de zaak-Oss ten einde Pleidooien I 1 I® Bi in N 1 UITSPRAAK OVER DRIE WEKEN -'1 1 Ki MAANDAG 27 JUNI 1938 AMBTENARENGERECHT Rood was de hemel boven Oss Pleiter eindigde zjjn pleidooi als volgt: Mislukte de naar MAN ONDER TRAM GERAAKT y jlïW Luchtbeschermings» fonds in oprichting Bevoegdheden van den minister Aan nieuwe loonregeling te wijten? Twee lot er yen op touw gezet ter versteviging van het fonds Brandweer bond den stryd aan tegen een geweldigen boschbrand Zwakzinnige steekt jongen met een mes Mr. Meyes handhaaft zijn meening Deze plaat geeft op schrille wyze een beeld van de gevolgen van het niet tydig nemofi van maatregelen, om met de luchtbescherming op de hoogte te komen Toestand van het slachtoffer zeer ernstig Bemachtiging van den „looden verrader" het doel MASSA-ONTSLAG BIJ SIGARENFABRIEK HEMBRUG-PERSONEEL NAAR DEN HAAG rter ter. '•la ihof van ene ze wat en en val 06- 1 I en JtUd ters. lak- der- van wel lens Imp. 1 en »od- een roe- Conclusies van mr. James Jfr. James wil nietigverklaring van het besluit inzake ontnemen der opsporingsbevoegdheid Een gedaagde tocht Het Gooi Wagen met varkens in de vaart R. K. JOURNALISTEN OP EXCURSIE op „overval” „Gelderland Klacht tegen de overplaatsing «-• Oerdeel niet gewijzigd o '1 ZWANENBERG ~*««*-*e ook kan »t FIJNE VLEESCHWAREN EN CONSERVEN i t Nadat Zaterdag het ambtenarengerecht zyn besprekingen was begonnen In besloten sitting, werd kwart over twaalf de open bare sitting heropend. Daarna komt pleiter aan de zaak D. W., die beweert mishandeld te zijn in den nacht, gedu rende welken hij in de kazerne is vastgehou den. Sr sjjn hier groote tactische fouten begaan, welke volkomen een ingrijpen wettigden. De .inbreker” had echter geen rekening ge houden met den schildwacht op de kade, waar van hij wel niet geweten heeft, dat diens post zich uitstrekte tot even achter het schip. Toen deze schildwacht, de matroos 3e klasse A. Rle- chelmann, dan ook een donkere gedaante op sokken op de campagne zag verschijnen, heeft hjj onmlddellljk alarm geslagen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" een poging tot „overval” gedaan, met het doel, den „looden verrader” rhachtig te worden. eerste reeds mede- alge- de het ia!/ ten net Over de individueele zaken wilde pleiter heel kort zijn. BU de werkverschaffing was in het geheel niet iets zoodanig gebeurd, dat het optreden hier van de marechaussee rechtvaardigt. Wat de zaak van Van der H. betreft, heeft pleiter bij lezing van de dossiers zich met groote verwondering en verbazing afgevraagd, hoe het in Nederland mogelijk was en oirbaar was, dat iemand op zoo lichtvaardige gronden is gearres teerd en ingesloten. De vasthouding van den kruidenier B. is vol gens pleiter niet goed te praten en is zeer zeker niet overeenkomstig de strekking van de wet. Wat de mishandeling van De W. betreft, moet pleiter erkennen, dat door de uitdrukkelijke verklaringen van majoor van Evérdingen de aanwijzingen, als zou de marechaussee De W hebben mishandeld, veel zwakker zijn gewor den. Bij het onvoorzichtig oversteken op de Ge dempte Binnenrotte te Rotterdam, I» de M- jarige waterstoker H. Kraus onder een motor wagen van Ijjn 10 geraakt. De man. die een schedelbasisfractuur had opgeloopen, is per auto van den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Coolslngel overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. niet voldoende het gezag van den procureur- generaal hebben willen erkennen. Bet gerecht zal het beroepen besluit nietig moeten verklaren als zijnde in strijd met de wettelijke voorschriften, meer in het Mj- sonder met art. 141 van het Wetboek van Strafvordering. Het gerecht zal in het ondenkbare geval, dat het tot een andere beslissing komt, het besluit moeten nietig verklaren op grond van het kennelijk gebruik maken van een bevoegdheid anders dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid is gegeven. de dl* wa iter un- ed- iest lien :on- een iaat iinst men rde, srdt den rant g- den nits het >rdt. ng- ror- omt Het iger ad- □an den ■zlg, otje R Wat de verhouding van den procureur-gene- raal en de marechaussee betreft, zegt pleiter, de slechte verhouding tusschen de officieren en den procureur-generaal te betreuren, en hU is van oordeel, dat tengevolge van die verhou ding waarschijnlijk b(j de wachtmeesters niet dat vertrouwen bestond in den procureur-gene- taal, dat gewenscht en noodaakelljk is. Het valt in hooge mate te betreuren, dat de officieren Omcludeerende zegt pleiter, dat. afgezien nog *>n de vraag van de bevoegdheid van den Minister, thans wel voldoende duidelijk geble- k* K dat allo feiten niet hebben opgeleverd Zondagavond om negen uur wandelden eenlge Alkmaarsche jongens van zestien tot negentien Jaar in de Heilosche bosschen, gelegen tusschen Alkmaar en Helloo. toen zij In het z.g. Sparren- bosch twee mannen passeerden, die tegen seen walletje lagen. Een der mannen waarschuwde de jongens niet nogmaals langs te komen, want dat verveelde hen. Pleiter wijst er voorts op, dat de brigade zich niets heeft aangetrokken van de order van 15 November, waarbij haar de opspo ringsbevoegdheid in gemeentezaken werd ontnomen. Men beroept er zich wel op, dat deze order niet zou zijn doorgekomen, maar zulks kan pleiter na de zeer positieve ver klaring van mr. Van den Burg ton deze niet aannemen. Toen een der jongens daarop opmerkte, dat hij „even goed daar mocht loopen". maakte de man zich kwaad en met de opmerking: Jk heb er Wel eerder twee jaar voor over gehad" greep hij den jongen beet en stak hem met een dolfenes tweemaal, een keer in den bovenarm en een keer in de zij. Daarop maakte hfl zich uit de voeten. De jongen, de ongeveer achttien jarige P. Hoogland uit Alkmaar, zag nog kans kruipende de eerste huizen van Helloo te be reiken, waar een dame hem vond. De andere jongens waren hals over kop gevlucht. Pleiter komt daarna aan de verhouding tus schen opperwachtmeester Curfs en den burge meester. In verband hiermede merkte pleiter op, dat deze zaak van het begin af door de marechaus see geenszins als een civielrechtelijke' was te onderkennen. Zaterdagmiddag is op de Lange Wijk te De- demsvaart een vrachtauto uit Zwolle, geladen met 28 varkens, doordat het voertuig in een bocht van den weg door een luxe auto werd aangereden, in de Dedemsvaart gereden. Tij dens den val kantelde de auto bovendien. De chauffeur kwam er ongedeerd af. Hij wist zich te redden door uit de cabine te kruipen. Erger waren de varkens er aan toe. De beesten waren op en over elkaar uit den r van boven open was, en in De zitting werd hierna geschorst tot kwart over twee. Mr. James zet zjjn pleidooi voort en behan delt eerst de zaak va» den kruidenier. B., die gedurende een nacht in de marechausseeka- mrne is vastgehouden. wagen gevallen, die ijpet water terecht gekofhen. Zij trachtten een zoo goed mogelijk heenkomen te zoeken, doch belemmerden elkander voortdurend in de bewegingsvrijheid. Teneinde te redden wat er te redden viel, werd in allerijl een ploeg gemeentewerklieden gerequireerd, die er in slaagde Tl varkens weer op het droge te brengen. Zeven dieren bleken ernstige verwondingen te hebben opgeloopen. andere waren een heel eind de Dedemsvaart opgezwommen. Een varken verdronk bij het sauve qui peut. De geredde beesten zijn in een anderen vrachtwagen '‘geladen, en vervolgens naar de Bacon Factory te Hardenberg vervoerd waarvoor ze bestemd waren. Eén van de middelen, om dit Ponds te ver stevigen, werd gevonden in twee groote loterijen (de grootste, welke in ons land ooit gehouden zijn, d.wx wat de prijzen betreft). Voor deze loterijen heeft de geniale teeke- naar Dr. Louis Raemaekers welwillend een plaat geteekend, die op schrille, maar daarom niet minder juiste wijze aantoont, wat de ge volgen zijn, als men niet tijdig maatregelen neemt, om met luchtbescherming op de hoogte te komen. Een waarschuwing voor hen, die nog afzijdig bleven! Ruiterlijk moet pleiter erkennen, dat de ge wijzigde houding van mr. Van den Burg voor hem een groote verrassing is geweest, doch pleiter moet daaraan onmiddellijk toevoegen, dat daardoor geen wijziging is gebracht <n het oordeel over het uit de dossiers gebleken op treden der brigade. Deze B. had een postwissel, bestemd voor een zijner ondergeschikten, ontvangen en dit geld niet afgedragen op grond van een beweerde te- genvordering. v 28 Januari heeft B. het geld, dat de Raad van- Arbeid als ziekengeld had gezonden, ge ïnd en onder zich gehouden. Toen hij weiger achtig bleef het geld uit te betalen, heeft de vader van den ondergeschikte gedreigd de zaak in Iftnden van de politie te zullen stel len. Dit is dan ook geschied en herhaaldelijk heeft de marechaussee hem daarna verzocht in de kazerne te komen. De betreffende wacht meester heeft in deze zaak niets meer dan een gewone verduisterftg gezien. Naar pleiters meening geeft dit artikel echter aan de opsporingsambtenaren geenszins het recht om maar te gaan opsporen, wat zjj goed dunken en kan hier wel degelijk worden in gegrepen. «.Nog denaelfden avond om half twaalf is de dader van deze mishandeling door de po litie van Helloo gevat. Het is de veertigja- rige M. van M., een zwakzinnige, die langen - i" tijd in het psychopathengesticht te Helloo is verpleegd. Eenlge maanden geleden was h(j al^ genezen daaruit ontslagen. Het bleek, dat de vorige week een der jongens, doch niet de getroffene, een woordenwisseling met hem heeft gehad. De man, tegen wién de politie dadelijk verdenking koesterde, kon bjj zijn woning worden aangehouden. De toestand van den jongen is vrij ernstig. daar een zijner longen geraakt blijkt te zijn. Het wil ons niet noodlg toeschijnen, deze actie in de aandacht van onze lezeri aan te bevelen, want ieder, die de noodzakelijkheid van een Luchtbeschermingsfonds erkent (en wie zou dit niet doen?), zal gaarne aan de totstandkoming en het slagen daarvan medewerken, door een of meer loten in een dezer loterijen te nemen, die men kan betrekken: Van Diepenburch- straat 154, Den Haag. (Organisatie Loterijen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming). Bovendien is aan de plaat van Dr. Raemaa- kers een prjjsvrstog met groote prijzen verbon den, waarvan de voorwaarden eveneens aan dit adres te vernemen zijn. In de middagzittlng heeft de vertegen woordiger van den minister, mr. P. Meyes. zijn pleidooi gehouden. De president hiefna deuitspraak In alle zaken op over drie weken. Vervolgens zijn aan de orde de klachten van de wachtmeesters tegen dan Inspecteur van het wapen der marechaussee, kolonel Van Selm, tegen het besluit van hun overplaatsing. Uitdrukkelijk constateert pleiter, dat ook na de hier gehouden getuigenverhooren is komen vast te staan, dat de grieven, waarop de geno- men maatregel berust, onveranderd en vooral wat de hoofdzaken betreft, kunnen worden ge handhaafd. De leden van de Ned. R. K. Journalisten- Vereeniglng hebben Zaterdag met hun dames een excursie gemaakt naar Het Gooi. Meer dan zestig dames en heeren vereenigden zich omstreeks twee uur in de hall van het raad huis. In de burgerzaal werden zij ontvangen en toegesproken door den burgemeester van Hil versum, den heer J. M. J. H. Lambooy, die, na een hartelijk woord van welkom te hebben gezegd, zijn schoone gemeente aan de journa listen voorstelde. Hilversum is een dorp, een groot woondorp en wil dit blijven. Voor rijk en arm zijn er eengezinswoningen met tuinen en ieder onderhoudt zijn tuin goed. Dat ligt ook geheel in den aard van de natuurschoone om geving, welke nog maar al te veel Nederlanders onbekend is. Deze Ideale woongelegenheid wil Hilversum tot eiken prijs behouden en daarom verheugde het den burgemeester, dat de katho lieke journalisten zijn gemeente tot onderwerp van hun excursie hadden gekozen. Nadat de voorzitter der vereeniglng, mr. H. F. A. Geise, dezen welkomstgroet had beant woord en daarbij de sympathie voor den per soon van den burgemeester had uitgesproken, werd onder leiding van den burgemeester, den gemeentesecretaris, dr. G. G. Pekelharing en wethouder C. F. F. Verbeek de schepping van architect Dudok bezichtigd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de nieuwe studio van den Katholieken Radio Omroep, waar de heer Schaffers het gezelschap begroette. Daarop ging het, na een bezoek aan de karakteris tieke Schaapskooi van het reservaat, naar het Piashuis te Loosdrecht, van waar men naar hotel Gooiland terugkeerde. Hier werd in een allergenoeglijkste stemming het diner gebruikt, waaraan os. burgemeester Lambooy en mr. M. de Kort, voorzitter van het Gooiach Toeristenplan, aanzaten Aan den dlsch voerde het woord osn. mr. De Kort, die den nadruk legde op de noodzakelijkheid, dat men zijn eigen land kent, hetgeen het vreem delingenverkeer nastreeft en dat daarbij Het Gooi zeer zeker zijn rechten kan doen gelden. Prof. dr. Tltus Brandsma O.Carm., geestelijk adviseur, burgemeester Lambooy en mr. H. F. A. Geise, spraken allen hun waardeerlng uit over dezen uitermate geslaagden dag, die vele collega's tusschen Den Helder en Valkenburg zoovele gezellige en amicale uren had bijeen gebracht. Wat de aan den maatregel ten grondslag lig gende zaken betreft, kan pleiter voor een groot deel verwijzen naar de contra-memorie en naar het betoog van den procureur-generaal. Pleiter zet voorts uiteen, dat de beslissing van den minister berust op tal van dossiers van zaken der brigade, in welke dossiers zooveel fouten voorkwamen, dat een maatregel niet achterwege kon blijven. Voorts is de besltsain» gegrond op uitgebëachte rapporten. Pleiter geeft vervolgens als zijn meening te kennen, dat de beweringen ten aanzien van ver schillende zaken sinds 1 April niet ongerljmg zijn gebleken. I Uitdrukkelijk merkt pleiter op, dat de minis ter op 1 April niet heeft geweten, noch rede lijkerwijze had kunnen verwachten, dat dc offi cier later op verschillende punten van zijn me- dedeelingen is teruggekomen Pleiter wijst er voorts op, dat er verschillende categorieën van opsporingsambtenaren zijn en dat daarin licht edjpgevaar la gelegen voor riva liteit en vliegen-afvangerlj. In dit verband merkt pleiter nog op, dat in plaatsen waar een com missaris van politie is, de rijkspolitie ook geer, opsporlngswerkzaamheden mag verrichten. Mr. James ’acht deze overplaatsing evenmin wettig, omdat zij gegrond is op het besluit tot 1 Intrekking van de opsporingsbevoegdheid, tot het nemen van welk besluit de minister niet be voegd was. Uitdrukkelijk wenscht pleiter ft constateeren, dat de minister van Defensie niet zoo voetstoots zijn toestemming heeft gegeven als thans wordt getracht voor te stellen, want zelfs op 4 April werd nog gesproken over een voorstel van den inspecteur om de overplaatsing te beperken. Eerst op 6 April heeft de inspecteur het ver zoek ontvangen om een voordracht voor de over- J plaatsing op te maken, en uit anderen hoofde heeft hij vernomen, dat het besluit van den minister in den middag van 6 April is genomen. Kolonel Van Selm refereert zich in hoofdzaak aén ztfn contra-memorie. Ook In deze zaak bepaalt de president de uitspraak op 16 Juli. Tegen half vijf werd hierop de zitting ge sloten. Het administratief personeel van de afdeeling: Bureau Technische en voorlichtingsdienst voor heen afdeellng buitendienst van de Hembrug. waar o.m. 10 hoofdambtenaren werkvaam zijn, heeft, naar de Standaard verneemt, van de directie der Artillerie inrichtingen bericht gekre gen. dat zij met ingang van 1 September te 'a Oravenhage te werk gesteld zullen worden. Deze technische- en voorlichtingsdienst zal in de onmiddellijke nabijheid van het departement van Defensie gehuisvest worden. Door dezen getroffen maatregel hoopt men te bewerkstelligen, dat de door het Staatsbedrijf der A. I. ultgevoerde orders voor het departe ment van Defensie op nog snellere wijze dan voorheen uitgevoerd kunnen worden Tegen het einde van de volgende week wordt de officieele mlniaterieele bealiaaing inzake de overptaatsing verwacht. I Want indien er al ooit sprake is geweest van een abnormale, onwettige activiteiteontplooilng der administratie, van een onredelijk gebruik barer bevoegdheid, dan is het wel in deze zaak, waarin willens en wetens zonder behoorlijk onderzoek naar feiten, welke grondslag vorm den voor die beslissing, een zoo verstrekkende en onteerende maatregel is genomen* als is de ontneming van de door de wet gedragen opspo ringsbevoegdheid aan een opsporingsambtenaar De brigade-Oss zoekt slechts recht. Tot dus ver heeft zjj moeten zwijgen en zjj zal dft blijven doen. Dat het Ambtenarengerecht te ’s Gravenhage. rechtdoende in militaire ambtenarenzaken thans vbor haar spreke. Zondagnacht tegen half drie kon het vuur worden gestuit. Men is erin geslaagd uitbreiding van het vuur naar de overzijde van den weg te voorkomen. Enkele hectaren dennenboach zijn in vlammen opgegaan. De oorzaak van den brand is niet bekend. De bosschen zijn' het ei gendom van de bezitters van het kasteel van Heeswljk. Aan de Ned. Sigarenfabriek ..Dejaco” te Cu- lemborg is Zaterdag per 3 Juli ontalag aange zegd aan 86 sigarenmakers en 37 Jongere werk lieden. Dit ontslag schijnt geen verband te houden met een tekort aan orders, doch vtndt zijn oor zaak in de nieuwe loonregeling voor de jeugd- afdeellng. Deze jonge krachten die de machines bedienen, worden volgens de nieuwe loonrege ling naar hun leeftijd Ingedeeld, hetgeen voor hen aanmerkelijke loonsverhooglng beteekent. Waar zU nu in hoofdzaak werkza-m zijn aan het goedkoopste product der fabriek, de 3 ets. sigaar, wordt naar we vernemen de kostprijs hiervan door de nieuwe loonregeling dusdanig opgevoerd, dat het niet tnogelUk schijnt, met deze productie voort te gaan. een optreden der marechaussee, welke den ge nomen maatregel rechtvaardigt. Natuurlijk Is aan dat ingrijpen een grens, maar waar deze ligt, staat op zichzelf niet vast. Men moet dan ook niet a priori aannemen, dat die grens daar zou zijn, waar de tegenplelter haar wil zien gelegd. Over dit artikel is nog geen beslissing van den hoogsten rechter, ctoch pleiter meent, dat ten deze wel eenige waarde kan worden toegekend aan de interpretatie van den minister. Curfs heeft eena tegen iemand gezegd, dat deze niet verplicht was om te voldoen aan een verzoek om ten bureele der gemeentepolitie te komen. Daarmede Is Curfs zijn boekje niet te buiten gegaan, doch bovendien heeft hl) den burgemeester er telefonisch van in kennis ge steld. dat de betreffende persoon niet bij de gemeentepolitie durfde komen. De burgemeester heeft daarop tegen Curfs ten klacht ingediend bjj den Officier, maar daarvoor was volgens pleiter geen enkele aan leiding. Pleiter constateert voorts, dat de verhouding tusschen Curfs en den inspecteur zeer goed was, terwijl voorts de burgemeesters van de omliggende gemeenten zeer gced met den bri gadecommandant Curfs konden samenwer ken en daarvan ook in brieven hebben doen blijken. Dit is wel geen bewijs, doch wel een sterke aanwijzing, dat de minder goede samenwer king tusschen Curfs eri burgemeester Ploeg makers niet aan Curfs kan hebben gelegen. Bovendien heeft Curfs herhaaldelijk ge- t>acht, om de samenwerking met den burge meester zoo goed mogelijk te doen zijn. Pleiter merkt voorts op, dat de burgemees ter er over heeft geklaagd, dat de brigade-Oss zich eea serenade heeft laten brengen door een muziekkorps, en dat Curfs daarom zou hebben verzocht. Dit is echter niet het geval geweest, zooals blijkt uit een bericht in de -fteclamebcde’* van Oss. Merkwaardig is echter, dat de burgemees ter. die er zoo gauw by was, om het eerste be richt ter kennis te brengen van de justltioneele autoriteiten, heeft nagelaten het latere, te gensprekende bericht ook op te zenden. Wat ten slotte De Gier betreft, ten aanzien van dezen is beweerd^ dat hij uit zijn even wicht was geraakt en dat hij moest worden ovcrgeplaatat naar een standplaats, waar hjj een nucbteren commandant boven zich had en •en krachtig parket. Pleiter wenscht op to merken, dat De Gier steeds goed werk heeft verricht en laatstelijk “06 in de zaak-Zwanenberg zeer goed werk heeft gepresteerd. Ten aanzien van de Gier hebben de hoog- Me gezagsdragers een houding aangenomen, waardoor De Gier zich diep gegriefd gevoelt e» den eersten April dan ook den zwarts ten dag van zijn leven neemt. Heb is voor De Gier buitengewoon pijnlijk tn onaangenaam cm op deze wijze te worden Wdesauvoueerd, te meer, waar van verschil lende zijden zijn gedrag is geprezen, terwijl ook een geestelijke heeft getuigd, dat De Gier steeds niet anders dan zijn plicht heeft ge- en die hem naast een goed ambtenaar hovenal een goed menach noemde. Het advies van prof. Van Bemmelen heef*, pleiter heelemaal niet overtuigd van de juist heid van het daarin opgenomen betoog, dat de genomen maatregel onwettig zou zijn. Natuurlijk mag de minister geen bevelen geven, welke in strijd zijn met de wet, doch pleiter kan niet Inzien, dat er strijd met de wet zou zjjnpals de minister maatregelen neemt, ten einde een goede uitvoering van de taak, J welke aan de opsporingsambtenaren is opge dragen, te verzekeren. En wanneer die taak niet op de juiste wijze wordt uitgevoerd, moet toch zeer zeker de bevoegdheid aanwezig zijn, om daarbij in te grijpen. Dat de klagers zich gegriefd achten, pleiter respecteeren, doch hjj wenscht op te merken, dat bjj den minister niet heeft voorge zeten om de klagers ixxxieloos pijnlijk te treffen of hun leed te berokkenen. Vervolgens gaat pleiter na de beteekenis van de wettelijke maatregelen. In dit verband geeft pleiter toe, dat de bepaling van art. 141 tweede lid Wetboek van Strafvordering niet geheel duidelijk is, gezien ook de strekking welke prof. Van Bemmelen daaraan gegeven heeft. Mpn kent de geschiedenis vsn den looden verrader, dat eens het schegbeeld was van het Nederlandsche fregat „Van Alphen", dat in hét einde der achttiende eeuw in West-Indié in de lucht is gevlogen. Nadien is het opgevischt en het beeld werd het eigendom van een in Curacao algemeen ge ziene koopmansfamilie, de Maduro’s. Nu is het in marinekringen ew> traditie geworden dit beeld, dat toch behdftd heeft tot onze marine, machtig te worden en het* vol triomf naar het vaderland terug te brengen Verscheidene malen is aldus een poging gedaan en dikwijls ook met succes. De looden verrades werd op sllnksche wjjze aan boord van den oorlogsbodem gebracht en eerst, wanneer het schip in volle zee was, werd de commandant ervan op de hoogte ge bracht. Deze wendde dan groote verbolgenheid voor, terwjjl bjj aankomst in Nederland de, re- geering opdracht gaf, het_ beeld met de eerst volgende gelegenheid weer naar West-Indië te retourneeren, teneinde het weer' in het bezit der familie Maduro te doen stellen. In het begin van dit jaar hebben ook man schappen van de „Gelderland" een geslaagde inbraak gepleegd en den looden verrader werd met gejuich te Nleuwedlep binnengehaald. Op de rijkswerf te WlUemsoord is het beeld weer opgeknapt en staat thans in frissche kleu ren en van een nieuwen neus voorzien in de kajuit van den commandant van de „Gelder land", overste A. P. B. A. van Straelen. Op een of andere wjjze is dit ter oore ge komen van een der leden van de „benadeelde” familie Maduro en in het holst van den nacht ongeveer kwart over twee heeft dese telg een uitstekend voorbereide inbraak trachten te plegen aan boord van de „Gelderland", ten einde het familiebezit weer terug te halen. HU heeft hiertoe een teekentng van het schip in zjjn bezit gekregen, waarop nauwkeurig de plaats van den looden verrader was aangegeven en heeft zich de medewerking weten te ver- zek<fren van een motorvaartuig van den Rot- terdamseben havendienst, dat een roelvlet in de nabijheid van de „Gelderland" heeft ge bracht. Met behulp hiervan is de „inbreker” langszij het schip gekomen, zoodat hjj langs bet stop anker aan het achterschip, waar ook de apar- tementen van den commandant gelegen zjjn, naar boven kon klimmen. Intu&schen werd een mannetje van den havendienst naar den onder officier van de wacht, sergeant-botteller P. Kee, gezonden, teneinde diens aandacht af te lelden door hem te zeggen, dat er iets aan den stand van de voortrossen mankeerde. De Geneeskundige Dienst en de politie wer den onmlddelljjk gewaarschuwd. De eerste zorg de na het leggen van een noodverband voor de overbrenging naar het ziekenhuis, terwijl de politie een onderzoek instelde. Een vaag signa lement en de opmerkingen van den dader vorm den daarbij een aanwijzing. Ten aanzien van deze mishandeling meent pleiter, dat hier geenszins kan werden gespro ken van een gegronde verdenking, zooals de minister heeft gedaan. Beweerd ia, dat de man sq'n verwondingen heeft laten zien aan zijn vrouw en aan eenlge familieleden, en boven dien vier dagen later aan een verslaggever. Nu acht pleiter het een groot verzuim, dat men dezen als den eenigen objectieven getuig? met heeft gehoord. President: Persgeheim. (Gelach). Mr. James acht het voorts van belang, dat by het verhoor, dat thans hier gehouden is, van de .gegronde” verdenking tegen de briga de-Oss, dat zjj zich aan mishandeling zou hebben schuldig gemaakt, niets is overgeble ven. Luchtaanvallen op Canton, op Soetsjau, op Barcelona.;., op.... ja, vult uzelf maar In. Op tientallen plaatsen, die in oorlogsgebieden lig gen, waarvan men leest: zestienhonderd doo- den. duizend dooden, achthonderd. Alsof een menschenleven geen waarde meer heeft! Pro testen van de beschaafde wereld, besprekingen in den boezem der Engelsche Regeering. van het Engelsche Lagerhuis, van de menschheid, die er haar afschuw over uitspreekt, doch er meerendeels de verschrikkingen nimmer van meemaakte. Maar ondanks die protesten tegen aanvallen op een weerlooze bevolking, ondanks pogingen om deze aanvallen slechts op militaire doel einden te doen geschieden, ondanks de beste bedoelingen en plannen, bljjft het dreigende zwaard boven ons hoofd hangen. Ook boven het hoofd van ons Nederlanders. Over luchtbescherming en hetgëen daarvoor gedaan kan worden, is in ons blad reeds her haaldelijk uitvoerig geschreven. Daarbij is to- vens naar voren gebracht, dat het wel dege lijk mogelijk is. maatregelen te treffen, even goed als men ztch^jvapenen kan tegen epide mieën. Doch .voor een zoodanige teweerstelllng is in ons land een ongekende mobilisatie noodlg, een vreedzame, algeheele, nauwe samenwerking van alle lagen der bevolking, die zich gezamen lijk' wapenen tegen noodlottige gebeurtenissen, van een geheel- volk, dat voorbereid en klaar wil wezen, als ooit de hel der verschrikking in den meest ongebreidelden, ondenkbaren en gruwelljksten vorm zou losbarsten. Van de noodzakelijkheid van luchtbescher ming is thans vrijwel iedere Nederlander door drongen: Luchtbescherming is zelfbescherming, is gezinsbeschermlng. Voor de passieve luchtbe scherming wordt de laatste maanden veel, selfs zeer veel gedaan. De eenige door de Regeering op dit gebied erkende Instantie, de Nederland sche Vereeniglng voor Luchtbescherming (Nas sau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag), kon dezer dagen zijn 50.000ste lid Inschrijven; in Septem ber '36 waren het er nog maar driehonderd. Deze geweldige toeneming spreekt boekdeelen; zU laat zien, dat ons volk het nut en de nood zakelijkheid begrijpt, dat men op den goeden weg is. dat de vereeniglng goede en ook ge- wenschte voorlichting geeft. Wil zij dit even wel kunnen blijven defen, dan ia de vorming van een Luchtbeschermingsfonds. waaruit de gel den voor de enorme propaganda, die op dit ge bied noodlg is. geput kunnen worden, elsch. Van vele zijden werd daartoe medewerking ondervonden, doch deze aerklng is nog ontoereikend en moet meen zijn. Het prachtige natuurschoon, gelegen aan den rijksweg Grave's-Hertogenboech, en beboe rende tot de gemeenten Berchem en Oss, is Zaterdagavond door een geweldigen brand voor een groot gedeelte verwoest. Omstreeks half elf werd vanuit de gemeente Oss een groote vuurgloed waargenomen in de richting van Nlstelrode. De gemeentelijke brandweer, welke onmlddellljk met groot ma teriaal uittrok, kwam spoedig tot de ontdek king. dat er een enorme boschbrand woedde in het gehucht Zevenbergen, waar de grond van circa vjjf gemeenten in elkaar loopt De brand 'was ontstaan in het zeer dicht met denneboo- men beplante bosch onder de gemeente Ber chem, doch door een vrij krachtlgen wind en de enorme droogte was weldra een hectare door de vlammen aangetast. Hoewel met alle kracht gewerkt werd. oa. door het graven van greppels, om het vuur te stuiten, bestond het gevaar, dat de enorme vlammenzee zich ook zal mededeelen aan de aan de overzijde van de straat gelegen uitgestrekte bosschen. Dank zjj de windrichting bleven eenlge in de om geving staande boerderijen gespaard. Op het fantastische schouwspel dat de brand, welke uren in de omgeving zichtbaar was. opleverde waren zes A zevenhonderd menschen komen toestroomen. Zoo werd de „Inbreker” in het gezicht van de haven „ingerekend” en werd hij zonder par don na opgave te hebben gedaan van naam en adres, aan den wal geaet. Overste van Straelen was eenige maanden geleden reeds langs een achterweg op de hoogte gebracht van een plan, dat deze telg uit het geslacht Maduro op een geschikt oogenblik met eenlge medestudenten uit Lelden, den looden verrader zou trachten in zjjn bezit te krijgen, maar aangezien de overste het Is hier een sportieve strijd tusschen marine en de familie Maduro gevoel voor humor heeft en deze sportieve Inbraak wel kon apprecieeren, heeft hij geen enkelen maatregel willen nemen om den looden verrader extra te beschermen, zoo-1 dat het oude schegbeeld niet achter slot stond en bulten den normalen wacht geen enkele maatregel genomen was. Gezien het weinige succes van deze zorgvuldig voorbereide Inbraak kan men aannemen, dat Hr. Ms. „Gelderland” der traditie getrouw, dit najaar zelf den looden verrader weer naar Curaqao aal terugbrengen. Pleiter kan dan ook niet toegeven, dat wachtmeester Van Den Berg in deze zaak zóó ontactisch heeft gehandeld, als in de contra- memorie wordt vcorgesteld. Men moest echter ook voor wachtmeestei Van Den Berg een reden hebben om zijn over plaatsing te rechtvaardigen. President: U bedoelt hier met men toch niet den minister van Justitie? Mr. Jamas: Neen, mijnheer de president. Pleiter heeft met groote belangstelling het pleidooi van mr. James aangehoord, dat op zoo overtuigende wijze werd voorgedragen. Toqji kan pleiter zich met de strekking daarvan niet vereenigen, al heeft hij waardeerlng voor de wijze, waarop het pleidooi is opgebouwd In de eerste plaats wenscht pleiter zjjn leed wezen er over uit te spreken, dat mr. James zjjn pleidooi begon met waardeerende woorden voor iemand, die dezer dagen is veroordeeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15