Coördinatie het verkeer van lOct. Ritmeester SCHUDT UW LEV- WAKKER R.K. Bouw- patroons REGELING VAN HET GOEDERENVERVOER Kerkdijk leven DE ONTSLAGEN RIJKS- TUINBOUWCONSULENT er is Koop eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die en daarna Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwen band). U 1- B I WOENSDAG 6 JULI 1938 de boekhandel sigaren HOOGE AARDAPPELPRIJZEN DE OSSCHE ZEDENZAAK Opheffing rooiverbod gevraagd and GÉSTOLEN GELD TERECHT men irea and Abt van Maredsous zwaar gewond ten DOCTORAAT THEOLOGIE De evenredige vracht- verdeeling Ernztig auto-ongeluk op den weg van Brugge naar Torhout Twintigste algemeene jaarver gadering van den bond te Amsterdam In beroep by het Ambtenaren gerecht REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN smakelijke sigaar. Pittig en toch frisch. De sigaar rooi 'n verwenden rooker. STAKING GEDEELTELIJK OPGEHEVEN iirra wié en- rpeft idps ven- geo- Een estaf ette-fakkelloop van Gent naar 's-Gravenhage Binnenvaart Veroor deelde fabrikant in hooger beroep DIEFSTALLEN BIJ LUNTEREN OPGEHELDERD Het ligt in de bedoeling een vergunningsstelsel irP te voeren Vergunningseteltel Eigen vervoer Er dient een einde te homen aan de onzekerheid Van der baar worden van voorraad is te 30 den peo> tot I i Zooals uit de voorafgaande beschouwingen blijkt, heeft het ontwerp ten doel om de machtigingen, vervat in de wet van 29 November 1935 met het oog op een doeltref fende regeling van de coördinatie van het goederenvervoer te verruimen, waarbij ook het goederenvervoer door spoor- en tram wegen en dat in de wilde binnenvaart in het coördinatlestelsel zün betrokken. Het Ambtenarengerecht voor de provincies Gel derland en Overijssel, dat te Arnhem sijn zetel heeft, heeft gistermorgen een begin gemaakt met de behandeling van het beroep. Ingesteld door ir. R. van der V. te Nijmegen, tegen bet hem verleende eervol ontslag als rükstulnbouw- consulent voor Zuld-Gelderland. nadat hij eerst in verband met de verspreiding van een pamflet tegen het beleid der regeering was geschorst. noe* teert Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de zesde, negende en tiende afdeeling van de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, zoomede regeling van de intrekking der wet van 5 Mei 1933. De thans ontworpen wet zal in werking tre den op een door de Kroon te bepalen tijdstip, cp welk tijdstip de wet van 5 Mei 1933 «even redige vrachtverdeellng voor de binnenscheep vaart) sa! vervallen. den van tons.- □ord- )ren- Ca- svan soa* IW ge* lod- in- edes jan» sch» Dinsdagmorgen is in Krasnapolsky te Am sterdam de twintigste algemeene jaarver gadering geopend van den R.K. Bond van Bouwpatroons. Deze vergadering, die zoo wel den' Dinsdag als den Woensdag in be slag zal nemen, was zeer druk bezocht en alle afdeelingen waren door een aantal af gevaardigden vertegenwoordigd, terwijl ook vele geestelijke adviseurs de besprekingen volgden. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jublleum van HM. de Koningin zal de Ver- eenlglng van Nederlanders te Gent Zaterdag 10 September een plechtlgen herdenklngs- en feestavond houden. Prof. J. Funke zal een feestrede uitspreken. Voorts bestaat het voornemen, een estafette- fakkelloop van Gent naar Den Haag te organi- seeren, ten einde ter gelegenheid van het alge meen huldebetoon, H.M. een huldlglngsoorkon- de aan te bieden. Oe fakkel zal plechtig worden ontstoken in de feestzaal van het consulaat der Nederlanden te Gent op den avond, vooraf gaande aan de estafette. Er zal dan tevens aan alle Nederlanders, in de provincie Oost-Vlaan- deren woonachtig, gelegenheid worden gege ven de oorkonde te teekenen. Op den verjaardag van H.M. de Koningin wordt een groot kinderfeest gehouden. af- Ier* in a da Voorts zullen op het gebied van de ta rieven de spoor- en tramwegen op gelijken voet behandeld worden als de andere ver voerbedrijven. de: be- binnen welken een definitieve wettelijke rege ling voor het goederenvervoer moet tot stand komen, te verlengen tot 1 Januari 1942. der daar Naar wij vernemen, is de in de bouwvakken in de Betuwe., jn verband met niet nakoming van de C.A.O. uitgebroken staking gedeeltelijk geëindigd. In Huissen zijn werkgevers en werk- temers tot overeenstemming gekomen. Het werk werd op verscheidene bouwwerken bereids her vat. In andere plaatsen in de Betuwe wordt de staking nog voortgezet. wei ge- bü Ai de Y. Vi nden - «M Rot- «isum van door- ver- kms.- paald ds 14 lagen 0.96; isum >8. n Le- a de lagen «giert Sues er te De minister verklaart nogmaals uitdrukkelijk, dat de coördinatie tot strekking heeft om allen verkeersmiddelen in ons nationale vervoers wezen zooveel mogelük hun geëigende plaats te doen Innemen. kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, In frischheld. in blank- en Bjj de regeling levert de binnenvaart moei- Ruim een maand geleden is in een apotheek op den Dennenweg te Den Haag een geldkistje gestolen, inhoudende 400. De politie arresteer de spoedig daarop den dader en zijn handlan ger en vond 200 op hem. De helft van den bult was dus terecht. De ontbrekende 200 zijn thans in het geldkistje gevonden. Bü het baggeren in de Haringkade termijn, «s t kistje opgehaald en men vond er 300 in. In den loop der jaren is geen enkele actie van eenlge beteekenls gevoerd zonder den Katholie ken bond en ook hier heeft de bond dus zijn sparen verdiend. Daarom is het zoo jammer, dat in eigen kring dikwijls te weinig waardeering Wat het° heden betreft, constateerde spr., dat Hjj had om. gezinspeeld op verroomschlng van Nijmegen. Toen eenlgen tijd later het be wuste pamflet verscheen, waarin de regeering werd aangevallen, viel het spr. op. dat daarin dezelfde uitdrukkingen voorkwamen. Dit feit, benevens enkele andere bezwaren tegen het beleid van den tulnbouwconsulent hebben aan leiding gegeven tot zijn ontslag. Tweede De gemeente- en rijkspolitie te Ede ztfn er in geslaagd den dader te arresteeren van ver schillende in de laatste nachten in de om geving van Lunteren gepleegde diefstallen. Het bleek te zijn de 21-jarige D. K. uit Ede. die onlangs uit een opvoedingsgesticht is ontslagen en sindsdien des nachts met een' auto er op uit trok om benzinepompen te plunderen en en passant in te breken bij landbouwers. Eenlge van diefstal afkomstige voorwerpen werden op hem bevonden. De auto, waarin de benzine zorgvuldig in een tank was geborgen, werd in beslag genomen. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd is de jongen al meermalen wegens verschillende misdrijven veroordeeld. algemeene vervoerscoördinatle een evenredige vrachtverdeellng voor de particuliere vaart nog blijft bestaan, maar dat daarna Ijjktljdig met de vervanging der eei gemeenen Maatregel van Bestuur uit te vaardi gen regeling door een wet de evenredige vrachtverdeellng, welke trouwens altijd bedoeld is als een tijdelijke maatregel, verdwijnt. Haar thans reeds op te heffen, zou tot groote bezwaren aanleiding geven door de moeilijke verhoudingen bij dit belangrijk vervoeroonder- deel met zijn zoo groot aantal kleine onder nemers. Het is niet de bedoeling om door de coördi natie een bijzondere bescherming te geven aan eenlg bepaald onderdeel van het vervoersappa- raat. b.v. de spoorwegen. Met de coördinatie wordt geenszins beoogd een verstarring van het vervoersappuraat, een tegenhouden van den technisch-economischen vooruitgang. uit bed sprlagea. lederen dag moet Uw leve» rnuwtena eea liter gal In Uw ingewanden doen etreoaiea. Waaneer daao rtroom van gal onvoldoende tav verteert Uw voedsel niet, het bederft. U roek O opgeblazen. U raakt ventopt. Uw lichaam ia vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en slat allee somber In. De meeste laxeermiddelen zttn slechte lapmiddelen. U moet CARTERS LEVER PILLET J ES VSmiTom een liter gal vrij te doen atroomen en U zult weer geheel fit zijn. Önaehadelbk. plantaardig, aactat. on overtroffen om de gal te doen etroomen. Slacht Carters LeverplHetJee bg apothekers aa drogisten. L C.7A De coördinatie zal een gezond, econo misch vervoersapparaat moeten brengen in het algemeen belang, waarbij tevens de belangen gediend worden van de groote groep der bevolking, welke in bet vervoers wezen arbeid vindt. Een bijzondere overheidsbemoeienis met deze vervoerders in den vorm van een even redige vrachtverdeellng, gezuiverd van de fouten welke aan de uitvoering van de te genwoordige regeling verbonden zijn, kan, ook volgens betrokkenen, thans nog niet ontbeerd worden. Onder de bestaande wet op de everuedlge vrachtverdeellng is door de arresten van den Hoogen Raad van 17 December 1934 de toestand ontstaan, dat deze vrachtverdeellng niet wordt toegepast op den Rijn en zijn mondingen, daar de Hooge Raad zulks in strijd acht met d? Rijnvaartakte. Binnenlandsch vervoer dat zich verder uit strekt of dat in aansluiting aan dat over den Rijn geschiedt, zal wel onder de vervoersrege- lingen vallen, zoodat alleen het zuivere Rijn- vervoer ongeregeld blijft. In hoeverre ook voor dit vervoer in de toekomst regelende bevoegd heden voor de regeering kunnen worden voor behouden zonder met tractaatsverplichtingen in strijd te komen, is een punt, dat de aandacht van de regeering blijft behouden. wftmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 50 besgiaring. Tube 25» cent. Grootg tube 40 cent. Extra groote tube «0 cent. De fabrikant M. Z. uit Gas, dien de Bossche rechtbank wegens een zedendelict had veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftlek van voorarrest, is, naar we verne men, van dit vonnis in hooger beroep gegaan. De derde .mogelijkheid is gedeeltelijke terug keer tot de oude spelling. Ook dat Is moge lijk, maar ook dan hebben boekhandelaars en uitgevers recht op gedeeltelijke schadevergoe ding voor hetgeen daardoor onbruikbaar wordt tenzij men den gedeeltelijken terugkeer aan het ministerie een langen termijn stelt, termijn waarin de grootste voorraad kan worden opge bruikt, en dan met absolute machtiging van den minister daartoe. Spr. drong met klem aan op een spoedige beslissing Aan de memorie van toelichting ontleenen wij het volgende: De wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven beoogt door de be palingen van de zesde en negende afdeeling een coördinatie van het vervoer van goederen en personen mogelijk te maken. Op grond hiervan is bij Kon. Besluit van 12 Januari 1937 voor het personenvervoer een regeling in het leven geroepen, het R.AJ». (reg lement autovervoer personen). Wat dit R AP betreft, moet krachtens het bepaalde in de tiende afdeeling van de wet, uiterltjk op 15 Februari 1939 (twee jaar na in voering van dit reglement) een zelfstandige wettelijke regeling in werking treden. Deze wettelijke regeling is thans in gevorderden staat van voorbereiding, in verband waarmede het onnoodlg voorkomt om bij dit wetsontwerp nog in den grondslag van het reglement auto vervoer personen wijziging te brengen. Doorbet schrappen van de woorden „en van goederen” in artikel 2 der zesde afdeeling blijven de arti kelen 2 en 3 alleen voor het personenvervoer van toepassing. In aansluiting bjj artikel 1 zullen de voorge stelde artikelen 4 en volgende van de zesde af deeling den grondslag vormen voor de regeling van het goederenvervoer. De minister ziet zich verplicht om thans een uitbreiding voor te stel len van de machtigingen welke tot grondslag dienen van de bü Algemeenen Maatregel van Bestuur uit te vaardigen regeling van het goederenvervoer per motorrijtuig en schip. Met het oog op een doeltreffende coördinatie wordt thans ook machtiging tot afwijking van eenlge artikelen van de Spoorweg- en de Locaalspoor- en Tramwegwet voorgesteld lijke problemen op. Ten aanzien van een bepaald onderdeel der binnenvaart, de particuliere schipperij, geldt --waar- dc intrekking moet geregeld worden bij een als reeds In de Memorie van Toelichting tot het wijzigingswede van 28 April 1938 werd mede gedeeld, stelt de minister zich voor, dat gedu rende de eerste jaren van de doorvoering eener In een Dinsdag te Rotterdam door belang hebbende handelaren belegde persconferentie, zijn besproken de oorzaken van den huldigen toestand in den aardappelhandel, waarbij mid delen aan de hand werden gedaan tot ophef fing van deze crisis. Naast andere oorzaken zoo werd betoogd zjjn de crisisbepalingen in den aardappel handel fnuikend. Aardappelen worden van re- geeringszijde nog altijd beschouwd als een cri sisproduct, terwijl men aardappelen, waarvoor thans 9 A 10 cent per K.G. wordt betaald, toch allerminst een crisisproduct kan noemen. In de eerste plaats zal het teeltverbod, dat tot 1 Augustus van dit jaar van kracht Is, opge heven dienen te worden. Met nieuwen toevoer en opheffing van het rooiverbod zullen zoowel consument als binnenlandsche aardappelhan del gebaat zijn, niet hèt minst de groenten handel. Aan het einde van de vergadering ia aan den minister van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin wordt geadviseerd tot en verzocht om opheffing van het rooiverbod van Eigenheimers op zeer korten termijn. BU een autobotsing op den weg van Brugge naar Torhout heeft, naar de Msb. meldt, de hoogeerwaarde abt der Benedictijnen van Ma redsous, Dom Célestin Golenvaux, een dubbele schedelbreuk opgeloopen, zoodat men vreest voor zijn leven. Ook Doen dKlzius bekwam een schedelfractuur. Twee andere paters Benedictijnen, Dom De meter en Dom Hamel, werden licht gewond. binnenvaart, de particuliere schipperij, de wet op de evenredige vrachtverdeellng, vöör 1 Juli 1938 in te diénen wetson twerp? z<x> - Het ligt in het voornemen grooter eenheid in de toepassing te verkrijgen door het land voor de "evenredige vrachtverdeellng in een beperkt aantal districten te verdeelen en om aan tleine commissies, waarvan de leden door den minis ter worden benoemd, in deze gebieden een taak toe te kennen bjj het vaststellen van tarieven en voorwaarden, zulks uiteraard binnen het kader der coordinate Ter verzekering van een zoo doelmatig mo gelijke werking van de regeling is In artikel 8 de mogelijkheid geopend om ten opzicht* van het bedrijf van tusachenpersonen bU het transportwezen gedacht is in de eerste plaats aan agenten van beurtvaart- en vrachtautodien- sten, expediteurs en scheepsbevrachters In zooverre regelend op te treden, dat de uitoefe ning dezer bedrijven wordt gebonden aan een erkenning van overheidswege. Tenslotte wordt voqrgesteld Het ligt in de bedoeling, bü de coordi- ■aHeregeilng een vergunningsstelsel in te voeren, van toepassing zoowel op het regel matig vervoer op bepaalde trajecten over den weg en te water, als op onregelmatig verveer langs een der genoemde transport- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en O aalt *a morgens „kiplekker” Door de in het ontwerp voorgestelde be voegdheid tot afwijking van de Spoorwegwet en van de Locaalspoor- en Tramwegwet wordt deze gelijkheid van behandeling, in het bij zon der de coördinatie van de vrachtprijzen per spoor en die in de andere vervoerstakken, wet- telijk' verzekerd. Te Rome slaagde aan het Pauselijk Instituut Angelicum voor het doctoraat in de theologie Pater Albert Zwart, van de Orde der Kruls- heeren. op het proefschrift: „De eeaentieele elementen van het cultusmysterie en bet Chris tendom’*. Voor examen en proefschrift werd de noot ..met groote onderscheiding** toege- Dat de bond gegroeid te, moge blijken uit de veelzeggende cijfers, die de voorzitter ter illustratie gaf. Het ledental, dat in 1918 nog slechts 57 bedroeg, is thans gestegen tot 2686. In 1919 sloot de bondsrekening op f 11.000.en f 1850.schuld van *t orgaan. In 1937 sloot de bondsrekening op f47.000 en de orgaan-rekening op f28.000.—, terwijl de bond, behalve een schuldenvrij bonds- gebouw, een bezit heeft van f 80.000.—, waar in f16.000.— van het fonds „Onderlinge Steun”. Een bijzonder fraai resultaat dus. Sen.: ona- Mten aUen 6.— UM- isiun ièen rein- aaD- er van eenlge opleving in het bedrijf nog geen sprake is. De onderlinge concurrentie grenst daarbij aan het ontoelaatbare. Het te zelfs zoo. dat er geen werk wordt gemaakt, dat betaald wordt met den kostprijs, dat wil zeggen, waar ook verdienste voor den aannemer in is opge sloten. Overwogen zal zeker moeten worden of in de naaste toekomst geen maatregelen in die richting genomen moeten worden. De bedrijfsraad doet intusschen reeds zijn bestaansrecht gelden. De verbindendverklaring van het collectief contract ontmoet nogal te genwerking en wel van de fabrikanten, die hier in een ingrijpen zien in hun eigen beheersys teem. De aanvang voor toepassing van de Vestigings wet is geschied en zal wel spoedig aan de orde komen. De opleidingscursussen zullen verder over eenlge maanden in enkele plaatsen beginnen. Tot slot deed spr. een beroep op de leden, om zleh aan te sluiten bü de eigen bedrüfsverzeke- ring voor ziektegeldverzekering. Na de hartelük toegejuichte rede van bondsvoorzitter werden de jaarverslagen den secretaris en den penningmeester resp. uit gebracht door de heeren J. C. Berger' en E. B. Wlrtz, na een dankwoord voor hun voortreffe- lüken arbeid, goedgekeurd. Intusschen was de grondlegger van den bond, pastoor v. d. Hout, ter vergadering verschenen en verwelkomd met applaus, moest hjj op het podium plaats nemen. Alvorens over te gaan tot de bestuursverkie zing, sprak de heer Fr. J. Schuurmans woorden van waardeering tot den heer Klein Schiphorst, die negentien jaar bestuurslid en daarvan acht jaar bondsvoorzitter is. Hij huldigde hem voor zijn ijver en werkkracht en wenschte hem nog vele jaren de leiding van den bond toe. De heer Klein Schiphorst dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De aftredende bestuursleden, de heeren H. J. L. Klein Schiphorst (Haarlem), P. de Wit (Den Haag),, J. Struycken (Tilburg) en J. van Boek- hold (Venlo) werden bü enkele candldaatstel ling herkozen. In de vacature, ontstaan door *t zich niet herkiesbaar stellen van den penning meester, den heer E. B. Wlrtz, werd voorzien door de verkiezing van den heer Jos. van Dük. uit Breda. De voorzitter verwelkomde het nieuwe be stuurslid en sprak een woord van afscheid tot den heer Wlrtz, die on Min beurt dankte voor Het eischen van een vergunning is echter noodzakelijk met het oog op de talrijke meng vormen en overgangsvormen tot het beroeps vervoer, waaruit de mogelijkheid van ontdui king der voorschriften ten aanzien van laatst genoemd vervoer voortvloeit. Met het beoog de stelsel zal tevens een registratie van het eigen vervoer worden bereikt, hetgeen voor het verkrügen van inzicht in de verkeers-economl- •che vraagstukken noodzakelijk is. Medewerking van organisaties der vervoer bedrijven bij de uitvoering der regeling zal waar mogelük, worden bevorderd. Het spreekt Daar van het voorschrijven van vergunningen sp zich zelf niet spoedig een gezondmaking van de vervoersverhoudingen te verwachten Is. ligt het in de bedoeling bü de vergunningen, evenals reeds in de tegenwoordige wet is voor zien. voerwaarden te stellen omtrent de toe te passen tarieven. Daarbij zal uitgaande van de aangegeven beginselen eenerzüds gelet worden op den elsch. dat een economische bedrijfsvoe ring mogelük is, anderzüds op het algemeen economisch belang van zoo laag mogelüke ver- voerprüzen. De zitting is gehouden in de zaal van het Amhemsche gerechtshof. Het ambtenarenge recht is als volgt samengesteld: voorzitter: dr J. J. de Waal Malefüt te Arnhem, leden: mr. J W. F. Donath, advocaat en procureur te Arnhem en mr. R. P. J>Derksema. advocaat en procureur te Zutpheri, griffier: mr. dr. H. W. Blaupot ten Cate te Arnhem. x Raadsman van ir. van der V. is mr. K. J. Nieukerken te Amsterdam. Voor den minister treedt op de landsadvocaat jhr. mr. G. W. van der Does uit ’s-Gravenhage. Aangezien een zeer groet aantal getuigen zal worden gehoord wordt verwacht, dat de behandeling van dit beroep langer dan een dag zal duren. Als eerste getuige werd gehoofd mr. dr. A. A. van Rhün, directeur-generaal van het depar tement van Economische Zaken. Het was ge tuige ter oore gekomen, dat er moeilijkheden waren gerezen tusschen den inspecteur van den tuinbouw, ir. Van der Plassche, en lr> Van der V. Getuige heeft toen een onderhoud gehad met Ir. Van der V. over deze moeilükheden en daarbü had deze blük gegeven van een anti katholieke gezindheid. lezen, maar heeft geen vermoeden gehad, wie de schrijver kon zün. Getuige A Bouwman, boomkweeker te Pulf- lük. verklaarde dat ir. Van der V. vele jaren adviseur is geweest van de boomkweekersver- eeniging in het gebied van Maas en Waal. Men werkte op prettige wijze met hem samen en men heeft veel profijt gehad van zün adviezen. Eenzelfde gunstige getuigenis legde af de heer J. P. N. van Olst, secretaris van de veillngver- eeniging Neder-Betuwe te Andelst, waar ir. Van der V. zich o.m. zeer verdienstelük had ge maakt bü het organlseeren van een groote tuinbouwtentoonstelling. Ir. J. D. Huizinga. Inspecteur van den Land bouw en vroeger Inspecteur van den Tuinbouw en oud-chef van klager, verklaarde nimmer moeilükheden met ir. v. d. V. te hebben gehad In 1932 hebben twee R K boeren-organlsaties, de AB.T.B. en de N.C.B.. pogingen aangewend, de rükstulnbouwwinterschool te Hees in een R.K. instelling om te zetten. In den strijd om dat te verhinderen eras ir. v. d. V. naar ge tuige'» indruk wat markanter en militanter geworden en daarom vond getuige het ge- wenscht, dat hij overgeplaatet zou worden, zon der dit het karakter van een straf of een de gradatie te doen dragen. De secretarls-generaal voelde niet voor de overplaatsing en daarop bleef de zaak rusten. Op een vraag van ir. v. d. V. verklaarde get., dat in de bü K. B. vastgestelde instructie voor de tuinbouwscholen is bepaald, dat over schort sing en ontslag van een directeur eerst het advies van de commissie van toezicht moet worden Ingewonnen. Ir, Van der V.: „Dat te bü mün schorsing en ontslag niet gebeurd." Dit laatste wordt onderschreven door den heer L. J. Altlng Mees, voorzitter der commis sie van toezicht op de tuinbouwwinterschool te De heer Hofstede uit Nümegen, onder-voor- zitter der commissie van toeiicht op de tuin bouwschool en voorzitter van de proeftulncom- mlssie, legde verklaringen af over de beschul diging. dat Ir. v. d. V. groenten uit den proef tuin voor eigen gebruik had aangewend, het geen een der gronden van zün ontslag was. Get. verklaarde, dat ir. v. d. V. voor de proeftuinen veel meer deed dan zün instructie hem voorschreef en daarom had het bestuur reeds vele jaren geleden goedgevonden, dat hü groenten uit den proeftuin voor zün gezin kreeg. Get. vond dit volkomen billük. De raadsman, mr. Nieukerken. heeft aan de verschillende getuigen A décharge nog de vraag gesteld of zü ir. Van der V. een .achterdoch tig, wantrouwend, agressief en militant" per soon vonden (eveneens een der motieven van het ontslag), waarop deze getuigen ontkennend antwoordden. Als eerste getuige in de avondzittlng werd Tweede aetutee was ir V«n der Piouehe gehoord de heer P. ScheUlngerhout, gewezen inspecteur van den tuinbouw en van het tul»-’ directeur der Nümeegwhe veiling die verklaar- de op verzoek van ir. Van der V. een gestencilde circulaire in duizend exemplaren te hebben af gedrukt op de stencilmachine van de Nümecg- daar hü er weinig van verwachtte. Zü bad moeten verzekeren, dat er geen beleedigingen en geen onjuistheden in voorkwamen. Get. was herhaalde malen tegenwoordig geweest bü ge sprekken tusschen den Inspecteur van den tuinbouw, ir. Van der Plassche en ir. Van der V. Deze gesprekken hadden herhaaldelük een onaangenaam karakter gedragen. ces te geworden, blükt wel uit het feit, dat thans reeds honderd dames zün meegekomen naar de hoofdstad. Spr. bracht dan in herinnering de dagen van de oprichting en zeide, dat er alle reden be staat tot blüdschap, want de bond, die op 28 Januari 1918 zün eerste vergadering hield, waar rector v. d. Hout en wü<en de heer Fransen de oprichting bepleitten, te sindsdien uitgegroeid tot een krachtige, kerngezonde organisatie, die meetelt Van het voorloopig bestuur uit die eerste da gen zün thans nog lid van den bond de heer E. B. Wlrtz uit Hilyersum, de aftredende penning meester, die om zün verdiensten begiftigd werd met het eerekrute Pro Ecclesia et Pontlfice en de heer C. A. M. Jonckbloedt uit Haarlem, ter wijl de heeren J. C. M. van ^ken. Utrecht, H Hendriks.’ Wassenaar, L. o. Koenders, Utrecht. G. v. d. Laan, Wormerveer, W, P. de Vreede, Nocrdwük en J. Wiesman, Utrecht, die vanaf dep eersten dag lid waren, thans eveneens nog de beraadslagingen volgen. Hartelüken dank bracht de voorzitter aan deze getrouwen. De overledenen, waaronder de oprichter, de heer W. Fransen Jzn.. herdacht spr. met enkele pië teitvolle woorden. Uitvoering ging hü voorts de moeilükheden na. waarmede de bond heeft te kampen Yehad. Het ligt verder in de bedoeling om het zoo genaamd eigén vervoer, zoowel te water als te land, vrü te laten in dien zin, dat. Indien daarmede uitsluitend beoogd wordt vervoer in de uitoefening van eigen onderneming, een vergunning daarvoor niet geweigerd zal worden. Om half negen werd in de kerk van den H. Nicolaas aan de Prins Hendrikkade een plech tige H. Mis opgedragen door den bondsadvi- seur pastoor H. A. O. M. Wennen, met assis tentie van pastoor J. Moorman, geestelük advi seur van de afdeeling Maastricht en pastoor Fr. Custers, geestelük adviseur van de afdeeling Münstreek, waarna een opdracht volgde aan het H. Hart. Te tien uur verwelkomde de bondsvoorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst uit Haarlem de afgevaardigden in Krasnapolsky, waarna hü zün openingsrede uitsprak. Hü uitte allereerst zün voldoening over de groote deelneming aan deze vergadering, omdat hieruit blükt de Inwendige kracht van den Bond. Hü wees vervolgens op den geest van vriendschap die in deze organisatie heerscht en die een band heeft doen ontstaan tusschen den bond en de gezinnen. Daardoor ook te men op de gedachte gekomen de vrouwen der afgevaar digden eveneens uit te noodlgen tot alle nlet- zakelüke bijeenkomsten ter gelegenheid van de jaarvergadering. Dat deze nieuwe idee een euc- vanaelf. dat met name op het gebied van de tarieven zooveel mogelük aangesloten zal wor den bü de resultaten, welke uit het overleg tusschen verschillende vervoerstakken, dat thans reeds gerulmen tüd gaande te, voort komen. De Vereenlging ter bevordering van de be langen des boekhandels heeft heden haar 121ste algemeene vergadering gehouden te Zandvoort. De voorzitter, de heer J. C. Tjeenk Willink, besprak in de eerste plaats de spellingskwestie. Hü herinnerde eraan, dat de voorzitter, die ver,eden jaar de algemeene vergadering pre sideerde, de heer Van Holkema, er toen reeds den nadruk op gelegd heeft, dat de toestand onhoudbaar was. Maar wat te de spellingskwes tie dan wel op het oogenbllk? Er is een geheel jaar verloopen. In dat jaar nebben boekhande laren en uitgevers een opgaaf gedaan van de schade, die zü zouden lüden. indien tot de spel ling van De Vries en Te Winkel werd terug gekeerd en zü deden dat op verzoek van den minister van Economische Zaken. Maar verder geschiedde het geheele jaar tot opheffing van de bestaande spellingsmoeilükheden abaoluut niets. Aan de groote onzekerheid voor ons geheele vak moet nu. aldus spr., eindelük eens een einde worden gemaakt door definitieve oplos sing van de spellingskwestie. Er zün drie mogelükheden De zaak laten zooals zü nu te. Dat la hei eenvoudigste en dat kost geen geld. Of het de meest gewenschte is. liet spr. in het midden Algeheele terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel, maar daaraan te natuurlijk ab soluut inhaerent schadevergoeding aan boek- eu,u«.<. v «c handelaren en uitgevers voor het verlies, dat sche veiling. Hü kende den inhoud van de dr-* Mi daardoor zullen Jijden^ door het ouverkoop- culalre niet. Hü had alleen de onderteekening u J*_ gezien, die luidde „Geus 1” en „Geus 2”. Het feit, dat getuige deze circulaire afdrukte mede aanleiding geweest tot zün ontslag als directeur der Nümeegsche veiling. De chef-tulnman van den proeftuin Heesch, A. Blom, verklaarde, dat de directeur al zün groente en fruit uit den tuin betrok. Tenslotte is gehoord de secretaresse van ir. Van der V„ mevrouw B. W. Roos, die mede deelde, dat ook zü een circulaire in zee had gezonden, welke stelling nam tegen het wets ontwerp tot beperking van den arbeid van de gehuwde vrouw. Ir. Van der V. was vooraf niet op de hpogte geweest van den inhoud van deze circulaire. Hü had haar het plan om deze circulaire op te stellen aanvankelük afgeraden, kend. Tevens slaagde voor bet licentiaat in theologie aan hetzelfde Instituut Pater Snabel OJSXJr, met groote onderacheidlnt Dit klemt te meer, wül een saneering binnenvloot, waarvan in de kringen der trekkenen reeds zoo lang sprake is, zeker niet als een maatregel op korten termün kan wor den beschouwd. De resultaten van de vervoers coördinatle moeten worden afgewacht, voordar kan wprden beoordeeld of een bepaald onder deel der binnenvloot op economische gronden dient te worden afgeschreven. Daar de nieuwe wet op de evenredige vracht- verdeeling evenals de bestaande in hoofdzaak een machtigingswet zou moeten worden, waar- bü het zwaartepunt in de uitvoeringsregelingen zou liggen, is de minister tot de conclusie ge komen, dat de eenvoudigste oplossing deze is. dat de noodlge wettelüke bepalingen ten aan zien van de evenredige vrachtverdeellng worden opgenomen in het thans ingedlènde wetsvoor stel. Te dien einde wordt voorgesteld aan de zesde afdeeling van de wet van 29 Novembe* 1935 na de artikelen, in het algemeen betrek king hebbende op het goederenvervoer te land en te water, nog een speciaal artikel toe te voegen, betrekking hebbende op het vervoer te water, dat niet in beurtvaart geschiedt en geen eigen vervoer is. Op dit vervoer m de par ticuliere vaart worden* derhalve t verguntrngs- stelsel en evenredige vrachtverdeellng van toepassing verklaard de prettige samenwerking in de twintig jaren van zün bestuurslidmaatschap. Een enthousiast en opwekkend woord sprak vervolgens de grondlegger van den boud. Pastoor G. J .v. d. Hout uit Vught, die her innerde aan den eersten tüd van het bestaan en speciaal wees op het werk van den voorzit ter, die den bond omhoog gestuwd heeft, aoo- dat de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons thans een eervolle plaats inneemt. Na Pastoor v. d. Hout sprak de bondsadvl- seur, pastoor H. A. C. M. Wennen, die het werk van de adviseurs schetste en dank bracht aan de afdeelingen, die zich door haar advi seurs padden laten vergezellen. Hü sprak daar bü den wensch uit dat in den vervolge alle aftleellngsadvlseurs de jaarvergadering zullen bü wonen. Vervolgens werden de afdeelingsvoorstellen In behandeling genomen. De afdeeling Den Haag had gevraagd de noodige stappen te doen bü de wetgevende macht om te komen tot vereenvoudiging op de uitvoering der sociale wetten door middel van samenvoeging dezer wetten In een allesomvattende sociale wet. Speciaal werd gedoeld op de werkloosheidsver zekering en de klnderbüslagverzekeringswetten De afdeeling meende dat aan de geldverslin dende ambtenarü. die een gevolg is van de aparte uitvoering, administratie enz. van elke wet, een einde moet komen. De voorzitter zeide. dat In deze richting waarschünlük reeds gewerkt wordt, doch het bondsbestuur zal de zaak nog eens onder de aandacht brengen van de centrale organisaties, de Alg. Kath. Werkgeversvereenlging en, den Ned. R. K. Middenstandsbond. Het bondsbestuur beloofde de afdeeling Haarlem, te trachten iets te bereiken met een actie voor het opnemen van een stelpost in de bestekken voor hak- en breekwerk. De vergadering werd hierna geschorst hedenmorgen tien uur. De aanwezigen verzamelden zich aan een ge- meenschappelüke lunch, terwül in de middag uren ongeveer vüfhonderd deelnemers een excursie ondernamen naar Schiphol. Tüdens den duur der vergadering maakten de dames een rondvaart door de Amsterdamse he grach ten. bouwonderwüs. X>se verklaarde, moeilükheden te hebben gehad met Ir. Van der V. Herhaalde malen had Ir. Van der V. ook tot dezen getuige geklaagd over den sterker wordenden katholie ken invloed in den tuinbouw, zonder dat hü evenwel bepaalde feiten daarvoor naar apren bracht. Getuige heeft destijds zün benoeming tot Inspecteur met eenlge aarzeling aangeno men, omdat hü wist, dat zich onder de tuln- bouwconsulenten verschillende lastige en que rulant» personen bevonden en hü had daarbü in het büzonder het oog op Ir. Van der V. Toen het pamflet spr. onder de oogen kwam, ver moedde hü terstond, dat Ir. Van der V. daarvan de schrijver waa Hierna werd gehoord de heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau voor de veilingen en regeeringscommlsss^ voor den tuinbouw te Naaldwük. Deze verklaarde, dat ir. Van der V. verschil lende malen op vergaderingen van het Cen traal Bureau het woord had gevoerd en daarbü op een dergelüke wüze de regeering had aan gevallen, dat spr. hem het woord moest ont nemen. Ir. van der V. stond bekend als iemand, die graag ageerde, zonder evenwel querulant te zün. Toen spr. het pamflet was getoond, was spr.’s eerste reflex: „Dat heeft Van der V. geschreven.” Op een vraag van den raadsman, mr. Nieu kerken, antwoordde getuige, dat ir. Van der V. de vergaderingen van het Centraal Bureau niet als rükstuinbouwconsulent, maar als afge vaardigde van de Nümeegsche veiling heeft bü- gewoond. Vervolgens werd gehoord prof. ir. A. M Sprenger. uit Wagenlngen. Getuige kende ir. Van der V. van vergaderingen. Hü toonde zich daar meestal een opposant. De meeste consulenten toonden Interesse voor den arbeid, welken getuige op het gebied van den tuinbouw te Wagenlngen verricht; Ir. Van der V. behoort evenwel niet tot die categorie. Ook getuige heeft het pamflet terstond aan Ir. Van der V. toegeschreven. Ir. Van Foeteren, hoofd van den Planten- zlektekundlgen Dienst te Wagenlngen, ver klaart, weinig met Ir. Van der V. contact te hebben gehad. Ook spr. heeft de circulaire ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5