vereenigde katholieke PERS ONS BLAD Plan tot terugtrekking der vrijwilligers gepubliceerd Een kruisverhoor van Geen Olympische Spelen te Tokio? Chamberlain Japan lijdt zwaar onder den oorlog ll a Het nieuws van heden DE EVACUAT1E-HA VENS AANGEWEZEN DE KATHOLIEKE KERK IN DUITSCHLAND DE BAROMETER De conferentie te Evian Hughes over den Oceaan 60 kolonisten gedood? JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 00K SPOORFONDS Xt rTACK 3 DIJJERS DINSDAG 12 JULI 1938 Over het accoord van Rome nog Het Donau-sjtatuut Wit-Russen willen naar hun land terug feest in Marlborqugh. Bekende EngeUche ruiters hielden een race op ezeltjes «.A Niéuw offensief van de Duitsche pers Grammens staakt zijn actie Aanval op Joodsche kolonie bij Toelkarem De Britsche premier antwoordt echter voorzichtig, of zwygf Tegenwerking van de godloo zenactie Russische geestelijken gestraft wegens samenspanning tegen den staat DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Bulgarije lijdt onder de hitte Reeds IS personen om het leven gekomen Beschuldigingen tegen de Tsjecho- Slowaaksche regeering Vorming van een permanent bureau de voornaamste zorg 2000 vrijwilligers per dag by gelyk aantal aan beide zyden ofwel evenredige evacuatie met 1000 aan de zwakste zyde by ongelyk aantal mayonnaise fhSALADESAIB Organisatie in ander land zeer goed mogelyk Minister van Financiën klaagt over acht et uitgang van den Japanschen export Thans wacht men op Burgos en Barcelona EEN EN. DERTIGSTE JAARGANG No. 237 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 Cl. p. regel; Ingezonden Mededeelinge» 40 ct o. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCT* Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onto Administratie verstrekt HOTEL - CAFE - RESTAURANT De „Osservatore” bespreekt een document, afkomstig van Mgr. Groeber New YorkParijs in den record tijd van 16 uur 35 min. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD I ‘I Juli naar lerto •t. I 10 Jun Het Britsche plan tot terugtrekking der deren. De de confessloneelen vereeniglngen MAGER MEM Mr. Wendelaar treedt *f als voorzitter TM de Liberale Staatsparty. oldvik tubbe. De Engelsche legermacht in Palestina wordt versterkt. De aankomst van een afdeeling in Tel Aviv Kantoorbediende te Tilburg van SCO» beroofd. O Zes gewonden b(j sutobotsing op den weg Arn hemEde. urat. Hbo Er zullen 2000 vrijwilligers per dag geëva cueerd worden, wanneer in de beide deelen van Spanje gelijke aantallen vrijwilligers zijn. Wanneer het aantal ongelijk is, zal de partij met het kleinste aantal dagelijks 1000 vrijwilligers uitleveren, en de party met het grootste aantal vrijwilligers een aantal, dat verhoudingsgewijze grooter is. De insche ping van de eerste groepen vrijwilligers moet beginnen op den Sisten dag' na de aanvaar ding door de internationale commissie van de resolutie betreffende het terugtrekkings- plan, en de evacuatie moet voltooid zijn 100 dagen nadien. EVIAN, 12 Juli Havas). De oprichting van een permanent bureau voor de vluchte lingen vormt nog steeds de voornaamste zorg van de gedelegeerden in het inter- gouvernementeele comité te Evian. De bewering, dat de regeering politieke volmachten zou vragen is volstrekt onjuist; de regeering denkt daar niet aan. het In In verband met het bovenstaand bericht uit Tokio hebben wij ons gewend tot den president van het Nederlandsch Olympisch Comité, mr. A. baron Schlmmelpenninck van der Oye, die ons mededeelde, dat mocht Japan inderdaad van de organisatie der spelen afstand doen, het nog zeer goed mogelijk is de spelen in een ander land te houden. Japan is ernstig van plan van de organi satie der Olympische Spelen in 1940 te Tokio af te zien, en het Internationaal Olympisch Comité te adviseeren aan een ander land de organisatie toe te vertrouwen. Tegelijkertijd zou Japan dan zijn candidatuur stellen voor de Olympische Spelen van 1944. Stand op Dinsdag 19 aar van.: TM* a Vorige stand: «74 Te Dnepropetrowsk (Jekaterlnoslaw) werden volgens berichten in de Russische pers deze maand processen gevoerd tegen drie Oekraïnl- sche geestelijken, genaamd Maklimowitsch, Ste panenko en Schkrebenko. De staatsaanklacht legde hun ten laste, dat door hun tegenwerking de godlooaenactle in het gebied waar zij wo nen niet het resultaat had, dat men er van hoopte, en dat zij dus samenspanners tegen den staat waren. Het proces werd begeleid door volksmeetings, waarin de doodstraf over deze „saboteurs" geëlscht werd. Meening der Eerste Kamer over hetgeen regeering doet ten aanzien van de luchtbe- sehetutlag. een petitie tot Moskou gericht, waarin zy ver zoeken naar Rusland te nwgen terugkeeren Deze Russen, die vroeger Chlneesche passen kregen, bezitten geen nationallteitspapleren, nu dc Japanners de stad bezet hebben, en kunnen Sjanghai dus niet verlaten. In de petitie, die door bemiddeling van het Sovjet-consulaat naar Moskou is gezonden, vra gen de Wlt-Russen een‘stuk land, opdat zij kunnen bijdragen tot de welvaart van de Sovjet unie. Nog 35 dagen zijn toegestaan voor de eva cuatie van zieken, gewonden, krijgsgevangenen en vrouwen, Han- ■dam. t. \rnrt. Hm. Port .^LONDEN, 11 Juli. (Reuter). Het Britache pian betreffende de terugtrekking der tml- tenlandsche vrijwilligers uit Spanje, te he denavond in den vorm van een witboek uit gekomen. Reuter is van meening, dat in verband met de omvangrijkheid en ingewikkeldheid van dit plan, het wel een maand zou kun nen duren voor de antwoorden der beide Spaansche partijen verwacht kunnen wor den. Zoodra deze partijen hun toestemming hebben gegeven, zal de volledige niet-in- mengingscommissle bijeenkomen, teneinde het plan definitief aan te nemen. Deze definitieve aanvaarding zal dén datum aangeven, te rekenen van welken de periodes in den tUdtabel der terugtrekking beginnen zullen. Een bijeenkomst der commissie is ook noodig voor de aanstelling der leden van de twee tsl- commlssies, doch deze bijeenkomst zou kunnen gehouden worden vóór de toestemming der beide Spaansche partijen is ontvangen. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper rubriek 10 cL per regel. slebes, Red. tnboo» Rlet- ■ogras, kant.; fkade. stuk- Merel, Steam wil hij ons de verzekering geven, dat het accoord niet zal worden toegepast vóór de Italiaansche troepen en vliegers het Spaan sche gebied en in het bijzonder het eiland Majorca verlaten hebben?" Chamberlain antwoordde: „Ik ben niet bereid iets, wat het ook zij, toe te voe gen aan hetgeen ik reeds gezegd heb." In het begin van deze eeuw heeft zich een dergelijk geval voorgedaan met Italië en ook toen zijn de spelen nog in een ander land geor ganiseerd. Indien Japan de spelen dus terug geeft, zal het Internationaal Olympisch Comité op korten -termijn een besluit moeten nemen en eventueel een ander land ultnoodigen de orga nisatie over te nemen. Indien dit land de noo- dige voorbereidingen in den resteerenden tijd kan treffen, te er volgens het protocol niet het minste bezwaar tegen om in 1940 de Olympische Spelen alsnog in een andere stad te houden, al dus was de meening van den N.O.C.-voorzitter. Tijdens een botsing tusschen rebellen en de politie by den Berg Thabor zijn acht terroristen en een politieman gedood. In Haifa zijn alle Arabische winkels gesloten; de politie en de marlnetroepen patrouilleerer. door de straten. De Oosteljjke wijk der stad ver keerde hedenavond in een staat van opwinding. Naar verluidt staat minstens nog een eenheid Britsche troepen in Egypte gereed om naar Palestina te vertrekken. Het ligt voorts in de bedoeling de internatio nale tentoonstelling, welke in 1940 voor de Olym pische Spelen te Tokio zou worden gehouden, niet te laten doorgaan. De beslissing hierom trent, welke waarschijnlijk heden zal worden genomen, zal ongetwijfeld haar terugslag hebben op die. welke inzake het doorgaan van de spelen zal vallen. In zekere kringen oefent men druk op de regeering uit haar beslissing tot den herfst uit te stellen. Een overwinning in China, waar op in deze kringen tegen dat tijdstip gerekend wordt, zou aanleiding kunnen zijn van de spelen geen afstand te doen. Integendeel Juist dan sou een góede demonstratie kunnen worden gegeven van de macht en den voorspoed van Japan. vrUwilllgerz voorziet verder In een verbod voor personen om zich nur Spanje te be geven. wanneer zy propaganda zouden kun nen gaan maken voor een van beide par tijen. Voorts is een verbod opgenomen voor schepen, die varen onder de vlag van een der onderteekenende mogendheden, om oorlogsmateriaal te vervoeren naar Spaan sche havens. JERUZALEM, 11 Juli. (Havas). Verschei dene ernstige incidenten hebben zich in het Noorden van Palestina voorgedaan. De ko lonie Samba bij Toelkarem te door een sterke bende overvallendaarbij zouden zestig kolonisten zijn gedood. LONDEN, 11 Jnlt. (Havas.) Vanmiddag heeft rich opnieuw een waar debat ont sponnen in het Briteche Lagerhuis ten aanzien van het mogelyk van kracht wor den van het Italiaansch-Briteche accoord. Met begrijpelijke verbazing werd te Parijs het bericht ontvangen, dat Hughes reeds 'was aan gekomen. M)en had hem eerst tegen zeven uur verwacht, met het gevolg, dat om vier uur vijf tig, toen het toestel in zicht kwam, slechts enkele personen op het vliegveld aanwezig wa ren. Onder hen bevonden zich echter de Ame- rikaansche ambassadeur, Bullitt, en als ver tegenwoordiger van den Franschen minister van Luchtvaart, koi. Francois, evenals de vlie gers Paul Codos en Michel Detróyat? Hughes had onderweg het volgende draad- looze telegram gezonden: „Tengevolge van de warmte is bet my niet mogelyk te bezuinigen op het gebruik van benzine. Ik hoop, dat wij in Parijs zullen komen. Ik geloof niet, dat wij zul len landen, voor de overzijde van den Atlan- ttechen Oceaan zal zijn bereikt." TOKIO, 11 Juli. (Domei). De Japanse he minister van Financiën, die tegeiykeityd de portefeuille van Handel en Nijverheid beheert, heeft uitdrukking gegeven aan on tevredenheid over den opmerkeiyken ach teruitgang van den Japanschen ultvoer. Hjj verklaarde, dat de Japansche exporten in den tyd van Januari tot Mei, belde maanden Inbegrepen, in totaal hebben be dragen 1.068 mlllioen yen, zynde een ach teruitgang van 18 pet. vergeleken met de zelfde periode van 1937. Chamberlain antwoordde: „Zooals ik op 1 Juni in antwoord op een vraag verklaard heb, behoeft het accoord geen ratificatie, maar wordt in de protocollen gespecificeerd, dat de aangehechte instrumenten van kracht zullen worden op een datum, die door beide regeerln- gen moet worden vastgesteld. Het Huls zal de gelegenheid krygen de kwestie opnieuw te be spreken, wanneer deze datum zal zyn vast gesteld.” LE BOURGET, n Juli (Havas). De Amerikaanse be vlieger Hughes te te 16.55 uur op Le Bourget geland. Hughes heeft den Oceaan overgestoken in 16 uur 35 minuten. De tyd van Lind bergh was 33 uur 30 minuten. De Labour-afgevaardigde it. kol. Fletcher vroeg den premier, of hy het Huis de verzeke ring wilde geven, dat het accoord van Rome niet geratificeerd zal worden vóór het Huis de gelegenheid zou hebben gehad de toepassing van dit accoord te bespreken en vast te stellen, dat de voorwaarde voor iedere toepassing van dit accoord, d. w. z. een regeling van de Spaan sche aangelegenheid, vervuld is. SOFIA, 11 Juli. (Reuter) In Bulgarye heerscht een hitte, zooals men in geen twintig jaar gekend heeft. De temjieratuur is gestegen tot 105 graden in de schaduw, vyftien men- achen zyn door de hitte om het leven geko men; de oogst wordt met vernieling bedreigd. Een derde deel van de bevolking van Sofia heeft de stad verlaten. Het eerste deel van het document behandelt de anti-godsdienstige propaganda, de anti- christeiyke denkbeelden van Rosenberg en de zedenprocessen; het zegt, dat verzaking van den godsdienst vooral by onderwyzers en amb tenaren wordt aangemoedigd. In Freiburg in 1937 3374 menschen afgevallen. De volgende hgvens worden voorgeschreven voor het ontschepen van de vrywllllgers: Lon den, Hamburg, Marseille, Lissabon en Genua De bultenlandsche vrywllllgers, die te Londen zullen worden ontscheep, omvatten hen, die gerepatrieerd zullen worden naar Engeland, België, Denemarken, Estland, Finland. Letland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen. Polen en Zweden. f De bultenlandsche vrywllllgers in Spanje zul len geëvacueerd worden naar gebieden, die zul len worden bepaald In de nabyheld van de havens Palamoe, Cartagena, Malaga, Cadiz. msea. teen- rolen. SSt kant LE BOURGET, 12 JwM. (Havas). Hu ghes te vannacht van het vliegveld Le Bourget opgestegen met bestemming Mos kou. Wanneer men den ultvoer van het zg. yen- blok, met inbegrip van het Kwantoeng-pacht- gebied in Mandsjoekwo, Nbord- en Cenuaai- China, daarna aftrekt, aldus de minister, biyf. slechts een ultvoer van 583 mlllioen yen, d.wx een export, die 35 pet. minder Is dan in de zelfde periode van 1937. De minister verklaarde dit verschijnsel me: de moeliykheden In den aankoop van grond stoffen, de hooge pryzen der goederen, de han- delsdepressie in het buitenland en de antl- Japansche gevoelens in het buitenland. Deze factoren moeten worden overwonnen. Spi be loofde faciliteit voor den Invoer van grondstoffen voor de fabrieken, die voor den ultvoer werken. Hy legde den nadruk op de noodzakelykheid van een gedegen contróle op fabricage, ver deeling, verkoop en verbruik van de belang rijkste goederen ten behoeve van een met suc ces voortzetten van de militaire actie In China, en kondigde de organisatie aan van een eco nomische .politiek voor dit doel. Tevens zegde hy werkloozenstéun toe, welke voortvloeit utt de staatscontröle op de fabricage, verdeeling. verkoop en verbruik van de belangrykste goe- Hamburg zal de ontscheplngshaven zyn voor vrywllllgers, die naar Duitschland gerepatrieerd zullen worden, en voor vrywllllgers, die in Ca diz en Malaga ingescheept zyn voor repatrlee- ring naar België, Denemarken, Estland, Fin land, Letland, Litauen, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Polen en Zweden, benevens voor krygsgeyangenen naar die landen, welke Ingescheept zyn In Palamoe en Cartagena. Vrywllllgers en krygsgevangenen, die te Cadiz en Malaga Ingescheept zyn voor bovengenoem de landen, zullen te Londen ontscheept worden. Alleen vrywllllgers en krygsgevangenen, die naar Portugal gerepatrieerd worden, zullen te Lissabon worden ontscheept. Marseille zal de ontscheplngshaven ^Jn voor alle vrywllllgers, die naar Frankryk gerepa trieerd worden en voor vrywllllgers, die te Pa- lamos en Cartagena Ingescheept zijn voor re- patrieering naar Albanië, Bulgarye. Tsjecho- Slowakye, Griekenland, Hongarije, Roemenië, Turkye, Rusland en Joego-Blavlë. Tevens zullen hier ontscheept worden de krygsgevangenen voor die landen, welke te Cadiz en Malaga in gescheept zullen worden. Te Genua worden ontscheept alle vrywllllgers, die gerepatrieerd worden naar Italië en de vry wllllgers, die te Cadiz en Malaga ingescheept worden voor repatrleering naar Albanië, Bul garye, Tsjecho-Slowakye, Griekenland, Honga rije. Roemenië, Turkye en Joego-Slavlë, bene vens de krygsgevangenen voor die landen. In gescheept te Palamos en Cartagena. De havens, waar speciale nlet-lnmenglngs- posten geplaatst zullen worden, zyn Bilbao, Huelva, Cadiz, Malaga, Cartagena, Alicante, Valencia en Barcelona. Ook anderen t- wordt het moeiiyk gemaakt. Over het algemeen schynt het, dat de immi gratielanden, zelfs indien zy bereid zyn, met de vestiging van een zeker aantal vluchtelin gen accoord te gaan, aarzelen zich te binden en welomschreven voorstellen te doen, zy ver langen, dat de verdeeling der vluchtelingen ge schiedt in verhouding tot de oppervlakte van het grondgebied. Deze immigratielanden wyzen er op, dat zy zich niet kunnen bnden, zoolang zy niet by benadering weten, wat het cyfer der totale Immigratie van vluchtelingen zal «yn. Hieruit vloeit de noodzakelykheid voort, een Permanent bureau voor de vluchtelingen op te richten, dat het voorloopige werk van Evlan kan voortzetten en. na zich met de Duitsche autoriteiten in verbinding te hebben gesteld, een practische oplossing van het vluchtelingen vraagstuk kan trachten tot stand te brengen. De vertegenwoordigers van het Joodsche agentschap voor Palestina hebben de Journa listen ontvangen en tegenover dezen uiting ge geven aan hun verwondering over het feit, dat de Britache vertegenwoordiger in zyn uiteen zetting voor de intergouvemementeele com missie, niet Palestina heeft genoemd, dat toch alleen reeds de helft der Duitsche vluchtelin gen heeft opgenomen. SJANGHAI, 11 Juli (Reuter). Meer dan vierhonderd Wlt-Russen, die na de RussiKjië revolutie naar Sjanghai waren gekomen, hebben Het tweede deel maakt melding van vernielen en bezoedelen van kruisen enz. het derde hoofdstuk wordt beschreven, hoe de uitoefening van den godsdienst belemmerd wordt. 'Men verhindert, aldus het document, ambtenaren dc godsdienstoefeningen by te wo nen. De Katholieke „Volksverein", 30.000 leden tellende, werd ontbonden, het Concordaat ten spyt. Sportvereenigingen zyn niet meer geoor loofd. Fletcher vroeg vervolgens: „Ib net op het oogenblik niet duideiyk, dat de eenige regeling n Spanje, die het hoofd der Italiaansche re geering zal aanvaarden, een algeheele over winning is van generaal Franco, en hoe kan in dat geval het accoord worden toegepast, tenzy de eerste minister er in toestemt deze definitie van een regeling te aanvaarden?” Chamberlain antwoordde: „Ik denk niet, dat dat een nauwkeurige definitie is van den toe stand.” Arthur Henderson stelde hierop de volgende vraag: „Kunt gy ons zeggen, of bet waar te, dat. zooals de „Times” schryft, de Italiaansche en Engelsche regeeringen op het oogenblik van de onderteekenlng der overeenkomst een spoe dige overwinning van géneraal Franco ver wachtten, en dat zy om die reden toestemden in deze voorwaarde?” Chamberlain verklaarde hierop: „Ik kan niet voor anderen spreken.” Archibald Sinclair, de leider der liberale op positie, vroeg: „Met alle waardeering voor den wensch van den eersten minister om het ac coord zoo spoedig mogelyk van kracht te doen worden SOFIA 12 juli (Havas). Martius, de chef van de afdeeMhg Zeevaart van het Duitsche ministerjw^an Bultenlandsche Zaken en Bauer, ^sefétaris dezer afdeeling, zyn te Sofia aan- :omen voor het voeren van besprekingen met leden der regeering over het nieuwe Do- naustatuut. Buitenhof Telefoon 117375 l>«-n ll.i.i Uiv lunch wordt ook op het terras geserveerd OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS BRUSSEL, 11 Juli. De Vlaamsche aktlvlst Florimond Grammens heeft medegedeeld zyn schllderactle voorlooplg te zullen staren In ver band met de verklaring van den Belgischen mi nister-president, Spaak, die beloofd heeft voor een stipte naleving der taalwet te zullen zorgen. Vertegenwoordigers der Vlaamsche cultuur- vereenigingen hebben Zaterdag een onderhoud van langer dan twee uur met den minister president gehad. De laatste hootdstukken behandelen de Ka tholieke vereenlglngen, werken van charitas enz. Naar het Chlneesche telegraafagentschap meldt, Is officieel medegedeeld, dat de bewe ging „Biedt goud aan den staat” in Woehoen alleen netto een millfoen yoean heeft opgele verd, na een campagne van vier dagen. De vertegenwoordiger van Hughes te New York heeft medegedeeld, dat Hughes de vol gende trajecten denkt af te leggen vanaf Mos kou: Moskou-Krasnojarsk in Siberië 3670 K.M., Krasnojarsk—Jakoetsk 2060 K M Jakoetsk— Fairbanks op Alaska 3960 K.M., Fairbanks New York 5440 K M. Hy heeft hiervoor ongeveer 65 vlieguren noo dig met 10 tot 15 uur voor verbiyven op de vliegvelden. Hy kan dus Donderdagavond of Vrydagochtend te New York worden verwacht. De National Broadcasting Corporation te New York heeft een contact met Hughes tot stand gebracht, vannacht te 2.23 uun Hughes verklaarde, dat alles wel was aan boord. Het Lt»bour-lld Montague vroeg: „Wil het eerste antwoord van den premier zeggen, dat het accoord niet van kracht zal worden gedu rende het zomerreces van bet parlement?” Chamberlain verklaarde hierop, dat, naai zyn meening, zyn antwoord die beteekente niet had Miss Wilkinson stelde daarop de vraag: „Zou het voor een internationaal begrypen niet goed zyn, wanneer de eerste minister een verklaring aflegde, waarin hy definieerde, wat hy wilde zeggen, toen hy sprak over een „regeling van de Spaansche kwestie”? Deze zaak is zoo vaag, dat niemand precies weet, wat Chamberlain wilde zeggen.” De eerste minister gaf echter geen antwoord meer en de speaker ging over tot de orde van den dag. Het Britache evacuatie-plan voer vrijwilligers in Spanje te thétei in den vorm van een witboek gepubliceerd. Chamberlain antwoordde voorzichtig of zweeg op een kruisverhoor over het accoord van Rome, tydenz de zitting van het Britache Lagerhuis. Japan soa voornemens zyn afstand te doen van de organisatie der Olympische Spelen van 1946. Te vyf minuten over één plaatseiyken tyd vannacht werden de motoren Van het toestel van Hughes aangeslagen. Na hun vrienden de hand te hebben gedrukt klommen de vyf vliegers op hun plaatsen en na een laatste proefdraaien van den motor werden de blokken weggenomen. Te 1.24 uur plaataeiyken tyd steeg het toestel op om naar Moskou te vliegen. technische kringen, vertegenwoordigd door den minister van Financiën, hebben den wensch te kennen gegeven, dat sommige categorieën loo- pende economische en bestuurszaken binnen de mate, waarin de openbare financiën dit noodig maken, geregeld zullen kunnen worden op den grondslag van de wet op de volmachten, strikt beperkt in tyd en omvang. Het desbetreffende ontwerp wordt het best gekenmerkt door er op te wyzen, dat de volmachten zich niet zullen uitstrekken tot zaken, die betrekking hebben op de belastingen, noch tot sociale en politieke zaken. BERLIJN, 11 Juli (Havas). De Duitsche Pers opent een nieuw offensief tegen de Tsjecho-Slowaaksche regeering, die zy er T»n beschuldigt de stemmen der Sudeten- Dultschers en andere minderheden te willen elimineeren en zich te willen tevreden stel len met een tydens de volgende parlements- zltUng doen goedkeuren van het natlona- Uteltsstatuut door alle Tsjechische partyen. verband met berichten over volmachten, die ue Tsjecho-Slowaaksche regeering aan het par- lement zou vragen, wyst het Tsjecho-Slowaak- “che telegraafagentschap Ceteka erop, dat vol gens Inlichtingen uit bevoegde kringen er niet oe minste twyfel is omtrept.het niet-polltieke *»fakter van deze volmachten. Economische en Het vierde hoofdstuk beschryft de belemme ringen, die de prediking tn den weg worden ge legd. Vliegende blaadjes van godsdlenstigen aard zijn verboden. In Baden zyn 22 Katho lieke bladen verdwenen; verscheidene Katho lieke boeken zyn verboden. In het vyfde hoofd stuk behandelt de Bisschop de belemmering vn het onderwys. Bybelsch onderricht te overal af geschaft; ambtenaren kunnen hun kinderen practisch niet meer naar Katholieke scholen zenden. VATICAANSTAD, 11 Juli. (Havac.) „Osservatore Romano” publiceert een be spreking van een document, afkomstig van Mgr. Conrad Groeber, Aartsbisschop van Freiburg In Breisgau, waarin een overzicht wordt gegeven van den godsdlenstigen toe stand in Duitschland na vyf Jaar nationaal- socialistisch bewind. Het blad merkt op, dat bet door den Bisschop opgehangen sombere beeld In alle streken van Duitsch land teruggevonden kan worden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9