ONS BLAD Na het een jaar oorlog Verre Oosten ST.WILLIBRORDUS Het nieuws Dividend Philips Terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje Bereden politie naar Palestina Twee auto’s tegen elkaar gebotst 9 heden in DE BAROMETER CONFERENTIE TE EVIAN GEOPEND 600 scholieren omgekomen EEN BOODSCHAP VAN TSJANG KAI SJEK BERAADSLAGINGEN IN HET BRITSCHE KABINET De taalwetten in België JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het c^ccoord met Rome EN Strafmaatregel te Safad De slachtoffers Waterreservoir f te Kobe bezweken KMXWWWUHIIIWlllll/////////. Amerika wenscht het onderzoek ook uit te strekken tot hen, die nog niet gevlucht zijn Van de zea inzittenden, die ernstig gewond werden, ia een dame later overleden Fietsend meisje hield te veel links De lasten voor Japan worden zwaar Konoje blyft weigeren met de regeering Tsjang Kai Sjek te onderhandelen OPLEIDING VAN BRITSCHE VLIEGERS IN CANADA De Britache agent te Burgos, Hodgson, zal binnenkort weer naar Spanje terugkeeren Aanlegkosten op 14 a IS millioen geraamd Toch een vliegveld te Leiderdorp? DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Internuntius bezoekt pater Perquin Drie jaar dwangarbei voor Szalassy een bom geworpen in de hoofdatraat van Tel Aviv N.V. NEDERL.VERZ.MU. CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT Circulaires aan gouverneurs en ambtenaren over de toepassing EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 233 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bwdrsagt 29 ct. P- regal; Ingezonden Mededeellngen 40 CL O. L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. - Verklaring van Itagaki DONDERDAG 7 JULI 1938 ’^1' allen even t en oond |den Stet- Toch een vliegveld te LUduidmriT van T 4 Xi 4 itsen werd wer- ge- aaa «e- un): eng- hot els toe- De eerste hulp werd mede verleend door den militairen arts Wijtdiecks uit Ede. Rijks- en gemeente-politie regelde op de plaats van bet ongeluk bet zeer drukke verkeer. lichte naties verantwoordelijk zijn voor de ver dediging van de rechtvaardigheid en de heilig heid der verdragen. De Japansche minister-president Konoje heeft sich, volgens een bericht uit Tokio, in een verklaring tot de pers gericht. De minister van Oorlog in Japan,' generaal Itagaki In Aprilia opende Mussolini het oog st-set zoen met een rede over den oogst in Italië, waarop hy als eerste de hand aan de dors ch-mgphine sloeg. Hierboven tiet men den Duce aan het werk U Nazareth is een bom ontploft. Hier twee Joden ernstig gewond. Lon- Flo- De ministers werden op de hoogte gesteld met het antwoord, dat aan Burgos zal worden ge zonden op het rechtsche voorstel tot nou tra in de wekelijksche bijeenkomst van den Britschen ministerraad ia heden gespreken over het Spaansche vraagstuk en de over eenkomst tusachen Engeland en Italië. Bovendien heeft de ministerraad het rapport van den Britschen ambassadeur te Rome, Lord Perth, over zijn onderhoud met den Itailaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Clano behandeld. KONOJB, de Japansche minister-president Het nieuwe corps zal bestaan uit 800 man onder commando van superintendent Laurence Harrington. Reeds is men begonnen met het werven van manschappen onder oud-cavaleris- ten van het Brltsche leger. reeds dos Ik h srden den He- tegen he ftigs Heden ia het een Jaar geleden, tiU de Chinee eelt Japansche oorlog uitbrak. Vrijdag zal het plan tot terugtrekking der njj- willigers uit Spanje te Burgoe en Beroete na worden overhandigd. Gistermiddag is de conferentie ter bestudeering van het vluchtelingenvraagstuk te Evian RX heeft 'laats un. vier een uit Wel- Be- MU- fcdr.' uun; ans- t»ool; cht- *ds, Bdlg, «en. uil: No- naar srder mlng s en liseerlng van Almeria. Naar verluidt acht men de geografische positie van Almeria niet gun stig voor het bestemde (foei. Verder schijnt de Brltsche regeering het niet eens te zijn met de omschrijving, die Franco geeft van contra bande. Reuter verneemt, dat op grond van deae be raadslagingen over het antwoord van Franco Hodgson binnenkort weer naar Burgos sul gaan. Er is geen sprake van, dat hij niet mee" naar zijn post sou terugkeeren. f Lon- enk. >len, >rus. Co.’s [oed. Tokio weigert verder iets te doen te hebben niet alleen met Tsjang Kal Sjek, maar ook met de nationale regeering. Deze nationale regee ring kan niet als centrale regeering beschouwd worden, sells Indien Tsjang vervangen sou worden door een pro-Japansch staatsman. Woensdagavond om half zeven is op den Rijksstraatweg nabij De Klomp een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij zes personen zware verwondingen opliepen. Een der slachtoffers, een dame, is aan baar wonden bezweken. De Britache heeft in dat het De minister eindigde met een beroep op de natie, ten gunste van bereidwillige samenwer king aan de nationale mobilisatie, teneinde een snel einde te verzekeren van bet Incident. De last der natie is op het oogenbllk verre van licht en zal in de toekom^J nog zwaarder worden, maar spr. wees er op, dat de last, dien t Japansche volk te dragen heeft, slechts een fractie vormt van de las ten. die door de oorlogvoerende naties tij- BOEDAPEST, Juli. (Havas) Het hof van appèl te Boedapest heeft den leider van de Hongaarsche nationaal-socialisten, majoor Sza- lassy, veroordeeld tot drie Jaar dwangarbeid wegens poging tot oproer. De rechtbank bad hem veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf. Een personenauto, gemerkt O 96087, kwam uit de richting Ede en wilde een paar meisjes, die rechts van den weg op het rijwielpad leden, passeeren. Een der meisjes echter hield tö veel links, waardoor de automobilist genoodzaakt werd Odk naar links uit te wijken om een aan rijding te voorkomen. Juist op dat oogenbllk naderde uit de richting De Klomp een per sonenauto, gemerkt HZ 3761 Een botsing tus achen de wagens, die beide een snelheid had- den van tegen de tachtig kilometer, was on- de Vlaamsche als in de Waalsche streek, vermljdeljjk en met een geweldigen klap vlogen de voertuigen tegen elkaar. Den heeren secretariaaen-generaal wordt verooeht, persoonlijk te waken voor do stipte toepassing van dezen essentieelen regel. Elke nalatigheid of onwilligheid zal de toepassing van tuchtstraffen tengevol ge hebben. JERUZALEM, 6 Juli. (Reuter) Naar het voorbeeld van de beroemde Canadeesche bereden politie zal thans in Palestina een corps bereden politie worden opgericht, dat voornamelijk In de landbouwdistricten van Palestina "'zal patrouilleeren. samenwerking met de technische afdeeling van den volkenbond. Men ziet hierin een wensch van de Ameri ka ansche regeering om samen te werken met alle landen, die het volkenrecht wenschen te eerbiedigen. Nitti, de voormalige Itallaanache minister president, heeft de conferentie een memoran dum toegezonden, waarin hij haar vervocht zich bezig te houden met het lot der Itallaan- sche vluchtelingen, van wier namen hij een lijst heeft opgesteld. Tel Aviv werden twee Joden ernstig id ten gevolge van de ontploffing van om, welke bij de kruising van pen reg en de hoofdstraat van Tel Aviv m trein was geworpen. Andere veer pers werden licht gewond. Een m meisje werd gedood. De nauwkeurige omstandigheden van het in cident zijn nog niet duidelijk. Het schijnt ech ter, dat het begonnen is met het werpen, van een bom in een Arabisch café nabij het politie bureau. Een aantal doeden en gewonden viel tengevolge van de ontploffing en voorts door het vuur, dat door de politie, naar men het zegt, geopend is op de menigte Een der Joden, die tijdens het gebeurde in Haifa gedood werden, is gebleken de civiele in genieur Dounia te zijn, een zwager van den president der Brltsche Zionistische organisatie, Weizmann. Dounia kwam met zijn auto binnen ce Vuurlinie, toen de politie, nadat de bom ge worpen was, het vuur had geopend. De uitwerking was verschrikkelijk. Luid gegil steeg uK den eenen auto op. Door voorbijgangers werden drie dames en een heer, die allen zware verwondingen ver toonden en bewusteloos waren, ait den totaal vernielden wagen te voorschijn ge haald en langs den berm van den weg ge legd. Van den anderen auto was de be stuurder er het ergst aan toe. Hij was eveneens zwaar gewond en werd bewusteloos uit den wagen gehaald, terwijl de tweede Instttende heer ook ernstig gewond waa Hij had zjjn bewustsjjn echter nog niet ge heel verloren. VIRZIlllINGfN TOT KIK BIDRAG V«rt»g«Rwoordig»rt gevrggqd Naar de dTelegraaf verneemt, 'blijft het de partement van Waterstaat vasthouden aan het plan tot stichting van een centraal vliegveld bij Leiderdorp en zijn onlangs ter' plaatse verschil lende onderzoekingen Ingesteld. Men heeft bereids een begrooting van koeten gemaakt vtxir de stichting van het vliegveld, welke begrooting. inclusief de bouw van hangars etc., een totaal bedrag van circa 14 tot 15 millioen beloopt. Men houdt er rekening mede, dat ingeval het voorstel door de Staten- Generaal wordt goedgekeurd, over vier k vijf jaren de eerste spade voor het vliegveld te Leiderdorp in den grond zou worden gestoken. De rondzendbrief aan de gouverneurs herin nert er aan. dat de wet van 28 Juni 1932 be rust op het beginsel der eentaligheid zoowel Het verluidt, dat het, afgezien van andere overwegingen, wenschelfjk wordt geacht, dat Hodgson naar Burgos zal terugkeeren met het oog op economische kwesties. Morgen zal de minister-president In het Lagerhuis een ver klaring afleggen. De ministerraad heeft ook met voldoening kennis genomen van de overeenstemming, wel ke gisteren in de niet-lnmengingscommissie is bereikt en hoopt, dat beide partijen in Spanje de voorstellen zullen aanvaarden. Gesteund door het vertrouwen van kwcmln- tang en regeering, geholpen door al mijn lands lieden en aangemoedigd door de bevriende vol ken, aldus Tsjang Kal Sjek, heb ik de taak op mij genomen ons land van de Japansche in dringers te bevrijden en een geheel nieuw China op te bouwen. In samenwerking met andere landen zal .dit China streven naat een grooter geluk voor de menschheld door ver zekering van den Internationalen vrede. Tsjang zegt, dat de Japanners slechts eenige verbindingswegen en een paar strate gische punten in hun bezit hebben. BRUSSEL, 6 Juli. (Belga—A. N. P.) In de verklaring die de Belgische premier Spaak op 21 Juni JJ. ter gelegenheid van de Interpella ties over toepassing van de'wetten op het ge bruik der talen in bestuurszaken namens de regeering In de wetgevende kamers heeft af- lt gelegd, heeft hij het zenden van twee circu laires aangeljondigd, de eene gericht aan de gouverneurs dér'provincies, de andere aan de ambtenaren van bet centraal bestuur. Deze circulaires werden op 3 Juli verzonden. OTTAWA, 6 Juli. (Havas) De Canadeesche premier, Mackenzie King, heeft de Brltsche re geering er van in kennis gesteld, dat Canada er mede accoord gaat een centrum van opleiding voor piloten voor hetEngelsche leger te stich ten onder toezicht van bet Canadeesche leger. EVIAN, 6 Juli (Havas). Hedenmiddag vier uur is de conferentie ter bestudeenng van het vraagstuk der Joodsche vluchte lingen, welke te Evian is bijeengeroepen door de Amerlkaanscbe regeering, geopend. Tsjang Kai Sjek richt rich, naar het Chl- neesche persbureau meldt, in een boodschap tot alle bevriende volken, waarin hij dank zegt voor den steun, aan de 150 millioen Chl- neezen verleend. Tsjang zegt in deae boodschap, dat de vrede ondeelbaar is en dat alle ver- Alle Duitscl.e vrijwilligers zullen naar Ham burg gezonden worden, alle Italiaansche naar, Genua, alle Engelsche naar Londen. Wat de combattanten uit andere landen betreft; de vrijwilligers uit de Noord-Europeesche landen, die voor de Spaansche regeering strijden, zul len naar Londen vervoerd worden, vanwaar zij naar hun vaderland teruggezonden worden. De combattanten uit de Zuid-Europeeache landen, In dienst der Spaansche republiek zul len naar Marseille worden gebracht. Vrijwilligers in dienst van de rechtachen en afkomstig uit Noord-Europeesche landen, gaan naar Hamburg, strijders, afkofhstig uit Zuid- Europeesche landen en In dienst der recht schen, gaan naar Genua. Men hoopt, dat In de meeste gevallen de landen, waaruit de vrijwilligers stammen, hen weer zullen willen opnemen. In geval dl: niet too mocht zijn, zal over hun lot beslist worden, wanneer zjj eenmaal geëvacueerd zijn naar de door de commissie aangewezen ooncentratie- haven. Naar wjj vernemen heeft de Pauselijk Inter nuntius, Z. Exc. Mgr. P. Oiobbe, Woensdag avond een bezoek gebracht bij pater Perquin OP. in het St. Franciscus-gasthuis te Rotter dam. De Internuntius, die vergezeld was van zijn secretaris, werd bjj aankomst in het ziekenhuis ontvangen door de dpktoren Van Dijk en Vos alsmede door Mgr. dr. Th. Verhoeven, geestelijk adviseur en den heer J. W. Kampschoer, vice- voorzitter van den K RO. pater Dito O?, de eerw. ovejjte der zusters en den rector van het ziekenhuis. Mgr. Giobbe vertoefde enkele minuten aan het ziekbed, sprak zijn beste wenschen uit voor een spoedig herstel van den patiënt en gaf hem zijn zegen. Vervolgens maakte de Internuntius een rond gang door het ziekenhuis, waar hij de zieken op de verschillende zalen zegende. De toestand van pater Perquin is nog onver anderd. De geheele stad Safad, met uitzondering van de Joodsche buurt» zal twee dagen lang gehouden zijn aan een avondklok. In de middag uren zullen de bewoners gedurende twee uur genpenheld krijgen tot het doen van inkoopen Iddelen. Naar wjj vernemen zal door commlssa-^ rissen der N.T. Philips Oloeilampenfabria-* ken te Eindhoven aan de jaarlijkscha algemeene vergadering van aandeelhouders^ wqrden voorgesteld over het boekjaar 1937 '38 uit t| keeren een dividend van 11 pcL op de gewone aandeelen en 7 pet. op de pre ferente aandeelen De raad van beheer der N.V. Gemeenschappe lijk Bezit van aandeelen Philips Gloeilampen fabrieken zal aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1937*38 uit te keeren een dividend van 11 pet. op de gewone aandeelen en 7 pet. op de preferente aandeelen. Dokter Sluis uit De Klomp verleende de eer ste hulp. Nadat een voorloopig verband gelegd was, werden de gewonden, die ernstige irwen- dige kneuzingen hadden opgeloopen en, voor namélijk zwaar lettel aan het hoofd hebben gekregen, met twee ziekenauto’s naar Utrecht en Arnhem overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de meisjes, die vóór den eenen auto gefietst heb ben en waarschijnlijk door den schrik waren doorgereden. LONDEN, 6 Juli (Havas), minister-president Chamberlain het Lagerhuis bekend gemaakt, plan tot terugtrekking van de bultenland- sche vrijwilligers uit Spanje officieel Maan dag en niet, zooals men verwachtte, reeds Vrijdag gepubliceerd zal worden. Het document zal officieel Vrijdag wor den overhandigd aan de autoriteiten te Barcelona en Burgoe. Het plan voorziet in de evacuatie dezer vrijwilligers naar de volgende havens: Lon den, Hamburg, Marseille en Genua. De politie had eenige moeite bjj het her stellen van de orde, aangezien de verontwaar diging van het publiek zich tegen* de agenten keerde, die met steenen bekogeld werden. Officieel wordt verklaard, dat te Haifa twin tig dooden zijn gevallen, nJ. achttien Arabieren en twee Joden. Voorts vielen er 38 ernstig ge wonden en 18 licht gewonden. Vier personen konden huiswaarts, keeren, nadat hun eerste hulp was verstrekt. Den gouverneurs werd verzocht binnen veer tien dagen aan de regeering te laten weten welke gemeenten hunner provincie buiten die met beschermde minderheid gebruik maken van een tweede taal voor hun berichten en mededeellngen aan het publiek en of er een beslissing bestaat, door den gemeenteraad aangenomen, na de wet van 28 Juni 1932, tot handhaving of tot Invoering der tweetaligheid. t De circulaire aan de ambtenaren herinnert er aan dat alle zaken dienen behandeld te worden in de taal, welke de overheden en epenbare diensten van de streek moeten ge bruiken, zonder vertaling. De generalissimus van het Chineesche leger, Tsjang Kai Sjek Nader vernemen wij, dat de Noordholland- sche wagen bestuurd werd door den heer Gies sen te Uitgeest, ’die den auto in Amsterdam had gehuurd. Hy en zijn metgezel werden naar een der ziekenhuizen te Utrecht overgebracht, waar bleek, dat de verwondingen van minder em- stigen aard waren dan men aanvankelijk had gevreesd. - In den anderen wagen waren gezeten de wed; Ernst en haar zoon, die aan het stuur zat, mevr. Tichelman en de wed. De Veer, al len uit Den Haag. In het ziekenhuis te Arn hem is laatstgenoemde dame in den loop van den avond overleden. Naar verluidt heeft het comité van Brltsche reeders in een schrijven aan het departement van Handel, welk schrijven verzonden is door de scheepvaartkamer, zijn bezwaren uiteenge zet tegen Almeria, dat door Franco als veilige iranaif trein werd haven is aanbevolen. Het comité zegt, dal anul1 trein ivvra Almeria de kleinste is der zeven regeerings- havens, die gebruikt worden door de Britache scheepvaart. De haven is in ieder opzicht onvol doende. De kaderulmte is niet grooter dan 1000 voet en de diepte van het water is op de meeste plaatsen slechte geschikt voor schepen van 3000 ton. Op zijn hoogst is er accommodatie voor zeven stoomschepen. Er zijn slechts zes kranen en zeer weinig andere faciliteiten. Ook ligt Almeria dichter bij de vuurlinie dan een der andere eerste klasse havens der regeering, terwijl de spoorlijn naar het achterland op slechts enkele mijlen van de vuurlinie is ge legen. Ten slotte bestaat er geen rechtatreek- sche verbinding over land met Catalonië. Hy zeide, dat Japan slechts recht voor waarts kan gaan, tot het doel bereikt Is. Een regeling kan slechte tot stand komen door t echtstree ksche onderhandelingen tusschen Japan en China. Heden is het een Jaar geleden, dat de Chineeech-Japanaehe oorlog uitbrak. Aan dén vooravond van desen dag is dit feit, zoowel van Chineesche ah Japansche rijde herdacht. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter van de commissie voor buitenland sche zaken van den Franschen Senaat, Henry Bérenger. De Amerlkaanscbe gedelegeerde, Myron Taylor, stelde voor bet onderzoek uit te strek ken niet alleen tot hen, die Duitschland reeds zijn ontvlucht, doch ook tot hen, die Duttsch- land willen verlaten om redenen van politiek, ras of godsdienst. Ofschoon de conferentie zich moet beperken tot de vluchtelingen uit Duttech- land, diende zij zich bezig te houden met alle vluchtelingen, welke ook hun oorsprong zij, in is te Haifa in Palestina een gepleegd. Dese aanslag h aan- leidingY geworden tot een waar onroer. De bom wied geworpen midden in het handels- centrunjlder stad, op een oogenbllk, dat het daar see^ druk was. in de sijbuurt van het voornaamste politiebureau. Na den aanslag ontstond een geregelde veldslag, waarbij schoten gewisseld werden tusachen Joden en Arabieren. Luit.-generaal Itagaki, de Japansche minister van Oorlog, heeft ter gelegenheid van den eer sten verjaardag van .bet uitbreken van het „Chineesche incident” een verklaring afge legd. waarin hij zeide het te betreuren, dat de oorspronkelijke Japansche politiek van niet- expansle na het incident van Loekoetsjau geen gunstige beantwoording heeft gevonden bij de regeering van Tsjang Kai Sjek, die integendeel door nieuwe provocatie den toestand ver scherpte. Sprekende over de Japansche militaire suc cessen zeide Itagaki, dat TSjang Kal Sjek klaarblijkelijk een laatsten weerstand biedt te Hankau, waar koorteachtige pogingen in het werk worden gesteld om de verdedigingswerken te versterken. De demoralisatie der Chineesche troepen is echter zoo groot, dat een uiteenval- len nauwelijks voorkomen kan worden tonder vandalisme en wreede tuchtmaatregelen. Voortgaande verklaarde Itagaki, dat een on- middellljke liquidatie van het anti-Japanlsme, dat in de afgeloöpen twintig jaar in China op gekweekt is, wellicht ónmogelijk zal zijn. „Tbch, aldus de minister, blijft er slechte één cploe- slng voor het Chineesche incident, n.l. liqui datie van het anti-Japanlsme, boe lang dit ook moge duren.” Stand op Donderdag 18 uur vjM 2*3 Vorige stand: 798.5 Zeshonderd scholieren zijn te Kobe omgekonmn doordat drie waterreservoirs bezweken. Ernstige autobotatag btf De Klomp; een Haam gedood en vijf personen zwaar gewond. SAN FRANCISCO. 6 Juli (Havesl De maatschappij Globe Wireless heeft een tele gram ontvangen van de ,J*resident Cleveland”, die voor anker ligt op de reede van Kobe. In dit telegram wordt gemeld, dat een school ingestort is onder den druk van het water, dat neerstortte, toen drie waterreservoirs bezweken. Zeshonderd scholieren werden verpletterd of verdronken. Aan dit telegram werd nog toegevoegd, dat 40 Europeanen tijdens de overstroomlngen om het leven zijn gekomen. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1