ONS BLAD aan „De eindoverwinning blijft China” Overeenstemming te Londen van DE BAROMETER AFSCHEIDSWOORDEN DER\ DUITSCHE ADVISEURS JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIEk Vijf Joden gedood Het nieuws in Palestina Onafhankelijkheidsdag IN DE VER. STATEN f 7 r a o rA VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS KS wereld- Luchtaanval op Lojang Dimitrof in ongenade? ^1 DE N.S.B. IN INDIË 300 dooden rondom Kobe De verdediging aan het woord Jong meisje overleden ^VXWWWUIIII llll/f/Z//////Z^ Joodsche kolonialen door terro risten overvallen Voorbehoud der Sovjet- verte'genwoordiging Incident aan de grens van Italië Weer een vergissing in een apotheek De Japanners beweren met de hulp der marine de stad Hoekau te hebben bezet' St. Josephs-Gezellen bestaan 70 jaar Fransch student door grenswacht gewond Britsche plan voor de terugtrek king der vrijwilligers aanvaard Het proces tegen de wed. Becker Twee auto-ongelukken te Oegstgeest Bijzonder invoerrecht op benzine Eigenaardig geval van verduistering Jeugdig biljartwonder geëxploiteerd Rechtschen bezetten Burriana In heel Nederland zal een revue van Toon Rammelt worden opgevoerd Geldigheidsduur van de benzine wet 1931” wordt verlengd tot 1 Januari 1944 Onregelmatigheid by *t burgerlijk armbestuur te Gouderak Brand in Batafabriek te Best In het Palazzo Venezia heeft Mussolini het Italiaansche elftal, dat het kampioenschap voetballen heeft veroverd, ontvangen H. M. DE KONINGIN TE LUZERN DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Vader en de impresario staan terecht wegens overtreding der Arbeidswet Het 60-jarig bestaan van de St. Gregorius-vereeniging in Nederland. Burgemeester Ter Pelkwijk van Utrecht spreekt het bestuur der jubileerende vereeniging op de receptie toe. Van links naar rechts burgemeester Ter Pelkwijk, rector Vullings, deken Van de Wid, dr. Vroom. pastoor. Van Genk as pastoor Charles de Meulder. Twee maanden gevangenisstraf geëischt tegen ex-leider Drie personen, onder wie een dame, liepen vry ernstige verwondingen op i J a EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 232 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD in ver- moest Keesje r” ct par ragal. 4 Leider der Komintern zou gearresteerd zyn [owaanJ t 1 ui*, aekertd» HANKAU, Juli. Vbor het vertrek der sche militaire raadgevers naar Hongkong ver klaarde generaal von Falkenhausen, naar het Chineesche persbureau meldt: „Ofschoon moei lijke omstandigheden ons vertrek naar Duitsch- land noodig hebben gemaakt, blijft ons hart altijd by he; land, dat wij zooveel Jaren ge diend hebben. Wij hebben groote waardeering voor de gastvrijheid, die ons bewezen is: de gelukkige dagen, die wjj tn China hebben door gebracht, zullen wjj nooit vergeten.” Von Falkenhausen telde verder, dat China ongetwijfeld zegevierend uit den strijd te voorschijn ral komen. Japan xal niet winnen, noch bjj oorlog, noch by vrede.** De gene- Drie bommen troffen de gevangenis, waar door minstens 50 gevangenen gewond werden. De vliegers lieten pamfletten vallen, waarin nieuwe luchtaanvallen werden aangekondtgd. Swatau, dat eens een bloeiende stad was, Is thans een groote ruïne. Volgens de offideele cijfers zijn bij de Japansche luchtaanvallen 120 burgers gedood en meer dan 300 gewond. raai maande het Chineesche volk aan, onder de leiding van Tsjang Kal Sjek mede te werken: Indien ieder zijn plicht doet, staat de eindoverwinning vast. Dinsdag in den laten middag brak door on bekende oorzaak brand uit in een der gebouwen van de N.V. Nederlandsche schoen- en leder- fabriek Bate te Best. Voorgesteld wordt het bijzonder invoerrecht op benzine te heffen tot 1 Januari 1944. O ook ongs- niet als arbeid”, dat men hier wel degelijk Immers, men De persoonlijke vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjek deed den Dultschers uitgeleide. JERUZALEM. 5 Juli (Reuter). In weer wil van de verscherpte maatregelen der Pales- tynsche regeering blijft de toestand in Pales tina zorg baren. Opnieuw wordt er melding ge maakt van eenlge aanslagen. De brand ontstond in de chemische afdeellng en nam oogenblikkeiyk een grooten omvang aan. Het vuur vond gretig voedsel in de vele poeta- artikelen, welke daar lagen opgestapeld. De falfrieksbrandweer bestreed het vuur met alle kracht, doch oordeelde het noodig om de hulp van de Eindhovensche en de Philips brand weren in te roepen. Toen deze beide corpsen ter plaatse kwamen, bleek hun assistentie niet meer noodig te zijn, zoodat zij onverrichterzaku konden terugkeeren. Men slaagde er in het vuur tot de chemische afdeellng te beperken, welke geheel is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. TOKIO, 8 Juli (Reuter). Het aantal der bij de overstroomingen rondom Kobe om het leven gekomen personen wordt thans geraamd op 300. Bovendien worden nog 300 personen vermist. Onder de dooden bevinden zich twee Portu- geezen, een Duitschqj en een Franschman. Tot dusver zijn 1.505 hulzen weggespoeld, 1535 hui zen geheel of gedeeltelijk verwoest, 164 bruggen vernield, en 167.086 overstroomd. Onregelmatigheid gepleegd bij het burgerlijk armbestuur te Gouderak. 1. Zijp» n bats ar 1938 en vtu ng van geile- bü Mr. et eerst Aan het Westelijk front hebben de Japan- sche troepen In samenwerking met de marine up 4 Juli Hoekau bezet. Een deel der Japansche troepen rukt ook op aan de Westelijke greys van de provincie Anhwei. Door de bezetting van Hoekau zijn de Japan sche troepen meester over den geheelen bene denloop van den Jangtse over een lengte van 700 KM. Zy staan thans op 215 KM. afstand van Hankau dat het zakje met chloras kalicus niet werd afgegeven dot* den beheerder van het filiaal, doch door een huis genoot van den beheerder, een 20-jarigen in- landschen Jongen, die niet op de hoogte is van het gebruik der medicijnen. Het onderzoek naar de verantwoordelijkheid zet het parket, in samenwerking met de politie, voort. H. M. de Koningin^heeft met haar ge volg voor eenlge dagen haar intrek genomen In bet OarltorxJigtel te Luzern, Drie andere Joodsche kolonisten, die in de kolonie Rosj Pina op het land arbeidden, wer den eveneens het slachtoffer van een aanslag en liepen ernstige verwondingen op. Te Safed heeft de regeering, naar aanleiding van een Arabische betooging, den beperkten staat van beleg afgekondlgd. Gedurende 31 uur mag niemand zijn huls verlaten. Ingediend is een wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Stand op Woensdag 19 uur vjn.: IlU Vorige stand: 75» WARSCHAU, 5 Juli. (Havas) Het Poolsche telegraafagentschap meldt vanavond, dat vol gens te Moskou de ronde doende geruchten, Dimitrof, de leider der Komintern, gearresteerd zou zijn, omdat hij verantwoordelijk zou zijn gesteld voor het feit, dat de Sovjet-Russische politiek in Spanje geen succes heeft gehad. Het Poolsche telegraafagentschap voegt hier aan toe, dat wanneer het bericht der arrestatie van Dimitrof niet wordt bevestigd, men toch verwachten moet, dat hij uit het politieke leven wordt verwijderd, aangezien reeds zijn twee medewerkers, Tanieff en Popof, in ongenade zjjn gevallen en de leider der Komintern niet gekozen is in den hoogsten Sovjet der URJSJ3., waarvoor hij zijn candidatuur had gesteld. Het geval is ruchtbaar geworden, doordat Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland een spe cificatie van de levensmiddelendistributie ver zochten. Deze kon niet worden verstrekt, aan gezien er geen boek van was gehouden. Na deze mededeeling is door de justitie een ondersoek ter gemeente-secretarie tegr stele, waarbij de onregelmatigheid is gebleken. Het onderzoek wordt neg voortgezet. Volgens de laatste opgaven zijn bjj de viering van den Onafhankelijkheidsdag in de V. S. in totaal 513 personen om het leven gekomen, fvaarvan 256 bij verkeersongelukken en 139 door verdrinking. BURGOS, 5 Juli. (Havas). Radlo-Burgos meldt, dat het Galicische leger hedenochtend Burriana en de haven van deze plaats heeft bezet. Na den opmarsch te hebben voortgezet, waren de rechtschen in den namiddag toe Nules genaderd, terwijl andere afdeelingen den aanval inzetten op Villavieja, ten Westen van dit dorp gelegen. Omtrent den sector van Te- ruel melden de berichten van het hoofdkwar tier, dat de opmarseb van Tales naar de zee voortgaat. Een eigenaardig geval van verduistering heeft de Rotterdamsche justitie aanleiding ge- geven tot een onderzoek in de gemeente Gouderak. BATAVIA, (Aneta). De officier van Justitie b|j den Raad van Justitie te' Batavia heeft tegen Ir. Van der L. vroeger algemeen orgam- satleleider van de N. 8. B. in Nederlandsch- Indië, in verband met het bekende spreekdelict twee maanden gevangenisstraf geëischt. LUIK, 6 Juli (Belga) De eerste verdediger van de wed. Becker, mr. Chevalier, heeft in zijn pleidooi ernaar gestreefd om het door der. openbaren aanklager geschilderde sombere por tret in lichtere tinten te doen uitkomen. Vervolgens trachtte de verdediger vast te stellen, dat de beklaagde digitaline heeft moe ten gebruiken. Ik denk, zoo zeide hjj, dat mevr. Daumens bestaat onder een andere en werke lijke identiteit, n.l. de identiteit van een vrouw, die niets aan den dag wil laten treden van haar reizen. Mr. Chevalier sprak als zijn meening uit, dat zijn cliënte medeplichtig is. maar niet de hoofdschuldige is in het geval van de wed. Crulle. moeten Ider om sten d» len uit.' rr Jon- s weest PARIJS, 5 Juli (Havas). Gisteren is aan de FranschItaliaansche grens een Fransch stu dent door de schoten van Italiaansche grens wachten gewond. Officieel wordt medegedeeld, dat het Incident geschiedde in de omgeving van den Col Udine M Abries. Twee Fransche toeristen waren by vergissing de grens overgestoken. Plotseling opende de Italiaansche grenswacht zonder waarschuwing het vuur op hen. Hoewel de Franschen onmiddellijk terugkeerden, bleven de Italianen schieten in hun richting, waardoor een van beiden in den rug werd getroffen. De Fransche regeering zal haar houding be palen, wanneer het onderzoek geheel geëindigd zal zyn. Vier Joodsche kolonisten, die by het dorp Elnvered aan den nieuwen straatweg Jaffa- Haifa aan het werk waren, zyn door terroristen aangevallen. Twee hunner werden gedood, de andere twee zwaar gewond. Te Rome vonden in ’t Stadion athletiek- wedstrjjden plaats, die door Mussolini werden bijgewoond. Een sprong door een brandenden hoepel Van de gelegenheid is voorts gebruik ge maakt om mede een paar wijzigingen voor te stellen, strekkende om de in artikel 2 bis der wet vermelde meng-verboden en menggeboden beter te kunnen handhaven. Voorts wordt voorgesteld om Mn de aan geduide wet den naam van ..Benzinewet 1931” te geven. Aanvankeiyk lag het in de bedoeling aan dit wetsvoorstel tevens een ontwerp te koppelen voor een heffing op het gebruik van tot voort beweging van motorrijtuigen gebezigde andere brandstoffen dan benzine en benzol. Om de -tydlge afdoening van het onderwerpeiyk, aan; een tëmyjn gebonden wetsvoorstel zooveel mo- geiyk te bevorderen, is er echter tenslotte de voorkeur aan gegeven deze belde aangelegen heden gescheiden te houden. Te Londen werd In de Mjeenfco—t ter niet- inmengingseonunissie algeheele overeenstem ming bereikt inzake de terugtrekking der vrij willigers uit Spanje. De uit Chinn^vertrekkende Duitoche adviseurs verklaarden vast te gelooven in de eindoverwin ning van China. Twee auto-ongelukken te Oegstgeest; drie wonden. achtte bewe- dat zoowel de vader als de impresario zich aan overtreding van de Arbeidswet neb ben schuldig geinaakt. Hy eischte tegen ieder van hen een geldboete van f 50 subs 50 dagen hechtenis en hy vroeg aan den kantonrechter schrifteiyk vonnis te wyzen in deze zaak. Over acht dagen zal de kantonrechter zulks doen. Te Padang, aldus de „Sum. Bode”, heeft zich «en tragische vergissing voorgedaan, waarvan een Chineesch meisje het slachtoffer is ge worden. Een Chineesche familie, TJia TJin Beng ge- heeten, had in het filiaal van een apotheek in het Chineesche kamp een zakje Engelsch zout' laten koopen, welk zout de leden van het gezin hadden ingenomen. Aangezien het niet voldoende was voor de ■eheele familie, werd een veertienjarig doch- In totaal zyn vandaag tengevolge van terroristische aanslagen vyf Joden gedood en vyf gewond. pet burgeriyk armbestuur te Gouderak heefj, sedert 1935 levensmiddelen, aooals bo£cr en vet, aan de werkloozen verstrekt, waarby op elk pakje een halven cent winst werd gemaakt. Deze winst komt .toe aan de winkeliers, wanneer deze by de distributie hun bemiddeling verleenen. In Gouderak heeft het burgeriyk armbe stuur die winst aan zich gehouden, welke sinds 1935 opgetoopen ia tot ongeveer f 500. Men wist biykbaar niet wat met die winst te doen. De leden van het burgeriyk armbestuur hebben het toen gebruikt voor een reisje naar Friesland en naar Duitech- land. De Britsche kanonneerboot Cockchafer en een Amerlkaansche kanonneerboot zyn by Kloekiang voor anker gegaan, dat op 35 K M. ten Westen van Hoekau is gelegen. Chineesche troepen daarentegen zetten hun druk voort op Pentseh, dat op 40 KM. stroomafwaarts aan den Jangtse ia gelegen. De stad Lojang heeft gisteren een lucht aanval ondergaan, zooals zy nog niet had beleefd. Elf Japansche vliegtuigen lieten gedurende vier en een half uur in totaal 135 bommen vallen, waardoor meer dan honderd niet-stryders om het leven zyn ge komen. Honderden huizen zyn geheel of gedeelteiyk vernield. BUREAUX: ALKMAAR. Hof 6. Telefoon 4530 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN. Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon SI. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar f2.per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmeet 2-50 per kwartaal of 20 cents per week.'' Ultg. N. V. Drukk. De Spaamestad - Haarlem. Het zal wel geen betoog behoeven, aldus de Memorie van Toelichting, dat de schatkist, voor zoover thans is te voorzien, in de eètete jaren de opbrengst van het byzonder invoer recht op benzine van meer dan f 32.000.000 niet kan missen. Het hierby aangeboden wets ontwerp strekt dan ook in de eerste plaats om artikel 20 van de wet van 19 December 1931 m dien zin te wyzigen, dat de geldigheldsduw van deze wet voorloopig met vüf Jaren en dus tot 1 Januari 1944 wordt verlengd. geld is terecht gekomen. Nog werd vastgesteld, dat de séaiïces meermalen tot middernacht duur den en den volgenden morgen weer op tyd op school zyn. De ambtenaar van het O.* M. zen, Toon Rammelt noemde dit spel mwmueiek zang en dans, dat geïnspireerd is op de vier deviezen der Gezellen: Godsdienst, Arbeid Vreugde en Eensgezindheid „Het gave leven” In geheel Nederland zal deze revue worden opgevoerd. LONDEN, 5 Juli (Reuter). Gemeld wordt, dat In de vanmiddag gebonden byeenkomst der nieS-inmengingscommissie, welke b|jna c drie en een half uur heeft geduurd, alge heele overeenstemming werd verkregen op alle punten van het Britsche plan inzake de terugtrekking van vrijwilligers alt Spanje. De vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland, Kagan, maakte evenwel het voorbehoud, ,dat zyn regeering haar goedkeuring aan het besluit zal moeten geven. De Sovjet-vertegenwoordiger drong er voorts op aan, dat een contröle tér zee tegeiykertyd met de contröle te land zal worden hersteld. Tegen half acht was de vergadering geëindigd. Krachtens .de te Londen bereikte overeen stemming zullen Engeland, Frankrijk, Italië en Dultschland leder 12.500 pond sterling betalen om te voorzien in de kosten van het voorbe reidende werk voor de terugtrekking. Het Britsche plan, dat eensgezind door de vertegenwoordigers van 26 staten werd aan vaard, zal morgen aan de beide partyen Span je worden gezonden. Hierna zal het als witboek worden gepubliceerd. dienen. De ambtenaar van het O. M. vroeg aan de beide verdachten: „Is het exploiteeren van dat kind nu afgeloopen? Dat kind wordt gewoon afgebeuld. Men heeft my van zeer bevoegde z^jde verteld, dat het een echte zenuwknobbel is geworden.” f De vader protesteerde heftig tegen de uit lating van den ambtenaar van het O. M. en zeide: „Ik heb de Mljartséances van myn z<x>n altyd beschouwd als sport en De heer Thorn merkte op, meer te doen heeft met arbeid dan met sport en Keesje de Ruiter geeft ook les in kunst- stooten en wordt daarvoor betaald. Reads meermalen heeft de Arbeidsinspectie den va der gewaarschuwd, zyn zoontje niet langer te doen optreden. Hy heeft daaraan echter geen gehoor gegeven, doch liet integendeel zjjn kind optreden en verbond aan de séances zelfs een loterij, zonder toestemming daarvoor te hebben van den burgemeester van de plaats waar Keesje speelde. Voorgegeven werd, dat deze lotery werd gehouden tot stichting van een studiebeurs voor den Jongen, doch het iif. de zakken van de twee verdachten gekomen. Nog werd vastgesteld. Een personenauto, bestuurd door den heer D. Nordheim uit Amsterdam, slipte met een snelheid van circa 70 kilometer op den natten weg. Het voertuig reed eenlge jonge boomen omver, sloeg vervtftgens over den kop en kwam in een langs den weg gelegen sloot terecht. De autobestuurder kwam met den schrik vry. zyn moeder, eveneens woonachtig te Amster dam, kreeg echter een fractuur asm den rech terschouder. Nadat dokter Varekamp uit Oegst geest de eerste hulp had verleend, werd de dame op zyn advies naar het Academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd. De personenauto werd zwaar beschadigd, en is naderhand per kraanwagen weggehaald. Bovendien werd een tweede ongeluk veroor zaakt, doordat zich een groot aantal nieuws gierigen had verzameld. Een uit de richting Den Haag naderende personenauto, bestuurd door den heer J. A. Spoelder uit de residen tie, is daarby met groote snelheid tegen de achterzyde van een aan den rechterkant van den weg geparkeerd staanden vrachtauto uit Amsterdam opgereden. By dit ongeluk brak de autobestuurder zyn knie, terwyi hy^ voorts ernstige verwondingen opliep aan een der dybeenen. zyn passagier. Th. Bernsen, eveneens uit Den Haag, schoot door den schok met het hoofd door de voor ruit en liep ernstige verwondingen op. Beiden werden op advies van dokter Vare kamp naar het Academisch ziekenhuis te Lei den vervoerd. De auto van den heer Spoelder werd vsn voren gtfheel in elkaar gedrukt, terwyi ook de vrachtauto eenlge schade opliep. Dit laatste voertuig had bovendien de rem niet aanstaan en kwam door den schok In botsing met een geparkeerden personenauto van den heer Th. Kout uit Overveen. Deze wagen werihlicht be schadigd. Hiermede kon de reis echter worden voortgezet. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur heb ben zich op den Ryksweg onder de ge meente Oegstgeest ter hoogte van de drie witte verkeerspalen een paar vry ernstige ongelukken voorgedaan. controleur van de Arbeidswet, uit Den Bosch. Deze zette uiteen, dat de biljartséancez, door Keesje de Ruiter gegeven, onder de Arbeidswet vallen. heeft hier te doen met een onderneming tot exploitatie van een kind teneinde geld te Naar wy vernemen zal In het najaar van 1938 het 70-Jarlg bestaan van de St. Jo sephs Gezellen Vereeniging In Nederland feesteiyk worden herdacht. In verband hiermede heeft de Centrale Raad een revue laten samenstellen, die door de verschillende afdeelingen tot op voering zal worden gebracht. Deze revue, geschreven door Toon Ram melt, is dezer dagen tot gereedheid geko men en zal binnenkort In studie worden genomen. tertje weer naar het filiaal gezonden, om nog een ander zakje Engelsch zout van 100 gram te halen. In stede van Engelsch zout, schijnt echter cliloras kalicus t» zyn afgegeven, welke stof het meisje heeft ingenomen, in de meening verkeerend, dat hetEngelsch zout was. Kort daarna deden zich ernstige verschyn- selen voor en hoewel verscheidene doctoren, aie gewaarschuwd werden, getracht hebben, het leven van het meisje té redden, is zy toch aan de gevolgen overleden. H«t blad vernam nog, Voor het kantongerecht te *s-Hertogenbosch hebben' zich wegens overtreding van de Ar beidswet te verantwoorden gehad H. C. de R. en L. V., resp. vader en Impresario van het z.g. Waalwyksche biljartwonder Keesje de Ruiter. Aan den impresario was ten laste gelegd, dat hy den 13-jarigen jongen 5 Februari van dit Jaar te Vught arbeid heeft doen verrich ten, door hem op een biljart te laten spelen. Aan den vader was ten laste gelegd, dat hy; niet gezorgd had, dat zyn dertienjarige zoon dien dag geen arbeid verrichtte. v Als getuige in deze zaak werd jgehoord de controleur van de Arbeidswet, J M. Thom, DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bwdr.sgt 20 CI O regal; Ingazondan MadadaaBngan 40 et. D. r. BO CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor advarteeren bl| abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9