Sportieve Cocktail We luisteren naar I 1 L l i chtschen 25 KM. opgerukt r „NATIONAAL CENTRUM" 2 s BB- - Rp DONDERDAG 7 JULI 1938 Ook mevr. Tigchelman overleden Kasteelen als steun punten R.K. LOODGIETERSPATROONS if UITGEBRAND e- DE HOOGE VELUWE Vrijdag 8 Juli Priestermoorden KRÖLLER-MUSEUM Stuurlieden-examen Clearingkoersen Hf 16-JARIG MEISJE Had pl< Van fraude vrij gesproken De besprekingen met de Henleinisten Botsing bij De Klomp eischt twee dooden Weerbericht Jaarvergadering van den Bond te Breda OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE’ 44 kit Mi e- e- 1 Deze stichting beoogt versterking van het nationaal bewustzijn in den ruimsten zin des woord» Sudeten-Duitschers klagen over gebrek aan vooruitgang a i a op f 10932 de vereenlgln- Twee weken geleden had zich voor de Het onbewaakt oogenblik d. Ragnhild 7 Xe w reis Keulsehe der ■A g«P Gei Ml Academische* examens R. K. Mulo-examen Ja PRAAG, 7 Juli. (Dfl.B.) Naar het Sudeten* voor de zeer nauwe banden, kingen tusschen minister-president Hodza C. (No O. MIXER k - -V e» iw WW Mussolini reed» in 1934 een' n tot interventie in Spanje?. Het licht van een tennisster is gedoofd. Het woord aan onze zwemsters. Bij een afscheid. Kasteel Hardenbroek”het eerste steunpunt van „Nationaal Centrum”, afgestaan door R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, ceremoniemeester van H. M. de Koningin Korting en minimumprijzen bloembollen K>6, 7 Juli. (Havas). Radio-nacio- Idt van het front van Teruel, dat de Mn Uver een diepte van 25 K M. - - 9- Zon op v.m. 3.48,onder n.m. 8.20 uur. Maan op nam. 3.56, onder TJn. 0.06 uur. Licht op nam. 8.50 uur. V. M. 12 Juli tsb en de hc do en ko let 4' -( -6 •0 -8 -8 -0 -8 -8 -8 -8 -8 •6 •8 •8 Bi ah 8- i - Hoogste barometerstand: 769.0 te Breslau Laagste barometerstand: 748.3 te Scilly VERWACHTING: Krachitge tot matigen Zuid-OostelUke tot Zuid-Westelijken later vellicht verder ruimenden wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, later met opkla ringen, waarschijnlijk regen, des nachts Iets wanner, iets kouder overdag in het Noorden, in het Zuiden zelfde tempera tuur. df to 61 en lai in LU va U k v< g' di ik 1 Jol fir pn coi fir aai leu eei grc dei c Aai dit Ook het bluschwater veel schade aan Uitspraak in de zaak tegen den directeur van het Zand- voortsche Zuiderbad In alle provincies zullen zoogenaamde steun punten gevestigd worden en wel In oude kas teelen, die thans onbewoond zijn. Minister Slotemaker de Bruine zal Woensdag 13 Juli het KröllerMüller Museum voor mo derne kunst op de Hooge Veluwe officieel ope nen. Vanmorgen half acht is het 16-jartg meisje A. Hovlnga, wonende te Oostwold, toen zy met haar fiets op weg was naar Groningen, waar zij in betrekking is, ter hoogte van den spoor- wegovergang aan het Hoendiep, door een aan hangwagen van een vrachtauto, die plotseling van den truck losschoot, gegrepen. Het meisje 4 werd van de fiets geslingerd. Zy kreeg een sche- -i delbreuk en overleed eenlge oogenbllkken na het j ongeluk. Ij Het lijk is naar het Academisch Ziekenhuis -i overgebracht. Koersen voor stortingen op 7 Juli tegen ver-* pllchtlngen luidende in: Reichsmarken f 72.90, Lires f 9.50, Peseta's f 10.50. Uitgebreid met een complex botch ----- en zandverstuivingen Door losgeraakten aan aangereden Het 2S-Jarlg zoontje van het gezin BroekVerstylen te Rucphen zag In een on bewaakt oogenblik kans een kan heete koffie om te .trekken, waarvan de inhoud over het lichaampje van den armen kleine terecht kwam. Het kind kreeg daarbij zoodanige brand den KRO 8 00—9 15 Gramofoonmuzlek. Ca. 8.15 Berichten 10 00 Gramofoonmuzlek. 1130 Bijbelse he causerie. 12 00 Berichten. 12 15 KRO-Melodlrten en solist. 2 00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuzlek. 4.00 Berichten, gramofoonplaten. 5 15 KRO-Kamerorkest. 6.00 Land- en tulnbouwoauserle. 6.20 Vervolg concert. 7 00 Berichten. 7 15 Luchtvaartcaruaerle. 7.38 Gramofoonmuzlek. 800 Berichten ANP 8.15 Gevarieerd concert. 10 30 Berichten ANP. 10.40 Jean Marcu en Bljn Roemeenach ork. 11.05 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 M. 1140 Planosoit. 12.10 Orgelspel. 12.40 Mantov.nl en zlln danaorkest. 1.35 Phllharmonlach Strijkorkest. 2 20 Gramofoonmuzlek. 3 35 BBC-Welah-orkeat en sollet De stichting liet nationale park De Hooge Ve luwe heeft haar bezit uitgebreid met een com plex bosch en zandverstuivingen ter oppervlakte van 422 hectaren, gelegen onder Otterloo. Dit gebied behoorde toe aan dr. Voüte te Otterloo. Door dezen aankoop is een prachtig terrein met Jeneverbesstruiken, aansluitend op dat van de Hooge VeluWe, nu in zijn geheel bij het natio nale park ingesloten. Deze aankoop is bekostigd met een gedeelte der opbrengst van den onlangs tot stand geko men verkoop van het Hoenderloosche bosch der stichting aan Staatsboschbeheer. Het college van advocaten te Valencia publiceert een fotografie van een document, dat geschreven is door den vroegeren mi nister der monarchie Goigoechea, den lei der der Spaansche vernleuwingsparty, waar uit blijkt, dat Mussolini op 31 Maart 1934 verklaard heeft, dat hij de oppositie van het republikeinsche regime In Spanje zou steu nen, teneinde het herstel der monarchie voor te bereiden. Woensdagavond is het aan de straat hoek Hieronymus van Alpl Gouda staand perceel, waarin e< brlekje was gevestigd, totaal Uit brand is ontstaan op de eerste ver een brandende kachel stond voor h sigaren. Naar vermoed Wordt, is kachel de oorzaak van den brand gezien de eigenaar, de heer P. Scl aanwezig was, kon niet worden nat schade er geleden is. De in het mi den aanwezige tabak en sigaren zi bluschwater totaal vernietigd. Na een uurtje was de brandweer Behalve mevrouw Van der Veer is in den afgeloopen nacht ook overleden mevrouw Tig chelman, haar gezelschapsdame. De toestand van de twee andere in het Dia- conessehuis te Arnhem opgenomen' patiënten mevrouw Ernst en haar zoon, is zoodanig, dat geen levensgevaar wordt gevreesd. Hjj was bereid. 30.000 geweren, 20.000 hand granaten, 200 tanks en 154 millioen pesetas in geld beschikbaar te stellen. Deze hulp zou verstrekt worden, naarmate de omstandigheden het noodig zouden maken. Talrijke vliegtuigen j hebben de wegen ge bombardeerd. waarover'convooien met verster kingen naar de frontlinies trokken, en dezen grootte verliezen toegebracht. In den sector van Ariana werden htt kasteel Castro en het dorp Villavleja bezet. De opsnarsch gaat voort. Het rechtache hoofdkwartier meldt, dat de opmArsch in den sector van Puebla de Val verde voortduurt. De laatste drie dagen werden meer dan 1.300 krijgsgevangenen gemaakt. De ministerraad te Burgos heeft een wet aan- genomen, waarbij de doodstraf wederom wordt ingevoerd. De Anglikaansche aartsbisschop van York en tien andere bisschoppen alsmede verscheidene hooge autoriteiten der Anglikaansche kerk hebben een verklaring geteekend, waarin zy de Brits^he regeering dringend verzoeken, maat regelen te nemen, teneinde paal en pe-.k te stellen aan de aanvallen op Fritsche schepen In Spaansche havens. „Wy vreezen, zoo wordt in de verklaring ge zegd, dat de loop der gebeurtenissen van den laatsten tijd tot een geleidelijk loslaten van alle beginselen der moraal leidt, en onze naden ten slotte alleen nog doof opportunisme geijld zullen worden." de gevolmachtigden van Henlein over de natio naliteitenkwesties Dinsdag en Woensdag voort gezet. De besprekingen gaan nog steeds alleen over de voorstellen, die de Sudeten-DuitscM partij aan de regeering heeft voorgelegd; sedert het weekeinde is geen vooruitgang in den stand der besprekingen te bespeuren. De gedachte, om kasteelen te kiezen, ligt ten grondslag aan het feit, dat het In verval ge raken van deze historische gebouwen afbreuk doet aan het ulteriyk aanzien van de welvaart van ons land. Reeds verkreeg de stichting vier kasteelen, waarvan het Kasteel „Hardenbroek'’ gelegen te Driebergen, het eerst gereed zal zijn. De officieele opening van den zetel van de Stichting zal op denzelfden dag geschieden, als die van Hardenbroek, n.l. op den 12den Augus tus. welke opening Z. Exc. minister dr. H. Co- Hjn zal verrichten. Z. K. H. Prins Bemhard der Nederlanden, Prins van Llppe-Blesterfeld zal hierbij als gast tegenwoordig zijn. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor eersten stuurman groote handelsvaart: P. Vis boom, H. J. Korver, J. W. Th. H. V. d. Boogaart, H. A. Kruller, H. Lubben. Voor tweeden stuurman groote handelsvaart: j. Oosterveld, H. A. van Ravestijn. Voor derden stuurman groote handelsvaart: J. Haakman. Als kinderen gingen” grootmoeders lippen en vroegen bij ds afgrijselijkste verhalen van Blauw baard of de romantische avonturen van Sneeuwwitje: „en toen?" Van kinderen zijn we ouderen geworden, misschien wel al grijzen. Doch we blij ven aan het leven vragen: „en toen?" Br zijn dwazen die naar de waarzeg ster loopen om uit et, kaart danwel koffiedik te weten wat de toekomst zal zijn. Er zijn anderen die aan de astrologie het „en toen?" willen ont futselen. Maar te weinigen bedenken dat we ons eigen levensverhaal voor een goed deel zelf kunnen schrijven. Want wij zelf hebben het in onze macht of het een blij eindigend dan wel tragisch slot zal wezen. Schrijf uw eigen levensverhaal door u in elk geval hoe de bijkomstigheden ook mogen zijn het juiste en pakkende slot te verzekeren. En toen? In hotel „Moderne" te Breda is de alge- meena jaarvergadering gehouden van den R. K. Bond van Loodgieten-Fltterspatroons en V erWarmlngsinstallateurs. De Raad van Bijstand der Stichting is samen gesteld als volgt: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Vice-President van den Raad van State, Eere-Voorzitter; R. A. Baron van Har denbroek van Hardenbroek, Groot-Officier van H. M. de Koningin; Jhr. Mr. A. M. C. van Asch van Wyck, Secretaris-Generaal van het Departement van Algemeene Zaken en Finan ciën; Mr. A. J. A. Baron van Heemstra, Oud- Gouvemeur van Suriname; J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Luitenant-Generaal, Com mandant van het Veldleger, Adjudant in B. D. van H. M de Koningin. Het Dagelijksch Bestuur: President, R. F. C. Baron Jtentinck, Opperstalmeester van H. M. de Koningin; Vice-Presldente, Mevrouw J. D. van Rcrnppdt Vis-Baronesee Quarles de Quar les; Penningmeesteresse, Mevrouw J. C. A. van Asch van Wyck-Baronesse van Hogendorp: Secretaris, E. Reams. Bestuursleden: A. Blussê van Oud Alblas, Luitenant Kolonel der Hu zaren b. d.; J. E. Boddens Hosang. Burgemees ter der Gemeente Naarden; A. ten Noever de Brauw, Notaris; Mr. Dr. W. F. J. Proweln, Voorzitter-Directeur der Staatsmijnen in Lim burg; Mevrouw S. A. Baronesse van Hogen- <Jorp-van Burmanla Baronesse Rengers; Ir. J. E. P. de Kok, Directeur B.P.M.; Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen, Burgemeester der Gemeente Baam; Mevrouw A. van Reigersberg -Versluys- Baronesse Schimmelpennlnck van der Óye, Dame du Palais van H. M. de Koningin. Bij het in gereedheid brengen van Huize „Schoonoord" hebben zich onderstaande firma's geïnteresseerd en medewerking verleendFa. Brtjynzcel te Zaandam, Fa. Rath en Doodeheef- ver te Utrecht. Vlaggencentrale te Rotterdam, Fa. Philips te Eindhoven. N.V. Tapijtenhuls Perez te Utrecht. Fa. Vroom en Dreesman te Utrecht, Emaillefabriek Berk te Kampen, Fa. Martens Verffabrikanten te Amsterdam. De heer W. Oudshoorn, bouwkundige te Lei den, heeft belangeloos de leiding van de restau raties van den zetel der Stichting, Huize „Schoonoord", en het eerste Nationale steun punt, Kasteel „Hardenbroek”, op zich genomen. ZU. die hun medewerking verleend hebben bU het in gereedheid br.engen en het inrichten van Kasteel .flardenbroek’’ zijn: Fa? P. Schoen Verffabrikanten te Zaandam; de Nederlandsche Spoorwegen; Koninklijke Luchtvaart Maat schappij; Koninklijke Nederlandsche Vereenl- ging voor Luchtvaart; Posterijen. Telegrafie en Telefonie; Koninklijke Nederlandsche Automo- bielclub; Algemeene Nederlandsche Wlelrtjders- bond; Nationale Luchtvaartschool; Eerste Ne derlandsche Poppenindustrie te Rotterdam; de heer P. M.t Meyer te Antwerpen. Programma openingsdag Het programma yan den openingsdag zal ongeveer als volgt zijn samengesteld: 11.00 uur: Rede van den voorzitter op Huize „Schoonoord". Plechtige opening door Z. Exc. minister dr. H. Colijn. Opvoering van een ta fereel onder leiding van den heer Kommer Kleljn. Wandelend noenmaal. 130 uur: Vertrek van alle gasten naar het eerste steunpunt Kasteel .flardenbroek", al waar zullen zijn opgesteld deputaties van Na tionale organisaties. Ontvangst door R. A. Ba ron van Hardenbroek van Hardenbroek. Mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. Com- missaris der Koningin In de Provincie Utrecht, heeft zich in principe bereid verklaard de ope ning te verrichten van het eerste steunpunt „Hardenbroek". Bezichtiging. Thee. Haar- lemsche Rechtbank te verantwoorden de direc teur van ’t Zuiderbad te Zandvoort, die in No vember 1936 Ir het tabellarisch kasboek van die inrichting valschelijk twee uitgaven zou hebben geboekt van 13.59 en /21.29 en die in Februari 1937 In het kasboek van de Zand- voortsche hockeyclub bijna gelijke tiedragen zou hebben ingeschreven, voor het leveren vau goalpalen. Deze zaak, die oorspronkelijk veel stof heeft doen opwaaien is zeer opgeblazen. 30 Pes-hul- dlglngen waren tegen verdachte ingebracht, waarvan 2 gehandhaafd bleven. De officier van justitie noemde de fout van verdachte meer een slordigheid, maar achtte het feit, dat vervaischlng in het kasboek van de hockeyclub was gepleegd wel bewezen. Hj) eischte 40 boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger wees er op. dat de achtergrond van deze zaak van dbrpspolitieken aard was. Men heeft beklaagde steeds verdacht trachten te maken. •De rechtbank sprak heden den directeur vrij! De begroeting voor 1931 werd vastgesteld. Uit bet verslag van bet Overlijdensfonds bleek, dat thans 255 personen lid zijn. Des middags werd de vergadering geschorst waarna de deelnemers met hunne dames aan ntsche koffietafel aanzaten in hotel i“. De dames der afgevaardigden den voormiddag dé bezienswaardig- Van bevoegde zijde vernemen wij, dat minister van Economische Zaken de korting, welke telers en handelaren bij het in het bin nenland verhandelen van bloembollen moeten toestaan op de verkoopnota’s, heeft vastgesteld op 24 pct. van de in artikel 5, lid 3 van het Bloembollensaneerlngsplan 1937 (Tseltbeschik- klng) genoemde prijzen. Tevens vernemen wij, dat deze prijzen, welke in 1937 door de vertegenwoordigers van het bloembollenvak aan genoemden minister wer den voorgesteld, om voor bloembollen uit den oogst 1938 te dienen als basisprijzen, o.a. voor het berekenen van kortingen en heffingen thans voor 1938 krachtens Minlsterleele Beschik king tevens zullen gelden als minimumprijzen voor het verhandelen van bloembollen In het binnenland. Eerstgenoemde maatregel is genomen ten einde, mede in verband met de in artikel 8, lid 3, van genoemde teeltbeschikking voorzien» reserveerlng voor eventueele Inlevering voor het Bloembollensurplusfonds te Haarlem, de mo gelijkheid te vergrooten, het in 1938 eventueel te verwachten surplus aan bloembollen, tegen de, met de basisprijzen correspondeerende uit- betallngsprtjzen, aan te koopen. 's Gravenhage, 6 Juli 1938. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. A. R. Brandsen en mej. N. F. Dekker. Geslaagd voor het artsexamen eerste ge deelte mej. M. H. W. Harff (Laren) en de heeren M. Bchoorl (Bloemendaal), P. M. Rood (Bovenkarspel), B. P. Visser (Amsterdam). O. G. A. Meurs (Tilburg) en D. Kuiper (Moe- mendaal). AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift de heer J. Schultes geb. te Hof van Delft; de heer W. L. Vetter, geb. te Amsterdam en de beer M. 8. Cohen, geb. te Enschede. Geheel overeenkomstig de verwachtingen, heeft de Californlër Donald Budge -voor de tweede maal In successie In Wimbledon geze gevierd. Budge won het tourncoi zonder ook maar één set te verliezen. In vier games ging Austin in de finale ten onder, een finale, wel-' ke geheel In overeenstemming was met het geheele verloop van het heeren-tournooi. Wei nig interessant! Budge behaalde de gemakke lijkste zege van zijn loopbaan. Het zal nu wel niet lang meer duren of Budge gaat den weg op van velen zijner voorgangers. Budge, die -uit een zeer eenvoudig gezin komt, zal aan zijn toekomst moeten denken en by heeft zich ze ker een mooien weg geopend naar het profes sionalisme Was het heerentournoci bepaald slap^tenoe- men, de dames eischten dezen keer aller beh^g- stelllng en vooral werd de publieke opinie u\ spanning gehouden door de vraag of Helen Wills wederom een trlomphale come back zou vieren, zcoals zij dat in 1935 deed. En de twee-en-dertlg-jarige tennis-ster slaagde er inderdaad in om voor de achtste maal het wereldkampioenschap te veroveren I Wimbledon, dat hoopte op een finale tus schen de beidé Helens kreeg zijn zin, al werd dc finale op zich een teleurstelling. Acht games kon men genieten van een gelijk opgaanden strijd, doch toen stond Helen Wills tegenover een tegenstandster, die niet fit bleek, daar een misstap haar enkel blesseerdeWel vocht Helen Jacobs met alle energie, van opgeven wilde zij niet weten, maar Jacobs bleek vol komen uitgeput en werd zonder moeite gesla gen. Een dramatisch einde van een zeer scherp dames tournoci HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.0010.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.007.00 VARA. 9.0010 40 VARA. 11.0012.00 VARA 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten. 10 20 Gramofoonmuzlek. 10.35 Declamatie 10 55 Gramofoonmuzlek. 11.15 Populair concert. 11 35 Cor Steyn’s Accordeonorkaat. 12 00 Gramofoonmuzlek. 12.15 Berichten 12.30 Kovacs Lajoa-orkest. 2 00 Aeollan-orkest. 2.40 Declamatie. 3 00 Varlété-programma. 4 00 Gramofoonmuzlek 5.30 Gramofoonmuzlek. 6.00 De Ramblers. 6 50 Orgelspel 7.00 Causerie over de afschaffln® der sla vernij in Suriname. 720 Berichten ANP. 0.00 VARA-orkest. 9 45 Declamatie 10.00 Esmeralda-septet. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Orgelspel 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door In de dagen, toen de groote tennissterren van de wereld op Wimbledon vochten om de hoogste eer, Is de grootste tennisspeelster aUer tijden, Suzanne Lengten, op het ziekbed ge worpen, een ziekbed, dat na enkele dagen haar doodsbed zou worden. Het verscheiden van Suzanne Lenglen be- teekent een zeer groot verltes voör het Fran- sche tennisleven, omdat zij met haar 39 jaren en haar onvergelijkelijke vitaliteit nog zeer veel voor Frankrijks tennistcekomst had kun nen doen. Zij besteedde veel tijd aan de oplei ding van jongens en meisjes. Zy droomde er wellicht van, door haar hand nieuwe Fransche Wimbledon-overwinnaars te kweeken. De jeugd, welke zij onder haar leiding had, zal slechts met haar herinnering kunnen voort leven en anderen wacht de niet gemakkeiyke taak om den arbeid van Suzanne Lenglen voort te zetten. Suzanne Lenglen bezat een phenomenale bal* contröle. zy speelde steeds zeer beheerscht en maakte zelden of nooit een feut, zy was een groote tennlsfiguur en haar herinnering zal In de gansche tenniswereld biyven voortleven. BU nal recht zijn opgerukt^en thans alle stellingen der regeeringstroepenKten Zuid-Oosten van Teruel bedreigen. X ^*1 Nederland zyn vele Nationale vereenlgin- gen, die ieder voor zich het goede beoogen. Den onderlingen band hechter en nauwer te maken, de liefde en eerbied vooral voor ons Vorsten huis te kweeken en te bevestigen by het op groeiende geslacht, is een der voornaamste taken der nieuwe stichting. Dat dit samen bindend werken moet en kan staat het bestuur duidelyk voor oogen. Het leggen van een fede ratief verband tusschen nationale en nationaal geleide organisaties en vereeniglngen. die los van elkaar, niet bereiken wat zy in eensgezinde samenwerking wel zouden kunnen bereiken, .vormt een deel van het werk. een Bra „De Bei hadden heden van Breda bezichtigd. In de namlddagvergadering zijn de heeren J. H. van Langen en H. J. van der -Sommen, resp. voorzitter en secretaris, herkozen. De eerste congresdag werd besloten met een inleiding vat) drs. Hub. Jansen, adjunct-dlrec- teur van het flanzebureau, over: „Voor-ont werp kinderbyslagen werkloosheldsveraeke- ring’’. De stand tusschen Denemarken en Nederland is weer 1211 in ons nadeel geworden. U weet natuuriyk, waar het over gaat. De Deensche zwemster Ragnhlld Hveger blykt nog steeds een onweerstaanbaren record-honger te hebben en Zondag JJ. heeft zy wederom een tweetal wereldrecords aan haar eigen Hjstje toege voegd, waardoor zy thans in het bezit is van niet rnJnder dan tien wereldrecords! zy snoepte het wereldrecord op de 1500 M. van haar land- De leiding berustte py den bondsvoorzitter den heer J. H. van Langen. Nadat deze een kon welkomstwoord had ge sproken, begroette s de voorzitter van de Breda- sche afdeellng, de heer J. Talboom, de vel*, afgevaardigden. In verband met het 12 -jarig bestaan van den bond en het veie werk wat dien tijd de voorzitter heeft verricht, werden dezen bloe men aangeboden. fn zyn openingsrede gaf de bondsvoorzlttei een overzicht van het vele, dat tydens hei 12 -jarig bestaan van den bond Is gedaan Vooral de eerste jaren van het bestaan "aren zeer moeilyk. Den toestand van het bedrUfs- leven nagaande, moest spr. constateeren. dat deze zeer ongunstig Is. Toch zyn de vooruit zichten niet geheel ongunstig, wat mede te danken is aan de enkele wetten, die mlniste- Romme by den Hoogen Arbeidsraad heeft In- gedlend en die een regeling van het bedrijfs leven beoogen. De sociale positie van patroon* en arbeiders zal hierdoor veel verbeterd wor den. De bonds-adviseur. de weleerw. heer Th Sinnige, wees op den gestadlgen groei van den bond en de beteekenls, welke hij voor de leden heeft. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, waarna het jaarverslag van den administrateur aan de orde kwam. De beer van Langen wees hierin op de vry gunstige po sitie. waarin de bond verkeert en sprak zijn bewondering uit voor het werk van het bestuur in de afgeloopen peflode. Het aantal afdeellngen steeg met 3, terwijl verschillende afdeellngen een toename van hei aantal leden mochten boeken. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De winst en verliesrekening, sluitende met een bedrag Ze zyn weer huis-toe gegaan. De kranige ke reltjes, die by de wereldkampioenschappen voetbal ons groote en kostbare Indië hebben vertegenwoordigd zy hebben den moed gehad om de verre en lange reis te ondernemen, met zeer weinig vcorultzicht. Zeer weinig vooruitzicht, althans wat betreft succes. Maar zij hebben op deze reis een uitstekende leerschool gehad en dat rJet alleen, zy hebben voor kosten en moeiten tan training de belooning gehad, dat zy veel hebben .gezien tan een werelddeel, waarover hebben hooren spreken, waarvan zy gedroomd, droomen, die hun verwachtingen zullen hebben over- R. F. C. baron Bentinck, opperstal meester van H.M. de Koningin, voor zitter van de Stichting „Nationaal Centrum”. Eenigen tijd geleden is in het leven geroepen «le Stichting „Nationaal Centrum”, waarvan de zetel gevestigd is op Huize „Schoonoord" te Zeist. De grondslag van deze Stichting is algemeen godsdienstig, terwyi als doelstelling werd aan genomen, versterking van het nationale be wustzijn in den ruimsten zin des woords, en samenbindlng van op natlonalen' grondslag staande organisaties. 4.05 BÖC-Mldland-orkest, 5 20 Gramofoonmuzlek. 8 00 Gramofoonmuzlek I 7 20 BBC-Theater-orkest. 7.50 BBC-Varlété-orkest en solisten - 8.35 Varlété-programma. 1045 Alt en plano. 11.25 Jack Harris' Band 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55, lo.io en 12.35 Gramofoonmuz. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuzlek. 3 05 Zang. 3.20 Viool en cembalo 4 35 Planovoordracht. 520 Solistenconcert. 8.35 Planovoordracht. 10 50 Gramofoonmuzlek 11.20 Concert. KEULEN. 456 M. 8.50 Orkest 1220 Gramofoonplaten. 135 Omroeporkest en solisten. 2 30 Populair concert. 4 20 Orkest 6.40 Collegium Mualcum Unlversltelt. 7.30 Amusementsorkest en solist. 920 Graaf Zeppelin-herdenking. 10.50 Gramofoonmuzlek. 1105 Orkest. 1220 Omroepdanaorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 1220 Oramofoonmuzlek. 13.50 en 130 Omroepdanaorkest. 1 50 Gramofoonmuzlek. 5 20 Planovoordracht. 5.50 Oramofoonmuzlek. 820 Zanr en accordeon. 720 Gramofoonmuzlek. 8 20 Symphonle-orkest en solisten. 9 20 Vervolg concert. 10.30 Omroepdanaorkest. 484 M. 12 20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuzlek. 520 Salonorkest en soliste. 6 38 Gramofoonmuzlek. 6.50 Planovoordracht 7.05 Gramofoonmuzlek. 8.20 Militair orkest. B 35 Omroeporkest en soliste. 10.30 Gramofoonmuzlek. DEUTSCHLAND8ENDEX, 1571 M. 7 30 Orkest en solisten. 820 Orkest en solist. 9.35 Planoduo 10.50 Gamba en cembalo. 11.20 Kleinorkest en planoduo. 12.20 Gevarieerd concert. UTRECHT, Juli. Geslaagd voor dlpl. A: W. Simonin, W. v. der Steen, W. Uytewaal. G Volle bijgenaamd Roman, J. v. Zwieten, M. v Beek. A. v. Schalk, M. v. Dommelen, R. Du- bols, A. Huffener, H. Jansen Ketelaars. L Lommen, C. Pompe, A. v. Putten, R. Donders M Hofstede. J. Klokke. A. Kok, Th. Martens M RuUs, W. Smeijers, M. Stassen. J. Wllsor. h' Koch, W. Portegtes, A. Resink, C. Sontrop H. Honaelaar Afgewézen; geen. genoote Greta Frederiksen af en het wereldre cord over een myi, op naam van de Ameri- kaansche Helen Maddison, ging er eveneens aan. wy zouden zoo zeggen, nu la het woord weer aan de Nederlandsche zwemsters. De achterstand moet niet alleen worden m- gehaald, maar zoo spoedig mogelyk in een voorsprong worden omgezet. Zooals men weet is 1938 het gouden jubel jaar van onzen zwembond en onze kranige zwemstertjes kunnen gpen beter geschenk be denken dan een „steltetje” wereldrecords! In dit verband is heldin elk geval verheu gend, dat de moeiiykheden, welke deelname aan de Europeesche kampioenschappen, welke in Engeland zullen worden verzwemmen, aan vankelijk in den weg schenen te staan, over brugd zyn. De Nederlandsche deelname is verzekerd. De nationale kampioenschappen welke op 16 en 17 Juli te Haarlem worden gehouden zul len nog moeten ultwyzen, welke dames (en eventueel heeren) voor uitzending In aanmer king‘komen. maar in elk geval kunnen wy er van verzekerd zyn,'dat niets zal worden na gelaten om onzen naam, welken wy op zwemge- bied hebben hoog te houden, zoo waardig mo gelyk te verdédigen. Hoe staat het met het reserve-materiaal? Want daar zullen wy het op den duur toch weer van moeten hebben I zy veel veel hebben stoutste troffen. Zy zyn ook in Holland geweest. Holland het verlangen, de droom van den Indischman, zy hebben gevoetbald in het stadion van Neer- lands hcofdstadl Dat was op den jaariyk- 21 schen Olymplschen dag, toen het in hun oogen zoo beroemde Nederlandsche elftal tegen hen In het strydperk trad. ZU waren de minderen verre-weg. Maar, en dat - pleit tenslotte zoo heel erg voor de sport van onze dagen, zy hebben meer dan ooit gevoeld hoe nauwe ban den Indië met het Moederland binden, zy heb ben het ervaren door de buitengewoon sym pathieke houding van het Nederlandsche pu bliek, zy hebben het vooral ervaren en door leefd. toen onze Prins Bemhard, hun Prins Bemhard, de treden van de Konlnkiyke loge afdaalde en zich aan de spelers liet voorstellen. Dat is het moment van hun leven geweest en nog vele Jaren zullen zy in de verre ge westen, in onze gewesten, ervan verhalen, hoe zy onzen, hun sympathieken Prins de hand mochten drukken! Dat was Holland op zyn best. Onder één I vlag streden twee .ploegen -om de eer. Dat was - op een Olymplschen Dag. Dat was de Olympl- sche’geest op z'n best. Verbroedering...... Als ooit een sportieve demonstratie heef!; bygedragen tot verbroedering, tot nauwer aanhalen van banden op velerlei gebied in theorie gevestigd, dan was het op dezen Olym- pischen dag. - En het pleit voor de zeer nauwe bandéh, -- welke Indië met het Moederland binden, dat Duiteche blad „Die Zeit" meldt, zyn de bespre- zy van hun heel verre en lange reis de —■-■-*-- schoonste en beste herinneringen zullen be- waren van den wedstrijd tegen het Neder- - landsch elftal in de hoofdstad van het Moe- derland gespeeld, dien zy met 9—2 verloren I J. Dat was Holland op zijn beatlll Volgens een bericht in de Romeinsche „Me*- sagero" zyn de officieele cyfers betreffende d* priestermoorden in het linksche SjJanje voor de verschillende bisdommen als volgt: In het aartsbisdom Toledo werden 186 pries ter» vermoord; in Sevilla 22; in Vittorio 47; in Santander 59; in Malaga 116; in Mlnorca-33; In Ibiza 21 en In AvUa 30. De officieele cyfers voor de bisdommen Bar- bastro, Tortosa en Lerlda zijn nog niet precle» bekend. Wel is bekend dat In Barbastro 80 pro cent van de totale geesteiykheid werd vermoord; men vehat het aantel slachtoffers in Tortosa op 350 en in Lerlda eveneens op ruim 300 ver moorde priesters. De Bisschop van Vittoria heeft een herder- lyk schryven uitgevaardigd over de verwoeste kerken in Baskenland. In bedoeld schryve» spoort de bisschop de geloovlgen aan om hun bydragen te willen schenken teneinde deze ont heiligde tempels weer te kunnen opbouwen. 1 niet het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16