LAND KOC C E; AYAARTE H Tweede concoursdag te Hoorn uitnemend geslaagd i Het uitgestelde testament1} MAANDAG 4 JULI 1938 Westfriesche agenda Ui Eere-afd. gem. koren Afd. uitmuntendheid gem. koren BOVENKARSPEL le afd. mannenkoren ENKHU1ZEN Eere-afd. gem. koren Zangconcours le afd. gem. koren llll 3e afd. gemengde koren höogkaRspel - BLOKKER 3e afd. mannenkoren 3e afd. vrouwenkoren LUTJEBROEK 2e afd. gemengde koren OBDAM WESTERBLOKKER le afd. gem. koren 3e afd. gem. koren 1 PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT 3e afd. mannenkoren KROMMENIE 2e afd. vrouwenkoren 2e afd. gom. koren s Een zeer groot aantal belangstellenden Afd. uitmuntendh. gem. koren Afd. uitmuntendheid vrouwenkoren HET ARBEIDSGESCHIL IN DE STREEK van nog VOCALE KUNST-VAN GOED GEHALTE Volgent de jury overtroffen de prestaties van gisteren die verleden week Zondag o jGROOTEBROEK le afd. mannenkoren S Juli Afd. uitmuntendh. vrouwenkoren 2e afdeeling vrouwenkoren 3e afdeeling vrouwenkoren OOSTERBLOKKER 200 p en Petrus Cornells Jong; 2 uur Vespers. ■f - 4N MEMORIAM PATER G. DE BOER PAROCHIE O. L. VROUW VISITATIE Arti et Rellglonl, Naaldwijk, le pr. 224 p. «CaecBla” (Nederhorst den Berg), dlr. C. nummer PAROCHIE VAN DEN H. MICHAEL OU -1- algemeenen indruk. Lol in Nou weet Ut den weg. Ik 3 C ito en b hadden vrij vanwege den VA V SU St. Caeeilia, Noord-Scharwoude le pr. Semper Crescendo, Voorburg, le prijs 202*4 p„ St. Caeeilia, Weesp le pr., 208 p. St. Caeeilia, Nederhorat den Berg, le pr. 203 p.; St. Thereria, Goom, 2e pr. 178 J.; Streeker Dameskoor, Orootebroek, le pr. 23814 p. Men had den climax aan het slot wat beter kunnen voorbereiden. DINSDAG: 7 uur in Bethlehem voor Ni col aas Roodt; in de kerk voor overleden familie Oud. WOENSDAG: 7 uur in Bethlehem voor .Joan nes Wagenaar en Stijntje Schouten; in de kerk DONDEI VRIJDAl Werk opgedragen Het bouwen van een nieuw woonhuis voor rekening van den heer Jn. Potveer, is opgedragen aan P. Borst (met selwerk), G. W. Engel (timmerwerk) en P. de Boer (schilderwerk). S3 25 81 1 «0 nen. Daarover de heer W. s. Eendracht Maakt Macht, Ursem, le prijs 220 p. Cantate en Jubilate, Hillegom, 2e pr. 182 p. Arbeidsongeval. De heer Schouten, die Za terdagmiddag in zjjn smederij bezig was met zinkwerk, had het ongeluk zich hierbij ernstig te verwonden. Door het afbreken van den slin ger ^aan de zetbank kwam de heer S. te vallen, waarbij het afgebroken machinedeel met kracht in een zijner polsen doordrong en begrijpelijk een ernstige verwonding veroorzaakte. R. K. V. V. Unioft. De uitslagen van Zondag zjjn: Union IStrandvogels I 5—3; Union b Wit-Rood b 18; Zouaven aUnion a 23. 76 42 30 78 67 M 07 04 42 «2 31 <1 Do tenoren vooral zijn in dit ensemble wel wat xwak. De serenade van een Landsknecht van Orlando Lasso bleek den koristen beter te lig gen en hiermede maakte men een vrij goeden Helders R.K. Gem. Koor, Den Helder, 2e prijs 191 p., Vlribus Unitis, Hoont' le pr. 200 p. De Ol tei dei vai 23 zin kui vei vai na: rer ter Ko in 193 en vex op I op Sti ge' loc be de ml in Pa Dr Ba he 87 48 82 08 15 78 28 78 58 53 75 42 83: 7 68 83 00 83 47 251 031 121 881 20 84 221 K' O J. 1 acht tucl te te I teni heel of 1 Alfa aan of H. Zee, Bin: C. 1 dag: Ben lede de teni dagi of 1 O c. heel dag te A aten j. t heel Alkr of 2 boet f 6. vocale kunst. Dat allen huiswaarts aan Graalnieuws Dinsdagmiddag cm 4 uur club voor de jongeren. Woensdagmorgen om 7 uur H. Mis en alge- meene H. Communie. Donderdagavond om half 8 naaien en gym. R.K. Gem. Koor „Vlribus Unitis'’ (Hoorn). Dir. R. Moeskops. Het jubileerende koor werd met applaus begroet, 'n Technisch goede uitvoe ring van Palestrina's werk, de voordracht had dynamische schakeerlng kunnen st vry'e werk „Des Heeften Huls” R. K. Dames Zangvar. St. Caeeilia te Noord- Scharwoude. Dir. Jac. Al. Verplicht nummer „Duo Seraphim” van da Vitoria (15401613). Ditr werk werd zéér mooi en genuanceerd ge zongen. Een wankelmomentje werd door den dirigent handig gered, zoodat men verder voor treffelijk tot het einde kwam. ,St. Jans VleC’ van Wlerts. klonk eveneens séér moot en werd met uitnemende voordracht uitgevoerd. Verbetering van dé haven Daar het voor de auto’s tot nu toe niet mogelijk was tot voor de botters te rijden, ten einde visch te laden, wordt thans een pad vanaf den dam tot de lager gelegen losplaatsen aangebracht. Jubileem De heer P. Kraager herdacht den dag, dat hij voor 50 jaar in dienst trad bjj de N.V. Enkhulzer Houthandel. Voor hem is 2 Juli een onvergeteiyke dag geworden. Van de directie ontving hy, naast harteiyke geluk- wenschen een enveloppe met inhoud; van het personeel een zilveren couvert en bloemeh. K. J. V. V. St. Victor St. Victor I speelde thuis tegen L. S. V. V. uit Noord-Scharwoude en verloor met liefst 7—0. St. Victor speelde in een geheel nieuwe opstelling, wat maar matig beviel. Het tweede zou naar Grashoppers III gaan, maar door slechte opkomst der spelen, ging dit niet door. De Jun. Eucharistlschen dag. „Arti et Religion!” (Naaldwijk). Dir. A. Cloos- larman. Verplichte nummeé: „Sneeuw” van Wijnand Balke. Dit werk werd mooi en ge- Ryanceerd uitgevoerd; jammer dat de klank tan «*e sopranen ietwat schraal ia. Ook de voor kocht viel te loven. Ben Kyrië van Lotti ge- tatge vap een smaakvolle keuze en werd bo- Vgndlen zeer genuanceerd en gevoelvol uitge- Ambrosias” (Nibbikswood). Dir. J. Stam Ichte nummer: „Haec Dies" van Alph ten. Goede samenzang, het tempo had we! evendlger kunnen zjjn. De stemming was einde van een zin wel niet geheel rein, de dirigent wist dit ten slotte te verbe- Algemeene Indruk zeer bevredigend. Het MC naar keuze „Die Wlndjle" van Wlerts levendig en goed voorgedragen. „Oase Gesellen” „(Beverwijk). Dir. Lou Ter- voort. Verplicht nummer: „Christus stervende” van H. Andriessen. De vertolking van dit werk maakte een muzlkalen indruk, vooral het be gin werd mooi gezongen, jammer dat het klankgehalte later iets minder fraai werd. „Avondvrede” van Boedjjn werd eveneens goed gezongen. Dit koor heeft een goede stem verhouding. wel wat meer hebben. Met het van Boers!?) had men geen zeer gelukkige keuze gedaan. 4 Behoudens de goede momenten was men met de stemming niet steeds gelukkig. zolder koestert hj) achter al het spinrag van tjjd en omstandigheden nog een verlangen om iets gróóts en goéds te doen! Met dat geld toch kan hij iets moois doen, iets waarvan de men- schen zouden opkijken en waarom ze hem zou den moéten eeren, als de tijd daar was, dat z’n stoffelijke verschijning voor zulk eerbetoon geen hinderpaal meer zou zijn! Dijker loopt met stevige passen de kamer rond. Welke bestemming, zij het voorloopig nog maar veronderstelde bestemming, zou hij aan dat geldelijk overschot der straks uitgestorven Lekemannetjes geven? Zoekend gaan z'n oogen de avondlucht tege moet. Wéér is het de fijne schoonheid en de rij ke historie van dit gewest die hem treffen. Hjj schijnt zich niet meer met bet gekke probleem bezig te houden, doch slechts van de schoon heid daarbuiten en van verheven gedachten te genieten. Hy ziet daar heel ver den meelmo- len, en ver, héé! ver den schoorsteen van het gemaal. Plotseling richt hjj zich tot Hannes: Luister goed, o Hannes Lekeman, als het toch zoo moet wezen ja, laten we het glas nog even vullen. als je ons tóch gaat ver laten. laat het restant van je llnanciëele na latenschap dan besteden aan Westfriesland!” „Aan Westfriesland?!" even klappertandt Hannes, „hoe bedoel je dat. Roe.... ik be doel: Jan?” Geslaagd Be heer P. A. de Smeth, alhier, slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het candidaatéexamen voor Ctviel- Ingenieur- St. Ambrosius, Nlbbixwoud. 2e prjjs 186 p., 8t. Caeeilia, Onderdljk, le pr. 243 p. Ten stadhuize te Enkhuizen heeft een bespre king plaats gevonden tusschen de werkgevers in het tuinbouwbedrijf uit de gemeenten Venhuizen, Lutjebroek, Orootebroek, Hoogcarspel en Boven.-' carspel en de vertegenwoordigers der arbeiders organisaties. Zooals bekend zijn de werkgevers, die georganiseerd zijn in den Ned. Tuinbouwers- bond en ook enkele ongeorganiseerde tuinders tot heden niet bereid 't door den LTB. aanvaarde collectief arbeidscontract te aanvaarden, waar door arbitrage noodzakelijk bleek. De besprekingen werden geleid door den van wege den minister van Economische Zaken aan- gestelden arbiter mr. M. G. Levenbach. Doe: den heer A. Schermer van Hoozcarspel we-d er op geweaen, dat de leden Van" den Ned. Tulnders- bond niet bereid waren het contract te aan vaarden, daar in verband met de slechte uit komsten van het tulhbou-voediyf van loons' er- hooglng geen sprake kon zijn, terwijl men prin- cipieele bezwaren had tegen eea in alt contract opgenomen klnderbyslagregehng. Met nadruk werd er door spr, op gewezen, dat de Minister van Economsche Zaken wel een zware verant woordelijkheid op zich neemt als deze loons- verhooging door middel van arbitrage wordt opgelegd, daar dese minister slechts een richt prijs van 85 pCt. van den kostprijs garandeert, waarvoor de tuinders tenslotte toch nog altijd' 15 pCt. verlies moeten lijden. Door de ver tegenwoordigers van de werknemersorganisaties werd er op gewezen, dat de arbeiders een loons- 1 verhooglng van 1 per week hadden gevraagd, doch dat op een aanbod van den L.T.B. met 1 een loonsverhooglng van 50 cent genoegen was genomen, daar nu door de bekende kinder- bljslagregeling de groote gezinnen, 01e het meest 1 te lijden hebben van de verhoogde levensstan daard, worden bevoordeeld. Nadat het contract nog van alle kanten werd besproken, deelde dè>1 arbiter mede, dat hjj later uitspraak zou doen, waarvan de betrokkenen nader bericht zullen ontvangen. 1) Het is ons een genoegen, onzen lezers te kunnen mededeelen, dat wjj erin zijn geslaagd, een oer-Westfrles bereid te vinden, geregeld schetsjes over Westfrieslands wel en wee voor ons blad te schrijven. Ook hieruit blijkt wederom, dat het ons ernst Is met het streven, ons blad in alle opzichten te doen beantwoorden 'aan de elschen, die het gewest stelt. In het volste vertrouwen, dat wU met Vin cent Valentljn een goede keus hebben gedaan, bedelen wij diens pennevruchten van harte de belangstelling van oase lezers aan. R. K. V.-V. Zouaven. De uitslagen van Zondag zijn: Wit-Rood IZouaven I 2^-1; Wlt- Rood ftZouaven II 45. 7.15 uur Co.t.) Driemaandelljksche recollectie van da Kruisvaart in het district Hoorn te Hoogkarspel. Eerst Lof in de parochiekerk, daarna vergadering in „De Landbouw". ''-T Groene veiltag De Groene Veillngscom- mlssie herinnert haar koopers er aan rekening te houden met de voorwaarde, dat de bollen op ulterlljk 15 Juli a.s. gerooid moeten zijn. Dit om verdere onaangenaamheden te voorkomen. voor de familie Soest—Hermann. Des avonds 8 uur meisjescongregatie. DONDERDAG: 7 uur in Bethlehem voor Ja cob Sjerps en Anna Bakker;, in de Kerk voor Dirk en Jan Groot. VRIJDAG: 7 uur in Bethlehem voor de over leden leden van de Eeuwige Memorie; in de kerk voor Gerrit Stoop. ZATERDAG: Feestdag van de H.H. Marte laren van Gorcum;. 7 uur in Bethlehem voor Cornells en Meindert Keizer; in de kerk voor 'Willem Klaver en Antonia Schouten. Gelegen heid om te biechten om 5, 8, 7 en 8 uur. ZONDAG: 7.30 uur Vroegmis voor de Paro chie; 10 uur Hoogmis voor Cornelia Petrus Jong Zaterdagmorgen ontving de familie de Boer de droeve tijding van het plotseling overlijden barer geliefden Heerzoon en broeder, den aeer- eerw. pater Grégorius de Boer O. F. M., mis sionaris in Zrazilië. Dit plotseling verscheiden doet voor de oude moed^j en verdere familie wel tragisch aan, om dat het zdo Juist samenvalt met de voorgenomen vacantiereis, die zijneerw. van plan was te aan vaarden om thans voor de tweede maal tijdens zlln verblijf in de missie naar Europa over te steken en In den familiekring te vertoeven. Blijkens^ een bericht was op 30 Juni door den Pater Overste in Brazilië een telegram, het on verwacht overlijden van Pater de Boer meldend, naar Weert afgezonden en aldaar denzelfden datum aangekomen. Met dit overlijden, zoo staat er in den brief, is een zeer heilig priester heengegaan, die met een zich geheel opofferend missionarishart zich aan den dienst van God heeft gegeven. Nadere berichten over dit on verwacht overlijden ontbreken nog. Uit den levensloop van den overledene stip pen we aan, dat pater de Boer is geboren te Oosterblokker op 22 Maart 1855 en alzoo een leeftijd heeft bereikt van 53 Jaar. De eerste plechtige H. Mis droeg de Jonge priester op 8 April 1912. In 1916 is de pater vertrokken nüar de missie van Brazilië. „8L Ignatios” (Den Haag). Dir. A. v. d. Meer Ooede"samenzang viel er in het verplichte werk te constateeren. De tenoren hadden sommige vocalen wel wat minder scherp kunnen zin gen. Men kFam tot een zeer verdienstelijken algemeenen Indruk. Blondje" van Kools was wel wat een goed- koope këuze, maar viel bj) het publiek in den smaak. De voordracht had wat losser en nu en dan levendiger kunnen ztfh. „Hindert niet, buurman,” sust Dijker, „laten we het testament zóó laten maken, dat dat bedrag besteed wordt aan het in stand houden van wat nog van Westfrieslands historie ge tuigt! Denk eens aan alles wat we hier nog té steunen hebben, te bewaren of van den onder gang hebben te redden! Denk eens aan die oude kerken, zooals te Wadwaai, te Oosterblokker en zooal meer. Wat een mooie oude gebouwen als raadhuizen, oude koopmanshuizen, oude boer derijen bezitten we nog! En als we er niet voor oppassen, gooien ze Alles om, al Is het maar om een bochtje uit den weg te krijgen! Wat is er in Medemblik. Hoorn en Enkhuizen nog veel te redden! Wat Is er nog veel te onderzoe ken! Vroeger hebben hier zooveel kloosters ge-‘ staan; wat, een uitgebreid terrein voor onder zoekingen! Hoeveel Westfriezen hebben het niet tot wereldvermaardheid gebracht? Laten we de studie van onze elgep geschiedenis aanmoedigen en steunen! Wat weet het publiek van Bon- tekoe, van Drebbel, van Outgert Jacobsz. van Grootebroëk en van zoovele andere beroemdhe den uit ons gewest?! Westfriesland is bóórde vol geschiedenis! Elk oud wegje, elke oude steen, elk „weeltje", elke bocht in den dijk. Alles spreekt hier van geschletenls! O! Wat een heerlijk schoone taak: de studie van en de onderzoekingen naar onze eigen historie te bevorderen! M’n vriend, dAt is het wat je met je geld doen kunt! En hoe goed zal het bedrag besteed zijn: Immers, met Je geld zullen bevoegde menschen gaan delven! We wéten dat ze, ab ze in Westfrieslands historie delven veel goüd zullen vinden! Dat echte ouwe goud aal schitteren en de gulden richtingwijzer wezen voor het nieuwe geslacht van Westfriesland, dat dezelfde edele eigenschappen heeft sla z’n voorgeslacht! Hoog Westfriesland!” Even blijven belde vrienden zwijgen. Lekeman verbreekt de stilte. Hjj grijpt Dijkers handen en stamelt: JMnk, dank. klinkt het niet zachter en vriéndelijker dan z’n echte naam: Jan Dijker? Over honderd Jaar zullen z’n nakomelingen dien naam waarschijn lijk nóg wel hooren.... Ja, dat Is hier nu een maal zoo! Plotseling wordt zn gedachtengang verbro ken door een paar kloppen op de deur. Wég Is de kans om verder te genieten van z’n blije en goeie droomen! Want de bezoeker is nie mand minder dan een van zijn buren. Hannes Lekeman, al een twaalf jaartjes ouder dan Dij ker, maar nog altijd ongetrouwd. Trouwens, wie Hannes nü zag, zou hem „het trouwersgeld niet meer waard” geacht hebben! „Wel wel, buurman,” zegt Dijker, „nou mocht Je toch wel .Bleekeman” heeten! Ben je niet in orde?" „Zooals je zegt. Jan,” antwoordt Hannes, ,Jk ben lang niet goed! JU noemt me nou al „Blee keman” maar ’t zal gauw .Doodeman" wezen..." ..Kom, vertel eens op. Hannes; misschien is ’t wel eens goed om met een vriend te pra ten. ’t Kan nu ook goed, want ik ben alleen thuis. Marie is met den kleinen Kees even weg.” Heel secuur trekt Hannes aan de julat opge stoken sigaar. Z’n oogen trachten de schoon heid in het Westen aan te voelen, maar ze heb ben toch geen voldoende schoonheldsdorst, ze richten zich weer naar Roemie. „Roemleoch Jan, zie ik er niet beroerd uit? Ik gevoel me heelemaal niet goed. Natuur lijk ben ik al lang naar een dokter geweest. Naar meer dan een zelfs! Maar *t komt toch niet meer in orde. Ik ben nog maar acht en veertig.... toch nog niet zoo oud.... Maar en fin! Voor alle zekerheid moest ik toch maar orde op m’n zaken stellen, vind Je ook niet?” .Dat ia altijd verstandig." peinst Dijker, „of men oud of jong.is, óf daartusschen, zooals JU..." Roemle zegt dit zoo maar, zonder het zoo ernstig te meenen. Hannes gaat echter door met klagen. Tenslotte vraagt hij Dijker, wat deze hem aanraadt. „Wel." aegt Jan, „maak je testament, man!” „Juist, dAArom kwam ik by je! De wou het aan Jou overlaten, hoe dat testament zal lul den. Wil jy meteen executeur worden?" „Zeker! Ik verlang naar werk!" grapt Roe mle, „maar komaan buurman, laten we over wat anders praten! t Weer is nu toch te mooi om dood te gaan!” Al het tegenspartelen van Dyker helpt ech ter niets. Lekeman wfl en zal een ontwerp- testament hebben. Tjgnslotte belooft Roemle hem behulpzaam te zullen zijn by het beden ken van legaten. Want na voor de allereerst noodzakeiyke en nuttige legaten te hebben ge zorgd, blijft er nog een heel aardig kapitaal over. En Hannes Zou dit graag eens op een nut tige en oorspronkelyke manier aanleggen! Al is z’n uiteriyke verschijning momenteel niet erg schitterend, ergens in x’n geestelijken rommel- Weekagenda van „Swift” Maandag: 8 uur, Tafeltennis. Deelnemers aan de gymnaStiek- uitvoerlng van „Victoria”, worden om 8 uur in Zaandam verwacht. Dinsdag: 7 uur Athletiekavond op het 8.VA.- terreln. Vrydag: 7.30 uur Turnavond in de 'gymnas tiekzaal. ZONDAG: Athletiekwedstryden te Heem stede. Vertrek 10.45 van de alula. Deelnemers geven zich zoo spoedig mogeiyk oo bU den secretaris. .Cantate et Jubilate” (Hillegom). Dir. mej C. Hoogervorst. Een klein koortje, dat het ver plichte wérk van Koop wel zuiver zong, maar te langzaam en wat monotoon. Als vrjje werk had men gekozen ,^ve Maria” van Jacob Ar- cadelt. Dit werkje wérd wel beter gezongen dan het verplichte, maar wederom te langzaam. Overigens vielen zuiverheid én samenzang te waardeeren. St. Caeeilia, Krommenie, le pr. 245 p. (het hoogste aantal van het geheele concours, waar voor een extra-prys was beschikbaar geateld). St. Caeeilia, Noord-Scharwoude, le pr. 213 p. Na eenlge dankwoorden werd het concours gesloten. dacht wel, Jan, dat jy jme den weg kon wy- zen! Het testament zal gewijd zyn aan ons dierbaar gewest! Morgén brengen we de zaak in orde, niet waar? Je gaat toch mee naar den notaris?” Dit laatste woord brengt Dyker weer terug in de werkeiykheid. Hoe vreemd, dat ze het met zulk mooi weer, op hun leeftyd, zoo hartstoch telijk hebben over eentestament. Gelukkig wordt het rouwfloers uit hun gedach ten verscheurd door het jeugdig gekraai van Keesje, die met moeder terug komt. De handi ge vrouw weet al heel vlug wat er besproken is. Ze houdt niet van die zwartgalligheid. .Boel”, zegt ze, „waarom trouw Je niet, in plaats van dood te gaan?” Hiertegen komt Hannes toch in verzet: „Ik ga zoo dadeiyk nog niet dood!” „Nou,” en Marie laat zich wat gaan, „als Je niet verandert, ben je al zoo goed als dood! Ik vind het verschil al niet zoo groot meer! Trouw dan! Ik ken nog wel iemand, die Jou grAAg zou trouwen! Dat wéét ik!” Belde mannen zitten met open mond Marie aan te zien. De een ongeloovig, de ander ver wonderd. Elndeiyk brengt Hannes er zenuwach tig uit: „Wie dan, buurvrouw?” De vrouw voelt dat zy de situatie teheerscht. Triomfantel(jk ziet ze op beiden neer: ze maakt een kokette beweging; buigt zich even voorover naar Hannes en zegt met haar mooie klankryke stemWynanda Dyker is tevrfden. Hy grypt z’n glas wyn en verkwikt zich. De spanning is gebroken. Het stuk heeft een goed slot. Lekeman gaat ach terover zitten. Een blos gloeit op In z’n wan gen. Het Leven werkt zich weer, op in z’n oogen Hy verandert.... want rondom hem ont staat op geheimzinnige wijze net violette sprook jesland der Liefde.... waar geen mensch ooit te oud voor schynt te worden.... Plotseling wendt hij zich angstig tot Dijker en zegt: „Hoor eens buurman, dat van dat testament houden we dan voorloopig nog maar in beraad, hoor. We kunnen toch net zoo goed lévend voor Westfriesland werken!” Roemle staat op en zegt lachend: „Zoo zie Je. dat de weg naar de hel Is geplaveid met goede voornemens!" Marie doet boos en vraagt, wat of le bedoelt met die ,Jiël". Maar Roemle knipoogt guitig en verklaart, dat h Ij wél denzelfden weg is gegaan, maar bepaald een zypaadje is Ingeslagen en zoo niet in de „hel” is aangekomen, maar in een „hemel” van geluk met Marletje en een klein Westfriesch Keesje! VINCENT VALENTUN. „Roemie’s" ademhalingsorganen genieten van den stryd tusschen heeriyk frlssche Meilucht en geurig prikkelenden sigarenrook. Het raam staat wyd opende gordyntjes zyn op zy geschoven, want Roemle is vrij: z’n vrouwtje is even weg. Nu is hy „zélf de baas in huls”! En hy zal er van genieten! „Wat Is Westfriesland toch een mooi land," golft het in z’n hersens. „Wat is het hier toch mooi als je 1 weet te zien; en.... even blijven z’n heldere Ietwat lootne oogen op het portret van z’n vrouw gerichtals Je van binnen gelukkig bent!”. Weer - dwaalt z’n blik door het open naar „Setpper Crescendo” (Voorborg). Dir. Fr. Haring. Verplicht nummer „In Paradisum” van Alp. Vranken. Hoewel er veel goeds te waardeeren viel, was het Jammer, dat de teno ren soms een minder fraai klankgeluid ontwik kelden. De andere "stemmen waren naar ver houding te sterk. „O Bone Jesu” van Palestrina werd beter gezongen. Het ensemble klonk soms zeer goed. Het teinpo had leta vlugger kunnen zyn. „St. Caeeilia” (Weesp). Dir. Joh. Kroese. De dirigent zorgde voor een goeden samenzang en genuanceerde voordracht in het verplichte werk. Jammer, dat de |enoren soms wat te veel vibreerden. Als vry werk zong men „In Epi- phanla Domini” van 'Mathieu Neumann. Van dit wterk werd een muzikale vertolking gege ven. Het geheel maakte ee» zeer beschaafden indruk. e Helders R.K. Gem. Koor (Helder), dlr. A. Lëe- wens. Verplicht nummer: .Dies Sanctlficatus” van Palestrina. Dit koor tong Palestrina devoot en beschaafd met goede nuanoeefrtng. Ook het en semble was zeer homogeen. Als vry werk koos men .Droomeklnd” van Wlerts. Hiervan een voortreffeiyke uitvoering en mooie, beschaafde koorklank. Verplicht nummer ,jBicuk> servus et sitlvit ani ma mea”. psalm 42 van Palestrina. „8t. Caeeilia” (Krommenie), dir. Leo Plelage. Een zeer te waardeeren uitvoering, waarin men technisch goed en zuiver zong. Toch zou den we gaarne wat meer contrast in de nuan ceer ing hebben gehoord. Hierna werd het overbekende werk ,De Win ter” van Loots gezongen. De algemeene indrof- was goed, doch de stemming niet altijd zuiver. De- voordracht was soms iets overdreven. Nederiaagwedstrliden Wit-Rood Zondag middag werd de laatste wedstrijd gespeeld van de serie nederlaagwedstryden. Wit-Rood II speelde tegen Zouaven II en verloor in een vooral na de rust goed gespeelden wedstrijd, met 45. Wit-Rood I speelde tegen Zouaven I. Beide partijen waren tegen elkaar opgewassen. By de rust was de stand 21 voor Wlt-Rood. Na de rust verzwakte het spel en werd er malig gevoetbald. Er werd niet meer gedoelpunt. to deze wedstryden heaft V. V. w. I van Wervershoof den mooien beker gewonnen, ter. wjd K. G. B. n de medaille won. Concert Stedelyk Muziekkorps Het con cert van Vrydagavond kan in alle opzichten geslaagd genoemd worden. De weersgesteldheid was gunstig en het publielt „rustiger” dan an ders, daar veel van het schoons door ons 8. M. gegeven, moet Inboeten door het lawaai door het 7 uurs-goedje gemaakt. Het programma vermeldde o. a. de bekende Llppc-Detmoldmarsch, La Poupel de Neuren berg, waarna door de plston-sollsten Hartog en Heeres gespeeld werd ,D*e beide kleine Pinken”. Een en ander werd zeer verdiensteiyk door beide heeren vertolkt. Als barito-violtsl hoorden wy ook dezen avond In de fantasie „The Geisha”, terwyi ten slotte het popu laire „Ho<< myn lied, Violette”, door het aan wezige publiek spontaan werd meegezongen. .JBendracht maakt macht” (Ursem). Dir Toon Vranken. Verplichte nummer: Morgen nevel van Olivier Koop. Een streven naar mu zikaal en genuanceerd zingen viel te pryzen. .Kunstgenot” (Amendelft). Dir. H. Trom pen. Verplicht nummer Psalm 122 van J. P. Sweelinck (1582—1621). Allereerst een Interes sante kennismaking met het werk van een Ne- derlandschen componist en bovendien met een mooie uitvoering, welke dit koor er van gaf. Het ensemble klonk beschaafd. Alleen de te noren waren af en toe minder fraai van toon. „Als in een glans” van Philip Loots werd mu zikaal ep gevoelvol gezongen. De sopranen wa ren op het einde wat te dun van klank. „8t. Theresia” (Wervershoof). Dir. R. Moes kops. Het verplichte werk werd" over het alge meen vry goed gezongen. De tenoren domi neerden wat te veel en hadden de vocalen wel iets minder scherp kunnen zingen. De zang was overigens zuiver. Nummer naar keuze „O! zoek het Licht” van Slcklng werd veel beter gezongen. Zelfs waren er voortreffeiyke mo menten. In totaal een zeer goede indruk dus. „Zang en Vriendschap (Hoogwoud-Opmeer) Dü. C. Hoff. Een goede uitvoering van Psalm 122 van Sweelinck, men hoede zich echter voor een te zware accentuatie. Het vrije werk „Salve Regina” van Oberhöffer werd wel watHe frag mentarisch gezongen, de groote iyn ging wel eenigszins verloren. In de détails waren zeer goede momenten te waardeeren. Stemming eveneens heel goed. R. K. Gem. Koor „Arti et Religion! (Enkhui zen). Dir. R. Moeskops. Psalm 122 werd ook door dit koor zeer verdiensteiyk gezongen. Goed ensemble en zuivere stemming. Het klankge halte van de bassen was wel wat mat. Numme: naar keuze .Myn moeder” van Wlerts (wy pre- fereeren dit werk voor mannenkoor). Naast goede nuanceerlng een gevoelvolle voordracht, het slot klonk iets te ruw. R. K. Gem. Zangv. „Zang en Vriendschap” (Wogniun). Dir. N. Schipper Az. Een koor met goed materiaal, dat het verplichte werk tech nisch goed uitvoerde. Ook de stemming was goed. De tenoren domineerden wel eens. „Ons lied van de zee” van' P. Hartog klonk goed, maar de voordracht had meer genuanceerder en vitaler kunnen zyn. Vriendschap, Hoógwoud le pr. 219 p.: Arti et Rellglonl, Enkhuizen 2e pr. 188 p-.; Zang en Vriendschap, Wognum, le pr. 221 p. Ook de tweede dag van het zangconcours uitgeschreven door den R. K. Bond van Zang- vereenlgtngen in Noord- en Zuldholland, Zon dag te Hoorn gehouden, is een' groot suedes geworden, zoowel wat de prestaties der deel nemende koren betreft, als het bezoek, dat aelfs zeer druk genoemd mag worden. Ditmaal was er geen officleele ontvangst ten stadhuize, doch tn de plaats daarvan sprak de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer A. J. v. d. Knaap voor den Auivang van <*en tweeden concoursdag een kort woord in den Parktuin. Spr. ‘heette dirigenten en Jury harteiyk wel kom en hoopte, dat alles weer naar wensch zou ••Men. Spr. noemde dit een merkwaardig con cours, omdat voor het eerst- de muziek van Palestrina haar Intrede- had gedaan. Spr. meende dit (zeer terecht) te moeten toe- Juichen, en als een vooruitgang op het pad der kunst te moeten beschouwen. Men spitst zich op het behalen van een eersten prijs, dit moet echter niet opgevat wor den als een bedekte aanval op het hart van de jury, want spr. was er van overtuigd, dat dit toch niets zou baton. De volgende spreker, de- héér Splgt, dankte veornameiyk het uitvoerend* comité en memo reerde het tweede lustrum van Vlribus Unitis. Spr. hoopt vervolgens, dat dit concours in de geschiedenis van den Bond een schoone blad zijde zou vormen, en bydragen tot veredeling van de keeren ook met aangename herinneringen de gastvrouwe „Vlribus Unitis (applaus). met den zangwedstryd begon- schrijft onze muziekrecensent. DINSDAG: 8.30 uur voor Claslna van der Laan. WOENSD*AG: 9.30 uur Gezongen Requiem als Uitvaartdienst voor den Z. Eerw. Pater Geor gius de Boer van Brazilië. >AG: 830 uur voor Nico Been. 8.30 uur voor Aafje Bakker. ZATERDAG: 8.30 uur voor Maria de Goede van Leeuwen. Gelegenheid om te biechten van 45 en 79 uur. ZONDAG: 8 uur Vroegmis uit dankbaarheid en tot zegen over een huisgezin; 1030trur Hoogmis voor het geesteiyk en tydeiyk welzyn der Parochie. Oöder de H.H. Missen schaalcol- lecte voorgeschreven voor het R. K. Land- en Tuinbouwonderwys in het bisdom Haarlem. Des middags 2.30 uur Vespers. „St. Caeeilia” (OnderdUk). Dlr. J. Morsch. Dit koor maakte een zeer goéden Indruk en heeft over het algemeen het verplichte Werk mooi gezongen. Als vry nummer had men ge kozen „Voorjaar” van Oi. Koop; waarin men voortreffeiyke momenten wist te bereiken. Vooral een goede voordracht van den tekst viel hier te loven. Kunstgenot, Assendelft, 2e pr. 194 p.: St. The resia, Wervershoof, le pr., 225 p.; Zang en raam het Westen, waar de zon al aardig zakt naar de zachte vergulde wolkenkussens. Roemle ziet het water als kwikzilver zoo glimmend.... de boomen in hun donker groen steken tegen het lichte verguld van de avondlucht af in stevige contouren, zooals zooveel hier stoer en stevig is. „Fyn dat water; dat donkere landdie luchten.... fyn, als....” en nu kykt hy naar a’n groot bureau-mlnistre, „als Je ook je broodje hebt.” Even verwyién z’n gedachten bij z’n aandee- len in een goede en veilige maatschappy en by z’n agentschap van de alom bekende verze keringsmaatschappij, waarvan hij vertegenwoor diger Is. Zeker, hy heeft ook z’n werk! Geluk kig! Maar z’n verzekerlngsportefeullle is zoo goed, en de verzekering zelf Is zoo oersolled en zoo bekend, dat de klanten als t ware vanzelf komen, tenminste de „dikke”, de betrouwbare klanten. Weer geeft hy zich over aan het genot van het vredige avondlandschap. Maar Roemle kan nu juist niet altyd zoo lang passief genieten. Al heel gauw begint hy zich te uiten, al is het overstil, denkend.... De woorden van Chesterton schieten hem te binnen: „Iedere plaats is een geschikte plaats om geboren te worden„Dit Westfriesche dorp lUkt my al heel geschikt,” vult Roemle aan, ,4k zou nergens liever zyn geboren dan hier!” Hy glimlacht even, want h|J is alweer aan t ,Loemen”l Wat Is t al lang geleden, dat ie den bijnaam .Jtoemle” ontving, omdat hy vroeger dat woord .roem” eens wat te veel gebruikte. En nu noemt iedereen hem heel genoeglijk „Roe- mie”. Als hy er tenminste niet by Is! Maar soms ook wel Als hy er by Is! Dat hindert hem niets, ’t gaat „per ongeluk”, uit gewoonte! Eh Onze Gezellen, Beverwyk, 2e pr. 18714 p., 8t. Ignatius, Den Haag, le pr. 220 p. Hageman. Verplicht.., nummer .Kdaate” van Boedjjn. Dit koor, maakte een zeer verdienstelijken in- druk mét het verplichte wéfk. Er werd zuiver gezongen. Vry aardig stemmateriaal. Wat meer nuanceerlng had het geheel zeer ten goede gê- komen. „Zeegemurmel” van Joh. Schafstal! bleek voor de sopranen soms wat hoog te zyn, ovgrigens over het algemeen een goede uit^gp- ting. „8L .Theresia” (De Goom). Dlr. Z. v. Mossel. Met den Inzet van het verplichte koortje was men, wat de zuiverheid betreft, niet zeer for- tulniyk. De sopranen zyn tegenover de alten wat te weinig in aantal. De samenzang viel te waardeeren, .jSalvum Fac Regem” van Sacchini werd beter gezongen. De uitspraak Rad over het algemeen een te locale kleur. -•» Streeker Dameskoor (Orootebroek) Dir. R. Moeskops. Goede samenzahg. en nuanceerlng van het verplichte pununer, waarmêde ‘men een" zeer muzlkalen algemeenen indruk maakte. Zeer levendige en vitale voordracht. .Barcarolo” van zyderlaan werd goed ge zongen, uitgezonderd een schel momentje van de sopranen. „St. Caeeilia” (N. Scharwoude). Dir. Jac. Al. Men gaf een styivolle en beschaafde uitvoering van het verplicht werk. Voortreffeiyk ensemble en goede nuanceerlng. Als nummer naar keuze zong dit koor .Media Vita” van Jos. Vranken. Ook dit werk werd mooi gezongen. Als vry nummer een goede keuze tegenover Jiet ver plichte werk van Palestrina. De uitslag van den tweeden concoursdag luidt als volgt: Uitslag verkooping De uitslag van de ge houden veiling in het RJC. Vereenigtngsgebouw is als volgt: 1. Een woonhuis, Vlieteend, bewoond door den heer Slenters, groot 5.70 are. Hoogste bod f 5350.-— door H. Tenwolde, alhier. Getnynd db f 120.— voor f 5470.— door C. Koome, alhier. 2. Ben woonhuis met aanhooren, staande Wilstraat 1, bewoond door mevr, de wed. Beunder. Hoogste bod f 21 50.door K. Blee- ker, Assendelft. Niet gemynd. 3. Een woonhuis met aanhooren Wllhelmi- nastraat 3. Hoogste bod f 1600.door M. Goedhart. Niet gemynd. 4. Combinatie van perceel 2 en 3 waarvoor te zamen geboden f 3750werd niet ver hoogd en niet gemynd. 5. Een perceel bouwterrein aan het Katte- pad, groot 95 cA. Hoogste bod f 200.—. Ge mynd op f 45.—, dus voor f 245.— door D. van Belzen, alhier. 8. Een perceel weiland, gelegen aan den Noorder Vaartdyk, groot 2.03 70 HA. Hoogste bod f 2850.door B. van Harlingen, alhier. Gemynd op f 500.— door D. v. Belzen, alhier. 7. Een perceel weiland aan den Noorder Vaartdyk gelegen, groot 1.4730 HA. Hoogste bod t 2000.— door B. v. Harlingen. Niet ge- 8. Combinatie der perceelen welland 6 en 7 waarvoor geboden f 5350.— werd niet verhoogd en niet gemynd. 9. Een perceel welland gelegen aan den Ka- naaldyk, groot 2 2230 H.A. Hoogste bod f 3400 door C. Kramer, alhier. Gemynd- op f 20.— door K. Heykamp, alhier. 10. De combinatie van perceelen 6, 7 en 91 waarvoor geboden f 8770.— werd niet verhoogd j en niet gemynd. 84 58 26 99 86 J 7 J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2