I Er wordt recht gesproken 3 DE WAARZEGSTER WIST HET DINSDAG 12 JULI 1938 CMy: „Concert In Tirol”. Alle dagen uur Diversen Onbezegelde vrede R. K. HARMONIE ST. CAECILIA Apothekersnachtdienst Roddel gestraft BURGERLIJKE STAND Gelikwideerd Aanbesteding Dierenbescherming Mislukte brandstichting Op naar Zwaag Proi van „De KroonechyP* MARKT NIEUWS Wie, wanneer en waar? OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Hinderwet De Van het strijdtooneel in het Verre Oosten. Japanse he soldaten trekken door ’n hevig omstreden en zoojuist door hen veroverd plaatsje in China Da verdachte was royaler dan de getuige Meer werkloozensteun te Bergen Bestuursvergadering van den Noorder- marktbond Ook het werkverschaffingsloon zal wordep verhoogd R. K. WEST-FRIESCHE DAMBOND Goedgekeurde poters moeten worden geveild Ir acht de i verg een «pro en t de 1 *ett< Inschrijvingen Handelsregister IN BERGENS OPENLUCHT- THEATER Tentoonstellingen Dat> leelyke gokken ook BB' „Amor in de pastorie A.S.V. VICTRIX s LUWS ^4 E <y A. 8. Stoot 1 1 1 ==aa—s ■de afvaardiging naar de persoon- inschappen van den Ned. R. K Zwervend aangetroffen in de S| zwart poesje met witte borst en Men kan zich vervoegen tusschen 6307.30 uur bij den heer C. Verwer, Inspecteur Dieren bescherming. Baanstraat. Alkmaar. irstraat een tte voeten. De Zondag- en nachtdienst aal in de week van 10 tot en met 18 Juli worden waargenomen door .Apotheek Wanna”, Rltsevoort 5. vuu: nen» nog «md ■oud van «at 1 lai ad oo Vd Ir le we i 1 I rijwielen. WIERINGERMEER: Hotel Smit, Brink 84, Blootdorp, café enz. ige^lljker Inkoop Dorpsstraat A 71, Voorts heeft de minister van Sociale Zaken zich bereid verklaard, het uurloon ha werkver schaffing te verhoogen en te brengen van 3» cent op 32 cent. N voa r «tai mai «es sect tan, een ded C Are en De slot nen In kam; nege: drag: Bche than Plaat 73ste it th mom Mate 1 kei Ar ter hei wx dig Oil wai E 1 I kei te voo ma om sati Maandagmiddag veiling een be- G dat op op I heid hfj was De van 1 »3 2*onder God geen gezag. J. Meester Wz. Nu Is het bepaald de Ned. R. K. dambond namen moest weten, datum van spelen nog Hjk Is er nog tijd een tiental partijen toonen, dat zijn ke gerechtvaardigd kamp voor lai definitief te. Otllo «et -81 da* i Heden is op de gemeente-secretarle ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer L. Volgers, alhier, tot het oprichten van een installatie voor het mengen en afleveren van tweetaktmengsel (benzine gemengd met smeerolie) met ondergrondsche tank vóór het perceel Laat nr. 26. West-Friesland te organlseeren, als tenslotte de spelers, die de hoogste plaats bereikt hebben, als zoodanig niet erkend worden? Noordermarktbond te wel het laagste van de veilingen uit deze omgeving. Dit maakt hem het afscheid nemen gemakkelijker. Voorzitter zelde, dat het eerst de bedoeling was gewetat, eerder afscheid te nemen, namelijk op de te houden vergadering over de aanbesteding van het parkeerterrein, doch door omstandig heden zijn de voorbereidingen daarvan niet aoo vlug verloopen als verwacht was. In antwoord op de vraag van den penning meester, wanneer de voorzitter nu aftreden zou, antwoordde de voorzitter, dat hij voornemens is af te treden als een nieuw bestuurslid voor hem in de plaats is gekomen en een nieuwe veillngleider benoemd. Hierover werden nog eenige besprekingen ge voerd, waarbij de heer Duijves zelde, het beter te vinden in de eind Juli te houden vergadering afscheid van de bestuursleden te nemen. De voor de nieuwe functionarissen voordtter en veillngleider) vast te stellen salarissen en de verdeeling der werkzaamheden tusschen deze functionarissen zullen in een comité-vergade- ring worden besproken. zullen betaal Voorzitter deelde mede, dat de seizoen-omzet aan de veiling in het seizoen 1937/1938 f 1370.23537 was, tegen 940378 in het sei zoen 1936/1937. Dit te wel een verbetering, doch men te er nog nietl In Juni is de omzet 97.81932 geweest tegen f 35.700,17 in Juni 1937. Aan de orde komt vergplgens het punt af scheid van de oude bestuursleden, die wegens liet bereiken van den 70-jarigen leeftijd zullen moeten heengaan, als gevolg van het op de algem. vergadering genomen besluit. De af tredenden zijn de heeren F. Meereboer en de voorzitter, de heer J. Ootjers. Voorzitter vond het. als mede-oprlchter niet gemakkelijk afscheid te nemen van zijn arbeid voor de instelling, die h(j mede heeft opge bouwd. Men kan echter op uitstekend geslaagd werk terugzien. De Noordermarktbond staat er zeer goed voor. Het veilingspercentage van den Wieco-stwdio (Koningstraat): Schilderijen en teekenlngen van M. Uitenbosch. Geopend van 9 tot en met 17 Juli van 26 uur. r.‘ straf met een proeftijd van twee jaar. Het von nis was conform. Geboren; Johannes Joseph, zoon van Johan nes Jbseph Praat en Oeertruida Anna Vendel; Jan. zoon van Jan rijtjes en Bregitta Burger; Jacobus, zoon van Hubertus Blbo en Petronella Zomerdijk; Pieter Hubertus, zoon van Johannes Leonard Klugt en Johanna Leonie Marie Ver meulen. Overleden: Josephus Kinkhouwers, gehuwd met Helena Pletemella Filius, oud 59 jaar. i Wijzigingen: ALKMAAR: Alb. Dik, Ged. Nieuwesloot 35, dames en heerenkapper; overgegaan aan S. J. A. Dik. C. M. Dulneveld, Luttlk Oudorp C 17. loge ment; overgegaan aan S. Dulneveld. N V. Alkmaarsche Overdekte Bad- en Zwem inrichting, bestuurswijziging. Bond van op Coöperatieven Grondslag wer kende Zuivelfabrieken in Noordholland, Kerk plein 13, bestuurswijziging. O. Eeken, Oudegracht 229, slagerij; overge gaan aan J. G. Eeken. BERGEN: Coöp. Leenbank W.A., Dorpsstraat 13, bestuurswijziging. EGMOND BINNEN? De Coöp. Zuivelfabriek „Brederode”, Hoeverweg 483, bestuurswijziging. OUDE NIEDORP: j. Ursem, Zijdewind 222, Melkrijder en brandstoffenhandelovergegaan aan P. J. Raatgers. 8CHOORL: O. Koel 8c Zoon, Damweg E 19. timmerlieden en aannemeers; rechtsvorm ge wijzigd. WIERINGERMEER: Coöp. Boerenleenbank te Wieringenneer W.A., Brugstraat 42, bestuurs wijziging. ZUID6CHARWQUDE Vereenlging „De Lange bestuurswijziging. Openlwehttheater Bergen: Woensdag: „Anew in de pastorie", door de Ver. Haagsche Spelen. Aanvang 8.30 uur. Nieuwe zaken: ALKMAARUitgeverij en Publiclteitsonder- nemlng Arti, Geestersingel 20, uitgeverij enz. ANNA PAULOWNA: N. A. A. Hujjg (Comm.' Venn.), Koningsweg 7, handel in bloembollen DEN HELDER: Technische Oliehandel ,jo- bollne”, Middenweg 144, ollebedrfjf. STAD! In de Vrijdagavond te houden vergadering van den gemeenteraad van Bergen zal worden behandeld een voorstel van B. en W. tot vast stelling van hoogere steunnormen voor de werkloose arbeiders in deze gemeente, door in voering tarief 8e klasse, en tot verhooging van het uurloon in werkverschaffing tot 32 cent, een en ander met ingang van de eerstvolgende week na ontvangst der beschikking van Ged. Staten van Noordholland, waarbij de goedkeu ring op de daarvoor vereischte wijziging der begrooting voor 1938 is verkregen. Aan de toelichting, welke B. en W. bij hun voorstel geven, ontleenen w» het volgende: De pogingen welke B. en W. in het werk gesteld hebben ter verkrijging van een ver hooging van de steunnormen en van het uur loon in werkverschaffing, hebben tot resultaat gehad, dat door den minister van Sociale Zaken, Bergen gerangschikt is in de 6e klasse der tarieven voor steunverleening. Volgens dit tarief zal de steun, vergeleken bjj het thans geldende tarief (7e klasse) verhoogd worden met 50 cent per week, benevens 25 cent per week pér gezinslid boven de 2 personen. De overgangstoelage blijft gehandhaafd; de onge organiseerden moeten uiteindelijk ten minste 50 cent per week minder aan steun ontvangen dan zij zouden kunnen krijgen, indien zij als dubbel-ultgetrokkenen werden gesteund. De minister vestigt de aandacht erop, dat tot verstrekking van hoogere ultkeeringen niet mag worden overgegaan, alvorens het gemeen tebestuur zich ervan heeft vergewist, dat de kosten daarvan volledig uit de op de begrooting uitgetrokken gelden voor steunverleening en werkverschaffing kunnen worden betaald, zonder dat er aanleiding ontstaat voor de vrees, dat het totaal der op de begrooting voor steun verleening en werkverschaffing uttgetrokken gelden voor de tx^ioeften, van het geheele jaar ontoereikend te geworden Zoo voor deze vrees wel aahWImnè béètadt; tdf'de góédteuring van Ged. Staten moeten zijn verkregen op het be- sluic^ waarbij de betrokken begrootingsposten worden verhoogd. Bpeculeerend op de goklust van den Neder lander had de werklooze Amsterdamsche meu belmaker H. een hazardspelletje bedacht, dat bestond uit een draaiende schijf met genum merde vakjes, waarop men met een speertje moest werpen. Trof men het goede vakje, dan kreeg men zeven keer den Inzet terug, in het andere geval was men zijn geld kwijt. In ver schillende plaatsen was hij daarmee al bezig geweest, totdat de man in HU. Waard wera betrapt en aan zijn broodwinning een eind zag gemaakt. De meubelmaker was erg vriéndelijk en gedwee tegenover den pofftlerechter. die hem ook heelemaal niet kwaad aankeek. Ver dachte zei. dat hU in Utrecht wel met zijn draaischijf mocht werken, maar de Officier t vertelde, dat het nergens mocht en dat men Ir. L Utrecht er misschien alleen maar de hand niet B aan hield. Verdachte was al eerder voor een Ier ge lijk feit veroordeeld en wanneer hij er De Noordermarktbond in het vergaderlokaal v stuursvergadering. 6 Medegedeeld werd, dat de gewone jaarlijksche aflossing te geschied, er is 13000.— afgelost. Van de Ned. Groenten- en Frultcentrale was bericht ontvangen over de nieuwe maatregelen t.a.v. de ophoudprijzen en dé vergoedingsprUzen der aardappelen. De maat is met ingang van heden veranderd. Deze is voor bonken boven 50 mM.; grooten 36—55 mM.; drielingen 28—38 mM.; kriel daar beneden, alles vierkante maat. Deze nieuwe maat geldt voor Eerstelingen en Eigenheimers. De L.T.B.-afgevaardigde van de afd. Langen- dijk vond het zeer jammer, dat de maat ver groot is. Men krijgt daardoor veel meer drie lingen. Als ze doordraaien kan dit zeer veel schade geven voor de tuinders. De voorzitter merkte op, dat men alles beeft geprobeerd de vergrooting van de maat tegen te gaan, doch dit is niet mogen gelukken. De actie, door den L.T.B. Langendjjk voor gesteld, om alsnog verandering aangebracht te krijgen, zal, volgens den voorzitter, niet kun nen helpen. De afgevaardigde van de Eendracht te Oud- karspel zeide, dat de Centrale van oordeel te, dat de aardappelen volgroeid zijn. Metf houdt geen rekening met de verschillende omstandig heden. Deze gang van zaken wordt zeer betreurd. Met de belangen van deh tuinbouw wordt niet voldoende rekening gehouden. Aan de orde kwam vervolgens de uitbreiding van het parkeerterrein voor auto’s, waarvoor de heer Oosterlee, de gemeente-opelchter, ter vergadering aanwezig was om Inlichtingen te verstrekken. De bestaande plannen werden toe gelicht. Het eerste en duurste plan was, oen houten fundeering en onderschoeilng te maken met een betonnen bovenschoellng. Het tweede plan was met betonplaten voor de schoeilng. Dit laatste plan zou wel iets goedRooper zijn, doch het eerste plan zal volgens den opzichter 30 pet. sterker zijn dan het tweede. Het te de bedoeling, dat t geheele terrein bestraat wordt met klinkerkelen. In antwoord op een vraag werd medegedeeld, dat het werk in massa zal worden aanbesteed. Ingeschreven kan worden door de aannemers uit het rayon van den Noordermarktbond. Den heer Oosterlee werd opdracht gegeven een aanbesteding te houden volgens het eerste plan, dus het duurste. De fa. Kramer, die de dakbedekking voor de overkapping heeft geleverd, aal de noodlge her stellingen aan de dakbedekking verrichten te- gen een billijke vergoeding. De verrotte planken iter door den N.M.B. moeten worden Het zaakje tegen broer en zus K. uit Zwaag, die uit armoede hadden geknoeid met de gas meter. waardoor de Hoornsche gasfabriek een schade leed van ruim vier gulden, werd even eens geliquideerd. Omtrent het onderzoek, dat de meteropnemer 8. naar andere tot knoeien aanleiding gevende meters te Zwaag moest in stellen. werd niets medegedeeld, maar wel werd de raad gegeven, de meters voortaan te verzegelen. De belde jongelieden, die tenslotte niet ten bate van zich zelf hadden geknoeid, werden, nadat gebleken was, dat aan de gasfabriek de schade was vergoed, met 1 maand voorwaarde- UJke gevangenisstraf naar huis gestuurd. De Officier had tegen ieder van -hen een tientje boete geötecht, maar dat konden se niet be talen Ook de Helderache dienstbode, Maria B„ die veertien dagen geleden terecht had gestaan we gens kleine diefstallen ten nadeele van haar mevrouw en wier zaak toen ook was aangehou den, zag het eind van haar ergste leed naderen Meneer Wlggers had voor het meisje, dat door, verschillende omstandigheden een verkeerden koers was gegaan, een plaats gevonden in een inrichting, waar ze direct kon worden opge nomen en welke onder leiding van het Leger des Hells staat. Overeenkomstig den clsch ver oordeelde de rechter haar tot 4 maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voor waarden, waarvan de voornaamste was dat ze hoogstens een half jaar naar het tehuis te Voome zal moeten. Wijl ze gedetineerd was. werd se meteen in vrijheid gesteld. Een schilder uit Breezand had zich kwaad gemaakt op zijn buurvrouw en bij haar een bloemen bak door de ruiten gegooid. Een sim pel feit, maar dat genoeg was om den ge wapen den vrede tusschen de belde buren tot een vol ledig oorlogsoffensief te doen overgaan. De buurvrouw klaagde den schilder aan. die tegen over den politierechter geen poging feed zijn daad te ontkennen. Alleen: hij verontschuldig de haar. De buurvrouw had hem tot het bloem- bakken-bombardement verlokt. Nu wordt dat wel meer gezegd, maar dezen Keer was dat vol komen waar, ook volgens dan politierechter, want de buurvrouw, die met rood-opgeblazen gezicht voor den rechter als getuige verscheen, zei zelf, dat ze, toen de schilder tusschen haar en zijn erf een schutting timmerde, tot laatst genoemde had gezegd: „Mooi zoo, nu kunnen we elkaar tenminste niet meer zien." Boven dien verdacht ze den schilder er van. haar geld kistje te hebben gestolen, want een waarzeg ster. die de portemonmnaie van getuige heur gestorven zuster had vastgehouden (het geld kistje was een erfenis van die zuster), had dat gezegd, en wie twijfelt aan de woorden van een waarzegster? De schilder beweerde nog, f 18.000. f 55.173; W Houter, Zaandam f 51300; v. t Hek en A. Btroet. Hoorn f 17.203. f 15371, f 17.427, f 52380: Joh. Schutte. Zsmndam. -f 50.800 We herinneren onze lezers nog even aan de opvoering van het aardige blijspel: .Amor in de Pastorie" van Jac. Ballings, dat morgenavond Nasehrift: In verband met bovenstaand protest komen de kenmerken van ontevreden heid over het niet tijdig laten spelen van het kampioenschap van West-Friesland voor 1938 aan het licht. In April JL kon het kampioen schap, naar het scheen, niet doorgaan, omdat er wel een twintigtal le klasse-spelera, waar onder 10 van de sterkste spelers aanwezig wa ren, maar geen 40 le klasse-spelers. zooals de beraming was. Als men nu nagaat, dat van deze 40 spelers een 30-tal toch al bjj voorbaat ksmsloos waren, en een minder aantal deelne mers door het vergevorderde seizoen juist zeer gewenscht was, dkn is het werkelijk hoogst raadselachtig waarom het kampioenschap in April niet is doorgegaan. Men wilde het ver schuiven naar September, maar de verzekering kan al wel gegeven worden, dat. als men we derom met een zoo groot aantal deelnemers wenscht uit te komen, wavvan minstens 80 pet kansloos te, er dan nog minder van komt, en dat men dan nog wel weer enkele maanden aan het uitstellen kan gaan. Met September te het een geschikte tijd om de noodlge voorbe reidingen te gaan maken voor het kampioen schap 1939. Laat men vooral niet later dan be gin December van dit jaar met de wedstrijden om het kampioenschap voor 1939 aanvangen. Dan wordt tevens de gelegenheid geboden, dat een zoo groot mogelijk aantal le klasse-spelers hieraan deelnemen, iets wat voor de propaganda van den bond wel gewenscht en tevens nuttig is. Intusschen, met een beetje goeden wil kan het kampioenschap 1938 nog voor Augustus vw- speeld worden. Dan wordt in ieder geval *Be ontevredenheid weggenomen, en kan er geen sprake meer zijn van willekeur of meestbegun- stiglng. door de Vereenlgde Haagsche Spelers onder lei ding aan Pierre Balledux in het Openlucht Theater te Bergen wordt opgevoerd. Bjj slecht weer geschiedt de opvoering in’ het Paviljoen van Duinvermaak, maar we hope», dat het weer zich eindelijk eens een beetje goed gaat houden, want het Openlucbt-Theater Bergens Trots moet toch eens gebruikt worden! Aangaande, lijke kam^jft Dambond te door den R. K. Dambond KroonschijF’ te Hoorn een protest ingediend, omdat een van zijn leden, die volgens het ladtst gespeelde kampioenschap van West- Friesland, hiervoor rechtens volgorde in aan merking zou komen, gepasseerd wordt, en door een willekeurig gekozen speler nJ. Jn. Meester Wz.. vervangen wordt, een speler, die drie jaar geleden het kampioenschap heeft behaald. De laatste jaren werd Meester door een speler uit zijn afdeellng geklopt En deze laatste speler werd met het laatste kampioenschap op zijn beurt geklopt door Groenveld en dat Groenveld nu een speler, dien hij in 1937 feitelijk twee trap pen achter zich heeft gelaten, in spelsterkte iets boven zich gaat stellen, kan nu juist niet zoo zeer als sportiviteit, maar meer (al licht door te groote bescheidenheid) als een ge-t mis aan eigenwaarde worden aangemerkt Dat eert speler 'n anderen speler als plaatsvervanger aanstelt, te niet goed, en dat het bestuur hier mede accoord gaat, te nog minder goed, daar het dan een kwestie van meestbegunstiging wordt, iets wat in een organisatie niet mag voorkomen. De reglementen dienen te worden nageleefd. Wat heeft het anders voor zin jaar lijks een wedstrijd om bet kampioenschap van1 Bovengenoemde vereenlging hield een lange afstand-rit over 1» KM. voor de A.-klasse, 90 K.M. voor de B.-klasse, 15 K M. voor de Junlo- eopvaUend was dat in deze rit zeer velen met lekke banden te kampen hadden, terwijl de weg óver het geheel zeer goed was. Uitlooppogingen werden ondernomen, doen niet één lukte. Al heel gauw moesten 4 renners den strijd staken wegens bandenpech. zoo^at in de A.-klasse nog 7 renners den strijd voefrtset- ten. Het was D. Veld, die in de laatste ronden zich losrukte en zijn voorsprong vergrootte. De anderen probeerden alles om den vluchteling te achterhalen, maar het w«s te vergeefsch. 3. H. de Roojj, 3. W. Visser, 4. Jan de Bood, 5. W. de Zeeuw. B.-klasse 90 KM. 1. Jan Nlerop, 3. R. Hlem- stra, 3. H. Blok. In deze klasse moesten 7 ren ners den strijd wegens bandenpech staken. Junioren 15 KM. 1. Jan Hennlnk. 3. C. Btroombergen, 3. Joop Hennlnk, 4. De Groot. dat f Mei de van plaats en bekend te. Moge- ïeg voor Meester om in loeiden spelers aan te door het bondsbestuur zoodat bij den officieelen impioen zijn afvaardiging De Alkmaarsche politierechter, mr. Ledeboer, ham, van zijn vacantle terug zijnde. Maandag weer de honneurs op den Geestersingel waar Zijn edelachtbare kreeg eerst een drietal oude saakjes te behandelen, waarvan een den Wie- ringer grondwerker Izaak v. R. betref, die in een brief aan den opzichter L. allerlei beschul digingen had geuit tegen den kantonnler P. Om den grondwerker alle recht te laten weder varen. was de zaak 'indertijd aangehouden, teneinde te onderzoeken, in hoeverre de be- schuldigingen juist waren. Dat onderzoek had uitgemaakt, dat den kantonnler niets met recht verweten kon worden en het verhoo.' van de getuigen, ook van de getuigen A déchar ge, leverde niets op, wat ten nadeele van den belecdlgden kantonnler kon worden uitgelegd. Toch hield de van smaad beschuldigde grond werker v. R. vol. dat het waar was wat hjj in den brief aan den opzichter had geschreven en hij bleek aoo weinig voor rede vatbaar te «Dn, dat zelfs mr. Ledeboer moest zeggen: alle redenatie met jou te doelloos, je hebt hersens als van een gebraden kip. De Officier meende, dat het voldoende was verdachte slechts smaadschrift ten laste te leggen, inplaats van laster, waar nog zwaarder straf op staat. De bedoeling van verdachte was klaarblijkelijk wraak te nemen op den kan tonnler, die verdachtes ontslag zou hebben be werkstelligd. De wraakneming is niet gelukt en dat was maar goed ook; verdachte deed beter eens goed naar zich zelf te kijken, want aan hem viel heel wat te verbeteren. Wijl verdach te arm was en bovendien geen greintje schuld besef toonde, vorderde spr. 1 maand gevan genisstraf. Verdachte tot den rechter: Dat kan toch niet edelachtbare, ik ben toch onschuldig, ter wijl die man (de kantonnler P.) zoo doodschul dig te? Over deze opmerking werd de politie rechter nogal boos en hij trachtte den ver dachte aan het verstand te brengen, dat hij nu maar eens op moest houden met zjjn las terpraatjes, waar niets van aan was. Het was tegen doovemansooren gesproken, de man mopperde maar door, zoodat tenslotte een strenge waarschuwing noodlg was om hem minstens te doen zwijgen, terwijl het vonnis werd uitgesproken. Dat gas: een week in het gevang Op Zondag 17 Juli as. zal voor de levende en overleden leden van den R. K. West Frie- schen Dambond in de 8t. Martinuskerk te Zwaag door den bondsadviseur een H. Mis worden opgedragen om 10 uur (nieuwe tijd). Daar dit jaarlijks placht te geschieden, te op de algemeene vergadering te Blokker het verzoek gedaan om deze in 't vervolg in de zomermaanden te laten lezen. Het bondsbe stuur zag gaarne, dat alle dammers, aangeslo ten bij den R. K. West Frieschen Dambond thans door bijwoning van de H. Mis blijk zul len geven, deze verschuiving te waardeeren. Inderdaad bestaat de vrees, dat het totaal der op de begrooting voor steunverleening en werkverschaffing uitgetrokken gelden voor 1938 ontoereikend zal ztfh, wanneer tot verhoogi’^j van steun en loon zal worden overgegaan. Tot verhooging van steun en uurloon mag niet worden overgegaan, alvorens het raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1938 door Ged. Staten te goedgekeurd. Voor werkverschaffing zal f 6.600 meer noo- dig zfjn dan was geraamd, maar doordat door bijzondere omstandigheden van het voor steun uitgetrokken bedrag f 3600 over zal blijven, zal het vootstel in totaal f 3000 kosten, welk bedrag men op f 42 na uit het Werkloosheids- subsldiefonds als gewone bijdrage hoopt te ontvangen. Voorgesteld wordt de gemeentebegrootlng dienovereenkomstig te wijzigen. De rechter: dat niet in uw eigen belang. Verdachte: Is er dan voor mij geen recht? De rechter: Er is recht voor een leder. De getuigende buurvrouw zei nog, dat ze nu blij was, dat de schutting er stond, dat ruimde tenminste mooi op. Deze opmerking viel ech ter bij den rechter niet in goede aarde, wat hij I duidelijk Uet blijken. De Officier vroeg f 10 of vijf dagen voor den schilder, die op zijn beurt weer zei, dat hij eigenlijk geen straf moest hebben. De rechter: Wil je soms een pluimpje? Verdachte: Nee, dat hoeft niet. Het vonnis was conform. Verdachte vroeg, of de buurvrouw nu ook op zou houden met haar praatjes over den dief stal van het geldkistje. De rechter begon te lachen en zet, dat hij wel eens zou probeeren vrede tusschen beide te stichten. Hij riep de buurvrouw voor zich en vroeg haar, of ze voortaan niet meer wilde denken, dat de schil der haar geldkistje had gestolen. De buurvrouw kon voor nog achteruit en zei, dat ze het niet meer zou denken. De schilder was tevre den, maar de rechter, die altijd graag zeker heid heeft en alles heelemaal goed wil hebben, vond dat niet genoeg en zei: Geef mekaar dan de hand en leef als goede buren verder. De schilder stak met een breed gebaar zijn buurvrouw de hand toe, maar die bleek op ge- - - spannen voet met de liefde te staan en koppig’ S’ Nler°P- Grootesloot 183, handel in van aard te wezen. Met een ruk draalde se zich om en bleef stokstijf met haar rug naar den schilder staan. Ondanks het minder mooie van het geval konden zelfs de heeren in toga het lachen niet laten, toen ze deze manifestatie van onwil zagen. Mr. Ledeboer trachtte nog met vriendelijke woorden en een heel Vertoog over de dapperheid van den mensch, die zich zelf overwint, de booze buurvrouw tot zachtere gevoelens te bewegen, maar vergeefs. Het bleef zooals het was en zonder zich om te draaien verdween de buurvrouw. De schutting zal voorloopig nog wel reden van bestaan hebben. De afgevaardigde van de Tuinbouwver. De Eendracht te Oudkarspel stelde voor, de ge legenheid open te stellen, dat goedgekeurde pootaardappelen kunnen worden geveild, aan gezien er al tuindgrs zijn, die hun aardappelen uit de hand verkoopen. Kan het niet als ver. leden jaar, dat een paar dagen per week poot- aardappels worden geveild? Eenren ander zou spr. willen regelen in overleg met de zuster- velllngen. r De afgevaardigde van de afd. Langendijk van den L.T.B. was er voor, doch zou wel willen weten, wat er tegen was als de tuinders on der elkaar poters uit de hand verkochten. Ook de afgevaardigde van den L.T.B. Heerhugowaard vroeg de bezwaren tegen het uit de hand ver koopen van goedgekeurde poters aan menschen uit >4* Btreek, te willen, mededeelen. Het la toch een tuindersbelang, dat de tuinders daar goed pootgoed krijgen. De voorzitter acht het t beste, om de men schen, die belangstelling hebben voor iemands poters, op de hoogte te stellen met den dag, waarop deze zullen worden geveild. Men moet nu eenmaal veilen, dat te besloten. Ze nu uit de hand te verkoopen te onjuist. Een der afgevaardigden deelde mede, dat zijn afdeellng een aanvraag had gekregen voor de levering van acht wagons poters. Wat moet men nu doen? De voorzitter merkte op, dat besloten te de poters alle te vellen. Dus moet dit besluit wor den gehandhaafd. In de hierna gevoerde besprekingen kwam tot uiting, welke last de tulnbouwaardappete ondervinden van de landbouw-aardappelen. Het is wel noodlg, dat daarvoor ook een regeling wordt getroffen. De heer Andr. Dekker wees er op, dat het heel wat anders te of men groenten veilt of pootaardappelen. De poters zijn zaaizaad. Er loopen nu al weer kooplui rond, die trachten de menschen over te halen. Spr. te voor en bloc veilen. De afgevaardigoe van Heerhugowaard had hiertegen bezwaren, aangezien de menschen nooit de goede aardappelen uit het bloc kun- I nen zoeken. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat dit jaar niet en bloc wordt geveild. Men veilt allemaal persoonlijk, zoodat er gekocht kan worden van degenen van wien met het liefst heeft. Ter sprake werd nog gebracht de verkoopver- eeniging te Oudkarspel, welke de Eendracht ook voor de andere gemeenten aanbeval. De voorzitter vond echter, dat dit niet juist was, aangezien deze aardappelen, van_ leden van den NMJB., oék moeten worden geveild. I De afgevaardigde van Oudkarspel deelde nog mede, dat men wel aardappelen vooruit ver koopt, doch dat deze later op de veiling wor den gekocht. De afgevaardigde van den L.TBi. Langendijk merkte op, dat Oudkarspel onder den 'prijs door ging, hetgeen de afgevaardigde van De Eendracht ontkende. Men heeft na 1 Juli de prijken verhoogd. Breedvoerig werd nog over deze zaak van gedachten gewisseld, waarbij werd afgekeurd, dat uit de hand werd verkocht. Wanneer be stuursleden van den N MB. zich daartoe leen- I den, behoorden zij eerst te bedanken als lid van dit bestuur, meende de voorzitter. Ten slotte sprak de voorzitter zijn vertrou wen uit in de bestuursleden, dat ztf zich aan de genomen besluiten zullen houden. Een voorstel van den L.T.B. afd. Langendijk* I om den onderhandschen verkoop van tuinder aan tuinder uit te breiden tot den geheelen kop van Noordholland. werd niet voor inwUli- I ging vatbaar verklaard. Daarna sluiting. Maandagmiddag werden ten -Stadhulze de volgende werken opnieuw aanbesteed: Perceel I: Maken vaste brug over verblndingsgracht bjj Hellooérdijk; Perceel II: Vernieuwen' Pier- sonbrug; Perceel III: Doortrekken verbindings- gracht, omleggen tochtsloot en maken tijdelijke brug in den polder Overdie en Achtermeer; IV. De drie werken in massa. Ingekomen waren 12 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: (De bedragen geven respectieve lijk aan: Perceel L Perceel II, Perceel III en bedrag in massa). J. H. Schuit, Alkmaar, f 18.500, f 17.100, f 16.900; f 52.000; Pranger en Roeien, Edam f 17.000, f 16.980, f 15.700, f 50.000; R. Éolman en Zn., Alkmaar f 16.700. f 13.300, f 15.700, f 45.600 8. de Vries, Zaandam f 52.500; J. Hul- berts, Alkmaar, f 43300; J. de Moei en Hennes. Alkmaar III f 14.878; Timmer en Aafjes, As sendelft f 16.533. f 15992, f 15300, f 48925; J. J. de Groot, Oudorp III f 18330; D. de Jong en W. Borst, Bergen-Bakkum f 18972, f 18300, dat zi/n buur vrouw een ieder vertelde, dat hij een dief was, maar de burgemeester wilde er niet aan een vervolging van de buurvrouw te bevorderen. Misschien wil de burgemeester mee door ging, zou het wel een gevangenisstraf voor hem kunnen worden. Spr. vroeg nu f 30 boete of 15 dagen en verbeurdverklaring van het gok-instrument. De politierechter deed er vüf gulden en vijf dagen af. WARMENHUIZEN, 11 Juli- Aardappelen. Schotache Muizen 5—630, groote 4.40—4.80, drielingen 4.80—530, kllene 3—2.80, Blauwe Eigenheimers e730. Drielingen 3 70. 38 aan voerders. Handel vlug. WARMENHUIZEN, 12 JulL Uien: Zilvernep 590—7, drielingen 3.00. Aardappelen: 8'™*' sche Muizen 430—630, groote 4—430, drielin gen 430—530, kleine 2—2.60, blauwe eigenB. 7.107.80. 122 aanvoerders. Handel matig- HB4 (Zuider-Kom). 11 Juli. Bloemkote I 730 —1130. U 530—730, UI 430—5.80 per 100 stuk»- Spinazie 1030—1130 per 100 kg. Wortelen I 730. II 4.60 per 100 boe, Sjalotten 430 per 100 boa Gew. Uien 530—5.60 per 100 boe. Peulen 25 cent per kg. Doperwten 1030 per 100 kg. Tuinbonen 530 per 100 kg. Slaboonen met draad 29—32 oen Idem zonder draad 27—39 cent per kg StamsnU boonen I 34 cent, n 14 cent per kg. Komkommeg 2.60 per 10C kg. Frambozen I 4951. H 31—w cent per kg. Aardbeien I 1925. n 12—l7 per kg. Prdeflcbeeeen 19—25 cent. Tiuabeteen 19 cent, gewoon rood 1315 cent. Witte uo»*™ 15 cent per kg. Perziken 2.40—7.70 per 100 etuke. DruivenFrankenthaler 4951 cent per kg. Roode kool-veiling Aanvoer 26925 kg. 130 3 per 100 kg .ut* Aardappélvelllng. Schotache aardappelen 4.90—5.90.. middelbaar 5.30—690. kleine kriel 1.40—230 per 100 kg. Ninetyfold Blauwe Eigenheimers grof 5 10—5.60, mlddeioa»* 6.80—730/idem kleine 430—6.80 per 100 kg. A. 8 uit Anna Paulowna heeft een zoon, die minder goed oppast en daardoor veel geld kost Vader kwam tenslotte daardoor zoo in he* nauw te zitten, dat hjj teneinde raad in een oude kast op zolder brand stichtte en naar den veldwachter liep om te vertellen, dat er bjj hem brand, was ontstaan en dat een pakje bank biljetten was verbrand. De veldwachter onder zocht de zaak, maar kwam al spoedig tot de wetenschap, dat de brand opzettelijk door 8. was gesticht en dat er nooit ander geld dan twee doodgewone rijksdaalders in de oude kast had gelegen. Het was 8. dus te doen geweest, om op slinksche manier van de verzekerings maatschappij geld los te krijgen. 8. stond daar voor nu terecht en bekende openhartig zijn daad. De Officier had een beetje medelijden met den tot wanhoop gedreven vader en vroeg slechts 2 maanden voorwaardelijke gevangente- B1 ijken» de advertentie in cjit blad heeft bo vengenoemde Harmonie grootsche plannen. Het groote succes, behaald te Aalsmeer, te oorzaak dat het corps, wil zü in zich in de toe komst handhaven, een ledenaantal moet heb ben van minstens 50. Genoemd aantal moet voor een plaats als Alkmaar toch zeer gemakkelijk te bereiken zijn. Het bestuur heeft een ruwe schatting gemaakt onder degenen, die als oud- muzlkant rondloopen en zouden dezen zich weer willen aansluiten, dan zou het corps geen 50, maar wel 70 leden groot worden. Velen loopen er nog rond, zeer goéde krach ten, helaas ook nog, die lid zijn van een neu traal corps. Zij alten zouden ons zeer goed kunnen helpen en steunen. Bovendien heeft genoemde Harmonie een goede muziekschool, die onder bekwame leiding, in staat te goede muzikanten voor de toekomst op te kweeken. Het is dan ook hierom dat het bestuur een dringend beroep doet op allen, die er aan wil len medewerken het eenige katholieke corps wat wfj bezitten, te helpen, hetzij door zich op te geven als werkend lid. of als leerling van de muziekschool. St. Caecllia heeft bewezen plaatselijk aan het hoofd te staan, en is op nationaal gebied een corps geakirden dat zich kan en moet meten met de beste corpsen van Nederland. Wij moeten op de straat, bij onze Katholieke Itanddagen, schoolfeesten en processies nóg grooter in getal uitkomen. Dit is alleen tnoge- HJk als algemeen gehoor wordt gegeven aan wat wij hierboven vroegen. Al geruimen tijd geleden moest aan het secretariaat van den Ned. R. K. Dambond be kend gemaakt worden, welke twee spelers van onzen bond voor het persoonlijk kampioenschap in aanmerking kwamen. Deze opgaaf was, hoewél dit voorjaar geen strijd om den titel heeft plaats gehad, voor ons niet aoo moeilijk, daar de kampioen en nummer twee van *t voorgaand jaar zeker weer als ernstige candidaten in aanmerking zouden komen, zoodat dezen werden aangezocht om voor onzen bond uit te komen. De kam pioen Groenveld stond zijn plaats af aan Jn. Meester Wz., daar deze volgens Groenveld meer kans op succes zou maken. Doch deze spor tieve daad schijnt eenige minder sterke dam mers niet geheel te bevredigen, en zelfs meenen V-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10