als een droom Een reis s 'NI S ambtenarengerecht i i OF PARLEMENT? DE STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID e Kerkelijk leven DE „SIBAJAK” EEN ANDERE WERELD TM DINSDAG 28 JUNI 1938 Van duo gevallen KINDERVERLAMMING Snel tempo noocjig In Cherbourg Neder land-Denemarken Aanvoer van Schotsche nieuwe haring DOODSLAG TE MERKELBEEK WILDE STAKING DE GEGIJZELDE JOURNALIST Vonnis in hooger beroep bevestigd Land in zicht H.H. WIJDINGEN Verscherpte controle aan de grens Bejaarde menschen mishandeld Hollandse he nieuwe blijft uit wegena de staking Woesteling sloeg met op hen in Overeenkomst in zake het han delsverkeer geparafeerd Bezoek van vreemdelingen aan familie of vrienden hier te lande Nederlander legt beslag op derden prijs De ruwe pracht van rotsen in zee en de charme van het Engelsche land schap BALLONWEDSTR1JD TE DUSSELDORP Bij de werkverschaffing in de Sevenumsche Peel VEROORDEELD WEGENS SMAADl DE „KARIMATA” HEEFT DEN ARBEID ONDERBROKEN SPECIAAL MODEL VOOR MAGERE KAAS? Vervolgena door auto gegrepen en gedood Eerate Kamer over tariefe- verdrag Aantal Eerate Kamerleden acht voorgestelde verhooging van het crediet voor werkver ruiming ontoereikend Eerste Hollandsche haring een bjjl Stormachtige weer is de oorzaak .'1 ;even bi>- laat- eetal See 0 M I 41 Cassatieberoep verworpen GeegfelgAe verzorging tot oor- niet ver- v. d. Hark, CaelesUnus Nuyten, Jeroen Alleman, tm- tns i o. welt te e chit- i I* uilen pe- idlen De regeeringspersdlenst deelt mede, dat Maan dag ta ’s-Gravenhage, voet Nederland de ad- Junct-dlrecteur van de handIRsaccoorden. tnr. A. van Kleffens en voor Denemarken de voorzitter k der Deenache delegatie, de heer H. Collin, den tekst hebben geparafeerd van -een overeenkomst tot regeling van het handelsverkeer tusschen belde landen gedurende den tijd van 1 Juli 1938 tot 1 Juli 1939. Ned. «gter, com. sniaie nn Verdachte in een krankzinnigen gesticht opgesloten In verband hiermede zouden Hl t op prijs stel len te mogen vernemen, welke hoeveelheden bloembollen en tot welke bedragen er ingevolge dit verdrag meer zijn uitgevoerd naar Denemarken, alsook welke hoeveelheden versch en gekoeld rundvleesch en tot welke bedragen er na de verlaging van het invoerrecht meer zijn uitge voerd naar dit land. Andere leden vestigden de aandacht der re geering op de artikelen, welke voorheen naar Denemarken werden uitgevoerd en waarvan de export thans niet meer geschiedt. Zij spraken de hoop uit, dat de regeering de nogeljjkheld van uitvoer van bedoelde artike len zooveel mogelijk zal bevorderen. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goed keuring van het op 29 Juni 1937 te Kopenha gen tusschen Nederland en Denemarken ge stoten tarief verdrag waren eenige leden van meening, dat bet als gevolg van dit verdrag verlaagde Invoerrecht op versch en gekoeld rundvleesch als compensatie voor de ver groeiing van den uitvoer van bloembollen Opeens sprong de achterband van de mo torfiets, waardoor Laven de macht over zijn stuur verloor. Verhoeven viel van de duo en werd door een passeerenden auto gegrepen, waardoor hij zoodanig werd gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk Intrad. De bestuur der reed na de aanrijding door. Het stoffelijk verschot is overgebracht naar het klooster van de Franciscanessen. De gemeente- en rijkspolitie hadden veel werk met het regelen van het verkeer. Al hebben we het woord zorg deze dagen in onze vocabulaire geschrapt, het wil nog zeggen, dat we de geestelijke verzorging ge ten. Er is een kapel aan boord en lederen morgen zijn er velen, die de H. MIs bjjwooen of communiceeren. Velen waren ook Zondagmorgen In de Hoog mis aanwezig, waaronder réctor N. Drost een preek hield over het reizen in katholiek ver band. Deze H. Mis was het treffende begin van deze reis, al waren we dan reeds Zaterdagmld- da gig Juni uit Rotterdam vertrokken, zooals we vorige week met enkele woorden reeds ver telden. We deelden onzen lezers ook mede, dat Cher bourg het eerste doel van onzen tocht was. Zaterdagavond Is op een BIJ een der kinderen in het gezin M. te Ble- rik Is een geval van kinderverlamming gecon stateerd. Op doktersadvies is de patiënt naar de zie kenbarak voor besmetteltjke ziekten te Venlo overgebracht. De aankomst van de „Sibajak" met de deelnemers aan de Roamsche Reis- riunie in Cherbourg Maandagmiddag waren aan de markt te Schevenlngen circa 150 halve Schotsche vaten nieuwe haring (vangst 193S). Deze brachten 14.80 A 18 per halve ton op. Naar wij vernemen, houdt deze aanvoer ver band met de geringe vangsten van Holland sche nieuwe haring ten gevolge van de staking Te spreken van «en reis als een sprookje duldt op de sfeer van ongewoon geiïbrgen en een glanzende schoonheid, welke men daarbij ondergaat. Zoo schijnt het at we nu nog voortleven In den roes van bet zevendaagsch verblijf op het prachtige schip de „Sibajak", waarop we als gast van de Nederlandsche Relsvereeniglng voor Katholieken een trip maakten naar Nor mandie en de Engelsche Rivièra. De ..Karlmata” heeft den arbeid Maandag tijdelijk moeten onderbreken In verband met het stormachtige weer. Maandagmiddag tusschen twaalf en een werd met baggeren opgehouden. Er woei toen een halve storm uit Zuldwesteljjke tot Westelijke richting met een windkracht van zeven tot acht. De molen ligt evenwel rustig voor de ankers temidden van de ruwe zee. De sleepbooten be vinden zich In de nabijheid, zoodat, indien dat noodig mocht zijn, onmlddellijk assistentie kan worden verleend. De onstuimige golven maakten het Maandag- middag om vijf uur onmogelijk de dagploeg, die des ochtends om zes uur aan boord vu de „Karimata" was gegaan, af te lossen. ZIJ is dus op den molen gebleven. Hedenochtend zal op nieuw worden gepoogd de ploegen te verwisselen. In den loop van den avondwas de wind in kracht afgenomen, het werk spoedig kan worden hervat. De journalist C. L. Hansen, die ruim drie weken In December vu het vorig jaar in gijze ling doorbracht, omdat hjj weigerde den naam te noemen van dengene, vu wlen hij inlich tingen omtrent het verhandelde in een geheime zitting van den Haagschen gemeenteraad zou hebben gekregen en die, na de gijzeling, ver volgd werd wegens het als getuige opzettelijk niet voldoen au zijn verplichtingen, welke men als zoodanig te vervullen heeft (art. 192 wet boek vu strafrecht), was bij het Haagsche hof in appél gekomen vu een vonnis vu de Haag sche rechtbank, waarbij hij veroordeeld was tot f 100 subsidiair 50 dagen hechtenis. De procureur-generaal bij het Haagsche ge rechtshof had bevestiging van het vonnis der rechtbank geëischt. Conform dezen eisch heeft het hof uitspraak gedaan. Als een film ontrolt zich voor onzen geest de schoonheid van paradijselijke oorden, die met autobus of trelh doorkruist werden en er schiet een grootsch natuurmonument als de Mont St. Michel onze oogen voorbij of het trotsche bouwwerk vu Buckfast Abbey, door BenedlctUner-monnlken op een heuvel In De vonshire gebouwd. Daar spoelt de zee om de ruwe rotsen aan Kaap La Hague, welke We met veel durf beklimmen, ja, de dames wagen er zelfs haar elegante schoentjes au. We komen opnieuw onder de bekoring van de charme vu het Etogelsche landschep. Zaterdagmiddag bracht Z. H. Xxc. Mgr. Dr. J. de Jong een bezoek aan de tentoonstelling Ons Ziekenhuis in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht. We zien hier den hoogen gast in den stand van de vereeniging, in gesprek met Dr. ten Berge en Pater Wessels, terwijl links Broeder Prosper, de heer v. d. Vossen, Dr. Boelen en de hefr Boerrigter en rechts de heer v. d. Putte, vooriztter der Vereeniging, zich bevinden Deze overeenkomst is te beschouwen als een voortzetting van die, welke voor het tijdvak 1 Juli 1937 tot 1 Juli 1938 heeft gegolden, behou dens enkele wijzigingen. Onder deze wijzigingen komen enkele voor ten bate van den Nederlandschen uitvoer zoowel wat betreft dien van industrie-artikelen als van voortbrengselen van den tuinbouw. Wat den Invoer In Nederland betreft, beper ken zich de contlngent-wijzlgingen tot enkele vermeerderingen vu ondergeschikt belang en strekken zich met name niet uit tot het contin gent rundvleesch, dat Denemarken pleegt In te voeren. Deze overeenkomst zal, naar verwacht wordt, spoedig door beide regeeringen in werking kun-, nen worden gesteld. Een au tal leden betoogde, dat het vraag stuk vu de bestrijding der werkloosheid een veel breeder gebied omvat du dat van het thans aanhangige wetsontwerp en huns In ziens een gansch complex van maatregelen, volgens een bepaald plan, noodzakelijk Is om met de vereischte kracht de werkloosheid tegen te «au. Verschillende andere leden meenden, dat de regeering met de beschikbaarstelling vu een bedrag vu zestig mllltoen gulden een juiste keuze had gedaan. Naar hun oordeel hebben regeering en* volksvertegenwoordiging beide ernstig rekening te houden met den toestand van ’s Rijks schatkist en bet daarmede verband houdende staatscredlet. Er zijn, aldus deze le den, bultenlandsche situaties aanwijsbaar, die doen zien, hoe funest het onbeperkt uitgeven van geld voor een lud kan worden. Sommige leden vroegen of het niet mogelfjk zou zijn verschillende noodzakelijke werken, als b.v. uitbreiding vu laboratoria, met behulp van een voorschot uit het Werkfonds in versneld tempo uit te voeren, om in den loop der vol gende jaren de door het fonds beschikbaar ge stelde bedragen te verrekenen. De Zondag te Dusseldorp gehouden balton- wedstrijd om den prijs van den Rijn heeft oen G°t verloop gehad. Even over tienen stegen «ort ha elkaar elf groote sportballons, elk met vlet 01 vijf personen bemand, op de Staufenwlese te Dusseldorp op om, onder een laag wolkendek door, snel in Oostzuldoostelijke richting te ver dwijnen. De heer Albracht vu de Amsterdamsche bal- lonclub, die zich aan boord van den 1900 kubieke toeter ballon Muelheim” bevond, is om 10.31 uur opgestegen, uitgeleide gedaan door een geestdrif- lig groepje landgenooten. Tegen twaalf uur werd het wolkendek doorstoken en boven de fel glin sterende stapelwolken bereikten de luchtvaar der» spoedig een hoogte van 2900 M. Aangezien degene, die het langste in de lucht bleef, winnaar vu den wisselbeker werd, sprong men zeer zuinig met den ballast om en nes om 1737 uur zag de ballonvoerder zich gedwongen Blschleben 5 KM. ten Zuiden van Erfurt »lot te landen. In ruim zeven uur werden met een gemiddelde snelheid vu 41 KM. per uur Wet minder van 294 KM. afgelegd, waarmede oe ‘•'manning vu de .Muelheim” de derde plaats h'iegde. Winnaar werd Ebener aan boord van de - Essen 3” met een vaartduur vu 8 39 uur. 1 De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan In de zaak tegen den 44-jarigen mijnbeambte L. T. uit Merkelbeek, die verleden week wegens doodslag en poging tot doodslag terecht stond. De rechtbank achtte bet ten laste gelegde bewezen. Zij ontsloeg den verdachte evenwel van alle rechtsvervolging en beval, met het oog op zijn psychlschen toestud. opsluiting In een krankzinnigengesticht gedurende eeu jaar hoogstens en bepaalde, dat verdachte daarna ter beschikking van de regeering zal vorden gesteld. T. is bereids uit het huls vu bewaring naar een krankzinnigengesticht overgebracht. <In een tweetal brieven aan den minister van Justitie hadden twee ontslagen hulpkeurmees- ters, B. en De H., gewezen op misstanden, welke bij het slachthuis te Rotterdam onder beheer van dr. M. J. J. Houthuls en tevoren bij het slachthuis te Sliedrecht, waar dr. H toen di recteur was, zouden bestaan. Een vu deze brie ven was hunnerzijds gepubliceerd en deze be vatte zooveel voor dr. H.’s eer en goeden naam grievende bewoordingen zonder dat de schrijvers ten genoege van de Justitie hun beweringen konden bewijzen, dat de rechtbank te Rotter dam, na 57 getuigen te hebben gehoord en het beroep van verdachten op het algemeen belang niet geslaagd te hebben geacht, belden wegens smaad verooideelde tot zes maanden gevange nisstraf. Het Haagsche gerechtshof, waarbij de veroor deelden in beroep waren gekomen, was vu meening, dat belden opzettelijk de eer en den goeden naam vu dr. H. hadden aangerud <ztf hadden os. geschreven, dat te Sliedrecht regel matig zieke en ook wel gestorven koelen wer den opgekocht en dat dr. H. niettemin t vleesch daarvan had goedgekeurd), doch het vermin derde de straf voor belden tot drie amanden. De verdachte B. heeft in dit arrest berust, doch De H. was in cassatie gegau. De Hooge Raad heeft thans het ingestelde cassatieberoep verworpen. De regeering overweegt, naar het Handels- blad meldt, zeer sterk, aan de zuivelindustrie voor te schrijven, dat de z<. magere kaassoor ten (30 plus en 30 plus vetgehalte) in den ver volge slechts nog zullen mogen worden gemaakt in nader vaat te stellen modellen, die afwijken van die der 40 plus en volvette kaassoorten. Zondagavond omstreeks half elf reed op den rijksweg te Meerbeek de motorrijder Laven, met op de duo den 37-jarigen ongeh. C. Verhoeven, beiden uit Waalre. Het tweetal keerde terug vu een muziekfeest te Thorn en reed tn de richting Maastricht. o Zich echter beperkende tot het onder havige wetsontwerp verklaarden zij de ver- hdbging vu het crediet voor het Werkfonds met een bedrag vu zestig millloen gulden voor krachtige bestrijding der werkloosheid geheel ontoereikend te achten. De werkloosheid in haren huldigen vorm, aldus deze leden, schept niet alleen eenen ondraaglijken toestand voor de betrokkenen zelf, maar houdt ook groote gevaren in voor de geestelijke gesteldheid en de weerkracht vu een grcot deel van ons volk. Met ket oog op dezen ernstlgen toestand en de gevolgen, die daaruit kunnen voort komen. is het dringende noodzaak, niet al leen de werkloosheid in belangrijke mate te verminderen, maar eveneens deze ver- minderln« in snel tempc te verwezenlijken et ambtenarengerecht heeft zijn stot- 1—1 zitting gehouden inzake de klacht der X Xossche Marechaussee-brigade over de ondervonden behudellng. De getuigen heb ben gesproken, de pleidooien zijn voorbij, over drie weken zal de over het al of niet toewljzen vu een schadevergoeding au de marechaussee beslissende uitspraak vallen. Wij willen op deze uitspraak niet vooruit jpopen en nog minder met tendentieuae oommentaren trachten die uitspraak vu te voren te beïnvloeden gelijk een zeker deel der -tfederludsche pers thans doet. Maar wiel willen wij hier erop wijzen, dat geheel bet verloop vu de zittingen vu het amb tenarengerecht ons heeft bewezen, dat de verhoudingen in onzen democratischen staat deerlijk scheef getrokken worden. Het ambtenarengerecht heeft tot taak te be slissen in conflicten, welke zich in ambte- Ujke kringen tusschen superieuren en min deren voordoen, het moet zijn een zuiver gerechtelijke en geen politieke instutte. Als ook het gerecht verpolitiekt gaat wor den, is het met het recht gedau. Dat heeft de zgn. rechtspraak in totalitair verpolitiek te luden maar el te zeer bewezen. Dat men tijdens de zittingen vu het ambte narengerecht getracht heeft dien onzaligen weg op te gaan, is o.l. moeilijk voor gegronde tegenspraak vatbaar. De commuduten vu cje marechaussee hebben de gezagsverhouding in het alge meen en dus ook hun eigen gezag geen goed gedaan, door op sommige momenten -met hoongelach te demonstreeren tegen hun justltioneelen chef, den Procureur Gene raal, en het is te begrijpen, dat hun min deren weinig eerbied voor het offlcieele gezag hebben getoond, waar de meerderen zulk n beschamend voorbeeld geven. De zit tingen vu het ambtenarengerecht, begeleid vu de tendentieuze beschouwingen vu ver schillende bladen, die zelfs niet alle getui genverklaringen konden afwachten alvorens conclusies te trekken, hebben op ons meer den Indruk gemaakt vu de zittingen vu een politiek parlement du vu een ge recht. Men behoeft niet in details te treden om he't gevoel te verantwoorden, dat deze heele Ossche affaire ontstaan is uit een al lengs ontstane, verkeerde opvatting vu de taak der brigade, die zichzelf tot een grootere zelfstandigheid bevoegd achtte dan haar toekomt, en door de misschien niet geheel tactische, maar niettemin door fei ten en bepaalde inlichtingen vu andere Instanties gerechtvaardigde voortvarendheid vu een nieuwen minister, die dé Ossche brigade snel en radicaal tot een juister inzicht vu de onderlinge verhoudingen wilde terugbrengen. De daartoe door den minister genomen maatregelen werden po-* Utlek opgeblazen tot een geweldig affront voor de blijkbaar onfeilbaar geachte mare- chaussee-brigade, terwijl zij in werkelijkheid toch niet uders du een voorloopig en sui- Vta- disciplinair karakter droegen. Dat de commuduten der marechaussee, die, ge lijk wij vroeger reeds schreven, vaak een veel te groote zelfstandigheid au hun min deren hebben gelaten, thans zoo heftig voor hun minderen opkomen, moet wellicht ver klaard worden uit een begrijpelijke1 zucht tot zelfbehoud. De te vrijgevochten positie vu geheel de Kon. marechaussee staat hier op bet spel, méér dan de positie vu den minister vu Justitie, die men, zooals de voorzitter vu de R.K. Staatspartij het populair uitdrukte, over een buanenschil wilde laten vallen. Dat de verklaringen van de getuigen A charge en A décharge en de pleidooien der verdedigers niet met elkaar in alle deelen kloppen, is heusch niet zoo'n geweldige sensatie als het Volk en de Tele graaf willen suggereeren. Bij processen komt dit wel eens meer voor. Wjj vragen ons af, of het straks nog wel zin zal hebben, dat de minister vu Jus titie met de schriftelijke nota voor den dag komt, wel':e de Ka> er hem heeft ge vraagd. Uitvoeriger du de behandeling voor het ambtenarengerecht zullen de toe lichtingen en inlichtingen vu den minister toch moeilijk kunnen zijn. Ook hieruit blijkt dat de behudellng voor het ambtenaren gerecht zich te zeer op den politiek parle- mentairen weg heeft bewogen. Voor de ge simde gezagsverhoudingen in ons democra tisch staatsbestel is deze heele geschiedenis allerminst bevorderlijk geweest. g „uwnrvH vivvs g is tegenwoordig onge grond! Neem’n '’Akkertje" en U zult dan géén last hebben van „xenuwen". Het zal tegen vier uur geweest zijn dien Zon dagmiddag, toen als een vreugdekreet klonk: „land in zicht”, alsof we niet 34 uur, maar 34 dagen op zee waren geweest. Enkele bevoor rechten hadden een plaats gevonden op de brug bij den stuurman, waar nu ook de kam- teln en enkele officieren stonden. Met kijkers werd de naderende kust afgetuurd en duidelijk teekenden zich de omtrekken vu de groote Maudag JJ. is de eerste Holludsche maat jesharing aan H. M. de Koningin aangeboden De kwaliteit, welke voor de Koningin ge schikt werd geacht, werd te Vlaardingen au- gevoerd door „de Volharding” K.W. 65. Deze haring is afkomstig van de ^Aafje” K.W. 36, schipper J. vu Duyn. vu de vlsacherij-maat- schappU ..Kennemerland”, directeur de heer F. H. Meyering. Weliswaar wordt ook in andere jaren Schot- sche nieuwe haring ingevoerd, doch nimmer ir. zulk een groote hoeveelheid. Daar deze haring vu een mindere kwaliteit is dan die vu de Holludsche niet we haring is de prijs, welke voor de Schotsche haring ge maakt wordt, ook steeds lager. Nu, wegens de haringschaarschte hier lude, niettemin een goede prijs voor ..Schotsche nieuwe” bedongen is, zullen spoedig meer zendingen nieuwe haring uit Schotland volgen. haven en de kolossale hallen vu Cherbourg af. Witte meeuwen scheerden langs het schip en brachten ons den eersten Franschen groet. Spoedig kwam er een kleine sleepboot aan varen. die haar diensten au de .Blbajak” aan bood om deze veilig binnen te loodsen. De Nederlandsche vlag ging in top als een saluut au het gastvrije Frankrijk en een veelkoppige menigte zagen we reeds aan de kade stau om ons te verwelkomen. Het duurde eenlgen tijd voor we goed en wel gemeerd lagen, omdat er een ander schip op de voor ons gereserveerde plaats te drijven lag, zoodat de „Sibajak” tus schen een betrekkelijk nauwe engte gewrongen moest worden, maar dan werd de loopbrug neergelaten en de heer L. Lavelssière, Neder- landsch vice-consul te Cherbourg en voorzit ter vu de plaatselijke vereeniging voor Vreem delingenverkeer kwam met eenige dames en heeren aan boord om ons te begroeten. Eerst na het diner zetten wij voet aan wal en wer den we door den heer loiveissière vntvangen in het Casino. Het ging er daar vroolijk au toe, onduks het gemis au luxe, dat men ge wend is in een dergelijke amusementslnrich- tlng te vinden. Het gebouw zag er desolaat uit en trouwens ook in de stad, welke we later met een auto doorreden, vonden we de hulzen verwaarloosd. Cherbourg Is een echte haven plaats met een reusachtlge havenkom van 1500 hectaren. Vu ouds heeft het een versterking gehad, wat in den naam is terug te vinden. De stad moet reeds in de zevende of zesde eeuw vóór Christus door de Gallo-Kelten gesticht zijn en werd Ker-burg of Kerborg genoemd, een Kel tisch woord, dat beteekende „versterkte plaats.” De Engelschen hebben Cherbourg menigmaal in den loop der jaren belegerd en veroverd en Napoleon, die in Mei 1811 zelf de stad bezocht gaf order een havendam te makenals schutse tegen Engelud. In 1840 zou hier op de reede het fregatschip „La Belle Roülle” liggen, die het stoffelijk over schot van den heerscher naar Frankrijk bracht Sedert 1930 is Cherbourg ook een belangrijke haven voor het transatlantische verkeer en de groote stoomvaartmaatschappijen hebben er alle een agentschap. De meeste bekoring ging voor ons echter uit vu de omstreken van Cherbourg, welke we Dinsdag met een autocar doorkruist hebben om aan den woesten Cap La Hague te komen Daarover vertellen we in een volgend artikel waarin we tevens eenige bijzonderheden zullen meedeelen over Mont St. Michel, waarnaar Maandag een excursie werd gemaakt. (Wordt vervolgd) L A. Duizenden zijn naar deze schoone oorden' heen gereisd en nog duizenden zullen deze streken komen bezoeken, nog reien zullen mop peren, wanneer zij vuult Cherbourg een uur of drie moeten sporen om aan Mont St. Miche» te komen, maar zullen in hiin haardsteden te ruggekeerd tegenover hun kennissen zich erop beroemen, dat zjj dit natuurwonder op een uiterst puntje aan de Fransche kust hebben aanschouwd. Er zijn Indrukken, die vervagen dóór het nieuwe, dat we te zien krijgen, maar een reis je met 'n zeekasteel als dit schip van den Rot- terdamache Lloyd blijft iets onvergetelijks. Men leeft er in een andere wereld, die louter voor leder van ons afzonderlijk schijnt geschapen te zijn, door het summum van comfort, dat ge boden wordt. De aardige Madoereesche jon gens lezen de wenseben van ons gezicht af en het eenige nadeel van zoo’n vacantie-tocht is misschien, dat we de eerste dagen 'astig zijn voor onze huisgenooten, omdat we zoo verwend zijn en het vreemd vinden, dat op een enkel teeken niet een gestalte toesluipt, ons zijn potlood en bloc-note reikt, waarna Slechts een enkele minuut behoeft te verloopen om ons een apéritlf te brengen of één van het honderd en één gerecht, welke de menu-kaart aanwijst. De vroolijkheid viert er hoogtij, aan de godin van den dans brengen we onze gepaste hulde, waarna het „straatje om” over het promenade dek met een verrukkelijk gezicht op de zee. waar de zon vroeger schijnt op te gaan dan thuis at is er hier geen tijd? is als de champagne na een weelderiger! maaltijd. Het is of de deining der golven ons tot dan sen awingt, maar we zitten ook "menig genoeg lijk uurtje onder gezelliger, kout In de voomamt salons bijeen en knoopen vele vriendschaps banden aan. We vertellen elkaar de ervarin gen bij een of andere excursie opgedaan en bestudeeren in de dagelijks verschijnende R. R R.-courant naarstig, wat de volgende dag ons bieden zal. Nu en dan vermaken we ons op het dek met sport, een enkelen avond houdt de bekende conférencier Rodl Roeters onsbezig'ei^ den laatsten middag is er oen filmvoorstelling De minister van Justitie heeft bet volgende schrijven gericht tot de procureurs-generaal, u>t dc fungeerende directeuren van politie en tot dMt inspecteur der Koninklijke Marechaussee, bureau grensbewaking en rijksvreemdelingendienst: De verscherpte contróle op vreemdelingen zal er toe leiden, dat hier te lande gevestigde perso nen. die familieleden of vrienden van vreemde nationaliteit voor eenlgen tijd op bezoek wen- schen te ontvangen, zich veelal van te voren bp de politie van de plaste hunner inwoning sui len vergewissen of dergelUk tijdelijk familie- of vriendenbezoek kan worden toegestaan. In die gevallen ware door de politie nauwkeu rig te onderzoeken, of het Inderdaad een rekel familie- of vriendenbezoek van slechts tijdelj- ken aard en niet zooals in de practjjk her baaldelijk voorkomt een poging om zich in ons land te vestigen of eenlg ander doel <eldt Terzake zij onder verwijzing naar mijn aan schrijving van 7 Mei j.l. medegedeeld, dat vreemdelingen, van wie kan worden aangenomen, dat zij, onder den druk der omstandigheden, net land, waar zij gevestigd zijn, verlaten en aizoo als „vluchtelingen” worden aangemerkt, ook i^et voor bezoek hier te lande mogen worden toege laten. tenzij zij kunnen aantoonen, dat zij >n een ander land dan hetwelk zij verlaten hebben, met goedvinden van de betreffende autoriteiten, Quurzaam verblijf gevonden hebben. Ik teeken hierbij nog aan, dat de in sommige paspoorten van vreemdelingen voorkomende vei klaring, betreffende hun geoorloofden terug keer naar het land van herkomst, op zienzeif gzenerlel waarborg biedt, dat houder daarvan niet als vluchteling in den zin mijner eerstge noemde aanschrijving zou zijn aan te merken. Wanneer de realiteit van het tijdelijk bezoek komt vast te staan, dan is het ter voorkoming van moeilijkheden b(j de toelating aan de grens gewenscht, dat zulks door of vanwege het noofd van plaatselijke politie worde vastgesteld, b.v. door een onderschrift op den brief waarbij tot bedoeld bezoek wordt uitgenoodigd. In het algemeen toch zal, vooral wanneer de vreemdelingen slechts over weinig geldmlJde- len beschikken, doorlating aan de grens voor familie- of vriendenbezoek zonder een dergeVJke verklaring van de politie niet kunnen geschieden. Bedoelde gedragslijn heeft bovendien het ”oc«- drel, dat de politie ter plaatse op de hoogte ia en zooveel doenlijk behoort te controleeren of inderdaad vertrek plaats heeft na afloop van den voor het bezoek gestelden termijn. Mogelijk ten overvloede zij opgemerkt, dat dpor het vorenstaande geenerlei wijziging wordt ge bracht In de mijnentwege uitgegeven aanschrij ving van den Inspecteur der Koninklijke Mare chaussee (grensbewaking en rijksvreemdellng-n- dienst) van 31 Mei 1938. Z. H. Exc. Mgr. dr. Olav Smit zal Zondag 10 Juli in de kerk van de Carmelleten te Mer kelbeek de HM. Priesterwijdingen toedienen aan de eerw. fraters Carmelleten: Carolus Petersen, Albertus Ooudowerdoja. Justlnus Ringnalda. Aegidlus Lamers, Redemptus Mulder, Philippus van Duinhoven. Oswaldus. Olieslagers. Hugo Cooymans, Antonlus van Galen. Ubaldus Schos- foort, Theophilus i, zoodat men verwacht, dat Lamers, Cyriacus Marius Blijdenstetn Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1938 (verhooging cre diet voor werkverruiming is het volgende ont leend. Omstreks half tien den Flultersmaatschen weg te Renkum vechtpartij ontstaan, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Een beschonken man, zekere v. d. B., heeft hierbij met een bijl de twee gebroeders V. D„ tot groote schade van onien landbouw zal zijn, resp. 68 en 70 jaar oud, ernstig mishandeld. Eén van hen werden door den woesteling de peezen van de rechterhand doorgeslagen, ter wijl de andere enkele slagen op de rechter wang en den schedel ontving. Dr Swaab, uit Heelsum, werd onmlddellijk gewaarschuwd. Deze liet de slachtoffers over brengen naar de Stichting Ziekenzorg te Wa- geningen, waar de wonden zijn gehecht en ver bonden. De toestand der gebroeders was na behandeling zoodanig, dat zij ter verdere ver- pleglng naar hun woning konden worden ver voerd, De dader kon worden gearresteerd en is voor loopig Ingesloten in het bureau van politie te Oosterbeek. Maandagmorgen hebben honderdtachtlg Ven- loeche arbeiders, werkzaam bü de werkver schaffing in de Sevenumsche Peel, het werk neergelegd. Het is een wUde staking van ongeveer twee derde deel der Venlosche tewerkgestelden. Zij eischen een minlmum-uurloon van 23 cent en utobusvervoer. Tachtig Venlosche arbeiders zijn nog aan het werk gebleven. In totaal werken in de werkver- verschafflng der Peelontginning ruim vijfhonderd arbeiders.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13