Ditmaal alleen Nek de voorste gelederen een nieuwe Schoorl krijgt school Jpf Fa in 8 Dl EAU D Hoi.no FIVER HUIS If S ANDERE NEDERLANDERS VRIJ VER ACHTER J. Met de „oudjes op stap Pil a De oude deugt niet meer DONDERDAG 7 JULI 1938 BURGERLIJKE STAND Een ecAt genoeglijke tocht Faillissementen l De uitslag Beëedigd LOTERIJ WÉT OVERTREDEN? tOUR DE FRANCE en Oberbeck op de vlucht RECHTEN EN KLASSIEK Moord in de desa Gratis fietsplaatjes Mi Gemeentelijke Radio-centrale Piet van Nek SCHAKEN WIJ K WIJ R Zonde van het geld Extra Uitsim DOOD DOOR SCHULD Gediplomeerd badman te Camperduin Schulte’s buiteling in het klassement Drogist krijgt geldboete en voor* waardelijke gevangenisstraf Om het kampioenschap vanNederland DE DICHTER A. ROLAND HOLST INVOERHEFFING OP AAL EN PALING VERVALLEN DIT I r zal dag Waarschuwing tegen Kolonisatie- Unie PAY Majerus wint de tweede etappe neemt de gele trui van Oberbeck over Algemeen klassement De nieuwe komt aan den Molen weg op een rustige plek Opnieuw In beslag neming van spaarstrooken van „De Toekomst” T«lef. 3' (b Om een halven gulden schold Emoe wint van Cortlever K' De VOORZITTER antwoordde, dat aan die ^-4 'i De jaarUjksche Tour de France is Dinsdag begonnen. De renners onderweg voor de eerste étappe Le Vestnet-Caen STAD WS van Cornells geh. 7 minuut VRIJDAG 8 JULI looning kreeg. verbeteringen moeten «orden tegei in betere Md- van teneinde hal schoolfeest ’anneer De Ontvangerider Dir. Bel. enz. te Alkmaar maakt bekend, dat hij op de navolgende da gen des avonds van 68 uur te zyn kantore zitting zal houden voor de aanvrage van koste- looze rywlelmerken; t.w. Donderdag 14 Juli; Dinsdag 19 Juli; Donder dag 21 Juli; Dinsdag 26 Juli; Donderdag 28 Juli; Dinsdag 2 Aug. en Donderdag 4 Aug. a.s. Hjn 1: Hilversum l. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8.00—10.20, Parijs Radio 10.20 —12.05, Radio PTT Nord 12.05—12.20, Keulen te Egmond aan curator na de 12.20—13.20, Brussel VI. 13.20— 14.05, Londen Regional 14.00—16,20, Keulen 16.20-M7.20, ParUs Radio 17.20—18 50, Brussel Fr. 18 50—19 20, Keu len 19.20—21.20. Londen Regional 21.2022.00. Keulen 22 00—24 00 Ltfn 4; Brussel VI. 8.009.20. Luxemburg 9.20 —10.35, Londen Regional 10.35—13.35, Droitwicb 13.35—18.45, Londen Regional 18.45—19.50, Drolt- wlch 19.50—21.20. Weenen 21.20—22.20, Droit- wich 22.20—24.00. Lijn 5; Diversen. te mr. Ledeboer, toen een lekken band en de andere Italianen bleven op hem wachten. Na 100 KM. volgde er wederom een geslaagde ontvluchting; de Fran- schen Deforge, Fontenay, de Dultscher Lang hor en nog enkele andere renners gingen er tusschenuit en hadden na een tiental kilometers reeds een voorsprong van 40 seconden. Lang plezier beleefden zy echter niet, spoedig werden zij weer bijgetrokken. Heden wordt de derde étappe verreden vu St. Brleuc naar Nantes over een afstand vu 238 KM. LET DU He< We was van Ker 1 off He' Bel gre liI 777, I w dia dre Hl vet 84 H« Ook inko ffouden De D. A. Thleme-prijs, welke eens in de zes jaar wordt uitgereikt aan een auteur van een Nederlandsch letterkundig werk, 1» in de ver gadering van de „Vereenlglng tot bevordering van de belangen des Boekhandels" toegekend aan den te Bergen wonenden dichter A. Roland Holst voor zijn dichtbundel „Een winter aan Zee”. De jury bestond uit mevrouw Tap van Rhijn Naeff en de heeren Victor E. van Vrusland, Dirk Coster, mr. A. Loosjes, J. C. Tjienk Wil link, A. B. van Halema en mr. M. Nijhoff. 1 P« in in prj aa prl g* die h f^'v atellli onder f Alkm Bij dit onderzoek is gebleken, dat de inrich ting van de school niet meer voldoet aan de te stellen minimum elschen van hygiëne, waar door in niet onbelangrijke mate het onderwijs wordt geschaad, doch ook het gevaar voor de gezondheid van leerlingen en onderwijskrach ten niet denkbeeldig is. De inspecteur heeft in een vijftal punten de bezwaren, welke hij tegen deze school heeft, opgesómd en B. en W. moesten tot hun leed wezen deze bezwaren volkomen onderschrijven. 1. Majerus (Luxemburg), 7 uur 7 sec. (1 mln. tydvergoedlng inbegr.); 2. Goasmat (Frank rijk), 3. Weckerling (Dultschland), 4. Le Guevel (Frankrijk), 5, Magne (Frankrijk), 6. Wengler (Dultschland. 7. Leducq (Frankrijk). 8. Cossln (Frankrijk), 9. Lowie (België). 10. Matthias Clemens (Luxemburg) allen in 7 uur 1 min. 7 sec.; 11. Bourlon (Frankrijk) 7 uur 2 mln. 7 sec. 12. Goutorbe (Frankrijk) 7 uur 3 min. 46 sec.; 13. Vervaecke (België) 7 uur 4 min. 14 sec.; 14. Piet van Nek (Nederland)15. Tanas- veau (Frankrijk); 16. MarcaiUou (Frankrijk), 17. Galateau (Frankr.), 18. Oberbeck (Dultscb. i land), 19. Heide (Dultschland), aUen in den- zelfden tijd; 28. van Schendel (Nederland) 7 uur 6 mln. 12,sec.; 38. Hellemons (Ne- derland), 7 uur 6 min. 19 sec.; 68. Middel kamp (Nederland) 7 uur 8 mln. 30 sec.; 87. Schulte (Nederland) 7 uur 29 min. 28 see. DRAI.L Voor het examen van doctorandus In de klas sieke Letteren slaagde te Amsterdam onze plaatsgenoot, de heer 8. Groen en voor het doctoraal examen in de rechten onze plaats genoot ,de heer A. J. T. Conijn. Beiden zijn oud-leerlingen van het Katholiek Lyceum al hier. In het algemeen klassement bevindt onder de eerste tien slechts één Belg. enkele Italiaan, daarentegen vijf Franschsn, twee Luxemburgers, en twee Dultschers. Mid delkamp en Schulte hebben na hun gunstig» posities van gisteren een enormen val naar beneden gemaakt in het algemeen klassement; ook Dominicus is flink achteruitgegaan, maar van Schendei, Hellemons en van Nek zijn naar voren gekomen. Met *n stunk hard hout „bewerkte" bij den reeds I zwaar toegetakelden Sidoon totdat deze den I geest gaf. Vervolgens namen de twee dader» de vlucht Bestuur en politie zetten een achtervolging to I en het gelukte hun nog den zelfden avond M I tweetal te arresteeren. B. en W. werd voorgesteld hun een j in deze Inspectie en den bouwkundig ovzr vier dienstjaren, als vergoeding van kosten ben gebracht aan de O. L, school te Schoorl. Eén minuut later kwam Bourlon binnen, a». derhalve minuut later gevolgd door zijn laag. genoot Goutorbe, terwijl weer bijna een baba minuut later onder aanvoering van den Bei» Felicien Vervaecke, een groep renners binnen- i kwam. In deze groep bevond zich ook onze lans genoot Piet van Nek, die op deze etappe weer een zeer goeden Indruk heeft achtergelaten. De volgende Nederlander, die binnenkwam was Anton van Schendel. Hij lag ruim vijf min. op den winnaar achter en eindigde als 28ste, Zeven seconden later kwam als 38ste He*, j mons over de eindstreep. Middelkamp kwam ruim twee minuten later dan Hellemons Mn- nen, terwijl Schulte en Dominicus op enkele minuten na een half uur later dan Majen» de wielerbaan te 8t. Brleuc bereikten. Wegens heUveroorzaken van dood door schuld heeft de Haagsche drogist A. P. M. indertijd voor de Haagsche rechtbank terechtgestaan. De rechtbank sprak den drogist vrij, van welk von nis de officier van justitie in beroep ging. De advocaat-generaal bij het Haagsche H» eischte zes maanden gevangenisstraf tegen den man, die sublimaat aan een meisje heeft ver kocht. Het meisje heeft met een sublimaat- oplossing den mond gespoeld en is kort daart» overleden. Het Hof heeft den drogist veroordeeld tot e* voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en tot e®1 geldboete van 100,— subs. 25 dagen hechts- nis. 1. Majerus (Luxemburg) 13 uur 39 mln. N sec.; 2. Weckerling (Dultschland) 13 uur 2 min. 42 sec.; 3. Leducq (Frankrijk) 13 uur 49 min. 2 sec.; 4. Magne (Frankrijk) 13 uur 41 min. 10 sec.; 5. Goasmat (Frankrijk), 6. Mat thias Clemens (Luxemburg) béiden met den- zelfden tijd; 7. Lowie (België) 13 uur 40 min. 28 sec.; 8. Wengler (Dultschland; 9. Speicher (Frankrijk) belden met denzelfden tijd; 10. Cosson (Frankrijk) 13 uur 40 min. 47 sec.; 1L Oberbeck (Dultschland) 13 uur 41 min. 39 sec.; 15. Van Nek (Nederland) 13 uur 43 min. 35 sec.; 48. Middelkamp (Nederland) 13 uur 47 min. 14 sec.; 55. van Schendel (Neder land) 13 uur 48 min. 32 sec.; 76. Hellemon» (Nederland) 14 uur 3 mln. 4 sec.; 79. Schqlt» (Nederland) 14 uur 7 mln. 43 sec.; 84, Domi ni eus (Nederland) 14 uur 11 min. 48 sec. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat met ingang van 7 Juli de heffing op den invoer van aal en paling, welke op het oogenblik 5 ct. per K.O. bedraagt, zal vervallen. Tevens zal aan de Importeurs voor de aal en paling, welke zy na 30 Juni 1938 hebben Ingevoerd, de reeds betaalde heffing worden gerestitueerd. Deze maatregelen gelden voor den invoer uit alle landen, zonder uitzonde ring. Met de uitvoering der restitutieregeling Is de Nederlandsche Visschesy-Centrale belast De Dultscher Oberbeck heeft na de twee de etappe zijn gele leiderstrui moeten uit trekken en aan den Luxemburger Majerus moeten afstaan. Want bet was Majerus, die deze tweede etappe van de Ronde van Frankrijk, welke over een afstand van 237 K.M. van Caen naar St. Brleuc voerde, ly den eindsprint heeft gewonnen, terwijl Oberbeck in een groep als achttiende ge klasseerd werd met een achterstand van ruim drie minuten op Majerus. Dadelijk na het vertrek werd er een stevig tempo ingezet; de Dultschers gingen voorop, Oberbeck, de leider in het algemeen klasse ment, omgeven door de andere Dultschers, waakte er aanvankelijk nauwlettend op, dat niemand kon ontsnappen. Maar reeds na 40 K.M. maakte zich een groep van vijf renners, w.o. de Franschman Fontenay, en de Dultschers Heide en Langhof, uit het peloton los en namen een voorsprong. Ruim achttien kilometer ver der evenwel, nabij Vire, werden zij weer inge haald. De Italiaansche favoriet. Bartail, kreeg 1 Anden De uitslagen van de Woensdag gespeeld» partijen in de vijfde ronde voor het kampioen schap van Nederland luiden: Landau—Prins afgebroken ling voor Landau. Fontein—van Scheltinga 44. Van Doesburgh—van Mindeno 10- De Groot—van den Bosch afgebroken. Mulder—Muilwijk afgebroken in betere stel ling voor Muilwijk. Cortlever—Eu we 01. De stand luidt; 1. Euwe 444 punt; 2. Van den Bosch 3% punt plus 1 afgebr. partij; 3. Landau 3 punten plus 1 afgebroken partij; 4. en 5. Cortlever en W> Scheltinga leder 3 punten; 6. en 7. Mulder en Prins leder 2 punten plus 1 afgebroken partij: 8- Van Doesburgh 2 punten; 9. De Groot W punt plus 1 afgebroken partij; 10. Fontein 1J4 punt; 11. Muilwijk 44 punt plus 1 afgebroken partij; 12. Van Mindeno 44 punt. school eenlge aangebracht. De heer DUIN was niet overtuigd van de noodzaak eener nieuwe school. Is de oude nu eensklaps niet goed meer? vroeg de heer Duin, die overigens erkende, dat er wel wat aan mankeerde. Naar wij vernemen, heeft de Haagsche po litie opnieuw by verschillende hoofdagenten, agenten en winkeliers tal van spaarstrooken van de Spaarverzekering Mij „De Toekomst' in beslag genomen, onder verdenking van over treding van de Loterijwet. Het totaal van de in beslag genomen spaar strooken loopt thans reeds in de duizenden. GEB. OVE1 'e^l p J. Nlpp lllllllllllll De VOORZITTER antwoordde daarop, dat er reeds lang sprake was geweest van een nieuwe school. De inspecteurs vonden iedere honderd gulden aan de oude school besteed, zonde. Wethouder BIJL bepleitte ook de stichting van een nieuwe school en de heer BLOM vond de oude school een onding, dat noodlg diende te verdwijnen. Hij meende, dat de school te Groet met een paar duizend gulden keurig in orde kan worden gemaakt. Spr. vroeg wie het ontwerp voor de nieuwe school zal maken. De VOORZITTER zei, dat het de bedoeling is met den raad een paar scholen in de omge ving te gaan bekijken, teneinde een goed voor beeld te vinden. De kwestie van den architect zal later aan de orde komen. De heer BLOM zei, dat in Schoorl wel een architect woont, die heel wat grootere scholen heeft gebouwd en dus best in staat zal zijn de school hier te ontwerpen. Men behoeft dus een school van een ander niet na te maken. Besloten werd de beide plaatselüke architec ten, de heeren Selhorst en Zuurbier, uit te noodigen een ontwerp voor de school te maken, terwijl met algemeene stemmen in principe tot stichting van een nieuwe school werd be sloten. Verder werd door B. en W. voorgesteld het huls met erf, eigendom van de erven de wed Praat te Catrijp aan te koopen voor f 1500. het fietspad over het ert van dat perceel te kunnen laten loopen, hetgeen beter werd, geacht. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Het huis kan bewoond blijven. Tijdens de rondvraag stelde de heer BLOM voor, den Minister te verzoeken de loonen in de werkverschaffing te verhoogen, door Schoorl in een hoogere klasse te plaatsen, of minstens het oude loon van 27 cent in eere te herstellen. Het leven in Schoorl is vrij duur. De heer KAANDORP had liever gezien, dat het bekende verzoek van den Katholieken Volks bond wasingewllllgd. Het voorstel van den heer Blom werd met al gemeene stemmen aanvaard. Na bespreking van tal van kleinigheden, zoo- als waarschuwingsborden bij het fietspad, lekke brandslangen en te vlug rijdende vuilnis auto, werd de vergadering geeloten. vrije beroepen, bleek plotseling kellners-aanleg te hebben en drukge barend en balanceerend met dienblaadjes, deden zij uitstekend werk Hun fooi bestond in een hartelijk dankwoord of een breeden glimlach. Wat hadden wij hier graag den schenkers der PW* voor het maken van een uitbreidingsplan dezer gemeente en het ontwerpen van dat uitbrei dingsplan op te dragen aan irs. D. Roosenburg en jhr. J. de Ranitz, beiden te 's-Gravenhage. Gelijk bekend, is deze zaak in vroegere raads vergaderingen al eens besproken. De heer WINDER was nog van meening, dat een opdracht aan de plaatselljlce architecten wenschelijker is. HU vreesde, dat de Haagsche architecten met een te duur plan zullen komen. De heer GUTTER zei voor het voorstel te zullen stemmen, omdat hem bij onderzoek was gebleken, dat opdracht aan anderen groote be zwaren heeft. "De VOORZITTER antwoordde den heer Winder, dat noch B. en W. noch de raad bij het opmaken van het uitbreidingsplan als marionetten moeten toezien. Wethouder SCHERMER betoogde nog, dat het de bedoeling van een uitbreidingsplan is het dorpsche schoon in stand te houden; met de meening van den raad zal daarbU gaarne rekening worden gehouden. Met de stemmen van de heeren Kaandorp en Winder tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de gemeentegelden tot een bedrag van f 25.000 te verzekeren bij Loyds Assuradeuren, en de door den gemeenteontvanger gestelde zekerheid op te heffen. De gemeente zal voor de verzekering f 14.aan premie per Jaar moeten betalen. Voorts werd door B. en W. voorgesteld te aan te stellen voor het tijdvak 9 Juli31 Augustus 1938. De voordracht luidde: 1 H. C. Butter te Haarlem en 2 G. van het Hof te Velsen. Zonder noemenswaardige discussie werd het voorstel aangenomen en de eerst voorgedragene benoemd met algemeene stemmen. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W., in principe te besluiten tot stichting van een nieuwe openbare lagere school in het d<jrp Schoorl, op het terrein van de voormalige gemeentekweekerU aan den Molenweg. B. en W. deelden mede, dat zU op 14 Juni j.l. met den Inspecteur van het lager onderwijs 1 inspec-| Tot de meest aangename beroepsplichten van oen journalist behoort niet, zooals zoo vaak verkeerdelijk wordt gedacht het bUwonen yan concert-, tooneel-, film- of sportvoorstelllngen, doch veel meer het „verslaan” van een echt spontane gebeurtenis als scheelleest, tocht met de ouden van dagen enz. Mits daarvoor ultge- noodigd zal hU dan ook nooit aarzelen, da*bU aanwezig te zUn en zoo noodlg zijn geheelen rooster van werkzaamheden op den kop te zet ten. WU noemden daar in één adejn en den tocht voor de oudjes. Wanneer een krantenman z(jn tUd niet had te verdeelen in minuten, en de technische almachtige op de” 'zetterU zijn plaatsruimte niet afmeette in re gels, dan zou de verleiding groot zyn tusschen cue beiae een vergelijking' te maken en lyrlscn te preludeeren op het thema morgenrood en g'rjjze levensavond. Laten we echter enkel maar constateeren, dat nierln de deelnemers aan beide feesten volkomen overeenstemmen; da gen te voren la de groote gebeurtenis het on derwerp van gesprek, terwijl de zenuwen naar mate het groote oogenblik nadert steeds meer gespannen worden. De eetlust vermindert zien- deroogen of wordt opzettelijk ingetoomd, om toch maar „ruimte" te hebben op den groeten dag, terwijl de angst om te laat te komen of vergeten te zullen worden, ontstellende afme tingen aanneemt. Doch gelukkig, voor dit laatste behoeft geen oudje vrees te hebben. Alsof zij bruid en brui degom zijn, komt de mooie, glimmende auto voor de huisdeur. Liefdevol geholpen bjj het moeilijke instappen, gaat het in triomf door de lachende en wuivende straat naar den Hout, het groote verzamelpunt. Zoo was het ook gisterenmiddag. De Bilt ten spijt er was de laatste dagen in de gestich ten een ongekende vraag naar de courant, om het weerbericht, ziet U scheen het zonnetje vroolijk. er woei een frlsch windje, alles bij •Ikaar een ideaal weertje voor dezen tocht. Daar stonden dan de 36 luxe auto’s, en daar achter nog een tiental bussen, alle tot de laat ste plaats bezet met van genoegen en verwach ting glimmende oudjes. Misschien heeft een opmerkzaam toeschouwer gezien, dat de luxe wagens genummerd waren tot 37. Inderdaad, we slaan dien eenen auto bU deze beschrijving heusch niet over, want hij was wellicht de al lervoornaamste van den bijna een kilometer langen stoet. Immers, in de donkere geheim zinnigheid van den Warenhuis-bestelwagen be vond zich de lijftocht van de colonne. En dat was niet mis! Kwart over een werd met de Oranjevlag van mijnheer Flgee. den generalissimus, het vertrek sein gegeven. En langzaam trokken de wagens uit de Prinses Jullanalaan den Straatweg op. Als verbindingsofficier fungeerde een mar tiale motor-ordonnans in algemeenen dienst. Zijn taak: wa«, gelijk een herdershond, de kudde bij elkaar te houden. Dit is schitterend gelukt, behoudens.... Doch dat is een kleine historie apart waar we het misschien straks nog even over zullen hebben. Langs Singels, Helderschen weg voerde de mo- torbrigede der politie den kostbaren last naar den nieuwen verbindingsweg bij het slachthuis. Overal langs den weg gingen de handen om hoog en volgden wederkeerig blijde teekenen van herkenning uit de auto’s. Opmerkelijk zoo veel sympathie een dergelijke stoet langs den weg ontmoet. Haastig gebakerde automobilis ten zetten zonder mopperen of zelfs maar een zuur gezicht te trekken den motor af en offeren enkele minuten van hun kostbaren tijd om voorrang te geven. Ordebewaarders, die nu bij uitzondering vriendelijk kijken, loodsen de file veilig door de-dorpen, en zelfs de bevelen der pontbeambten om op te rijden oj weg te gaan, klinken minder barsch dan anders. Uit deze laatste opmerking heeft men reeds kunnen afleiden, in welke richting de tocht ge gaan is. Naar het Zuiden dus. Over Egmond aan de Hoef. Egmond Binnen, Bakkum. Cas- tricum. Beverwijk naar Velsen. In de mooie parken achter Velserbeek was de eerste stopplaats. Daar werd gewacht op achterblijvende wagens, want men begrijpt, dat een mlddeleeuwsch vervoermiddel als de pont den stoet niet in eens verwerken kon. Dankbaar werd deze gelegenheid aangegre pen om voor het eerst den Inwendlgen mensch te versterken. Een heele compagnie lieftallige Jongedames, onder leiding van niet minder lief- talligen van meer gepasseerden leeftijd, deed een stormaanval op de fourage, en weldra gin gen de goede feeën langs de auto's haar hoog gewaardeerde gaven van belegde broodjes, koek en sigaren brengen, terwijl de goed gevulde fla cons reukwater bü velen uitstekende diensten verrichtten. Deze tractatle had de toch al blijde stemming nog meer verhoogd, en maakte den verderen tocht nog feestelijker. Langs Westerveld waarnaar men maar niet te veel keek Duin en Kruldberg. Ruïne vsn Brederode. de fraaie veldwegen Van Bloemen- daal en Overveen. ging het naar den nieuwen Zeeweg. De luidruchtige gesprekken vgn het eerste uur verstomden nu wat, er was immers zoo veel te zien. Wat een onvergetelijken in druk moet dat genaakt hebben op de velen, die een jaar lang niet verder zien dan de mu ren van hun kamertje, dat wijde duinlandschap met zijn afwisselend hoog en laag, de onelnidge horizont van de zee met de schuimende bran ding! Uitstekend gezien van de leidtng, om op den zeeboulevard weer'een half uurtje te pauzeeren, en de oudjes onder het genot van nieuwe ver- snaperingen de Indrukken wat te laten verwer ken. Maar het leven gaat voort en zelfs aan deze oogenblikken van overpeinzing moest een elods komen. Dat was trouwens niet erg. want er wachtten nieuwe heerlijkheden. Langs Kraantje Lek ging het weer noordwaarts naar het fraaie landgoed der gemeente Velsen, Velserbeek ge- naamd. Daar was dit jaar de groote pleister- plaats gekozen. Met eenlge moeite werd den bussen toegang verschaft door de nauwe in gangen en alles werd „uitgeladen''. Op het ruime terras aan den vijver, in gemakkelijke en zelfs in luie stoelen vlijde men zich neer er. toen begon het werk der weldoende feeën (zie boven) pas voor goed. De voorraad brood, cake, fruit, sigaren, scheen onuitputbaar, en dat alles kon worden besproeid met een heerlijk glas melk, limonade of een pittigen slok koffie en lavende thee. Die distributie van dranken bracht wel eenl ge moeilijkheden mee. Velsen is zeker ook zoo’n beetje noodlijdend, want overvloed van perso neel was niet aanwezig. Doch geen nood, een aantal heerrijders-chauffeurs, in het gewone leven eerzame handelaren of beoefenaars der RAUW bij 6 GESMOL b(i 5 RAUWE gem”^ VERSCH mag8 I 8 VET RO< I DOORR5 bil 5 DOORR DOORR. i SCHOUD1 DOORR. 8 pond e t 2 pond o I 2 pond K Vi pond I 44 pond U pond 44 pond 1 44 pond 44 nond B VrUda» en 1 Dond M i 44 pond i3 pond R 4 1 pond u us nti'- In de zitting van de arrondissementsrechtbank te Alkmaar werd beëdigd tot notaris de heer G. Leeuw, met standplaats Den Helder en tot amb tenaar van den Burgerlijken Stand de. heer G. Kramer te Blokker en H. F. J. v. d. Wiel Wognum. Sidoon van de desa Kali-abang (Bekassl) bad van M, een desagenoot, vijftig cent in M dertig KM. I vorderen wegens een schuld in contanten. K voor het einde sloeg betaalde echter zijn» schuld slechts met beloften een groep van tien en uitstel. Dit maakte Sidoon nijdig en toen renners op de vlucht de twee enkele dagen later elkaat bij een visits en dank zij vooral toevallig ontmoetten, schold hij M. uit voor het prachtige werk toekang-angglap (wanbetaler). M. zelde nlrt van Goasmat na- veel, doch zon op wraak. Hij bezocht een boe- men zij een minuut zemvrlend en een afspraak werd gemaakt, voorsprong op de Gisteren zoo schrijft Aneta d.d. 28 Juni achtervolger». Ge- luchtpost toen Sidoon bezig was padl te zamenlijk kwamen I snijden, kwamen de twee rechtstreeks naar hem zij te St. Brleuc g genaamd haalde een geloh te aan en het was de I voorschijn en diende den schuldelscher enkele Luxemburger Maje- flinke slagen toe. M. zat intusschen niet etU. rus, die ten slotte1 in den eindsprint de overwinning be haalde, waarvoor hij een minuut tijd vergoedlng als be- De arrondissementsrechtbank te Alkmaar sprak hedenmorgen het faillissement uit van J. P. Hulberts. koopman. Van Houtenkade Alkmaar, rechter commissaris curator mr. Wynne. P. Siykerman, broodbakker Zee; rechter commissaris mr. Fruln. mr. Judell. De raad van de gemeente Schoorl heeft Woensdagavond in het openbaar vergaderd. Van de ingekomen stukken vermelden we een verzoek van de afdeeling Alkmaar en omstre ken van den Ned. Bond van Hotel-. Koffiehuis en Restauranthouders en Siyters, den caféhou ders in deze gemeente toe te staan gedurende de zomermaanden des Zaterdags en Zondags hun Inrichtingen tot 12 uur 's nachts open te houden. In B. en W. bleek over Inwilliging van dit verzoek geen eenstemmigheid te be staan, wethouder Schermer was voor algeheele inwilliging, wethouder Bijl was er tegen omdat hij 11 uur Iaat genoeg vond en de voorzitter wilde den gulden middenweg bewandelen en was voor verlenging tot 12 uur alleen op Zon dag. Camperduin een gediplomeerde badwacht Na eenige discussie werd besloten aan het verzoek geheel te voldoen. Alleen wethouder Bijl bleef tegen. Voor extra hulp aan werkloozen werd een crediet van f 130 toegestaan, waarbij door het ryk f 240.50 zal worden gevoegd. Aan de vereenlglng „Eerste Hulp by Onge lukken" te Schoorldam werd een subsidie van f 10.verleend, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Besloten werd op verzoek van Ged. Staten de prys van de ventvergunningen voor één dag te verlagen tot 15 cent. Voor een maand is de prijs f 1.en voor een jaar f 5. Door B. en W. werd voorgesteld hun een I In deze inspectie en den bouwkundig inspec-1 De 1 crediet te verleenen van f 1500.te verdeelen teur van het lager onderwys een bezoek heb- school te Groet stond. Toen sprongen de drager van de gele trui, Oberbeck, en de Franschman, Le Guevel, weg, de anderen volgden niet en spoedig groeide hun voorsprong van een tot ruim twee minuten. Maar bij Dlnan, toen 177 K.M. waren afgelegd, werden ook zy weer ingehaald door een groep achter volgers en daarna kreeg Oberbeck een de fect aan zyn machine, waardoor hij ge- rulmen tyd achter kwam. Een Namens de ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter kennis gebracht, dat een ieder zy gewaarschuwd voor de actie van de stichting ,J3e Kolonlsatie-Unle”, gevestigd te 's Oravenhage, Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze onderneming, die beoogt, het particuliere initiatief op emigratle- en kolonisatiegebied te stlmuleeren, op zeer lichtvaardige wyze propaganda tracht te maken voor vestiging van Nederlanders met hun ge zinnen in onze overaeesche gewesten, terwijl hiervoor verelschte deskundigheid en flnan- cieele middelen geheel ontbreken. Voorts zyn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van de stichting uitgaande publicaties. Hun, die met de kolonisatie-unie in relatie willen treden, wordt aangeraden, zich vooraf in verbinding te stellen met het departement van Sociale Zaken, afdeeling Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling, Bezuldenhout, 's'Gravenhage. Het aanbrengen van de noodzakeiykste ver beteringen zou in geenerlei opzicht de bezwa ren der inspectie ondervangen, terwyi het aan brengen van die wyziglngen, welke de inspec tie noodlg oordeelt, practlsch neerkomt op de stichting van een geheel nieuwe school, althans: de kosten van verbouwing zullen die nagenoeg benaderen. Daarby doet zich dan nog het feit voor, dat de ligging van de school niet bepaald gunstig is te noemen, terwyi voorts licht en lucht niet In voldoende mate tot de lokalen kunnen bin nendringen. De aan de stichting van een nieuwe school verbonden kosten zyn te ramen op plm. f 18600— Het nieuwe gebouw zsi drie leslokalen be vatten. De heer WINDER was van het bestaan van groote gebreken aan de oude school overtuigd, maar meende, dat met eenige reparaties wel een betere toestand te scheppen valt. Hy kon de noodzaak van een geheel nieuwe school niet inzien, vooral omdat het onderwys goed is. De heer GU TTER was sterk voor een nieuwe school; in de bestaande moet des winters den geheelen dag licht branden! De VOORZITTER gaf nog eens een uiteen zetting van de feilen, welke aan de oude schooi kleven. De kosten van een verbouwing zullen de helft van den prijs van een nieuwe school bedragen. Ondanks zoo’n verbouwing heeft men nog een gebrekkig gebouw. Wethouder SCHERMER »ei, dat de bestaande school reeds tachtig jaar oud is en duizend ver vangingen behoeft. Zelfs een tastbare grondige verbouwing maakt het gebouw niet meer goed. Spr. berekende dat een nieuwe school de gemeente niet veel geld zal kosten In zoo verre, dat men daardoor een verbouwing van zeker f 8000.— bespaart, terwijl het oude ge bouw ook nu nog een waarde heeft van eenige duizenden guldens. De VOORZITTER deelde mede, dat ook kinderen van Schoorldam op de nieuwe school zullen komen. heer WIERDEN vroeg hoe het met de Geboren: Jacóbus Frederik, z. Rood en Johanna Kok. Getrouwd: Arie Schenk en Johanna Zwart Jacobus Engelmundls Voorderhaak en Rens- ke Jansen. Overleden: Lambert Wlecher Russcher, met Lena Bakker, 72 j. diverse heeriykheden dn schouwspel getoond. Zij zouden het oogenblik gezegend hebben, dat ze in den buidel hebben getast, of met milde hand uit hun winkelvoorraad hebben geschon ken. Gelukkig heeft de firma v. d. Hout dit alles en nog veel meer op de film, en dus voor de eedVigheld vastgelegd. Ruim zes uur kwam het laatste vertreksein en begon de moeliyke overtocht over het Noord- zeekanaal. Toen geschiedde het, waarop wy boven doelden, dat de prachtige volgorde van den stoet verbroken werd. De Velser politie leidde het voorste deel geheel om, -waarvan echter het midden en de staart onkundig wa ren. Zoo kon het, gebeuren, dat een dozyn auto's tot Llmmen als verdwaalde schaapjes langs den weg reed.” Toen kwam echtei de be zinning. en werd een half uurtje gewacht en met luid gejuich konden de achterbiyvers be groet worden. Dit was het eerste en eenlge „Incident’' van den geheelen middag, dat en kel ten gevolge had, dat een half uurtje later In Alkmaar werd gearriveerd. De rit door de stad was opnieuw een triomf en vreugdetocht en ruim apht uur werd op He; Waagpleln de stoet ontbonden, wat echter nlei beteekende, dat men te voet naar huis terug keerde. O. neen, even deftig als zy waren ge haald, werden de oudjes ook weer thuisge bracht. Uitstappen voor de deurl En daarmede behoord^, de schitterend ge slaagde tocht 1938 weer tot het verleden. By de ouders zyn waarschyniyk geen geboren tafelspeechers; daar was trouwens ooi» geen ge legenheid voer. Mogen wy daarom, als orgaan der publieke opinie, die taak ovememen en een enkel dankwoord uiten. Op de eerste plaats aan het secretariaat van den Armenraad, met al de daaraan toegevoegde dames-helpsters. Hun dagenlange arbeid om 350 ouden medeburgers en burgeressen op de zen onvergeteiyken dag zooveel heerlijks te bezorgen, verdient den dank en de bewondering van alle stadgenooten. Vervolgens aan de auto-bezltters, die de 90 K.M. met felllooze zekerheid hebben gereden. Moge hun aantal volgend Jaar verdubbeld zyn! Ten slotte aan de winkeliers, die zelfs in de zen benarden tijd niet geaarzeld hebben weer mild te geven. j-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12