m „Wie gaat mee, naar de zee?” „Herwonnen Levenskracht” het zilver Amsterdam getuigt op voor Schiphol RUIM 4000 PATIËNTEN DUIZENDEN OP ONZE VERPLEEGD LUCHTHAVEN BIJEEN BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID OP DE DEINING VAN DE GOLVEN Kerkelijk leven ‘4* MAANDAG 4 JULI 1938 Reden tot dankbaarheid Gelukwenachen Tragisch ongeluk te Honselersdijk WOONARKJE GEZONKEN Toeapraak Aartabiaachop DE FAMILIE WAS UIT JACHT ALS WRAK GEBORGEN In Herdenkingarede Het zeegat uit A Weer een ongeluk op nieuwen autoweg Sprekers vertolken de gevoelens 13de Nationale St. Bonifatius- bedevaart naar Dokkum Regeering opnieuw gewezen op onvoldoenden aanvoer Dobbelmonnlekker, monl Luxe auto botat tegen atil- ataande autobua De Aartabiaachop 'pryat dit werk om zyn apecifiek chriatelyk karakter Als ge van vacantie terugkomt ZIJN ZUSJE IN DE SLOOT GEREDEN AMSTERDAM HEEFT TEKORT AAN VISCH r den lijki Ver Jongen door vrachtauto overreden en gedood Vreedzaam leger bezet den roem- ruchten grond, vaatbealoten f tot verdediging VOOR HET BEHOUD VAN HET GELOOF HET STAATSBEDRIJF DER ARTILLERIE Kant-en-klaar, zeggen de N. S. voor allen, die one land willen zien R.K. Werkliedenverbond doet een beroep op het Neder- landache volk w ijsbeer ik nog in Artis, mits.— Speéiale tarieven voor trips Kant en klaar Gedeeltelijke overplaatsing van de Hembrug naar elders Geen feeatgeluid, maar bittere ernet Wethouder Kropman apreekt r el ta VOOR DE PIUP het plaatseiyke is het even later overleden. (buiten Amstar- in. v. Just, 2 60.000 loten. .„,^1 IBIS la den strijd der Lb.e.-beatrttdlng i|jn aan de winnende band. Br is reden om te nemen, dat we de tXe. de baas a worden en wtj sga bereid daartoe te doen, wat mogelök to. (Appteus). dat dat 't Gemak dient den mensch. Zeer juist, antwoorden de Spoorwegen en de daad bij het woord voegend, bieden tij gesel schappen, die een excursie op touw gaan set- 1 ten. een uitgebreid schema van reizen aan on der den titel „Kant en klaar". Dit is niet het droogs Holland der aardrüks- knude-boekjes, dit is het levende, het ploete rende. het wilskrachtige Holland van U tot Noordzee. zij in dezen moeilijken tijd voor haar bestaan en zooals zij. De sensatie van de echte aee onder je te hebben, te deinen op golven, zoo dat je je vast moet grijpen aan al wat in je nabijheid staat om op ds been te blijven! Deze overtuiging, dit Ideaal leeft onder U. Het gemeentebestuur is daardoor gesterkt, het verheugt zich er over, dat gij daarvan getui genis wil afleggen, het verheugt zich over deze spontane reactie, waaruit blijkt, dat de burge rij meeleeft met haar stad en dat de bevolking van Nederland meeleeft met de hoofdstad. dan dat het gemeentebestuur waard eeren! Om vier uur, het tijdstip waarop de de monstratie een aanvang zou nemen, waren er zeker tienduizend menschen bijeen en deze massa bood een imponeerenden aan blik, aooals zij daar stond opgesteld met kleurige vlaggen en vaandels. Vliegmachines scheerden vlak over de hoofden van de de monstranten, wanneer zy opstegen of daal den en zelden zag Schiphol zooveel goede vrienden binnen zijn hekken. Z. H. Exc. zag thans een prachtige gelegen heid, om uiting te geven aan zjjn groote waar- deering en dankbaarheid voor hetgeen In 25 jaren tot stand Is gebracht. Twee punten heb ben speciaal de aandacht van Mgr. gehad. Allereerst hetgeen de katholieke arbeidersbewe ging tot stand heeft gebracht en op de tweede plaats de christelijke geest van naastenliefde, waardoor zooveel is bereikt. Deze onderneming droeg echt het karakter van christelijke naastenliefde. Het werk van „Herwonnen Levenskracht" is een uiting van den geest van de Kerk. Dit echt christelijks karakter in onze helaas heidensche maatschap pij treft ons bijzonder. gegroeid uit een barakkenkamp, maar bet was geworden een fleurig en aantrekkelijk pavii joenen-dorp, ..Berg en Bosch” was er 2 tert spel raai T niet Zaterdagmiddag Is de negenjarige L. uit Cas- trlcum, toen hij spelenderwijs achter een stll- staanden auto vandaan kwam en de straat wilde oversteken, tegenover de ouderlijke woning door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De jongen kreeg de wielen van den auto over het hoofd. Ti den Bint voos Baa 2 een. mee een wat mat ken, Deze rede werd met een hartelijk applaus ontvangen.' 1 De heer Coppens uit Eindhoven bood hierna namens de plaatselijke comités een lijst met 15812 deelnemers aan de Vrijwillige Stulvers- actie aan. Het Eerste Kamerlid, de heer P. J. 8. 8er- rarens. tweede voorzitter van Herwonnen Le venskracht. hield dan een ko in Be in rei de mc tia be< 1 do< hei «el 1 gei koi ms I sin voc AI mi< ma het aai Ii led her E inci mal lich ren H tot van Hierna sprak de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, de heer O^ttfi. H. Crone. Amsterdam wil Schiphol houden, zoo zeide de heer Crone. Niet minder, maar ook niet méér. Amsterdam wenscht geen monopolie. Wij erkennen ten volle de aanspraken van andere plaatsen, met name van onze groote zuster stad aan de Maas, op een eigen vliegveld, voor zoover gewenscht ook ten dienste van het in ternationale verkeer, maar Amsterdam heeft, «Is centrum van Internationalen handel, nij verheid en verkeer, onvoorwaardelUk behoefte aan een luchthaven in de onmlddellijke nabij heid van de stad. Uit een oogpunt van behoud en verderen zit VO OJ ap: rei Ew'1’* Zaterdagmiddag is het op 26 Juni op het Nollehoofd gestrande motorzelljacht „Walga” door een drijvende bok gelicht en te Vlls- slngen binnengebracht. De toestand van het vaartuig was van dien aard, dat het slechts als wrak kan worden beschouwd. B. en W. hebben opnieuw de aandacht van de regeering gevestigd op den zeer onvoldoenden aanvoer van visch naar Amsterdam. In overeenstemming met een door den Levens- mlddelenraad ter zake uitgebracht advies heb ben zij de regeering een voorstel gedaan, dat naar hun meenlng zal leiden tot een betere vlschvoorzlening van Amsterdam. Een vreedzaam leger was het. maar een vast besloten leger tevens, een leger, dat wilde strij den voor het bezit, dat In gevaar werd ge bracht. En het moet ongetwijfeld Indruk heb ben gemaakt, dat al deze mannen en vrouwen, jong en oud en van verschillenden stand of richting, zich volkomen één voelden in de ge hechtheid aan een der sieraden van de stad en door die gehechtheid gedreven samen wilden op trekken. V, 4- Voort stond Vrü- -i.r. Zaterdagmiddag begon de feestelijke herden king van het 25-jarig bestaan van „Herwonnen Levenskracht" met een groote bijeenkomst in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, welke om. bijwoonde Z. H. Exc. de Aartsbisschop. Mgr. dr. j. de Jong. Wie „Berg en Bosch" zegt, zegt Dr Bronk- norst. (Applaus). Het was een goede dag in 1919, toen Dr. Bronkhorst benoemd werd tot directeur van “het sanatorium van „Herwon nen Levenskracht" Een tweede goede dag wasv toen een contract werd gesloten met de zuster- Dominicanessen van Voorschoten voor de ver zorging der patiënten. Zoo was het zes jaar geleden. Maar nu? Het Is met affiches haast niet bij te houden, zoo talrijk zijn de reizen, die de N. 8. In samen werking met autobusondernemingen, reederijen. enz. voor het seizoen hebben klaargemaakt tegen speciale tarieven. Er is geleidelijk aan een volledig geoutil leerde organisatie van rels-prbjecten ontstaan, die onder den titel van „Uitstapjes door Ne derland 1938" in een handig boekje zijn samen gevat. Ieder, die van plan is op eigen gelegen heid een deel van ons land te gaan verkennen, vindt hier een prachtlgen gids. Hij kan zoo’n boekje voor een klein bedrag by de stations- toketten krijgen. Maar men dient tegelijk tf vernemen, dat de indlvidueele tochtjes, die hier» in worden vermeld, niet per se aan een goed- koopen trein zijn gebonden. Integendeel, men kan öf van een goedkoopen trein op de vast gestelde data en uren, óf van de gewone dienst regeling gebruik maken, „Er is weer 'n goedkoope trein in de pen" U herinnert zich nog, dat *n affiche met zoo'n slagzin een jaar of aes geleden opgang maakte. Er sprak een tikje zelfgenoegzaamheid van de Spoorwegen uit, die wakker geschud waren door het motor-geronk van tourlsten-auto's en bun debiet zagen verkleinen. Zaterdagmorgen vertrok de sleepboot „8ie- bergje" met een woonarkje van StheOingwoude naar Lemmer. Tusschen den vuurtoren en het fort Pampus verkeerde het arkje plotseling in zinkenden toestand. Met den meesten spoed werd de terugtocht aanvaard. Het gelukte den kapitein van de sleepboot, het arkje nabij den Schellingwouderdijk aan den grond te zetten. Het woonarkje steekt nog gedeeltelijk boven water uit Amsterdam wil Schiphol houden! Wie daarvan nog niet overtuigd mocht zijn ge weest, heeft het Zaterdag kunnen ervaren, toen duizenden hoofdstedelingen en inwo ners uit de kleine omliggende gemeenten op Schiphol demonstreerden en op enthou siaste wijze hun verlangen kenbaar maak ten, dat de populaire vlieghaven zou blijven wat zij steeds was: de roem van Amster dam. Uit alle deelen van de stad waren zij ge komen. de oudere en de jongere Schlphol- •nthousiasten. Bussen en booten, auto's en fietsen voerden hen aan bij honderdtallen, maar ook in marschformatie trokken zy op naar Schiphol, dat zij al zingend gingen bezetten In verband met de verschillende persberich ten omtrent de verplaatsing van een deel van het Staatsbedrijf der Artlllerle-lnrichtlngen vernemen wij van bevoegde zijde het volgende: Het voornemen bestaat om de directie, het secretariaat, een deel der hoofdadministratie en den z.g. buitendienst over te brengen naar Den Haag. In verband hiermede is reeds besloten tot overplaatsing met ingang van 1 September as naar Den Haag van personeel, behoorende tot den z.g. buitendienst, in totaal 15 personen. Omtrent het tijdstip, waarop het andere per- culoei teuren van consultatie-bureaux, den directeur, dr. Bronkhorst. den Rector en de eerwaarde zusters Dominicanessen, vertegenwoordigd door de Prijrin en haar voorgangsters, benevens de vertegenwoordigers van het sanatorium-perso- neel. Na deze openingsrede sprak de Aartsbisschop. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, de vergade ring toe. Te Zaandam hebben tijdens de afwezigheid van de familie inbrekers hun slag geslagen in de woning van den tandarts J. F F. Scherp huis aan het Rustenburg. Behalve dat alles overhoop gehaald is, verschillende voorwerpen van waarde, zooals zilverwerk, een kaartregls- ter en de boekhouding werden vernield of be schadigd. .wordt een bedrag aan geld vermist van ongeveer driehonderd gulden. De dieven hebben zich aan den achterkant door het verbreken van een ruit toegang verschaft. Van de daders ontbreekt elk spoor. De betrokkene was tegen inbraak verzekerd. Wie zou in 1913, aldus spr. na een inleiding, aandacht hebben geschonken aan hetgeen vitf mannen van het Vakbureau wilden, toen zij den strijd begonnen tegen de gevreesde volks ziekte der tbc.? De arbeidersbeweging betee- kende in den oorlog nog niet veel. Zij kwam op tegen onrecht en ontbering In het bewust zijn van de waarde van den mensch cn van den arbeid. Werken van liefde zijn de katho lieke arbeidersbeweging nooit vreemd geweest. „Herwonnen Levenskracht" werd opgericht in een tijd, toen er nog weinig aan t.b.c.-bestri)dlng ■werd gedaan en er maar een luttele ƒ135.000 op de Rijksbegrooting tot bestrijding der t.b.c -voorkwamen. Van het begin af aan is ..Herwonnen Le- het troetelkind der katholieke az- ing geweest Zoo'n relzenschema machtig te worden vraagt slechts de moeite dit boekje „Tochtjes door Mooi Nederland" aan het statlonsloket af te halen. Het wordt daar gratis verstrekt, bevat 38 verschillende excursies met vele zelf te kiezen variaties, en geeft uitvoerige inlichtin gen over de detallregellngen. Wat de Kant-en-klaar-reizen zijn voor een gezelschap volwassenen, zijn de Standaard- reizen voor gezelschappen kinderen. Aan de 34 Standaard-relzen is het tweede hoofdstuk van het boekje „Tochtjes door Mooi Nederland" ge wijd. In belde gevallen zorgen de Spoorwegen, voor de algeheele regeling van de reis, voor auto- en boottocht, voor museum-, dierenpark en vllegveldbezoek, voor koffietafel, lunch, ja zelfs voor het alom gekende en gewaardeerde glaasje ranje. Dit alles bij elkaar zouden we dus kunnen samenvatten in: Spreekt met N. 8. en het komt in orde. Toen 2. H. Exc,. vergezeld van zjjn secreta ris. den zeereerw. heer Th. van Luenen, bin nentrad, stonden allen op en zongen spontaan het „Aan U o Koning der eeuwen". De *orzitter, de heer J. A. Schutte, wees uitvoerig op de belangrijkheid van het feit der oprichting van „Herwonnen Levenskracht", omdat daardoor de geheele katholieke arbeiders beweging werd gesteld in den strijd tegen de tuberculose. De invloed, welke daarvan is uit gegaan. valt niet nauwkeurig te bepalen, maar hij moet geweldig zijn, omdat de fatalistische berusting geheel is verdreven, de verspreiding der ziekte sterk werd tegengegaan door voor lichting op hygiënisch gebied en ren offervaar digheid werd gekweekt, die ook. aldus spr., bul ten onze kringen verbazing wekt. Voor je uit turend zie je niets dan water rustig golvend, met 'q witte kam hier of daar, aan den horizont de oceaanstoomers, op reizen naar verre streken, maar ook dicht bjj je die enorme gevaarten. 5 Daar ligt de „Jagersfontein”;; die komt regel recht van den zonnlgen equator en de wuivende palmen; zij zal de slulzeiu binrten loopen als zij daartoe het treken krijgt. De loodsboot stoomt langzaam op naar het schip, de Joods wordt in ren roeibootje langszij gebracht. Een zwarte kerel gooit een touwladder omlaag, die met 'n slag in de roeiboot valt en even later zie Je tegen de steile donkerte van het schip ren sil- Ood-Actie” voorzitten. De zeereerw. heer O. Groothuis zal de daaraan verbonden tentoon stelling leiden. Door Friesland loopt dien Maandag een extra-tramtrein voor de pelgrims uit het Noorden. Van Amsterdam uit ia een extra-treln ingelegd, die de deelnemers uit Amsterdam, Bussum. Hilversum, Baarn, Utrecht. Amersfoort, Zwolle en uit de ten Zuiden daar van gelegen plaatsen naar Dokkum brengt. Z. H. Exc. de Aartsbisschop heeft als alge- meene Intentie voor deze Bedevaart aangege ven: „door de voorspraak van den H. Bonlfatius de kracht verkrijgen: het geloof te bewaren en te beleven.” Uit naastenliefde brengt katholiek Ne derland een offer voor deze mooie instel ling. Uit naastenliefde verrichten de zus ters dag en nacht haar werk. Geheel katholiek Nederland deelt in de feest vreugde op dezen dag. Moge ook in de toe komst de zegen -op „Herwonnen Levens kracht” blijven rusten. Stort b(buiten Amttor- dam te verboogen met porto kosten) op postrek. 32I5QO of koopt Artis-Reddïngsloten '^bij alle banken in het land, of te Amsterdam bij De Bijenkorf, Gebr. Gerzon, N.V. Hema, Vroom Dreesmann, enz. dpgsToml een vouwwagentje. waarin een 14 maanden oud'meisje was gezeten.- Toen het vierjarig broertje den wagen zag staan, ging hij ermede rijden, waarbij het voertuigje in een sloot langs den tuin terecht kwam. 4 Hevig verschrikt liep het kind naar huis, waar men bemerkte, dat iets bijzonders had plaats ge grepen. Toen men ging zoeken vond men de baby in de sloot liggen. Hoewel het kind nog levensteekenen vertoonde, De katholieke arbeidersbeweging mag trotech gaan op haar werk. Zij verdient den dank van duizenden, die genezing naar het lichaam en versterking van de ziel hebben gevonden. En kom je dan terug, ligt de boot bijna recht voor de vangende armen, de pieren.... dan denk je een moment aan de velen, die uit verre tanden naar het ^vaderland terugkeerden, die gebruind en vervreemd en verouderd zijn, maar het voorwerp van hun onveranderde liefde, hun Vaderland thans voor zich zien. Het is geen fantasie, dat zü hunkeren naar het oogenbllk dien bodem binnen enkele «ogenblikken op nieuw te betreden. Met halve kracht vaart de van Hasselt de sluizen binnen, de grootere schepen worden ge sleept. Terug gaat de tocht tangs dit vlakke land, dat aan weerszijden van de rechte water lijn voor Je wordt geaccentueerd door de sym bolen van nijverheid, de hooge ketels,.de lang- getrokken schoorsteenen met de pluimen van grijzen of taankleurlgen rook, de tanks der petroleum, de vierkantige havens, de werven, de dokken. Ooedgek. b. be»l Mln. v. Just. 2e aid A. No. 1193 d.d. 2-3-'3S. 60 000 loten. Wederverk.: Fa. I. Sajet. Ruyechatraat 117, Amaterdam-O. „Wij doen nu ook ren beroep op u, op ieder van u. Schept in ons volk een geest van offer vaardigheid. ren sfeer van vertrouwen in de Regeering, een machtigen drang om elkaar uit dezen nood van werkloosheid te heffen. Wij vragen het u In haam van de duizenden. d|e gebukt gaan, die lijden in ziel en lichaam die geen licht meer zien, geen vertrouwen meer hebben in hun toekomst. Het verzwakt weer standsvermogen van velen wordt misbruikt door extremisten. Zij zijn slachtoffert meer te beklagen dan te berispen, zy hebben recht op ons aller hulp. Alléén het diep christelijk ge voel, dat in onze arbeiders leeft, de tucht, die de organisaties jarenlang leerden, de hulp van velen, die gevaren hielpen bezweren, hebben ons volk God zjj daarvoor dank: tot dus ver tegen excessen behoed, excessen die elders voerden tot toestanden, die ieder van ons ver-' vullen met zorg voor de toekomst der mensch- heid. In den naam van allen, die hun godsdienst, hun volk, hun land, hun kinderen, hun huisje, hun arbeid lief hebben helpt ons. helpt al len, die maar één ding vragen: ARBEID, ARBEID, ARBEID! I Januari 1919 werd begonnen met den Ir van een sanatorium, dat 30 Juli 1920 Bter AAlbene opende. Het sanatorium waa verder de trappen op gaan naar de commando brug'De loods zal de „Jagersfontein” nu tus- schen de pieren door in de veilige sluizen brengen! Zondag en Maandag, 24 en 25 Juli, gaat naar Dokkum. de martelplaats van den H. Bonlfa- tius en Gezellen, de 13de Nationale St. Boni- fatlus-Bedevaart. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, zal Zondagsavonds 7 uur in de St. Bonlfatius-kerk te Leeuwarden een pontificaal lof celebreeren, waarbij Pater Borromaeus de Greeve de predikatie zal hou den. Maandags zal Z. H. Exc. te Dokkum in de Bedevaartskapel om 10.30 uur een pontificale H. Mis opdragen, waaronder pastoor W. Kolet zal spreken, en 's namiddags tijdens het plech tig lof van 3 uur, waaronder de processie met het Allerheiligste over het 8t. Bonifatiuspark trekt, zal Mgr. een predikatie houden. In het middaguur zal prof. mr. A. Diepen- I broek een openbare vergadering van de „Voor set houten dorp ia verdwenen,-maar „Berg en Bosch" bestaat in het hart vkn Nederlanc ui de bosschen van Bllthoven. Met trots mag gewezen worden op hetgeen og> het gebied van nazorg en arbeidstheraple tot stand is gebracht. Spr. dankt de aulzenden leden van de comité's, die de organen van h»1 werk van .Herwonnen Levenskracht” zijn. De kracht van „Herwonnen Levenskracht' ligt in de gaven en giften, die van alle kanten komen, maar vooral uit de eigen beweging. Het Samarltanen-werk. dat we verrichten straalt in een hooger licht, omdat we in de menschen. die we helpen, Christus zelf zien zoo besloot de heer Serrarens Hier komt tot uiting de ware burgerzin, gemeenschappelijke gehechtheid aan de stad, zooals zjj groot geworden is, zooals vecht ondanks alles, toch weer de oude welvaart zal her- krijgen met haar nijverheid, haar handel en verkeer, met haar nationale en internatio nale verbindingen, met haar verkeer te land en te water maar ook door de lucht, mét haar zeehaven, maar ook met Schiphol! i Dit alles hebben wij vernomen na een nieu wen, zeer uitzonderlijken tocht, dien de Spoor wegen hadden ontworpen in samenwerking met de reedery J. £S. Kbppe. Op de vraag „Wie gaat mee, Naar de zee?” zijn vele dames en heeren met de ,JL vaïi Hasselt” bet Noordzee-kanaal afgezakt, het zeegat uitgevaren en hebben het ruime aop gekozende Noordzee op. Het bestuur van het R. K. Werklieden verbond richt zich thans in een manifest, dat op groote schaal zal worden verspreid, tot het Nederlandsche volk,' om mede te werken aan de bestrijding van de werk loosheid. Na vermeld te hebben wat Verbond aan de Regeering, wier hulp on vermijdelijk is, heeft gevraagd, gaat de cir culaire als volgt verder: groei van het luchtverkeer, dat thans over Schiphol zijn weg neemt, sou vergrootlng van den afstand tot Amsterdam noodlottig zijn. Ook voor goederenvervoer door de lucht is de onmlddellijke nabijheid van het centrum van handel en nijverheid, voor hetwelk de goe deren bestemd zijn at wairuit zij voortkomen, ven de grootste beteekenls. Men denke voorts aan het vervoer van post stukken door de lueht, dat zulke snelle vorde ringen maakt. Had Schiphol gebreken, die aan een bevre digende ontwikkeling van de luchtvaart In Ne derland in den weg stonden, dan zou men ook als Amsterdammer met de plannen van de Regeering vrede moeten hebben. Maar nu dat niet het geval is, mag men niet berusten. Na den heer Crone betrad de heer A. F. Bronstng, directeur van de N.V. Stoomvasirt- Mtf. .Nederland” het podium. Het is ren drogreden, zoo betoogde de heer Bronzing, te zeggen, dat de haven van Amsterdam alleen maar wordt verplaatst; Leiderdorp kan geen haven van Amster dam zijn. Hoe kan men verwachten, dat de Nederlandsche luchtvaart zich zal ont wikkelen als de grootste plaatsen van ons land verstoken zouden blijven van een eigen vliegveld? Niet op het internationale doorvervoer moé ten wij in hoofdzaak onze toekomstplannen richten. Maar wie vertrouwen heeft in de luchtvaart, ziet een toekomstig nationaal luchtverkeer, dat vele en vele malen uitgaat boven den omvang in het heden. Watinrer men bedenkt, dat alleen door het Centraal-Station in Amsterdam per jaar tuaachen de 20 en '30 mlllloen reizigers gaan, dan is het duidelijk, dat het verkeer over Schiphol, ook al heeft dat de 40.000 bereikt, nog slechts in zijn allereerste begin is. Wij willen door deze bijeenkomst den minister van Waterstaat en den directeur van de KL.M. toonen, dat de Amsterdamsche burgerij als één man staat achter het Gemeentebestuur en dat zij zich aansluit bij de woorden van den wet houder voor de Handelsinrfchtingen, dat van Amsterdam voor de ophef Hl ig naji Schiphol en voor het tot stand komen van een luehthaven te Leiderdorp geen medewerking te verwachten is. Wij hopen echter zeer, dat het niet zoover zal behoeven te komen, dat Amsterdam formeel zijn medewerknig zal moeten weigeren, maar dat de minister van Waterstaat in het feit, dat een zoo groot deel van de Nederlandsche be volking tegen de voorgenomen plannen ten scherpstegekant is, aanleiding zal vinden deze plannen weder in te trekken. Na ren kort muzikaal intermezzo sprak ver-> volgens de directeur van de ..Nieuwe School- verrenlging”, de heer M. Vrij, die er op wees wat de jeugd verliest, wanneer mén de hoofd stad Schiphol zal ontnemen. En namens dé kinderen verkondigde deze spreker: „Het mag niet Kt zal niet. WIJ kunnen ons Schiphol niet missen". Hierna werd het gelegenheidslied: „Wij willen Schiphol houden" gezongen en het duurde niet tang of de massa zong spontaan het refrein mede. Het was de vice-voorzitter van het Comité, de heer Nikerk, directeur van de V.V.V. te Am sterdam, jiie met ren kort woord van dank de ry van sprekers sloot. Staande zongen de duizenden het Wilhelmus en tot besluit van desjeji welgeslaagden middag defileerde de massa óver het terrein. Wanneer men overweegt, dat onze arbeiders in de afgeloopen 25 jaren ongeveer f 2.200 000 voor dit doel bijeenbrachten, dat ruim 4000 patiënten werden verpleegd, dat onze vereeniglng dr. Bronkhorst in den dienst der tuberculose-bestrijding stelde en hem de mid delen verschafte, om zijn groote gaven van geest en hart ten bate van de lijdende mensch- heid te ontplooien, dat onze verrenlging ten slotte een sanatorium stichtte, dat de bewonde ring van iedereen gaande maakte, moet men erkennen, dat prachtige resultaten werden be reikt en er dus aanleiding is haar 25-Jarlge werkzaamheid feestelijk te herdenken. s Na aan God dank te hebben gezegd, dankte spr. de Kerkelijke Overheid en heette hartelijk welkom het Doorluchtig hoofd van ons Epis copaat in den eminenten en beminden per soon van Z. H. Exc den Aartsbisschop. Vervolgens dankte spr. de wereldlijke over heid. in de eerste plaats de rijksoverheid en memoreerde het aandeel, dat oud-mlnister Aalberse in de oprichting heeft gehad. Dank baar is spr. ook den velen gemeentebesturen, die met .Herwonnen Levenskracht" samenwerken. Ten slotte dankte spr. de verschillende in- WBUWyi de» tuber- werken.... s voort* venchiilencto direc- Nadat reeds Zaterdagmiddag op den nieuwen eutosnelweg Amsterdam—Den Haag een onje- luk was gebeurd, heeft zich Zondagnacht op denzelfden weg opnieuw ren ernstige aanrijding voorgedaan. Tegen 2 uur is een auto, komende uit Je lichting Den Haag en bestuurd door den heer R.. op het viadudt over den Bchipholweg op ren daar stllstaanden autobus gereden. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat de aanrij oende auto ongeveer twee meter terugspronq. Gezien den toestand, waarin deze wagen na de aanrijding verkeert mag men er zich over ver wonderen dat bij dit ongeluk geen dooden zijn tc betreuren. De bestuurder was er nog het ergst aan toe. De heer R. was geheel met bloed over dekt en klaagde over inwendige pijnen. Van twee dames die zich verder in den wagen be vonden, werd de een aan het been gewond. De endere kwam er met eenige ontvellingen af. Dr. Katte uit Badhoevedorp verleende de eerste hulp. De heer R., die met een snelheid van 60 A iO K.M. zou, hebben gereden, verklaarde de auto bus, die wegens een panne aan den kant van oen weg stond, j. i op het allerlaatste oogenbllk te hebben gezien, daar het achterlicht nlït brandde. Dit heeft de chauffeur van de auto bus echter ten stelligste ontkend. Zeker is, dat zelfs na de aanrijding het achterlicht brandde Het duurde geruliflen tijd voor politie en ge neeskundige hulp ter plaatse waren. Men had namelijk eerst de politie te Amsterdam gewaar- tchuwd, terwijl voor gebeurtenissen op dit deei van den weg de politie te Hocfddorp moet wor den gewaarschuwd. Het is misschien niet on dienstig, de automobilisten hierop te wijzen. Even na vier uur klonk de muziek van tam boer- en pij per corpsen, het teek en dat de 8. O. 8.-8chiphol-demonstratie begonnen was. De menigte zette zich tot luisteren en spoedig verscheen op het versierde podium de heer Eernard van Vlijmen, voorzitter van het comité. Na de aanwezigen welkom te hebben gstvre- ten, zei de beer v. Vlijmen: Geen uitbundig gejubel, geen feestgeluid kan by ons warden geheord, immers deze dag staat voor ons in het teeken van een waardige en ernstige demonstratie om nogmaals een accent te geven aan hetgeen reeds door zoovelen dul- deiyk en onomwonden is verklaard: bestry- ding van de plannen van de hcoge regeering om door het stichten van een centraal vlieg, veld de beteekenls van de Amsterdamsche vlieghaven Schiphol te doen verminderen. Lulde willen wy uitspreken, dat wij Schiphol liefhebben, dat wy Schiphol beschouwen als ren deel van ons geliefd Amsterdam en dat wy niet kunnen en mogen aanvaarden ook maar een gedeelteiyke amputatie van dit belangryke deel van« het Amsterdamsche leven, waarvoor van de zijde der Gemeente steeds in zoo ruime mate en op royale wyze steun is verleend. Vervolgens nam onder applaus wethouder Kropman het woord. De vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur bracht dank aan de organisatoren van deze bijeenkomst en wees er op, dat deze de monstratie geen protest-demonstratle is en niet bedoeld is als en ook niet mag zyn ren betooging, welke gericht is tegen zekere ptan- uen, waarby Schiphol betrokken is. Alleen aan het gemeentebestuur komt het toe, met de Re geering van gedachten te wisselen en de wet houder achtte zich gelukkig, dat het dit doet en kan doen met sterke en afdoende argumen ten. Deze demonstratie is er een van sympathie met de opvattingen van het gemeentebestuur, van harteiyk medeleven met hetgeen ons in de laatste weken in zake Schiphol bezig houdt; zy bedoelt uiting te geven aan onze gehecht heid aan de stad. Daarvoor dankt het gemeentebestuur. Het komt te weinig voor, dat de geheele bevolking by alle verschil van meenlng op tal van ge bieden zich plotseling en duidelyk bewust wordt: Amsterdammer te zyn, zich verplicht houet naar boven klauteren, op 't dek stappen, veelt, achter het Gemeentebestuur te staan, dlt zou sonrel naar Den Haag zal worden overge- ptaatst, kan nog niets positiefs worden mede gedeeld. Wel zal binnenkort worden bekena gemaakt, wie van het personeel voor overplaat sing in aanmerking komt, opdat dit personeel too vroeg mogeiyk wordt ingellcht Voorts kan worden gemeld, dat enkele be- dryfslnrichtlngen naar Delft sullen overgaan o*, de auto-explottatle. Omtrent de overige voor verplaatsing in aanmerking komende in richtingen zal zoo spoedig mogelijk definitief worden beslist. Dat is *n fragment, *n stuk werkeiykheid, dat je meemaakt In een tocht op de Noordzee, no. 38 van de Kant-en-klaar-rerie. Twee uur vaar je langs de kust.... In de verte het Bloemendaalsche strand, Zandvoort, Noord-Zuid.verder. Daar liggen Hollands steden, de dorpen, de vuurtorens, de hotels, de duinen zooals Tromp, V. Speyk, de Ruyter ze zagen. Een der vertegenwoordigers van het comité u Hoorn bood als feestgeschenk van de ver schillende plaatseiyke actie-comlté’s 8000 aan. De heer J. van Zutphen. die als afgevaardig de van „Zonnestraal” aanwezig was, compli menteerde het bestuur van de jubllrerende In stelling namens deze vereeniglng. Spr. memo reerde, hoe er In ons tand nog 80.000 lyders aan t.b.c. zyn. r<en andere pionier was de heer Frle, ilt Amsterdam, die op geestige wyze aan den tyd waarin „Herwonnen Levenskracht" werd opga nent, herinnerde. Om vier uur werd de feestvergaderlng be sloten waarna in de schitterend aangekleede hal een receptie werd gehouden. Daar verschenen o.m. de vleans-generaal van het Aartsbisdom. Mgr. D. Huurdeman. Je bur gemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, de heeren O. D. Zegers en H. A. Bek ken wethouders van Utrecht. H. P. Baron van oer Borch Verwolde tot Vorden, burgemeester van De Bilt, de paste r van De Bilt, de zeer eerw. heer G. L. Veeger, het bestuur van hjt rt. K. Werkllt'dr' verbon'i. het lid van oe Twee de Kamer, pater mr. dr. D. Beaufort O.F-'t notaris W. A. Th. Warren en vele afgevaardig de.. van stands- en vakorganisaties. II tl n o n 1 i c I c 1 I 1 1 I J1 I h o d te te ez zn er vc

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 6