ST.WILUBBOROUS Onderzoek Het nieuws van heden PAUSELIJKE ERKENNING JAPANSCHE BOMMEN ZAAIEN DEN DOOD IN DUITSCHLAND? MOORD OP HAAR KIND een Ministerraad te Londen overlegt DE BAROMETER I Aanslag op olieleiding Primo de Rivera terechtgesteld Verklaringen vAn Loesjkof JOH. LAU WERS PAYGEÖP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS EEN „MAGINOT-LINIE” HUGHES TE FAIRBANKS DONDERDAG 14 JULI 1938 KATHOLIEKE PERS Buitenlanders weer naar Nanking? J. G. Suring bediend Een verklaring van Nagai Japan Koloniale concessies voor Duitschland? Thans een van 2 Joodsche kolonist in Palestina gedood Toegejuicht door een groote menigte De Internuntius reikt aan den heer W. J. R. Dreesmann het Groot kruis van het H. Graf van Jerusalem uit Vrouw te Oud Beyer land tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld Het werd zwaar beschadigd; geen persoonlijke ongelukken Legervliegtuig maakt noodlanding DFT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN Voorbereidingen voor haar heiligverklaring Het anti-Stalinisme ia in geheel Sovjet-Rusland verbreid Op onbewaakten over weg gedood De zalige Gemma Galgani N.V. NEOERL.VERZ.MU. CATHAR IJNESINGEL48UTRECHT Het Tweede Kamerlid is door een ernstige hartaandoening getroffen Vorming van een in commissie onm gebleken Dé Olympische Spelen te Tokio De Duitsche bewapening en het Sudeten-Duitsche vraagstuk Wat zal Schuschnigg’s lot zijn? De regeering te Barcelona zou met het vrywilligersplan instemmen EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 239 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 et p. regal; Ingezonden Mededeeiingen 40 et O. t. BIJ CONTRACT AANMERKELIJK? REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bl) abon nement wordt op aanvrage gaarne door onre Administratie verstrekt De Chineezen brachten de Ja pansche Jangtse-vloot ern stige schade toe Tien a twintigduizend arbeiders zouden er in het Rijnland aan werken Engeland en Aan de schietwedstrijden te Bisley (Engeland) namen ook scholieren deel. Jonge Schotten kwamen met parapluie en tropenhelm naar het schietterrein Vrachtauto werd door trein ge grepen en medegesleurd a B s l. j NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD o o 1 de Volgens deze documenten is Primo de Rivera op IS November 1936 te Alicante gefusilleerd. Volgens de laatste berichten zijn gisteren tengevolge van de luchtaanvallen der recht- schen op Cartagena 48 menseden om het leven gekomen en meer dan zestig gewond. Men gelooft, dat Lord Halifax heden den Tsjecho-Slowaakschen gezant heeft ontvangen en hem zijn meening medegedeeld heeft ten aanzien van den stand der onderhandelingen tusschen de regeering te Praag en de Sudeten- Duitschers. hoop op een geheele of gedeeltelijke rege ling In der minne Verliest men niet. Wij vernemen n.l., dat de versterkingen aan de Westelijke grens zoodanig zijn opge voerd, dat «ij in de naaste toekomst een on doordringbare versperring zullen vormen. De bestuurder van den auto kon zich aan de locomotief vastklemmen. Later bleek hij een rib te hebben gebroken. De man is naar zijn woning vervoerd. LONDEN. 13 Juli (Havas). De Britsche ministerraad zou zich vanochtend in het bij zonder hebben beziggehouden met twee aspec ten van het Sudeten-Duitsche vraagstuk: de bij drage, die geleverd kan worden voor een rege ling van dit vraagstuk en de bedoelingen der Dultsche regeering. In het Britsche Lagerhuis heeft onderstaats secretaris Butler op desbetreffende vragen ge antwoord, dat de Britsche ambassadeur te Tokio er door de Japansche regeering van in kennis is gesteld, dat zij niet voornemens is de exter ritoriale rechten van andere mogendheden in Men meent te weten, dat Londen er van op de hoogte is gebracht, dat de Dultsche regeering den aanleg van versterkingen aan de Westgrens verhaast en de luchtmacht blijft uitbreiden. In Britsche diplomatieke kringen schijnt men voor de naaste toekomst niet overdreven pessimistisch te zijn: de Hughes werd toegejuicht door een groote me nigte, die zich in de avonduren op het vliegveld verzameld had, om den vlieger een geestdriftige ontvangst te bereiden. FAIRBANKS, 13 Juli. (Havas). De be kende vlieger Hughes is op zijn vlucht om de wereld hedennacht om 0.31 G.M.T. op het vliegveld te Fairbanks geland. Naar wy vernemen is de heer J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van Sobrietas. door een ernstige hartaandoening ge troffen en zijn hem de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. De 28-Jarige vrouw N. K. P. uit Oud- Beyerland werd door de rechtbank te Dor drecht wegens moord op haar kindje van acht maanden veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De eisch was tien jaar. van de Tweede ernstige hartaan- Het toestel werd bestuurd door luitenant Van Almelo en was in den vroegen middag van Soesterberg vertrokken. Mede bevond zich in het vliegtuig de dienstplichtige Verheyen. Beiden kwamen met den schrik vrij. Op Diasdag 28 Juni IJ. heeft de eerste voor bereidende zitting van de H. Congregatie der Riten plaats gehad voor het ondersoek der wonderen, die voor de heiligverklaring der Za lige Gemma Galgani zijn aangeboden. Naar thans uit Rome aan de paters Passlonlsten te Haastrecht gemeld wordt, is deze zitting voor het beoogde doel uitstekend geslaagd. Hoewel nog twee andere plechtige zittingen van de H. Riten-Congregatie voor het nader onderzoek dezer wonderen gehouden moeten worden, staat thans toch reeds met moreele zekerheid vast, dat het heele heillgverklaringsproces binnen zeer afzienbaren tijd gunstig ten einde zal zijn. Reeds in den loop van het volgend jaar is de plechtige heiligverklaring te verwachten tenminste als de kwestie der financiën geen vertraging brengt. Mat de plechtigheden eener heiligverklaring gaan hooge bedragen gemoeid, éiLdekas van den algemeenen postulator in bet heillgverkla ringsproces is vrijwel leeg. Zoo alles naar wensch gaat, zal de heiligverklaring der Z. Gemma ver moedelijk plaats vinden tezamen met dse van de Zalige Marla van de H. ■Euphrasia Pelletier, stichteres der zusters van den Goeden Herder. Ier, in het Britsche Lagerhuis gezegd: „By de laatste onderhandelingen over de Dultsche schulden heeft de Dultsche delegatie concessies voor den Dultschen handel in de Britsche kolo niën gevraagd. Dit verzoek heeft uitsluitend betrekking op den handel met de koloniën, en wordt thans door de Britsche regeering over wogen.** China te ontkennen, aangezien dit een kwestie is. die alleen dezen mogendheden en China aangaat. Hetgeen door den Japanschen woord voerder te Sjanghai (in zijn verklaring van 24 Juni j.l.) bedoeld is, was, dat wanneer buiten landers trachten de veiligheid der Japansche troepen in gevaar te brengen of de militaire operaties te belemmeren, deze troepen de noo- dige maatregelen zullen nemen. De anti-Stalinistische gevoelens zijn door het geheele land verbreid. Er bestaat ge lijkheid van opvattingen in deze tusschen volk en leger. In het leger heerscht ook ontevredenheid, mede op grond van de ar restaties van officieren. De zuivering gaat nog voort, en Stalin wil uit de tegenwoor dige moeilijkheden geraken door alle tegen hem zijnde elementen uit den weg te rui men. Matsuzo Nagai, secretaris-generaal van Olympische Spelen 1940 te Tokio, heeft Fran cois Pietri, Fransch lid van het Internationaal Olympisch Comité, medegedeeld, dat alle be richten, welke dezer, dagen in de pers zijn ver schenen en in welke gezegd wordt, dat Japan van de organisatie der spelen in 1940 zou af zien. niet tuist zlin. Naar zijn meening heeft Stalin de com munistische partij als organisatie vernield, in zijn streven naar den opbouw van eigen dictatuur. Verscheidene mlllioenen Sovjet- onderdanen, verdacht van anti-Stalinisme, zijn opgesloten in dertig gevangenenkam pen. José Primo de Rivera zou in 1936 te rechtgesteld zijn. Barcelona zal vermoe- delijlc instemmen met het plan tot terug trekking van vrijwilligers- De uitgeweken Loesjkof verklaarde o-a., dat het «nti-Stalinisme in geheel Rusland leeft. Het heeft Zijne Heiligheid Paus Pius XI behaagd den heer W. J. R. Dreesmann t» begiftigen met het grootkruis van het H. Graf van Jerusalem. In huize „Looverhof" te Bussum, waar dé Pauselijke Internuntius uit ‘s-Oravenhage, Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Paolo Oiobbe, titulair-aartsbisschop van Ptolemals in Thebe, en de consul-generaal van Italië, comm. Ferrata gisterenavond gasten waren, heeft mgr. Oiobbe den heer Dreesmann mededeeling van de Pauselijke benoeming gedaan en hem het grootkruis van deze eer biedwaardige oude Vaticaansche orde uitge reikt. Mgr. Giobbe deed daarbij uitkomen, dat Z. H. de Paus die reeds meermalen den heer Dreesmann blijk heeft gegeven van Zijne hooge waardeering. o.a. door hem te verheffen tot Romelnsch graaf door de nieuwe hooge onderscheiding tot uitdruk king heeft willen brengen Zijn buitengewone erkenning der bijzondere verdiensten van den heer Dreesmann. VfRIIKdlNGIN TOT UK BI VsrtsgsRwoordigsr» gevraagd LONDEN, 13 Juli (Reuter) Britsche Lagerhuis heeft Chambe sen vraag naar de commissie voor bombardementen in Spanje verU hij het betreurt, maar dat om ven redenen het onmogeljjk is geblekei ming van een dergelijke commissie nationalen grondslag tot stond te brengen. De nieuwe plannen, om de Duitsche lucht macht in zes maandéh tjjds te verdubbelen, worden uitgevoerd. De fabrieken kunnen nu vierhonderd toestellen per maand fabriceeren. Het binnenhalen van de Duitsche oogsten is Vervroegd en moet voor een vastgestelden da tum zijn afgeloopen. Deze versterkingen worden in een bericht van „United Press” aan haar bladen zelfs een .Maglnot-linle" genoemd, voor welker bouw volgens betrouwbare mededeeiingen vele Duit- schers zouden zijn opgeroepen, op grond van de laatste arbeidsdienstwet. In tegenstelling tot den Franschen vesting gordel wordt de Dultsche linie geen samen hangend geheel van met elkaar in verbinding staande forten, puitschland bouwt op zich zeil staande, kleine forten, die zwaar bewapend zijn. De manschappen zullen zóó getraind worden, dat zij bliksemsnel de forten kunnen bezetten. Ook in Oost-Pruisen zullen groote werken, ten uitvoer komen, waarover echter nadere be richten niet zijn te verkrijgen. Het juiste aan tal der arbeiders, die thans in Rijnland te werk zijn gesteld, wordt geschat op tien 4 twintigduizend. De vorming van een internationale com- missie voor onderzoek naar luchtaanval len in Spanje bleek onmogelijk. Wellicht zal een commissie van twee Engelschen gevormd worden. Op den onbewaakten overweg tusschen Haarsteeg en Nleuwkuyk in het gehucht Onsenoort, N.Bn, is Woensdagmiddag om streeks vier uur de vrachtauto van den heer T. van S. uit Drunen door een trein uit ’s-Hertogenbosch gegrepen en 150 meter medegesleurd. De naast den heer Van S. gezeten 38- jarige groentenhandelaar M. van B. werd uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De Spaansche ambassadeur te Londen ver trekt vanmiddag per vliegtuig naar Parijs, vanwaar hjj per trein naar Barcelona zal gaan, waarheen hij is ontboden ter beraadslaging over het antwoord betreffende het plan van terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers Tevoren had Hughes aan het vliegveld ge seind, dat hij daar zijn benzlne-tanks zou vullen, en terstond wper opstijgen naar New York. TOULOUSE. 13 Juli (Havas) Onlangs is Federico Enjuto, die rjphter is geweckt in het proces tegen José Primo de Rivera, door Frankrijk naar Latjjnsch-Am^ika vertrokken. In een kring van vrienden heeft hij verklaard, dat hij alle documenten over dit proces in zijn bezit heeft, en dat hij de terechtstelling en de teraardebestel ling vah Primo de Rivera, den stichter der Spaansche Phalanx, heeft kunnen consta- teeren. Vannacht hebben acht Savoia-bombarde- mentsvliegtuigen getracht boven Barcelona te komen, hetgeen hun verhinderd werd door het luchtafweergeschut. Zij bombardeerden de voorsteden ten Noorden en Zuiden der stam De aanvallende toestellen vlogen vervolgens naar het Noorden en bestookten VilaSar en Mataro, waarbij zij, op geringe hoogte vlié- gende, de straten met mitrallleurvuur be stookten. Tenslotte vlogen zij over Palam os, op ruim 100 K.M. ten Noorden van Barcelona. Ztf wierpen enkele bommen neer en richtten mitrallleurvuur op de stad. In Palam os zouden eenlge gewonden gevallen zijn. LONDEN, 13 Juli (Havas) Naar aanleiding van een vraag van den Labourafgevaardlgde De laatste aanwijzingen, die uit Barce lona ontvangen zijn betreffende dp hou ding der Spaansche regeering. ten opzichte van het plan, acht men te Londen bemoedi gend. Men denkt, dat de regeering te Barcelona tenslotte haar goedkeuring aan het plan zal geven. In diplomatieke kringen te Tokio gelooft men dat het onderhoud tusschen den Japanschen onderminister van Buitenlandsche Zaken en den Britschen ambassadeur heeft geleld tot regeling van een der geschilpunten: den terugkeer der Britsche onderdanen naar Nanking. Binnenkort zal, naar men aanneemt, officieel van de rege ling mededeeling worden gedaan. Verder ge looft men, dat de terugkeer der Amerikanen naar Nanking en de ontruiming der universiteit te Sjanghai door de Japanners eveneens spoedig geregeld zullen zijn. Volgens mededeeiingen uit buitenlandtehe kringen hebben alle Engelschen. met uitzonde ring van eenlge missionarissen, Kioekjang ver laten en zich aan boord van het Engelsche schip ..Wenchow" begeven. Ook de meeste Chineezen hebben de stad verlaten. Naar het Chlneesche persbureau meldt neemt de strijd bij Hoekau voorloopig af. Gis teren hebben de Chineezen drie heuvels ten Westen van Matang heroverd, waarbij driehon derd Japanners sneuvelden. Verscheidene Ja pansche oorlogsschepen, die naar de uitmonding van het Pojangmeer waren opgestoomd, hebben Kioekjang beschoten. In de buurtschap de Horst nabij Groesbeek heeft Woensdagmiddag omstreeks drie uur het Nederlandsch legervliegtuig S. 4 126 wegens een motorstoring een noodlanding moeten uit voeren op een hobbelig welland, gelegen op drie honderd meter afstand van de Duitsche grens. Bij het neerkomen werd het landingsgestel vernield, terwijl de propeller en de vleugels, evenals de motor, beschadigd werden. De Britsche regeering stelt daarom, in de hoop, dat dit voor de beide Spaansche partijen aanvaardbaar zal zijn, voor, een commissie uit te zenden, die uit twee Engelschen zal' bestaan, en wel zoo spoedig mogeltfk. KANTON, 13 Juli (Reuter). Volgens officieele berichten zijn 240 menschen om het leven gekomen, toen Japansche vliegtui gen een concentratiekamp te Tsengtsjeng In Zuld-China bombardeerden. De luchtaanvallen hebben elders in Zuid- Kwantoeng 86 menschen het leven gekost Bij den Japanschen luchtaanval op Woetsjang zijn minstens 170 burgers om het leven gekomen en vierhonderd gewond. Meer dan honderd huizen werden vernield, zoo- dat ruim 1000 menschen dakloos zijn. O DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 et per regel. r^a Voort» legde Loesjkof verklaringen af over oorlogsbereidingen van Stalin. Het roods leger omvat ruim twee millloen man, In hon derd divisies, en het beschikt over verscheide ne duizenden vliegtuigen en tanks. De doel treffendheid der munitie-industrle wordt voort durend opgedreven; leder in gebreke blijven wordt door Stalin toegeschreven aan sabotage op instigatie van Japan. China beschouwt Sta lin als een werktuig, waar onder meer de eigen schappen van de in de Sovjet-unie vervaardig de vliegtuigen en andere wapenen beproefd kunnen worden. Ten slotte deelde Loesjkof mede, dat hij ongerust was over het lot van zijn vrouw en zijn elfjarige dochter, die nog in Moskou zijn, waar zij klaarblijkelijk zijn gearresteerd. Loesj kof zeide zijn identiteit te kunnen bewijzen met paspoorten en andere officieele documen ten. De hurricanes" '(wervelwinden), de nieuwe Engelsche legervliegtuigen, worden de snelste ter wereld genoemd. Met deze vliegtuigen hoopt men den afstand LondenParijs in den recordtijd van een half uier te kunnen afleggen JERUZALEM, 13 Juli (Reuter). By het Kalkllieh-station is in de groote olieleiding LyddaHaifa brand gesticht, welke aan zienlijke schade heeft veroorzaakt. Voorts zijn berichten ontvangen over een aan- wi incidenten, waarbij o.m. een Joodsche kolo- 8edo°d en een bomaanslag werd ge pleegd te Tiberias. ^NDEN' 18 JuU- 156 Weensche corres- «G? de ••Dal,y Telegraph and Mor- Mng Post” verae—-- - - «Udurige uitstel lende het v; Bondskanselier Prominente ■1 TOKIO, 13 Juli. (Domei). De naar Japan uitgeweken Russische chef van het departe ment voor het Verre Oosten in het commissa riaat van Binnenlandsche Zaken en derde commissaris voor den openbaren vrede, Loesj kof. heeft vertegenwoordigen van de Japan sche en de buitenlandsche pers ontvangen, wien hij uitvoerige verklaringen verstrekte. verneemt, dat de reden van het 1 eener aankondiging betref- voorgenomen proces tegen oud- Schuschnigg en tegen andere Persoonlijkheden van -het oude yostenrijk ér in gelegen is, dat men nog bezig ®et bestudeeren van documenten. Men ’«wacht, dat uit deze (Jscurr.enten zal blijken, uit^Z?501111'88 en de andoren invloed hebben g oefend op de rechters, die nationaaï-socia- ter dood hebben veroordeeld, tijdens de tenn.v t0en h€t natlonaal-soclallsme in Ooe- ‘•nrllk onwettig was. r;. j te On senoort (N.-Br.) is een vrachtauto dooi een trein gegrepen en 150 meter mee gesleurd. Een der inzittenden werd ge dood, een tweede gewond. Nabjj Groesbeek heeft een legervliegtuig een noodlanding gemaakt, waarbij het zwaar beschadigd werd. De beide inzit tenden kwamen met den schrik vrjj Het rjjksmuseum KröllerMuller, cul tuurmonument in het nationale park „De Hooge Veluwe”, is Woensdagmiddag ge opend. Hooge onderscheidingen vooi mevr. Kröller en mr- Marchant. Ohineesche vliegtuigen hebben gisteren tot driemaal toe de Japansche oorlogssche pen op den Jangtse onder vuur genomen. Een groot en twee kleine schepen werden tot zinken gebracht, twee vaartuigen werden zwaar beschadigd, aan boord van andere ontstond brand. Het stoffelijk overschot van Van B. Is naar het ziekenhuis te Vlijmen overgebracht. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. PARIJS, 13 Juli (Havas). De Londensche correspondent van de „Figaro” schrijft: Vol gens uit de beste bronnen ontvangen'inlichtin gen valt het te vreezen, dat de Dultsche regee ring vóór het congres van Neurenberg, dat op 5 September opent, een „verrassing" voorbe reidt. Japansche bombardementen doodden wederom talrijke Chineesche burgers. Duitschland zou in het Rijnland een „Maginot-linie” bouwen. Men vreest voor een spoedige nieuwe „verrassing’ In Palestina werd een aanslag gepleegd op een olieleiding, waarbij groote scha de werd aangericht. Op zjjn wereldvlucht is Hughes te Fair banks geland. Op de bijeenkomst van het R. K. Werk liedenverbond hebben pater Beaufort en prof. Lieftinck het werkloosheidsvraag stuk besproken- Minister Goseling werd, naar aanleiding van de kwestie Oss, trouw betuigd. De heer J. G. Suring, lid Kamer, is door een doening getroffen. Op den onbewaakten overweg een trein gegrepen en Politieke gevangen* worden aan „third degree*’-methoden onderworpen, om hen tot bekennen te dwingen. Voor de bekentenissen van Zinowjef, Mahenef en Rykof waren drie redenen: 1. Zü waren niet moedig genoeg eigen ver klaringen voor het gerecht af te leggen. 2. ZM werden voortdurend gemarteld. 3. Hun vrienden en verwanten zouden onderdrukt zyn, wanneer zy de gevraagde bekentenissen niet aflegden. Processen werden georganiseerd voor het uit den weg .ruimen van politieke rivalen van Sta lin en van hen, die zich tegen zyn eerzucht keerden. De Jongere generatie is tot een werk tuig van Stalin gemaakt door middel van snelle promoties. a l a d tl L V C n ld 11 I B tr n it n A Ie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1