Zestig jaar zorg voor goede kerkmuziek Schoolschip Koningin Wilhelmina - 1 I '1 EEN SCHOON DOEL EINDE DEZER WEEK TE AMSTERDAM Zus is „geslaagd" DINSDAG 5 JULI 1938 R.K. Staatspartij Nationale Padvinders» raad Plechtige H. Mi» opgedragen Nieuwe prijsvraag Slotconcert U.S.O. Verstekeling geïdentificeerd REIZEN NAAR FRANKRIJK Denk aan een geldig paspoort! Bij Voordracht over Palestina trs- - - Plaats voor ongeveer honderd jongens De werkingssfeer der vereeniging Het casco van een oude treinpont werd verbouwd tot een dra vende opleidingsschool Diensten bewezen aan gedetineerden Unsa eeën Binnenkort voorschriften te wachten De Si. Gregoriusvereeniging viert te Utrecht haar zestigjarig bestaan „RIJKE” JONGEDAME WILDE KAMERS HUREN Prine Bernhard presideert de vergadering MEXICAAN HAD HEKEL AAN DE POLITIE GEVANGENBEWAARDER GESCHORST MOTORBOOT VOOR DE MARINE NUMMERBORDEN VOOR AUTO’S DÉFILÉ BUZ. VRIJW. LANDSTORM MASSA-ONTSLAG BIJ DE ORANJE-NASSAUMUN J R.K. Werknemende Middenstand lid van het regeerings- n H.M. de Koningin ege jubileum Totaal geen last gehad van d’r „zenuwtjes". Pa's raadt neem 'n "AKKERTJE” waa toch maar best geweest I Instelling van adviescollege voor bultenlandsche aan gelegenheden Eerete geslaagde landdag te Eindhoven Receptie en kerkuitvoering Invoerheffing op aal en paling worden gesteld. voorzitterschap deken J. C. 20, Des avonds werd in Tivoli een bijzonder con- Belnum. verstande. U heb- lt tot 41 „-v.. aan acht van zijn vijfjarig bestaan Op de Oranje-Naseaumljnen zijn wederom peetoom ontslagen, ouder wie M mijnwerken. Zondagavond heeft de St. Gregoriusvereenl- glng te Utrecht de viering ingezet van haar zestigjarig bestaan. In de jeugdbeweging is, dank zij de K. A-, inbreken, kerkmu- Het hoofdbestuur van de Ned. St. Gregorius- vereenlging heeft Maandagmiddag bjj gelegen heid van het zestigjarig bestaan der vereeniging een druk bezochte receptie in de aula van de R.K. Muziekschool te Utrecht'gehouden. In een hartelijke speech heeft de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwjjk het hoofdbestuur met het jubileum gecompli menteerd. Spr. vergeleek het werken en streven van de vereeniging met dat van een museum. Zooals dit Instituut oude maar waardevolle voorwerpen verzamelt, zoo richt zich de St. .Gregoriusver eeniging naar de toonwerken van klassieke com ponisten. Zijn vergelijking doortrekkend merkte spr. op, dat de vereeniging naast het oude ook nog oog heeft voor het nieuwe, waaruit blijkt, Aan bakboordszljde zal door middel van een loopbrug verbinding met den wal worden ver kregen, aan stuurboordszljde wordt toegang ge geven aan hen, die per schip komen. De hal geeft een ruimen en frisschen indruk, twee eigenschappen, waarnaar bij den bouw in het geheele schip is gestreefd. Rechts van de hal, in welke twee rustbanken zijn aangebracht, bevindt zich de groote gym nastiek- en recreatiezaal. Twee dubbele toe gangsdeuren leiden naar het groote voordek. Aan de andere zijde van de hal bevinden zich allereerst de toegangen tot de bestuurs kamer en een leeraarskamer. Daarnaast be reikt men door een gang twee afaonderlijke leslokalen. Aan het einde van de gang ligt de woning van den commandant. Deze woning omvat twee kamers en suite, een slaapkamer, een hal met toegang tot het achterdek en eeq keuken, Uit dese bal front de rijd ;elde •rder d en —82, door 1x31» Parijs -ansch- erings- den at de itend te op it en >en. In Anders Hjk bij voor ’orden, ai een lezers- Ter gelegenheid -1 hield de JU K. Werknemende Middenstand Zon dag te Eindhoven zijn eersten Landdag, waarop bijna vijfhonderd leden van de jongste katho lieke standsorganlsatie verschenen. Van onder ig het een ponton, van boven een huis met een plat dak en een gemet- selden schoorsteen; van bulten Is het een schip en van binnen een school. Op bet eerste gezicht doet deze combinatie wat raar aan, en lijkt ze onbestaanbaar. Toch is bet niet zoo vreemd, want het is het schoolschip Koningin Wilhelmina, van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, waar op de eerste dagnijverheidsschool voor schippersjongens zal worden gevestigd, als het gansche gevaarte door de binnenwate ren en over het IJselmeer naar Amsterdam zal zijn gesleept, waar het komt te liggen aan de Wlllemsslulaen aan den overkant van het U. aal en paling uit alle landen zonder uitson dering. Nader zal worden bekend gemaakt, oC sn soo ja. wanneer deze regeling in werking aal Maandagochtend hebben de deelnemers aan het St Gregorlusfeest als inzet van den twee- den dag, een plechtige Hbogmls in de kathe drale kerk te Utrecht bijgewoond. De H. Mis werd opgedragen door den Hoogeerw. heer De ken 3. O. W. van de Wiel met assistentie van den Hoogeerw heer Deken H. Vullinghi een liturgische beweging aan het die zich uit in het beoefenen van ziek. gehoorde werken, de klasslek-polyphone over tuigden: ook na eeuwen bezitten zij de onaan getaste waarde van een innige devotie, te ze men met een spontaan-kinderlijken zwier en hier meer, daar minder fraaie welluidendheid Van alle werken, die na dien tijd worden ge dateerd, heeft alleen Andriessen's werk eenige kenmerken, die dit klassieke ldeaa> benaderen Herman Strategier In zijn Missa „Vox Sponsae' kan, naar het ons voorkomt, in dezen geest veel bereiken, als hij de stoutmoedigheid heeft zijn nog oppervlakkig levende strevingen en gevoe lens krachtig uit te werken. Hij moet tegen den druk naar kortheid en bondigheid de Mie moet gauw uit zijn durven oproeien. Prach tig was Andriessen’s „Terribilis”. Diepenbrock's Stabat is, het bleek in dit mi lieu overduidelijk, niet meer van onzen tijd monotoon en in wezen arm aan conceptie en structuur. Wlnnubst wilde beter, componeerde ook bpter, maar hij zweefde tusschen twee rich tingen en.... bleef bij een goed experiment* Polyphonie, eventueel met vrij gebruik van toonaarden, zal voor de toekomst van de kerk muziek van groote beteekenis kunnen zijn. De afzonderlijke prestaties waren gemiddeld goed; te veel trof men slapheid en gebrek aan durf in de klassieken. Een sterker dynamiek behoeft in het geheel niet gelijk te staan met opera-effecten. eereleden en een groot aantal leiders waren, voorzitter Dezer dagen is in de pers het bericht ver schenen, dat voor de torpedo-oefeningen der Marine in Engeland ‘n bestelling van 30 snelle motorbooten zou zijn gedaan. Dit bericht moet, naar de regeeringspersdienst meedeelt, herleid worden tot de mededeeling, dat voor het genoemde doel Mn motorboot is aangeechaft en dat er aan meer motorbooten geen behoefte bestaat. Indien de teekenen niet bedriegen dan valt Van den kant der seminaries en kloosterscho len een belangrijk medeleven met het streven van de Gregoriusvereeniging te constateeren. Te Alkmaar is een beambte der strafgevan genis geschorst, omdat hij diensten sou hebben bewezen aan gevangenen. Hij zou voor hen brieven hebben bezorgd aan bepaalde adressen en hun sigaretten en andere versnaperingen hebben gebracht. Over dezen componist hield vervolgens Dr. «A. Bmijers, professor aan de Rijksuniverstett te Utrecht, een lezing met lichtbeelden. Spr. behandelde in het kort het leven van Palestrina en lichtte daarna de Missa Papae Marcelll van dezen toonkunstenaar toe m verband met de uitvoering die heden in de kathedrale kerk te Utrecht wordt gegeverf. Palestrina, wiens eigenlijke naam Pierluigi is, maar den naam heeft toebedeeld gekregen van het stadje waarin hij is geboren, zag voor het eerst het levenslicht in 1525 en stierf in 1594 te Rome. De klassieke polyphonie bereikte in Palestrina de hoogste volmaaktheid. Zijn geheele leven is hjj trouw gebleven aan zijn Nederlandsche leermeesters, wier invloed in de meeste zijner werken lang merkbaar is geweest. Na zeven jaar in Palestrina als organist en kapelmeester werkzaam geweest te zijn kreeg hjj laatstgenoemde functie aan de St. Pieters kerk te Rome, welke benoeming hij te danken had aan Paus Julius III, de vroegere kardinaal- htesrhop van Palestrina, die de gave van den den Hoogeerw heer Deken H. Vullinghi uit Apeldoorn ‘en den Zeereerw. zeergel. beer dr. H. Vroom, uit Apeldoorn. Het koor van de kathedrale kerk voerde on der leiding van zijn directeur, den heer Sjef van Eerden, de Missa Papae Marcelll van Palestrina uit, terwijl de wisselende Grego- tiaanache gezangen door de leerlingen der R. K. Kerkmuzlekschool werden gezongen. Op su blieme wijze speelde na afloop van de H Mts de organist, de heer H. Andrleasen, zijn door hem gecomponeerd Toccata. Het komende jubileum van de 40-jarige regee- ring van H. M. de Koningin heeft bij den Bij zonderen Vrjj willigen Landstorm den wensch doen geboren worden, bij de herdenking van dese voor vorstenhuis en volk soo heuglijke ge beurtenis de gelegenheid te mogen ontvangen op nieuw van zijn trouw en verknochtheid aan de Landsvrouwe een openlijk blijk te mogen geven. In verband hiermede is tot H. M. de Koningin het eerbiedig verzoek gericht deze hulde te mogen brengen' in een défilé, vertegenwoordi gend den geheelen Bijzonderen Vrijwllllgen Landstorm. Het heeft H. M. de Koningin behaagd. Zich bereid te verklaren, deze huldiging van den Bijzonderen Vrijwilllgen Landstorm te aanvaar den en het défilé in oogenschouw te nemen op Zaterdag 37 Augustus op het paleis Huis ten Bosch, te ’s-Gravenhage. BU den Inspecteur van den Vrijw. Landstorm hebben de aangewezen Commandanten der Landstormkorpsen bereids een voorloopige op gave ingediend van 1150 reserve-offlcleren, die zich hebben voorgenomen, aan het défilé deel te nemen; hieronder zijn 62 hoofdofficieren. Het aantal deelnemende leden der geweste- HJke landstormcommissién bedraagt 330; meer dan 1170 plaatselijke leiders hebben zich reeds voor het défilé aangemeld. Aan een der Korpscommandanten van den B.V.L. zal het commando over het défilé won den opgedragen. Zaterdag 37 Augustus as. zal met de deelne mers aan het Défilé tevens een gemeenschap pelijke bijeenkomst in den Dierentuin te Den Haag worden gehouden, gewijd aan het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, waarbij tevens het 30-jarig bestaan van den B.VL. aal worden herdacht. Het onderstuk is inderdaad een ponton, want het maakte vroeger deel uit van een der stoom pon ten, welke den dienst onderhielden tusschen Enkhuizen en Stavoren. Stukken van een trein werden erop gereden en het is dus begrijpelijk, dat het Inwendig voorzien was van zware constructies, die het dek moesten dragen. Men heeft dit kunnen koopen, zij het na eenige moeite, want er waren ook andere gegadigden voor, Op de scheepswerf van Gebr, van Rees Spr. gaf vervolgens het woord aan den oud- voorzltter, pastoor W. P. H. Jansen em., die de belangrijke mededeeling deed dat de St. Gre goriusvereeniging bij haar herdenkingsfeest besloten heeft in 1939 een prijsvraag uit te schrijven voor composities betreffende kerk muziek. Deze prijsvraag, waaraan alleen Ne derlandsche componisten mogen deelnemen, zal tot onderwerp hebben het op toon- zetten van de vier groote Maria-antlfonen. Onlangs is met het Nederlandsche stoomschip WUlemsplein naar New Founland meegegaan een jongeman, die voorgaf Mexicaan te zijn, maar die verder over slechts zeven woorden be schikte, namelijk: Josef, no Mama, no Pspa en no Police. Aangezien men hem in New Found- land niet kwijt kon, zoo vertelt de N. Rott. C., is 1»U met hetzelfde schip wee? naar Rotterdam teruggekomen en daar ter beschikking gesteld van den Rotterdamschen vreemdelingendienst, waar de verstekeling niet erg lang deze houding heeft kunnen handhaven. Het eerste wat men met hem deed, was hem naar den Mexicaanschen consul brengen. Het „wanneer men verre reizen doet” enz. scheen op den jongeman niet toepasselijk. Wat hjj over Mexico kon meedeelen was ongeveer evenveel als de Mexicaansche hond kan, want op het verzoek om zijn volkslied te zingen zweeg ‘hij in alle levende en doode talen en van Spaanse!» had hij ook geen benul. Meer dan de genoemde zeven woorden wilde hjj niet zeggen. Daar wist de vreemdelingendienst een probaat middel op: net zoolang opgesloten houden tot er wél iets wordt gezegd. Toen men aan den jongeman duidelijk maakte, dat men zijn foto’s over de beele wereld zou verspreiden, baalde hij bakzeil. Dat was maar beter ook, want dit bespaarde de politie heel wat werk. Overigens zou men het niet zoo heel moeilijk gehad heb ben, want de verstekeling had ondergoed aan. dat kennelijk van militairen oorsprong was, netjes voorzien van nummers e.d. Toen hjj eieren voor zijn geld koos, kwam vast te staan, dat de verstekeling een bewoner van een Zuld-Europeeschen staat was. Hu was vandaar vertrokken en had een beetje door Europa gezworven en was eindelijk te Rotter dam gearriveerd. Daar had hij langen tijd langs de havens gedoold en tenslotte was hij liefdevol opgenomen in het'tentenkamp aan de Waalhaven, waar hij gerulmen tijd had ge kampeerd. Vanzelfsprekend vroeg de politie hem ook. waar zijn Identiteitsbewijzen waren gebleven. Die had hij verstopt onder een wilgenboechje aan de Waalhaven, vertelde hij. Dus werd de vreem deling In een auto gezet en naar Waalhaven gereden, waar hij de plaats moest aanwijzen. Na eenlg graven trof men inderdaad de toenti tel tsbewij zen daar aan. Daaruit bleek ten over vloede. dat zes van de zeven woorden welke de jongeman gesproken had, leugens hadden ge formuleerd. Htf zal thans worden teruggebracht naat het land, waar hjj gedomicilieerd is. men langs een trap naar beneden in een ruim entree, dat toegang geeft tot twee slaapkamers, een badkamer en een naaikamer. Hier liggen ook de noodlge bergruimten voor materiaal. Door het geheele schip onderdeks loopt een doorgang. Deze leidt eerst naar twee linnen kamers. Aan dezen doorgang ligt verder een slaapzaal voor leerlingen, plaats biedende voor 44 bedden. Voor eiken leerling Is hier een eigen stalen kastje aanwezig. Aansluitend aan deze slaapzaal is een leeraarshut. De tweede slaap zaal, plaats biedend voor 48 leerlingen, ugt er direct achter, eveneens met een hut voor een leeraar. Uit deze laatste slaapzaal komt men in het trappenhuis onder de groote hal. Hier langs bereikt men de keuken. Hier is ook de toegang tot den ziekenboeg en tot het ketel huis van de centrale verwarming. Meer naar voren In bet schip liggen de beide eetzalen. Hier bevindt zich ook een afzonder lijke hut voor een der leeraren. Een derde slaapzaal, achter de tweede eet zaal gelegen, biedt ruimte voor 18 bedden met bljbehoorende kasten. Daarachter tenslotte zijn nog een werkplaats voor den bootsman en twee ruime bergplaatsen gelegen, voorzien van de noodlge kasten Aan boord bevinden zich verder zeven douche- Inrlchtlngen en de overige noodlge sanitaire in richtingen. Deze zijn alle met tegels bekleed. Alle vloeren op deze drijvende school zjjn ver vaardigd van hput-cement, dat gestort is op een stevige cementen onderlaag. Deze vloeren sluiten met ronde kanten aan op de wanden, ter voorkoming van stofvorming. In de gymnastiek- en recreatiezaal zal een levensgroot portret van H. M. de Koningin, die haar toestemming heeft gegeven het schip naar haar te noemen, worden geplaatst. Dit portret zal worden geschonken door bet ge meentebestuur van Sliedrecht. Te Amsterdam zal het schip aan de electri- sche llchtleidlng en de waterleiding \ord«%, aangesloten. Een speciale steiger met dezesxlf sluitingen is daarvoor in aanbouw. Dinsdag tal bet schip van Sliedrecht naar zijn definitieve ligplaats worden gesleept.* Den eersten dag hoopt men tot Nijmegen te kunnen komen. Woensdag gaat het door den Uael naar Kampen en Donderdag over het IJselmeer naar Amsterdam, waar bet ligplaats zal kiezen bij de Wlllemsslulzen en een sieraad voor de haven zal vormen. Het schip ziet er zoo keurig uit en Is zoo prettig en frlsch Ingericht, dat het een genot moet zijn voor de jongens hier hun opleiding te krijgen. Het ministerie van Bultenlandsche Zaken brengt nogmaals In herinnering, dat Nederlan ders voor toelating In Frankrijk In het bezit moeten zijn van een geldig buitenlandse!» pas poort te hunnen name. Zij die zonder een zoo danig paspoort Frankrijk binnen reizen, loopen de kans veroordeeld te worden tot een boete van 100 tot 1000 francs, en een gevangenisstraf van 1 maand tot 1 jaar. Daar het toezicht pp de vreemdelingen in Frankrijk zeer verscherpt is, wordt ieder ont raden, zich zonder paspoort naar dat land te begeven, op gevaar, daarvan de onaangename gevolgen te ondervinden. Muziekschool sprak vervolgens pater dr. C. Huy gens OF.M. Tusschen de St. Gregoriusvereeni ging en deze school Is altijd een zeer hechte samenwerking geweest. Op een in 1919 gehou den gecombineerde vergadering van de 8t. Gre-‘ goriusvereenlging en de Liturgische vereeniging is het plan om een RK. kerkmuzlekschool te Eenige maanden geleden hebben de hoeren jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, oud-gezant te 's-Gravenhage en mr. dr. F. Brom te Utrecht, mede namens enkele sympathiseerenden, aan de Partijleiding het denkbeeld voorgelegd de R. K. Staatspartij te verrijken met een orgaan van advies over internationale vraagstukken, meldt het Maandblad der R. K. Staatspartij. De initiatiefnemers waren van oordeel, dat in het bijzonder onder de huidige omstandig heden op het internationaal-politleke erf de Partij behoefte zou kunnen gevoelen aan rap porten over bepaalde vraagstukken op dit ge bied en dat het haar welkom zou kunnen zjjn in dat geval zich tot een commissie te kunnen wenden. Hoezeer men besefte, dat de practische politiek op internationaal gebied behartigd dient te worden door de Fracties der Partij to de belde Kamers der Staten-Generaal, was men van oordeel, dat aan de Partij zelf een orgaan voor de algemeene beoordeellng en documentatie op het gebied van de internationale politieke vraagstukken ontbrak. Ter beoordeellng van de ingezonden werken zal een Jury In het leven worden geroepen, be staande uit drie leden van het hoofdbestuur en twee bekwame componisten. Zij, die naar den geldprijs willen dingen, zullen daarvoor een jaar lang den tijd krijgeb. Nadere bijzonder heden over de prijsvraag zullen In het 8t. Gre- goriusblad gepubliceerd worden. Dank zjj de .Pastoor Schmeitz-stlchtlng". die speciaal voor tilt te schrijven prijsvragen voor kerkmuziek In het leven is geroepen, heeft het bestuur over de noodlge gelden kunnen be schikken. Spr. sloot zijn mededeeling met op te merken dat vooral van den kant der jongeren, waar onder opmerkelijk goede talenten schuilen, be langrijke Uizendingen verwacht worden. Er verliepen echter eerst zes jaren voordat de oprichting van dit Instituut een feit was. De bloei van de school zal ook beteekenen de bloei van de St Gregoriusvereeniging. Wanneer di recteur en leeraren zoo him taak zien, dan kun nen zij op een daadwerkelijke wijze de jubllee- rende vereeniging het door haar gestelde doel helpen bereiken. Met den wensch, dat de vereeniging in de toe komst veel moge bijdragen tot verbreiding en herleving van de kerkmuziek eindigde spr. zijn woord van felicitatie. De hoogeerw. heer Deken C. J. W. v. d. Wiel dankte allereerst den burgemeester van Utrecht, vervolgens dr. Huygens voor zijn gelukwenschen en was er van overtuigd, dat de leerlingen van de kerkmuzlekschool al het hunpe er toe zouden bijdragen tot tonerlifken en ulterUjken Uitbouw van de St. Gregoriusvereeniging. Namens de oud-leerllngen werd het woord ge voerd door den koordirigent van de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Utrecht, den heer J. Smit, die er op wees dat de koordlrec- teuren bij het vervullen van hun taak altijd veel steun van de St. Gregoriusvereeniging hebben ontvangen. De rjj van sprekers werd gesloten door den heer W. Kahmann, die als woordvoerder van dv leerlingen het hoofdbestuur van de St. Grego riusvereeniging gelukwenschte. Op de receptie waren aanwezig de diocesane besturen, leeraren van de kerkmuzlekschool, vele koordlrecteuren en tal van bestuurders van pa- rochleele koren uit Utrecht en elders. In den namiddag gaven enkele Utrechtsche kerkkoren in de parochiekerk van O. L. Vrouw aan de Biltstraat een uitvoering van liturgische muziek. Bijzonder leerzaam mogen we noemen de Gregoriaansche gezangen, die de leerlingen der Kerkmuzlekschool ten gehoore brachten. De voot, rustig en vooral nlet-slepend klonk deze muziek, die werd voorgedragen door een zeer homogeen ensemble. Wat de overige nummers betreft, moeten wij ons hier beperken tot enkele zeer algemeene opmerkingen. In de eerste plaats is gebleken, dat van alle I Zaterdag la bij de politie te Rotterdam aan gifte gedaan van een geraffineerde oplichting, waarvan een pensionhouder, wonende aan den Stationsweg aldaar, het slachtoffer is gewor den. Een nw schatting 33-jarige jongedame, een opvallende verschijning, vervoegde zich de vo rige week bjj den jjensionhouder en wenschee onder het vertellen van zeer fantastische ver halen over haar rijkdom een paar studeerka mers te huren. Nadat zulks overeengekomen was, kwam zij Dinsdagavond JJ. nog eens terug om, zooals zij zei, nog eens te praten over het plaatsen van haar bezittingen In de appartementen. Daar haar auto, volgens haar zeggen, in Delft gerejjareerd moest worden, verzocht zjj den pensionhouder haar f 5 te willen leenen, om naar huis terug te kunnen keeren. Sindsdien Is de jongedame, die een beschaaf den Indruk maakte en haar pensionkaart tee- kende met den naam G. M. M„ niet meer te ruggekeerd. De politie vermoedt, dat meer personen op deze manier zijn opgelicht. v Een ingesteld onderzoek heeft nog geen resul taat opgeleverd. Gregoriusvereeniging en .Regensburg” hebben voor de klassieke polyphonie een in tense belangstelling bij vele muziekgezelschap pen in het leven geroepen. Als taak zal de vereeniging zich in de toekomst stellen advl- aeerend op te treden, wanneer koren zich nieu we werken willen aanschaffen. Wat echter voor alles op het oogenblik van belang Is, is een rechtstreeks contact met de sügemeene leiding en kerkzangers. Er moet meer eenheid tusschen leden en het bestuur komen. Het gevaar dat voor tien Jaar geleden bestond dat de devotie in de kerkmuziek niet primair was, maar dat *t toen op den allereer- sten omgang of alles In deze muziek wel aesthe- tisch verantwoord was, is nu gelukkig geweken. Het doel van de kerkmuziek moet blijven ge meenschapskunst, als uiting van onzen christe- lijken gemeenschapsgeest. Eerst devotie en dan de stem van dengene, die zingt. Aan geen enkele kunst is een schooner doel gegeven dan de kerkmuziekunst; de teruggave van al wat er schoon in den mensch en op aarde Is aan God. museum wordt gehouden. Te drie uur begon in de groote zaal van .Ka tholiek Leven” een drukbezochte vergadering, een Wapenschouw van de werknemende mid denstanders uit alle deelen des lands. Deze bijeenkomst waarop de beteekenis van de standsorganlsatie in het algemeen en den R. K. Werknemenden Middenstand in het bij zonder door een drietal sprekers werd uiteen gezet, telde onder de aanwezigen o.m. burge meester Verdijk, afgevaardigden van de R. K. Werkgeversvereenlglng, den R. K Midden standsbond. de A. R. K. A., den R. K. bond van werkmeesters, de handelsreizlgersvereenlglng ,Bt. Christoffel”, de R. K vereenigingen van administratieve en technische mijnambtenaren, van het nijverheidsonderwijs, de Katholieke Jonge Middenstands Vereeniging en de R. K vereeniging St. Adelbert. De algemeen voorzitter wees er in zijn ope ningswoord op, dat werkloosheid oen even nij pend probleem voor de hoofd- als voor de hand arbeiders is. Hij sprak de hoop uit, dat deze Landdag de versterking van de organisatie der hoofdarbelders In die mate zou bevorderen, dat de werknemende middenstand in de toekomst een krachtiger stem in het kapittel zou krijgen. Vervolgens leidde spreker dr. A. J. M. Corne lissen. bibliothecaris van de R. K. Universltelt te Nijmegen in. die een rede hield over: „de beteekenis van de standsorganlsatie voor ka tholiek Nederland”. Dese spreker legde den nadruk op de schei ding. die, mede door de slappe houding der katholieken, is ontstaan tusschen kerk en staat, tusschen genade en natuur. HIJ noemde het een taak der katholieken deze kloof te overbruggen en opnieuw een vruchtbaar sa men gaan te be- Maandag heeft ten paleize te Soestdjjk de Nationale Padvlndersraad vergaderd. Z. K. H. Prins Bernhard heeft, gebruik makende van zijne bevoegdheid als Koninklijk Commissaris van de Nederlandsche Padvinders, de vergade ring. gepresideerd. Tot op de kleinste plaatsen vinden wjj koren, die een eervolle vermelding in het openbaar nilmschoots verdienen. De hooge en breede taak van de vereeniging is de verbreiding en verdieping van den litur- gischen geest, waarmee samenvalt het doen zingen van het Gregoriaanse!» door het volk. Het stisnnleeren van een tjjdeigensche kerk- musiekstui behoort tevens tot het doei van de vereeniging. Tot voorzitter van den Natlonalen Padvin- dersraad werd benoemd de heer A. Oosterlee, <>er Hsagsrhs school, welke mmaentsel in bet hoofdcommissaris van de N.P.V., tot onder voorzitter mr. R. Höppener, hoofdcommissaris der Katholieke Verkenners, tot secretaris-pcn- nlngmeester de heer A. H. van Leeuwen, pen ningmeester van de NP.V. Besloten werd om. dat de voorzitter, de heer A. Oosterlee, ook de bultenlandsche aangele genheden van den Natlonalen Padvlndersraad zal behartigen. De raad zal zijn zetel hebben op het natio naal hoofdkwartier der NF.V., Alexanderstraat ■s-Gravenhage. 1 ■■'3 Het gemeentebestuur ontving te twaalf uur den een tralen raad en het bestuur der Eind- hovenache afdeellng in het Van Abbe miwsii— De welwillende woorden, die burgemeester A. Verdijk daarbij tot de jubileerende organisatie richtte, werden door den voorzitter der Werk nemende Middenstanders, den heer Sterenberg beantwoord. Vervolgens bezichtigden de congressisten, onder leiding van dr. Viseer, de tentoonstelling Onder voorzitterschap van deken J. C. W. van de WleJ werd een algemeene ledenver- Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat een regeling In voorbereiding Is ter zake van het doen vervallen, resp. teruggave van hef- I flng, betaald uit den hoofde van invoer van Op verzoek van de Commissie voor Normali satie van Voorschriften en onderdeden van motorrijtuigen. Ingesteld door de hoofdcommis- s<s voor de normalisatie in Nederland heeft het Psychotechnisch Laboratorium van het Staats bedrijf der P. T. T. het vorige Jaar kleuren combinaties en indeeling van nummerborden aan een onderzoek onderworpen. Op grond van de resultaten van dit onder zoek. die in een uitvoerig rapport zijn neerge legd, zijn de volgende conclusies getrokken: Als kleurencombinatie voor de nummerbor den kan de combinatie witte cijfers en letters op blauwen ondergrond worden gehandhaafd. Het nummerbord van het type AB. dus bet type met twee letters en vier cijfers, waarbij de letters boven de cijfers zijn geplaatst, Is het snelst waarneembaar en kas dus voor invoe ring in de eerste plaats worden aanbevolen. De betrokken instanties hebben zich met bovenstaande conclusies vereenigd. Het Depar tement van Waterstaat beeft besloten eerlanv voor auto’s en motorrijwielen nummerborden van genoemd type te zullen voorschrijven. vorderen, waardoor én kerk én maatschappij f een blljder toekomst tegemoet zouden gaan. De tweede inleider, pa^r J. Jacobs. MS.C.. uit Heerlen, wees op de noodzakelijkheid van een eigen organisatie voor de R. K. werkne mende middenstanders, daar deze een geheel aparte plaats tusschen de andere bevolkings groepen innemen. x Nadat Mgr. dr. H. A Poels, algemeen geeste lijk adviseur de congressisten nog had toege sproken, sloot de heer Sterenberg. de bijeen komst. In den avond kwamen de congressisten bijeen in den foyer van .Katholiek Leven’. Dese ver gadering droeg een feestelijk karakter. jongen componist reeds vroeg had loeren waar- deeren. Na deze bijzonderheden van Palestrina vast gesteld te hebben, behandelde spr. de Miasa Papae Marcelll voor zijn auditorium. Met groote aandacht werd deze rijk gedocu menteerde biographle door de zaal gevolgd. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. gadering gehouden waarop het voltallig hoofd bestuur, cr-clz”- ----- van de diocesane bonden aanwezig In zijn openingswoord heette de bijzonder welkom de zeereerw. heer Jansen, directeur van de K. A. in het Aartsbisdom, de zeereerw. heer (Vollaerts, directeur van de Graal, en den heer Sikking, voorzitter van de katholieke Toonkunstenaarsvereeniglng. Het Partijbestuur heeft in zjjn vergadering van 38 Mei jJ. dit denkbeeld met waardeering en onverdeelde instemming begroet Gebruik makend van zijn bevoegdheid volgens artikel 18 van het Algemeen Reglement om Colleges van Bijstand en Advies in te stellen-en daarbij hun benoeming, samenstelling, taak en be voegdheid te regelen, heeft het op voorstel van het Dagelijkse!» Bestuur besloten tot Instelling van een permanent college van advies voor bultenlandsche aangelegenheden. Overwogen Is nog de mogelijkheid dit ge wichtige onderdeel van het werk ter hand te nemen in het kader van den Raad van Studie en Documentatie der Partij, doch bU nader in zien meende het PR., dat niet mocht worden gerisqueerd, dat de voorgestelde werkzaamhe den op het gebied der internationale politieke vraagstukken in X kader van dezen Raad min der goed, Immers minder regelmatig tot haar recht zouden komen. De Raad van Studie en Documentatie heeft zich Immers In den loop der Jaren meer ontwikkeld als een ,Jljst” van op bepaalde gebieden ervaren en deskundige personen, die zich hebben bereid verklaard des gevraagd hun medewerking en adviezen ter be schikking van de Partyieldii»g te houden. In dit geval hebben zich eenige personen .en bloc” ter beschikking gesteld om In commissoriaal verband de Partij ter zijde te staan met voor lichting en documentatie op het meer afge ronde gebied van de internationale politiek. De samenstelling van -dit nieuwe adviesor gaan zal zeer binnenkort haar beslag krijgen, terwijl het tijdstip van .eerste samenkomst en installatie voorlooplg reeds werd bepaald op Donderdag 7 Juli In het dr. Schaepmanhuls. Den Haag. .Met betrekking tot de taak van dit advies orgaan heeft het Partijbestuur zich veroor loofd een suggestie te. doen In den vorm van de aanduiding van een onderwerp, dat al aan stonds als concreet object van onderzoek voor dit college in aanmerking zou kunnen komen te weten: de actueele Inhoud onzer neutrali teitspolitiek, mede In verband met onze huidige positie ten opzichte van den Volkenbond. te Sliedrecht is bet onder toezicht van de Scheepvaart-Inspectle voor zoover noodlg ver nieuwd, waarna bij onderhandsche aanbeste ding het maken van den bovenbouw van bet schip werd opgedragen aan de firma Van Andel en Veth te Sliedrecht, welke firma ook reeds het schoolschip Prins Bernhard waarop tn de haven van Dulsburg-Ruhrort aan Neder landsche schipperskinderen lager onderwijs wordt gegeven heeft gebouwd. Het schip heeft een lengte van 85JS0 meter, een breedte van 13 meter en een diepte van 3 meter. De opbouw is 53 meter lang, 10 meter breed en ongeveer 450 meter hoog. Twee masten van 11 meter en een schoorsteen van 4 meter steken hierboven uit. Zoowel bjj den bouw van het schip, als bjj de Inrichting daarvan, is met toepassing van de modernste hulpmiddelen de grootst mogelljke eenvoud betracht. In de hal komen alle verbindingen met schoollokalen en verblijven bovendeks te samen. Een ruime steenen trap geeft toegang tot de ruimten, welke onderdeks zijn aangebracht. Ook is hier de verbinding met de brug boven op. waar wacht wordt geloopen. Als men hier staat maakt het schip den Indruk van een buis, want het dak Is bedekt met grint en heeft een gemetselden schoorsteen boven de woning van den commandant. Deken v. d. Wiel hield daarna een korte bes schouwing over: de St. Gregoriusvereeniging en haar werkingssfeer. De kapitale vraag, zoo begon spr., is deze werkelijkheids vraagHoe is de stand van de vereeniging op het oogenblik en hoe zijn de perspectieven voor de toekomst? Nadat spr. eenige opmerkingen gemaakt had over den^organisatievorm van de Gregorius vereeniging, légde hij bijzonder den nadruk er op dat zij op de allereerste plaats een gods dienstige vereeniging Is en dus een canoniek karakter draagt. Op het oogenblik telt de jubi leerende vereenigtag 1197 afdeelingen, terwijl het aantal leden 14364 groot is. Komende van de kwantiteit op de kwaliteit mag met trots gewezen worden op het zestal eere-leden, aan de vereeniging verbonden. De kwaliteit van de afdeelingen achtte spr. ook behoorlijk, waarbij hij er op wees dat voor al de afdeellng Utrecht een mooi figuur In de rij van koren maakte. Als de financiën beter waren, dan zouden echter talrijke plaatsen as. Maandag haar monopolie op de dan te ge ven uitvoering betwisten. dat zystee^J met een frissSim'geest bezield is.’ eert gegeven door het Uta. Sted. Orkest, -at In zijn kwaliteit van directeur van de RK. stond onder leiding van Ed. v. Beinum. - - -*■ Het program was zeer aantrekkelijk en artis tiek samengesteld, met dien verstande, dat Beethoven er toch min of meer tusschen was geplakt om Phons Dusch gelegenheid te geven zich te laten hooren. De solist speelde het 5» plM^oconcert wel Is waar niet met dat gemak, dar een routinier-solist eigen is, maar des- stiefrten voor het eerst in behandeling genomen, ondanks toch correct en met intelligentie. Ei waren oogenblikken, dat Dusch, door een inspi- reerende kracht gedreven, zich tot Beethoven's felheid wist op te werken, maar men kon ook momenten aanwijzen, waarop een te licht tou cher en een te zoete klankvoorstelllng het nau welijks-mogelijk maakten de piano van hel resoluut spelende orkest te onderscheiden. W. Paaps Symphonietta was voor Utrecht een noviteit: aan hetgeen wij er vroeger over schreven hebben we weinig toe te voegen. Het klankbeeld is wel erg hard, te hard vdor d» concertzaal wellicht. Veel succes oogstten An- driesseng Variaties op een thema van Kuhnau variaties in ouden stijl, maar In een nieuwen geest. Andriessen neem* met zijn composities een unieke plaats in de hedendaagsche muziek in Bjj alles overheerscht een klare voorstelling der melodieën en "n naar soberen eenvoud streven de instrumentatie. Meer nog: er spreekt uit deze werken een geest van noblesse, van ver eenvoudigende Innerlljfrheid, die men in zeke ren zin een zucht naar mystiek zou kunnen noemen. Zelfs in deze variaties op 'n thema zonder pretenties. Door verschillende omstandigheden, voorna melijk douane- en clearing-moeilUkheden, wa ren de partijen voor de Nulde Symphonic van Bruckner niet tijdig aanwezig. Na de pauze werd In plaats van de Nulde nu de Derde Sym phonic van Bruckner uitgevoerd. Door deze, niet zelden zeer moeilijke parti turen heeft het orkest zich behoudens enkele kortstondige déraillementen goed heengesla gen. Wij bedoelen niet, dat het er verder zondet kleerscheuren is afgekomen, integendeel, het orkest speelde met volledige overgave en kende oogenblikken van sterke bewogenheid. lede» der partijen had het zwaar te verantwoorden maar leder heeft dan ook haar eigen kracht getoond. De aanwezigen hebben bl) het eind van bet concert van Beinum en de zijnen hartelijk toe gejuicht. Tot driemaal toe werd de dirigent, die bloemen ontving, teruggeroepen. ont- en t. K. Al-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13