ONS BLAD aan „De eindoverwinning blijft China” N Overeenstemming te Londen Het nieuws van heden DE BAROMETER Vijf Joden gedood in Palestina JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR BRILLEN AFSCHEIDSWOORDEN DER\ DU1TSCHE ADVISEURS r r Luchtaanval op Lojang Dimitrof in ongenade? gearresteerd zyn DE N.S.B. IN INDIË n 300 dooden rondom Kobe I I I I Jong meisje overleden a r. 1 Fransch student door grenswacht f gewond Joodsche kolonisten door terro risten overvallen Het proces tegen de wed. Becker Twee auto-ongelukken te Oegstgeest Bijzonder invoerrecht op benzine Eigenaardig geval van verduistering Voorbehoud der Sovjet- vertegenwoordiging Weer een vergissing in een apotheek Jeugdig biljartwonder geëxploiteerd Rechtschen bezetten Burriana Onregelmatigheid by *t burgerlijk armbestuur te Gouderak Twee maanden gevangenisstraf geëischt tegen ex-leider Drie personen, onder wie een dame, liepen vry ernstige verwondingen op De Japanners beweren met de hulp der marine de stad Hoekau te hebben bezet Brand in Batafabriek te Best Incident aan de grens van Italië ONAFHANKELIJKHEIDSDAG IN DE VER. STATEN H. M. DE KONINGIN TE LUZERN Geldigheidsduur van de „Benzine- wet 1931” wordt verlengd tot 1 Januari 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN heel Nederland zal een revue van Toon Rammelt worden opgevoerd St. Josephs-Gezellen bestaan 70 jaar *- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS W Vader en de impresario staan terecht wegens overtreding der Arbeidswet A '4 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 232 Leider der Komintern zou DB. «rttafthe kMWMJWbQPt.poofcchafer en een Amerlkaansche kanonneerboot zijn bij Kloekiang voor anker gegaan, dat op 35 K M. ten Westen van Hoekau is gelegen. Chlneesche troepen daarentegen zetten hun druk voort op Pentseh. dat op 40 KM. stroomafwaarts aan den Jangtse is gelegen. De verdediging aan het woord Britsche plan voor de terugtrek king der vrijwilligers aanvaard i r 00K SPOORFONDS - 1 wereld- uiteen, no dat moest Keesje ir B e> ft Q H. M. de Koningin heeft met haar ge volg voor eenige dagen haar intrek genomen In het Carlton-hotel te Luzern In het Palazzo Venezia heeft Mussolini het Italiaansche elftal, dat het kampioenschap voetballen heeft veroverd, ontvangen raai maande het Chineeache volk aan, onder de leiding van Tsjang Kal SJek mede te werken: Indien ieder zUn plicht doet, staat de eindoverwinning vast. Dinsdag in den laten middag taak door on bekende oorzaak brand uit in een der gebouwen van de NV. Nederlandsche schoen- en leder- fabrlek Bata te Best. Stand op Woensdag M uur vjbm IVUt Vorige stand: 75» achtte bewe- de impresario de J M. Thora, JERUZALEM, 5 Juli (Reuter). In «weer wil van de verscherpte maatregelen der Pales- tynsche regeering blijft de toestand in Pales tina zorg baren. Opnieuw wordt er melding ge maakt van eenige aanslagen. De brand ontstond In de chemische afdeellng en nam oogenblikkeltjk een grooten omvang aan. Het vuur vond gretig voedsel in de veie poe ts ar Uk e le n.'welke daar lagen opgestapeld. De fabrieksbrandweer bestreed het vuur met alle kracht, doch oordeelde het noodlg om de hulp van de Eindhovensche en de Philips brand weren in te roepen. Toen deae beide corpsen ter plaatse kwamen, bleek hun assistentie niet meer noodig te zijn, zoodat zij onverrichterzake konden terugkeeren. Men slaagde er in het vuur tot de chemische afdeellng te beperken, welke geheel is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Voorgesteid wordt het bijzonder invoerrecht ep benzine te heffen tot 1 Januari 1944. O O NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Von Falkenhausen mHo vorder, dat China ongetwijfeld zegevierend uit den strijd to voorschijn zal komen. Japan zal niet winnen, noch bü oorlog, noch bij vrede.” De gene- Het 60-jarig bestaan van de St. Gregorius-vereeniging in Nederland. Burgemeester Ter Pelkwijk van Utrecht spreekt het bestuur der jubileerende vereeniging op de receptie toe. Van links naar rechts burgemeester Ter Pelkwijk, rector VulHngs, deken Van de Wiel, dr. Vroom, pastoor. Van Genk en pastoor Charles de Meulder Drie andere Joodsche kolonisten, die in de kolonie RosJ Pina op het land arbeidden, wer den eveneens het slachtoffer van een aanslag en liepen ernstige verwondingen op. Te Safed heeft de regeering, naar aanleiding van een Arabische betooglng, den beperkten staat van beleg afgekondigd. Gedurende 31 uur mag niemand zijn huls verlaten. dat het zakje met chloras kalicus niet werd afgegeven door den beheerder van het filiaal, doch door een huis genoot van den beheerder, een 20-jarigen in- landschen Jongen, die niet op de hoogte is van het gebruik der medicijnen. Het onderzoek naar de verantwoordelijkheid zet het parket, in samen werking met de politie, voort. Ingediend is een wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffing van het bijzonder Invoerrecht op benzine. Een personenauto, bestuurd door den beer D. Nordheim uit Amsterdam, slipte met. een Te Rome vonden in ’t Stadion athletiek- wedstrijden plaats, die door Mussolini werden bijgewoond. Een sprong door een brandenden hoepel dat de blljartséancea, wel degelijk Immers, men WARSCHAU, 5 Juli. (Havas) Het Poolsche telegraafagentschap meldt vanavond, dat vol gens te Moskou de ronde doende geruchten, Dimitrof, de leider der Komintern, gearresteerd zou zijn, omdat hij verantwoordelijk zou zijn gesteld voor het feit, dat de Sovjet-Russische politiek in Spanje geen succes heeft gehad. Het Poolsche telegraafagentschap voegt hier aan toe, dat wanneer het bericht der arrestatie van Dimitrof niet wordt bevestigd, men toch verwachten moet, dat hij uit het politieke leven wordt verwijderd, aangezien reeds zijn twee medewerkers, Tanleff en Popof, m ongenade zijn gevallen en de leider der Komintern niet gekozen is in den hoogsten Sovjet der UJISS., waarvoor hij zijn Candida tuur had gesteld. Een eigenaardig geval van verduistering heeft de Rotterdamscbo justitie aanleiding ge geven tot een onderzoek in de gemeente Gouderak. De persoonlijke vertegenwoordiger van Tsjang Kal SJek deed den Duitschers uitgeleide. Aan het Westelijk front hebben de Japan- sche troepen in samenwerking met de marine op 4 Juli Hoekau bezet. Een deel der Japansche troepen rukt ook op aan de Westelijke grens van de provincie Anhwei. Door de bezetting van Hoekau zijn de Japan- sche troepen meester over den geheelen bene denloop van den Jangtse over een lengte van 700 KM. Zij staan thans op 215 K.M. afstand van Hankau Vier Joodsche kolonisten, die bij het dorp Elnvered aan den nieuwen straatweg Jaffa Haifa aan het werk waren, zijn door terroristen aangevallen. Twee hunner werden gedood, de andere twee zwaar gewond. Van de gelegenheid is voorts gebruik ge maakt om mede een paar wijzigingen voor te stellen, strekkende om de in artikel 2 bis der wet vermelde meng-verboden en menggeboden beter te kunnen handhaven Voorts wordt voorgesteld om aan de aan geduide wet den naam van ..Benzinewet 1931“ te geven. Aanvankelijk lag hst in de bedoeling aan dit wetsvoorstel tevens een ontwerp te koppelen voor een heffing op het gebruik van tot voort beweging van motorrijtuigen gebezigde andere brandstoffen dan benzine en benzol. Om de tijdige afdoening van het onderwerpelijk, aan een termijn gebonden wetsvoorstel zooveel mo gelijk te bevorderen, is er echter tenslotte de voorkeur aan gegeven deze beide aangelegen heden gescheiden te houden. Te Padang, aldus de „Sum. Bode”, heeft zich een tragische vergissing voorgedaan, waarvan een Chlneesch meisje het slachtoffer is ge worden. Een Chlneesche familie, Tjia Tjln Seng ge il ee ten, had in het filiaal van een apotheek in bet Chlneesche kamp een zakje Engelsch zout laten koopen, welk zout de leden van het gezin hadden ingenomen. Aangezien het niet voldoende was voor da geheele familie, werd een veertienjarig doch- LUIK, 6 Juli (Belga) De eerste verdediger van de wed. Becker, mr. Chevalier, heeft in zijn pleidooi ernaar gestreefd om het door der. openbaren aanklager geschilderde sombere por tret in lichtere tinten te doen uitkomen. Vervolgens trachtte de verdediger vast te stellen, dat de beklaagde digitaline heeft moe ten gebruiken. Ik denk, zoo zeide hij, dat mevr. Daumens bestaat onder een andere en werke lijke identiteit, n.l. de identiteit van een vrouw, die niets aan den dag wil laten treden van haar reizen. Mr. Chevalier sprak als zijn meening uit, dat zijn cliënte medeplichtig is, maar niet de hoofdschuldige is in het geval van de wed. Crulle. BATAVIA, (Aneta). De officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Batavia heeft tegen Ir. Van der L. vroeger algemeen organ:- satleleider van de N. 8. B. in Nederlandsch- Indië, in verband met het bekende spreekdellct twee maanden gevangenisstraf geëischt. BUREAUX: ALKMAAR. Hof 6, Telefoon 4390 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon SI. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar fl.— per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaer 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. Do Spaamestad Haariom. HANKAU, 5 Juli. Vbor bet vertrek der Duit- sebe militaire raadgevers naarHongkong ver klaarde generaal von Falkenhausen, naai het Chlneesche persbureau meldt: „Ofschoon moei lijke omstandigheden ons vertrek naar Dultsch- land noodlg hebben gemaakt, blijft ons hart altijd bij het land, dat wjj zooveel, Jaren ge diend hebben. Wij hebben groote Wkardéering voor de gastvrijheid, die ons bewezen 1S: de gelukkige dagen, die wij in China hebben door gebracht, zullen wij nooit vergeten.” PARÏJS, 5 Juli (Havas). Gisteren is aan de FranschItaliaansche grens een Fransch stu dent door de schoten van Italiaansche grens wachten gewond. Officieel wordt medegedeeld, dat het incident geschiedde in de omgeving van den Ooi Udine M Abries. Twee Franache toeristen waren bij vergissing de grens overgestoken. Plotseling opjnde de Italiaansche grenswacht zonder waarschuwing het vuur op ben. Hoewel de Franschen onmiddellijk terugkeerden, bleven de Italianen schieten in hun richting, waardoor een van belden in den rug werd getroffen. De Fransche regeering zal haar houding be palen, wanneer het onderzoek geheri geëindigd zal zijn. TOKIO, 6 Juli (Reuter). Het der bij de overstroomingen rondom Kobe om het leven gekomen personen wordt thans geraamd op 300. Bovendien worden nog 300 personen vermist. Onder de dooden bevinden zich twee Portu- geezen, een Dultscher en een Franschman. Tot dusver zijn 1.506 huizen weggespoeld, 1536 hui zen geheel of gedeelte'ijk verwoest, 164 bruggen vernield, en 167.086 overstroomd. Drie bommen troffen de gevangenis, waar door minstens 50 gevangenen gewond werden. De vliegers lieten pamfletten vallen, waarin nieuwe luchtaanvallen werden aangekondlgd. Swatau, dat eens een bloeiende stad was, is thans een groote ruïne. Volgens de officleele cijfers zijn bij de Japonache luchtaanvallen 130 burgers gedood en meer dan 300 gewond. Het geval is ruchtbaar geworden, doordat Ge deputeerde Staten vah Zuid -HöTrand een - spe cificatie van de levensmiddelendistributie ver zochten. Deae kon niet worden verstrekt, aan- gezien er geen boek van was gehouden. Na deze mededeeling 1* door de Justitie eer onderzoek ter gemeen te-secretarie ingeatelo. waarbij de onregelmatigheid te gebleken. Het ondersoek wordt nog voortgeaet. hmin*i!^"[ niet- min* bereikt inzake de teragtrekktag der vrtj- wUligers uit Spanje. De zit China vertrekkend* Dzitache adviseurs verklaarden vaat te geheven te d* eindoverwin ning van China. Naar wjj vernemen zal in het najaar van 1938 het 70-jarig bestaan van de St. Jo sephs Gezellen Vereeniging in Nederland feestelijk worden herdacht. In verband hiermede heeft de Centrale Raad een revue laten samenstellen, die door de verschillende afdeelingen tot op voering zal worden gebracht. Deze revue, geschreven door Toon Ram melt, is dezer dagen tot gereedheid geko men en zal binnenkort in studie worden genomen. In totaal zijn vandaag tengevolge ran terroristische aanslagen vijf Joden gedood en vijf gewond. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bwdraagt 20 et p. rwgwl; Ingazonden Mwd*d*wling«n 40 et p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE RED Ultvowrlg tariwf voor advwrtwwrwn bR n*m*nt wordt op aanvrsgw gasme dooi Adminlstratte varstrakt DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd o< gaboden, geplaatst onder de Omn rubriek 10 ct per regel. LONDEN, 5 Juli (Reuter). Gemeld wordt, dat in de vanmiddag gehouden bijeenkomst der niet-lnmengingscoiiimissie, welke bijna drie en een half uur heeft geduurd, alge heel* overeenstemming werd verkregen op alle punten van het Britsche plan inzake de terugtrekking van vrijwilligers uit Spanje. De vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland, Kagan, maakte evenwel het voorbehoud, dat zijn regeering haar goedkeuring aan het besluit zal moeten geven. De Sovjet-vertegenwoordiger drong er voorts op aan, dat een contröle ter zee tegelijkertijd met de contról* te land zal worden hersteld. Tegen half acht was de vergadering geëindigd. Krachtens de te Londen bereikte overeen stemming zullen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland ieder 12.500 pond sterling betalen om te voorzien in de kosten van het voorbe reidende werk voor de terugtrekking. Het Britsche plan, dat eensgezind door de vertegenwoordigers van 26 staten werd aan vaard, zal morgen aan de beidepartijen On Spanje worden gezonden. Hierna zal het ais witboek worden gepubliceerd. Het burgerlijk armbestuur ie Gouderak heeft sedert 1935 levensmiddelen, zocals boter en vet, aan de werklpouen verstrekt, waarbij op elk pakje een halven cent winst werd gemaakt Deze winst komt toe aan de winkeliers, wanneer deze bij de distributie hun bemiddeling verleenen. In Gouderak heeft het burgerlijk armbe stuur die winst aan zich gehouden, welke sinds 1935 opgelbopen is tot ongeveer f 500. Men wist blijkbaar niet wat met die winst te doen. De leden van het burgerlijk armbestuur hebben bet toen gebruikt voor een reisje naar Friesland en naar Dultech- land. Het zal wel geen betoogbehoeven, aldus de Memorie van Toelichting, dat de schatkist voor zoover thans is te voorzien, in de eerste jaren de opbrengst van het bijzonder invoer recht op benzine van meer dan f 32.000.000 niet kan missen. Het hierbij aangeboden wets ontwerp strekt dan ook in de eerste plaats om artikel 20 van de wet van 19 December 1931 in dien zin te wijzigen, dat de geldigheidsduu: van deze wet voorlooplg met vijf jaren en dus tot 1 Januari 1944 wordt verlengd. Twee auto-ongelukken te Oegzigueet; drie ge wonden. BURGOS, 5 Juli. (Havas). Radio-Burgos meldt, dat het Gallclsche leger hedenochtend Burriana en de haven van deze plaats heeft bezet. Na den opmarsch te hebben vcortgezet, waren de rechtschen In den namlUdag tot Nules genaderd, terwijl andere afdeelingen den aanval inzetten op Vlllavieja, ten Westen van dit dorp gelegen. Omtrent den sector van Te- ruel melden de berichten van bet hoofdkwar- tier, dat de opmarsch ran Tales naar de zee voortgaat. De stad Lojang heeft gisteren een lucht aanval ondergaan, zooals zij nog niet had beleefd. Elf Japansche vliegtuigen lieten gedurende vier en een half uur in totaal 135 bommen vallen, waardoor meer dan honderd niet-strijders om het leven zijn ge komen. Honderden huizen zijn geheel of gedeeltelijk vernield. tertje weer naar het filiaal gezonden, om nog een ander zakje Engelsch zout van 100 gram te halen. In stede vati Engelsch zout, schijnt echter chloras kalicus te zijn afgegeven, welke stof het meisje heeft ingenomen, in de meening verkeerend, dat het Engelsch zout was. Kort daarna deden rich ernstige verschijn selen voor en hoewel verscheidene doctoren, die gewaarschuwd werden, getracht hebben, het leven van het meisje te redden, is z{j toch aan de gevolgen overleden. Het blad vernam nog, Volgens de laatste opgaven zijn bij de viering van den Onafhankelijkheidsdag in de V. 8. in totaal 513 personen om het leven gekomen, waarvan 256' bij verkeersongelukken en 139 door verdrinking. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur heb ben zich op den Rijksweg onder de ge meente Oegstgeest ter hoogte van de drie witte verkeerspelen een paar vrij ernstige ongelukken voorgedaan. Toon Rammelt noemde dit spel met muziek zang en dans, dat geïnspireerd is op de vier deviezen der Gezellen: Godsdienst, Arbeid Vreugde en Eensgezindheid „Het gave leven” In geheel Nederland zal deze revue worden opgevoerd. Voor het kantongerecht te ’s-Hertogenbosch hebben zich, wegens overtreding van de Ar beidswet te verantwoorden gehad H. O. de R. en L. V., reap, vader en impresario van het z«. Waalwijksche biljartwonder Keesje de Ruiter. Aan den impresario was ten laste gelegd, dat hij den 13-jarlgen Jongen 5 Februari van dit jaar te Vught arbeid heeft doen verrich ten, door hem op een biljart te laten spelen. Aan den vader was ten laste gelegd, dat hif niet gezorgd had, dat zijn dertienjarige zoon dien dag geen arbeid verrichtte. Als getuige in deze zaak werd gehoord controleur van de Arbeidswet, uit Den Bosch. Deze ZBtte door Keesje de Ruiter gegeven, onder de Arbeidswet vallen, heeft hier te doen met een onderneming tot exploitatie van een kind teneinde geld te ver dienen. De ambtenaar van het O. M. vroeg aan Je beide verdachten: „Is het exploiteeren van Jat kind nu afgeloopen? Dat kind wordt gewoon afgebeuld. Men heeft mü van zeer bevoegde rijde verteld, dat het een echte zenuwknobbel is geworden." De vader protesteerde heftig tegen de uit lating van den ambtenaar van het O. M. en Y "t ZèldèJk heb de biljartséances van mijn' zaon altijd beschouwd als sport en niet als arbeid”. De heer Thora merkte op, dat men hier meer te doen heeft met arbeid dan met sport en Keesje de Ruiter geeft ook les In kunst- stooten en wordt daarvoor betaaid. Reeds meermalen heeft de Arbeidsinspectie den va der gewaarschuwd, zijn zoontje niet langer t« doen optreden. HU heeft daaraan echter geen gehoor gegeven, doch liet Integendeel zjjn kind optreden en verbond aan de séances zelfs een loterij, zonder toestemming daarvoor te hebben van den burgemeester van de plaats waar Keesje speelde. Voorgegeven werd, dat deze loterij werd gehouden tot stichting van een studiebeurs voor den Jongen, doch het geld is in de zakken van de twee verdachten terecht gekomen. Nog werd vastgesteld, de séances meermalen tot middernacht duur den en den volgenden morgen weer op tijd op school zijn. De ambtenaar van het O. M. zen, drit zoowel de vader als zich aan overtreding van de Arbeidswet neb ben schuldig gemaakt. HU eischte tegen ieder van hen een geldboete van f 50 subs 50 dagen hechtenis en hij vroeg aan den kantonrechter schriftelijk vonnis te wijzen in deze zaak. Over acht dagen zal de kantonrechter zulks doen. snelheidvan circakilometer öpden natiën weg. Het voertuig reed eenige jonge boomen omver, sloeg vervolgens over den kop en kwam in een langs den weg gelegen sloot terecht. De autobestuurder kwam met den schrik vrij Zijn moeder, eveneens woonachtig te Amster dam, kreeg echter een fractuur aan den rech terschouder. Nadat dokter Varekamp uit Oegst geest de eerste hulp had verleend, werd de dame op zijn advies naar het Academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd. De personenauto werd zwadr beschadigd, en is naderhand per kraanwagen weggehaald. Bovendien werd een tweede ongeluk veroor zaakt, doordat zich een groot aantal nieuws gierigen had verzameld. Een uit de richting Den Haag naderende personenauto, bestuurd door den heer J. A. Spoelder uit de residen tie, is daarbij met groote snelheid tegen de achterzijde van een aan den rechterkant van den weg geparkeerd staanden vrachtauto uit Amsterdam opgereden. Bij dit ongeluk brak de autobestuurder zijn knie, terwijl hij voorts ernstige verwondingen opliep aan een der dübeenen. Zijn passagier. Th. Bernsen, eveneens uit Den Haag, schoot door den schok met het hoofd door de voor ruit en liep ernstige verwondingen op. Belden werden op advies van dokter Vare kamp naar het Academisch ziekenhuis te Lel den vervoerd De auto van den heer Spoelder werd ran voren geheel in elkaar gedrukt, terwijl ook de- vrachtauto eenige schade opliep. Dit laatste voertuig had bovendien de rem niet aanstaan en kwam door den schok In botsing met een gep^keerden personenauto van den heer Th Kout uit Overveen. Deze wagen werd licht be schadigd. Hiermede kon de reis echter worden voortgezet. 8

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1