonmuzlek. 6 .50 Esmeralda-septet en solist 7.20 Berichten ANP. 9.00 Zang, accordeon en plano. 9.30 Orgel, trompet en plano. 10 00 Ramblers. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Gramofoonmuzlek. 1130 Jazzmuziek. DBOITW1CH, 1500 M. 11.40 Planovoordracht. 12.10 Orgelconcert. 12 40 Brian Lawrence's orkest ex. Het beheer der Bank blijft in handen van den huldigen directeur, mr. Th. Westerwoudt In het agentschap van de N.H.M te Haar- langrijk gunstiger omstandigheden dan vorige lem zal mede worden opgenomen mr. P. H. A. jaren bijeenkomen, de toestand in het bedrijf BUleveld. niettemin nog zorglijk blijft. In hoofdzaak valt dit toe te schrijven aan de verontrustende daling, welke de vleeschcon sumptie hier te lande te zien geeft. geschóten. Bij onderzoek bleken deze inlichtingen niet juist te zijn. Voorts deelt getuige mede, dat het nooit in de bedoeling van wachtmeester t>e Gier heeft- gelegen om een proces-verbaal tegen de geeste lijken op te maken. Op een volgende vraag van mr. James beves tigt getuige, dat hy op 2 April een conferentie heeft gehad met den minister van Justitie, waarbij deze heeft medegedeeld, dat hij met den minister van Defensie tqt overeenstemming was gekomen omtrent de te nemen maatrege len. In deze conferentie heeft getuige het voorstel gedaan, om de brigade te handhaven, doch al leen den opperwachtmeester Gurfs te doen ver vangen door opperwachtmeester Mlentjes. Dit voorstel is echter niet aanvaard. Op de vraag, of getuige ooit klachten heeft vernomen, dat het personeel der brigade rucht baarheid ga$ aan verschillende zaken, werd ontkennend geantwoord. Die berichten bleken niet van de marechaus see afkomstig. maken is voor een verplegende een allereerste plicht van staat. Wil men door de verpleging ook apostel zijn van het goede, dan zal men technisch gespro ken ook als deskundige verplegende voor den dag moeten kunnen komen. Om dié kennis te verkrijgen, te bewaren en te vermeerderen moet men studeeren, repeteeren (herhalingscursus) en op de hoogte blijven van de moderne vindingen in de verpleging (vak tijdschriften). Ook de kennis van de Godsdienstleer is voor katholieke verplegenden noodzakeHjk. Het is niet voldoende een godsdienstcursus gevolgd te hebben, maar men moet van tijd tot tijd ook eens een godsdienstig boek of katho liek tijdschrift lezen, waarin de problemen waarvoor men vaak gesteld wordt behandeld worden. De zedelijke hoedanigheden bereiken haar culminatiepunt in de liefde. De liefde vormt den natuurlijken grondslag van geheel de verpleging. Geheel het leven van de verplegenden moet staan in het teeken van de onbaatzuchtige, medelijdende, geduldige, offervaardige en hulp waardige naastenliefde. Die liefde zal ook brengen een geest van soli dariteit tusschen de verplegenden onderling vereenlgingsle ven Die kennis en liefde moeten ook gedragen worden door een sterke katholieke persoonlijk heid. Men moet niet slechts iets geven, maar men rnqet ook iemand zijn. Van de verplegenden moet iets uit kunnen gaan. Dan zal de verple ging ook een stuk apostolaat kunnen zijn. Na deze inleiding werd den spreker dank ge bracht door den voorzitter. De ochtend-bijeen komst werd vervolgens gesloten. Tegen twee uur begon de middagvergadering. Nu werd door dr. Ed. Hoelen, geneesheer-di- recteur van de St. Jacobusstlchting en de St. Ursula-kliniek te Wassenaar, gesproken over: taak der verplegenden in het moderne siekenhuis.” De voornaamste taak van de verpleegster, al- I dus spreker, is, dat zij volkomen op de hoogte I <is van haar werk; hiervoor is noodig een groote kennis en ervaring en een sterk verantwoorde lijkheidsgevoel. Aan de hand van „rapporten" uit vroegere tijden bewees spreker, dat door afwezigheid van I dit alles onnoemelijk veel schade berokkend I wordt aan de zieken. In het moderne zieken- I huis is geen plaats ender de verplegenden voor I iemand, die daarvoor niet is opgeleid. Noodzakelijk zijn een ruime hoeveelheid theo retische kennis en practische vaardigheid, be nevens een groot psychologisch aanvoelingsver mogen en de verpleegster moet tot een harmo nische zelfontwikkeling zijn gekomen. Indien de indlvldueele opleiding perfect is en de verplegende wil alle benoodigdé eigenschap pen zich eigen maken, dan is nog noodig een organisatie van het zlekenhulsbedrjjjt volgens de moderne eischen. Spreker behandelde tenslotte nog uitvoerig dc verhouding tusschen de verplegenden onderling en tusschen Overheid en personeel. In den afgeloopen nacht is een stoker van het- bij de hoogovens te IJmuiden liggende Engel- sche sz. „Batna", op weg naar zijn achlp, in de middensluis te water geraakt en verdronken. Het lijk, dat tien, minuten later werd opge- vischt, vertoonde een gapende hoofdwonde, zoodat de man vermoedelijk in zijn val met het hoofd tegen de sluisdeur of den sluismuur is I terecht gekomen. Het HJk la naar de algemeen- I begraafplaats overgebraciU, j De Dultsche vllegboot, welke Dinsdag by de .Karimata” was gedaald, is gistermiddag ver trokken. Nadat de marinestaf van het departement van Defensie des ochtends ter plaatse een on derzoek had Ingesteld, is toestemming tot het vertrek gegeven. De zeventienjarige kantoorbediende S. M. te Apeldoorn, die zes weken geleden zyn pa troon, den heer G. van Reekum, te Apeldoorn, voor byna duizend gulden had bestolen en van wien men sindsdien niets meer vernomen had, heeft zich nu by de Amsterdamsche politie ge meld. Nadat hy bet geld door inning van een post- chèque met valsche handteekenlng machtig was geworden, was hy naar Zwolle vertrokken, waar hy zich keurig in de kleeren had laten steken. Daarop was hy naar Amsterdam gegaan en had daar goede sier gemaakt tot het geld op was. Na verhoor door de Apeldoornsche poHtie, is hy ter beschikking van den officier van jus titie te Zutphen gesteld. Dezelfde verplichtingen rusten ook op die vreemdelingen, die buiten Nederland het klee- dihgbedrijf zelfstandig uitoefenen, doch in Ne derland in die uitoefening werkzaamheden ver richten ten behoeve van derden, en tevens op de bulten Nederland gevestigde lichamen (vreemde ondernemingen), welke hier te lande bykantoren of andere nederzettingen hebben. Hoogste barometerstand 768.9 te Brest en Rennes Laagste barometerstand 749.5 te Stensele VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uitNoordeiyke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, tydeiyk opklarend, waarschyniyk weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur in het Noorden, n het Zuiden koeler. De Nederlandsche Handel MH. N.V. deelt mede, dat zy bereid is tot 1 Augustus aandee- len in „De Spaamebank N.V.” over te nemen tot den koers van 110 pet. onder aftrek van notazegel. Houders van aandeelen, die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken, worden verzocht hun aandeelen, vergezeld van een nummernota. vóór 1 Augustus ten kantore der Maatschappy te Amsterdam ter verzilve ring aan te bieden. Nadat de Spaarneliank meer dan 25 jaren haar bedryf heeft uitgeoefend, is het haar gelukt met de Handel My. een zoodanige over eenkomst te sluiten, dat de zekerheid bestaat, dat het bedryf der Bank in alle deelen verder Het gerecht was als volgt samengesteld: ^Mr. A. van Haeringen, voorzitter, mr. J. a Scholten, mr. Donders, gep. generaal-majoor H. Zeeman en gep. gen.-majoor J. Geeslnk, leden. De wachtmeesters werden bygestaan door mr. R. A. James uit Apeldoorn, terwyi de mi nister van Justitie was vertegenwoordigd door mr. P. Meyes. Na de opening deelde de voorziter mede, dat het gerecht besloten heeft alle zaken geiyktjj- dlg te behandelen en dat van de zyde van het gerecht geen getuigen zyn opgeroepen. „Geen toekomst heeft, die wat étni was, niet eert," is een regel uit het Limburgsch Maria-Wagenspel van d-n priester-dichter Jacques Schreuri Natuurlijk bedoelt hij er mede: wat eens goed was. Een andere dichter heeft het aldus geformuleerd: ,jn het verleden ligt het heden, en in ’t nu wat worden zal." Willen we de toe komst vormen dan dienén we ons heden te begrijpen en uit het verleden te leeren. Want ,wie onverstandig ai het voorbije versmaadt, berooft zich aldus van kostelijke brgnnen voor leering en gaat de toekomst arm zn niet toegerust tegemoet. We moeten het verleden bestudeeren om er hst goede uit te behouden en ons voor deel te doen met de lessen van het voorbije. Slechts zoo kunnen we dé toekomst ingaan, waarvoor we even goed verantwoordelijk zijn als voor ons heden, omdat God de toekomst in onze handen heeft gelegd. Woensdagavond werd, in het kader van de lustrumviering der vereeniging van Katholieke Ziekenhuizen in Nederland, in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht een Congres gehouden van religieuze en leekenverplegenden. De leiding berustte oy dr. J. F. J. Uit 's Gravenhage. vice-voorzltter van de ver- seniging van Katholieke Ziekenhuizen. Gedurende de ochtend-vergadering werd ge sproken door den weleerw. heer H. Bless, rector aan de psychiatrische inrichting „Voorburg" te Vught, over het onderwerp: ..De kennis en de aedelyke hoedanigheden der verplegenden.” Katholieke Verpleging, aldus spreker, kan men omschryven als een verpleging overeen komstig de katholieke beginselen en steunende op de bovennatuurlUke Christelijke liefde. Het z(jn deze twee punten, welke onze katho lieke verpleging van andere onderscheiden. Hieraan kunnen wy de volgende practische punten vastknoopen: Vooreerst moeten onze katholieke verplegen den vóór alles goede verplegenden zyn, deskun dig onder alle opzichten. Vervolgens moeten zy zich hiermede niet te vreden stellen, maar geheel hun verpleging richten naar de katholieke beginselen en door dringen van den echten katholieken geest. De eischen, welke wy aan onze katholieke verplegenden religieuzen zoowel als leeken moeten stellen, zyn: kennis en liefde gedragen en beleefd door een sterke katholieke persoon- lykheid. Een van de eerste eischen is voldoende ken nis. Kennis van de Verpleegkunde en van de Katholieke Godsdienstleer. Zich de kennis van de verpleegkunde eigen te De rechtbank te Den Bosch heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den in dustrieel M. Z„ directeur der Organonfa- briek te Oss, tegen wien drie jaren gevan genisstraf was geëischt, terzake van zeden- misdryven met minderjarige leden van zyn personeel. zy heeft hem tot twee jaren gevangenis straf met aftrek van het voorarrest veroor deeld. De verdediger, mr. E. van Zlnnlcq Berg mann, had clementie gepleit. Ongecorrigeerd. nen; R. Meeuwenberg, Vlanen; J. C. Nlelen, Bussum; L. Nierse, Bussum; J. H. Otto, Vrees- wyk; J. G. Oudejans, Oudewater; A. F. Poot, Vlanen; G. L. Rasué. Bussum; N. G. Rigter, Bussum; C. Ruytenburg, Hedel; P. J. van Ryn. Langeraar; J. W. Schoots, Tiel; G. M. Veer kamp. Utrecht; H. J. van der Vegt, Hilversum; P. Vermey, Oudewater. Zooals reeds eerder is medegedeeld, werd by Koninkiyk besluit van 14 Mei 1938 de wet van 22 April 1937, tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedryven door vreemdelingen, van toepassing verklaard op het kleedingbedryf. Ingevolge genoemd K. B. moeten os. alle vreemdelingen (bestuurders van rechtsperso nen hieronder begrepen), die hier te lapde reeds gedurende korteren of langeren tyd zelf standig in het kleedingbedryf gevestigd zijn, op 1 Augustus 1938 voorzien zy> van een ver gunning op grond van bovengenoemde wet. Sint Pieter te Rome. Deze H. Mis begint lalf elf. De feestpredicatie zal worden ge en door Pater Borromaeus de Greeve J. Het zangkoor van de Ariënskerk te zal een Mis van Palestrina zingen, welke wordt uitgezonden door den K. R. O. nederigste arbeid wordt I eeuwige waarde, mltz hij met zuivere intentie wordt verricht Werktyd met één uur per dag verkort BERGEN. (RK. Kwsch. „8t. Jozef”.) Gesl.: E. v. d. Bos, Amstelveen; G. Brieffies, Hoog- karspcl; L. van Buchem, Noordwyk; B. G. van Eyck. Bergen (N.H.); J. de Haan, Lisse; C. Geslaail voor onderwijzeres: de dames W. A. Jansen, te Almeloo; W. H Klei boer, te Deventer; A. J. Dronkers. W. Hoog- straal en A. H. Jonker, allen te Apeldoorn. gebokst tusschen den titelhouder Joe Louis en den uitdager Max Schmellng. Reeds in de eerste ronde van het gevecht, dat op 15 ronden was vast gesteld, sloeg Louis zyn tegenstander k.o. en behield dus zyn wereldtitel. De „Brown bomber" heeft dus revanche ge nomen voor zyn nederlaag in 1936, toen hy in hetzelfde stadion door den Duitschen kam pioen in de twaalfde ronde k.o. werd geslagen. In de laatste uren voor den wedstryd verkeer de New York in een koortsachtlgen toestand. De groote en kleine hotels, de pensions waren tot de laatste plaats bezet. Met de „Queen Ma ry” waren tallooze Engelschen en Franschen ge komen, de „Europa” en de „Hamburg” brach ten 250 Duitschers naar de wereldstad, in totaal kwamen 30.000 vreemdelingen naar New York om het gevecht by te wonen. Harlem, New Yorks negerwyk, leek een heksenketel. Van overal wa ren tallooze negers gekomen om hun favoriet aan te moedigen. Een speciale politiemacht van 3000 man was op de been om het verkeer te re gelen en de orde te bewaren. In het Yankee- stadion was een 1000-tal agenten aanwezig, voor de poorten stonden er eveneens 1000, ter- I wyi eenzelfde aantal in Harlem patrouilleerde. Een eindelooze autoslang kronkelde zich uit de Metropolis naar het 10 KM. verder gelegen Yankee-stadion. Het weer was omgeslagen. Het broeiend heete weer, de dreigende wolken hadden plaats ge maakt voor een stralenden hemel, terwyi een lichte bries voor welkome afkoeling zorgde Langzamerhand werd het donker. Fel verlicht door 25 Jupiterlampen lag het Yankeestadion te wachten op het groote evene ment. Filmoperateurs, persfotografen, journalis ten deden hun werk. Om half negen precies be gon de eerste byparty. Een tweede party volgde en nog steeds stroom- I den de toeschouwers binnen. Talrijke bekende personen, de beide zoons van president Roose- velt, Elliott en James, de gouverneurs van staten New Jersey, New York, Pennsylvania, enz., talryke filmsterren, bezetten de rlngplaat- sen. Tegen het begin van de groote party wa ren ruim 80.000 toeschouwen aanwezig. Eindeiyk was het zoover. Zoowel Louis, die het eerst binnenkwam, als Schmellng werd toegejuicht. Onder ademlooze stilte wachtte de -menigte den eersten gongslag af en toen deze dan eln- deiyk weerklonk, luchtte de si>annlng zich in een wilden juichkreet. Louis sloop eenlge seconden om Schmellng I heen en wierp zich plotseling als een tyger op den Duitschen bokser. De Dultscher probeerde zich slechts als het wa- I re mechanisch te verweren, maar Louis gaf hem I geen kans en driemaal ging Schmellng tegen de I planken. Als waanzinnigen gingen de toeschouwers te I keer. Schmellng’s helper wierp den handdoek in I den ring; na 124 seconden was Schmellng k. o. I De recette bedroeg rond een millioen dollar. I Niet minder dan 1<7 radiostations hebben het I gevecht uitgezonden, -- 1 Hierna wordt als getuige gehoord de ma joor Van Everdlngen, dlvisie-commandant Maastricht, die 19 Maart een onderhoud va» een kwartier heeft gehad met den procure®- generaal. By dit onderhoud heeft de proeu- reur-generaal met geen woord over de brigade Oss 'gesproken. Morgen, Vrydag, wordt te Laren de jaariyk- sche St. Jansprocessie gehouden. De plechtig» Hoogmis in de 8t. Janskerk begint te 9 uur. Om kwart voor elf trekt de processie uit vanaf het kerkplein. Op het St. Janskerkhof zal de predikatie ge houden worden door den hoogeerw. heer F. B. J. M. Filbry^ plebaah van de kathedrale kerk te Haarlem. Daarna keert men terug naar de Basiliek, waar Z. H. Exc. de Aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jong, vanaf de loggia, den zegen met het Allerheiligste zal geven. ’s Middags om half zes plechtig lof met feestpredikatie van pater G. v. d. Brink, mis sionaris te Sparrendaal. 1.35 New English kwartet. 4 20 BBC-Mldland-orkest. 5.30 Gramofoonmuzlek. 6.00 Gramofoonmuzlek. 7.00 Alt en plano. 7.20 New Georgian Trio. 7.50 BBC-Zangers. 8.20 Muslc-Ball-programma. 9.55 BBC-Orkest en solisten. 11.00 Joe Marsala's Band. 1135 Jack Harria' Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO l^ilIS, 1648 M. 8.10, 10.10 en 1235 Gramofoonmuzlek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuzlek. 3.05 Zang. 3.20 Planovoordracht. 4.35 Zang. 5.20 Kamermuziek. 8.35 Zang. 10.50 Gramofoonmuzlek. 11.20 Concert. KEULEN, 456 M. 12.20 Omroeporkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Concert. 6.50 Planovoordracht. 7.30 Omroeporkest. 9.15 Gramofoonmuzlek. 10.35 Gramofoonmuzlek, 10 50 Otto Fricke's orkest c_ 12.20 Erlch Börschel's orkest. BRUSSEL, 322 en 322 M. 12 20 Grsmofoonmuzlek. 12.50 Omroepaalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 150, 5.20, 6.50 en 730 G> 8.20 Nationaal orkest en i 10.30 Gramofoonmuzlek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 130 Omroepklelnorkest. 150 Gramofoonmuzlek. 5.20 Kleinorkest en zang. 638 Gramofoonmuzlek. 6 50 Cabaretprogramma. 8 20 Stafmuzlek der Grenadiers. 9.20 Vervolg codeert. 10.30 Gramofoonmuzlek. 10.45 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. II 730 Orkest en solisten. 8 20 Amusementsorkest. 10.20 Berichten. 10.50 Kwartetconcert. 11.05 Berichten. 11.20 Kapel Klaus en solist. 12.20 Gevarieerd concert. vreemd. Toen echter op 1 April de procureur-genr- raal met zooveel klachten en feiten kwam. heeft getuige op gezag van een zoo hoogt autoriteit aangenomen, dat de brigade wel «P zeer onjuiste wyze moest zyn opgetreden. Deze meenlng heeft getuige later na een on derzoek echter gewyzlgd. De Voorzitter laat niet toe dee vraag, hoe ce procureur-generaal zich heeft gedragen, gebleken was, dat zyn beschuldiging tegen jnr- Bowler Inzake het verstrekken van inlichtlnge» aan de pers onjuist was. (De sitting duurt voort)' (Ongecorrigeerd.) 's GRAVENHAGE. Vbor het examen gem financiën zyn geslaagd: B. Bieleveld te Leid schendam, A. O. Blom te Uithoorn, R. Boon- stoppel te Arnhem, J. A. de Bot te 's Graven hage, J. H. Broekhuis te Almeloo, P. O. Dekker te Wassenaar, W. van Etten te Zelhem, P. H. Geysel te Ouderkerk a.d. Amstel. Administratie. Voor dit examen Slaagden: Th. C. O. Baumann te Overschie, F. Burgh- graef te Emmer Compascum, J N. Collard te Kerkrade, J. C. Constanse te Brouwershaven, H. J. Creusen te Hoensbroek, A. A. M. Delplace te Bergen op Zoom, J. L. Dih te Veendam, J. C. van Doeselaar te Huyshil, J. J. van Don te Alkmaar, G. G. Doornbos, te Hoorn; D. Douwes te Genum, J. G. Duchemin te Helnenoord, J. C. Duin te wydehes, J. H. Duit, Oude Pekel», A. P. Eggermons te 's Gravenhage, H. A. Enghers te Oldenzaal, Th. F. M. van Engelen te Leende. D. W. van de Erve te Papendrecht, M. A. Flecken te Btngelrade, H. M. Franssen te Nunspeet, G. J. Frerichs te Haarlem, O. H. van Fulpen te Bunnik, J. F. Geldhof te Hulzen, J. M. C. Gerrits te Nymegen, W. H. de Geus te Meppel, L. Gorker te Makkinga, H. de Graaf te Katwyk aan Zee, P. de Graaf te Bergum, H. L. Graafmans te Bergen op Zoom, A. W. Ji van dé Graft te Heeze, A. L. Groeneveld te Mynsheerenland, F. de Groot te Amsterdam, P. P. Grouwstra te Wyhe, J. F. de Haan te Schalsum, W. P. A. M. van Haaren te Steen bergen, A. O. de Haas te Eersel, N. A. de Haas te Noordelooe, W. A. M. Hassink te Amster dam, J. A. M. F. Nyzink te Emmen Zantinge te Dwingeloo. Voorts zegt getuige, dat de verhouding tus schen hem en den procureur-generaal heel slecht was. Getulge’s oordeel over de wyze, waarop het personeel van de brigade Oss zyn werk steeds heeft verricht is: zeer gogd. Een vraag van mr. James Of de procureur- generaal zich ten onrechte zekere bevoegdhe den zou hebben toegeëigend, wordt door den president niet toegelaten..

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16