<Kd<Wifaal Middelkamp derde eerste etappe De avonturen van een verkeersagentje 3 VIM mMf 4 ORRIE alles r in OOK SCHULTE EN V. NEK BIJ DE EERSTEN TOUR DE ERANCE SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND uwe en Landaa spelen remise De proef Oberbeck winnaar - Het vertrek UIT DE STAATSCOURANT Op de eindstreep af! <r FAILLISSEMENTEN 4" e w y» 70-JARIGE VEEHOUDER GEDOOD Vergadering Algemeene Ned. Zouavenbond Par. O. L. Vrouw van Goeden Raad té Beverwijk VIJFTIENJARIG BESTAAN WIT-GELE KRUIS A 14 14 ‘A NOG 32 OUD-ZOUAVEN IN LEVEN WOENSDAG 6 JULI 1938 Is hooibroei onver mijdelijk? DOOR CHARLES GARVICE Extra-nummer van het maandblad „Katholieke Gezondheidszorg” De uitslag On*e andere landgenooten hadden met veel pech te kampen •wtew ^speiMD zy - - hebt.... (Nadruk verboden) t 34 renners binnen, o.*, ook Plet van Nek. den M» J o afvoer o o Opgegeven door derstreepte. den korte. de meisjesachtige Gelukkig waren leden van de vereeniging „Eerste hulp by ongelukken- present, ae namen het verongelukte veldmuisje op en droegen het naar een der» nabije Woningen van een konijn, die dadelijk bereid was hulp te bieden. had hy een tiental seconden voorsprong, welken hy, ondanks verwoede pogingen van de anderen, kon behouden. Blnl werd in den eindsprint 'tweede, Middelkamp liet Klnt en Weckerllng achter zich. Maar het was niet de schuld van Keesle, dat een ongeluk gebeurde. Een veldmuisje liep over den weg, zoneter te letten van welken kant een auto kwam. Ofschoon men het nog waar schuwde, liep het door en werd door een auto van meneer Konijn overreden. ,JJte kinderen zyn ook zoo onvoortachtig," zeide de kabouter, die bet ongeluk zag. „Den bestuurder treft geen schuld." 10 1214 >0 1744 Hoezeer het slechte weer van invloed' is ge weest blijkt wel hieruit, dat de winnaar een half uur later binnenkwam dan men had ver wacht. |n lippen drukte. Haar en ze beefde als een dat het Houders van obllgatlën der 5 pet. leening 1927 hebben voorkeursrecht bij de inschrijving op nieuwe 3H pet. obllgatlën tegen den koen van 99 S pet. sden >5% 11 )344 5614 *5 In den stroomenden regen zwoegden de ren ners verder, via Conches en Lisieux, over goede wegen. De Franschman Leducq slaagde er In te ontvluchten, zijn voorsprong bedroeg reeds twee minuten, maar een groep renners, waarin ook Middelkamp zat, haalde hem kort voor Caen In. - Dominlcus en Anton van Schendel kwamen tegelijk binnen met bijna vier minuten achter stand op den winnaar, terwijl Hellemons zelfs ruim achttien minuten later dan Oberbeck als 38ste over de eindstreep ging. e -w- hl) haar ▼er van ten- 8?ê.: Nfid- Klnt I lllb.f’ Met een halve minuut achterstand kwam Schulte aan het hoofd van een groep van een negental renners de baan opstormen en plaatste zich achtste in het klassement. Weer 18 secon- Heden wordt de tweede etappe verreden van Caen naar St. Brleuc over een afstand van 237 KM. Oberbeck, die door zijn overwinning een minuut tydsvergoedlng heeft gekregen, zal dan zijn gele leiderstrui hebben te verdedigen. Donderdag Is In het Schaakhuis te Amster dam de vierde ronde om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland gespeeld. De uitslagen luiden: PrinsCortlever 0—1. Euwe—Mulder «4— Muilwijk—de Groot 0—1. Van den Bosch—van Doesburgh 10. Van MlndenoRmteln K44. Van ScheltlngaLandau H44. Afgebroken party derde ronde: Prinsvan Scheltlnga 01. De stand luidt thans; 1 en 2 Euwe en van den Bosch, leder 344 punt, 3 en 4 Landau en Cortlever, ieder 3 punten, 5 van Scheltlnga 2h punt, 6 en 7 Mulder en Prins, ieder 2 punten. 8 de Groot 1% punt, 9 en 10 Fontein en van Doesburgh, ieder 1 punt, 11 en 13 van Mtndeno en Muilwijk, leder 44T punt. zelfden tyd; 13. Clemens (Luxemburg!, zelfden tyd: 14. Walschot (België), zelfden tijd; 15. ,rervaecke (België), zelfden tyd; 16. Goasmat (Frankrijk), zelfden tijd; 18. van Nek (Neder land) 6 uur 39 mln. 31 sec.; 68. Dominlcus (Nederland) 6 uur 42 mln. 20 sec.; 69. Anton v Schendel (Nederland), zelfden tyd; 88. Helle mons (Nederland), 6 uur 56 min. 45 sec. Dinsdagmorgen Is de 70-jarige veehouder J. U. Bouwsma, te Warns, toen hjj op den weg liep, door een auto aangegrepen en tegen den grond geslingerd. Het slachtoffer was op slag dood. Den auto bestuurde de heer Smits, uit Stahorn. In de straten van de stad ontspon zich toen nog een felle strijd. Uit de kopgroep, bestaande uit Middelkamp, den Italiaan Binl, den Belg Marcel Klnt en de beide Dultsehers Oberbeck en Weckerllng schoot plotseling Oberbeck onweerstaanbaar naar voren en, toen hij de wielerbaan te Caen, waar de eindstreep was gêtrokken, op kwam juist te achten. De Rjjkslandbouwconsutent voor Noord-Holland, Ir. O. J. LIENE8CH. Met de stroomethoden verkleint men ook weer de gevaren van hooibroei; maar evenals met het landbouwzout, moet men niet In de ie plaats op deze hulpmiddelen z'n hoolwinnlng baseeren, maar op het zoo droog mogelijk in schuren letten. Wil men daarnaast nog een paar goed brulk- OUDSU FABRItK HILVERSUM15 MODELLEN Het Kerkbestuur geeft kennis, dat alle nog uitstaande obllgatiën van de 5 pet. i obligatie lening. Anno 1927, oorspronkelijk groot f 105.000, per 1 Aug. 1938 pari warden aflos baar gesteld, onder bijbetaling der loopende in terest (couponbelasting afgetrokken) ten kan tore van: «Arnold Gllissen’s Bank N.V. te Am sterdam en Rotterdam, alsmede by Bax' Bank N.V. te 's-Gravenhage. Tevens bericht het Kerkbestuur, dat de In schrijving op f 95.000 3'pet. Obllgatlën te ztf- nen laste is opengesteld tegen den koen van 99 pct. by de Nederlandsche Landbouwbank N.V. te Amsterdam en haar bijkantoren en bü de heeren Lentjes Drossaerts te '8-Hertogen- boech. I baar, met een ondeugend lachje om zijn Heeft ae geposeerd? I Neen. Ze Is me alleen bomen opaoekan. dft- Aangeweaen zijn tot raad (plaatsvervangend lid) in het Hoog Militaire Gerechtshof te 's-Ora- venhage: 1. J. van Andel, reserve-luitenant - generaal der artillerie, 2. de adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin, A. R. van den Bent, kolonel, commandant van de brigade grenadiers en jagers (le Infanterie brigade), 3. mr. dr. J. S. Barbas, kolonel, com mandant van de 3e infanteriebrigade. Met Ingang van 1 October \938 is benoemd tot hoofdinspecteur der successie en registra tie te Amsterdam, A. F. Boersema, Inspecteur der registratie en domeinen te Haarlem. Aan E. W. F. Postel, ontvanger der directe belastingen te Haarlem, is op zijn verzoek met ingang'van 3 Augustus 1938 eervol ontslag Ver leend uit 'a Rijks dienst. Nog vóór den start had de Fransche equipe reeds pech. De wegkamptoen van dit jaar. Paul Maye, kwam met een motorrijwiel in botsing en liep een schouderblessure op. Niettemin besteeg hij zjjn rywiel weer. Voor een groote menigte werd om kwart over elf het startschot gelpst. Onmlddeliyk namen de Italianen den kop, maar ontvluchtlngspo- gingen werden er vooralsnog niet ondernomen. Maar even voor Mantes werd het tempo steeds straffer en toen probeerden verschillende ren ners alléén de leiding te nemen. Zoo trachtte bijv, de winnaar van de Ronde van Italië, VI- cinl, tot twee maal toe een voorsprong te ver krijgen, maar belde malen was hy al spoedig weer Ingehaald. De Nederlandsche ryders An ton van Schendel, Middelkamp, Schulte, Helle mons, van Nek en Dominlcus hielden zich vooralsnog rustig, maar toch zorgden zij wel, niet In de achterste gelederen te geraken. He laas kreeg Schulte vrU spoedig een lekken band, maar Middelkamp en Dominlcus wachtten tot hun ploeggenoot weer kon opstappen en toen was het peloton spoedig weer bereikt. Na onge veer 80 K.M. vlak by Evreux begon het te regenen en toen reeds kregen de deelnemers een proefje van de moeiiyke omstandigheden, waaronder soms gereden moet 'worden. De Franschman Laurent en Neuvllle ondernamen samen een ontsnappingspoging, zy kregen 55 seconden voorsprong, maar na eenigen tyd werden ook zy weer bygetrokken. Van de Nederlandsche renners bleven Middelkamp, Schulte en van Nek voortdurend in de voor hoede, maar Anton van Schendel, Dominlcus en Hellemons hadden met pech te kampen, thans konden hun kameraden niet op hen wachten en deze drie Nederlandsche renners geraakten hierdoor achter. Opgegeven door V. d. Oraal Co., N.V. (Aid. Handelslnformatlea) Surséance van betaling: 34 Juni j.l. heeft de heer O. Th. Bom. oen ont- werp-akkoord ter griffie der arr. rechtbank te Amsterdam. Prinsengracht 436. gedeponeed. In verband hiermede heeft de Rechtbank bepaald: 1. Schuldvorderingen, ten aansien waarvan de •ureéance werkt, moeten vóór 1 Sept. 19S8 by den bewindvoerder worden ingediend. 2. Crediteurenvergadering Woensdag SI Sept. 1938 des v.m. 11 uur in het paleis van Justitie te Amsterdam. (Bewindvoerder ar. D. W. O. A. Schut. Keizersgracht 588. Amsterdam-C. Opgeheven wegens gebrek aan actief: H. Ahlea, BuMunr. W. v»n der Kroon. Abcoude-Prooedy; W. van der Loos, handelende onder don naam Uitgeverij Excelsior te Den Haag. Eerste etappe: Pary»-Oaen (215 ÊM.): L Oberbeck (Dultschland), t uur 38 mill. 25 2. Bini (Italië), 6 uur 38 mln. 35 sec.; 3. delkamp (Nederland), zelfden tyd; 4. (België), zelfden tyd; 5. Weckerllng (Dultsch- land), zelfden tyd; 6. Neuvllle (België), 6 uur 38 min. 55 sec.; 7. Leducq (Frankrijk), zelfden tyd;. 8. Schulte (Nederland), 6 uur 39 min. 3 sec.; 9. Magne (Frankryk), zelfden tyd; 10. Martano (Italië), zelfden tyd; 1L Bartall (Ita lië), zelfden tyd; 12. Majerus (Luxemburg), Inheerl” en zy „Ja, daar op het kerkhof, mynheer!" en zy wees beschuldigend in die richting. Hy staarde haar een oogenbllk aan. toen werd hy vdurrood onder zijn gebruinde huid. „Was je dan wakker?” vroeg hy verbluft. „Even wakker als ik nu ben." antwoordde zij. „En wat heb je nu wel te zeggen, mynheer?’* „Zeggen,” zei hy. .Dat het me spyt dat ik er geen twee heb genomen inplaats ygn één. Maar ik zal de tweede nu nemen, als je hem me tenminste wilt geven.” Zy aarzelde een oogenbllk. ging toen op haar teenen staan, legde haar handen op zyn schouders en *ukte bevend haar lippen op de zijne. Toen week ze achteruit, hield hem op een armslengte afstand van zich, haar handen tegen zijn borst gedrukt. „En wees nu eens ernstig als je kunt,” zei ze „Weet je, wat je gedaan hebt, mylord?'' „Het beste werk, dat ik ooit op een avond gedaan heb, mylady,” antwoordde hij. „Je heb je leven verbonden aan een be delares,” zei ze streng, .en zooals Jack zou zeggen, wanneer hij hier was er zal heibel komen.” .Denk je? Wat hindert het?” antwoordde hy, terwijl hy haar zielsgelukkig aanzag. „Wat het hindertI Heel veel!” antwoordde zij. ,Depk je. dat ik de reet van myn levens dagen wil doorbrengen onder den vloek van een graaf „Ik geloof in geen geval, dat mijn vader je o Zijn gezicht werd gloeiend rood en hy zag op, terwyi hy haar vast en beslist antwoordde. „Neen,” en de manneiyke klank in zyn stem verheugde Lorrle's ziel. „Neen. Dan zou hy ongeiyk hebben. Beneden myn stand getrouwd! Je bent zooveel beter dan ik en staat zooveel boven me als de sterren staan boven de stee nen van den weg hier.” „Ik ben Dolores Latimer, de dochter van een domlné, en'jy bent burggraaf Kendale,” zei ■ë-, „Waarom gooi je my dien ellendlgen titel voor myn voeten?” zei hy byna boos, „wil je my straffen, omdat ik niet doodeenvoudig Smith of Jones heet? Ik wilde, dat het waar was! Ik haat myn titel en ik haat alles wat er aan vast zit en ik zal hem nog meer haten, als jy hem als een slagboom tusachen ons wilt stellen. Lorrie, luister eens naar me. Je hebt over myn vader gesproken. Ik zal Je de waarheid zeggen. Hy zal eerst teleurge steld zyn. Even maar, zie je! Maar als hy je zou zien en leeren kennen, dan sou hy je lief hebben als een eigen dochter.” vocht met haar stem en haar trillende lippen, en zweeg zweeg, terwyi hy geduldig wachtte, zonder eenige hqop. „Wel?” vroeg hy eindeiyk. „Ik ik wilde alleen maar zeggen,” zei ze byna onhoorbaar „dat dat ik denk ik ben er niet zeker van dat ik van je houd een klein beetje.” Het was niet te verwonderen dat hy haar bleef staan aanstaren, alsof hy zyn eigen ooren niet vertrouwde. „Je Je riep hy verwonderd uit, nieV wetend wat te doen van vreugde. „Lorrie, houd je een beetje van me?" Toen zweeg hy plotseling en hy zag haar twyfelend aan. Ze had hem eens voor den gek gehouden hy dacht aan het portret van den Afrikaanschen zendeling zou ze nu ook met hem spelen? ,Js het waar?” vroeg hy heftig. .Meen je het. eens zien!” en byna ruw trok hy haar De 33e ronde van Frankryk is Dinsdag be- ^gonnen met de etappe Le Veslnet—Caen. Der tig dagen lang zullen de renners langs de wegen van Frankryks grenzen trekken, over een totaal afstand van 4500 KM. zy zullen bergen moeten bestijgen, zy zullen In razende vaart de dalen tegemoet snellen, regen en zon zullen zy ont moeten, yie berglucht en verzengende zonne stralen zullen de zwoegers van den weg moeten trotseeren. v Uit acht verschillende landen zyn 96 renners bijeengekomen om te trachten een van de schoonste overwinningen te behalen: die in de Ronde van Frankrijk, „het wereldkampioenschap op den weg voor landenploegen" Onder enorme belangstelling trokken de ren ners uit Parijs naar de voorstad. Le Veslnet, waar het vertreksein zou worden gegeven. Dui zenden hadden zich langs den weg geschaard om de wielergrootheden toe te juichen, een karavaan van honderden voertuigen volgde, er hing weer de typische sfeer welke dit evene ment altyd zoo een geheel apart cachet ver leent. Kr is een oude boerenervaring, die leert, dat in drooge hooityden toch heel vaak hooibroei in dusdanlgen vorm optreedt, dat het brandge vaar zeer sterk naar voren komt. Uit verschillende bronnen is my bekend ge worden, dat de hoolwinnlng dit jaar met vry groote moeiiykheden gepaard gaat. Ik bedoel daarmede het moeiiyk voldoende droog krygen van de massa vóór het inschuren. Op vele plaatsen in de provincie Noordhol- land is op het tydstip van maaien genoegen genomen met een matige grasproductie. Men mag verwachten, dat een betrekkelijk licht zwad hooi in een drooge periode spoedig tot een goed droog product wil worden. Toch is dit heel dlkwyis niet het geval en het gevolg daarvan is weer, dat men veel gauwer aan het hooispltten toekomt dan men op grond van vorenstaande theorie mocht verwachten. Een juiste verklaring voor de geschetste ont wikkeling doet momenteel minder ter zake dan wel te trachten de gevaren van |poibroei e dame wendde den blik af van de vroü- geen vijftig pmsmi hier vandaan, w—w» M 1 wenfiguur, die de schilder op het doek u? getooverd had en zei: I Inderdaad, antwoordde Anthony onvers U bent waarlijk een kunstenaar! -- - Zy bevonden zich in de tentoonstellingszaal ▼oor het doek van den bereids beroemd gewor den schilder Anthony Charles. Deze wierp vlug I maal, een blik door de zaal, die vrijwel ontruimd was. Dan wacht ik u in myn atelier, zeide hy. Uw bedoeling was: alleen het hoofd, nietwaar? Drie of vier keer poseeren is dan genoeg. U kunt.... p De porUëre aan het andere eind Van de zaal werd opgelicht door een hand, dle-schitterde van edelsteenen. Een dame trad binnen, gekleed in een kostbare japen Mary voelde, dat de ander haar onvriendelijk opnam. De schilder maakte een beleefde buiging voor Mary en zy ging heen, met een onaangenaam gevoel in haar binnenste. Tijdens de uren, dat Mary poseerde, was zij zich bewust van de bewondering de cor recte bewondering overigens die Anthony Charles voor haar aan den dag legde. Zy kon zich niet onttrekken aan de betooverlng daar van, en huiverde onwillekeurig by de gedachte, dat de betooverlngzou kunnen worden v^- broken, zoodra de schllderU voltooid was. Terwyi zy op een middag naar het atelier ging, en meer dan ooit aan die kwellende ge dachten toegaf, schudde zy eensklaps het hoofd, als om die gedachten te verjagen. Het kwam haar voor, dat dit gebaar was opgemerkt door een dame, die haar in die verlaten straat tege moet kwam. Zy sloeg de oogen op en voelde een steek in haar hart: het was dezelfde dame, die enkele dagen geleden de portlère in de ten toonstellingszaal had opzy geschoven en haar zoo onvrlendeiyk had opgenomen. Haar angst en twyfel namen nog toe, toen ae den kalraen glimlach van den schilder be merkte. zoodra zy elkaar begroetten. „Neemt u plaats." zei Anthony Charles op vrooiyken toon, terwyi hy zyn bankje voor den esel zette. U bent slecht gehumeurd van daag, zou ik zeggen, ging hy verder. Ik zou u heel dankbaar wezen, als ik u mocht vragen, wat de reden van uw ontstemdheid is. Zoekt u de reden tn héér...., sei Mary kort weg. In héér? De schilder liet van verbazing zyn penseel voor een oogenbllk in de lucht hangen. Wie is die „héér”? vroeg hy nieuwsgierig. De dame, die laatst op de tentoonstelling kwam, toen u met my aan het praten was en u my uitnoodigde, om op uw atelier te komen om voor u te poseeren. Ah! zei de schilder, op den toon van iemand, die niet meer hoeft te zoeken. Ik begrijp u.... Ik ben haar net tegengekomen, hernam Mary, met moeite de woorden uitbrengend, op straat. De Algemeene Nederlandsche Zouavenbqnd vergaderde dezer dagen te Utrecht. Vertegen woordigd waren de afdeellngen Nijmegen, Den Bosch, Gouda, Amsterdam en Den Haag. Het geheele hoofdbestuur alsmede het volledig be stuur van het Ondersteuningsfonds was aan wezig met den geesteiyken adviseur, pastoor B. van Leeuwen te Hillegom. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wtj, dat er momenteel nog 32 oud-Zou- aven in leven zyn, van wie er 35 ondersteuning genieten. Dank zy de milde Jaariyksche gift van Z. H. den Paus en de bydragen van donateurs als mede (ten flnancieelen steun v^n het Invalie- denfonds was het mogelyk allen, die het noo- dig hebben financieel te steunen. De bond was vertegenwoordigd op de begrafe- nij van alle Oud-Zouaven die in den loop van het jaar gestorven zyn. Op 3 November van het vorig jaar werd de 70-jarige herdenking van den slag vanMentana feestelijk in Den Haag herdacht. Het geheele bestuur, alsmede pastoor Wils uit Den Haag Oud-Zouavenzoon was hler- by tegenwoordig. In de huiskapel van de Nuntiatuur heeft Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe een H. Mis opgedragen voor de levende en gestorven oud-Zouaven. Voorts werd een telegram gezonden aan Z. H. den Paus, terwijl een krans werd gelegd op het graf der oud-Zouaven te Rome. De vergadering kenmerkte zich door vlotte en aangename bespreking. Het lot der nog levende oud-Stryders blijkt in veilige handen. De voor zitter. de heer J. Hares uit Vught, werd met al gemeene stemmen herkozen. p Pastoor Van Leeuwen werd door den voorzit ter nog eens extra bedankt namensr<tle oud- Zouaven voor alles wat hy voor bun belangen doet, hetgeen de vergadering met applaus on- A am 4-n zooveel mogelyk te vermijden. Ik behoef niet te herhalen, dat alle warmte ontwikkeling in hooi alleen mogelyk is door afbraak van de best verteerbare voedlngsbe- standdeelen uit dat hooi. Uit voedingsoogpunt is de broei dus altyd verlles-gevend. In vele gevallen hfeenchf nog de meening. dat hooibroei een soort fatalisme is. dat niet te vermijden is en ik moet zeggen, dat het er ook heel vaak op lykt. Het allerbeste middel om hooibroei te ver- myden is te zorgen voor een zoo droog moge lyk product. Dit laatste is wel makkeiyker te zeggen dan te doen, maar men moet dezen eisch toch steeds als den zwaarsten laten gelden alvo rens in te schuren. Het opsteken van het hooi van de roken Inplaats van het op krossen Ja gen van de heele roken beteekent dikwijls al zoo*n betere nadrooglng van hét hooi, dat de daaruit voortgekomen extra arbeidskosten zich spoedig betaald maken. De beste rem op het gevaar voor hooibroei is en biyft het zoo droog mogelyk maken van het product, voordat het in de schuur komt! Natuuriyk zyn de bovengenoemde opmerkin gen zeer algemeen gesteld en het maakt een groot verschil van welke kwaliteit gras men hooi wil maken, maar in alle gevallen moet als maatstaf voor het inschuren voldoende droog te van het product gekozen worden. Dat men in droge hooityden zoo vaak last en verlies krijgt door hooibroei lykt my dlk- wyis een gevolg van deze omstandigheid, dat men meent het wel te kunnen wagen, aange zien het zulk best droog weer is geweest na het maaien en gedurende de hooibewerklng op het land. Men vergeet dan echter dlkwyis dat men. ingeval er eenige regen in het gewas Is ge weest, zich steeds voor oogen houdt, dat het hooi goed droog moet zyn. Waar wy tot voor korten tyd wel droogte hadden, maar betrek- kelijk lage temperaturen, moet er aan gedacht worden, dat de verdamping onder die omstan digheden heel wat kleiner is geweest dan op warme zomerdagen. 'Verkeert men in de omstandigheden, men het hooi binnen wil hebben, maar broeierlsico wil vermijden, dan is een oordeel- kundig optassen een eerste eisch. bare hulpmiddelen toepassen, dan Is dat zeker Maar is er ook iets te bereiken met toedie ning van landbouwzout ed.? Wel iets, maar niet met eenige zekerheid op afdoend succes! Een 58 pond landbouwzout per wagen hooi (pl.m. 800 K.G.) door het hooi gestrooid, is in staat de elndtemperatuur van het broeien een 35 gr. C. lager te houden. Dit kan na tuuriyk van grooten invloed zyn. maar de ge- rirufe temperatuurs-verlaging op zich zelf wijst we) uit, dat men er niet alles van mag ver- wuhten. bok het gebtuik van strooken ayn van in vloed op de broeitemperatuur. Men past 2 methoden toe; le. het aanbren gen van dwarskruizen van stroojoakken tus- sohen een paar voeren en 2e. het uitstrooien van een paar touwpakjes stroo tusschen een paar voeren hooi. In beide gevallen moeten de stroolagen aan 2 zijden tot aan den buitenkant doorloopen,. teneinde voldoende afvoer van warmte mogelyk te maken. 4 Werkelijk? En de andere malen? i Zy wilde, net als u. dat ik haac op bet doek vereeuwigde. Mary voelde haar pijn nog stekender worden, zy hief het hoofd op, na ren lange poce xw|j- gen, en vroeg dan, met bevende stem: Zegt u my: dat oortret, dat u op de tentoon stelling had, was zy dat? Althans voor een deel, verklaarde Anthony «onder zich van zyn stuk te laten brengen.' Het was schitterend, hé? Mary antwoord de niet. De prik kel der ja.oesie stak haar in het hart, met volle kracht. Zy had een brok in de keel. Hy had dat allemaal gezegd op den gewoonsten toon v&» de wereld, en zonder zyn werk’ te onderbreken. Zy trachtte op te staan en iets te zeggen, maar slaagde er niet in. Groote tranen welden uit haar oogen op. en rol’den over haar bleeks wangen. Anthony deed, alsof hy niets bemerk te. en werkte voort, alsof de duivel hem op dé hielen zat. Ten laatste stond Mary op. s „Ik ga,” zei ze op vasten toon. Maar toen zy haar nog vochtige oogen naar den schilder opsloeg, zag zy in zyn oogen ren uitdrukking van oneindige voldoening en tee- derheid. Verbaasd bleef ae staan. „O, biyf nog wat. juffrouw Mfcryl” smeekte Anthony. „Laat my weer genieten van uw heer lijken glimlach, en vergeef het me! wy kunste naars zyn soms zoo eigenaardig sited. Toen ik u zoo treurig zag, bekroop me aanstonds de lust die mooie oogen van u. vol tranen, op het doek te brengen. Daarom moest ik zoo spreken als Ik deed. Ik weet werkelyk niet, wie die dame was, die toen op de tentoonstelling kwam. Ik kan me haar niet eens herinneren. Ze is nooit by me op bezoek geweest, en de schilderij die u zoo mooi vond, heb ik het vorig Jaar in Parijs ontworpen." „Dus dan hebt u....” stamelde Mary. „Dus heb ik alléén maar bewondering gehad voor mUn modelletje van deze laatste dagen en weet meteen, dat myn bewondering aan vaard wordt Is 1 niet, Mary? En kom nu eens kyken, wat ik hier oo het doek kunnen vergeten, Lorrie, maar daarginds zal ik niet zooveel tyd hebben om voortdurend aan je te denken, als hier in de barakken in Carshal. Vaarwel dus, voor altyd!” zy bleef zwijgend staan en behalve dat zy zenuwachtig aan haar shawl plukte, bewoog zy zich niet. „WU je me zelfs niet vaarwel zeggen?” vroeg hy gekwetst. „Wil Je me voor de laatste maal ren hand geven, Lorrie?” en hy kwam wat dichter by haar en stak zyn hand uit zy gaf hem de hare, die hy ren oogenbllk vasthield en toen aan zyi hand was gloeiend heet gekooid vogeltje. „Vaarwel. Ik ga morgen naar Londen en ik wil Jack liever niet meer zien. Zeg hem zeg hem, dat ik er wee van ben geworden om steeds in Carshal te biyven hangen en dat ik naar de Palestynsche herrie ben getrokken voor een opfrlsschertje. Die goeie Jaak. Ik zal hem mis sen. Hy is waarschyniyk de eenige, die nog aan me zal denken.” Een korte, gesmoorde snikt- klok onder de shawl. .Neen, nietwaar," zei ae met’moeite iets weg slikkend. Hy krek haar verdrietig aan en zyn gelaat werd zachter. ,jcyk eens, nu heb ik je aan het hullen gemaakt. Wat ben ik toch ren egoïstische kerel. Let maar niet op wat ik gezegd heb. Lorrie, vergeet het maar of verbeeld je, dat .lorrie, lieveling, het is waar! De hemel moge het my vergeven, maar Ik dacht, dat je met me speelde. Het is waar! O lieveling, waarom heb Je me zoo laten lyden?” en zyn stem brak. ,Houd je ren beetje van me en wil Je myn vrouw worden?” Boven hen glimlachte de maan eenigs- zlns medelijdend terwyi zy neerzag op dit liefdespel, dat zy al zoovele duizenden jaren had aanschouwd. Een vogel, die door hun stemmen gewekt was. Het ren zwak verma nend geluld hooren, de geheele natuur scheen met open oogen glimlachend toe te zien. Een oogenbllk liet Lorrie haar hoofd tegen zyn borst rusten. Maar toen de kussen, die hy op het betooverende, naar hem opgeheven gezichtje liet regenen, te heftig werden, overkwam haar een meisjesachtige schaamte; zy trok haar hoofd terug en legde haar hand op zyn lip pen. „Geef me één kus uit eigen beweging," zei hy, ,>allren om me te bewyzen dat ik niet slaap en droom.” zy schudde haar hoofd. „Neen. Ik ben het kussen niet zoo gewend als jy." mompelde se. ,Jk?” vroeg hy. .Je bent de eerste vrouw behalve mijn moeder en ren klein meisje waar ik als schooljongen verliefd op was die ik ooit heb gekust." Lorrie zag naar hem op met een 'ondeugende schittering in haar oogen. „Dat is een reuze- By gelegenheid van het vyftienjarlg bestaan van de Nationale Federatie Het Wlt-Gele Kruis verscheen het orgaan van het Wlt-Gele en -41. K. Limburgsche Groene Kruis „Katho lieke Gezondheidszorg" in een extra uitgave, waaraan bijzondere zorg werd besteed. Aan dit nummer werkten tal van vooraanstaande wer kers op het gebied van de maatschappelyke ge zondheidszorg mede. Het geeft een goeden in druk van den groei dezer organisatie. Van de artikelen noemen wy een bydrage van den federatie-voorzitter, mr. T. J. Verschuur over de beteekenls van de geesteiyke grond den, later kwam een groote groep van oflgeveer slagen voor het Wlt-Gele» Kruiswerk De gees- h telijk adviseur, rector C. Venings, wyst vooral op de beteekenls van het werk der wykverpleeg- sters, religieuzen en leeken, waarbij hy aan dringt op meer belangstelling van het katho lieke pubUek, opdat ook financieel het plaat- seiyke werk sterker zal komen te staan. Uit de bydragen over de historie van dr. P. van der Heyden en mr. J. de Vreeze biykt, hoe sterk het Wlt-Gele Kruiswerk zich in 15 Jaren tyd ont wikkelde. Arts Ch. Mol geeft in een artikel tal vanwenschen voor de toekomst, waarby hy pen nadruk legt op het belang van meer eenheid by de uitvoering van het werk. Ten slotte noe men wy nog beschouwingen van jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck over overheid en Kruls- vereenigingen en van dr. L. Veeger over medicus en het Wlt-Gele Kruis. Laat naar zich toe. Neen, ze hield hem niet voor den gek, kon den ernst onmlddeliyk afleren van vuurrood gezichtje, de donkere oogen. die slechts half onwillig in de zyne keken en waarin openhartigheid en bescheiden- „Luister eens. Lorrie, lieve Lorrie, ik heb myn beroep, ik kan werken om bevordering te krijgen. Vergeet dien heelen. ellendlgen «titel en word'de vrouw van luienant Kendale. O Ueveling, breek myn hart toch niet! Als Je eena wist, hoe ik van je houd!’ En hy strekte beide handen smeekend uit. Zy wendde haar hoofd nog verder van hem af, zoodat hy er niets op kon lezen. Een oogenbllk stond hy met uitgestrekte handen; toen liet hy ze langs zyn lichaam neervaUen. ,Jk zie wet,” zei hy, „dat er geen hoop voor my is. Je hebt my niet Hef en je kunt me ook niet liefhebben, dat bedoel je natuuriyk en je wilt het niet graag zog gen. Ik moet het zoo goed mogelyk dragen; denk niet, dat ik jammerend door Carshal tal kruipen. Neen, ik aal maken, dat ik er meteen uitkom je zult geen last meer van my heb ben. Wanneer je myn vrouw niet kunt worden zal ik zoo ver mogelyk van Je heengaan. Vaar wel, Lorrie.” En hjj knoopte zyn overjas dicht met bevende vingers, zyn besluit stond vast om den slag, dien het noodlot hem had toebedeeld, zoo goed mogelyk te dragen. Zy plukte zpnuwachtig aan de franje van haar shawl. „Waar waar ga je naar toe?” vroeg re. „Waarom zou je gaan?” „Waar ik heenga?” zei hy heesch. „Waar ik van plan was heen te gaan als als Je „neen” zei. Denk Je soms, dat ik hier wil biyven rond hangen'en je vervelen? Neen, ik zal overgaan Lorrie strekte verlegen haar hand uit. „Wécht even," zei ze. ,Jk ik wou wat zeggen." Hy keerde wéér om, gehoorzaam als ren sol daat, die een commando opvolgt. Theo Middelkamp 44 iemand me Uef heeft en zeker niet, dat iemand om me huilt, Vaarwel," en hy keerde zich om.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 11