loterij-kKntoor R. OUD LOT1SICO OR2UE __l &BBELMj|kN El alkmaar TREKT A.S; MAANDAG 4 JULI KOOPT TIJDIG UW KANS BIJ DE BEKENDE LOTISICO-AGENTSC HAPPEN MAANDAG 27 JUNI 1938 OPBRENGST SPELDJESDAG VOCAAL ALKMAAR Middenstandsdiploma HOUTTIL O Telefoon 3594 Giro 234743 G Intocht ei* installatie HEERHUGOWAARD-NOORD BURGERLIJKE STAND CENTRALE WERKPLAATS van ST.-MAARTEN EEN ROYALE AUTOMOBILIST Sluiting gemeentelijke bureaux ZWEMMEN UIT DEN OMTREK UITGEEST BIJLAGE TOT DEN RAAD de 'GEN Collecte voor het Fonds van oud-militairen R. K. Middenstandshandelsschool Alkmaar en omgeving Kotten gemeentelijke lucht- beachermingtdientt Tuinconcert onder leiding Nico Snel IN BOENDERMAKER’S KUNSTZAAL NATIONAAL HENGEL CONCOURS DE NIEUWE HERDER VAN TUITJENHORN Een oo - DOOR CHARLES GARVICE Verplichte glutting van kappert- en barbiertbedryven Es Voor jeugdige werkloozen 14 tot 25 jaar Neemt Uw koffer mee, laat Uw zorgen thnU> t :zz 2230 4?.- te— t, S5 - „112.— Kampioenswedstrijden van den Kring Noordholland boven het IJ Verkrijgbaar bij: OP O GOEDE ZEEP STAAT a REIZEN ZONDER .Aquarellen en teekeningen van J. H. Roggeveen B- STAD WS het W. 8. College van B. en W. enkel aanging. aanmelding uitgestrooid toen hy langs nen reusachtige Geboren: Theo Jan, z. van Hendrik de Vries en Lummigje Stegeman; Jacoba Petronella, d. van Johannes Pleter Kruljsveld en Jacoba Nee se laar; Jannigje, d. van Cornells Gerardus Bur ger en Johanna Verkroost; Janna Reina, d. van Gerard Jacob de Groot en Geertje Anna Koojj. Overleden: Anna van der Vlugt, gehuwd met Hendrik Theodoor Jonkhout, oud 66 j.; Hendrik Gustaaf Rochat, oud 35 J.; Adriana Catharina Rond, gehuwd met Ariën Langerels, oud 65 j.; Alphonsius Maria Antonius de Vries, oud 8 J.; Anna Catharina Buter, gehuwd met Johannes Boots, oud 41 jaar. Op Dinsdag en Woensdag 28 en 29 Juni a_s. Bal in de gemeente Alkmaar en op Donderdag aa. in de gemeente Bergen wederom de jaar- J. H. Roggeveen is niet wat men een schilder van professie noemt, maar toch schijnt hy vele bewonderaars te hebben, te oordeelen naar de groote belangstelling, welke Zaterdagmiddag by de opening van de tentoonstelling van zyn werk in de Kunstzaal van het echtpaar Boen- woordde iemand als 45 stemmen 1 stem 5 stemmen 3 naar hotel Ziekenhuis Ondertrouwd: P. F. J. Merks en J. O Beelen; F. Stuifbergen en J. A. Berkhout. Over •ehryft „Con plicht dat we schikt, goede losser ,3ch F. Ma semble. De werkje .San tamely Haal, «ong. nen zii .Als genuar prijzen. „Zan Lusten niet m koor k loven, kon we „Woi temeer betere Er bes De i I Hoorn vereer groot kon n nemer stadhi aubad en he sangei een de Het ook et genui heersc verkre I dundo 1 afgesli spreid perkt teren! Fris zangei nuwac ging gaanx van o vondel matige den oi Vooi comlt) beschi Aan werd i toen i uitent aandai hoord. Om der Ki mité h roepen dat mi dankei een m heeft i mogeli riep sp noodza hrt vei ken en werkin had ge het pr eoncou Het 1 feite g gezongi later tr ken mi zingent weeg b druk g .Int« voort. Koop. De sop verhou een go klank g. wat te fereere -Ma< Het Men wl te ben In L »an st) Praan doenlne „8L •Igeme te kooi de stei Mar De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd dat de gemeentelyfe bureaux op Woensdag 29 Juni as., den verjaardag van Z.K.H. Prins Bemhard, voor zoover de dienst het toelaat, na 1 uur des namiddags gesloten zullen zyn. Aangehouden. Door de politie -Ihler is een zekere B. uit Heemskerk aangehouden, die de dader bleek te zyn van de diefstal van een da- mesrywiel by café „de Zwaan". Jaarijjksche aatotochS oaden van dagen. De ouden van dagen zullen op 5 ruil as., des na middag som één uur een autotocht maken naar Linthorst van harte welkom; Bpr. sprak'.de heop uit, dat mynheer pastoor steeds Wiet genoegen zyn godsdienstlessen op t Rljpje zal geven, t Is hier wel geen R. K. Lyceum, maar U zult hier een gewillig en aandachtig gehoor hebben. Daar na zegde Trien Tak een keurig vers op, waarop de nieuwe pastoor haar spontaan de hand toe stak. Klazlen van der Vliet en Piet van der Stoop boden bloemen aan. Juffr. Ooms werd aan den nieuwen herder voorgesteld. Nadat pastoor Linthorst zich met verschillende ouders en kin deren had onderhouden, vertrok het gezelschap weer naar Tuitjenhorn. Motorongelukken. Zondagmorgen circa 13 uur reed op den primalren weg een motorrij wiel. De bestuurder had zyn vrouw als duo- rydster by zich. By de vluchtheuvel van de z.g. .Pannekoek” botste hy zoodanig met zyn motor tegen den trottoirband, dat hy ernstig kwam te vallen en een been brak. De vrouw vloog door de vaart over den man heen, doch kwam er wonderwel goed af. Zr. de Greeuw verleende voorlooplge hulp, waarna de man „Brandjes” en vandaar naar het werd vervoerd. Denzelfden middag circa 4 udr botste een motorryder met zyn motor tegen den vlucht heuvel tegenover het station. Door de groote vaart werd de num tegen den grond geslingerd en het motorrywlel geheel vernield. Dr. Borg man, die gewaarschuwd was, vervoerde het slachtoffer naar zyn woning, vanwaar hy met het hoofd geheel in doeken verbonden per auto door Rozemeyer naar zyn huls werd vervoerd. „Ja,” ging ze ernstig voort, „en we zullen er niet meer over spreken; dat wil zeggen, als u me belooft niet langer koppig te zyn en u zoo vriendeiyk mogeiyk te gedragen." „Best," zei hy gelaten. „U bent me de baas, juffrouw Latimer, ik ben niet tegen u opge wassen. U hebt te veel punten op my voor. Is er nu vrede? en hy keek weer op het be- tooverend mooie gezichtje. ,Hr te wapenstilstand,” zei ze. „Vrede, dat gaat niet. Ik moet altyd met iemand vechten, ziet u en het te veel leuker om ruzie te maken met u, dan met Jack." .Best,” zei hy. „Vecht met me zooveel u wilt. Doe maar waar u atn in hebt. Maar vandaag moet u alleen maar gelukkig zyn.” „Dat ben ik ook van plan,” ze ze. Eta vertel me nu alles over het paard en de races en o, over alles, maar praat alsjeblieft." Het verschil tusschen het gezicht van Lord Kendale toen hy by de pastorie voorreed en toen hy den auto op de gereserveerde plaats bin nen de omheining bracht was als een verschil tusschen storm en mooi weer. lykache collecte plaats hebben ten behoeve van het Fonds voor oud-militairen. Dit dit Fonds worden verdienstelijke oud- militairen, die van een klein pensioen moeten rond komen, financieel gesteund door het ver schaffen van ’ll-toelage eens per drie maanden. Waar die oudjes dikwijls onder zeer moei- lyke omstandigheden leven, wekken wij op hun ne zorgen eenigszins te verlichten. Moge ieder naar zyn vermogen medewerken om de voortzetting van het nuttige werk van fonds mogeiyk te maken. De Districtscommissie van bovengenoemd fonds te Alkmaar J. G. HAREMAKER, voorzitter 8. W. B. ARNTZ. secretaris G. B. C. V ASBINDER, penningmeester Voor het diploma jalgemeene handelskennis werden te Alkmaar geëxamineerd 78 Candida- ten. afgewezen 11. Geslaagd: H. T. Dljkman- Dulkes. Beverwyk; Com. Klare, Middenmecr; E. J. Duin, Obdam; C. de Grand, Alkmaar; E. B. Groot, Splerdyk; J. W. Groot, Beverwyk; Nic. Hulsman, Zwaag; Petrus Huisman, Zwaag; Th. Koning, Obdam; W. H. J. Koomen, Hoog- carspel; J. A. Koortens,- Splerdyk;- Simon Kops, Heiloo; P. Kranendonk, Heemskerk; Jantje Kreb, Bergen; G. C. Kuipers, Obdam; Bern. Kuyper, Heiloo; Nic. v. d. Lee, Hoorn; P. J. Leek. Obdam; B. P. Lieshout, Hoorn; M. C. Nooy, Purmerend; Jan Oostwouder, ’t Zand (N.-H.); J. T. Overboom, Wognum; A. E. Pal- lada, Spanbroek; M. M. Pallada, Spanbroek; Th. P. Peereboom, Hoorn; Marie Pels. Krom menie: G. W. Poiesz, Behagen; O, M. Ranzyn, t Zand; R. A. Renekens, Hoorn; G. Ryper, Hoorn; P. Th. Ryiier. Beemster; Th. Ryper, Beemster; G. J. van Rossum, Amsterdam; B. J. Rustenburg, Hoorn; J. E. Schilder Lzn., t Zand; J. J. Schouten, Blokker; A. C. Smit, Dlrkshom; Jac. A. Snel, Huisduinen; Dirk Stam, Zuldsch^woude; Joh. A. Stam, Hoorn; J. Stam, Wognum; H. Steven, Beemster; J. G. Steves. Beemster; J. H. Tesselaar, Beverwyk; E. P. Tromp, Obdam; M. H. Tromp, Obdam; B. M. eVrvoorn, Hoorn;* P. T. Vlaar, Spanbroek; Th. J. Vogelpoel, Hoorn; Jac. J. de Vries, Spler dyk; Tj. A. de Vries, Purmerland; Jan Warde- naer, Schagen; J. B. Warmer, Alkmaar; Joh. N. Weel, Wervershoof; W. J. Wester, Kalver- dyk; C. van enngaarden. Alkmaar; Dirk Wil- ben, Schagerbrug; Jan. Willenborg, Wogmeer; H. Winkel. 1 Veld; Jan Wit, Wognum; S. P. de it, Bovencanpel; L. J. Wote, Den Helder; Jacoba Wypkema, Alkmaar; G. Zomerdyk, *t Zand; W. F. Zonneveld, Heemskerk; J. P. Zul- ker, Nibbixwoud; P. J. Stlkkelman, Schagen. In totaal werden geëxamineerd 426 candi- daten, van wie 369 het diploma behaalden en 57 <dX 13,4 pet.) werden afgewezen. (Ongecorrigeerd). Geslaafd Mej. M. Brakenhof Gd., alhief, slaagde voor het examen cursus Vestigingswet. Burgerlijke Stand. Overleden: H. Zwaan, echtgen. van M. Saft, 50 jaar. Haarlem en Groenendaal. Naar we vernemen, zullen de burgemeester en echtgenoot» dezen tocht mede maken. AankomM Zeereerw. heer Pastoer. Vrijdag middag omstreeks 4 uur arriveerde onze nieuwe pastoor, vergezeld door talryke geesteiyken en familieleden aan de R. K. School van 't Rijpje. Nadat de nieuwe herder uitgestapt was, nam van een Dinsdagmorgen- en van Dlnadagna- middagslultlng hunner bedrijven. B. en W. hebben daartoe op 9 Juni j.l. teen stemming uitgeschreven voor alle kappers- en barbierspatroons in deze gemeente en wel door middel van stembriefjes, die ter secretarie in een gesloten enveloppe en ongeteekend konden worden Ingeleverd. Het resultaat'van de gehouden stemming an der de 68 kappers- en barbierspatroons te ge weest. dat uitgebracht werden: vóór sluiting op Dinsdagnamiddag vóór sluiting op Dinsdagmorgen vóór sluiting op Dinsdagvoor- en namiddag tegen sluiting op Dinsdag van onwaard* 66 stemmen Van de 68 belanghebbenden hebben zich dus 45 of ongeveer 2/3 uitgesproken voor een slui ting van hunne zaken op Dinsdagnamiddag. Onze Commissie wenscht zich in deze van een oordeel te onthouden, maar ter voldoening aan den wensch van uwe vergadering bieden wy u hierby een ontwerp-besluit aan. waarby de sluiting van de kappers- en barblerszaken op Dinsdagmiddag na 1 uur te geregeld. wy geven u in overweging, met betrekking daartoe thans uw standpunt te bepalen. De vergadering van den raad. De korte vermelding van de vragen door het raadslid, den heer P. J, Commandeur gesteld, In otis raadsverslag van Zaterdag jl, zou aanleiding kunnen geven tot misverstand. Wy publiceeren ae daarohi nog eens in extenso. Ondergeteekende, P. J. Commandeur, lid van Uwen Raad, verzoekt toestemming om in de eerstvolgende Raadsvergadering het College van Burgemeester en Wethouders de volgende vragen te mogen stellen, en deze nader toe te lichten 1. Is het juist, dat Burgemeester en Wethou ders aan een aantal werklooze arbeiders een schrijven hebben gezonden, waarin om. de me- dedeeling, dat zy vóór een bepaalden datum ter Gemeente-secretarie een aanvrage moesten indienen om in Duitschland tewerk te worden gesteld op straffe van uitsluiting van de werk verschaffing en steunregeling, indien aan het bevel van B. en W. geen gevolg werd gegeven? 3. Indien bovenstaande vraag bevestigend moet worden beantwoord, zyn Burgemeester en Wethouders dan bereid eenige soepelheid toe te passen by de uitvoering indien werkloozen on- overkomeiyke bezwaren hebben tegen uitzen ding naar Duitschland en zulks temeer omdat over eenlge weken de werkloozen in het vrije bedrijf wel wérk zullen krygen en er in ieder geval 10 werkloozen in zorg mogen biyven? 3. En mochten er al werkloozen op grond van niet-aanmelding voor Duitschland. door Bur gemeester en Wethouders gestraft »yn, te het College dan bereid clementie te gebruiken? Deze interpellatie kon niet toegestaan wor den. daar ingevolge art. 216 der Gemeentewet deze kwestie niet den Raad betrof, doch het „Wat timer." Met een i-- terug; Seymour Malford stond achter haar. (Wordt vervolgd) JIu Si. Jm «terver ren ovi zeer gi bereikt •chaafi »an M al in mooi. Door het vischcollege „Vischluet”, aangeslo ten by den Algem. Hengelaarzbond, afd. Alk maar, zal Zondag 3 Juli een hengelconcours ge houden worden, twee KM. buiten Alkmaar in het N.H. Kanaal. Hieraan nemen deel hengelsportvereenigingen uit Den Helder, Barsingerhorn, Bergen, Koe dijk, Oudorp, Alkmaar, Akersloot, Ummen, Be verwyk en Purmerend. De wedstryd is nationaal en wordt onderschei den in persooniyke, korps- en dameswedstryd. In den korpswedstryd zal gevlscht worden om bekers lauwertakken en medailles. In de per sooniyke en dameswedstryden om sport- en luxe-artlkelen. De prijzen, beschikbaar gesteld voor den korpswedstryd, zyn te bezichtigen by den heer Ruig in de Schoutenstraat. De prUsultdeellng zal gehouden worden na afloop van de wedstryden in het bondscafé van den heer K. Groot, Pieterstraat. Te Wormer organiseerde de zwem- en polo club „Het Zwet” gisteren -(Zondag) zwemwed strijden, waaraan de kampioenschappen van den zwemkring Noordholland boven het U ver bonden waren. De uitslagen van deze wedstryden, waarvan aan elk nummer het kampioenschap verbon den was, lulden als volgt: 100 M. schoolslag dames: 1. Tr. Bakker, Het Zwet, Wormer, 133.1. 100 M. rugslag heeren: 1. C Gorter, De Ham, Krommenie, 131. 25 M. vrye slag adsp. meisjes: 1. W. de Vos Burchart, D.A.W., Alkmaar, 153; 3. C. de Vos Bunmart, DA.W, 163; 3. A. Melk, Nereus, Zaandyk 173. 50 M. borstcrawl dames: IJ. Spreeuw, Nereus 34 sec.; 3. M. van Maarlevéld. DA.W. Alkmaar 35 sec.; 3. A. van Tongeren, De Ham, Krom menie. 40 sec. 50 M. vrye zwemwyze adsp. jongens: 1. P. Wulp, D.A.W. Alkmaar 38.6; 2. G. Wulp, idem, 30.2.. 3. C. Breedt-Bruyn Nereus, Zaandyk, 32 sec. 200 M. schoolbag heeren: L O. G. Gerkens, Nereus, Zaandyk 33.8; 50 M. rugslag dames: 1. J. Spreeuw, Nereus. Zaandyk, 43.6. Zaterdagavond 8 uur werd op den hoek Choor- straat-Heul de voetganger B. 8. aangereden door een auto, bestuurd door A. L. uit Uithoorn, met het gevolg, dat S. weliswaar geen letsel kreeg, maar wel vry groote schade aan zyn Heeding. Het ongeval was veroorzaakt door het slecht uitkyken van 8. by het oversteken. De schulfielooze automobilist was toch zoo royaal de aangerichte schade geheel te vergoe den! De speldjesverkoop, welke Zondag werd ge houden by de drie parochiekerken ten bate van het K. R. O.-Wereldapostolaat, heeft opgebracht f 21131. Het comité van Actie verzoekt ons dank te brengen aan de milde gevers, maar zeer in bet byzonder ook aan de groote schare verkoopsters, die onder aanvoering van een drietal leidsters dit prachtig resultaat hebben bereikt. de eenvoudige ontvankeiykheid van het hart en het te daarby een verfrlssching ih dezen ge- oompllceerden tyd. Het werk ademt een sfeer van intimiteit, het openbaart de intieme ver houding, welke tusschen maker en onderwerp bestaat, de relatie tusschen beide, waaruit biykt, dat de maker de dingen kent en hun beleve nissen weet. Maar het veroorzaakt ook een in- timltelt tusschen den maker en den beschouwer, waarby de eerste schroomvallig op middellijke manier het verhaal doet van zyn gemoeds leven. van de romantiek van het hart. En het ligt aan ons. of wy deze stem, sprekende over eenvoudige dingen, kunnen verstaan. Men ipoet dit werk, dat van onderwerp nauweiyks wis selt, maar in techniek wel degeiyk evolueert, toetsen op eigen zuiverheid; niet volgens het veel gebezigde systeem van vergeiyken moet men komen tot een oordeel. En al mag dan het eene beter zyn dan het andere, altyd zal men een kern van eeriykheid aantreffen in dit v«n menscheiyicheld doordrenkte werk, dat de din gen in onze omgeving met andere oogen kan leeren zien en dat is gemaakt door een leeke- schilder onder den aandrang des gemoeds. De Commissie voor de strafverordeningen ■chrtjft het volgende aan den raad: In uw vergadering van 7 April Jl werd ver worpen het voorstel van B. en W. om af te wyzen het adres van het bestuur van den Nederlandschen Kapperabond, afdeellng Alk maar d.d. 18 September 1937, houdende ver zoek om een verordening vast te stellen betref fende sluiting van kappers- en barbierssalons op Dinsdagmiddag na 1 uur. Uwe vergadering wenscht derhalve de totstandkoming van een dergeiyke verordening. Ten einde te weten,of de meerderheid der kappers en barbiers voor een Dinsdagvoormid- dag- dan wel voor een Dtnsdagnamiddagsluiting te, waaromtent indertijd met de organisaties overleg te gepleegd, hebben wy aan B. en W. in overweging gegeven, een referendum onder de kappers- cn barbierspatroons te houden ten aanzien van de vraag hoe zy staan ten opzichte zongen ,X>e Krekel" en de ,Jdier” van H. v. dermaker te Bergen viel waar te nemen. Leo Tusschenbroek. Het „Oude Sprookje” werd gebisseerd. Het mannenkoor Vocaal Alkmaar zong o.a. Zomeravond van Olman zeer verdienstelijk Na nog een tweetal werkjes voor gem. koor, werd de avond besloten met twee koorwerken en balletmuziek uit de opera „Orpheus” van Gluck door alle koren gezameniyk met begelei ding van strykorkest en fluit. Dit vormde wel den climax van den avond. Ook de orkestbegeleiding was zeer genuan ceerd en zuiver. Dit uitgebreide doch eenvoudig en beschei den koorprogramma waarvan alles overbekend was, slaagde zeer goed; men kan dan ook met Voldoening op de uitvoering terugzien. Het publiek was zeer aandachtig en liet het aan herhaaldeiyk en harteiyk applaus niet ont breken. De balletmuziek werd door het orkest en fluitist goed uitgevoerd, j Over de week van 19 Juni tot en met 25 Juni werden door bemiddeling van de Arbeids beurs geplaatst by een patroon: 1 Tlmmrman, 1 grondwerker, 1 kantoorbe diende, 1 schilder, 1 los-arbeider. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden gopiaatat: 10 Timmerlieden. 6 metselaars, 5 schilders. Toen in het jaar 1927, Ingevolge voorschriften van de regeering, werd overgegaan tot het instellen van een gemeentelijken luchtbescher mingsdienst, werd door den toenmallgen bur gemeester de commissaris van Politie als hoofd :-van dezen dienst aangewezen. Aanvankeiyk bestond tegen dezen gang van zaken geen bezwaar, aangezien de te verrichten werkzaamheden niet al te omvangryk en hoofd- zakelyk van administratieven aard waren. Na de totstandkoming in 1936 van de Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen is de toestand echter geheel gewyzigd. By deze wet, waarvan de uitvoering voor een belangryk deel aan de burgemeesters is opgedragen, wor den nauwkeurige voorschriften gegeven omtrent het vaststellen van de zg. gemeenteiyke lucht- beschermingsplans en de organisatie van de gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten. B. en W. kunnen mededeelen, dat het voor deze gemeente opgezette luchtbeschermingsplan inmiddels de goedkeuring van den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen te ’s-Gravenhage heeft verkre gen. zoodat de organisatie van den dienst kan worden ter hand genomen. Uit den aard der zaak zullen echter de talryke hieruit voort vloeiende werkzaamheden niet langer aan den commissaris van politie kunnen worden op gedragen en het is om deze reden dat de bur gemeester den heer R. P. Goettsch, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool en commandant van de Vrywillge Burgerwacht alhier, oud- reserve-offlcier. heeft aangezocht als hoofd van den luchtbeschermingsdienst op te treden. De heer Goettsch is hiertoe bereid gevonden, terwijl de de noodlge toestemming van den minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen tot het aanvaarden van deze functie inmiddels heeft verkregen. In verband met de aan deze functie verbonden werkzaamheden heeft de burgemeester voorge steld de bezoldiging van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst vast te stellen op 500.— per Jaar en daarnevens beschikbaar te stellen een bedrag van 100.per jaar voor aan hem te verleenen assistentie, zoomede de benoodigde locallteit en het vereischte bu- reau-materleel. de kleedkamer om me to verkleeden. Rawlings aal voor de champagne zorgen. Jack,-zorg goed voor de dames.'* Lorrie keek hem na, toen hy langs de tribune liep met zyn gemakkelyke, losse houding. Op de tribune zaten al de notabelen uit den om trek lord en lady Largefield, de douairière de hertogin van Garlands, drie of vier gene raals en een admiraal met hun dames en Lorrie zag al de buigingen, knikjes en liefeiyke glimlachjes, die over het hoofd van lord Ken dale werden uitgestrooid toen hy langs nen liep, zy wist of liever zy voelde uit de Jaloer- sche blikken die sommige Jongere vrouwen op baar wierpen, hoe haar die plaats voor in den auto werd benyd; en dat scheen haar 8*luk nog grooter te maken. Wat zou een van de tal ryke dochters van den generaal er wel voor over gehad hebben om in de plaats van Lorrie Latimer te zyn, de tweede dochter van den armen domlné. 7 Maar het geroezemoes van de racebaan nam haar weldra in beslag en staande keek ze neer op de deinende, schreeuwende menigte, terwyi ze met haar Hein voetje de maat tikte, op de stafmwüek van het 99ste zy vergat «dies, behalve 1 tooneel voor haar en de pret die «e sou hebben. Plotseling iel een diepe stem aan haar oor een massa menaehen, juffrouw I*- aobok kwam zy tot de werkeiykheld 100 M. borstcralw heeren: 1. G. Wulp, DA.W. Alkmaar 133; 2. P. Wulp, DA.W., Alkmaar, ---j -iI33; 3. A. O. van Hints, Het Zwet, Wormer meester Ktmlncks het 'woord es heëtte pastoor i.lp.e. - 4x25 M. vrye slag estafette adap. aaetejes: Ikn DA.W., 1.11.4 idem adsp. jongens: L DA.W. 55.8. 3 x 50 M. wisselslag estafette dames: 1. Ne reus, Zaandyk 3,1; idem heeren: DAW, Alk maar 1.45.6; 3. Nereus, Zaandyk 131. vrees, dat we u veel last veroorzaken, lord Kendale. U zult het vandaag wel druk hebben en meer dan genoeg te doen hebben om nog een wagenvracht measchen rond te ryden ook.” „Dank u, het te geen moeite," zei hy, terwyi hy nog steeds vermeed naar het gezichtje te kyken, dat hy zoo zeer verlangde aan te zien. .Het te heel beleefd van u dat te aeggen. Nu ik er over nadenk, vind ik, dat wy eigeniyk niet aoo’n misbruik van uw goedheid hadden mogen maken." Geen antwoord. .Het te nog niet te laat. Ik weet zeker, dat Greta en Jack graag zullen gaan loopen. Ate u wilt stoppen, gal ik het ze vragen." ,Jk ryd uw broer en uw zuster naar de ren nen," zei hy beslist. „Dat wil zeggen dat wanneer ik uit wil stap pen en gaan loopen, u dat niets kan schelen?" gaf ae ten antwoord, terwijl een booze bloe naar haar wangen steeg en haar oogen opge wonden schitterden. „Als u liever loopt, ga dan uw gang maar," waa zyn kalme antwoord. „Vindt u het zoo verschrikkeiyk om naast my te zitten?" „Verschrikkeiyk! Heelemaal niet," ant- aardig portret? Ik ben wel bruin, maar dit wae toch tamelyk overdreven, nietwaar?” Hy lachte, een beetje schaapachtig, maar hy lachte. „Werkelijk, bet waa al te erg. Ate u eens wist boe dolbiy ik was uw portret te krygen, hoe ik er mee naar myn kamer holde en en wat ik voelde toen ik het gezicht van dien beroerden neger zag zy trachtte haar lachen in te houden, maar tevergeefs. „O, ik wou, dat ik u gezien had,” zei ze bulten adem, ,Jk zou er alles voor gegeven hebben, wat ik bezit, zelfs mijn nieuwen bqeal" „U vindt het leuk, maar voor my was het vreeeeiyk,” zei hy, geplqueerd. „Waarom hebt u me aoo’n poets gebakken, juffrouw Latimer?” ^Hoe waa u zoo dwaas om te denken, dat ik zoo idioot zou zyn om u myn portret te geven?” vroeg ze verontwaardigd. Dacht u, dat ik niet wy« was? U bent precies behandeld, zooate u bet verdiende. Bovendien te bet een heele brave zendeling. U kunt hem iniysten en boven den schoorsteenmantel hangen. Mis schien herinnert hy er u aan om in de toekomst niet meer zoo brutaal te zyn, portretten van meisjes te vragen!” „U hebt het me aangeboden," pruttelde hy teseiL „Dat te niet waar. Maar het doet er niet toe. Ik zal edelmoedig «yn en u vergiffenis schenken.” JU mü BWtffmfe ■Chenkenf Nu de examens voor het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis te Alkmaar zyn beëindigd, zoo wordt ons medegedeeld, kan het bestuur van de R. K. Middenstandshan- delsschool Alkmaar en Omgeving met genoegen constateeren, dat niet minder dan 32 cursisten die de spoedopleiding hebben gevolgd, voor het examen zyn geslaagd. Onder deze geslaagden waren er meerderen, die een speciale vermel ding ontvangen hebben door den voorzitter van het examen, den heer P. Heinemans uit Am sterdam, voor de behaalde schitterende cyfers. Vermelding verdient, dat onder deze Candida- ten zich bevond de jongste deelnemer aan het examen J. B. Warner, Alkmaar, wiens resulta ten eveneens zoodanig waren, dat hy door den voorzitter werd gecomplimenteerd met de be haalde hooge cyfers. De gelegenheid tot aanmelding voor de nieuwe cursusssen te opengesteld. Men zie hier voor de advertentie in dit blad „Ik voelde er niet* voor om speciaal met haar te praten," zei hy. „Toch niet? Gelukkig, dan kan ik dus de gedachte van my afzetten, dat ik de schuld ben van uw zwygzaamheld. Er te tets, dat u uit uw humeur heeft gebracht. Is het paard kreupel?” .Heen!" „O!” lief, al te lief „bent u bang, dat u veel geld zult verliezen met wedden?" .Heen.” „Dan weet ik niet meer, wat het kan zyn. Misschien bent u vanmorgen met het verkeerde been uit bed gestapt.” Toen ze dit buitengewoon plechtig en nadruk- keiyk verklaarde, verdween zyn boosheid en schoot hy in een lach. „Hoor eens hier, juffrouw Latimer. Ik was van plan vandaag myn waardigheid op te houden, maar het lukt me niet!” „Dat wil zeggen, u was van plan humeurig te zyn. De menschen hebben het altyd over hun waardigheid ate ze van plan zyn tets voor naams te doen of zich vervelend te gedragen. Wat te er?” .Duister eens, vindt u, dat u me netjes hebt behandeld. Ja. u weet het heel goed dat met die foto Zy keek hem aan. Op haar gezichtje kwam een zonnige lach uit biydachap, dat er weer vrede tusschen hen ging komen, maar tege- llikertyd straalde het van ondeugende pret. „O. was het dit! Ik begreep al niet waarom, u eigeniyk boog was. Vend b hot mo 1 dg. Valkanburg-Atdennen 1?30 4 dg. Valkenb.-Ardennen-Elfolgeb. M.50 4 dg. Valkenb.-Ard.-Eltelgeb. 40.— 4 dg. Ardennen m. leiaetocht..^. S? SO J dg. Elfaigeb.-Ahrdal-RIJn 2230 t dg. Harzgabergta V.— 1 dg. Hamburg lreman-lorlljn SO.— 7 dg. Schwartzwald SS.— dg. Zwltierland IS IS dg. Italia-Oolomleten-Venelte „112.— Inlichtingen en Reisgids bij: CEBUTO-BUREAUX GARAGE ZWAAT WOIMEEVEEI Plein 13 No.,8, Tol. 81370/81371 EANSHUTSEN ZAANDAM God. Gracht 2 TeL 3030 VBOOM DEEESMANN - ALKMAAR Laat - Tel. 3644 N.V. N.A.C.O PURMEREND Jaagweg 1 A - TeL 49 De reusachtige menigte juichte, toen zy kwamen aanrijden, de naam van Lord Kendale werd geroepen en van zyn paard, want Guy was populair en Gypsy favoriet. „Waarom schreeuwen aé zoo," vroeg Lorrie, die rondkeek met schitterende oogen en blozende wangen. „Dat mag de hemel weten," aei h|J, eenigzlns verlegen. .Misschien omdat ae het leuk vinden moet hu «eg. jammer genoeg- moet neer ,Het te erg gezellig om naast zitten die alleen antwoord geeft wat wordt gevraagd en dan liefst met zoo mln mogeiyk woorden. Gezellig? Het te verrukkeiyk, zalig gewoon!” „Ik wist niet, dat u verlangde dat ik zou praten," zei hy, byna op ’t smeltpunt. „Dat doe ik ook niet," zei ze, terwyi ze opzy schoof, zoodat er een centimeter of wat méér ruimte tusschen hen kwam. zy kwamen aan de portierswoning van De Dennen. Diana en Seymour stonden by het hek te wachten, zy zag er uit om door een ringetje te halen en Lorrie voelde instinctief dat haar jurk, hoe netjes ook. niet te verge- lyken was met het costuum, dat, rijk In al zyn eenvoud, de prachtige gestalte van de erfge name van De Dennen omkleedde. Lord Ken dale groette hen buitengewoon harteiyk, juist om Lorrie te plagen. „Ik hoop, dat u veel van races houdt, juffrouw Melford.” Hy was wel een beetje al te hartelijk, zoo- dat Lorrie zei, nadat ze de twee begroet had: .Misschien wil juffrouw Melford liever voorin zitten, lord Kendale!” De veronderstelling werd op noo'n schyn- baar opgewekten toon geult, dat Greta, die het hoorde, meteen begreep, dat Lorrie alweer gekibbeld had. ,JEr te nu geen tyd om te rullen,” antwoordde Guy en startte snel. .Het te jammer, dat juffrouw Melford niet hier zit,” aei Lorrie. Je hebt hier een veel beter uitzicht en u aoudt prettiger met hMr kunnen I praten!" Voor dit concert was in, den sted. muziektuin Veel belangstelling. Het mooie zomerweer zal hier natuuriyk ook wel aan hebben medege werkt Behalve het Alkmaarsche koor verleenden ook de andere vereenlglngen. waar Snel direc teur van is. medewerking. Het gem. koor „Caecilia” uit 'Barsingerhorn opende den avond met een tweetal goed gezongen koortjes, oa. In Mei, van Is. Olman. Gem. koor „Harmonie”, Heiloo. verwierf o.a. Veel applaus met .Bruldsvaart in Hardanger”, van Kjteruif, dat zeer effectvol werd gezongen. Het gem. koor „West-Friesla” uit Winkel be sloot het eerste gedeelte met een werkje van Purcell en „Liedje van den Veerman" van Fred. Roeske, belde liederen werden zeer lof- waardlg gezongen, waarop dan ook een wel verdiend applaus volgde. Hierna zongen de kinderkoren van de resp. vereenlglngen gezameniyk „Een oud sprookje van H. v. Tusschenbroek. Dit werk werd door de Hnderen met goede voordracht gezongen, de vocalen konden soms wel wat minder open worden gezongen. De pianobegeleiding bleek by den heer W. Barten in goede handen te zyn. Na de pauze werd door de Hnderen nog ge- Gestel, van wien een maand geleden In de zelfde zaal een tentoonstelling werd gehouden, moest by de opening met heel wat minder pu bliek tevreden zyn. Dat zegt iets omtrent het werk van Rogge veen en iets ten aanzien van het publiek, dat zich met kunst occupeert. Biyven we by het eerste, zeggende, dat Roggeveen's werk een stille, biyde bekooriykheld heeft. Zyn vele aquarellen vertellen van mooie plekjes in Ber gen en in Brugge, plekjes, waar boomen en hulzen staan, maar waar vermoedeiyk welhig menscheiyk ferkeer is; de menscheiyke figuur ontbreekt tenminste in deze schilderingen, die tevens getuigen van des schilders liefde en ver knochtheid voor en aan het In beeld gebrachte onderwerp. Het werk te meer verhalend van karakter en minder een zelfstandige schepping van een zyn onderwerp volkomen beheerschend artiest; met de gekleurde krytteekeningen is het even anders, wyi de maker daarin persooniykef, krachtiger en meer kunstenaar te geweest. Ver wondering, dat dit In kleur vaak smaakvolle werk zooveel bewonderaars telt, behoeft, gezien het bovenstaande, niet aanwezig te zyn; het eischt niet zooveel bevattingsvermogen, dat het daardoor velen zou afstooten. Door den heer Jan Beerends werd de ten toonstelling by de aanwezigen ingeleid, o.a. met de opmerking, dat de eenvoud van het ten toongestelde werk het kenmerk te. Een een voudig gemoed is getroffen geweest door de schoonheid der dingen, door de grootsche on gecompliceerdheid der natuur, waarin het groo te grenst aan het simpele en heeft hetgeen hy daarvan zag in beeld gebracht. Ook in kunst te grootheid en simpelheid, berg en heuvel, zee en meer en men dient daarby te leeren zien, hoe in het kleine het groote weerspiegeld Vrydagmlddag werd de nieuwe herder de Zeereerw. heer 8. H. Linthorst door het kerk bestuur van Alkmaar afgehaald. Te ongeveer half 4 arriveerde de stoet, bestaande uit een 7-tal luxe auto’s, waarin gezeten waren de zeereerw. heer pastoor, het kerkbestuur, de ouders van den pastoor, diens familieleden en eenlge vrienden, aan de parochiegrens. By de school t Rypje werd halt gehouden en werd zijneerwaarde harteiyk verwelkomd door de schooljeugd en het onderwyzend personeel. Ook by de school te Kerkbuurt stonden de kinderen opgesteld en zongen daar hun nieuwen herder een welkom toe. Onder jle feesteiyke tonen van het fanfarecorps zette de stoet zich in bewe ging in de richting van de kerk. Avonds te half acht vond de installatie plaats, welke geschiedde door den hoogeerw deken E P. Rengs. Na de verschillende plech- tigheden betrad de hoogeerw, deken den kansel en wees erop, dat deze dag een dag van often is. Want een offer te gebracht door pastoor Veldhuyse, die alles wat hem lief was, heeft verlaten, een offer te ook gebracht door pas toor Linthorst, die de groote stadsparochie waar hy 16 jaar heeft gearbeid, heeft verlaten om te gaan naar een eenvoudige dorpskerk. Van de parochianen vraagt de hoogeerw. de ken gebedsoffers, want de priester heeft drin gend behoefte aan de gebeden der geloovlgen. Een gelukkige omstandigheid vindt spreker het, dat deze dag samenvalt met hst feest van het Alerheillgst Hart, waarvoor de parochie Tultjehom zoon buitengewoon groote veree- ring heeft. Oningewyden wyst hy er op, dat hier lederen eersten Vrydag van 4 uur af het H. Sacrament ter aanbidding staat uitgesteld. Hy te daarom jaloersch op den nieuwen herder, want er heerscht hier een groot en sterk ge loof. Hy wyst echter op de woorden van Mgr. Gallier z.g., die na te hebben gewezen op het levendig geloof der Noordhollanders, aanspoor de waakzaam te zyn, opdat het geloof niet ver loren ga. Van de parochianen vraagt hy daar om gehoorzaamheid te willen betoonen aan den over hen gestelden herder, zooate deze ook zelf gehoorzaamheid betoond heeft aan zijngees telijke overheid. Hierna volgde een kort Lof, waarna door het zangkoor zeer verdienstelijk werd uitgevoerd het „Domlne Salvam fac”. ze. te hem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12