als een droom Een I i reis I I I I ambtenarengerecht OF PARLEMÉNT? J DE STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID Kerkelijk leven DE „SIBAJAK” EEN ANDERE WERELD DINSDAG 28 JUNI 1938 Van duo gevallen KINDERVERLAMMING Snel tempo noodig In Cherbourg Nederland-Denemarken Aanvoer van Schotsche nieuwe haring DOODSLAG TE MERKELBEEK K i WILDE STAKING n Cassatieberoep verworpen Geestelijke verzorging DE GEGIJZELDE JOURNALIST Stormachtige weer is de oorzaak Vonnis in hooger beroep bevestigd H.H. WIJDINGEN Land in zicht Overeenkomst in zake het han delsverkeer geparafeerd Bejaarde menschen mishandeld Verscherpte controle aan de grens Aantal Eerste Kamerleden acht voorgestelde verhooging van het crediet voor werkver ruiming ontoereikend Bezoek van vreemdelingen aan familie of vrienden hier te lande VEROORDEELD WEGENS SMAAD BALLONWEDSTRIJD TE DUSSELDORP SPECIAAL MODEL VOOR MAGERE KAAS? Hollandsche nieuwe blijft uit wegens de staking zy en “3 Vervolgens door auto gegrepen en gedood De ruwe pracht van rotsen in zee en de charme van het Engelsche landschap Verdachte in een krankzinnigen gesticht opgesloten Bij de werkverschaffing in de Sevenumsche Peel DE „KARIMATA” HEEFT DEN ARBEID ONDERBROKEN Woesteling sloeg met op hen in Eerste Hollandsche haring De aankomst van de „Sibajak” met de deelnemers aan de Roamsche Eteis- réunie in Cherbourg ia tegenwoordig onge grond I Neem 'n "Akkertje** en U zult dan géén last hebben van zenuwen". Eerste Kamer over tarief»- veEdrag Zaterdagmiddag bracht Z. H. tzc. Mgr. Dr. J. de Jong een bezoek aan de tentoonstelling Ons Ziekenhuis in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht. We zien- hier den hoogen gast in den stand van de vereeniging, in gesprek met Dr. ten Berge t en Pater Wessels, terwijl links Broeder Prosper, de heer v. d. Vossen, Dr. Hoelen en de heer Boerrigter en rechts de heer th d. Putte, voorletter der Vereeniging, zich bevinden Nederlander legt beslag op derden prijs k .-v t mr byl len vergewissen of dergelijk tij del Uk familie- of ■i yen bfl- eta* A selt tot Zaterdagavond te op een waarbU twee personen te «r- Zondagavond omstreeks half elf reed op den rijksweg te Meerbeek de motorrijder Laven, met op de duo den 37-jarigen ongeh. O. Verhoeven, beiden uit Waalre. Het tweetal keerde terug van een muziekfeest te Thorn en reed In de richting Maastricht. Opeens sprong de achterband van de mo torfiets, waardoor Laven de macht over zyn stuur verloor. Verhoeven viel van de duo en werd door een passeerenden auto gegrepen, waardoor hj) zoodanig werd gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk Intrad. De bestuur der reed na de aanrijding door. Het stoffelijk verschot is overgebracht naar het klooster van de Franciscanessen. De gemeente- en rijkspolitie hadden veel- werk met het regelen van het verkeer. pe llen en- lat- lit- bU. Hen je met 'n zeekasteel als dit schlpl terdamsche Lloyd blijft iets onvei leeft er In een andere wj leder van ons afzonder! a AtTMk».* •••Arrfv».’' -ft, De regeerlngspersdlenst deelt mede, dat Maan dag te ’a-Gravenhage, voor Nederland de ad- junct-directeur van de handelsaccoorden, mr. A. v van Kleffens en voor Denemarken de voorzitter der Deensche delegatie, de heer H. Collin, den tekst hebben geparafeerd van een overeenkomst tot regeling van het handelsverkeer tusschen belde landen gedurende den tijd van 1 Juli 193? tot 1 Juli 10». I prachtige schip de gast van de Nedi voor Katholieken et mandie en de Engel Maandagmorgen hebben honderdtachtlg Ven losche arbeiders, werkzaam bij de werkver schaffing in de Sevenumsche Peel, het werk neergelegd. Het is een wilde staking van ongeveer twee- Jcide deel der Venlosche tewerkgestelden. elschen een mlnimum-uurlodft van 23 cent utobusvervoer. Tachtig Venlosche arbeiders zijn nog aan het werk gebleven. In totaal werken in de werkver- verschafflng der Peelontglnnlng ruim vijfhonderd arbeiden. Med. |ter, om- lisle i Als een film ontrolt zich voor onzen geest de schoonheid van paradijselijke oorden, die met autobus of trein doorkruist werden en er schiet een grootsch natuurmonument als de Mont St. Michel onze dogen voorbij of het trotsche bouwwerk van Buckfast Abbey, door Benedictijner-monniken op een heuvel in De vonshire gebouwd. Daar spoelt de zee om de ruwe rotsen aan Kaap La Hague, welke we met veel durf beklimmen, ja, de dames wagen er zelfs haar elegante schoentjes aan. We koyier. opnieuw onder de bekoring van de charme van het Engelsche landschap. Maandagmiddag waren aan de markt te Bchevenlngen circa 150 halve Schotsche vaten nieuwe haring (vangst 1038). Deze brachten 14.80 k f 18 per halve ton op. Naar wij vernemen, houdt deze aanvoer ver band met de geringe vangsten van Holland sche nieuwe haring ten gevolge van de staking Te spreken van 'een reis als een sprookje duldt op de sfeer van ongewoon genoegen en een glanzende schoonheid, welke men daarbV ondergaat. Zoo schijnt het of we nu nog voortleven in den roes van bet zevendaagsch verblijf op hef „Sibajak”, waarop we als eJandsche Reisvereenlglng qf trip maakten naar Not ie Rlvlèra. I Een aantal ledep betoogde, dat het vraag stuk van de bestrijding der werkloosheid een veel breeder gebied omvat dan dat van het thans aanhangige wetsontwerp en huns in ziens een ganach complex van maatregelen, volgens een bepaald plan, noodzakelijk is om met de verelschte kracht de werkloosheid tegen te gaan. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goed keuring van het op 38 Juni 1037 te Kopenha gen' tusschen Nederland en Denemarken ge sloten tariff verdrag waren eenlge leden van meenlng, dat het als gevolg van dit verdrag verlaagde invoerrecht op versch en gekoeld rundvleesch als compensatie voor de ver- grootlng van den uitvoer van bloembollen tot groote schade van onzen landbouw zal zijn. In verband hiermede zouden zy 't op prijs stel len te mogen vernemen, welke hoeveelheden bloembollen en tot welke bedragen er ingevolge dit verdrag meer zijn uitgevoerd naar Denemarken, alsook welke hoeveelheden versch en gekoeld rundvleesch en tot welke bedragen er na de verlaging van het Invoerrecht meer zijn uitge voerd naar dit land. Andere leden vestigden de aandacht der re geering op de artikelen, welke voorbeen naar Denemarken werden ultgevoèrd en waarvan de export thans niet meer geschiedt. Zij spraken de hoop uit, dat de regeering de nogelykheid van uitvoer van bedoelde artike len zooveel mogelijk zal bevorderen. nult Cherbourg een uur om aan Mont St. Mlchei in hlin haardsteden te- hun kennissen zich erop hgtuurwonder op een hebben Verschillende aiKlere leden meenden, dat de regeering met de beschikbaarstelling van een beding van zestig millloen gulden een juiste keuze had gedaan. Naar hun oordeel hebben regeering en volksvertegenwoordiging beide ernstig rekening te houden met den toestand van s Rijks schatkist en het daarmede verband houdende staatacrediet. Er zijn, aldus deze le den, buitenlandsche situaties aanwijsbaar, die doen alen, hoe funest het onbeperkt uitgeven van geld voor een land kan worden. Sommige leden vroegen at het niet mogelijk zou zijn verschillende noodzakeiyke werken, als b.v. uitbreiding van laboratoria, met behulp van een voorschot uit het Werkfonds In versneld tempo uit te voeren, om in den loop der vol gende jaren de door het fonds beschikbaar ge stelde bedragen te verrekenen. De regeering overweegt, naar het Handels- blad meldt, zeer sterk, aan de zuivelindustrie voor te schrijven, dat de *g. magere kaassoor ten <30 plus en 30 plus vetgehalte) in den ver volge slechts nog zullen mogen worden gemaakt in nader vast te stellen modellen, die afwijken van die der 40 plus en volvette kaassoorten. De journalist C. L. Hansen, die ruim drie weken in December van liet vorig jaar in gijze ling doorbracht, omdat hjj weigerde den naam te noemen van dengene, van wien hij inlich tingen omtrent het verhandelde in een geheime zitting van den Haagschen gemeenteraad zou hebben gekregen en die, na de gijzeling, ver volgd werd wegens het als getuige opzettelijk niet voldoen aan zijn verplichtingen, welke men als aoodanlg te vervullen heeft (art, 192 wet boek van strafrecht), was bij het Haagsche hof in appèl gekomen van een vonnis van de Haag sche rechtbank, waarbij hjj veroordeeld was tot f 100 subsidiair 50 dagen hechtenis. De procureur-generaal bij het Haagsche ge rechtshof had bevestiging van het vonnis der rechtbank geèischt. Conform dezen eisch heeft het hof uitspraak gedaan. De „Karlmata" heeft den arbeid Maandag tijdelijk moeten onderbreken in verband met het stormachtige weer. Maandagmiddag tusschen twaalf en een werd met baggeren opgehouden. Kr woei toen een halve storm uit Zuidwestelijke tot Westelijke richting met een windkracht van zeven tot acht. De molen ligt evenwel rustig voor de ankers temidden van de ruwe zee. De sleepbooten be vinden zich in de nabijheid, zoodat, Indien dat noodlg mocht zijn, onmlddeliyk assistentie kan, worden verleend. De onstuimige golven maakten het Maandag middag om vijf uur onmogelijk de dagploeg, die des ochtends om zes uur aan boord van de „Karlmata* was gegaan, af te kween. zy is duo op den molen gebleven. Hedenochtend zal op nieuw worden gepoogd de ploegen te veswteseten. In den loop van den avond was de wind in kracht afgenomen, aoodat men verwacht, dat het werk spoedig kan worden hervat. Deae overeenkomst is te beschouwen als een voortzetting van die, welke voor het tijdvak 1 Juli 1037 tot 1 Juli 10» heeft gegolden, behou dens enkele wijzigingen. Onder deze wijzigingen komen enkele voor ten bate van den Nederlandschen uitvoer zoowel wat betreft dien van industrle-artlkelen als van voortbrengselen van den tuinbouw. Wat den Invoer in Nederland betreft, beper ken zich de contlngent-wyziglngen tot enkele verme^-derlngen van ondergeschikt belang en strekken zich met name niet uit tot het contin gent rundvleesch. dat Denemarken pleegt in te voeren. Deze overeenkomst zal. naar verwacht wordt, spoedig door beide regeerlngen in werking kun nen worden gesteld. vriendenbezoek kan worden toegestaan. In die gevallen ware door de politie nauwkeu rig te onderzoeken, of het Inderdaad een rebel familie- of vriendenbezoek van slechts tijdehj- ken aard en niet zooals In de practyk ber- haaldelljk voorkomt een poging om zich in ons, land te vestigen of eenig ander doel teldt- Terzake zij onder verwijzing naar mijn aan schrijving van 7 Mei j.l. medegedeeld, dat vreemdelingen, van wie kan worden aangenomen, dat zij, onder den druk der omstandigheden, net land, waar zij gevestigd zijn, verlaten en aizoo als „vluchtelingen" worden aangemerkt, ook n-et voor bezoek hier te lande mogen worden toege laten, tenzij zij kunnen aantoonen. dat zij >n een ander land dan hetwelk zij verlaten hebben, met goedvinden van de betreffende autoriteiten, cniurzaam verblijf gevonden hebben. Ik teeken hierbij nog aan, dat de in sommige paspoorten van vreemdelingen voorkomende vei klaring, betreffende hun geoorloofden terug keer naar het land van herkomst, op zienzelf gtenerlel waarborg biedt, dat houder daarvan met als vluchteling in den zin mijner, eerstge noemde aanschrijving sou zijn aan te merken. Wanneer de realiteit van het tydeiyk bezoek komt vast te staan, dan is het ter voorkoming van moeilijkheden bij de toelating aan de <re.is gewenscht, dat zulks door of vanwege het noofd van plaatselijke politie worde vastgesteld, bv. door een onderschrift op den brief waarbij tot bedoeld bezoek wordt uitgenoodlgd. In het algemeen toch zal. vooral wanneer de vreemdelingen slechts over weinig geldmidde len beschikken, doorlating aan de grens voor fsmille- of vriendenbezoek zonder een dergeVjke u iklaring van dc politie niet kunnen geschled- n. Bedoelde gedragslijn heeft bovendien het "oor deel, dat de politie ter plaatse op de hoogte is en zooveel doenlijk behoort te controleeren of Inderdaad vertrek plaats heeft na afloop nm den voor het bezoek gestelden termijn. Mogelijk ten overvloede zij opgemerkt, dat d.xx hel vorenstaande geenerlel wijziging wordt ge bracht in de mijnentwege uitgegeven aanschrij ving r»n den Inspecteur der Koninklijke Mare chaussee (grensbewaking en rijksvreemdeling dienst) van 31 Mei 10». i I De Zondag te Dusseldorp gehouden ballon- wedstrijd om den prijs van den Rijn heeft sen Hot verloop gehad. Even over tienen stegen sort na elkaar elf groote sportballons, elk met vlei of vijf personen bemand, op de Staufenwiese te Dusseldorp op om, onder een laag wolkendek door, snel in Oostzuldoostelijke richting tever- I «twijnen. 1 De heer Albracht van de Amsterdamsche bal- lonclub, die zich aan boord van den 1900 kubieke I meter ballon .Muelheim” bevond, is om 10.21 uur I opgestegen, uitgeleide gedaan door een geestdrii- I lig groepje landgenooten. Tegen twaalf uur werd het wolkendek doorstoken en boven de fel «jlln- J tierende stapelwolken bereikten de luchtvaar- der» spoedig een hoogte van 2900 M. Aangezien degene, die het langste in de lucht Heef, winnaar van den wlsselbeker werd, sprong men zeer zuinig met den ballast om en pas om 1737 uur zag de ballonvoerder zich gedwongen bü Bischleben 5 K.M. ten Zuiden van Erfurt ♦lot te landen. In ruim zeven uur werden met (tn gemiddelde snelheid van 41 K.M. per uur Wet minder van 304 K.M. afgelegd, waarmede óe bemanning van de .Muelheim” de derde plaats belegde. Winnaar werd Ebener aan boord van de ~8tadt Eseen 3” met een vaartduur van 839 uur. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 44-jarlgen mijnbeambte L. T. pit Merkelbeek, die verleden week wegens doodslag en poging tot doodslag terecht stond. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen. Zij ontsloeg den verdachte evenwel van alle rechtsvervolging en beval, met bet oog op zijn peychlschen toestand, opsluiting in een krankzinnigengesticht gedurende eeu jaar hoogstens en bepaalde, dat verdachte daarna ter beschikking van de regeering zal vorden gesteld. 1 T. is bereids uit het huls van bewaring naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Zich echter beperkende tot het onder havige wetsontwerp verklaarden sU de ver- hooglng van het crediet voor het Werkfonds met een bedrag van zestig millloen gulden voor krachtige bestrijding der werkloosheid geheel ontoereikend te achten. De werkloosheid in haren huldigen vorm, aldus deae leden, schept niet alleen eenen ondraaglijke» toestand voor de betrokkenen zelf, maar houdt ook groote gevaren in voor de geestelijke gesteldheid en de weerkracht van een groot deel van ons volk. Met het oog op dezen emstlgen toestand en de gevolgen, die daaruit kunnen voort komen, is het dringende noodzaak, niet al leen de werkloosheid in belangrijke mate te verminderen, maar eveneens deae ver mindering In snel tempc te verwézenlijken Al hebben we het woord zorg deze dagen in onze vocabulaire geschrapt, het wil nog niet zeggen, dat we de geestelijke verzorging ver geten. Er Is een kapel aan boord en lederen morgen zijn er velen, die de H. Mis bijwonen of communlceeren. Velen waren ook Zondagmorgen in de Hoog mis aanwezig, waaronder rector N. Drost een preek hield over het reizen in katholiek ver band. Deze H. Mis was het treffende begin van deze reis, al waren we dan reeds Zaterdagmld- da gis Juni uit Rotterdam vertrokken, zooals we vorige week met enkele woorden reeds ver telden. We deelden onzen lezers ook mede, dat Cher bourg het eerste doel van onzen tocht Was. De minister van Justitie heeft het volgende schrijven gericht tot de procureurs-generaal, VM de fungeerende directeuren van politie en tot d«m inspecteur der Koninklijke Marachaussee. bureau grensbewaking en rijksvreemdelingendienst: De verscherpte contrdle op vreemdelingen zal toe leiden, dat hier te lande gevestigde perso nen. die familieleden of vrienden van vreemde nationaliteit voor eenigen tjjd op bezoek wen- schen te ontvangen, zich veelal van te voren bij de politie van de plaats hunner Inwoning sul- Maandag JJ. is de eerste Hollandsche maat jesharing aan H. M. de Koningin aangeboden De kwaliteit, welke voor de Koningin ge schikt werd geacht, werd te Vlaardlngen aan gevoerd door „de Volharding” K.W. 65. Deze haring is afkomstig van de „Aafje” K.W. 26, schipper J. van Duyn, van de vlsacherlj-maat- schappij „Kennemerland". directeur de heer F. H. Meyering. Het zal tegen vier uur geweest zijn dien Zon dagmiddag, toen als een vreugdekreet klonk „land In zicht”, alsof wa niet 24 uur, maar 24 dagen op zee waren geweeat. Enkele bevoor rechten hadden een plaats gevonden op de brug bij den stuurman, waar nu ook de kapi tein en enkele officieren stonden. Met kijkers werd de naderende kust afgetuurd en duidelijk teekenden zich de omtrekken van de groote Bij een der kinderen In het gezin M. te Ble- rik is een geval van kinderverlamming gecon stateerd. Op doktersadvies is de patiënt naar de zie kenbarak voor besmettelijke ziekten te Vergo overgebracht. Weliswaar wordt ook In andere Jaren Schot sche nieuwe haring ingevoerd, doch nimmer ir. zulk een groote hoeveelheid. Daar deze haring van een mindere kwaliteit to dan die van de Hollandsche niet we haring is de prijs, welke voor de Schotsche haring ge maakt wordt, ook steeds lager. •Nu, wegens de harlngschaarschtehier te lande, niettemin een goede prijs voer o ,J3chotsche nteuwe” bedongen is, zullen spoedig meer zendingen nieuwe haring uit Schotland volgen. In een tweetal brieven aan den minister van Justitie hadden twee ontslagen hulpkeurmees- ters, B. en De H., gewezen op misstanden, welke bij het slachthuis te Rotterdam onder beheer van dr. M. J. J. Houthuls en tevoren by het slachthuis te Sliedrecht, waar dr. H toen di recteur was, zouden bestaan. Een van deze brie ven was hunnerzijds gepubliceerd en deze be vatte zooveel voor dr. H.’s eer en goeden naam grievende bewoordingen zonder dat de schrijvers ten genoege van de Justitie hun beweringen konden bewijzen, dat de rechtbank te Rotter dam, na 57 getuigen te hebben gehoord en het beroep van verdachten op het algemeen belang niet geslaagd te hebben geacht, belden wegens smaad veroordeelde tot zes maanden gevange nisstraf. Het Haagsche gerechtshof, waarbij de veroor deelden in beroep waren gekomen, was van meenlng, dat belden opzettelijk de eer en den goeden naam van dr. H. hadden aangerand <zjf hadden o.a. geschreven, dat te Sliedrecht regel matig zieke en ook wel gestorven koeten wer den opgekocht en dat dr. H. niettemin 1 vleesch daarvan had goedgekeurd), doch het vermin derde de straf voor belden tot drie amanden. De verdachte B. heeft in dit arrest berust, doch De H. was in cassatie gegaan. De Hooge Raad heeft thans bet ingestelde cassatieberoep verworpen. haven en de kolossale hallen van Cherbourg af. Witte meeuwen scheerden langs het schip en brachten ons den eersten Franschen groet. Spoedig kwam er een kleine sleepboot aan varen. die haar diensten aan de .Blbajak” aan bood om deze veilig binnen te loodsen. De Nederlandsche vlag ging in top als een saluut aan het gastvrije Frankrijk en een veelkoppige menigte zagen we reeds aan de kade staan om ons te verwelkomen. Het duurde eenigen tijd voor we goed en wel gemeerd lagen, omdat er een ander schip op de voor ons gereserveerde plaats te drijven lag, zoodat de „Sibajak” tus schen een betrekkelijk nauwe engte gewrongen moest worden, maar dan werd de loopbrug neergelaten en de heer* L. Laveissière, Neder- landsch vice-consul te Cherbourg en voorzit ter van de plaatselUke vereeniging voor Vreem delingenverkeer kwam met eenlge dames en heeren aan boord om ons te begroeten. Eerst na het diner zetten wij voet aan wal en wer den we door den heer Istveissière vntvangen in het Casino. Het ging er daar vroolijk aan toe, ondanks het gemis aan luxe, dat men ge wend is In een dergelijke amusementslnrich- ting te vinderi Het gebouw zag er desolaat uit en trouwens ook in de stad, welke we later met een auto doorreden, vonden we de huizen verwaarloosd. Cherbourg is een echte haven plaats met een reusachtige havenkom van 1500 hectaren. Van ouds heeft het een versterking gehad, wat in den naam is terug te vinden. De stad moet reeds in de zevende of zesde eeuw vóór Christus door de Gallo-Kelten gesticht zijn en werd Ker-burg of Kerborg genoemd, een Kel tisch woord, dat beteekende „versterkte plaats.*’ De Engelschen hebben Cherbourg menigmaal in den loop der Jaren belegerd en veroverd en Napoleon, die in Mei 1811 zelf de stad bezocht gaf order een havendam te maken als schutse tegen Engeland. In 1840 zou hier op de reede het fregatschip ,X>a Belle Roülle” liggen, die het stoffelijk over schot van den heerscher naar Frankrijk bracht Sedert 1930 is Cherbourg ook een belangrijke haven voor het transatlantische verkeer en de groote stoomvaartmaatschappijen hebben er alle een agentschap. De meeste bekoring ging voor ons echter uit van de omstreken van Cherbourg, welke we Dinsdag met een autocar doorkruist hebben Om aan den woesten Cap La Hague te komen Daarover vertellen we in een volgend artikel waarin we tevens eenige bijzonderheden zullen meedeelen over Mont St Michel Waarnaar Maandag een excursie werd gemaakt. (Wordt vervolgd) L A. Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der Ryksbegroo- tlng voor het dienstjaar 19» (verhooging cre diet voor werkverruiming, is het volgende ont leend I —et ambtenarengerecht heeft zijn slot- Tn zitting gehouden inzake de klacht der I X Aossche Marechaussee-brigade over de 9 ondervonden behandeling. De getuigen heb- I ben gesproken, de pleidooien zijn voorbij, 1 over drie weken zal de over het al of niet 1 toewijzen van een schadevergoeding aan de marechaussee beslissende uitspraak vallen. I WÜ willen op deze uitspraak niet vooruit fl loopen en nog minder met tendentieuze commentaren trachten die uitspraak van te I voren te beïnvloeden gelijk een zeker deel I der Nederlandsche pers thans doet. Maar I wel willen wij hier erop wijzen, dat geheel pet verloop van de zittingen van het amb- 1 tenarengerecht ons heeft bewezen, dat de 1 verhoudingen in onzen democratischen I toast deerlijk scheef getrokken worden. Het 1 ambtenarengerecht heeft tot taak te be- I «lissen in conflicten, welke zich in ambte- 1 lijke kringen tusschen superieuren en min- deren voordoen, het moet zijn een zuiver I gerechtelijke en geen politieke Instantie. 1 Als ook het gerecht verpolitiekt gaat wor- I den, is het met het recht gedaan. Dat heeft I de «n. rechtspraak in totalitair verpolitiek- I te landen maar al te zeer bewezen. Dat I men tijdens de zittingen van het ambte- I narengerecht getracht heeft dien on zaligen I weg op te gaan, is o.i. moeilijk voor gegronde tegenspraak vatbaar. I De commandanten van de marechaussee J hebben de gezagsverhouding in het alge- neeen en dus ook hun eigen gezag geen I goed gedaan, door op sommige momenten I met hoongelach te demonstreeren tegen hun I justltioneelen chef, den Procureur Gene- I raai en het is te begrijpen, dat hun min- deren weinig eerbied voor het officieele I gezag hebben getoond, waar de meerderen I sulk 'n beschamend voorbeeld geven. De zit- I tlngen van het ambtenarengerecht, begeleid I van de tendentieuze beschouwingen van ver- I schillende bladen, die zelfs niet alle getui genverklaringen konden af wachten alvorens conclusies te trekken, hebben op ons meer I den indruk gemaakt van de zittingen van een politiek parlement dan van een ge recht. Men behoeft niet in details te treden om bet gevoel te verantwoorden, dat deze heele Ossche affaire ontstaan is uit een al lengs ontstane, verkeerde opvatting van de taak der brigade, die zichzelf tot een grootere zelfstandigheid bevoegd achtte dan haar toekomt, en door de misschien niet geheel tactische, maar niettemin door fei ten en bepaalde inlichtingen van andere Instanties gerechtvaardigde voortvarendheid van een nieuwen minlstef, die de Ossche brigade snel en radicaal tot een juister inzicht van de onderlinge verhoudingen wilde terugbrengen. De daartoe door deh minister genomen maatregelen werden po litiek opgeblazen tot een geweldig affront voor de bljjkbaM onfeilbaar geachte mare- ehaussee-brigade, terwijl zjj in Werkelijkheid - têCh niet anders dan een voorloopig en zui ver disciplinair karakter droegen. Dat de commandanten der marechaussee, die, ge lijk wjj vroeger reeds schreven, vaak een veel te groote zelfstandigheid aan hun min deren hebben gelaten, thans zoo heftig voor hun minderen opkomen, moet wellicht ver klaard worden uit een begrijpelijke zucht tot zelfbehoud. De te vrijgevochten positie van geheel de Kon. marechaussee staat hier op het spel méér dan de positie van den minister van Justitie, die men, zooals de voorzitter van de R.K. Staatspartij het populair uitdrukte, over een bananenschil wilde laten vallen. Dat de verklaringen van de getuigen A charge en i décharge en de pleidooien der verdedigers niet met elkaar in alle deelen kloppen, is heusch niet zoo n geweldige sensatie als het Volk en de Tele graaf willen suggereeren. Bjj processen komt dit wel eens meer voor. Wy vragen ons af, of het straks nog wel zin aal hebben, dat de minister van Jus titie met de schrlfteiyke nota voor den II «lag komt, welSe de Kai -.er hem heeft ge vraagd. Uitvoeriger dan de behandeling voor het ambtenarengerecht sullen de toe lichtingen en inlichtingen van den minister toch moeiiyk kunnen zyn. Ook hieruit biykt dat de behandeling voor het ambtenaren gerecht zich te zeer op den politiek parle mentairen weg Heeft bewogen. Voor de ge- aonde gezagsverhoudingen in ons democra tisch staatsbestel is deze heele geschiedenis allerminst bevorderiyk geweekt. Z. H. Exc. Mgr. dr. Oiav Smit aal Zendag 10 Juli in de kerk van de CarmeUeten te Mer kelbeek de H H. Priesterwydlngen toedienen aan de eerw. fraters CarmeUeten: Carolus Petersen, Albertus Ooudowerdoja. Justlnus Ringnalda, Aegidlua Lamers, Redemptus Mulder, Phllippus van Duinhoven, Oswaldus, Olieslagers, Hugo Oooymans. Antonlus van Oalen. Ubaldus Schos- foort. Theophilus v. d. Hark. CaelesUnus Lamers, Cyrlacus Nuyten, Jeroen Alletngn, Marius BUj<tensteta> Duizenden zyn naar deze schoone oorden heen gereisd en nog duizenden zullen deze streken komen bezoeken, nog velen zullen mop peren, wanneer zy« of drie moeten spor te komen, maar zul ruggekeerd tegenovc beroemen, dat zy uiterst puntje aan de Fransche kust aanschouwd. Er zijn indrukken, die vervagen door het, nteuwe. dat we te zien krijgen, maar een rels- '.van tien Rot- geteiyks. Mén louter voor schynt geschapen te zijn, door het summum van comfort, dat ge boden wordt. De aardige Madoereesche jon gens lezen de wenseben van ons gezicht af en het eenlge nadeel van zoo’n vacantle-tocht Is misschien, dat we de eerste dagen 'astig zyn voor onze huisgenooten, omdat we zoo verwend zyn en het vreemd vinden, dat op een enkel teeken niet een gestalte toesluipt, ons zyn potlood en bloc-note reikt, waarna Slechts een enkele minuut behoeft te verloopen om ons een apéritif te brengen of één van het honderd en een gerecht, welke de menu-kaart aanwyst. De vrooiykheld viert er hoogty, aan de godin van den dans brengen we onze gepaste hulde, waarna het „straatje om” over het promenade dek met een verrukkelyk gezicht op de zee. waar de zon vroeger schynt op te gaan dan thuis of is er hier geen tyd? Is als de champagne na een weelderigen maaltyd. Het Is of de deining der golven ons tot dan sen awingt, maar we zitten ook menig genoeg- Ujk uurtje onder gezelliger, kout In de voorname salons byeen en knoopen vele vriendschaps banden aan. We vertellen elkaar de ervarin gen by een of andere excursie opgedaan en bestudeeren in de dageiyks verschynende R. R R.-courant naarstig, wat de volgende dag ons bieden zal. Nu en dan vermaken we ons op het dek met sport, een enkelen avond houdt de bekende conférencier Rodl Roeters ons bezig en den laatsten middag te er een filmvoorstelling Omstreks half tien den Flultersmaatachen weg te Renkum vechtparty ontstaan, ernstig werden gewond. Een beschonken man, zekere v. d. B.. heeft hlerby met een byi de twee gebroeders V. D., reap. 68 en 70 jaar oud, ernstig mishandeld. Eén van hen werden door den woesteling de peezen van de rechterhand doorgeslagen, ter- wyi de andere enkele slagen op de rechter wang en den schedel ontving. Dr Swaab, uit Heelsum, werd onmiddeliyk gewaarschuwd. Deze liet de slachtoffers over brengen naar de Stichting Ziekenzorg te Wa- geningen, waar de wonden zyn gehecht en ver bonden. De toestand der gebroeders was na behandeling zoodanig, dat zy ter verdere ver- pleglng naar hun woning konden worden ver voerd. De dader kon worden gearresteerd en te voor loopig ingesloten In het bureau van politie te Oosterbeek. i w

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5