ons Blad De dijken van het Grootje Kanaal doorgestoken I I’ I I. De dood van Mgr. Schraven Het nieuws van heden I OVERSTROOM/NGEN RU NANKING DE BAROMETER Londen kreeg nog geen antwoord JOH. LAUWERS RD- Fe 129 priesters vermoord Opgravingen te Gouda '5 <A :;iê. i Ook uitzonderingsbepalingen voor Fransche Joden De registratie van Jood* sche eigendommen Locaaltrein greep een personenauto Wegena delicten, die niet onthuld worden Schending van staats geheimen S.A.-Ieden te Weenen gearresteerd Het proces te Luik voortgezet Oceaanvluchten van de Air France Ernstige spanning Berli jn-Hankau Autobestuurder zwaar gewond bij botsing De luchtverdediging van Engeland Het verdrag .treedt op 12 Juli in werking Vermoedelijk fundamenten van 't kasteel Van der Goude blootgelegd Vijf dooden bij een vliegongeval vliegtuigbasis te Foynes Volgens Domei zouden Chineesche guerilla-benden tot deze daad zyn overgegaan Vrachtauto door trein gegrepen Baronesse Bentinck tot Buchhorst ernstig gewond Nederlandsch—Duitsch betalingsverkeer In hoeverre vallen Britsche parle mentsleden onder deze wet? TER DOOD VEROORDEEUNG TE HAIFA DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Stafchef Lutze van de Duitsche S. vertoeft in Italië. Te Rome defileerde voor hem de nationale militie <5 PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS 3 1 De verdediging vraagt het hooren van andere deskundigen Zy krygt een Een onderzoek naar de onthulling van geheimen Aan onoplettendheid van den chauffeur te wyten? De Duitsche adviseurs De Britsche regeering geeft nog maals een opdracht aan haar vertegenwoordiger te Burgos EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 226 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 cv O regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et o. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarlof voor advortooron bij abon nament wordt op aanvrage gaame door ante Administratie verstrekt. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS I In het jaar, dat nu voorbij ging, Is er veel, heel veel geschied, Maar aan d’angst om ’s Prinsen leven S Denken wij nu liever niet, Want wij zien het nieuwe leven, Dat in ’t oud paleis ontsproot, Dat heel Neerland kwam verblijden Na een tijd van rouw en dood- Japantchc aoldaten zyn er achuldig aan ^^\\\\\U\UIII1IIII7////////Z^ WOENSDAG 29 JUNI 1938 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD f o o td <?i -A è- t er oege Stand op Woensdag 19 uur v*: HOS Vorige «tand: 753.5 De opgravingen, welke sinds een week in het Houtmansplantsoen te Gouda worden verricht, in verband met het onderzoek naar het bestaan van onderaardsche gangen daar ter plaatse, heeft eenige resultaten opgeleverd, die er toe leiden dat de ontgraving op wat breeder ter rein wordt voortgezet. Berlijn valt samen met de terugroeping van den Duitschen ambassadeur In China, dr. Trautmann. DUBLIN, 28 Juni. (Havas). De lersche regee- rtng heeft aan de Air France vergunning ver leend gebruik te maken van de vliegtuigbasis van Foynes bij de proefvluchten over den At- lantischen Oceaan. Men weet nog niet, wanneer de vluchten zullen beginnen. De Britsche minister-president Chamber lain heeft in antwoord op door Attlee in het Lagerhuis gestelde vragen medegedeeld nog geen antwoord uit Burgos te hebben ontvan gen op de Britsche protestnota tegen de bomtiardeerlng van Britsche schepen. Aanvankelijk stuitte men op 1% meter diepte op grondwater en toen dit was weggepompt en een halve meter dieper was gegraven, trof men puin aan, dat klaarblijkelijk uit later tijd da teert dan het kasteel Van der Goude, waartoe de onderaardsche gangen moeten hebben be hoord. Dat kasteel werd in 1300 gebouwd en is aan het eind der 16e eeuw afgebroken. Onder de deskundige leiding van den heer M. H. M. Doesburg uit IJselstein is men daarna op een andere plek in het plantsoen beginnen te graven, achter een kaaspakhuis. Daar heelt men op een halven meter diepte zwaar metsel werk ontdekt, eerst een gedeelte, dat een vorm heeft van een kwartcirkel, daarna een steen klomp van 2X1 meter. De zoon van Tsjang Kal SJek, die in Duitsch- land zijn militaire studies voltooit, werd niet teruggeroepen. Voorloop!^ suppletoire REIMS. 28 Juni. (Havas). Een Fransch mi litair vliegtuig is bij Reims neergestort en in brand geraakt. Vijf inzittenden zijn in de vlam men omgekomen. igheld waar ver- kun- ergtf. wot- :htlg- inzelf. poten en op 1 ver- dese i tij- omen P te- voor- lt en it b> iwen -j op- de motls m ten- van per- alleen ■kevet i staan, x>dar- os m treden i, niet üs die voor noen staat, aard- ge- t ge- wor- n ds tornt, eelen i. zal reken O I PEIPING, 28 Juni. (Reuter.) Vetgans ge- mgbebbende bron te Peiping wordt thans toegegeven, dat Japaneohe soldaten ver antwoordelijk rijn geweest voor den dood van den Nederlandsehen Bisschep, Mgr- Schraven, en van acht andere pries ters, onder wie drie FransChen, die in Oc tober IX gedood werden ta TojengUngfoe ia Hopei. Vermoed wordt, dat t kwartcirkelvormige metselwerk een gedeelte is van het funda ment van een der torens van het vroegere kasteel, terwijl het andere als een gedeelte van het fundament van den kasteelbouw wordt beschouwd. TOKIO, 28 Juni. (Domei.) Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineezen de dijken van het Groote Kanaal Tsjau Kan Ha op een honderdtal kilometers ten Noord-Oos- ten van Nanking hebben doorgestoken. Een groote uitgestrektheid vruchtbaar land is overstroomd. Aangezien het kanaal in een gebied ligt, dat reeds maanden door de Ja pansche troepen bezet is, veronderstelt men, dat het vernielen van de dijken is geschied - door Chineesche guerilla-benden, die ach ter de Japansche Unies optreden. de Chineesche onder-mlnister van Buitenland sche Zaken, Tsjen Kal, wordt niet direct te Berlijn verwacht. Op den onbewaakten overweg nabij de zout- ir<ustrie te Boekelo is een truck met oplegger door een goederentrein gegrepen. De locomo tief botste ter hoogte van de achterwielen te gen den oplegger, waardoor deze een slag om maakte en ook de truck tegen den trein kwam De chauffeur P., in dienst der Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie, werd uit de cabi ne geslingerd. Dr. Koek uit Boekelo verleende hem de eerste hulp. De man, die over inwen dige pijnen klaagde, is naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht. De auto werd ernstig beschadigd. De locomotief en de eerste wagon werden licht beschadigd. Het ongeval is vermoedelijk aan onoplettend heid van den chauffeur te wijten. In verband hiermede heeft de H. Vader aan de Spaansche priesters toestemming gegeven om op Zon- en Feestdagen 3 H.H. Missen in ver schillende parochies te celebreeren, om den ge- loovigen het vervuilen van hun kerkelijke plich ten des Zondags te vergemakkelijken. In verband met het groote tekort aan pi lm tan in de verschillende provincies, dia eerst on langs door de troepen van het nationalistische leger zijn bevrijd, heeft generaal Franco een verordening uitgevaardigd, waarbij bepaald is, dat de daar aanwezige priesters vrijgesteld wor den van aalmoezeniersdiensten. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 27 Juni 1938 te ’s-GraAnhage de uitwisseling heeft plaats gehad van bekrachtiging van het op 18 De cember 1937 te Berlijn tusschen het Konink rijk der Nederlanden en Duitschland geslo ten verdrag nopens het Nederlandsch-Duit- sche betalingsverkeer. Overeenkomstig het bepaalde in art 17 zal het verdrag op 12 Juli a.s. voor Neder land, Nederlandsch-Indië, Suriname en Cu racao in werking treden. Het verdrag is van 1 Januari 1938 af voor- loopig toegepast ALICANTE, 28 Juni (Havas) Acht Savoia- vliegtuigen hebben vanmiddag boven Alicante gevlogen en 100 bommen uitgeworpen boven het kump van Rabase, dat in de buurt van de stad is gelegen, en op de dorpen San Vicente del Raspelg en Villa Franqueza, ten Noorden van Alicante. Zjj hebben aanzienlijke schade aange richt. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn. Aan het front in Estremadura hebben de re- geerlngstroepen Pilon de los Arcos heroverd. Gisteren zijn de troepen van Franco in den sector Bechionda vier tot vijf kilometer opge rukt. De troepen van Aranda staan thans 8 KM. van Nules. Voor de-verbindingen met de sectoren Mora de Rubielos en Castel Cispal beschikken de linkschen nog slechts over den weg van Teruel naar Sagunto. Naar het Chineesche persbureau uit Tientsin verneemt, zijn de Chineesche gue rilla-troepen zeer bedrijvig in Oost-Hopet Zij hebben de districten joeatjen, Tsoen- hoea, Soehsien en Mjjoen heroverd. De Ja pansche troepen hebben zware verliezen geleden. De Chineezen hebben den nieuwen spoorweg, die Peiping met den Koepeikau- pas vertjjndt. ^fgesneden. De Chineesche troepen, die het Zuiden van Sjanst zijn binnengedrongen door de Gele Ri vier over te steken bjj Toengkwan omvatten reeds dertig divisies, volgens een bericht uit TaiJoean. De Chineesche troepen zouden vol gen» de Japanners chemische strijdmiddelen gebruiken. Heden Is formeel een Japansch-gezinde „pro vinciale regeerlng van Sjansl" samengesteld Soe Tiien werd als gouverneur beëedigd. De hoofdstad der provincie, Tajjoean, was rijk versierd met de vijfkleurige en de zonnevlaggen De dijken van het Groote Kanaal bij Nanking werden doorgestoken. Tnsschen Hankao en Berlijn te spanning ontstaan door dé tefng- roeping der Dultecbe adviseurs. De Britsche regeerlng heeft nogmaals laten aandringen op antwoord van Burgoo inzake de bombardementen op Britsche schepen. Bij een ongeval op een onbewaakten spoorweg overgang onder Zwolle is baronesse Bentinck tot Boekhorst ernstig gewond. Dr. H. van Manen beeft per 1 October eervol ontslag gevraagd als directeur der Ned. Spoor wegen. Wetsontwerp ingediend tot nadere voorslenin- gen inzake de tandheelkunde. Verslag der Tweede Kamer over begroetingen van Ne<L-Indië. I 1 Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is op den Dcventerstraatweg te Apeldoorn ter hoogte van het bulten „Laag Buurlo” een ernstig auto-on- geluk gebeurd. De bestuurder van een personenauto, de heer B. P. idt Apeldoorn, wilde onder het rijden het pottier van zijn wagen, dat niet goed sloot, dicht doen. Bjj deze poging raakte hij de macht over bet stuur kwijt, waardodk de auto begon te slin- geren. Op dat oogenbllk kwam juist een met zand geladen vrachtauto voorbij, waarmee de perso- t.enauto in botsing kwam. De heer P. werd uit den wagen geslingerd en bleef zwaar gewond op den weg liggen. Dr. Mestrom, geneesheer van de nabijgelegen St. Jozefstlchtlng, verleende de eerste hulp. Per ziekenauto is het slachtoffer in levensgevaar lijken toestand naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De Krijsraad te Haifa heeft twee Ara bieren wegens het zonder vergunning dragen van wapenen ter dood veroordeeld. zoek, waarbij rekening zal worden gehouden met het vestiglngsverdrag van 28 Juli 1934. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6. Telefoon 4530 en 4220 PEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Koopoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon SI. ABONNEMENTSPRIJS: Mol Inbegrip van gratie ongovallenverzoke- ring: voor Alkmaar ƒ2.per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaar Y 230 por kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaamestad - Haarlem. LUIK, 28 Juni (Belga) Vanochtend is het proces tegen de weduwe Becker voortgezet met het getuigenverhoor, De verdediging vroeg het hooren van deskun digen, die kort geleden gehoord zijn in een zaak betreffende digitalineverglftlglng in een ander rechtsgebied en door hun wetenschappelijke rap porten aanleiding hebben gegeven tot ontslag van rechtsvervolging. ZU zouden opheldering kunnen verschaffen over de mogelijkheid, dat de feiten daar gelijk zijn aan die, welke de we duwe verweten worden. Er zou slechts sprake zijn van een wetenschappelijke demonstratie, waaraan de verdediging echter groote waarde hecht. Het Hof zal over dit verzoek beslissen. De vanochtend gehoorde getuigen hebben geen dingen medegedeeld, die de meening omtrent de verdachte zouden kunnen veranderen. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper rubriek 10 ct. per regel Bij het begin van den burgeroorlog, in Juli 1936, telde dit bisdom 160 priesters, waarvan er thans nog 31 in leven zijn. Al de overigen werden door de marxisten Vtt^— moord. Daar het bisdom Barbastro 154 pa rochies telt is iedere geestelijke thans ge noodzaakt om meerdere parochies te- bedie nen. Zoo moet b.v. de pastoor van Graus 14 parochies bedienen en de pastoor van Benas- que 12. Uit Hankao wordt gemeld, dat na het uitstel van het vertrek der Duitsche mili taire adviseurs het gerucht in omloop is, dat de Chineesche regeerlng hun geen ver gunning sou geven vóór het einde der vjj- andeUjkheden te vertrekken. Berlijn ma Hankau gedreigd hebben met een verbreking der diplomatieke betrekkin gen, indien de Chineesche regeerlng het vertrek der adviseurs sou verhinderen. Men kent nog niet de reden, welke op het laatste oogenblik de Duitsche adviseurs hééft doen blijven, doch volgens Havas moet dit feit de reeds ernstige spanning tusschen Berlijn en Hankau nog hebben doen toenemen. De ambassadeur van China te Berlijn, dr Tieng Ong Sjen, keert vandaag uit Zwitsei- land, waar hj) zjjn vacantle heeft doorgebtscht. to Berlijn terug. Over een maand zal hij defi nitief uit Berlijn vertrekken. De Duitsche autoriteiten zijn reeds In ken nis gesteld van zijn aftreden. Zijn opvolger. In Chineesche kringen geeft men mee’ en meer toe, dat het Derde Rijk, dat langen tijd beeft geprobeerd zijn handels- en politieke belangen in China in overeenstemming te brengen met zijn anti-bolsjewistische politiek, welke Duitschland met Japan verbindt, thans met zijn, sympathie sterk overhelt naar Japan Ten aanzien van de Duitsche militaire missie in China verklaren Chineesche krin gen te Berlijn, dat deze Duitsche adviseurs door de Chineesche centrale regeerlng wa ren aangeworven op de basis van indivi dueels overeenkomsten, soodat een ctmse- tieve terugroeping «noet worden uitgelegd als een onvriendelijke daad tegenover China. Er is een nieuwe opdracht gezonden aan Hodgson er te Burgos op aan te dringen, dat dit antwoord spoedig zal worden gegeven, en er on verwijld mede naar Londen terug te keeren. De dijken zijn doorgestoken op ongeveer 25 KM. ten Zuiden van Kaojoe. op 27 Juni JJ- met het doel de Japansche zuiverintgscampagne te vertragen door de velden oneer, water te zetten, aldus het Japansche persbureau. De resten der Chineesche troepen, ondrr bevel van de generaals Joe Soe Tsjoeng en Soen Lier Tsjoeng trekken samen nabij Hwaiyin, in het Ncorden van de provincie Kiangsoe. Een deei hunner echter is er in geslaagd Zuidwaarts op te trekken en de dijken van het Groote Kanaal te vernielen Van Schiphol vertrok het K.L.M.-vliegtuig ,JEmoe”, het eerste Indië-vliegtuig, dat aansluiting in regelmatigen lijndienst op Australië zal geven. Voor het vertrek overhandigd^de voorzitter van den Raad van Bestuur der KJtJ.LM., de heer E. Enthoven, aan den gezagvoerder, den bekenden piloot, A. Viruly, een vlag in Australische kleuren, <die op het vliegveld Tjtlilitan aan den gezagvoerder van het aansluitende vliegtuig naar Australië zal worden overgegeven 1 Neerlands vlaggen wapp’ren vroolij.k, Alom klinkt een blijde wijs, Veel gedachten gaan vandaag weer Naar het wit Soestdijksch paleis. Want daar is een vader jarig. En een echtgenoot, een zoon, Een verjaardag is óók feestdag Op de treden van den troont Maar niet enkel de familie Viert daar dat geboortefeest, Héél ons land voelt zich vereenigd In eenzelfden, blijden geest. Nu de Prins der Nederlanden Heden zijn verjaardag viert» f Bidt men méér dan and’re dagen Tot Dengeen, die ’t Al bestiert, Dat Hij zegen blijve schenken In het nieuwe levensjaar i Aan.de hoop, de vreugd van Neerland: Het geliefde Prinsenpaar. Wat de Prins in ’t verder leven Nog voor moois en goeds verwacht Dit jaar was een jaar van vreugde, Daar ’t den titel: „Vader" bracht. Moge God Zijn zegen schenken Aan den Vader, aan het Kind, Aan de Moeder en aan allen, Die deez’ dag van vreugd verbindt. HERMAN KRAMER WEENEN, 28 Juni. (Havas). Uit gezagheb bende bron verneemt Havas, dat in de afge- loopen weken te Weenen honderd leden der 8 A. zijn gearresteerd.; Gezaghebbende kringen beweren, dat deze arrestaties niet gemotiveerd worden door feiten van polltieken aard, doch door delicten, die door de gearresteerden werden gepleegd, doch niet nader werden onthuld. De mannen zijn te Weenen opgesloten. Gezaghebbende kringen verklaren, dat deze arrestaties aanleiding hebben gegeven tot ze kere in het buitenland verspreide geruchten over spanning, welke in den boezem der partij zou bestaan, en over een beweerde revolte in de 8. A. Volgens een bericht in het Katholieke week blad „The Tablet” zijn thans de juiste cijfers gepubliceerd over de verliezen der Spaansche geestelijkheid van het bisdom Barbastro. kalm. Wat Schuschnigg betreft, beweert men nog steeds, dat hij zich te Weenen Jn hechtenis bevindt, om hem te onttrekken aan betoogin- Ben van «s zUM oor bevolking.” Deze erkenning is geschied bjj de uitwisse ling van nota’s tusschen de Japansche en de Fransche autoriteiten te Peiping. Naar verluidt, omvat de regeling, die ten aanzien van het ge beurde tot stand is gekomen, o. m., dat een monument zal worden opgericht door het Ja pansche leger nabij het tooneel der tragedie. Op dit monument zal de spijt van het Japan- sche leger over het gebeurde in Chineesche karakters worden aangebracht. Dinsdagmiddag ruim kwart over drie is een auto, bestuurd door jhr. Van Suchtelen van der Haere uit Odoorn en waarin mede gezeten was mevr, baronesse Bentinck tot Buckhorst uit Beerze, bij het passeeren van den onbe waakten spoorwegovergang te Ommen, welke zich op het landgoed van baron Bentinck be vindt., gegrepen door den locaaltrein, welke 15.17 uur uit Ommen naar Coevorden was ver trokken. De trein was reeds op vollen gang en kwam tweehonderd meter verder tot stilstand. De wagen werd ongeveer vijftig meter meege sleurd en totaal vernield. De bestuurder kwam, behoudens enkele lichte ontvellingen, met den schrik vrij. Baronesse Bentinck werd evenwel ernstig; BQwond en brak beide beenen. Nadat dr. Wlldésyanck de Bléeourt uit Ommen de eerste hulp had verleend, is zij in ernstlgen toestand naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd. De locomotief derailleerde bjj de bot sing, waardoor het treinverkeer op deze Hjn, welke enkel spoor heeft, eenige uren volkomen was gestremd. Een opruimingsploeg slaagde er tegen vijf uur in de machine weer in de rails te brengen. De reizigers moesten in dan trein blijven, aangezien er geen andere communi catie was. De auto schijnt op den overweg, die gevormd wordt door een gewoon zandpad, zijn te blij ven steken door het afslaan van den motor. PARIJS, 29 Juni. (Havas) Het Fransche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken deelt mede: In antwoord op verklaringen van de Fransche ambassade te Berlijn heeft het rijksminlsterie van buitenlandsche zaken uiteengezet, dat de aangifte voor de registratie van hun bezittingen in Duitschland niet behoeft te worden gedaan door Fransche Joden, die hun domicilie gewoon lijk buiten Duitschland hebben, tenzij het ge ëmigreerde voormalige Duitsche'onderdanen be treft. Anderzijds zal, Ingeval bezittingen, welke toe- behooren aan Fransche Joden, die hun domicilie In Duitschland hebben en welke op geregelde vijze zijn aangegeven, door de Duitsche autori teiten zouden worden beschouwd sis vallende onder de bepalingen der desbetreffende Duitsche verordening van 26 April IX, elk geval afzonder lijk het onderwëTp zijn van een speciaal onder- LONDEN, 29 Juni (Havas) Donderdag zal in het Britsche Lagerhuis gedebatteerd worden over de kwestie in hoeverre de „Official se crets act” ook voor parlementsleden geldt. Het Ministerie van Oorlog deelt mede, dat «1» generaal, die het bevel voert over het Oostelijke militaire district van den Legerraad opdracht heeft gekregen, onmiddellijk een commissie van onderzoek in te stellen, die zal moeten na taan, onder welke omstandigheden openbaar heid is gegeven aan strikt geheime inlichtingen inzakt de luchtverdediging. Het Britsche ministerie van Oorlog heeft een volledige reorganisatie van de lucht bescherming bekend gemaakt. De tegenwoordige sterkte der territoriale lucht- afweereenheden bedraagt 43.000; zij zullen wor den uitgebreid tot 80.000 k 100.000. Deze eenheden zullen de luchtstrijdkrachten bjjstaan bjj de verdediging van het grondgebied. Een onderzoek zal thans worden ingesteld naar de steensoort van dit metselwerk om vast te stellen of deze inderdaad uit de 14e eeuw dateert. Deze vondsten zijn panleiding geworden, dat de ontgraving thans op dezelfde diepte over een terrein van 100 M2 zal worden voortgezet en dat geleidelijk over het gehèele terrein tot grootere diepte zal worden gegraven. LONDEN, 28 Juni (Reuter) Het ministe rie van oorlog deelt mede, dat bevel is gege ven direct een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder een zeer geheime inlichting inzake de verdediging tegen aan vallen uit de lucht Is onthuld. Volgens den polltieken redacteur van de „Evening Standard" was hetgeen de afgevaar digde Sandys in het Lagerhuis heeft medege deeld, slechts aan vijf of zes personen bekend. Het betreffende document bevatte zeer go? heime bijzonderheden over de vervaardiging van luchtafweergeschut en verdedigingsplan nen, die van het grootste belang zouden zijn voor een eventueelen vijand. Chamberlain heeft in het Lagerhuis, in ant woord op een vraag over de gisteren ter sprake gebrachte „official secrets act” medegedeeld, dat dfe regeering zich voorstelt een kleine commissie van onderzoek in deze aangelegen heid in het leven te roepen, welke een dracht zal krijgen overeenkomstig van Sandys. t». Deze belangrijke wijziging in de Chiree- sche diplomatieks vertegenwoordiging te IT

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1