STAD EUWS BEURS VAN AMSTERDAM t Marinevliegtuig neergestort Wisselkoersen Gemeentelijke Radio-centrale TE GERING BEWIJS K.J.M.V. ST. GEORGE De voorbeurs Reactie wegen» winataanbod (.Onaecorriaeeta.'i 40-JARIG PROFESSIEFEEST STOOMVAARTLIJNEN V.V.V. concurreert Eindexamen R.H.B.S. afd. A BEDEVAART NAAR HEILOO MARKT NIEUWS EEN MOOIE EXCURSIE Beurs-Thermometer Postzegelautomaten VRIJDAG 8 JULI 1938 St Josephagezellenvereeniging De nieuwe leeuw gearriveerd Katholiekendag te Alkmaar Twee zwerver* vrijgesproken van diefstal Meisjescongregatie der beide Dominicanen-parochies Tuin verzorging en Stads verfraaiing SCHILDERIJEN EN TEEKE- NINGEN VAN UITENBOSCH AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN MEISJES WEGEN MEER DAN KAAS Kruisvaart Cohort St. Laurentius- parochie Zal hy langer dan zyn voorganger de atadhuiatrap aijeren? BURGERLIJKE STAND Telegrammen van Z. H. den Pau» en H. M. de Koningin Nieuwe telefoonaansluitingen Op het Buiten-IJ aan het einde der Amaterdamache rioleeringabuia over den hop gealagen ZATERDAG 9 JULI D. ij Droit- V KARD. PACELLI Amsterdam, 8 Juli 1938 HET BESTUUR Bo uw Delft mr. v. d. Loos, en vroeg voor Vorige Slotkoersen Beden ben en het ia dienstig, oeuvre kennis neemt. De New Yorksche beurs heeft gisteren een vrij sterk afwisselend verloop gehad. De koop- beweging was aanvankelijk weer zeer groot. 72 165 152% 150% 134 159% 71 165 152 ISO 133% 159 93% 110 127% 125% 110% 112% 23 H 13% U% 40.02% 46.22% 45.05 1.81 A 9.55 6.27% 23S 301% 175 263 453 163 172 64% heden 8 96% 72.90 5.04% 30.73 41 45 23% 12H 11% Van de Secretarie van H. M. de Koningin mocht Mgr. een op 4 Juli 1938 gedagteekeno schrijven uit 's Oravenhage ontvangen:. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opge dragen U, Hoogw. Excellentie, en den Katholie ken van het Bisdom Haarlem, Harer Majesteits dank over te brengen voor de uiting hunner gevoelens als vertolkt in het telegram, dat ter gelegenheid der bijeenkomst te Alkmaar werd gezonden. 156% 93% 49 64% 263 299 344 18 77 10 240 302 175% 268% 92 110 125% 123% 108 110 ook niet moet probeeren origineel te In het portret van J. Plas en dat van een soort aureool omgeven circusman, tas: Keulen en Aken zijn niet op een iwd. Voor de werkzaamheid en de toe- 155% 93 48V. 64% 256 300 25A 30A 43% 43*4 14% 4% 36% 6A 4627/, 166 174 66% 226 170 165 121 106 175 65 3% 60% 1* 2% 7% 9% 98% 102** 85 H 1004* 101** 100** 100A 29% 98% 102% 85% 100% 101** 100% 100 A 29% ....■wak ....flaaw ....■■rak ....zwak ....swak N.V. een 40.00 46.20 45.02% 141% 9.52% 6.28 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland. Weenen Kopenhagen Stockholm.. Oslo N.York cable. Rome Praag Madrid 40.00 46.20 45.02% 1.81% 942% 628 40.02% 46.22% 45.05 1.81 A 9.50 6 28 232% 172% 170 125 111 179% 52 4% CITTA DEL VATICANO, 5 Juli ’38 Paternellement sensible hommages catholi- ques réunls sous Votre présldence pour étudlers leurs devoirs au sujet PI lm et Radio, sa Salnteté augure fruits de salut cette assemblee et envoie gage faveurs divines bénédiction 7 Juli slotk. 8.96% 72.90 584% 30.73 41.46 Continental OU Shell Unon Oil Tidewater Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V. L O. O. Allied Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan Holl. Am. Lijn Kon. Ned Stoomb. Scheepvaart- Unie Rott. Lloyd St. Nederland Suiker H. V. A. Java Cultuur Ni.au Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South. Railw. chic, mhw t ex-dlvidend n nominaal 8 Juli Vor. slotk. 8.95% 72.87% 5.03% 30.75 41.45 Ons jaarlijksch uitstapje gaat dezen keer naar Leeuwarden, om onzen oud-directeur, pas toor Helling te bezoeken. De datum is bepaald op Zondag 24 Juli. Het 'programma bestaat o.a. uit een tocht naur Wartena en vandaar uit maken we een boottocht over de Friesche Me ren per salonboot. De prijs zal in verband met dezen boottocht dan ook iets hooger zijn dan vorige jaren. Wie nog mee wil, gelieve zich vóór as. Zon dag op te geven bij Mej. C. Besteman, Markt straat. Hetl s een verheugend verschijnsel dat er ge acht wordt door aanleg van plantsoen het adsbeeld zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, at natuurlijk door de bewoners zeer op prijs ordt gesteld. Er doet zich echter het merk aardig verschijnsel voor, dat er bij de bewo- ers en tulnbezltters over het algemeen weinig ledewerklng is om mee te helpen dit stadsbeeld verfraaien. Het is n.l. na onderzoek gebleken st er van 1000 gecontroleerde woningen onge- »r 2/3 der tuinen geheel of gedeeltelijk ver- aarloosd waren, met gevolg dat in die stads- ijken het stadsbeeld zeer in aanzien vermin- srde. Dit is vooral het geval in den z.g. rieuw- juw, d.w.z. in de laatste jaren gebouwde wo- Ingcomplexen met tuin, voor en achter. Het is daarom wellicht van belang om te wij- m op de gelegenheid welke er bestaat om te rn een klein bedrag, wat voor niemand een ■zwaar behoeft te zijn, lid te worden van een ■reeniging welke zich ten doel stelt, tuln- rrzorging gedurende het geheele jaar, door ikkundig en plaatselijk gevestigd personeel. Een ieder die in het bezit van een tuin is, ordt aangeraden eens inlichtingen te vragen; >ze worden verstrekt door den correspondent >r Nederl. Vereen, tot Bevordering van Trin- irzorglng en Stadsverfraaiing. N. J. LEYEN, Bergerweg 8 Alkmaar Nederl. .itaatsleenissii Gemeenteleenprijshowdesri Toungleentn» zwak PhUtpa Unilever «wak Aku .«wak Koninklijke B V 4 Amaterd. Rubber Tabak Amertk. waarden spontane medewerking, daarbij van alle zijden ondervonden. 4 Allen, die hun auto beschikbaar stelden en zij. die door hun giften of bijdragen in natura aan het welslagen van dezen tocht hebben me degewerkt, kunnen overtuigd ztjn daarmede aan bijna 400 personen een heerlijken onverge- teljjken dag te hebben bezorgd. Namens het comité autotocht voor ouden van dagen, O. FIQEE, Secretaris Armenraad. Voor den Particulieren Secretaris van Hare Majesteit de Koningin H. J. PHAFF 63 t 1% 2*1 8% 10 Door de welwillende aanbieding van de Petroleum Maatschappij „La Corona” onderafdeellng van de Koninklijke Shell werden de leerlingen van den machinistencur sus, verbonden aan de Ambachtsschool, giste ren in de gelegenheid gesteld een proeftocht met het nieuw gebouwde motortankschip ..Cymbula” mee te maken. Deze zeer bijzondere onderscheiding, waarvan Alkmaar de primeur verkreeg, werd zooals van zelf spreekt op.hoogen prijs gesteld en een to tal leerlingen onder leiding vkn den directeur den heer A. Fledderus en een tweetal lee raren van de school hebben een onvergetelljken dag gehad- De „Cymbula" is een tankschip van 12000 ton, gebouwd door de N.V. Ned. Scheepsbouw Maat schappij en voorzien van een 8 cilinder Werk spoor Dieselmotor van 3800 p.k. Des morgens te ongeveer 10 uur werd in de schutsluis te IJmulden geëmbarkeerd en wer den de leerlingen ontvangen door den heer Schuller tot Peursum, vertegenwoordiger van de Maatschappij, die zich speciaal met de zorg Zondag 10 Juli as. noodigen wij alle Ge ulen en adspirant-gezellen uit om de H. Mis iet gezamenlijke H. Communie bij te wonen i de kapel van ons Gezellenhuis. De H. MIs *gint precies kwart voor acht en wordt ge- jlgd door een gemeenschappelijk ontbijt On- a het ontbijt worden de adspirant-gezellen ingenomen. De leden en adspirant-leden ge sven er vooral goede nota van te nemen, dat s H. MIs om kwart vóór acht begint Ieder zorgt dat hij op tijd is. WARMENHUIZEN. 8 Juli. Aard appelen: Schot- •che Muizen 45.30. groote 44.20, drielingen 3.204. kleine 1.402.20, blauwe eigenh. 8.10— 6.90, 87 aanvoerders, handel slecht. Hedenmiddag is nabij Schelling- woude een vliegongeval gebeurd. Juist aan het einde van het Buiten-lJ is een Nederlandsch marinevliegtuig door tot nu toe niet bekende oorzaak van geringe hoogte neergeatort of bjj een mislukte daling op het water over den kop geslagen- Het toestel ligt aan het einde van de Amsterdamsche rio- leeringsbuis in het IJselmeer. Onfnid- delljjk is van het vliegkamp Schelling- woude een vliegtuig opgestegen en ter assistentie vertrokken. Ook een sloep van de marine is naar de plaats, waar het toestel is neergekomen, gegaan. Voorts bevindt zich een boot van den dienst op Mark enin de nabijheid, ter wijl visschqrs van het IJselmeer even eens te hulp snellen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Lijn 1: Hilversum I. Ljjn 8: Hilversum n. Lijn 3: U —1105, Radio 12.20—12.50, Brussel VI. 34774 18% 78% 10 19.83 mill, het vorig jaar. Het fonds onder ging een reactie van 7 pet. tot 256. Aku liep 1 k 1% terug tot 47%—48. De hervatting van het dividend op de gewone aandeelen met 2% pet. bleek reeds op vorige dagen in den koers te zijn verdisconteerd. beweging was aanvankelijk weer zeer groot, maar spoedig, na de voortgeaette stijging, ver kreeg het aanbod de overhand, door winstne- ming men Geboren: Hendrika. d. van Pieter Sntjder en Jennetje Büker. Ondertrouwd: Klaas Behagen en Comslia de Vet Jan Burges en Maria Sepkje Tuithof Gerrit Gerardus Schutz en Aaltje Pover. Overleden: GUsbert Johannes Bik. gesch. van Dirkje Booy, j. Dieuwertje Oudt, 55 J. 2674 32 46% 45% 15% 6% De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend dat aan het poststation te Groet twee postzegelautomaten in gebruik zUn gesteld voor den verkoop van Men moet zfjn licht niet onder de korenmaat laten schijnen, is een gezegde, dat de Alkmaar- ders, die hun liefde aan het schilderspalet of de teekensUft hebben verpand, steeds meer tot hun lijfspreuk gaan maken. Vroeger was een ten toonstelling van schilderijen een zeldzaamheid en tegenwoordig wordt er om de paar maanden een gehouden. Dit is een kentering, waarover men rich kan verheugen, mits het gemiddelde peil van het. tentoongestelde maar aan billijke «lachen voldoet. Tot die schilderende Alkmaarders behoort ook de heer M. Uitenbosch, die van Zaterdag 9 Juli 0ALCYON LIJN MAASBURG. 6 Juli van R’dam te Klrkenaee. ROZENBURG. 6 Juli van Bilbao te Stettin. STAD MAASSLUIS, 6 Juli »an vlaardlngen te Narvik. STAD SCHIEDAM, Juli van Pepel te R'dam. Vlaardlngen. STAD ZWOLLE. 6 Juli van Vlaardlngen te Bilbao. STAD DORDRECHT. R’dam naar Stockholm. 7 Juli uit den N. Waterweg. BOTT. LLOYD -s arf arrOEBONDO, umureu, verm. V Jux nm. vaneui Havre. 1 u nn 25M Shell Union en BUIi ENZORG. uitreis, pass. 7 Juli Oueesant. Anaconda Copper IK opjar». sneii unwi-u. osDE. thuisreis. 7 juli te Marseille. Maandag a.s. 11 Juli hoopt de Eerwaarde Zuster M. Djjmphna (Catharina van Kesteren) in het Sint Ellsabethziekenhuis den dag te her denken. waarop zij veertig jaren geleden haar H. Professie aflegde, als religieus in de Con gregatie van de Zusters Augustinessen vSh Barmhartigheid te Delft. Al deze veertig kloos- terjaren heeft de Eerwaarde Jubilaresse in Alkmaar doorgebracht, eerst in het St. Ellsa- bethgestlcht in de Emmastraat, later in het Sint Ellsabethziekenhuis in de van Everdingen- straat. In 1897 in Alkmaar gekomen,* heeft zij gedurende 28 Jaren, dus tot 1925, als bekwaam en blijmoedige ziekenzuster zich zeer verdien stelijk gemaakt. Vele patiënten uit die jaren, zoowel in Alkmaar als in heel N.-Holland, zul len zich zuster Djjmphna nog herinneren. De laatste 10 Jaren is zü behulpzaam op het kan toor en ook op dezen post heeft zij veel en nut tig werk verricht. Nog vele levensjaren voor deze verdienstelij ke kloosterzuster! Het is op de Alkmaarsche kaasmarkt een ge- I zellige en gemoedelijke boel. Daar ziet men op- I eens, dat een paar kaasdragers tusschen hun I zware werk door plotseling zin in een ooljjk- heidje krijgen en een viertal stevige Holland- sche meisjes van om en bij de twintig lentes I ultnoodlgen op een kaasburrle plaats te nemen voor een klein tochtje. Hollandsche meisjes I houden wel van een grapje, vooral wanneer ze uit zijn en dus liet ook dit viertal zich niet vergeefs nooden. Een kaasburrle kan wel tach- I tig op elkaar gestapelde kaasjes ’bergen, maar I vier stevige jongedames, die niet op elkaar kun- I nen worden gestapeld, vergen meer plaats en I dies had het nog heel wat voeten in de aarde, I alvorens (iet edele viertal lijf en beenen op de burrie geborgen had. En toen kwam de sen- I zatte voor de vier maagden, dat ze door twee I sterke kaasdragers gedragen, een toertje over I de kaasmarkt maakten, natuurlijk onder vroo- lljkheid van het talrijke publiek en onder gegil van de maagden zelf, welker gillen natuurlijk veel meer van vreugde dan van verdriet was. Het tochtje duurde, helaas voor de kaasdra gers en hun zoeten last niet lang, want al mogen tachtig kaaisjes ruim driehonderd pond wegen, vier Hollandsche meisjes wegen toch wel een beetje meer en zoo moest na tien meter de burrie al weer heel gauw neer worden gezet Maarzoowel de kaasdragers als de vier vroo- lijke gasten hadden een zeldzaam avontuurtje te pakken, waarover laatstgenoemden natuurlijk bij hun thuiskomst in haar haardsteden kleu rige verhalen zullen ophangen. Alleen bestaat het gevaar, dat de kaasmarkt zich in de toe komst overstroomd zal zien door al wat zich tot de vrouwelijke sekse rekent en nog jong van hart genoeg is om ook zoo iets mee te maken. De man met 't ronde gezicht, die eiken Vrij dag voor het V.V.V.-kantoortje staat om het publiek naar den top. van den Waagtoren te lokken, lachte weer tevreden: het ging weer goed met de vreemdelingen waaronder mas sa’s schoolkinderen waren en V.V.V, ver kocht ’n heelen hoop beschuitjes met kaas. Dat doet V.V.V. in concurrentie met de kaasstand van het Zulvelbureau aan het Waag pand, waar stukjes kaas voor drie en een halven cent wor den verkocht, terwijl V.V.V. haar beschuitjes met kaas voor drie cent van de hand doet. Het Zulvelbureau wil niet meer met V.V.V. samen werken en vandaar die concurrentie, welke eigenlijk Jammer is. Volgende week vertellen we weer wat anders van onze kaasmarkt, waar het zoo gezellig is en waar ook al geconcurreerd wordt. Geëxamineerd werden 19 candldaten. Geslaagd zijn de dames: D. Bakker, D. J. B. Baftelds, J. C. Faber, J. H. Ypelaan, A. Klr- kenier, C. M Kramer. E. Slekerman, C. Teellng en A. A. Voorthuysen allen te Alkmaar: G. G. van den Berkhof te Heemstede, E. de Haze Winkelman te Bergen, E. J. A. van Heelsbergen, A. H. Kuyten te Groet, W. Ch. Jansen te Es mond aan den Hoef en de heeren M. N. de Jong, A. Nouwen. J. W de Vries te Alkmaar en K. A. Vermeulen te Akersloot. wijding van den schilder kan men respect heb- dat men ook van zijn Tidewater beide respect, op 13M en 11%. Van toonaangevende locale aandeelen werd Koninklijke olie circa 2 pet. lager getaxeerd op 346, H.V.A. 3 6 5 lager op 458 k 460. A’dam Rubber 2^ k 4% op 228—230. Unilever op 156. Phillpslampen ondervonden den Invloed van het ongunstig jaarverslag, volgens welk het exploitatie-saldo 8.01 mlllloen bedroeg tegen j B1NNENLAND6CHE havens IJMUIDDï. Aangekomen 7 Juli: Hontestroom. s. Londen: Depa. ms„ Teignnotouth. Vertrokken 7 Juli: Wlm. mi.. R’dam. Aangekomen 7 Juli: Scottish Malden, Portland, Acclivity. Londen (voor Zaandam). Vertrokken 7 Juli: Themis, s„ R(tam: Rljn- •troom, ms„ Bristol; Fluto. s.. Gdynia. AMSTERDAM. Aangekomen 7 Juli: Hollandla (Z weedache), üddevalla. «teenen. Handelckade. Verg. Cargadoorakantoor; Borthwick, Leith, stuk goed. Zeeburgerkade .Idem; Lady Bilde. (Engelsch jacht), R’dam. Steiger H.A.L.; Hontestroom. Lon den. stukgoed. Handelskade, Hol). Stoomb. Mil.; Depa. Telgnmouth. klei. Rietlanden, idem-, Scot tish' Malden, Portland!, reparesren, Ned. Bok. Ruys Co. Vorige Blotkoersen Beden tot en met Zondag 17 Juli in de Wicoëtudio in de Koningstraat een tentoonstelling houdt van xjjn nieuwste werk. Wie de zestien schilderijen en twee teekeningen beziet, komt al ras tot de L overtuiging, dat de maker iemand is, die liefde 'beeft voor het bescheidene. dat in t Hollandsche landschap is te vinden en dat in een wat droo- tnerige stemming gaat schilderen of teeltenen en daarbij fantastische lichten ziet achter I beechages. verzonken huisjes en pittoreske mo- lentjcs. Dat licht, stralend meest, alsof het een of andere verschijning omgeven moet, ziet men 'jn de meeste landschappen van Uitenbosch op men en het heeft 't voordeel, dat het den din- i, die er tegen geplaatst zijn, 'n schijn geeft iets iönders te zijn. Voor het oog heeft een der- |jke wijze van werken ongetwijfeld iets be- irllfks, maar het wekt spoedig den indruk niet geforceerdheid ontbloot te zijn. let talent van den heer Uitenbosch is nog groot. De zuiverheid van kleur laat wel wat «enschen over en de verdeeling van het vlak menigmaal gebrekkig. De twee teekeningen in (vennoedelUk met de kwast op het papier iracht) rijn in zekeren zin sterker dan de ze boelen ook meer. Behalve i zijn er ook nog een paar portret- Begunstigd door heerlijk zomerweer had Woensdag de autotocht voor ouden van dagen van Alkmaar plaats. Het comité, met de voorbereiding en uitvoe ring belast, wil langs dezen weg zijn oprechte erkentelijkheid uitspreken voor de belangelooze Onze actieve K.J.M.V. is de overtuiging toe gedaan. dat ook de zomermaanden niet mag worden stilgezeten en daarom werd deze week een aanvang gemaakt met de sg. Boomstronk - conferenties”, waardoor de eigen leden In staat worden gesteld om over de meest uitecnloopen- de onderwerpen het hunne te zeggen. Dit begin was uitermate gelukkig, want het lid H. Plas, die over zijn eigen vak, de goudsmederij, een in leiding hield, wist daar een bijzonder boeiende causerie van te maken, waaruit wel bfëek hoe mooi iedere tak van arbeid kan worden, wan neer de beoefenaar zelf daar inzicht en liefde voor bezit. Onwillekeurig sloeg deze Intense belangstel ling op het luisterend deel over, wat een heele serie vragen tengevolge had, die mede doordat de humor niet ontbrak, een werkelijk geanimeer de discussie in het leven riep. Ook de modera tor, de weleerw. heer H. Ruberg O. P„ die we gens zjjn verblijf in de West, de vroegere goud velden van Aruba uit eigen aanschouwing ken de, nam hieraan Ijverig deel. Na een dankwoord van den voorzitter, F. Wa- genaar, werden nog enkele huishoudelijke pun ten behandeld, os. het gezamenlijk bezoek aan de Marine, dat in het voornemen ligt. De volgende week spreekt het lid, A. Breed, over „Steenbakkerijen". Nadat het schip zich In volle’zee bevond werd onder leiding van een 2-tal officieren een, rond gang over en door het schip gemaakt, waarbij de geheele navigatie en technische uitrusting van het schip aan de leerlingen werd verklaard. Vervolgens werd aan de jongelui een maal tijd aangeboden waarna in afdeellngen een be zoek aan de machinekamer werd gebracht. Dat de jongens hier bijna niet meer vandaan te krij gen waren spreekt vanself. Onder deskundige leiding werd alles bezichtigd en de machtige machine met *de diverse hulpwerktuigen gaf dan ook zooveel stof tot vragen en verklaren, dat de jongens niet uitgepraat raakten Bn ten slotte met verhitte gezichten en vol bewonde ring voor dit mooie stuk techniek weer aan dek verschenen. Het is dan ook wel zeer bijzonder een derge- lljke machine in volle werking op zijn gemak te kunnen bezichtigen en deze les in de scheeps- werktulgkunde zal seker niet nalaten op de vor ming van onze jeugdige machinisten haar stem pel te drukken. Ten hoogste voldaan en meer dan dankbaar voor deze uitzonderlijke excursie arriveerde' men apostollque implorée. te ongeveer 7 uur in Rotterdam waarvan de te rugreis naar Alkmaar in de beste stemming werd aanvaard. Koningstraat 1; no. 2968, fa. Gebr. de Rooy, Hofstraat 22; no. 3163. G. Bakker. Kerkelaan H. 64. Heiloo; no. 3607, J. J. Consemuldër, Spoorstraat 95; no. 3619, G. Stol. Rembrandt- straat 11; no 3683, G. Menkhorst, La*™"; straat 201, Heiloo: no. 3715, A. G. dé wit. Langestraat 2; no. 3810, W. v. d. Berg, Kenne- merstraatweg 64. Staatsleeningen 3% NederL Obllg 1898TM 3% Nederl. 1936 2% Nederl. Gert. 3% Ree. 1937 3—3% Obllg 1938 3% Indié 1937 3 Indié 1937 A 5% Youngl. (M.K.-verkl.) Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MQ. Industrieën Unl Cal’ Alg. Kunstzijde Van Berkel-s Pat Nieuwe Philips Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Kennecot Bethlehem Steel U. S. Stee) Rep. Steel U. a Leather Intern. Nickel Stand Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon. Olie Gaboes Perlak Peudawa t_y°°r de Alkmaarsche rechtbank stonden Donderdagmorgen terecht de 22-jarige Joh. O. en de ongeveer even oude Jan H„ belden uit Den Bosch afkomstig en Jongens, die zwervend •an den kost trachten te komen, zy werden «r van beschuldigd te Den Helder op Zondag 1 Mei uit de boerderij van den heer Smit aan •‘Lange Vliet een bedrag van 5A0 te heb- t>en weggenomen De zoon des huizes had tij dens het meikersuur zijn Zcndagsche pak, waarin het geld zat. op een stoel gelegd. Toen *4) terug kwam de boerderij was ronder toe zicht geweest was van de vijf gulden acht- cn-zestig cent nog maar acht cent over. Belde verdachten, die.zich reeds eenigen tijd •n voorlocpige hechtenis bevonden, ontken nen den diefstal gepleegd te hebben. Wel had den ze in de buurt rondgezworven en op ver schillende boerderijen om eten en drinken ge vraagd, maar het geld, dat ze dien dag in be zit hadden was eigen, opgespaard geld, kort tevoren van de postspaarbank te Den Boecn gehaald. Mej. A- Andringa uit Huisduinen had, toen langs de Lange Vliet fietste, beide verdach ten de boerderij van Smit binnen zien gaan. Haar getuigenis werd echter bestreden door mr. Scholten, den verdediger van Jan H„ die "n tegenstrijdigheid ontdekte in wat ze vertelde, ctn tegenstrijdigheid welke eigenlijk van '*ge- nnge beteekenis was, maar waaruit hl) conclu deerde, dat de Juffrouw, hoewel volkomen te goeder trouw zijnde, niet meer nauwkeurig vrtat wat ze had gezien. De Officier, mr. van der Feen de Lille, zei, dat gebleken was, dat de verdachten aanvan kelijk allerlei onwaarheden hadden verteld, zoo- dat ze met reden gewantrouwd mochten wor den Het feit, dat ze op ’n buitengewoon ge schikt uur in de buurt van t huis rondzwierven, l.un aanwezigheid op het erf van Smit en hun gebrek aan waarheidsliefde achtte spr. argu menten genoeg om het bewijs van schuld aan te nemen. Vanwege dc brutaliteit der gepleegde daad elschte spr. 5 maanden gevangenisstraf voor beide verdachten. De verdediger van H., mr. Scholten, achtte de getuigenverklaringen, ook al zouden ze juist zjjn, van weinig waarde. De verdachten waren in de buurt gezien en het geld was weg, dat was alles. Spr. vond het bewijs wel heel zwak en het bevreemdde hem, dat geen onder zoek naar het spaarbankboekje was Ingesteld, dan had men meer geweten. Pleiter vroeg ten- fcotte vrijspraak. De verdediger van Joh. G„ sloot zich by zijn collega aan ■Dn cliënt eveneens vrijspraak. Hoewel de uitspraak aanvankelijk de vol gende week zou vallen, wees de rechtbank des middags in een speciale zitting reeds vonnis en sprak beide Bosschenaren vryi Naar aanleiding van de op den veertienden Katholiekendag, op 3 Juli te Alkmaar gehou den, verzonden telegrammen mocht Mgr. Bri bers ontvangen uit de: „Oitta del Vatlcano het volgende antwoord: De sternen leeuw op de trap van het stad huis, welke onlangs door een vrachtauto werd aangereden en deeriyk verminkt, heeft nu plaats moeten maken voor een nieuwen leeuw. De nieuwe valt wat op in dat door de eeuwen wat donker geworden milieu en zyn smetteloos zand- steen-ulterlyk past er nog niet zoo goed by. Maar dat zal In den loop der tijden wel wat bijkleuren en anders geeft men hem maar een kwastje groenigheid om het proces te bespoe digen. Overigens zit deze nieuwe wachter er even sierlijk en vervaariyk by als zyn gesneuvelde voorganger. Hopen wy.dat hem een langer leven beschoren zal zyn, de laatstgenoemde toch heeft het maar een paar jaar uitgehouden op dat ge- vaariyke punt. Het wordt anders een kostbare geschiedenis. lo. 2077, E. Vlessing, Macl. Pontstraat 23; 2098 Ned. Fed. tot Verbetering v. d. Wol- idel, Nic. Beetskade 57; do. 1187, H. Panman, Kruisvaarders: Vrijdag 8 Juli, dus heden avond, worden jullie allen verwacht in den Burcht. Daar er nog enkele deelen van het Tornier zjjn te behandelen hopen wj), dat er dezen avond niet een ontbreekt. Vergeet niet de onkosten en denkt om de spullen, die Je mee moet nemen voor ’t Tor nier. Allen zijn in uniform dezen avond. Volgen de week geen ban. Een week vacantle. Ouders wilt u zoo goed zijn, dit tegen zoon te zeggen? Daarvoor onsen dank. Baljuw. uitgelokt. Het trekt de aandacht, dat in de laatste weken een geheel andere tactiek volgt dan vroeger, toen men bij gun stiger omstandigheden rijp en onrijp maar raak kocht en de markt ten toppunt voerde, totdat zy ten eenenmale (noest ineen storten Dit ging dan met groote verliezen gepaard en daarom gaat men thans tijdens de hausse- periode voorzichtiger te werk. Het gevaar voor een eventueel topzware markt riet men niet over het hoofd, waarom gisteren in Wallstreet beroepshandelaren en beleggingstrusts <lnst namen, risico vermeden en de verdere ontwik keling zonder spanning konden volgen. Deze .tactiek volgt ook ons publiek, dat er de voorkeur aan geeft, den bult binnen te ha len, dan in een eventueele déroute te worden meegevoerd. Groote gevaren bedreigen intus- schen de beurs riet, aangezien alles contant betaald wordt, wegens de groote geldnilmte In ons land. In navolging van Wallstreet onderging he denochtend onze voorbeurs een reactie wegens winstaanbod vam de zijde van beroepshandela ren. Men verwachtte van het publiek in den namiddag een kalmer houding, aangezien het koerspeil van verschillende waarden reeds zoo danig is opgevoerd, dat een nieuwe byzondere stimulans zal noodlg moeten zijn, om den koop lust aan te wakkeren. Het aanbod was echter gering Steels en BethL Steel ondergingen een reactie van circa 1% dollar, respect, tot 43% en 44 Republic Steel verloor op 14% beden Vor. 8.95% 72.95 5.03% 30.74 41.44 CARD. PACELLI. - VATICAANSTAD, 5 Juli ’38 Vertaald: De Heilige Vader is zeer gevoelig voor de huldiging der katholieken, die onder uw lei ding byeen zyn ter bestudeering van hun plich ten inzake Film en Radio. Zijne Heilig heid verhoopt van deze byeenkomst zegenrjjke vruchten en als onderpand der hemelsche gunsten verleent Hy den gevraagden apostoli- schen zegen. Nog een enkele maal wil het bestuur van de Alkmaarsche Broederschap O. L. Vrouw ter Nood de katholieken van Alkmaar en omgeving herinneren aan de reeds aangekondigde 28ste jaarltjksche algemeene bedevaart naar Heiloo. op Zondag 17 Juli as. Houdt allen dezen dag vrU, om zoodoende In ■oo groot mogeiyken getale op te trekken naar Maria s Genadeoord, om door Hare voorspraak te verkrijgen, verdieping van geestelijk leven én te allen tijde een standvastig belyden van ons heilig geloof. Van enkele vereenigingen zou het bestuur nog gaame opgave verwachten van al of riet deelname, een en ander in verband met op stellen der processie. Vaandels kunnen Zaterdagmorgen (16 Juli) aan de pastorie Nassaulaan worden bezorgd, - om gezamenlijk naar Heiloo te worden ge bracht Zooals reeds vermeld, worden de predikaties tijdens het te houden triduum op Donderdag 14, Vrtjdag 15 en Zondag 17 Juli gehouden door den bekenden pater Daim. Linnebank O. P Spoorkaartjes voor extra-treinreis zijn vanaf Zaterdag 9 Juli verkrijgbaar by de volgende adressen: Boekhandel KUhne Verdronkenoord en terstraat. Sigarenmagazijn J. Bakker. Vrouwenstraat. Slgarenmagazyn Stokman (Kennemerstraat- weg) en Savenjje (koster 8t. Josephkerk) Choorstraat. Prijzen retour Alkmaar volwassenen 40 ct. hinderen beneden 15 jaar 20 ct., programma’s - 10 ct. Treinvertrek Alkmaar pl.m. 9.45. Aan komst Alkmaar pl.m. 3.15 uur. N.B. Zooals bekend, hebben de pelgrims, die de reis per extra trein maken, een gereser veerde plaats In de bedevaartskerk. Keulen 8.00—10.20, Parijs Itadlo 10-20 i PTT NOrd 11.05—12.20, Droitwich -1250—1420, Keulen 14 J015.35, Brussel Fr. *45.3516.20, JCerien 18 2047.20, Brussel Fr. 17.201820, Tonder, Regional 18.20—19.40, Keulen 19.40—20.20, Brus sel Fr. 20.20—21.20, London Regional 2120— 22.50, Keulen 2250—24.00. Lyn 4: Brussel VI. 8.00—920. Luxemburg 9.20 —10.35. Londen Regional 10.35—13.05. Droit wich 13.05—24.00. Ujn: Diversen. J.,' „XT.;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12