Twee parelen van Normandië Indië financieele toestand I 4 KAREL I s SI EEN VERBIJSTERDE VOLKSVROUW DE LESSEN DER CRISIS- JAREN VERGETEN? Lucht Verdediq'!iqs Fonds Nadere regeling tandheelkundigen HET WONDER VAN MONT ST. MICHEL r NCAN4 VMJWJuEdLf Ook Uw steun! aan gevolgen overleden i j WOENSDAG 29 JUNI 1938 Naar Kaap La Hague Onaardsche schoonheid Wetsontwerp ingediend EERSTE KAMER Het jubileum der L.V.A. NEDERLAND—DUIT SC HL AND Fietser doodelijk gewond de traliteit Weer een naturalisatie- debat Zeer vele leden hebben bezwaar tegen het terugnemen van de vastgestelde vergoeding voor legervliegtuigen Officieele opening van huisvlyt- tcntoonstelling Verschillende ontwerpen aangenomen H.M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK ver sterking van onze Neu- De organisatie van het examen in 1930 heeft niet voldaan aan de bedoeling van den wetgever VROUW SLAPEND OP STRAAT AANGETROFFEN DE „KARIMATA” IN DEN STORM Een lange reis, die uiteind elyh beloond werd DOOR EEN VRACHTAUTO MEEGESLEURD y! er Een versterking van vlieger-reserve is JVo< geen overeenstemming be treffende nieuwe transfer- overeenhomst jongelui tot te Te hoog subsidie voor wereldtentoonstelling Drie modellen en drie melanges in dezelfde prijsklaste. Een prachtzerie van Zendt Uw bijdrage aan het Het Luchtverdedigings- fonds stelt financieel in staat vlieger opgeleid worden. De verdeeling der vlootkosten ‘4 ii I. A. worden zonder De regeeringspersdlenst deelt mede. het weer steeds onstui- 9 be ver- gronden hun stem daaraan niet kunnen geven. De Mont Saint-Michel. een wonderlik bouwwerk op hoops rotsen acht het betreffende Een en ander leidt tot de conclusie, dat de organisatie van het examen in 1930 niet aan de bedoeling van den wetgever van 1939 recht heeft gedaan en wijst bovendien den weg aan. langs welken redres mogeUJk is. Het wetsontwerp bedoelt dit redres mogeltjk te maken voor degenen, die tot het examen in 1930 sUn toegelaten en daarvoor niet zijn ge slaagd, zonder onderscheid. -> Het deelnemen aan een vooronderzoek wordt gesteld als voorwaarde voor bet afleggen van het examen, opdat de betrokkenen in de ge legenheid zijn, zich daarvoor behoorlijk voor te bereiden. be- van re eenmaal aan den trein, die ondervond, toen de trein niet langer verkoos hen mee te nemen en sU hun toevlucht tot een autocar moesten nemen. Br ging een gejuich op van Je-weUte, toen een tunnel, dien men even voor Cherbourg wist, trein en Inhoud In duisternis hulde. Aan boord was weer het noodlge om op krachten te komen en de kok had dezen avond druk werk. r 1 tijken, welke zij een uitkomst acht „in deze benarde tijden". „Zelf kom Ik uit een Groot gezin, al de ellende heb ik daarin beleeft geen jeugd gehad dat heeft mij ook Doen besluiten op een leeftijd te huwen waarop gezinsvorming aldus een evenwel niet uitvoerbaar, ®cht ontwikkelde. Spoedig daarop nam de vlle- van den vrachtauto krachtig remde. Desondanks greep de vracht auto den wielrijder, die verscheidene meters werd meegesleurd. Het sterke remmen ha$i tevens tot gevolg, dat de vrachtauto over den kop sloeg. De be stuurder kwam er zonder letsel af, maar de fletser L., een timmerman, die op weg was naar Dultschland, werd met zware verwondin gen naar het St. Jozef-Ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij hedenmorgen ia over leden. Van andere zijde werd opgemerkt, dat, in vergelijking met het op de Rijksbegrootlng voor dit doel uitgetrokken bedrag, van Ned.- Indië niet te veel wordt gevraagd. V Postgiro 287177 Dea Haag, tea name van da Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Op den Valkenburgerweg, onder de gemeente Klimmen, is een doodelijk verkeersongeluk ge beurd. Omstreeks seven uur reden een vrachtauto en een autobus elkaar tegemoet. Voor den vrachtwagen, bestuurd door L. uit Cadier en Keer, reed de fletser L. uit Heer, die meende den vrachtauto nog wel te kunnen pasar eren, voordat de autobus hem voorbij wou rijden. De manoeuvre bleek evenwel niet waarop de. bestuurder van den waaruit de son dlamant-kieurlge vonken spinten. •w—w eze volksvrouw is een van de 1 velen, die uit gebrek aan Gods- vertrouwen, uit angst voor natuur lijke verantwoordelijkheid, uit materi- gÜstische en egoïstische overwegingen tot voor God. niet- to- verantwoorden daden bereid Is. De zin van het leven op aarde, waarin wij slechts God hebben te dienen om daardoor den hemel te beërven, waarin wij liever heel de wereld moeten verliezen, dan schade lijden aan onze ziel, is haar niet alleen ontgaan, maar zelfs de elementaire be grippen van goed en kwaad zijn In haar verbijsterden geest zoodanig verward geraakt, dat zij het kwaad goed en het goed kwaad noemt. Hoe moeten, hoe kunnen zulke door den economischen nood verbijsterden gered worden voor het eeuwige leven, waarvoor zij gescha pen zijn, maar waarop zij in de duister nis van hun materlëele bestaan het uit zicht hebben verloren? Op de eerste plaats door een goede, positief christe lijke gezinspolitiek, die ook voor groote gezinnen de materlëele mogelijkheid opent van een menschwaardig bestaan, die den last der materlëele verantwoorde lijkheid voor hen, die een huwelijk slui ten, verlicht, die een natuurlijke orde schept, waaruit het bovennatuurlijke leven met Gods genade gemakkelijker' kan opbloelen. Niet alleen overdadige rijkdom, maar ook bittere armoede kan den weg naar den hemel zoo nauw ma ken als het oog van een naald. Dit is de heilzame les, welke uit den brief van deze deerniswekkende volksvrouw valt te trekken. nder de vele brieven, al of niet I bedoeld als ingezonden stuk, welke dagelijks onze redactie bereiken, bevindt zich zoo nu en dan een treffend menschelijk document, dat in al zijn onbeholpenheid van stijl en schrift het kenmerk van levensechtheid draagt. Zoo ontvingen wij dezer dagen egn schrijven van een volksvrouw, dat eek - ontstellend beeld geeft van de demora lisatie. welke de langdurige econoihlsche crisis met haar sociale ellende in be paalde volksmilieu’s tot gevolg heeft ge had. Deze volksvrouw, die gezien de ter men, welke zy gebruikt, vermoedelijk van katholieken huize is, behoort blijk baar tot de klasse der door materieele zorgen verbitterden, die het spoor naar den hemel bijster raakten. Zij meent een pleidooi te moeten houden voor de actie van den Neo-Malthusiaanschen Bond en diens tegennatuurlijke prac- Zondagmiddag is de twaalfjarige jongen F. Adema te Winschoten bij het spelen op een Pvaam in het water gevallen. De knaap werd •Poedig op het droge gehaald en naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. Ofschoon de toestand zich Maandagavond vry gunstig liet aanzien, ver anderde deze in den loop van den avond zoo danig, dat d« jongen Dinsdagochtend is over laden. H. M. de Koningin vertoeft vandaag voor de viering van den verjaardag van Prins Bernhard op het paleis te Soestdljk. tuigmaker J. P. van Schaick, in de groep nlet- vakwerk, evenals aan sergeant Wljland. In de groep vakwerk, korporaalssoldaten en burger- vliegtulgmakers, behaalden korporaal-vllegtuig- maker Vis en burger-vliegtulgmaker C. F. A. Hllhorst een eersten prijs. In de groep niet-vak- werk voor dezelfde categorie behaalde een eer sten prijs de soldaat-vliegtulgmaker 3. de Jonge. De tentoonstelling is geop^kd tot en met Don derdag 7 Juli. De minister van Sociale Zaken heeft in gediend een wetsontwerp tot nadere n»irie- nlngen in sake de tandheelkunde. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend; De wetgever heeft in 1939 aan al degenen die vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepasten zonder de bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst te hebben ver kregen, en die niet later bevoegd waren ver klaard tot het uitoefenen der prothese, een kans willen geven, alsnog van hun bekwaam heid hiertoe te doen blijken. Te dien einde te een practisch examen ingesteld en afgenomen. De opzet van bet examen schijnt den minis ter evenwel niet zoo deugdelijk te zijn geweest als uit een oogpunt van de door den wetgevet beoogde doeltreffendheid noodlg ware geweest Onder groote belangstelling van militaire autoriteiten heeft Dinsdagmiddag in hotel Huis ten Halve te Soesterberg de commandant van de L.V.A., overste F. A. van Heyst, de huisvüjt- tentoonstêlling, georganiseerd door de onder officieren der militaire luchtvaart, ter gelegen heid van het zilveren jubileum der militaire luchtvaart te Soesterberg, officieel geopend. Spr. bracht hulde aan de inzenders der fraaie werkstukken, daar deze hebben getoond fraaie karaktereigenschappen te bezitten om naast het technisch kunnen in vrijen tijd de gezegende huisvlijt te beoefenen.- De huisvlijt speelt vol gens spr. een belangrijke^ rol in de ontwikkeling van een volk. Hij dankte allen, die hadden medegewerkt, deze tentoonstelling tot stand te brengen. De genoodigden maakten daarop een rond gang over de smaakvol Ingerichte expositie, waarbij tal van fraaie werkstukken vielen te bewonderen. Interessant is ongetwijfeld de his torie van bet luchtvaartbedrijf in Soesterberg in de afgeloopen periode. Dit werkstuk van den adjudant-onderofficier O. O. Klaui kende de jury een tweeden prijs toe. Hij ontving tevens den extra-prijs van H.M. de' Koningin. Eerste Waren er den volgenden dag pessimisten, die na de ervaringen van Maandag tegen een reis naar Kaap La Hague opzagen, de weinige thuisblijvers zijn zwaar gestraft door de onbe schrijflijke pracht, die zij gemist hebben. Was de autotocht op slch-zelf reeds een heerlijkheid, de rotsen aan Kaap La Hague met de kobalt-blauwe see, die aan de Zwitsersche meren deed denken, waren zoo imposant en betooverend. dat we ons in een andere wereld voelden opgenomen. We werden nu door een der mooiste streken van Frankrijk gevoerd naar het schitterende Cotentin. het schiereiland van Cherbourg. Langs diepe dalen en meer rustige valleien met akkers, waarop de eerste halmen omhoog schoten, door knusse stadje» met hulzen uit een operette. Alles ademde daar een rustige, landelijke sfeer. Er zat een climax In deze reis, want wat we aan Kaap La Hague bewon derden. scheen al het andere, hoe mooi ook, te vervagen en juist die grilligheid en woeste pracht der natuur waren in staat onze ziel tot rust te brengen. Halsbrekende toeren werden op die puntige rotsen verricht om zoo hoog mogelijk te komen, want het scheen alsof we door de immense schoonheid der zee hier niet verzadigd konden worden en altijd meer wilden. Terug zochten de auto’s zooveel mogelijk de kust en lang nog hield de aanblik van de mysterieuze zee ons gevangen. Geen wonder, dat in dit land een schilder als Millet geboren werd, wiens standbeeld we in Grévllle pas seerden. Zoo namen we de beste Indrukken van Nor mandië mee. Des avonds zou de kapitein im mers het anker lichten om naar Bigeland over te steken. Daarover in een slot-artikel. (Slot volgt) De organisatie van dat vooronderzoek ia al dus gedacht, dat in enkele plaatsen des lands eenige malen aan de examinandi gelegenheid wordt gegeven, werkzaam te zijn onder leiding en toezicht van een ot meer, door den minister aan te wijsen, tandartsen, die rich omtrent de practische bekwaamheid dan reeds een voorloo- pig oordeel kunnen vormen. Daardoor sai het tevens mogeUJk worden gemaakt, dat de be slissing niet alleen afhankelijk is van de pres taties op het examen. Dit laatste wordt in het ontwerp uitdrukke lijk gestipuleerd als een voorwaarde, welke dient te worden In acht genomen by de voor het vooronderzoek en het examen vast te stel len regelingen. Hierbij zal bovendien slechts één examencommissie voor alle candidaten mogen worden ingesteld. Het ligt in de bedoe ling, dat zooveel mogelijk degenen, die het vooronderzoek leiden, eveneens deelnemen aan het afnemen van het examen. Het ligt in bet voornemen van den minister, te bevoroeren, dat het examen zoo spoedig mogeUJk plaats vindt, zoodat de noodzakelijke uiteindelijka af wikkeling van dese quaestle binnenkort haar beslag krijgt. De minister heeft van deze gelegenheid te vens gebruik gemaakt, om te trachten, no? een andere moeilijkheid, welke rich op dit gebied voordoet, tot oplossing te brengen. Het betreft hier de bevoegdheid van de tandheelkundigen. Thans wordt voorgesteld om aan de tandheel kundigen, behalve de bevoegdheid tot het toe passen van de tandprothese, de bevoegdheid te geven tot het doen van extracties in alle ge vallen. Voorgesteld wordt echter hun bevoegdheid te limiteeren tot de behandeling van personen van zestien Jaar en ouder. Dit wetsontwerp is tot stand gekomen na een veelzijdig overleg, waarbij den minister is ge bleken, dat de organisaties van de het meest bij dese zaak betrokkenen met den inhoud van het ontwerp in hoofdzaken instemmen 'oor zoover dat niet het geval is, Md de tot stand koming der voorgestelde regeling aonder te genkanting worden aanvaard en zal eventueel by de uitvoering medewerking worden ver leend. uitgesloten was”, aldus bekent deze volksvrouw met een verbijsterende openhartigheid. Deze bekentenis toont ons overtuigender dan -haar schimp scheuten op de actie van enkele R. K. studenten tegen den N. kfalthusiaan- schen Bond, tegen de inquisitie, het coe- libaat der priesters, die om hoogere motieven dan zij blijkbaar nog vatten kan, afstand doen van hun natuurlijke rechten als mensoh, en tegen de biecht, in welk een geestelijken afgrond zij is neergestort. Bewust heeft zij jaren lang gewacht, totdat zij wist, dat het huwe lijk, dat zij sloot, niet meer aan het eerste doel, waarvoor het huwelijk door God werd ingesteld, kon beantwoorden. En toch meent zij de Kerk te mogen verwijten, dat zij geen hoog „bescha vingspeil” bevordert en met het doel de middelen tracht te heiligen. Hqt doel, dat zij met haar laat jiuweiyk nastreef de, is echter allerminst heilig, evenmin als de middelen, welke de Neo-Malthu- riaansche Bond aanprijst om het hu welijk zijn doel te ontnemen. „Maar als de Kerk een achteruitgang van haar ledental te boeken heeft dan mag zij wel uitroepen mea culpa maxima cul pa,", aldus besluit zij haar van moreele verbijstering getuigenden brief. Het was Maandagmorgen vroeg uit de verren om den trein naar Mont Saint-Michel te halen, die om kwart voor acht uur van het Station Cherbourg-Maritime zou vertrekken. Gelukkig voor de laat-komers nemen de Fransche Spoorwegen het niet zoo nauw en het was ver over tijd, toen een klein locomotlefje eenige wagons met slaperige menschen de bergen op trok, om daarna weer te dalen, waarna bet opnieuw puffend en blazend omhoog ging. Soms scheen het den krachten van de machine te boven te gaan en vreesden we ergens in de woestenij, die deze streek was, achter te zullen bleven, maar we zijn er toch gekomen. Op den terugweg werden voor een steile helling echter eenvoudig een paar wagons afgekoppeld en moesten fle reizigers maar zien, dat zij aan het volgende station kwamen. Voor de vroo- Hjkheld was dit evenwel zeer bevorderlijk, maar toch hebben we tijdens deze reis met trots aan onze Nederlandache Spoorwegen gedacht. Nu en dan hadden we een wijden blik over het Normandische land met zijn woesten grond en een bebossching. waar men alles maar luk raak had laten groeien. Een mooi werkobject voor onze Heidemaatschappij. De ongerepte natuur had echter een eigen schoonheid en vooral, wanneer men op den achtergrond een glgantischen, eveneens weelderig met boomen en planten begroeiden, bergtop zag oprijzen, kwam men onder den indruk van dit grootsche natuurtafereel. Dan weer reed men over een meer vlak gebied, waar een enkele vervallen hoeve stond, die zeer schilderachtig in de om geving uitkwam. Het weer was echter warm en de reis was ver.... Teleurstelling, wanneer bij een tusschenstation gestopt werd en het doel van de reis toch nog niet bereikt Meek te zijn. Een ware aanval werd op den garcon gedaan, die met een karretje vol flesschen landwjjn langs den trein zeulde en toen het wachten wel wat al te lang duurde, ging men met den sta tionschef een' praatje maken en liet zich in wijden in de geheimen van het seinwezen der Fransche Spoorwegen, zoodat men op een ge geven oogenbllk den zeereerwaarden heer Drost met een roode vlag zag zwaaien, alsof hy de, aanvoerder was van een party, die hij op zooveel plaatsen met zijn welsprekend woord veroordeeld beeft. Tegen den post van ƒ300.000 voor deelne ming aan de in 1939 te New-York te houden tentoonstelling werden van verschillende zij den bedenkingen geopperd. Veie leden vonden in de onzekerheid omtrent den stand van 's lands financiën aanleiding, om hun bezwaar kenbaar te maken tegen de toekenning van een zoo hoog subsidie, te meer omdat bij an dere posten in deze afdeellng voor welvaarts- doeleinden zeer bescheiden bedragen zijn aan gevraagd. Verscheidene van deze leden merkten hierbij op, dat het nut van tentoonstellingen hoe langer hoe meer betwijfeld wordt. Vele leden betwijfelden, of de cijferop stelling der memorie van toelichting over de te verwachten middelen en uitgaven wel een zuiver beeld geeft van den werkelijken financieelen toestand. Nadat de „Karimata" Maandagmiddag het baggeren had moeten vstaken in verband met bet stormachtige weer en aflossing van de aan boord bevindende dagploeg niet mogeUJk bleek, heeft de .jStortemelk" in den loop van Dinsdag opnieuw een poging gedaan, den hag- germolen te naderen, doch het vaartuig moest onverrichterzake terugkeeren. Dinsdagavond vrerd het weer steeds onstui miger. Er woei een Zuld-Wester storm, die te gen middernacht een kracht van zeven tot gende storm nog aanzienlijk in'kracht toe en om één uur vannacht werd een windsterkte van tien geregistreerd. De „Karimata" hield zich, voor zoover men t van de kust kon waarnemen, uitstekend. Aangezien de windrichting in hoofd zaak zuidelijk was, had de molen nog een se- kere mate van beschutting. De bemanningen der sleepbooten houden voortdurend een oog in het zeil, om zoo noodlg onmiddellijk assistentie te verleenen. Later in den nacht verflauwden de contouren van het gevaarte door de voorbij trekkende regenbuien vrijwel geheel. In verband met het feit, dat nieuwe vraag stukken onder de oogen moesten worden ge- rien, was het nog niet mogeUJk, overeenstem ming te bereiken. Om die reden werd overeen gekomen de bestaande transferovereenkomst te verlengen tot 31 Augustus 1938. De onderhandelingen vinden voortgang. De regeeringspersdlenst deelt mede, dat de besprekingen tusschen de Nederlandsche en de Duitsche delegaties over een nieuwe transfer overeenkomst met Dultschland deze week wer den voortgezet. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende- de goedkeuring van de besluiten van den Qouverneur-Oene- raal van Nederlandsch-Indië tot: X. Wijziging en aanvulling van onderscheidene afdeelingen der be groot ing van Nederlandsch- Indië voor het dienstjaar 1938; Vaststelling van afdeellng 6 b (landsdruk kerij) van voornoemde begrooting. - Verscheidene leden stelden als hun oordeel voorop, dat de onderhavige voorstellen weinig getuigen van den vasten wil der Nederlandsch- Indische regeering om de noodlge soberheid tn de verhooglng van uitgaven te betrachten, wanneer er eenige verbetering in een econo mischen toestand merkbaar is. Hierbij hadden zij onder meer het oog op de hooge uitgaven voor gouvernementsgebouwen. Uit het gegeven overzicht van de te verwach ten eindcijfers toch blijkt, dat behalve de reeds in de oorspronkelijke begrooting voor 1938 verwachte hoogere middelen ook de dragen der „verbeterde middelenramlng” ƒ30.300.000 ten volle zijn gebruikt en dat bo vendien nog een tekort verwacht wordt van ruim 6.6 mlllioen gulden. Deze begrootingsuitkomsten geven den in druk, dat met de lessen uit de crisisjaren wei nig rekening wordt gehouden. Eindelijk werd het uithoudingsvermogen der vermoeide reizigers beloond en als een teeken van het beloofde land, ontwaarde men in de verte weer het wazige blauw van de zee, die we spoedig zeer dichtbij zouden langs stoomen en Ja, daar in het verschiet teekende zich aan den hemel op een hooge rots reeds het silhouet van een klooster met een ranken toren af. Een overweldigend gezic t bood even later het grootsche monument, da^ ver boven de aarde verheven scheen en toer den' voet van den berg waren ons er vlak bij bracht, verlaten hadden, kregen we eerst goed een indruk van dit wonder van architectuur, waaraan men verschillende stijlen herkende. Mont St. Michel is ongetwijfeld een der schitterendste monumenten van de wereld en het lag dan ook volkomen voor de hand, dat de staat de zorg voor het onderhoud op zich nam. nadat met de Fransche revolutie de Be- nedictijner-monnlken er uit verdreven waren. De geheele wereldgeschiedenis is in deze abdij, met den opbouw waarvan reeds in 600 werd begonnen, terug te vinden. - Rondom de primitieve Karolingische kerk liggen eenige zalen in Romeinschen trant ge groepeerd. Op het meer noordelijke gedeelte van de rots strekt zich het Gothlsche gedeelte van de galerij uit en de abdlj-kerk zelf met haar vele crypten geeft een ontwikkeling te zien in de Fransche kerkelijke bouwkunst van den Romaanschen stijl af tot den lateren klas sieken toe. Een pittoresk bergstraatje voert naar de eigenlijke abdij en men passeert grappige win keltjes, waar souvenirs luid worden aangepre- zen of de toeristen in zangerig Fransch worden uitgenoodigd een koelen dronk te nemen. We doen dit bij voorkeur op een van de uitgestrekte terrassen, terwijl we uitrien op de zee, die ver beneden ons stoeit met een schitterende gol ving. - -- - doet Intusschen valt ons oog ook op den wal, waarmee het geheele bouwwerk is omgord. Een merkwaardig overblijfsel van de militaire ar chitectuur van het einde der middeleeuwen. De Mont St. Michel heeft zich in onze her innering vastgezet als een onuitwlschbaar beeld en het is alsof we eerst nu door deze myste rieuze schoonheid geraakt zijn, zoodat we den schrijver in de R.R.R. Inderdaad gelijk moeten geven, dat de voldoening voor dezen Inderdaad zwaren tocht, waarover des avonds door velen gemopperd werd, eerst veel later komt. Natuurlijk was ook de thuisreis de ,31ba- jak” was deze dagen immers ons vertrouwd home een pelgrimage vol bittere klachten, maar au fond rijk aan goede scherts. Wij ver telden reeds, hoe goedmoedig de plagerij werd opgevat, die een groot deel van ons gezelschap In de Dinsdagavond gehouden vergadering wer den de afdeelingen samengesteld. Daarna wordt de vergadering geschorst, op dat de afdeelingen hun voorzitters en onder voorzitters kiezen. Na heropening wordt medegedeeld, dat be noemd zijn tot voorzitters de heer De Jong, Van Asch van Wijck. De Zeeuw, Van Basse van IJsselt en Van Citters; tot ondervoorzitters de heeren Van Voorst tot Voorst, Mlchlels van Kes- Senich, Vorrink, Diepenhorst en Janssen. Verschillende wetsontwerpen i-Z1:. debat en zhst. aangenomen. Dinsdagnacht omstreeks drie uur trof qpn voorbijganger in de Prinses Julianalaan te Rot terdam een ongeveer 33-jarige vrouw aan, die op het trottoir lag te slapen. Een agent van politie, die werd gewaarschuwd, bracht de vrouw over naar het politiebureau aan de Hoflaan. Zij had een oude wond aan den rech terarm, maar zij wilde niet verklaren, waarvan deze het gevolg was. Op alle vragen bleef rij zwijgen. Aangezien de politie niets van haar kwam te weten, liet zij de vrouw per auto van den geneeskundigen dienst overbrengeh naar het ziekenhuis aan den Cooisingel. Dinsdagmiddag vervoegde zich op het hoofd bureau van politie te Rotterdam een zekere S„ wonende aan den Hang aldaar, die mede deelde. dat zijn echtgenoote de woning bad verlaten en daarin tot op dat oogenbllk niet ■J was teruggekeerd. De man gat daarbij een signalement op, dat precies overeenstemde met dat van de ongeveer 33-jarige vrouw, die, zoo- als reeds gemeld, in den nacht van Maandag op Dinsdag in de Prinses Julianalaan slapen de was aangetroffen en toen geen inlichtingen omtrent haar herkomst kon of wilde geven. Voorloopig is zij nog ter observatie in het zie kenhuis aan den Cooisingel gehouden. Verscheidene van deze leden wezen er boven dien óp, dat dit voorstel niet geheel kan wor den afgescheiden van de verdeeling van de vlootkosten tusschen Nederland en Indië. Tegen de behandeling van het wetsontwerp betreffende het departement van Marine had men vrijwel algemeen overwegend bezwaar. Daarin is verwerkt de uitkomst van de te wij zigen verdeeling van de koeten der vloot in de Indische wateren. Over den, inhoud van deze nieuwe regeling en over de beginselen, waar van daarbij wordt uitgegaan, laat deze Memo rie van Toelichting zich evenwel niet uit. In tegendeel: de minister kondigt aan, dat deze aangelegenheid meer in den breede besproken zal worden in de Memorie van Toelichting betreffende het spoedig in te dienen wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk XII voor 1938. De behandeling van het thans aan de orde zijnde wetsontwerp, waarin feitelijk over de verdeeling van de vlootkosten wordt beslist, dient dus, naar men meende, niet aan de be handeling van t aangekondlgde ontwerp vooraf te gaan. Men zou daarom den minister in overweging willen geven, de intrekking van dit wetsontwerp te bevorderen. Zou de minister hiertoe niet bereid zijn, dan zou men tegen de behandeling van dit wetsontwerp voorloopig bezwaar maken. Sommige leden vroegen, of in de Memorie van Toelichting de financieele consequenties van de nieuwe vlootkostenverdeellng voor de Indische begrooting voor 1938 wel volledig zijn weergegeven. Aan de orde is daarna een aantal naturalisa tie-wetsontwerpen. De heer VAN CITTERS (A.R.) wenschelijk, de wetsontwerpen Bondareff en Echternach cx aan te houden, omdat daarop twee Belgen voorkomen, die voor de Belgische wet aan een bepaalden termijn zijn gebonden. De heer VAN VE88EM (NBB.) zegt, dat wederom de N.S.B.-fractie in de afdeelingen be zwaren tegen deze massa-naturallsatle heeft gemaakt. Al deze vreemdelingen beschikken over een deel van den nationalen arbeid, terwijl er meer dan 400.000 werkloozen zijn. Een tweede bezwaar bestaat in het gevaar van wijziging der ethnische samenstelling der bevolking. Van de nieuwe Nederlanders zijn ten minste 1030 pet. van Joodschen bloede. De heer DE ZEEUW (8. D. A. P.) komt ei tegen op, dat de vorige spreker een anti-Jood- sche rede hield. Spr. hoopt, dat men hier te lande niet komt lot pr act ij ken, die men in Dultschland toepast op grond van theorieën, als hier verkondigd. De minister van Justitie, de heer GOSELING, zegt, dat de Kamer weinig sympathie zal heb ben voor de zooveelste herhaling: de lieer Van Vessetn heeft meermalen gewezen op die maasa-naturalisatie. Het gaat hier om een kwestie van werkver- deeling en om de vele ontwerpen die spr. bij zijn optreden vond. De aanvragen komen slechts in een ontwerp ni onderzoek betreffende de werkloosheid. Wat de ethnische samenstelling betreft, is er ook niets nieuws gezegd. Wat de qpmerking van den heer Van Citters aangaat, mCTkt spr. op, dat de Koning der Belgen de betrokkenen uit het Belgische staats verband heeft ontslagen, doch dat de termijn van een jaar inmiddels is verloopen. De indie ning der wetsontwerpen is wel tijdig geschied Spr. is afkeerlg van een dubbele nationaliteit. Deze zouden de Belgen dan even kunnen heb ben, doch wettelijk is er geen bezwaar tegen de nationalisatie. Spr. kan overigens de afkon diging wellicht nog even aanhouden. De wetsontwerpen, afzonderlijk in stemming gebracht, worden aangenomen. (Tegen de N. S. B), behalve de twee, bedoeld door den heer Van Citters. Diens voorstel tot aanhou ding der twee ontwerpen wordt verworpen met 19 tegen 9 stemmen (voor de A. R. en de Chr. Hist., de N. 8. B. had de zaal verlaten), voor- zooveel het eerste betreft. De heer Van Citters stelde geen prijs op stemming over het tweede. De vergadering wordt om tien uur gesloten. Uit de mededeelingen op blz. 6 der memorie van toelichting hadden vele leden de gevolg trekking gemaakt, dat binnenkort nog langrijke aanvullende begroetingen te wachten zijn. Hoewel zij ermede instemden, dat de regee ring de bedrijfskosten van de inlandsche dag bladen tracht te verlagen, konden verschillen- prijzen werden toegekend aan sergeant-vlieg- de leden de wijze, waarop de regeering deze hulp wil bieden, niet bewonderen. Zeer vele leden zouden er ernstig be swaar tegen hebben, indien de reeds ▼astgestelde vergoeding door Nederland aan Indië van rente en aflossing van het kapitaal voor legervliegtuigen ad ƒ1.326.669 thans werd teruggenomen. Niet alleen hadden dese leden bezwaar tegen het be roep, in dit verband op de verbetering van den financieelen toestand van India ge daan, maar ook en vooral tegen het feit, dat incidenteel een maatregel wordt vser- gesteld, die sakelijk en principieel van groote beteekenis te. Indien de minister dit voorstel handhaaft, souden rij op dese

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5