KI Pleidooien in de zaak-Oss ten einde 1 N UITSPRAAK OVER DRIE M at WEKEN MAANDAG 27 JUNI 1938 AMBTENARENGERECHT Rood was de hemel boven Oss op de Klacht tegen de overplaatsing naar Wagen met varkens in de vaart <-• MAN ONDER TRAM GERAAKT James Mr. Meyes handhaaft zijn meening Luchtbeschermings- fonds in oprichting Aan nieuwe loonregeling te wijten? Bevoegdheden van den minister Zwakzinnige steekt jongen met een mes Bemachtiging van den „looden verrader” het doel Brandweer hond den stryd aan tegen een geweldigen boschbrand Deze plaat geeft op schrille wijze een beeld van de gevolgen van het niet tijdig nemen van maatregelen, om met de luchtbescherming op de hoogte te komen HEMBRUG-PERSONEEL NAAR DEN HAAG Twee loterijen op touw gezet ter versteviging van het fonds gr. James uju nietigverklaring van het besluit inzake ontnemen der opsporingsbevoegdheid Een geslaagde tocht Het Gooi R. K. JOURNALISTEN OP EXCURSIE MASSA-ONTSLAG BIJ SIGARENFABRIEK Oordeel niet gewijzigd w Toestand van het slachtoffer zeer ernstig Conclusies van mr. Mislukte „overval” Gelderland V ZWANENB ERG ge- t Pleiter eindigde zijn pleidooi als volgt: niet rt weer ,-i FIJNE VIEESCHWAREN EN CONSERVEN ten optreden der marechaussee, welke den nomen maatregel rechtvaardigt. Vervolgens zijn aan de orde de klachten van de wachtmeesters tegen den inspecteur van het wapen der marechaussee, kolonel Van Selm, tegen het besluit van hun overplaatsing. De president bepaalde hierna jje uitspraak in alle zaken op Zaterdag over drie weken. Toén een der jongens daarop opmerkte, dat hjj .even goed daar mocht loopen", maakte de man zich kwaad en met de opmerking: ,Jk heb er wel eerder twee jaar voor over gehad” greep hy den jongen* beet en stak hem met een dolkmes tweemaal, een keer in den bovenarm en een keer in de zij. Daarop maakte hy zich uit de voeten. De jongen, de ongeveer achttien jarige P. Hoogland uit Alkmaar, zag nog kans kruipende de eerste hulzen van Heiloo te be reiken, waar een dame, hem vond. De andere jongens Varen hals over kop gevlucht. Nadat Zaterdag het ambtenarengerecht zyn besprekingen was begonnen in besloten sitting, werd kwart over twaalf de open bare zitting heropend. In de middagzitting heeft de vertegen- woordlgef'van den minister, mr. P. Meyes. zijn pleidooi gehouden. Er z(jn hier groote tactische feuten begaan, welke volkomen eeft ingrijpen wettigden. De „inbreker" had echter geen rekening ge houden met den schildwacht op de kade, waar van hy wel niet geweten heeft, dat diens post zich uitstrekte tot even achter het schip. Toen deze schildwacht, de matroos 3e klasse A. Rie- chelmann, dan ook een donkere gedaante op sokken op de campagne zag verschonen, heeft hy onmiddeliyk alarm geslagen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is aan boord van Hr. Ms. „Gelderland.” een poging tot „overval" gedaan, met het doel, den „looden verrader” machtig te worden De zitting werd hierna geschorst tot kwart over twee. kan te Mr. James acht deze overplaatsing evenmin wettig, omdat zy gegrond is op het besluit tot intrekking van de opsporingsbevoegdheid, tot het neïnetfVan welk besluit de minister niet be voegd was. Uitdrukkeiyk wenscht pleiter te constateeren, dat de minister van Defensie niet zoo voetstoots zyn toestemming heeft gegeven als thans wordt getracht voor te stellen, want zelfs op 4 April werd nog gesproken over een voorstel van den Inspecteur om de overplaatsing te beperken. Eerst op 6 April heeft de inspecteur het ver zoek ontvangen om een voordracht voor de over plaatsing op te maken, en uit anderen‘hoofde heeft hy vernomen, dat het besluit van den minister in den middag van 6 April is genomen. Kolonel Van Selm refereert zich in hoofdzaak asri zyn contra-memorie. e Ook in deze zaak bepaalt de president de uitspraak op 16 Juli. Tegen half vijf werd hierop de zitting ge sloten. Uitdrukkeiyk constateert pleiter, dat ook na de hier gehouden getuigenverhooren is komen vast te staan, dat de grieven, waarop de geno men maatregel berust, onveranderd en vooral wat de hoofdzaken betreft, kunnen worden ge handhaafd. aanwyzingen, als zou de marechaussee De W. hebben mishandeld, veel zwakker zyn gewor den. de jet aii en iet ster ter. relo >hof van enz Pleiter komt daarna aan de verhouding tus schen opperwachtmeester Curfs en den burge meester. *7 eerste reeds mede- alge- en ityd Iers, lak- der- van wel iens Imp. i en >0d- een roe- Isa- :on- een laar mst nen rde, >rdt den ant g- den tilts het rdt. ng- 'or- xnt Het ger ad- >an ien sig. >tje de i?“ sa ter m- sd- est ien ze rat en en val Lambooy en mr. M. Goolsch Toeristenpij dlsch voerde het wo den nadruk legde o men zyn eigen land Cóncludèerende zegt pleiter, dat, afgezien nog **n de vraag van de bevoegdheid van den minister, thans wel voldoende duideiyk getole* k«n is, dat alle feiten niet hebben opgeleverd Pleiter wijst er 'voorts op, dat de brigade zich niets heeft aangetrokken van de order van 15 November, waarby haar de opspo ringsbevoegdheid In gemeentezaken werd ontnomen. Men beroept er zich wel op, dat deze order niet zou zyn doorgekomen, maar zulks kan pleiter na de zeer positieve ver klaring van mr. Van den Burg ten dese niet aannemen. Het gerecht zal bet beroepen besluit nietig moeten verklaren ab zijnde in strijd met de wetteiyke voorschriften, meer in' het by- xonder met art. 141 van bet Wetboek van Strafvordering. Het- gerecht zat In het ondenkbare geval, dat het tot een andere beslissing kogst, het besluit moeten nietig verklaren op grond van het kennelijk gebruik maken van een bevoegdheid anders dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid is gegeven. Deze B. had een postwissel, bestemd voor een syner ondergeschikten, ontvangen en-dit geld piet afgedragen op grond van een beweerde te- genvordering. 26 Januari heeft B. het geld, dat de Raad van Arbeid als ziekengeld had gezonden, ge ïnd en onder zich gehouden. Toen hy weiger achtig bleef het geld uit te betalen, heeft de vader van den ondergeschikte gedreigd de saak in handen van de politie te zullen stel len. Dit is dan ook geschied en herhaaldelyk heeft de marechaussee hem daarna verzocht In de kazerne te komen. De betreffende wacht meester heeft in deze zaak niets meer dan een gewone verduistering gezien. Daarna komt pleiter aan de zaak D. W., die beweert mishandeld te zyn In den nacht, gedu rende welken hy in de kazerne is vastgehou den. In verband hiermede merkte pleiner op, dat - deze zaak van het begin af door de marechaus see geenszins als een civielrechtelyke was te onderken nep. President: U bedoelt hier fhet men tooh niet den minister van Justitie? Mr. James: Neen, mynheer de president. Pleiter wyst er voorts op, dat er verschillende categorieën van opsporingsambtenaren zyn en dat daarin licht een gevaar is gelegen voor riva liteit en vllegen-afvangery. In dit verband merkt pleiter nog bp. dat in plaatsen waar een com missaris van politie is, de rykspolltie ook geen opsporingswerkzaamheden mag verrichten. kracht gewerkt werd, o.a. door het grtiveri greppels, om het vuur te stuiten, bestond gevaar, dat de enorme vlammenzee zich ook zal mededeelen aan de aan de overzyde van de straat gelegen uitgestrekte bosschen. Dank zy de windrichting bleven eenlge in de om geving staande boerderyyn gespaard. Op het fantastische schouwspel dat de brand, welke uren In de omgeving zichtbaar was, opleverde waren zes zevenhonderd menschen komen foestroomen. Men kent de geschiedenis van den looden verrader, dat eens het schegbeeld was van het Nederlandsche fregat „Van Alphen", dat in het einde der achttiende eeuw in West-Indlë in de lucht is gevlogen. Nadien is hét opgeviacht en het beeld werd het eigendom van een in Curacao algemeen ge ziene koopmansfamilie, de Maduro's. Nu is het in marinekringeri een traditie geworden dit beeld, dat toch behoord heeft tot onze marine, machtig te worden en het vol triomf naar het vaderland terug te brengen. Verscheidene malen is aldus een poging gedaan en dikwyis ook met succes. De looden verrader werd op slinksche wyze aan boord van den oorlogsbodem gebracht en eerst, wanneer het schip in volle zee was, werd de commandant ervan op de hoogte ge bracht. Dese wendde dan groote verbolgenheid voor, terwyi by aankomst in Nederland de re- geering opdracht gaf, het beeld met de eerst volgende gelegenheid weer naar West-Indlë te retourneeren, teneinde het weer in het bezit der familie Maduro te doen stellen. In het begin van dit jaar hebben ook man schappen van de „Gelderland” een geslaagde Inbraak gepleegd en den looden verrader werd met gfjulch te Nleuwediep binnengehaald. Op de rijkswerf te Willemsoord is het beeld weer opgeknapt en staat thana, in frissche kleu ren en van een nieuwen neus voorzien in de kajuit van den commandant van de „Gelder land”, overste A7 P. B. A. van Straelen. Rulteriyk moet pleiter erkennen, dat de ge- wyzlgde houding van mr. Van den Burg voor hem een groote verrassing is geweest, doch pleiter moet daaraan onmiddeliyk toev -egen. dat daardoor geen wyzlging is gebracht in het oordeel over het uit de dossiers gebleken op treden der brigade. Naar pleiters meening geeft dit artikel echter aan de opsporingsambtenaren geenszins het lecht om maar te gaan opsporen, wat zy goed dunken en kan hier wel degelyk worden in gegrepen. Eén van de middelen, om dit Fonds te ver stevigen. werd gevonden In twee groote loterijen (de grootste, welke in ons land ooit gehouden zyn, d.wx. wat de pryzen betreft). Voor deze loteryen heeft de geniale teeke- naar Dr. Louis Raemaekers welwillend een plaat geteekend, die op schrille, maar daarom niet minder juiste wyze aantoont, wat de ge volgen zyn, als men niet tydig maatregelen neemt, om met luchtbescherming op de hoogte te komen. Een waarschuwing voor hen, die nog afzydig bleven! Wat de verhouding van den procureur-gene raal en de marechaussee betreft, zegt pleiter, de slechte verhouding tusschen de officieren en den procureur-generaal te betreuren, en hy is van oordeel, dat tengevolge van die verhou ding waarschyniyk by de wachtmeesters niet dat vertrouwen bestond in den procureur-gene- laal, dat gewenscht en noodzakeiyk is. Het valt to hooge mate te betreuren, dat de officieren i Natuuriyk is aan dat ingrypen een grens, maar waar deze ligt, staat op zichzelf niet vast. Men moet dan ook niet a priori aannemen, dat die garens daar zou zyn, waar de tegenpleiter haar wil zien gelegd. Over dit artikel is nog geen beslissing van den hoogsten rechter, doch pleiter meent, dat ten deze wel eenige waarde kan worden toegekend aan de Interpretatie van den minister. Mr. James z$t zyn pleidooi voort en behan delt eerst de zaak van den kruidenier B„ die gedurende een nacht in de marechausseeka zerne is vastgehouden. Zaterdagmiddag is op de Lange wyk te De- demsvaart een vrachtauto uit Zwolle, geladen met varkens, doordat het voertuig in een bocht van den #eg door een luxe auto werd aangereden, in de Dedemsvaart gereden. Ty- dens den val kantelde de auto bovendien. De chauffeur kwam er ongedeerd af. Hy wist zich te redden door uit de cabine te kruipen. Erger waren de varkens er aan toe. De beesten waren op en oyer elkaar uit den wagen gevallen, die van boven open was, en in het water terecht gekomen. Zij trachtten een zoo goed mogeiyk heenkomen te zoeken, doch belemmerden elkander voortdurend in de bewegingsvrijheid. Teneinde te redden wat ‘er te redden viel, werd in alleryi een ploeg gemeentewerklieden gerequireerd, die er in slaagde 27 varkens weer, op het droge te brengen. Zeven dieren bleken ernstige verwondingen te hebben opgeloopen. andere waren een heel eind de Dedemsvaart opgezwommen. Een varken verdronk by het sauve qui peut. De geredde beesten zyn in een anderen vrachtwagen geladen, en vervolgens naar de Bacon Factory te Hardenberg vervoerd waarvoor ze bestemd waren. Wat de aan den maatregel ten grondslag lig gende zaken betreft, kan pleiter voor een groot deel verwyzen naar de contra-memorie en naar het betoog van den procureur-generaal. Pleiter zet voorts uiteen, dat de beslissing van den minister berust op lal van dossiers van zaken der brigade, in welke dossiers zooveel fouten voorkwamen, dat een maatregel niet achterwege kon biyven. Voorts is de besl.ssin» gegrond op uitgebrachte rapporten Pleiter geeft vervolgens als zyn meening te kennen, dat de beweringen ten aanzien van ver schillende zaken sinds 1 April niet ongerymd zyn gebleken. Uitdrukkeiyk merkt pleiter op, dat de minis ter op 1 April niet heeft geweten, noch rede- lykerwyze had kunnen verwachten, dat dc offi cier later op verschillende punten van zyn me dedelingen is teruggekomen Dat de klagers zich gegriefd achten, pleiter respecteeren, doch hy wenscht op merken, dat by den minister niet heeft voorge zeten om de klagers noodeloos pyniyk te treffen of hun leed te berokkenen. Vervolgens gaat pleiter na de beteekenis van de wetteiyke maatregelen. In dit verband geeft pleiter toe, dat de bepaling van art. 141 tweedè lid Wetboek van Strafvordering niet geheel duidelijk is, gezien ook de strekking welke prof. Van Bemmelen daaraan gegeven heeft. Zondagavond om negen uur wandelden eenlge Alkmaarsche jongens van zestien tot negentien Jaar in de Heilosche bosschen, gelegen tusschen Alkmaar en Heiloo. toen zy in het xg. Sparren- bosch twee mannen passeerden, die tegen een walletje lagen. Een der mannen waarschuwde de Jongens niet' nogmaals langs te komen, want dat verveelde hen. By het onvoorzichtig oversteken op de Ge dempte Binnenrotte te Rotterdam, Is de 56- Jarlge waterstoker H. Kraus onder een motor wagen van lyn 10 geraakt. De man, die een schedelbaslsfractuur had opgeloopen, is per auto van den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Coolslngel overgebracht, waar hy kort na aankomst ia overleden. De Geneeskundige Dienst en de politie wer den onmiddeliyk gewaarschuwd. De eerste zorg de na het leggen van een noodverband voor ae overbrenging naar het ziekenhuis, terwyi de politie een onderzoek instelde. Een vaag signa lement en de opmerkingen van den dader vorm den daarby een aanwyzlng. niet voldoende het gezag van den procureur- generaal hebben willen erkennen. Want Indien er-al ooit sprake Is geweest van een abnormale, onwettige activiteitsontplooling. der administratie, van een onredeiyk gebruik barer bevoegdheid, «an is het wel in deze zaak waarin willens en wetens zonder behcoriyk onderzoek naar feiten, welke grondslag vorm den voor die beslissing, een zoo verstrekkende en onteerende maatregel is genomen als is de ontneming van de door de wet gedragen opspo ringsbevoegdheid aan een opsporingsambtenaar De brigade-Oss zoekt slechts recht. Tot dus ver heeft zy moeten zwygen en zy zal dit biyven doen. Dat het Ambtenarengerecht te ’s Gravenhage. _v“_„Everdin*^n rechtdoende in militaire ambtenarenzaken thans voor haar spreke. Ten aanzien van deze mishandeling meent pleiter, dat hier geenszins kan werden gespro ken van. een gegronde verdenking, zooals de minister heeft gedaan. Beweerd is, dat de man zyn verwondingen heeft laten zien aan zün vrouw en aan eenige familieleden, en boven alen vier dagen later aan een verslaggever. Nu acht pleiter het een groot verzuim, dat men dezen als den eenigen objectieven getuige "met heeft gehoord. President: Persgeheim. (Gelach). Mr. James; acht het voorts van belang, dat by het verhbor, dat thans hier gehouden Is, van de „gegronde” verdenking tegen de brlga- de-Oss, dat zy zich aan mishandeling zou hebbefi schuldig gemaakt, niets is overgeble ven. lemborg is zegd aan L lieden. .Dit ontslag schynt geen verband te houden met een tekort aan orders, doch vindt zyn oor zaak in de nieuwe loonregeling voor de Jeugd afdeling. Deze Jonge krachten die de machines bedienen, worden volgens de nieuwe loonrege ling naar hun leeftyd Ingedeeld, hetgeen voor hen aanmerkeiyke loonsverhooging beteekent. Waar zy nu in hoofdzaak werkzaam zyn aan het goedkoopste product der fabriek, de 3 ets. sigaar, wordt naar we vernemen de kostprijs hiervan door de nieuwe loonregeling dusdanig opgevoerd, dat het niet mogelyk schynt, met deze productie voort te gaan. Over de indivldueele zaken wilde pleiter heel kort zyn. By de werkverschaffing was in het geheel niet Iets zoodanig getfeurd, dat het optreden hier van de marechaussee rechtvaardigt. Wat de zaak van Van der H. betreft, heeft pleiter by lezing van de dossiers zich met groote verwondering en verbazing afgevraagd, hoe het in Nederland mogelyk was en olrbaar was, dat iemand op zoo lichtvaardige gronden is gearres teerd en Ingesloten. De vasthouding van den kruidenier B. is vol gens pleiter niet goed te praten en is zeer zeker niét overeenkomstig de strekking van de wet. Wat de mishandeling van De W. betreft, moet pleiter erkennen, dat door de ultdrukkeiyke Het advies van prof. Van Bemmelen heef* pleiter heelemaal niet overtuigd van de Juist heid van het daarin opgenomen betoog, dat de genomen maatregel onwettig zou zyn. Natuuriyk mag de minister geen bevelen geven, welke in stryd zyn met de wet, doch pleiter kan niet inzien, dat er stryd met de wet zou zyn, als de minister maatregelen neemt, ten einde een goede uitvoering van de taak, welke aan de opsporingsambtenaren is opge dragen, te verzekeren. En wanneer die taak niet op de Juiste wyze wordt uitgevoerd, moet toch zeer zeker de bevoegdheid aanwezig zyn, om daarby in 'te grypen. Op een of andere wyze is dit ter oore ge komen van een der leden van de „benadeelde" familie Maduro en in het holst van don nacht ongeveer kwart over twee heeft deze telg een uitstekend voorbereide inbraak trachten te plegen aan boord van de „Gelderland”, ten einde het familiebezit weer terug te halen. Hy heeft hiertoe een teekenlng van het schip in zyn bezit gekregen, waarop nauwkeurig de plaats van den looden verrader was aangegeven en heeft zich de medewerking weten te ver zekeren van een motorvaartuig van den Rot- terdamschen havendienst, dat een roelvlet in de nabyheid van de „Gelderland” heeft ge bracht. Met behulp hiervan is de „Inbreker" langszy het schip gekomen, zoodat hy langs het stop anker aan het achterschip, waar ook de apar- temënten van den commandant gelegen zyn, naar boven kon klimmen. Intusschen werd een mannetje van den havendienst naar,den onder officier van de waqlit, sergeant-bottelier P. Kee, gezonden, teneinde diens aandacht af te lelden door hem te zeggen, dat er iets aan den stand van de voortrossen mankeerde. Zoo werd de „inbreker” in het gezicht van de haven „Ingerekend'en werd hy zonder par don na opgave te hebben gedaan van naam en adres, aan den wal gezet. Overste van Straelen was eenlge maanden geleden reeds langs eeh achterweg op de hoogte gebracht van een plan, dat deze telg uit het geslacht Maduro op een geschikt oogenbllk met eenige medestudenten uit Leiden, den looden verrader zou trachten in zyn bezit te krygen, maar aangezien de overste het fe hiér een sportieve stryd tusschen marine en de familie Maduro gevoel voor humor heeft en deze sportieve Inbraak wel kon apprecieeren, heeft hy geen enkelen maatregel willen nemen om den looden verrader extra te beschermen, zoo dat het oude schegbeeld niet achter slot stoyd en buiten den normalen wacht geen enkéle maatregel genomen was. Gezien het weinige succes van deze zorgvuldig voorbereide Inbraak kan men aannemen, dat Hr. Ms. „Gelderland" der traditie getrouw, dit najaar zelf den looden verrader weer naar Curacao zal terugbrengen. Aan de Ned. Sigarenfabriek „Dejaco” te Cu- s Saterdag per 2 Juli ontslag aange- 86 sigarenmakers en 27 jongere werk- Nog denzelfden avond om half twaalf is de dader van deze mishandeling door de po litie van Heiloo gevat. Het is de veertigja rige M. van M., een zwakzinnige, die langen tyd in het psychopathengestlcht te Heiloo is verpleegd. Eenlge maanden geleden was hy als genezen daaruit, ontslagen. Het bleek, dat de vorige week een der jongens, doch niet de getroffene, een woordenwisseling met hem heeft gehad. De man, tegen wlen de politie dadeiyk verdenking koesterde, kon by zyn. woning worden aangehouden. De toestand van den jongen is vry ernstig, daar een zyner longen geraakt biykt te zyn. Het wil ons niet noodig toeschynen, deze actie in de aandacht van onze lezers aan te bevelen, want ieder, die de noodzakeiykheid van een Luchtbeschermlngsfonds erkent (en wie zou dit niet doen?), zal gaarne aan de totstandkoming en het slagen daarvan medewerken, door een of meer loten In een dezer loteryen te nemen, die men kan betrekken: Van Diepenburch- straat 154, Den Haag. (Organisatie Loterijen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming). Bovendien is aan de plaat van Dr. Raemae kers een prijsvraag met groote pryzen verbon den, waarvan de voorwaarden eveneens aan dit adres te vernemen zyn. Het administratief personeel van de afdeeling: Bureau Technische en voorlichtingsdienst voor heen afdeeling buitendienst van de Hembrug, waar o.m. 10 hoofdambtenaren werkzaam zijn, heeft, naar de Standaard verneemt, van de directie der Artillerie Inrichtingen bericht gekre gen, dat zy met Ingang van 1 September te 's Gravenhage te werk gesteld zullen worden. Dese tonische- en voorlichtingsdienst zal in de onmidOTllyke nabyheid van het departement van Defensie gehuisvest worden. Door dezen getroffen maatregel hoopt men te bewerkstelligen, dat de door het Staatsbedrijf der A. I. uitgevoerde orders voor het departe ment van Defensie op nog snellere wyze dan voorheen uitgevoerd kunnen worden. Tegen het einde van de volgende week wordt de officieele minlsteiieele beslissing inzake de overplaatsing verwacht. Zondagnacht tegen, half drie kon het vuur worden gestuit. Men is erin geslaagd uitbreiding van het vuur naar de overzyde van den weg te voorkomen. Enkele hectaren dennenbosch zyn in vlammen opgegaan. De oorzaak van den brand Is niet bekend De bosschen zyn het ei gendom van de bezitters van het kasteel van Heeswyk. Het prachtige natuurschoon, gelegen aan oen ryksweg Grave’s-Hertogenboech, en behoo- rende tot de gemeenten Berchem en Oss, is Zaterdagavond door een geweldigen brand voor een groot gedeelte verwoest. Omstreeks half elf werd vanuit de gemeente Oss een groote vuurgloed waargenomen In de richting van Nlstelrode. De gemeenteiyke brandweer, welke onmiddeliyk met groot ma teriaal uittrok, kwam spoedig tot de ontdek king. dat er een enorme boschbrand woedde in het gehucht Zevenbergen, waar de grond van circa vyf gemeenten in elkaar loopt De brand was ontstaan in het zeer dicht met danneboo- men' beplante bosch onder de gemeente Ber chem, doch door een vrjj^ krachtlgen wind en de enorme droogte was weldra een hectare door de vlammen aangetast. Hoewel met alle i van het Curfs heeft eens tegen iemand gezegd, dat deze niet verplicht was om te voldoen aan een verzoek om ten bureele der gemeentepolitie te komen. Daarmede is Curfs zyn boekje niet te bjiiten gegaan, doch bovendien heeft hy den burgemeester er telefonisch van In kennis ge steld. dat de betreffende persoon niet by de gemeentepolitie durfde komen. De burgemeester heeft daarop tegen Curfs een klacht ingediend by den Officier, maar daarvoor was vólgens pleiter geen enkele aan leiding. Pleiter constateert voorts, dat de verhouding tusschen Curfs en den Inspecteur zeer goed was, terwyi voorts de burgemeesters van de omliggende gemeenten zeer goed met den bri gadecommandant Curfs konden samenwer ken en daarvan ook in brieven hebben doen biyken. Dti is wel geen bewys, doch wel een sterke aanwyzlng, dat de minder goede samenwer king tusschen Curfs en burgemeester Ploeg makers niet aan Curfs kan hebben gelegen. Bovendien heeft Curfs herhaaldelyk ge- tiacht, om de samenwerking met den burge meester zoo goed mogelyk te doen zyn. Pleiter merkt voorts op, dat de burgemees ter er over heeft geklaagd, dat de brigade-Oss zich een serenade heeft laten brengen door een muziekkorps, en dat Curfs daarom zou hebben verzocht. Dit is echter niet het geval geweest, zooals biykt uit een bericht in de •Jteclamebcde’’ van Oss. Merkwaardig is echter, dat de burgemees ter. die er zoo gauw by was, om het eerste be richt ter kennis te brengen van de justitioneele autoriteiten, heeft .nagelaten ^iet latere, te gensprekende bericht ook op te zenden. Wat ten slotte De Gier betreft, ten aanzien van dezen is beweerd, dat hy uit zyn even wicht was geraakt en dat hy moest worden ovcrgeplaatst naar een standplaats, waar hy een nuchteren commandant boven zich had en een krachtig parket. Pleiter wenscht op te merken, dat De Gier steeds goed werk heeft verricht en laatsteiyk nog in de zaak-Zwanenberg zeer goed werk heeft gepresteerd. Ten aanzien 'van de Gier hebben de hoog ste gezagsdragers een houding aangenomen, waardoor De Gier zich diep gegriefd gevoelt en den eersten April dan ock den zwartsten dag van zyn leven neemt. Het is voor De Gier buitengewoon pyniyk en onaangenaam cm op deze wyze te worden gedesauvoueerd, te meer, waar van vergchil- lende zyden zyn gedrag is geprezen, terwyi ook ®®n geesteiyke heeft getuigd, dat De Gier »teeds niet anders dan zyn [dicht heeft ge daan, en die hem naast een goed ambtenaar bovenal een goed mensch noemde. de Kort, voorzitter van het an, aanzaten. Asm den K>rd o.m. mr. De Kort, die ip de noodzakeiykheid, dat I kent, hetgeen het vreem delingenverkeer nastreeft en dat daarby Het Gooi zeer zeker zyn rechten kam doen gelden. Prof. dr. Titus Brandsm» O.Carm., /geesteiyk adviseur, burgemeester Lambooy en mr. H. Fr A. Gelse. spraken allen hun waardeering uit over dezen uitermate geslaagden <tag, die^vele collega's tusschen Den Helder en Valkenburg zoovele gezellige en amicale uren had byeen- gebracht. Luchtaanvallen op Canton, "op Soetsjau, op Barcelona.... op.... ja,vultuzelf maar in. Op tientallen plaatsen, die in oorlogsgebieden lig gen, waarvan men leest: zestienhonderd doo- den, duizend dooden, achthonderd. Alsof een menschenleven geen waarde meer heeft! Pro testen van de beschaafde wereld, besprekingen in den boezem der Engelsche Regeering. van het Engelsche Lagerhuis, van de menschheid, die er haar afschuw over uitspreekt, doch er meerendeels de verschrikkingen nimmer van meeqiaakte.» Maar ondanks die protesten tegen aanvallen op een weerlooze bevolking, ondanks pogingen om deze aanvallen slechts op militaire doel einden te doen geschieden, ondanks dé beste bedoelingen en plannen, biyft het dreigende zwaard boven ons hoofd hangen. Ook boven het hoofd van ons Nederlanders. Over liirhtbiwituu uilng en hetgeen daarvoor gedaan kan worden, is in ons blad reeds her haaldelyk uitvoerig geschreven. Daarby is te vens naar voren gebracht, dat het wel dege- lijk mogelyk is. maatregelen te treffen, even goed als men zich wapenen kan tegen epide- mieën. Doch voor een zoodanige teweerstelling is in ons land een ongekende mobilisatie noodig, een vreedzame, algeheele, nauwe samenwerking van alle lagen der bevolking, die zich gezamen lijk wapenen tegen noodlottige gebeurtenissen, van een geheel volk, dat voorbereid en klaar wil wezen, als ooit de hel der verschrikking in den meest ongebreidelden, ondenkbaren en gruweiyksten vorm zou losbarsten.M Van de noodzakeiykheid van luchtbescher ming is thans vrywel iedere Nederlander door drongen: Luchtbescherming is zelfbescherming, Is gezinsbescherming. Voor de passieve luchtbe scherming wordt de laatste maanden veel, zelfs zeer veel gedaan. De eenige door de Regeering op dit gebied erkende instantie, de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbescherming (Nas sau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag), kon dezer dagen zyn 50.000ste lid inschryven; in Septem ber '36 waren het er nog maar driehonderd. Deze geweldige toeneming spreekt boekdeelen; zy laat zien, dat ons volk het nut en de nood zakeiykheid begrypt, dat men op den goeden weg is. dat de vereeniging goede en ook go- wenschte voorlichting geeft. Wil zy dit even wel kunnen biyven doen, dan is de vorming van een Luchtbeschermlngsfonds,waaruit de gel den voor de enorme propaganda, die op dit ge bied noodig is, geput kunnen worden, eisch.' Van vele zyden 'werd daartoe medewerking ondervonden,' doch deze v werking is nog ontoereikend en moet meen zyn. De leden van de Ned. R. K. Joumalisten- Vereeniging hebben Zaterdag met hun dames een excursie gemaakt naar Het Gooi. Meer dan zestig dames en heeren vereenigden zich omstreeks twee uur in de hall van het raad huis. In de burgerzaal werden zy ontvangen en toegesprokeh door den burgemeester van Hil versum, den heer J. M. J. H. Lambooy, die, na een harteiyk woord van welkom te hebben gezegd, zyn schoone gemeente aan de journa listen voorstelde. Hilversum is een dorp, een groot woondorp en wil dit biyven. Voor ryk en arm zyn er eengezinswoningen met tuinen en leder onderhoudt zyn tuin goed. Dat ligt ook geheel in den aard van de natuurschoone om geving, welke nog maar al te veel Nederlanders onbekend is. Deze ideale woongelegenheid wil Hilversum tot eiken prys behouden en daarom verheugde het den burgemeester, dat de katho lieke Journalisten zyn gemeente tot onderwerp van hun excursie hadden gekozen. Nadat de voorzitter der vereeniging, mr. H. F. A. Geise, dezen welkomstgroet had beant woord en daarby de sympathie voor den per soon van den burgemeester had uitgesproken, werd onder leiding van den burgemeester, den gemeentesecretaris, dr. O. G. Pekelharing en wethouder C. F. F. Verbeek de schepping van architect Dudok bezichtigd. Vervolgens werd een bezoek'gebracht aan de nieuwe studio van den Katholieken Radio Omroep, waar de heer Schaffers het gezelschap begroette. Daarop ging het. na een bezoek aan de karakteris tieke Schaapskooi van het reservaat, naar het Plashüis te Loosdrecht. vaA waar men naar hotel Gooiland terugkeerde. Hier werd in allergenoeglijkste stemming het diner gebrJJR, waaraan o.a. burgemeester ^Pleiter kan dan ook niet toegeven, dat wachtmeester Van Den Berg in deze zaak zóó ontactisch heeft gehandeld, als in de contra"- memorie wordt voofgesteld. Men moest echter ook voor wachtmeestei Van Den Berg een reden hebben om zyn over plaatsing te rechtvaardigen. Pleiter heeft met groote belangstelling het pleidooi van^mr. James aangehoord, dat op zoo overtuigende wyze werd voorgedragen. Tóch kan pleiter zich met de strekking daarvan niet verepnlgen, al heeft hy waardeering voor de wyze, waarop het pleidooi is opgebouwd In de eerste plaats wenscht pleiter zyn leed- wezen^r over uit te spreken, dat mr. James zyn pleidooi begon met waardeerende woorden voor iemand, die dezer dagen is veroordeeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5