ONS BLAD Spanning in geheel Palestina toegenomen herstelde kathedraal plechtig ingewijd Reims’ Japansche schepen naar Hainan? i Het nieuws van heden CHA CO- 0 VEREENKOMST GEPARAFEERD De niet-inmenging EEN SOMBERE ZITTING TE EVIAN DE BAROMETER FEEST VAN GROOTEN LUISTER zes Mijnwerkers BEDOLVEN JOH. LAUWERS PAYCtOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS REEKS VAN NIEUWE AANSLAGEN de autori- Mussolini over Italië** politiek Hevige strijd langs de Middellandsche Zee Aan Joden verboden beroepen 3 i ^xwwwuum wiunr/w/rsf .,Het Alleluja der - opstanding** Scherpere anti-Joodsche bepalin gen in Duitsche badplaatsen ,Jn Spanje hebben de xwarthemden de bolsjewistische machten ontmoet** Joden door Arabieren gesteenigd Bekende kunstenaars weigeren een opdracht te aanvaarden Vertegenwoordigers dar Joden be schrijven de moeilijkheden in Duitschland De wereldexpositie te New York De president der Fransche Repu bliek en acht Kardinalen woonden de plechtig heid by Boodschap vort Roosevelt MAANDAG 11 JULI 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 236 DE PRIJS DER ADVER TENTIEN bedraagt 20 ct. O regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et. O. r. BU CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bl| abo" nament wordt op aanvrage gaarne door ome Administratie verstrekt. Rechtse hen beschikken over een groot aantal tanks en bommenwerpers DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De leidende Joodsche organisaties sporen de extremisten tot matiging aan Japansche schepen tot zinken gebracht Predikatie van Kardinaal Suhard Het Britsche plan aan teiten van Burgos en Barce lona overhandigd ---- k Ook Brussel heeft een vrijwüligen luchtbeschermingsdienst. De leden tijdens een oelening NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD worden hoffelijk jegens o o ■4 Diepen indruk maakte de preek van kardi naal Suhard De legaat dankte in warme be- belang ia voor een deel der in wanhoop verkeerende menschheld EVIAN, Juli (Havas) De besprekin gen te Evian hebben in hoofdzaak betrek king op de samenstelling van 'n permanent orgaan voor politieke vluchtelingen. Waar schijnlijk zal een Amerikaan, vermoedeiyk Myron Taylor, daarvan de leiding krijgen. De zetel zal, naar het schijnt, te Londen komen. Zondagmiddag zijn te Jeruzalem twee bom men ontploft, die evenwel geen doel hebben getroffen. In verband hiermede patrouilleeren Plechtige tewiMing van de herstelde kathedraal ran Reims door Kardinaal buhard. De spanning in Palestina is bU het begin der nieuwe week weer toegenomen. De regeeringstroepen hebben Nules moeten ontruimen. De bevolking had de plaats reeds lang verlaten, daar zy door de bombardemen ten tot puin was vervallen. Vannacht en vanochtend hebben vliegtuigen van de luchtmacht van Franco de voorsteden van Barcelona gebombardeerd. De eerste aan val geschiedde te een uur vannacht. Onder het vuur van het afweergeschut wierpen de vlieg tuigen hun bommen op Moncada. Drie perso nen werden gewond. Omstreeks half elf van ochtend wierpen tien vliegtuigen, welke van de kust kwamen, een vijftigtal bommen op Bada- lona. Drie personen werden gedood en vier ern stig gewond. 9 op weg Zijn Para re lew -■ Stand op Maandag IS war WIJ Vorige stand: 7MJ REIMS, 11 Juli. Met grooten luister had Zondag de plechtige inwijding plaats van de gerestaureerde kathedraal van RaJms, die in den wereldoorlog door bom men vernield werd. ALKMAAR. Hof 6. Telefoon 4530 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN. Koepoortsweg *4, Telefoon 412 SCHAGEN. Molenstraat 52 Telefoon «1. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar /lper kwartaal of 15 cents por week, voor buiten Alkmaar 2.50 por kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. •VLAN, 9 (Havas) Op de conferen tie, die te Evian bijeenkomt om het emi grantenvraagstuk te bespreken, is een bood schap voorgelezen van president Roosevelt, voorin hy de conferentie succes toe- »cn»cht in haar werk, dat van zoo groot - BERLIJN, 9 Juli. (D. N. B.) De Duitsche re geering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij aan Joden en Joodsche ondernemingen met eigen rechtspersoonlljkhid de volgende beroe pen verboden worden: bewakingsdiensten, in lichtingsdiensten over vermogens of persoon lijke aangelegenheden, handel in gronden, be middeling voor onroerende goederen en hypo theken, beheer van huizen en terreinen, huwe lijksbemiddeling, uitgezonderd de bemiddeling tusschen Joden, en het buitenlandsche toeris- woordingen den Paus, die deze feesten in den bescheiden persoon van zijn legaat wilde pre- .sideeren. H. Wier, geheel Frankrijk dankt u. Vervolgens dankte hl) den vorst van Monaco de gezanten en delegaties uit Engeland en Belgie en de vertegenwoordigers van alle lan den, wier zonen voor de vrijheid van Frankrijk zijn gevallen. Het fascisme ducht den strijd niet, welke be slissen moet over het lot der continenten. De oorlog in Afrika heeft de richtlijn bepaald van de Italiaansche buitenlandsche politiek, welke zich thans grondvest op de as Rome-Berlijn en den driehoek Rome-Berljjn-Tokio. Het groote H werk van opbouw, zoo besluit Mussolini, zal be kroond worden met de oprichting eener kamer van fasces en corporaties, welke de logische moderne oplossing zal vormen van het vraag stuk der nationale vertegenwoordiging en der wettelljke samenwerking tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de nationale politiek en economie. Overgaande op den toestand in Spanje, zegt de Duce, dat de burgerstrljd zich thans duide lijk ten gunste van Franco keert ondanks de Fransch-Russlsche hulp. Door in Spanje op te treden, hebben de zwart- hemden op internationaal terrein de bolsjewis tische machten ontmoet. Hier is het eerste con flict tusschen twee revoluties, die van de vo rige eeuw en de fascistische revolutie. De feestelijkheden ter gelegenheid van de in wijding van de herbouwde kathedraal van Reims zijn geëindigd met een grooten optocht, waarin meer dan 500 priesters, gemijterde ab ten, prelaten, protonotaril, veertig bisschop pen, 13 aartsbisschoppen en acht kardinalen meeliepen. De verlichting van de kathedraal dour duizenden lampjes vormde hedenavond een waardig sluitstuk van de feestelijkheden. LONDEN, Juli (HavasT. Het door de nlet-inmenglngscommlssle goedgekeurde plan tot terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje is thans aan de autoriteiten van Burgos en Barcelona overhandigd. Naar men weet, zal het plan Maandag in den vorm van een witboek gepubliceerd worden. VALENCIA, 9 Juli (Havas). Aan het front in het gebied langs de Middelland sche Zee heeft de strijd een b|jna onge kende hevigheid gekregen, doordat de recht- schen een indrukwekkend aantal tanks en bombardementsvliegtuigen gebruiken, welke onophoudelijk tonnen ontplofbare stoffen ontladen. De vertegenwoordigers van alle lagen der bevolking hebben vandaag in een grcote verga dering de uitspattingen veroordeeld en op nieuw op solidariteit aangedrongen, terwijl de Hlstadroet het Joodsche vakvereenigings- congres alsmede de Joodsche arbeiderspar tij In denzelfden geest betoogd hebben. Intusschen hebben de autoriteiten haar waakzaamheid verdubbeld. Alle voertuigen, die Jeruzalem in- of uitgaan, worden aangehou den en doorzocht. De gerestaureerde kathedraal te Reims is Zondag officieel ingewijd. Aan den vooravond der plechtigheid was het prachtvolle bouwwerk feestelijk verlicht De ministerraad der Barcelona-regeering heeft vandaag vergaderd. Delvayo, de minister van Buitenlandsche Zaken, deelde de ontvangst mede van den door de Londensche nlet-inmen- gingscommlssie opgestelden tekst van het plan inzake de vrijwilligers. In een volgende verga dering zal de regeering dit in bijzonderheden bestudeeren. De ministerpresident en minister van Nationale Verdediging, Negrin. gaf een uiteenzetting van den militairen toestand. Behalve door den president werd de predi katie nog aangehoord door den prins van Mo naco, den apostollschen nuntius, den Belgi schen ambassadeur, de gezanten van Canada. Denemarken, Joego-Slavië en den eersten im- bassade-secretaris van Italië. Tevoren had president Lebrun den pauseltf- ken legaat en den prins van Monaco ontvan gen. Een groote menigte had zich opgesteld langs den weg. dien Lebrun volgde, toen hl) zich naar de kathetfraal begaf. De leidende Jcodsche organisaties te Je ruzalem blijven de extremisten tot matiging aansporen, teneinde nieuwe wraakmaat- regelen tegen de Joden, die, naar zjj ver klaren. de algemeene veiligheid zouden kunnen ondermijnen, tegen te gaan. Maandag zal de intergouvemementee'.e com missie weer een plenaire bijeenkomst houden. De sluiting verwacht men tegen Vrijdag of Zaterdag, daar verscheidene leden dan naar Parijs moeten om tS&enwoordig te zijn' bjj de aankomst van de Britsche Koninklijke Familie. Kolonel White heeft vanochtend de verga dering gepresideerd van de technische sub commissie, welke kennis heeft genomen van Inlichtingen, verstrekt door organisaties, welke zich bewegen op het gebied der hulpverleenlng aan vluchtelingen. In het bijzonder de vertegenwoordigers van het Joodsche Wereldcongres hebben sombere beelden gegeven over het lijden van Jouen, welke in Duitschland en Oostenrijk in concen tratiekampen zijn opgesloten, waar zy veelal aan ernstige mishandelingen bloot staan. De familieleden dezer geïnterneerde Joden worden gebrandschat. Men zou de in de concentratie kampen opgesloten Joden brieven dicteeren, waarin zy belangrijke bedragen verzoeken, die hun evenwel nimmer bereiken. In een groep zouden zich in den loop van een week twaalf sterfgevallen hebben voorgedaan. Familieleden van overledenen hebben bericht ontvangen, dat men hun de Ufkklsten met net stoffeiyk overschot sou overdragen tegen beta ling van alle kosten. JERUZALEM, 11 Jail (Havas). Na een betrekkeiyk kalmen middag ia de reeks aanslagen In Palestina Zaterdagavond weer begonnen. Een bom kwam tot ontploffing op de grens tusschen Java en Tel Aviv. j De president der Fransche republiek en de kardinaal-legaat Suhard, hadden by deze ge legenheid plaats genomen op twee tronen, die even hoog waren opgesteld. In het schip der kerk merkte men een standaard op, die geheel geiyk was aan dien, welke Jeanne d'Arc droeg by de kroningsplechtigheid van Karel VII in 1429. De standaard is een geschenk van Groot Brittannië aan de kathedraal. De beperkingen op het verbiyf van Joden in Duitsche bad- en kuurplaatsen zQn zoo juist verscherpt door een circulaire van dr. Frick, den minister van Binnenlandsche Za ken, krachtens welke alle zee-, rivier- en meer- stranden, alsmede alle strand- en zonnebaden voortaan aan Joden kunnen worden ontzegd by besluit van den directeur der betrokken inrichting, zonder dat een politieverordening noodlg is. Joden, die in Joodsche tehuizen of pensions aan zee of in de bergen verblyft hou den, kunnen gedwongen worden zich by de politie aan te melden. Aan Joden kunnen gele kaarten verstrekt worden, waarmede zy op bepaalde uren gebruik kunnen maken van de badinrichtingen. BUENOS AIRES». 9 «lil (Havas) De overeenkomst “inzake het Chaoo-conflict is heden geparafeerd. ROME, 9 Juli (Stefanl). Mussolini heeft een inleiding geschreven tot een werk, waarin be schreven wordt hetgeen het fascisme in de vyf- tlen jaren van zyn bestaan heeft tot stand gebracht. De Duce herinnert er aan, dat het eerste tydperk van het fascistische bewind ge kenmerkt werd door het leggen van de funda- menteele basis, het tweede tydperk door de verovering van Libyë en de verzoening tusschen Kerk en Staat, terwyi het derde tydperk het roemryke tydperk genoemd mag worden, aan gezien hierin het tweede Romelnsche keizerrijk geboren is. Japansche oorlogsbodems zouden naar het eiland Hainan en de eilanden. DIENST AANBIEDINGEN. Gwvraagd ot Aan- gebodon, geplaatst onder du Omroeper- rubriek 10 ct. per regel. Volgens ontvangen inlichtingen bet zijn nog steeds mededeelingen der vertegenwoordi gers van het Joodsche wereldcongres zou er thans in den boezem der nationaal-sociallsti- sche party een strijd gevoerd worden over het lot, dat men den Joden in dat land zou willen voorbehouden. Terwijl tot nu toe de neiging overheerschte den Joden door hün een slechte behandeling te doen ondergaan, te dwingen het land te ver laten, zouden invloedrijke lieden thans een „een voudiger" oplossing bepleiten, daar zy zouden vreezen, dat een emigratie op groote schaal van Joden uit Duitschland en Oostenrijk niet zou kunnen geschieden zonder dat zy verlof zouden krijgen een deel van hun bezittingen mede te nemen. Een belangrijke groep zou er de voor keur aan geven Joden In werkkampen bijeen te brengen om hun werkkrachten te exploi teren voor de nationale productie. I Het Britsche plan veer de terugtrekking der vrijwilligers aan de autoriteiten in Spanje over handigd. Verscheidene Zuid-Amerikaanschc Staten zijn bereid emigranten in het landbouwbedrijf ep te ntnitii. Handelsovereenkomst met Zweden op 1 Juli in werking getreden. 1 Op verschillende plaatsen in Jaffa werden *s nachts schoten gelost. Een emballagewerk- plaats werd in brand gestoken. De protest staking in Jaffa duurt voort. tenverkeer. Overtredingen vangenls bestraft. De gedelegeerden van Columbia, Ecuador Uruguay, Venezuela en Peru verklaarden zich bereid eenige emigranten in het landbouwbe- drijf op te nemen. Sir Neil Malcolm, de hooge commissaris van den Volkenbond voor de emigranten, gaf een uiteenzetting van het sinds 1933 verrichte werk De particuliere organisaties hebben een toe vlucht kunnen vinden voor 130.000 uitgeweke nen van de 150.000, die Duitschland verlaten hebben. Hy wees op het nut der vorming van *n permanent orgaan voor de uitgewekenen en den invloed, hetwelk dit op Duitschland zou hebben, en dit land misschien tot een ruimere houding zou bewegen, indien dit orgaan ge steund werd door het prestige der Ver. Staten en der Europeesche landen. HONGKONG, 11 Juli. Naar t Chineeoche telegraaf-agentschap meldt, zou een deel der Japansche vloot, dat tevoren gecon centreerd was In de wateren van Fsefcirn en Kwangtoeng, verplaatst worden naar de omgeving vaa de Paraceleus-eUanden en van Hainan. Dit vlootgedeelte zou bestaan uit 33 Ja pansche oorlogsschepen, waarby zes krui sers. Deze schepen zouden geconcentreerd worden tn de wateren tusschen de Fransche territoriale wateren en de Paracelsus-ellan- den. Voorts wordt aan het Chlneesche telegraaf-agentschap gemeld, dat Frank- ryk meer kapitale schepen en kruisers naar het Oosten zendt, terwijl de Fran sche commandant van het garnizoen in Indo-Chlna de Fransche troepen daar in specteert. Een niet bevestigd bericht aan dit agent schap meldt verder, dat Japan met het oog op de weigering van Frankrijk, de Annamieten- troepen van de Paracelsus-eilanden terug te trekken, besloten beeft tot positieve actie. Den admiraal Sjotokoe Foejtt» zou opdracht zyn gegeven de noodlge stappen te doen. Foejita M opperbevelhebber der Japansche vloot in Zuld- Chlna. Ook zouden de Japanners zich gereed maken Japansche troepen van Formosa naar de Pa racelsus-eilanden te zenden. Twaalf Japansche oorlogsschepen zyn van Formosa vertrokken naar Hainan en de Paracelsus-eilanden om daar troepen aan land te zetten. Er kruisen thans nog slechts negentien Japansche oorlogs schepen in de Kwantoeng-waterén. De Chlneesche nationale vlaggen wap peren, aldus meldt het Chlneesche tele- graaf-agentschap, weer trots in de gebie den rondom Tientsin, dank zy de voort durende uitbreiding van de Chlneesche guerilla in Hopei. Herhaaldeiyk trekken Chlneesche mobleie eenheden vryeiyk door in naam door de Ja panners bezette gebieden naby Tientsin heen, op weg naar Oost-Hopei, waar de kracht der guerilla, evenals in Centraal Hopei, gestadig toeneemt. Slechts zelden hebben de Chlneesche guerillatroepen weerstand ontmoet van den kant van het Japansche garnizoen of van het onder Japansche leiding staande „Corps tot behoud van den vrede." Het Chlneesche hoofdkwartier meldt, dat drie Japansche oorlogsschepen op den Jangtse door Chlneesche vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken gebracht zyn. Twee oorlogsbodems be schoten Kloeklang voor Hankau, toen zy door de Chlneesche toestellen werden aangevallen. Het derde bevond zich ter hoogte van Anking. Men meent, dat de Amerikaansche en andere buitenlandsche vlootautoriteiten afwyaend be schikken op het verzoek van het Japansche commando om de oorlogsschepen van den Jangtse by Hankau terug te trekken. Boven dien zou den Japanners worden medegedeeld, dat zy verantwoordeiyk biyven voor het leven der vreemdelingen en hun bezittingen. thans pantserauto’s door de strhten. Zondagavond is te Tiberias een jonge jood, die van zyn werk kwam.‘doodgeschoten. Een der joden, die by het bombardement van een autobus te Haifa gewond werd, is aan zyn verwondingen overleden. Een Britsche majoor heeft na een achter volging een jeugdigen Arabier gegrepen, die naar men zegt, te Jeruzalem een bon^ieeft geworpen. Zeven kardinalen, gekleed in de cappa magna, woonden de plechtigheid by. Het waren de kardinalen Gerlier, Hinsley, primaat van En geland. Tappounl, patriarch van Antlocié Bandrillart, Verdier, Lienart en Van Roey, de primaat van België. Onder de geloovigen be vonden zich de ministers Marchandeau en Jeanzay, maarschalk Pétaln en generaal Gou- raud. De pauaeiyke legaat, kardinaal Suhard, cele breerde een pontificale Heilige Mis, waarna hy den pauseiyken zegen gaf aan alle geloovig<3>. die binnen de kathedraal en ook daarbuiten in grooten getale lagen neergeknield. „Frankrijk vergeet nooit,” aldus de kardinaal, ..Men beschuldigt het soms van zorgeloosheid, doch dan beoordeelt met het al seer opper vlakkig. Het A hoffelyk jegens alle tanden, doch het maakt onderscheid en heeft nooit zyn vrienden verloochend. Dezer dagen zal Paiys dat op grootsche wyze aantoonen.” Na hulde te hebben gebracht aan de Ver- eenigde Staten en de Scandinavische landen, door wier edelmoedige giften het heiligdom van Reims weer opgebouwd kon worden, dankte kardinaal Suhard alle kunstenaars, die hebben medegewerkt aan het herstel. Daarby werd een jeugdig^ Arabier gewond. Hy is onder politiebewaking naar het zieken huis gebracht, aangezien verscheidene getuigen verklaard hebben dat de gewonde zelf den bom geworpen had. Na den aanslag volgde een relletje tusschen Joden en Arabieren, waaraan door de politie een einde werd ge maakt. In Haifa werd een bom geworpen naar een Joodschen autobus, waarby vyf personen ernstig en drie licht gewond werden. De ordedienst i in de stad wordt verzorgd door mariniers van de Emerald en de Repulse. 's Avonds werd op 'n tweeden Jocdschen auto bus een bomaanslag gepleegd, waardoor zes tien personen gewond werden. Sommige ge wonden hadden ernstige kwetsuren. Voorts heeft rich een aantal gevallen voor gedaan waarin Arabieren Joden hebben ge- steenlngd. terwyi tijdens een botsing met een gewapende bende te Ramat Yochanan naby Haifa twee joodsche hulpagenten gewend zijn. In de Noordéiyke grensstreek hebben de mi litaire autoriteiten de dorpen naby Tegart doorzocht om de schuldigen aan een reeks sa botagedaden te vinden. Vierhonderd dorpelin gen, wier handen schrammen vertoonden, ont staan door aanraking van de prikkeldraadver sperring. welke telkens vernield werd, zyn ge ïnterneerd in een speciaal opgericht concen tratiekamp. DORTMUND, 9 Juli (DJ4BJ. Door het in storten van een mijngang zyn gisteravond zes mynwerkers bedolven. Ondanks de terstond be gonnen reddingswerkzaamheden konden zy niet meer levend te voorschyn gehaald wor den. Aangaande het conflict tusschen den tentoon- stelllngsraad voor bouwkunst en aanverwante vakken en de tentoonstelllngscommissie-New- York 1939 deelt men ons mede, dat de leden der aangesloten vereenlgingen rich met over tuiging achter den tentoonstelllngsraad scha ren. De- bekende kunstenaars Alma, Copier, Chr. de Moor, Sjollema en wydeveld hebben het aanvaarden van een opdracht geweigerd. Maar ook de kunstenaars Paul Citroen en Chris Lebeau, die geen lid dezer vereenlgingen zyn, gaven door een weigering hun instem ming met bet standpunt van den tentoonstel llngsraad te kennen. Van de vereenlging van Nederlandsche beel dende kunstenaren .De Brug” en van den bond van kunstenaars ter verdediging van de kultureele rechten „B- K- 'V. K.” ontving de raad schrifteiyke bewyzen van instemmRig. „Het monument, dat thans weer is opge richt, symboliseert het land, dat de kam pioen is van alle gezonde vrijheid en de borg van den wereldyrede. Frankrijk werd 3e boodschapper van de vrijheid, die de bron van den vrede is. Maar waarin zetelt die vrijheid? In het boven alles stellen van de menscheiyke persoóniykheid. De steenen der kathedraal roepen niet om wraak, doch zingen het Alleluja van bun op standing,” aldus besloot de kardinaal zyn toespraak. u d A w )r O s e t L 1 D l- G H n n t 1 n a a 1 t a t e I-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1