We luisteren naar Modern leven zonder* petroleum ondenkbaar WEG NAAR SYDNEY MACHTIGE POSITIE VAN DE KONINKLIJKE „EMOE” OP DEN LUCHT- V DINSDAG 28 JUNI 1938 Weerbericht Geschenken NOOD MAAKT VINDINGRIJK VECHTPARTIJ IN DEN HAAG ww»v»wvvwvv5AAiWVvwvvw«t 32-jarige man ernstig gewond Voortdurende werk verschaffing Academische examens Zusters Augustinessen 5J Bi UIT DE STAATSCOURANT Voorbereidend onderwijs Clearingkoersen Woensdag 29 Juni R. K. SMEDENPATROONS Jaarvergadering te Breda BELASTINGONTDUIKING Examen gemeente-administratie Onderwijzers-examens r OVERWERK IN HOUTBEDRIJF TE ZAANDAM Wereldconcern, waarvan het kapi taal zich voor meer dan drie kwart in Nederlandsche handen bevindt In het water vallen, om aan den kost te komen! Hans Martin onder-directeur der IGL.M. Prins Bernhard zal de viering bijwonen Velen doen het vliegtuig uitgeleide VERZEKERINGSAGENT AANGEHOUDEN NIEUWE ATTRACTIE IN BURGERS’ DIERENPARK JUBILEUM LUCHTVAART. AFDEELING Autobus met kinderen botst tegen aanhangwagen ONFORTUINLIJK EINDE VAN EEN UITSTAPJE Gouden jubileum der Congregatie herdacht VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DEFENSIE z I Eerste toestel, dat te Batavia aan sluiting krijgt op Australië, van Schiphol gestart Beide verdachten tot gevangenis straf en boete veroordeeld Een getemde guepard rustig wandelend aan de lijn Aardappelziekte - - - Verdacht van verduiëtering en valgchheid in geschrifte Automob’wlvurvocr d‘t k.’.JiF ft M examen ver- J t« b li - 1 Jaar Frarwche van en - 1- B b •i I 1 5 tal F 1 S i Zaterdag heeft de gemeentepolitie te Krabben- dyke In samenwerking met den aldaar geetaUon- neerden ryksveldwachter aangehouden als ver dacht van valschheld In geschrifte en verduls- Van de bestelling van het eerste tankschip af werd voor 135 millioen aan Nederlandsche werven besteld. Aangezien dat ruim 150 schepen waren, beteekende dit, dat gedurende de laat ste SS jaar per kwartaal één schip van stapel is geloopen. - •I - lansorkest. Gramofoonmuzlek. Te omstreeks half elf is de voorste bus ter hoogte van Westerbroek, onder de gemeente Hoogezand, tegen een langs den weg geparkeer- den truck met aanhangwagen gebotst. Door den schok werden de Inzittende kinderen, alle tus- schen IQ en 15 jaar oud, door elkaar geworpen. Zy konden, hoewel hevig geschrokken, den bus aan den achterkant verlaten. De bestuurder van den bus, de chauffeur D. Suk en een onderwij zeres, die naast hem sat, waren er evenwel erger aan toe. Zy bekwamen kneuzingen en moesten, nadat dokter Blonk uit Hoogezand hen ver bonden had, naar huis worden vervoerd. b d S 4 I C 1 4 1 1 -i - - I H I I - I Met 1 Juli 1938 is benoemd tot technlsch- ambtenaar van den Rijkswaterstaat in vasten dienst A. Zanen te Sassenheim. Prins Bernhard is voornemens, de viering by te wonen van het zilveren feest van de lucht- rg op 1 Juli aa. Ook Itten aan het ter ge it te houden korps- vaartafdeeling te Soes zal de Prins dien dag legenheid van dit ju! diner, Maandagavond keerden twee autobussen van de» garage L. O. van der Ploeg uit Vsendstn? waarmede schoolkinderen uit Veendam een dag/ uitstapje naar Schiermonnikoog hadden ge5! maakt, huiswaarts. naa Bch ron nee pur pui 41 o 1 I De vj aan zijj Ir. De r voordrai - - i - - - i - i H •I •H I D Jam gier van gen van CS 133 naa of 1 114 Mai vrij o aai t Va poe Boi Pot I alk ver - HILVERSUM I, 1878 en 4154 M. NCRV-Uiteendlng X 4 oprichten, terwijl het in de bedoeling ligt een dergelijke actie te ontplooien, om alle smeden te winnen voor den bond. Spr. bepleitte het nut van het lidmaatschap der middenstandsorgani satie, waartoe ook de Smedenpatroons behooren. Nadat de smidsopleiding in verband met de ves tigingswet nog was besproken, kwamen de af- deelingsvoorstellen in behandeling. Des avonds werd een feestavond georgani seerd in „Concordia”. Zondagmorgen werd de slotvergadering gehouden, waarin nog enkele voorstellen in behandeling kwamen. Ia den eerzien regetanaUgen dienst vaa K.L.M. en KJ4.IX.M., Amsterdam-Sydney is., vanmorgen om tien minuten over sas de D.C. 3 „Emoe” van Schiphol vertrokken. Een groot aantal belangstellenden deed het vliegtuig uitgeleide. Het was een heef een voudige gebeurtenis in den vroegen och tendstond. Een feestelijk sonnetje speelde ia het blinkend metaal vaa den groeten vogel. Een wakkere bries zette de vlaggen strak en de werkloose hemelkoepel wae ais. een belofte. De „Emoe” schoot er Ie, as' een sierlijke bocht; binnen enkele eegan- bitkken wss hy aft het zicht verdwenen en zoo moeizaam gebaande luchtweg naar Ans- traUé was betreden. duiven toonde voor kinderen Maar de heer De Nederlandsche Journalisten Kring heeft Maandag in hotel Wlttebnig te Den Haag een noenmaal gehouden, waaraan de dlrecteur-ge- neraal van de Koninklijke Petroleum Maat schappij, Ir. J. E. F. de Kok, een rede heeft ge houden over: „Nederland en de petroleumin dustrie.” Naar wy vernemen is met ingang van heden de heer Hans Martin, hoofd van de Indlë-afdee- ling der K.L.M.benoemd tot onder-directeur der K.L.M. Ook in deze functie zal hij zich blij ven belasten met de leiding der Indische aan gelegenheden. De directie der K.L.M. bestaat thans uit den heer Plesman, directeur, en de heeren H. Man tin en P. Guillonard, onder-directeuren: de laatste speciaal belast met de leiding der tech nische aangelegenheden. Zoo heeft wellicht ook Abel Tasman drie honderd jaar geleden op de reede van Texel met een eenvoudig commando de zeilen doen hijschen op zijn schip de „Engel", om te Bata via de opdracht te ontvangen tot het verken nen van „een heel groot landt beoosten Japan, uitermate ryck aan gout ende zilver", een op dracht welke uitelndelijk lelden zou tot dc ontdekking van Nieuw Holland van Australië Aan gezagvoerder Vlruly overhandigde de heer Enthoven een vlag in de kleuren van Nederland en Australië, rood-wit-blauw en blauw-wlt-rood, met den datum van de eerste vlucht. Hij verzocht Vlruly de vlag te Batavia aan den commandant vim het naar Australië doorgaand K.N.IL.M.-vliegtuig ter hand te stellen, opdat deze de vlag bij aankomst te Sydney, zooals thans bij der start, boven de cockpit zal hijschen. ’s-GRAVENHAGE Geslaagd voor akte A van voorbereidend onderwijs (kleuteronderwijs): J. Smit, Marssum, M. W. de Beer, IJsendyke en B. Kappert, Enschede. Koersen voor stortingen op 28 Juni 1938 tegen erpllchtlngen, luidende in: Relchsmarken f 72,83, Lires f 9,50. Peseta’s f 10,50. De Minister van Sociale Zaken, beschikken de op een verzoek van den bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam, daartoe strek kende, dat in de ondernemingen (houthandel, houtzagerijen en -schaverijen) van de tot de collectieve arbeidsovereenkomst voor het houtbe drijf te Zaandam toegetreden werkgevers arbeid mag worden verricht in afwijking van ’t bepaalde bjj artikel 24 der arbeidswet 1919, heeft goedge vonden te vergunnen, dat van 27 Juni tot 2 October 1938 in de ondernemingen (houthandel, P. Dykhoff. ’s-Gravenhage; C. Gans, houtzagerijen, en -schaverijen) van de werk gevers, toegetreden tot de collectieve arbeids overeenkomst voor het houtbedrijf te Zaandam, in afwijking van het bepaalde by artikel 34 der arbeidswet 1919, op de eerste 5 werkdagen der week ten hoogste 10 uren per dag en op Zaterdag ten hoogste 5H uur arbeid wordt ver richt, met dien verstande, dat jeugdige perso nen beneden 16 jaar niet langer dan 48 uren per week en jeugdige personen van 16 jaar of ouder of vrouwen niet langer dan 55 uren per week arbeid mogen verrichten, een en ander onder bepaalde voorwaarden. Terugkomend tot de Koninklijke herinnerde spr. aan Deterdings Invloed, die van de Ko ninklijke een wereldconcern maakte door ver krijging van een gordel van jietroleum-terrei nen over de geheele wereld. Samenwerking met of overneming van andere maatschappijen was steeds het doel en zoo ontstond er een maat schappij met een kapitaal van meer dan 500 millioen gulden, waarvan men veilig kan aan nemen, dat meer dan driekwart zich In Neder landsche handen bevindt, hetgeen, gelet op de huidige beurskoersen, beteekent, dat het Ne derlandsche publiek een belang van ruim een en een kwart milliard gulden bij de petroleum industrie heeft Eigen tankschepen bijzonder goed worden getemd. Dat is Poustic I ook en de Parijzenaar, aan wien hy tot voor Toen in het begin van deze eeuw de auto- kort behoorde, nam Poustic gewoon aan 'n ket- moblelindustrie ontstond, werd benzine een be- tlng mce 1X1 W11 de heer Burgers ook doen, langrijk product en Deterding zag In, dat met doch 10611 Poustic arriveerde, werden de noo- 1 dlge voorzorgsmaatregelen getroffen, want het is en blijft een roofdier. Tegenover het ollfantanverbliJf was een yze- ren kooi gezet, waarin Poustic werd gedaan. Eerst verkende hij de zaak eens en toen schoot Hoogste barometerstand 7654 te Toalouse Laagste barometerstand 728.6 te Lerwiek VERWACHTING: Tijdelijk af nemende, infer weer krachtige wellicht stormachti ge uideiyke tot Westelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk re gen, weinig verandering in temperatnnr. Geseind van De Bilt hedenochtend 945 uur aan de poelen van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormseln neerhalen, blijft op nw hoede”. Zon op van. 4.42 onder n.m. 844. Licht >p n-m. 944 Maan op vm. 544 mder n.m. 946. Eerste kwartier 4 JnlL In het etmaal van ’s avonds 36 tot ’s 27 Juni is op de Zuldhollandsche eilanden de weersgesteldheid critlek geweest voor het W treden van aardappelziekte. In Groningen cri tlek behoudens iets te lage temperatuur. ’aai zoowel de heer Burgers als dien schoonzoon mr. R. V. d. Hooft, eveneens een groot dierenkenner, wis ten al spoedig met hem op goeden voet te komen. En inderdaad, Poustic liet zich gedwee meevoeren aan den ketting als een hond, hoe wel nog de noodige égards in acht moesten worden genomen. Vooral voor de ooievaars en Poustic veel belangstelling en koestert hij ook veel Interesse. Burgers Is wel voorzichtig. Bij de oude Romeinen Het voorste deel van den bus is totaal ont wricht, de motorkap sat onwrikbaar vast onder de aanhangwagen van den truck. De bestuurder van den tweeden bus kon tijdig stoppen. Verondersteld wordt, dat de achterlichten van den truck niet brandden. Vanmorgen was de toestand van de beide wonden vrij gunstig. schop van Tunis en Apostolisch Vicaris van de Bovennijl, en Mgr. Van der Tuyn, deken van ’s Gravenhage. Na deze pontificale H. Mis, tijdens een ge meenschappelijk ontbijt, kwam de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, de Jublleerende congregatie zijn gelukwenschen aanbieden. Tijdens zijn toespraak deelde de burgemeester mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den directeur der congregatie, deken J. Dankei- man, te genoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. van een levensverzekeringsmaatschappij wonende aldaar. I ’s GRAVENHAGE Geslaagd voor gem.-flnan- Naar wij vernemenmoet de man tal van flc- Iciën: F. Fijaherman, Haarlem; K. van der Veen. Deve verzekeringen hebben afgesloten, terwijl tijj I Maarssen; J. H. van der Veen, Beverwijk; J. A. ook gelden van onder hem staande ageatan IA. Verbraak, RoosendaalA. J. Visser, Enkhui- r.oet hebben ontvangen en niet afgedragen. zen; N. Vluur, Purmerend; P. C. van der Woerdt, De arrestant is overgebracht naar Middelburg Ouderkerk a. d. UsseL en daar in voorloopige hechtenis gesteld. 1 Geslaagd voor gem.-administratieB.L.J. Ver sporen verdiend in het jachtveld, halsband hangt een medaille waarop dit meld staat Komt men in Burgers' Dierenpark te Arn hem en treft men Poustic niet in zijn hok te genover den olifant dan wandelt de heer Bur gers of mr. v. d. Hooft met hem door den tuin en kan men hem by eiken hoek tegenkomen. Dat vormt wel eén bUzondere attractie; het gebeurt niet lederen dag dat men ’n roofdier tegenkomt, rustig wandelend aan de lyn, als een hond die wordt uitgelaten. Nood maakt vindingrijk, en de werkloosheid heeft diverse nieuwe beroepen doen ontstaan, die helaas niet allemaal op eeriyke wyze in onderhoud doen voorzien. Ook zekere B. uit Alphen aan den Ryn had iets nieuws bedacht, om aan de kost te komen. De man plompte zoo nu en dan in één of andere vliet en druipend van het water, belde hy dan by een woning aan. - Hy had dan een ongeval gehad, dan weer was hy met zyn auto te water gereden, een andere keer per fiets, maar het kwam telkens toch op hetzelfde neer, of men geen droge kleeren voor hem had. En wie» laat iemand die in het water heeft “gelegen, in zyn natte kleeren weer ver trekken? Dat deden ook de diverse dames uit de om geving van Aarlanderveen niet en zy voorzagen hem zoowel van andere boven- als onderkleeren. Maar toen B. wat al te vaak in het water ^iel, en de zaak ultlekte, kreeg de politie arg waan, en werd wegens dezen vorm van oplich ting proces-verbaal opgemaakt, waardoor B. zich Maandag voor den HaMschen Politierech ter had te verantwoorden. Hy^takende zyn veel vuldige drenkelingschap als beroepsbezigheid, waarna de Officier twee maanden gevangenis straf voorwaardeiyk eischte. De politierechter vonniste tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk, met een proef tijd van drie jaar. Maandagavond tusschen half acht en acht uur is op de Vaillantlaan te Den Haag een vechtpartij geweest, waarby de 32-jarige J. B C. van der K. met een mes in de borst werd getroffen. In nogal ernstigen toestand is hy naar het ziekenhuis aan den Zuldwal vervoerd. De dader, de 33-jarige C. A. N„ is gearres teerd en in bewaring gesteld. I Na het vertrek van de JSmoe” vereenlgde men zich in de met de vlaggen van Amsterdam, Batavia en Australië versierde congreszaal an I Schiphol aan een ontbyt, waarby de heer Fles man nog dank bracht aan de K.PM. en in het bijzonder aan de heer Sakker voor de belang- 11 rijke hulp, by het voorbereidend werk voor - deze luchtverbinding geboden. Namens oen I minister van Waterstaat sprak Ir. Hof, waarn. directeur van de luchtvaart, een woord van I gelukwensch, evenals Ir. M. H. Damme, die I hoopte dat thans spoedig het initiatief onzer luchtverkeermannen in Westeiyke richting tot resultaten mocht leiden. Het volgend bijzondet feit in den cntwlkkellnagang onzer luchtvaart moge zyn het tot stand komen van een dienst I op West-Indië. In ,De Graanbeurs” te Breda heeft de Bond van R.K. Smedenpatroons Zaterdag zyn Jaar vergadering gehouden. Des morgens maakten de deelnemers een excursie naar de Groote Kerk om daarna per autobus een tocht te maken naar de bedevaartplaats Meersel Dreef. Om twee uur begon de Jaarvergadering, waarby de heer J. Hendrickx, voorzitter der afdeellng Breda, een welkomstwoord sprak. De bondsvoorzitter begroette daarna pastoor «t’T'P'P'P'P'PT'P'PTTT'P'PT 4- •i1 - I De „Congregatie der Zusters Augustinessea van Barmhartigheid” te Delft bestaat vyftig jaar. Deze thans jublleerende congregatie is voost- gekomen uit een sinds 1491 te Dendermonde (België) bestaande congregatie voor ziekenver pleging. In ons land was het gezelschap niet bekend, tot in 1886 op verzoek van het Arm bestuur te Delft drie zusters naar Delft werden gezonden om zich daar te wyden aan verzorging en verpleging van ouden van dagen. 37 Juni 1866 werd na snellen groei de diocesane Haarlemsche congregatie definitief goedgekeurd. De eerste groote uitbreiding der congregatie kwam in 1893, toen de zusters een taak aan vaardden in het pas geopende St. Franclscus- Gasthuis te Rotterdam. In den loop der jaren hebben de zusters zich gevestigd te Amsterdam, Alkmaar, Lutjebroek, Voorburg. Deze en nog vele andere lezenswaardige bij zonderheden over den snellen groei dezer reli gieuze congregatie zyn te vinden in een friadi uitgevoerd jubileumboekje, dat geopend wordt met een waardeerend fellcltatleschryven van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers. Zondag en Maandag is het jubileum te Delft feesteiyk gevierd. Zondagmiddag is een zeer druk bezochte re ceptie gehouden. Hlerby waren o. a. tegenwoor dig de hoogeerw. heer J. L. P. Dankelman, di recteur der congregatie en deken van Delft, en het hoofdbestuur der congregatie. Voorts waren aanwezig Z. H. Exc. Mgr. J. Reeslnck, Aposto lisch Vicaris van Oeganda, de leden van het Comité van Katholiek Delft en die van het eere-comité. de aan het ziekenhuis verbonden medici e. a. Kamens het werkcomité heeft pas toor J. P. J. Kok. van de 8t. wyppolj imparoehie, een woord van gelukwensch gesproken onder aanbieding van een prachtig geschenk voor ne kapel. Dr. P. j. Neyzeh sprak vervolgens namens de katholieke doktoren. Des avonds celebreerde deken Dankelman in de prachtig versierde kapel een plechtig Lof met assistentie van de paters L. Dankelman O.ss.R. en A. N. Duinisveld. Maandagochtend heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. deden guepards dienst als Jachthond en ook Poustic heeft zyn Aan zyn ver over het automoblelverkeer sprekende, zelde de heer De Kok. dat er veertig millioen auto mobielen over de wereld rijden, waarvan 38 millioen in de Vereenlgde Staten. De behoefte aan petroleumproducten, zoo vervolgde spr^ Tot de aanzit tenden behoorden om. de mi nister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Wel ter. Aan het einde van het noenmaal gaf de heer Henri Dekking het woord aan Ir. J. E. F. de Kok. voor het uitspreken van zyn rede over: «Nederland en de petroieum-lndustrie.” Wist u eigeniyk wel, zoo vroeg de heer De Kok. zyn causerie Inleidend, dat de petroleum industrie nog zeer jong is? Eerst in 1859 boorde kolonel Drake de eerste bron in Pennsylvanië aan. al werd er ook ten tyde van Nabucho- donoeor reeds met asfalt bemetseld en gepla- feid. Nederland is al heel spoedig een rol gaan spelen in de petroleumindustrie door de op richting in 1890 van de Konlnkiyke Nederland sche Maatschappy tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Nederlandsch-Indië. Alleen brand-petroleum (kerosine) had in den beginne als product beteekenis. Vandaag worden uit de petroleum tal van variëteiten gemaakt waarvan spr. een opsomming gaf, die echter niet volledig kon zyn. Het moderne leven is zonder petroleum onbestaanbaar. Schier iedere week arriveeren nieuwe die ren in het befaamde Burgers' Dierenpark te Arnhem, en ook nu nog zyn uit verschillende werelddeelen zendingen onderweg. Het is on- doeniyk er telkeng melding van te maken, wanneer nieuwe e&ongekende exemplaren van de fauna der geheel^ wereld in de dierenfami lie van het Burgers’ Dierenpark aan den Schelmschenweg worden opgenomen. Doch voor Poustic willen we hier een uitzondering ma ken. Poustic is een byzonder dier en vormt een geheel aparte attractie in het toch al zoo at tractieve Burgers' Dierenpark. Zyn familienaam is Guepard, een katachtig roofdier, als een panter gevlekt en zyn voor naam is Poustic, waarnaar hy luistert. Guepards zyn zeldzaam; men zal ze wel nim mer in een dierentuin gezien hebben, of men moet in Parys gèweest zyn, waar er een paar hulzen. In ons land is Poustic de eenige tegenwoordige! van zyn soort. Guepards zyn buitengewoon gevaariyke roofdieren, grooter dan panters, met een kat- tenkop en hondenpooten. De lichaamsbouw heeft veel weg van dien van een hazewind hond, maar als het dier zit en genoegiyk spint, denkt men meer aan een kat dan een hond. Een guepard kan verbazend hard loopen en HILVERSUM IL 361.5 M. VARA-Uiteending (8.00—10.00; 1040—740 «n 8.00—13 00) 8.00 Gramofoonmuziek 8.16 Berichten. 9.30 Keuken praat Je. 10.20 Voor Arbeiders. 13.00 Oramofoonmuziek. 13.15 Berichten. 12.30 Fbntasla en Orgelspel. 2 00 Knipcursus. 2 30 Gramofoonmuzlek. 5.30 Gramofoonmuzlek 6.40 Causerie .Honderd Kunst”. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.06 Vocaal concert. 8 05 soe-berlchten. Berichten ANP. 840 Orgelspel. 8.45 Radlotooneel. 9.15 Esmeralda-septet en solist 9.45 Oramofoonmuziek. 10.00- Berichten ANP. 10.05 ,Bylvla"-Amusementoorkest. 10.45 Gramofoonmuzlek 11.00 Ramblers. 1140 Gramofoonmuzlek Geschenken bij verjaring of jubi leum onderhouden de vriendschap. Maar misschien nog méér dan de kostbaarheid bepaalt de keuze van ‘t geschenk zijn waarde. Wanneer ge uw geschenk of geschenkje kiest moet ge een groote dosis fantasie in werking stellen. Het komt er op aan u in te denken in den geest van hem of haar die(n) u wilt begiftigen. Het geschenk moet hem verrassen en verblijden. Het moet iets wezen dat in hun geest komt en dat ze niet verwacht hebben. En óók: er moet iets van uwen geest in huizen. Het moet een geschenk van u zijn/ Ga daarom er niet op uit met de gedachte: brrr wat een karwei. Ut moet wat koopen, 't komt er ten slotte niet op aan wat! Neen! Ga winkelen alsof ge niets behoeft te koopen, alsof ge alleen maar eens wat aardigs, wat moois wilt zien. Dan ziet ge van -elf vele dingen die prachtig geschikt sim voor uw geschenk. Denk bij ‘t koopen vooral aan twee zaken: het is van u en het is voor die en die/ Dan zal uu geschenk waarlijk de vriendschap onderhouden. -1 Tegen C. H. A.. van dér T. V. en F. A. A. de IL., ooderscheideniyk administrateur en pen- I ningmeester van een verzekeringsvereeniging te Haag, had de officier van justitie drie maan- den gevangenisstraf geëischt. Beiden zouden zich aan belastingontduiking hebben schuldig gemaakt, leder tot een bedrag van f 3000— 4 I f 3000 's jaars. De Haagsche rechtbank heeft ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van 3 jaar en leder tot een geldboete van 100.— subs. 35 I dagen. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuzlek 1040 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.15 Zang met plano. 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Stlchtech Salonorkeet. 3 00 Gramofoonmuzlek. t 3.30 Voor postzegelverzamelaars 3.00 Gramofoonmuzlek. 340 Trio ..Pro Musics”. 440 Gramofoonmuzlek. 5.45 CarlUonbeepellng. 640 Taalles en Causerie over het Bin nen a an verin gsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tulnbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. SOS-berichten. 8.16 Stafmuzlek Kon. Marine. 940 Gramofoonmuzlek. 10.00 Berichten ANP. 10 05 Accordeonkwartet. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuzlek. 4140 Schriftlezing. De steeds toenemende productie bereikte in 1937 een record: 33 millioen ton ruwe olie werd in dat jaar geproduceerd. Byna 40 procent wordt verwerkt in raffinaderijen, die zich op groot- Nederlandsch grondgebied bevinden (de Oost, de West en pernls). Van Nederlandsche natio naliteit zyn 50.000 employé's by dit bedrijf wvlotaam. In het procédé van raffinage is groote ver andering gekomen. Al berust het op eenvou dige chemische en physische beginselen, toch is het zeer gecompliceerd en grootendeels automatisch geworden. Niet alleen de kwaliteit van bestaande pro ducten moet worden verbeterd, '‘maar nieuwe producten moeten worden ontdekt. Dit ge-] schiedt o.a. in het laboratorium van de Ko ninklijke te Amsterdam, waar moleculen wor den gemaakt en gebroken. Vrijwel alle produc ten die de I. G. Farben in Dultschland maakt, aouden wy kunnen fabriceeren, aldus spr. Wanneer men de opgaande wereldproductie in aanmerking neemt, vraagt men zich wel eens af: hoelang zal dit nog duren? Zoo om de vyf- öen jaar wordt beweerd, dat de petroleumvoor- raad uitgeput geraakt. Wetenschap en tech niek maken echter zulke vorderingen, dat spr. uitputting niet waarschyniyk acht in de naaste toekomst, al wenscht hy zich niet Mn voor- Sicking uit Eindhoven, geesteiyk adviseur, den spellingen te binden. Men heeft wel eens be- heer Seitsma, regeeringsadvlseur en mr. F. J. weerd, dat het land verarmt door, het onttrek- Bach, directeur van den Ned. R.K. Mldden- ken van dien bodemschat standsbond. Alsof het land rijker zou worden. Indien men Mr. Bach hield een inleiding over het onder dien bodem onberoerd liet werp: „Klnderbyslag en werkloosheidswet”. Hlerby wees inleider allereerst op het verheu- 1 wetgeving tegemoet Kunnen gaan zien. Minister Romme is op weg, het program van de R.K. Staatsparty te verwezenlijken. In dit werk van minister Romme ziet spr. een prachtige ordenlngspolitiek. De directeur van het Dloc. Middenstandsbu- reau, de heer v. d. Boom, tevens ambtenaar van den Kath. Middenstandsbond, heeft medege deeld, dat het bestuur een vakorganisatie zal het oog op het vervoer, een eigen tankvloot noodzakelyk was. Het eerste tankschip werd op een Nederlandsche werf gebouwd en in 1902 liep de J. B. August Kessler van stapel, die ruim 34 jaar heeft dienst gedMn. in 1910 heeft Ne- derland baanbrekend werk verricht door het Ihü Plots al* pU1 den 0008 VMn Unks bouwen van motortankschepen. De „Vulcanus” I nB*r rec*U m.e‘ sprongen, terwyi hy was het eerste motortankschip ter wereld en het vel1 “nd en ïtof d5e^,,opwa^e" werd in Nederland gébouwd. In steeds sneller I Kort daarop werd hy rustig tempo moesten schepen worden aangeschaft en spr. wees erop, dat de Konlnkiyke in crisisja ren door opdrachten aan den Nederlandschen scheepsbouw de werkloosheid heeft helpen be strijden. lykt schier onbegrensd. Men heeft de groote productie wel eens toegeschreven aan oorlogs doeleinden. De petroieum-lndustrie zou den oorlog propageeren. Ja zelfs wel eens uitlok ken. Spr. komt daartegen op, zeggende, dat deze industrie alleen in vredestyd tot vollen bloei kan komen, wanneer orde en welvaart in de wereld heerachen. De heer De Kok noemde eenige cyfers. In 1937 betaalde de Konlnkiyke aan salarissen en loonen aan haar Nederland sche werknemers (inheemsche Inbegrepen) 38 millioen gulden. Zij keerde 86 millioen gulden dividend uit, van welk bedrag zeker 65 mtl- lioen aan Nederlandsche beleggers ten goede kwam. Aan onze industrie en scheepsbouw gaf zy opdrachten ten bedrage van 37 millioen gul den, aan Nederlandsch-Indië kwam vyf mil lioen ten goede voor bestelde goederen, en Mn de Nederlandsche reederyen voor passages en vrachten drie millioen gulden. En dan zwygt de heer De Kok nog van de astronomische be dragen. die de fiscus opelscht. Maatschappyen als de onze, vervolgde spr., hebben ook eén open oog voor nlet-materieele belangen. Een bedrag van veertig millioen is aan huisvesting van het personeel in Oost en West geïnvesteerd, de Konlnkiyke steunt de missie en de zending, financiert byzondere leerstoelen enverleent hulp in legio gevallen. irzltter van den Kring gaf uitdrukking respect voor dit wereldbedryf, waarvan Kok de leider is en dankte hem voor zyn acht DELFT. Geslaagd voor het propaedeutlsch examen voor werktuigkundig ingenieur: C. J. F. Bekkers, Heemstede; R. Blegman. Zwolle; W. Boutelje, Steenwyk; E. Duursema, Borger; J. J. A. Geluk, Noordgouwe; H. Glazenburg, ZMn- dam; A. A. de Haan, Brandwyk; W. H. Haje- nlus, Palembapg; P. Hymans van Anrooy. Pa- dang; F. v. d. Jagt, Hengeloo (O.); G. J. Klomp, Arnhem; A. M. Pingen, Rotterdam; J. F. Rooze- veld van der Ven, 's-Gravenhage; H. T. N. Stel. Wlldervank; J. A. Stoutjesdyk. 's-Graven- hage; H. Surink, Dordrecht; T. M. C. M. Volle- bregt, ’s-Hertogenbosch; J. A. W. Vos, Tilburg; F G. Willemze, Amsterdam; D. F. Winnen. Poerworedjo; J. L. Wisperwey, Bergen (L.); H. F. Zuiderbaan, Sneek. Geslaagd voor het propaedeutlsch voor scheepsbouwkundig Ingenieur: W. C. den Hartog, Dordrecht, E. v. d. Laan. Kertoaono, J. A. baron van Slingelandt, Semarang en G Veldhuyzen, Haarlem. Geslaagd voor het propaedeutlsch examen voor clviel-ingenleur: P. H. van Abshoven, Vlaardlngen; H. I. den Breeje, Gouda; J. C. Du- >r dok. Leiden; C. J. A. Felperlaan, Rotterdam; S. J. van Gendt, Dordrecht; L. Huisman, 's-Gravenhage; C. H. de Jong, Terschelling; H. J. Kuiper, Katwyk; J. Laan, Pernls; C. Lit, Sloten; C. J. Louw, 's-Gravenhage; J. P. Noore dUk, Gouda; G. A. Oosterholt, Lonneker; A. F. Sandbergen, Amsterdam; P. M. Tordolr, Rot terdam; K. H. Tusenlus, ’s-Gravenhage; D. K. Zant, Hilversum en J. van Zon. 's-Gravenhage. Geslaagd voor propaedeutlsch examen voor electrotechnisch ingenieur: D. van den Berg, - - - - - DJombang (N.-I.); H. A. van der Hoek, Malang; A» C. Jansen, Bussum; J. C. der Kinderen, TJi- mahi; H. Kuiper, Hellendoorn; T. O. Lute, En- rekan (Celebes); A. Regoort, Hellevoetaluls; K. Rodenhuis, Maastricht; C. C. J. Roothaan, Ny- rnegen; J. Schoehuizen, Rotterdam; A. C. Veld huis, Soera ba ja; p. de Waard. Vlaardlngen; A. van de Wiel, Rotterdam en F. E. Zekveld, Er- meloo. Geslaagd voor het propaedeutlsch examen na tuurkundig ingenieur: L. L. van Reyen, Breda; G. W. van Stein Callenfels, Dussen; M. van Tol, Rotterdam; M. Vader, 's-Gravenhage; A. I. van Vooren, 's-Gravenhage; P. M. Wolff, Ban doeng en H. de Zeeuw,-Axel. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde de heer G. M. H. Veeneklaas, gebo ren te Utrecht, op proefschrift. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer A. M. H. J. Leering, arts, geboren te Enschede, op proefschrift. I HAARLEM. Eindexamen _Da-Oo«ta-Kweek- I school” Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: Y. F. J. Baas en F. Frederika te Heemstede, A. O. Bruins. J. Capelle en J. C. Engelgeer te Haarlftn. B. van der Horst te Santpoort. Afgewezen: geen candidaten. DROITWICH. 1500 M. 113Xr Cellovoordracht. 13 10 Planokwlntet. 13.50 Orkest, trio en soliste. 140 KMaerksst. -- 3.10 Oramofoonmuziek. 3.30 BBC-Kmplre-orkest en solist. 6.05 Gramofoonmuzlek. 540 Roy Fox en rijn Band. 7.10 le acte opera „Figaros Hochzeit". 8.55 Orgelspel. 10.10 3e acte ..Figaros Hochzeit”. 11.10 4e acte ..Figaros Hochzeit”. 11.50 Jammuzlek. RADIO-FAR18, 1648 M. 8.10, 8.50 en 1045 Oramofoonmuziek. 1145 Koorconcert 11.50 Zang. 1345 Caussade-orkest. 345 Viool en- piano. 440 Zang 5.30 Glardlno-orkest. 9.50 Kamérmuzialr 1045 Gramofoogmusiek. KEULEN, 456 M. 8.50 Orkest. 1340 Omroeporkest. 3.30 Populaire muziek. 3.20 Klnderconcert. 4.20 Otto Dobrindt’s orkaet. 8.50 Viool en plano. 740 Orkest en sollaten. 9.50 Bellmann-programma. 1045 Oramofoonmuziek. 10.50 Orkest en soliste 1340 Oramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 323 M. 1340 Gramofoonmuzlek. 13.50 Omroe: 1.50 en 54( 6.50 Gltaarooncert. 7.20 Cellovoordracht. 840 Omroepdansorkest. 9.50 Vervolg dansmuziek. 1040 Folkloristisch programma. 10.50 Gramofoonmuzlek. 484 M. 1240 Oramofoonmuziek 1.00 Ludo Langlois' orkest. 140 Gramofoonmuzlek. 6.20 Zepparonl-kwartet. 6 35 Omroepsalonorkest. 745 Oramofoonmuziek. 840 Omroeporkest en solisten. 1040 Gramofoonmuzlek. DBUTSCHLANDSENDER, 1871 M. 740 Orkest en solisten. 845 Blaasconcert. 940 Gramofoonmuzlek. 1140 Amusementsorkest on sol iets. 1340 Concert Het vertrek van de .Jtoioe”, toch op- I nieuw een historisch oogenblik in den ont wikkelingsgang der Nederlandsche lucht vaart, verliep zonder officieele plechtigheid. De heer Plesman sprak een kort woord, de heer Enhoven overhandigde een vlag, een handdruk hier, een handdruk daar, drie hoera’s, dan trokken de motoren aan, de „Emoe” startte naar het Oosten, naar het nieuwe en uiterste einddoel: Sydney. Tot hen, die het vliegtuig uitgeleide deden behoorden de- heer A. Plesman, directeur der KXM. en zyn beide onder-directeuren P. Gui- lonard en H. Martin, de heer E» Enthoven, voorzitter van den Raad van Beheer van de K. N.IXM., ir. M. Damme, directeur P.T.T, generaal C. Snyders, de heer J. Boogerd, direc teur der Gem. Handelsinrichtlngen en de heer A. Bronslng, directeur der Stoomvaart Maat schappy Nederland. Onze beste wenschen volgen Vlruly en zyr. I Hulbers één pontificale Hoogmis opgedragen, bemanning, 400 sprak directeur Plesman. Wij waaronder de bisschop een dankbaar gestemde hopen op een vlotte aansluiting op het KJf.I I feestrede uitsprak L. M.-toestel te Batavia, dat naar Australië Op het priesterkoor hadden o. m. plaats ge- vliegt. In gedachten zullen wy het verloop van nomen Mgr. B. J. Oyiswyk. Apostolisch Delegaat deze reis volgen. Drie hoera’s bracht de heet in Zuld-Afrika, en Mgr. J. P. Reeslnck. tlt.-Us- Plesman op de bemanning uit, waarmee alten instemden. De heer Enthoven zelde, dat op 3 Juli wer- keiykheid zal zyn, wat sinds 1930 is nage streefd, nJ. de luchtverbinding van Ned. Indië met den grooten nabuur, waarmee t in zooveel opzichten is verbonden. Economische en vriendschapsbanden zullen worden versterkt door dezenen dienst, welken bekwame mannen u.zlen leiden. God's zegen zy met hen. meulen, Noordwyk; J. Verwet), Geldermalssn; J. H. Visser, Leiden; A. P. Vlam, Den Helder; Th. W. M. Vlierhuls. Heino; J. Vlug, Amster dam; J. P. Vogel, Zwyndrecht; G. F. M baron Van Voorst tot Voorst, Den Bosch; J. Vreuls, Nleuwenhage; 8. de Vries, Nederhorst den Berg; W. de Vries. Marum; H. A. Vijgen, Terwlnselen; J. ter Waarbeek Hengeloo; P. H. C. Waker, Gronsveld; A. M J. M de Werd, Boxtel; J. vgn de Werken. Grootammers; J. Wessel, Lei- deny J. F. A. Wessels. Utrecht; Ph. Wessels. Goes; J. van Wier, Harlingen; W. B. Wilmink, Winschoten; Lu H. van Winkel, Budel; J. van Walven, Eindhoven; J. van der Woude, Gronin gen; J. R. Zeeman. Llenden; P. J. Zenden, Schaesberg; J. van Zuldam, Zjvolle; M O. van Zwet, Velp. Nog geregeld komen by het Departement Defensie bydragen binnen tot versterking leger en vloot. In totaal werd tot nu «M f 130462.60 byeengebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 14