OVERTOLLIG VET Arbeid de van gehuwde vrouw ESKADERVLUCHT BOVEN ONS LAND Kerkelijk leven Ie niet Printf Bernhard te Groningen te v Cr De reis van H.M. de Koningin PASTOOR VAN ADRICHEM f Plechtige Metten* D R.K. Universiteit OVERWERKVERGUNNINGEN Vuurzee te Groningen Advies over wijziging Ongevallenwet iermagazyn in vlammen opgegaan Saneering van het bedrijf besproken By het 125-jarig bestaan der regimenten infanterie Bij het vertrek van twee afgevaar digden naar Indië Toestand aan de i gevaarlijk Pleidooien voor het Ambtenaren gerecht R.K. Bouwpatroons bijeen GESCHENK VOOR GARNIZOEN TE HARDERWIJK HET ONTSLAG VAN DEN RIJKSL AN DBOUW CONSULENT Bemanning wil meer naar S CRISISAMBTENAREN BELEEDIGD r N.S.B.-RUMOER IN DE RESIDENTIE Voor enkele dagen in het kanton Wallis Hooge Raad van Arbeid spreekt zich uit tegen een algemeen verbod met uitzonderingen Een groet van de Militaire Lucht- vaartafdeeling Soesterberg Leider van kleine boerenpartij veroordeeld Aan de gevolgen overleden Ter gelegenheid van de officieele opening der Kema Enthousiaste ontvangst by het eerste bezoek aan deze provincie Dobbelmanni **en namiddag gewaagd hadden zich naar het strand te begeven, van een uniek luchtvaart- schouwspel konden genieten. Koninklijke Familie naar Arnhem? Bezoek aan vliegveld Eelde *Op zyn doorreis naar Groningen had de Prins een kort bezoek gebracht aan het vlieg veld Eelde. Hy werd ontvangen en ronrffcelela door den burgemeester van Eelde, den heer J. Legro en den havenmeester van het vliegveld, den heer A. Beuns. De tweetal chines, gevlogen door vliegers van de jacht- vllegtuig-afdeellng en onder bevel van kapitein Van Weerden Poelman, kapitein Wynkamp en kapitein Sissingh. DONDERDAG 7 JULI 1938 ENZ. en Weerden. gebruikte op als de te allen Geslaagd toot het doctoraal en eskadervlucht van 57 Noord- en Zuidholland maakt. Is gebleken, dat ir. Van der V. een goed iw ambtenaar awas, die veel voor den ._„j heeft tot stand ge- wy vernemen, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat HM. de Koningin en HKB. Prinses Juliana tegenwoordig sullen zijn by de in October plaats vindende offl- cieele opening van de nieuwe gebouwen der KEMA, te Arnhem. Ook Z.KH. Prins Bernhard zal als lid van den Economlschen Raad aanwezig zijn ken- heb- uit- setten -beeld t stiff b van e ge- kron ■betU ten.’ win- De raad heeft vervolgens een advies vast gesteld inzake het voorontwerp wijziging der Ongevallenwet 1921. De Raad heeft zich daarby allereerst eenstemmig uitge sproken voor de princlpleele wenscheiyk- heid om werkgevers en werknemers in ge organiseerde samenwerking in "te schakelen in de uitvoering der industrieels ongeval lenwet Woensdagavond om zes uur zag men rook cpstygen in het groote* lompen- en paplerma- gazyn van den heer J. Kroon, staande aan de Laan te Groningen, eigenaar K. Weert te Gro ningen. Even later sloegen de vlammen reeds fel uit en in een minimum van tyd was het ge- heele pand een vuurzee. Van de officlsele gebouwen en van zeer veel particuliere woningen wapperde de driekleur, terwyi velen zich met oranje getooid hadden. kort het woord gevoerd. Hy verklaarde byna 25 Jaar in Ryksdlenst te zyn geweest en steeds naar beste weten zy.i taak te hebben vervuld. Spr. is zich niet bewust fout te hebben gehandeld. De behandeling van de zaak wordt dan ge sloten en de uitspraak bepaald op Woensdag 27 Juli as. NIJMEGEN. I examen In de Germaansche taal- en letti de (Engelsch) cum laude mej. E L. A. M. Nymegen en voor het baccalaureaatae in de theologie de weleerwaarde pators O. vers en werknemers, z.g. bedryfsvereenigii De Raad heeft zich vervolgens uitgespri uitgaande van de veronderstelling, dat d« lossing zou worden gezocht in de richting van uitvoering door bedryfsvereeniglngen, welk karakter 'dan deze bedryfsvereeniglngen wouden dienen te bezitten. Daarby spraken zich 15 leden uit voor verplicht gestelde vakbedrtjfs- vereeniglggen onder toezicht van de centrale overheid, 14 leden voor vrywillig gevormde bedryfsvereeniglngen, zooveel mogeiyk vakbe- dryfsvereenlgingen, aangevuld door overheids organen, en 11 leden voor vrywillig gevormde bedryfsvereeniglngen als bedoeld in het voor ontwerp. Hierby dient te worden opgemerkt, dat verschillende leden, die aan vrywillig ge vormde bedryfsvereeniglngen de voorkeur ga ven, bereid aQn als subsidiaire oplossing de vakbedryfsvereeipging te aanvaarden. Maandagmiddag is, zooals gemeld, de schil der Smulders uit Tilburg van het 18 meter hooge Gerechtsgebouw te Tiel gevallen, waar hy werkzaamheden had te verrichten. De ongelukkige werd ernstig inwendig ver wond en aan de gevolgen dezer kwetsuren is hy thans overleden. Woensdag is de twintigste algemeene Jaar vergadering van den Nederl. R.K. Bond van Bouwpatroons m Krasnapolsky te Amster dam voortgezet. Om tien uur opende de bondsvoorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, de bij eenkomst, waarna onmlddeliyk het be stuursvoorstel tot saneering in het bouw- bedryt in bespreking werd genomen. Af gekomen zyn drie beschikkingen van den minister van Sociale Zaken, houdende over- werkvergunnlngen onder, bepaalde voorwaarden voor het boekbinderybedryf, voor de lithografie VOOr het boekdrukkers- en ra«terd<ei Aanvankelyk lag het in de bedoeling om tien .j weers- tot des H. M. de Koningin en haar gevolg zyn te Brig in het kanton Wallis aangekomen. Hare Majesteit heeft haar Intrek genomen in hotel .Poste et Couronne". Men vermoedt, dat Hare Majesteit voorne mens is enkele dagen in het kanton Wallis te biyven. groep bestond uit Fokker C5-ma- door vliegers van de jacht- E». zwaar figuur ia MaScrliik oaaauguuaaM. Bestrijdt daar- OM overtollig vet Met Fyaaoa Salt. Fyaaoa Salt verwijdert ea voorkoMt op eeavoadige wijle iedere vetaaaiettiag. Bestelt vandaag nog een groote flacon Fyaaoa Salt k 1.25. Verkrijgb. bij icderea drogist of apotheker. jpbruik aan I Jpok in andere proeftuinen. wucuiyuvcicciygmu te aanvaaroen. g T„., In het advies zyn verder uitvoerige beschou- ,ontolai dwingen opgenomen over de structuur der be- dryfsvereeniging, het vraagstuk van den rnedi- achen en technlschen dienst, de verdeellng van netto-lasten en administratiekosten, de rege ling van het toezicht, da rislco-overdracht. de technische voorwaarden, verbonden aan de uitvoering der ongevallenwet door bedrijfsver- eenigingen en tenslotte een beschouwing over het verband met het streven naar coördinatie van de sociale verzekering. Aan het advies 'is toegevoegd een actuarieel- rapport. Vervolgens heeft de Raad zijn advies vastgesteld inzake het voor ontwerp van wet, hondende beperkende bepalingen in zake arbeid van gehuwde vrouwen. Daarbij heeft de Raad zich met 25 tegen 15 stem men uitgesproken tegen het systeem van het voor ontwerp, nj. een algemeen verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen met uit sonderingen. Vóór de doelmatigheid van het voor-ontwerp hebben zich uitgesproken leden en er tegen 25 leden. Tenslotte heeft de Raad zich met 29 tegen 10 stemmen uitgesproken vóór de wenscheiyk- I heid, dat alvorens een wetsontwerp rege ling der onderhavige materie by de Staten- I Generaal aanhangig wordt gemaakt, een on- i derzoek wordt ingesteld naar: 1. den omvang van het verschynsel in de verschillende bedrijven; 2. de motieven, op grond waarvan deze ge- I huwde vrouwen in die bedrijven werkzaam zyn; 3. de vraag, of op grond van de aldus ver- I kregen gegevens, een algemeene, dan wel een regeling bedryfsgewyze, de voorkeur verdient. Nadat Dinsdagavond het stoffeiyk overschot van Pastoor W. van Adrichem naar de kerk aan de Parkstraat te 'sGravenhage was over gebracht, alwaar velen nog een laatste bezoek kwamen brengen, werden Woensdagavond te 8 uur de plechtige Metten der overledenen al daar gezongen, in tegenwoordigheid van een groot aantal parochianen. Als agens by dezen plechtigen dienst fun geerde Pastoor Th. J. Winkelman, van Am sterdam. met assistentie van Dr. A. C. Ramse- laar Hoofdverkenners-geesteiyke, als diaken en kapelaan J. van Adrichem, heerneef van dan overledene, als sub-dlaken, terwyi als ce- remonlarlus kapelaan A. v. d. Oudenhove en als cantores kapelaan Th. J. van Baar en ka pelaan A. Kramer fungeerden. Op het met zwaren rouw gedrapeerde pries terkoor had tydens de liturgische plechtigheden Mgr. Prof. P. Groenen plaats genomen, terwyi verschillende geestelyken uit Den Haag en otn- Op waardige wyze heeft de L.V.A. een groot deel van de burgery laten deelen in haai feestvreugde en ook de overige deelen van hei land zullen hierin deelen. want heden en mor gen zdHen kleinere formaties den verschillenden provinciehoofdsteden, die Woensdag niet aan Reuze baai mandant dende perceelen Wat betreft de wyze, waarop dit zou dienen te geschieden, spraken 21 leden zich uit vóór inschakeling van georganiseerde werkgevers en werknemers in de organen der centrale over heid met handhaving overigens van den be- staanden toestand. Daarnaast gaven <7 leden de voorkeur aan Inschakeling vap vereenlgin- gen, opgericht door organisaties van werkge- ;n. De politierechter te Roermond heeft den lei der der kleine boerenparty A. B., uit Druten, tot 25,boete subs, tien dagen hechtenis veroordeeld, wegens beleedlging van een groep personen. Op een propagandavergadering op 25 Mei te Echt had B., sprekende over de crisisambtena ren en crisiscontroleurs, zich beleedigend over hen uitgelaten. B. gaf toe, de ten laste gelegde woorden te hebben gebezigd, doch was van meening, dat het hier geen beleedlging betrof. Op een vraag van den politierechter zeide hy, dat hy zich verplicht meende te achten in de zelfde richting te moeten doorgaan, in het al gemeen belang. De officier van justitie had 100,boete geëischt. In verband met het vertrek van de heeren Van Geelkerken en graaf de Marchant et d’An- sembourg naar Indië had de NBB. in Deh Haag Woensdagavond in het Willem de Zwy- gerhuls aan de Zeestraat een vergadering be legd, waarin ook belde genoemde heeren aanwezig waren. Na afloop der vergadering zyn beiden in een open auto naar het station Hollandsche Spoor gereden, terwyi vele NBB.-ers trachtten den wagen te volgen, Zy werden daarin echter door de aanwezige politie verhinderd. Op het perron van het spoorstation waren Langs de kust, waar een witte schuimrand aantoonde, dat er beneden heel wat wind moest staan, en met het Westland ter linkerzyde, ging het Zuidwaarts tot voocby Hoek van Holland Langs Maas en Nleuwe^Waterweg ging bet op Rotterdam aan, en vervolgens over de Zuld- hollandsche plassen en het polderlandschap van Holland en Utrecht in de richting van de Domstad, in de nabyheid waarvan de afzon- deriyke formaties reeds uit elkaar begonnen te gaan om aanstonds boven Soesterberg weer in escadrilles uiteen te vallen, die na elkaar kon den gaan landen. opname ió het vaste ambtenarencorps; man die een idee firf heeft ten aanzien katholieke stroomingen en die tenslotte draagiyke verhoudingen met zyn chefs schept Weliswaar hebben verschillende getuigen vei- klaard. dat ir. v. d. V. op zulk een uitstekende wyze zyn taak verrichtte, maar pl. kan even zoovele getuigen aanvoeren die bezwaren teger. zyn beleid hebben. Reeds ten tyde van het ministesschap van mr. dr. Deckers waren er moeliykheden met Ir. v. d. V.. zoodat mr. Van Rhyn hem by zich liet komen om over deze moeliykheden te praten. Het pamflet besprekend, wees pl. op de nauwe relatie tusschen ir. v. d. V. en mevr. R. Dat het pamflet door eerstgenoemde op gesteld moet zyn, biykt wel uit het feit, dat mr. Van Rhyn en anderen die ir. v. d V. ken den, terstond bepaalde zinswendingen als van hem afkomstig herkenden. Bovendien bood hy de behulpzame hand by de bediening van hel stencil-apparaat in de Nymeegsche veiling, waar het pamflet gedrukt werd. Het is nle» aan te nemen, dat hy toen niets van den in houd van het schotschrift zou hebben, gelezen. Maar ook al neemt men aan, dat hy vooral niet met den Inhoud op de hoogte was, den volgenden dag kreeg hy een exemplaar toe gezonden en toen kon by den inhoud weten Kan men werken met een ambtenaar die van een fel anti-katholleke gezindheid biyk geeft? Pl. betreurt, dat menhir, v. d. V. in 1832 niet uit deze R. K. omgeving had overge plaatst. Misschien had dit een vingerwyzing voor hem kunnen zyn. De verhouding van ir. van der V. tot zyn chefs was eveneens een reden tot zyn ontslag Den inspecteur van den tuinbouw bejegendr hy enkele malen op onbetameiyke wyze; htl beeft dezen hoofd-ambtenaar zelfs eens voor -crypto-kathollek" uitgemaakt. Ook het feit, dat hy op eenigszins clande stiene wyze tantièmes uit de“Nymeegsche vei ling genoot en. dat hy zyn geheele behoefte aan groenten en fruit voor zyn gezin uit der. proeftuin dekte, was niet in den haak. Pleiter concludeerde tenslotte tot handhaving van het ontslag. Na re- en dupliek heeft ir. Van der V; nog Men had het bezoek geheim kunnen houden. In verband hiermede bevonden zich op het vliegveld' byna geen belangstellenden en .kon de Prin^jlch ongestoord van een en ander op de hoog* stellen. Pe Hooge Raad van Arbeid heeft Zaterdag 2 Juli j}. zyn 48e vergadering gehouden, onder leiding van zyn voorzitter, zyne Excellentie prof. mr. P. J. M Aalberse. De Raad nam allereerst kennis van een ver klaring, afgelegd door den voorzitter der com- 1 missie van praeadvies inzake het vraagstuk der biyvcnde werkloosheid^ dr. Ir. Th. van der Ongeschiktheid aldus pleiter is een gesteldheid, welke een bepaalden persoon onge schikt maakt voor een bepaalde functie. Die gesteldheid kan biyken uit feiten, welke dan tevens bewysmiddelen zyn. Ir. Van der V. heeft zich ontwikkeld tot een man, die ongeschikt was om langer in de ambtelyke organisatie mede te werken. De minister kan niet werken met een man, die schotschriften tegen de regeering laat ver vaardigen, die de dame, die deze schotschrif ten verspreidt, daarna nog voordraagt voor --- v,-. - vau on- De besturen der gezameniyke organisaties van architecten, Ingenieurs en aannemers heb ben in tegenwoordigheid van het directielid van den Rykswaterstaat, Ir. A. P. F. Slype, beraad- slaagd over de mogelükheid om te komen tot eenige saneering in het bouwbedryf. Daarby kwam vast te staan, dat eerstens vele onbe voegden In het bouwbedryf optreden en twee- der.s bevoegden voor een deel van het bedrijf een bepaald beroep ook optreden op een ander deel, waarvoor zy niet bevoegd zyn. Hier door kwam men tot het inzicht dat het eerst noodige was scheiding en definieenng der ver schillende beroepen tot het bouwbedrijf behoo- rend. By de beraadslaging door de besturen meende de meerderheid dat deze saneering zou moeten worden gegoten in den vorm van een wetsontwerp en dat niet gestreefd moest wor den naar een ondernemersovereenkomst of naar een verordening van den Bedryfsraad. Daarom Is het resultaat dier besprekingen neergelegd in een „Proeve van uitwerklpg van het beginsel van registratie der beroepen in het bouwvak”, welke als materieele inhoud van een wetsont werp aan de regeering zal worden aangeboden, met het verzoek in dezen geest een wetsont werp in te dienen. Er zal dan worden gevraagd de instelling van een register voor de bouwvakken, waarin twee hoofdgroepen voorkomen, nameiyk archi tecten en werkgevers. Inschrijving in dit re gister zal verplichtend zyn voor hen, die als zelfstandige personen een der beroepen willen uitoefenen. Een centrale Raad voor de bouw vakken zal dit register aanleggen en byhouder, en toezicht uitoefenen op de naleving van de regelen. De hoofdgroep werkgevers zal oestaan uit. a. aannemers van bouw- of waterbouwkundige werken boven een bedrag van t 10.000; b. bur gerpa troons van bouw- of waterbouwkundige werken beneden f 10.000; c. bouwondernemers (particuliere woningbouwers) en d. aannemers- constructeurs. Voor de vakultoefening en voor inschrijving zyn bepaalde normen vastgesteld en de werk gevers zullen aan een examen worden onder worpen. Tenslotte zyn uitgebeelde overgangs maatregelen genomen, hetgeen natuuriyk hoogst, noodzakeiyk is. Uitvoerig werd deze poging tot saneering be sproken. Verschillende afgevaardigden maakten hun bezwaren kenbaar tegen beknotting hun ner vryheden. Even uitvoerig echter weerlegde de voorzitter deze bezwaren en verdedigde hy het voorstel. Het resultaat van de discussies was tenslotte, dat de afgevaardigden zich in principe uitspraken voor medewerking met de architectengroepen om het bedryf te leiden in de banen, waarin het behgort, waarby men zich accoord verklaarde met de pogingen, die in het voorstel zyn neergelegd. Naar aanleiding van het voorstel der afdee- ling Mynstreek. Roermond. Maastricht om een verandering in een der artikelen van de bondsstatuten aan te brengen, beloofde het be stuur deze aangelegenheid by een eerstvolgende statutenwyziging onder het oog te zien? De afdeeling Mynstreek had verder voorge steld een fonds te vormen ter bestrijding der kosten door de afdeellngen gemaakt by het controleeren der - naleving van de collectieve arbeidsovereenkomsten. De bondsvoorzitter merkte naar aanleiding daarvan op dat alleen de afdeeling Mynstreek zich beklaagt over de hooge kosten voor contröle. Deze afdeeling ver keert dus biykbaar in een uitzonderingspositie door de groote uitgestrektheid van de Myn streek. Hy gaf daarom in overweging in deze afdeeling meer dan één contractcommissie benoemen. Het gevraagde zal echter voor de mynstreek speciaal onder het oog worden ge zien. Op voorstel van de afdeeling Rotterdam werd besloten een commissie te benoemen tor bestu- deerlng en uitwerking van maatregelen, waar by den aannemer en den bouwondernemer de plaats wordt gewaarborgd, welke hem by de uitvoering van zyn werk als zelfstandig onder nemer toebehoort. Door de afdeeling Zwolle was gevraagd een compromis tot stand te brengen met den R. K. Middenstandsbond, waardoor de leden van de R. K. Patroonsbonden voor een aanmerkelyk lagere, zoo mogeiyk halve, contributie tot de standsoi'ganisatle kunnen toetreden. Het fonds bestuur adviseerde het lidmaatschap te combl- neeren en de gereduceerde contributie voor de standsorganisatie tegeiyk met de contributie voor de vakorganisatie door de afdeellngspen- ningmeesters te laten innen. .De afdeeling Zwol le trok daarop het voorstol in. Het voorstel Waalwyk om in geheel het land alleen in te schrijven wanneer de bestedingen tot georganiseerde aannemers worden beperkt, werd eveneens ingetrokken. Besloten werd dat de jaarvergadering in 1939 ztl worden georganiseerd door de afdeeling Goes en wel in Middelburg of Vllsslngen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de heer Klein Schiphorst met een kort woord het twee1 daagsch congres. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woens dagmiddag behandeld een verzoek van de.ree- dery Uit den Boogaard te Rotterdam' tot tnhou- dlng'van de monsterboekjes van tien opvaren den van het stoomschip Parklaan wegens het onrechtmatig beëindigen van de arbeidsovereen komst. De Parklaai^vertrok in Maart van dit jaar uit de Rottowimsche haven. De beman ning, welke had aangemonsterd, was contractu eel verplicht aan boord te biyven. totdat het schip weer in een Nederlandsche haven zou zyn teruggekeerd. Wel hadden de leden van de be manning het recht het contract na anderhalf jaar te verbreken. Voorts was een clausule op genomen, waarby de bemanning een toeslag krygt van 100 pCt. tydens het verbiyf van het sphip in de Middellandsche Zee, naby de Spaan- sche kust, ingaande by het vertrek uit Gibraltar en eindigende 24 uur na het vertrek uit de laatste Spaansche haven. Nadat het schip een reis naar Spanje had ge maakt en in de Engelsche haven Newport was teruggekeerd, wenschten -tien opvarenden van den kapitein de verklaring, dat het schip niet weer naar Spanje zou terugkeeren. zy achtten den toestand aan de Spaansche oost kust in de laatste dagen het was inmiddels half April dermate gevaariyk geworden, dat zy geen tweede reis meer durfden te riskeeren. De kapitein kon deze verklaring niet zwart op wit geven, want eerst in Gibraltar de Park laan was in Newport opnieuw geladen zou hy definitieve instructies van de reederij ont vangen. Toen de kapitein mededeelde deze verklaring niet te kunnen geven en hy weigerde de betref fende opvarenden te laten afmonsteren, meen den deze laatsten het recht te hebben de ar- feiton. Lbeidsovereenkomst ontydlg en eenzydlg te ver- -* - breken. Mr. Schardee betoogde namens de reedery, dat de opvarenden vóór het vertrek uit Rot terdam wel degeiyk wisten welke risico's aan de vaart op Spanje zyn verbonden. Spr. ontken de, dat er voor de opvarenden in Newport dringende redenen waren het contract eenzijdig en ontydig te verbreken. Van onvoorzien gevaar was in deze omstandigheden geen sprake. De toestand aan de Spaansche oostkust was in April geiyk aan die in Maart, toen de overeen komst werd aangegaan. Spr. betoogde voorts, dat by inhouding van de monsterboekjes een algemeen reedersbelang is gebaat. Hy verzocht den raad' Inhouding voor den tyd van zes maanden. De heer A. E. van Duyn, secretaris van de afdeeling Rotterdam van d?n Centralen Trans portarbeider sfond. verdedigde te houding der op varenden. Spr. zette uiteen, dat de toestand aan de Spaansche kusten zich sinds Maart belang rijk had gewyzlgd. Deze was voor hen. die het waagden op Spaansche havens te varen, levens- gevaariyk geworden. In verband met deze om standigheden was spr. van oordeel, dat de opvarenden wel degeiyk gewichtige redenen hadden het dienstverband te verbreken. Hy vroeg den raad het verzoek van de reedery af te wyzen. De inspecteur-generaal zétte allereerst uiteen, dat de schepelingen by de aanmonstering wel hadden kunnen begrypen, dat er iets byzonders aan de hand was en dat aan de reis bepaalde risico's waren verbonden. Zou men hun anders op nader omschreven gedeelten van de reis 100 pOt toeslag geven? De opvarenden hadden zich van de consequenties beter rekenschap moeten geven. Zy hebben dit ni«t gedaan en hebben ten slotte een tweede reis niet aangedurfd. Op zich zelf vond spr. dit heel begrypelyk, echter ver braken zy daarmede eenzydlg en ontydig een contract en pleegden dus een onrechtmatige daad. In normale omstandigheden is dit zeer ern stig. In dit geval echter meende de inspecteur- generaal, dat er aanleiding is clementie te be trachten. Hy vroeg inhouding van de monster boekjes voor niet al to langen tyd. Uitspraak volgt later. Omwonenden waarschuwden de brandweer, welke met groot materiaal uitrukte, aangezien het magazyn in een dichtbebouwde buurt ge legen is en grenst aan de Harmcnie Met vyf stralen werd het vuur bestredrii. Het magazyp dab geheel gevuld was met lompen en papie^ was echter binnen een uur tyds volkomen ver woest. Dank zy het krachtig ingrypen van de brand weer, die onder leiding stond van den com- P. Ploegh, konden zoowel de belen- tegen het vuur beschermd worden. WeT liepen deze ge bouwen waterschade op. De oorÜ^k van den brand is onbekend. Het is echter niet onwaarschyniyk, dat hy door broeiing ontstaan is. De schade wordt door ver zekering gedekt. zoodra deze, nadat te kwart over twee esca drille na escadrille de lucht In was gegaan was gevormd, toen alle tot dit verband hoeren de toestellen byeen waren. Op een hoogte van slechts 175 meter vlogen de formaties dicht achter elkaar het paleis Soestdyk langs aangekondlgd was, dat de Koninkiyke Famine van bet achterfordes van het paleis de vliegtuigen zou gadeslaan in een wyden boog over Amersfoort en vervolgens over Hilversum naar Huizen. Hier koerste men in Noordwesteiyke richting langs de kust van het IJselmeer over Mulden in de rienting van de hoofdstad. Veilig afstand houdend passeerde op dit ge deelte een Douglas-machine der KXM. op weg naar Schiphol, den zwerm militaire vliegtuigen Deze, om het luchtverkeer naby de Amster- damsche luchthaven niet te hinderen, naderden Amsterdam uit het Noordoosten en over de havens, liet Centraal-Station en Amsterdam- West ging het verder naar Haarlem, om ver volgens langs de duinstrook vliegend Den Haag te naderen. Geen oogenbllk werd net verband gestoord, zoodat de Residentie en ook de Schevenlngsche badgasten, die het in zich naar I Op 9 Januari 1939 vieren de regimenten in- I fanterie hun 125en verjaardag. Men wil dit feit I aan het 7e en het 20e regiment, die te Harder- wyk zyn gelegerd, niet ongemerkt voorby laten I gaan. Op initiatief van den burgemeester van Harderwyk heeft zich een comité gevormd, ‘dat beoogt de noodige gelden byeen te brengen voor I het aanbieden van een passend geschenk van biyvende waarde in den vorm van een volledig I «tef muziekinstrumenten. De militaire autori teiten juichten dit plan toe en namen op zich by het slagen ervan voor de bespelers te zullen zorg dragen. De burgemeester van Harderwyk besprak het plan met 'zyn ambtgenoot van Amsterdam. E waarvoor gereede aanleiding was. daar het ze- I vende regiment geheel uit Amsterdammers be- f staat. Amsterdams burgemeester bleek sympathiek j, te staan tegenover het plan, hetgeen tot uiting kwam, niet alleen door het feit, dat een aan- zieniyk deel der kosten uit de hoofdstad zou ko- men, maar ook doordat hy erin toestemde het g eere-voorzltterschap te aanvaarden van het comité. Dit comité is als volgt samengesteld: Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amster- E dam, eere-voorzitter: J. de Jong Saakes, burge- p meester van Harderwyk, voorzitter; dr. J. G. I van de Putte, secretaris; notaris A. Greldanus, t Penningmeester (giro no. 94219); H. Cozynsen Gzn.. F. W. Dryver, F. Poorter en A. L. Wll- t lemsen. vele geestverwanten byeengekomen om van de beide heeren afscheid te nemen, hetgeen op zeer luidruchtige wyze met tal van ovaties ge schiedde. Ook de leider der NBB„ ir. Mussert, was by dit afscheid aanwezig. Toen de boottrein, waarmede de heeren naar |0enua reizen, was vertrokken, stroomden de NB.B.-ers weder uit het stationsgebouw en vormden groepen op het Stationsplein en den Stationsweg. Een sterke politiemacht was hier echter aan'ynrig, die de menschen sommeerde door te looped Toen hieraan niet werd vol daan, heeft de politie hen met den gummistok verspreid. De heer Mussert had inmiddels zyn wagen opgezocht, waarmee hy is weggereden. By de charges der politie zyn, voorzoover bekend, twee personen licht gewond. Als dank aan de burgery voor de Vrij dag by de herdenking van de Militaire Luchtvaartafdeellng Soesterberg ondervon den waardeering, is Woensdagmiddag een vliegtuigen boven en Utrecht ge in de Woensdagmorgen voortgezette zitting van het Amhemsche Ambtenarengerecht, heeft mr. K. J. Nieukerken, uit Amsterdam, raads man van ir. R. van der V., zyn pleidooi ge houden. Pleiter merkte op, dat’ir. Van der V. wegens ongeschiktheid is ontslagen en dat de regeering dit ontslag grondt op een dertiental 1 waarvan het verschynen van het pamflet het belangrijkste is. Dit laatste was ook de eigen- lijke oorzaak van dit heele drama, de andere feiten zyn van weinig betemg. Kan men de schuld van ir. Van der V. ten aanzien van het pamflet niet bewijzen, dan vervalt het motief voor het ontslag. Alvorens hierop nader in te gaan, wees pleiter erop, dat uit het getuigen verhoor f en irouv, tuinbouw in de Betuwe bracht. Komende tot het pamflet merkt pleiter op, dat, toen ir. Van der V. het pamflet voor het eerst las, hy er om gelachen heeft. Het pam flet is meer ironisch dan sarcastisch gesteld en Hieruit bleek dat bedtelde commiade, in sa menwerking met het Centraal bureau voor de statistiek, een zeen uitvoerig onderzoek heeft doen Instellen naar de werkloosheid, die eeu gevolg is van rationalisatie en mechanisatie. Over dit eerste gedeelte harer werkzaamheden zal zy in het najaar een Interim-rapport aan den Raad doen toekomen. Daarna zullen dan verschillende andere factoren, die de biyvende werkloosheid bepalen, in studleritunnep worden genomen. in hoofdzaak is het Idioot. Pleiter gelooft niet, dat het een beleedigend karakter heeft; wel is het weinig prettig ge steld. Niemands eer of goede naam werden er 7» aangetast. De inhoud is niet strafbaar. Bo vendien moet ieder, die het pamflet leest, be seffen, dat Ir. Van der V. er de hand niet in kan hebben gehad; zyn styi is geheel anders. Spr. legt er den nadruk op, dat hy vooraf geen kennis van den Inhoud van het pamflet heeft kunnen nemen, omdat mevrouw R. de pamfletten zelf uit den auto heeft gehaald en naar haar eigen kamer heeft gebracht, waar zy voor de verzending zorgde. Tenslotte wees pl. er neg op, dat er geen verbod bestond, tantièmes te aanvagu*den en dat ir. Van der V. ook volkomen gerechtvaardigd was, groenten uit de proeftuinen voor eigen - te werven. -Dit laatste geschiedt Pleiter concludeerde tot vernietiging van *t '*-'ig. De zitting werd hiernageschorst. In de namiddagzitting heeft de lands advocaat jhr. mr. Van der Does uit ’s-Gra- venhage, optredend voor den minister van Economische Zakfen, zyn pleidooi gehou den. om Z- K. H. Prins 1 eerste bezoek aan Groningen brengt, enthousiaste ontvangst te bereiden. Het weer was vrij goed, het was droog en af en toe zonnig. uur te starten, doch in verband met de omstandigheden moest het vertrek middags worden uitgesteld. Gevlogen werd in twee groepen van 27 vlieg tuigen, elke groep bestaande uit drie, eskaders van negen toestellen. Het geheel werd vooraf gegaan door een escadrille van drie C 5-ma- chines, onder bevel van den commandant der Luchtvaartafdeellng, overste Van Heyst. De eerste groep bestond uit drie maal 9 Kool hoven FK 51-toestellen, elke groep van negen onder bevel resp Van kapitein Van Gemeren die de leiding van deze 27 vliegtuigen op zich had, luitenant Linthout en luitenant De Zwaan, alle drie instructeur van de vliegschool De FK 51's werden gevlogen ten deele door in structeurs. ten deel door leerlingen van de vliegschool. wy zelf hadden een plaats toegewezen ge kregen in het uiterste llnksche toestel van de aan den linkerkant vliegende formatie det FK 51-machines, welk toestel bestuurd werd door den tweeden lultenant-vlieger Groen en Duizenden menschen 'uit stad en gewest waren Wbensdag te Groningen samengekomen Bernhar^, die thans zyn Groningen brengt, een Om drie uur naderde aan den Verlengden Heerenweg uit de richting Assen een donker blauwe auto, waarop de prlnseiyke standaard was geplaatst. De Prins, vergezeld van zyn adjudant, kapitein J. *K. H. de Roo van Alde- werelt, zat achterin. Hy was gekleed in blauw eolbertcostuum met een bloem in het knoopa- «at. Ter begroeting was aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Groninger), mr. J. Linthorst Homan, die hier in den auto stapte en naast den Prins plaats nam. Tusschen een enorme menschenmasssf, die den Prins hartelyk coejuichte, werd rechts:reeks naar het stads park gereden, waar by den ingang van het terrein de Groningsche padvinders een eere- wacht hadden gevormd. De Prins reeo tot voor de tribune, waar hy werd verwelkomd door den voorzitter van de Provinciale veree- nlglng ter fovorderlng van de paardenfokkerij in Groningen, den heer H. Welt van Ulthuizer- meeden. De Prins toonde groote belangstelling voor de keuring der paarden, waarby de heer Welt Z. K. H. van voorlichting diende. Na afloop der keuring, het was toen tegen vyven, reed men naar de ambtswoning van den Commissaris der Koningin, waar hel pro-' vinciale bestuur zyn opwachting maakte en de waarnemende burgemeester van Gron'ngen, wethouder E. Rugge, eveneens ter begroeting aanwezig was. Vervolgens gebruikte Z. K. H. in kleinen kring ten huize van den Commissaris den maaltyd. De Prins hoorde Woensdagavond op het bor des van het gouvernementsgebouw te Gronin gen het spreekkoor aan. Na afloop trad Z. K. H. op de leiders toe en reikte hun de hand, dan kend voor het gebodene. Het publiek, dat zeer enthousiast was, stormde bykans het bordes op en slechts met groote moeite gelukte het dc orde te handhaven. Lachende sloeg de Prins dit alles gade. Het was een verrassing, dat Z. K. H. hierna nog naar de Groote Markt ging, om er 'de taptoe aan te hooren, doch nog grooter werd die ver rassing, toen bleek, dat het hooge gezelschap zich te voet van het gouvernementsgebouw naar de Groote Markt begaf. Behalve de Prins en zyn adjudant liepen mede de Commissaris der Koningin en zyn echtgenoote, de echtgenoote van den burge meester en Jhr. mr. D. R. de Marees van Swin- deren, kamerheer L b. d. van de Koningin. Het publiek liep met den stoet mee en aan de toejuichingen scheen schier geen einde te komen. Vanaf het bagdes van het stadhuis werd de taptoe aangénoord. Het was een uit- zonderiyk mooi aanzicht, het groote plein met de duizenden toeschouwers er om heen en de in floodlight laadende Martlnl-toren. Na afloop ging Z. K. H. wederom wandelen de terug, omstuwd door een juichende menigte, die niet ophield te jubelen. Lachende dankte de Prins voor de hem door de Groningers zoo spontaan gebrachte hulde by zyn eerste bezoek aan de stad. bedryf. hun dank komen brengen. Konlngs CJ4. en D. Dillen O.FM., Nymegen de geheel rechts van ons vliegende‘tformatie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5