WE LAND fé IS Van dagztot dag s Bij het komende jubileum van den heer R. M. Moeskops POPULAIR KOORLEIDER IN WESTFRIESLAND 1 DONDERDAG 14 JULI 1938 Ruilverkaveling HEEMSKERK De jubilaresse Een noodzakelyk kwaad? OBDAM KROMMENIE XÏ 1 l ANDIJK OOSTERBLOKKER Gevarieerd leven WERVERSHOOF BLOKKER BOVENKARSPEL ZWAAG z ZWAAGD1JK Activiteit in actueele problemen PURMEREND r GROOTEBROEK PROVINCIAAL NIEUWS Getocht dirigent ASSENDELFT MEDEMBLIK IS Juli Een onderhoud met den geboren musicus CENTRALE LANDBOUW ORGANISATIES S2T' ij Onder directie van hun vader vórmden de acht broers Moeskops een bekend dubbel kwartet Westfriesche agenda T4 Extr J 17 Juli ENKHUIZEN Het kon en moet anders! I 2*0! BTN e KN*B Tb’k.NL cT'^tXd^w'jum 1938 te ’s Gravenhage, heeft, naar ons in een communiqué wordt medegedeeld, het volgende behandeld. - I I pen- het baanrecord. De Zon de openbare verkoop plaats R hoe zijnuw indrukken van het con- De voorbereiding van de viering aanstgafld regeerlngsjubileum van-’ I Uitnoodiglngen N C As. Zondag van half 88 uur P. De vergadering der dagelüksche te vleesch en voor I t J a c «i Westfrieslands populairste koordirigent, de heer R. M. Moeskops, viert binnenkort zün zilveren jubileum Geslaagd Te Amsterdam slaagde voor het eerste gedeelte Artsexamen' de heer P. M. Rood. straat haar jaarlüksche’ stelling en tevens provinciale keuring. 7 uur gemeenteraad van Blokker. 8 uur gemeenteraad van Bovenkarspel. K 8 i a Z R 1 1 mes zullen wordt. Hengelwedstryd. De prijswinnaars van de gehouden hengelwedstrjjd waren de heeren O.' Kok, P. Jagtman, H. Pruim, P. Stein, J. Ofman. B. Meeuwsen, B. Hart, G. Kool) en J. Holkamp; 1 f M B V< Onderlinge tentoonstelling. organiseert de Geitenfokvereen. Tot nu toe hebben de Nederlanders tn den Tour de France zich uitstekend gehou den. Twee etappe-overwinningen en een zeer goede plaats in het klassement voor Middelkamp was meer dan men durfde verwachten. Maar hoe zullen zij zich hou den wanneer de Pyreneeën en Alpen hun het succes, waarnaar zij streven, op eiken meter hardnekkig zullen betwisten? Hierboven een Pyreneeënrtt uit den Tour van het vorig jaar as GE 1M GI VB mi VB DO DO DO SC! DO r a 9 Gedurende het laatste verkoopseizoen is de noteering van gerst op de Groninger Koren beurs dichter bü de 7.— geweest dan bü de f 8.per 100 K.G., terwijl zelfs den laatsten tijd voor gerst van goede kwaliteit geen 7.— meer kan worden bedongen. Aangezien vele landbouwers de daling van de voederwaarde der aardappelen na April. Besloten wordt in verband ende tendens der varkensprfjzen bij het college van regeenngscommissarlssen aan te dringen op het nemen van maatregelen, teneinde te voor komen, dat deze prijzen nog verder dalen. Ter gelegenheid van de interpellatie-Dieters Vergunning Hinderwet Op verzoek van K. Laan, een omgebouwde 40/44 P. K zuiggasmo tor in een 35 P. K. compressorlooze Dieselmotor in zijn inrichting te mogen in gebruik nemen is door B. en W. vergunning verleend. K. J. C. Ar Zondag van haaf 8—0 uur bijeenkomst St. Gomarusgebouw. Andereo dagen, volgens nader bericht Gezellennieuws Op Zondag 7 en Zondag 14 Augustus, op Maria Hemelvaart, zullen de Gezellen en patronaatsjongens een reisje maken naar Schiphol en daarna het Gooi intrekken. zou organiseeren, er voldoende belangstelling sou zjjn. i En dit kon toch heel goed anders zijn! Meer dere keeren heeft deze vereeniging aan het welslagen van een bijeenkomst medegewerkt. Zoo denken wij aan den Vondelavond voor den Katholieken Kring en aan den avond, waarop de Hoogeerw. Heer Deken en Dr. Baesjou voor het gewestelijke katholieke ziekenhuis gespro ken hebben. Maar als de dirigent dan weer spreekt over de medewerkenden klaart zjjn gezicht op, en de zonnige lach doet dan weer prettig aan. Alle respect heeft hjj voor hen en in het bij zonder voor de oi^de kern, die steeds is geble ven. Voor den heer Wamik en mej. Dekker heeft hij groote achting, ook voor de wijze, waarop zij het concours hebben voorbereid. Bü den wensch van den heer Moeskops, dat deze eenige katholieke zangvereeniging te Hoorn meer waardeering en medeleven mag onder vinden, sluiten wü ons volgaarne aan! R.K. Voetbal. Zondag speelt Union a— WW a; WW b—Union b; WW o—KGB c. ■w y a dit intermezzo kwamen we weer op „Virlbus" terug en nu maakten het zon- ■L v nige gelaat en de onbezorgde blik van den dirigent plaats voor minder zorgelooze trekken. Hü gewaagde er van, dat het zoo uiterst Jam mer is. dat „Virlbus", eens begonnen met 120 leden, er nu zoo weinig slechts 45 telt. Er is nog plaats voor vele gewone en kunst lievende leden. Het is toch eigenlük te betreu ren, dat er gedurende het 10-jarig bestaan nog nooit een uitvoering is gegeven. En nóg durft het bestuur het niet aan! Er is nog te weinig medeleven en sympathie voor deze vereeniging, die ondanks den achteruitgang van het leden tal, steeds op hooger peil staande artistieke prestaties is gaan geven, en die nu in de af deeling Uitmuntendheid op den eersten prijs beslag heeft weten te leggen. In iedere plaats en op ieder dorp geeft de zangvereeniging jaar- lüks een uitvoering, doch de directeur twüfelt Begin van brand. In de woning van den heer Jb. Smit aan de Driehuizen ontstond een begin van brand. De kinderen die op den zol der sliepen werden uit hun slaap opgeschrikt door het knetterende vuur, dat in de keuken bleek te zün ontstaan door een petroleumstel, dat was blüven branden. Er was jeeds een gat in het plafond gebrand, doch voor dat het vuur het riet onder de pannen had bereikt, kon het worden bedwongen. R.K.M.V. „De Hanze.” Deze afdeeling hield Dinsdagavond in het lokaal van den heer Joh. de Haan een algemeene wlnkeliersvergadering onder voorzitterschap van den heer K. J. Ko per. Besloten werd tot het houden van een winkelweek en een propagandist van de Ver. Ned. Fabrikaat uit te noodigen om binnenkort voor de afdeeling te komen spreken. De voor zitter hoopte dat alle georganiseerde winke liers zonder uitzondering dan aanwezig zullen Zün. Majesteit zoo lang voor Nederland is gespaard gebleven en slaat de handen ineen ter berei- gansche ge wei aan ons In verband hierrtrtBe, verkrügt het Dag. be stuur machtiging om nog dit jaar de bocht in Ook hier weer actie. De leden van het Oranje-comité zün opgeroepên ter vergadering op Vrüdagavond 8 uur bü de Lange. •j—5 n als vanzelf komt dan het gesprek op de H jubileerende vereeniging: „Virlbus Unitis”, welk Hoomsch koor in Juli 1928 werd opge richt. en dat vanuit Medembllk door den diri gent bezocht werd.... op de rammelende flets! Reeds in Mei 1929 werd op een concours te Amsterdam een groot succes geboekt. De eerste prüs werd behaald met lof der jury, een zil^ veren lauwerkrans voor het hoogste aantal pun ten kon in de medaille-kast geborgen worden, terwül de directeur werd verblüd met den dl- recteursprüs. En het concours was nog niet goed en wel afgeloopen, of de heer Moeskops zat al in de tram naar het R.A.I.-gebouw, waar op de tentoonstelling van Sint Bernhardshon- den zün hond liefst drie eerste prüzen behaald had. Het behoeft geen betoog, dat toen de dirigent met zün bekroonden hond bü de zangers en zangeressen kwam, de vreugde ten top steeg. In triomf werden de vele onderscheidin gen meegevoerd naar Hoorn. Het kon wel niet anders, of de heer Moes kops moest even over s*n honden spreken, Waarnemend notaris De praktük van den notaris G. Leeuw, die is benoemd te Den Helder wordt thans waargenomen door den heer Bree- baart, candidaat-notaris die reeds hier-op het kantoor werkzaam Was. vinT^^-Vol^T^aaï F hS Agathe Park, te geven door het fanfare-corps „Onderling Genoegen”. De concoursnummers, waarmede te Heiloo het maximum aantal puntert werd behaald, zullen eveneens worden gespeeld. a Jubileumfeestdag. Men deelt ons mede, dat de feestdag, in verbafW met het Regeerlngsjubi leum Van H. M. de Koningin, is bepaald op Dinsdag 8 September as. en nog gevolgd zal worden door feestelüke uitvoeringen, te houden1 in het Park op 7 en 8 September d.a.v. „Vier Noorder Koggen**. Ten Koggenhuize i Medembllk werd Woensdag, een buitenge wone vergadering van bovengenoemd Water schap gehouden, in vérband met een ingeko men ontslag-aanvrage om gezondheidsredenen van den heer P. Donker Jr„ penningmeester. Vooraf werden eenige huishoudelüke zaken afgewerkt, waaronder verleenlng van macht!-, ging aan het dag. bestuur, tot het uitvoeren van verbeteringswerken aan den Abbekerker- weg in de gemeente SUbekarspei. Door invoering van het tertiaire wegen plan met Ingang van 1 Januari 1939, in de plaats van het aanvullende Wegenplan, waarop echter de weg 8Ü be karspel—Lambertschag niet voorkomt, achtten Dükgraaf en Heemraden het wenschelük. eventueels wrbgteringen aan dien weg nog dit jaar uit te vceren. IIITHI I minister van Economische Zaken gezinspeeld op een mogelüken invoer van bevroren vleesch uit Argentinië. Het schapenvleesch is door het ontbreken van exportgelegenheid goedkoop; de vleeschprüzen in het algemeen vertoonen een dalende tendens, zoodat ook de veeprüzen zul len terugloopen. Invoer van bultenlandsch vleesch is daarom niet gewenscht, aangezien voor distributie aan de werkloozen en daarmee gelük te stellen bevolkingsgroepen goedkoop versch vleesch beschikbaar is. Besloten wordt deze aangelegenheid in een volgende vergade ring met het college van regeerlngscommlssa- rissen aan de orde te stellen. Besloten wordt te voldoen aan het verzoek van het federatief comité voor vogelbescher ming in Nederland, om een aan den minister van Economische Zaken te zenden i 2 L waarin wordt verzocht om den vink van (je lüst der z.g. kooivogels te schrappen, adhaesie te betuigen. 1 In het vanwege de regeerlrig gepubliceerde teeltplan 1987 voor den akkerbouw is voor gerst een prüs in uitzicht gesteld, liggende tus- PriestercomKé Het uitvoerend comité voor de a.s. priesterfeesten van Pater Korver ver gaderde Dinsdagavond onder leiding van den Z.E^heer pastoor. Allereerst werden de lijsten nagezien en opgeteld. Het resultaat was dat in onze kleine parochie ruim f 311.00 is opgehaald, zoodat het comité thans in de gelegenheid is gesteld de plannen vqste vormen te geven. Het priesterfeest zal op dezelfde wüze- worden aevierd als al de vorige. Zü die aan den optocht wenschen deel te nemen geven zich op bü de heeren Oor Neefjes Pz., C. Koopman en J. Schouten (ruiters); bü den heer J. Verlaat (fietsers). Medewerking zal tevens worden gevraagd van de heerep autoriteiten. Verger zal een passend geschenk den neomist worden aadgebodea. Uitbetaling. De Coöp. Zuivelfabriek heeft over het tüdvak van 29 Mei tot en met 11 Juni de volgende prüzen uitbetaald: per Kg. vet 1.40, per Kg. melk 4.61,-per L. Melk 4.76; ge middeld vetgehalte 3.29. king van een versiering onzer meente. De Koningin heeft het verdiend. Aangezien vele landbouwers ondanks den voortdurend slappen handel de hoop hebben behoudep op het verkrügen van den minimalen richtprijs, beschikken deze nog over behoor lijke voorraden. Volgens gegevens van de gewestelüke Tar- we-organlsatles voor Groningen en Drente was in het gebied van genoemde G.T.O. einde Ju ni nog een voorraad onverkochte gerst op de boerderijen aanwezig van 3706 ton. Besloten wordt deze aangelegenheid met het college van regeeringacommissarissen te bespreken. Oproep. De voorbereiding van de viering van het aanstaand regeeringsjubileum van-’ Hare Majesteit de Koningin heeft thans alom in h^J iand een aanvang genomen. In hooge mate wordt gewaardeerd, dat de leden der Oranje-comité's en van vele vereenigingen daarvoor een groot deel van hun tüd en veel moeite ovef hebben en ongetwüfeld zal hun werk goede vruchten afwerpen. Eén onmis baar onderdeel der voorbereiding tot de feest viering kunnen zü echter niet op zich nemen, daar dit van de burgerü zelve dient uit te gaan. Dit onderdeel is de versiering van stra ten en pleinen. De burgemeester doet daarom een beroep op de buurtvereeniglngen en waar die niet bestaan op de bewoners der af zonder! üke straten in overleg: met elkander, te treden en te komen tot een fraaie versie- ring hunner huizen, straten en buurten. Met veel goeden wil, eenige vlaggen, wat groen, pa—- pieren slingers en enkele schilden is reeds veel bereiken. Men bedenke, dat niet een op hoog artistiek peil staande en kostbare versie ring behoeft te worden aangebracht. Uit een eenvoudige versiering blükt evenzeer als uit de kostbaarste dat degenen die haar hebben ge- maakt Hare Majesteit hunne erkentelükheid willen toonen voor de wüze waarop Zü gedu rende 40 Jaren, met opoffering van persoon- lüke wenschen, in overeenstemming met Hare hooge opvattingen als Hoofd van onze Staat Hare plicht heeft gedaan. Toont dan die er kentelükheid, toont .dankbaarheid, dat Hare Afscheid van den heer F. Middelhoff. In een daartoe belegde vergadering heeft de R K- Kiesvereeniglng afscheid genomen van den heer F Middelhoff, die gedurende elf Jaren het lid-> maatschap van den gemeenteraad heeft vervuld. Voordien was hü vele jaren bestuurslid en voor zitter van de R.K. Klesvereeniglng en heeft in het katholieke leven van Purmerend en inzon derheid »»n het katholieke politiek^ leven, eèn zeer werkzaam aandeel gehad. De heer Middelhoff werd toegesproken door den voorzitter en ook door wethouder A. Vlaar. die zich bü de woorden van dank en hulde gaar ne aansloot. De vergadering toonde op hartelüke wüze dat zü met deze woorden instemde. De heer Middelhoff zeide, dat hü steeds gaarne het lidmaatschap van den gemeenteraad had vervuld, omdat hü op die plaats meende de belangen van de katholieke zaak te dienen. Die büzonder aan, omdat hü die als bestuurslid van de R.K. Jongensschool zoo goed kende. Evenals de R.K. Klesvereeniglng heeft ook hef Wit-Gele Kruis afscheid genomen van haar voorzitter, den heer F. Middelhoff, waartoe het woord werd gevoerd door den 2en voorzitter, den heer Th. de Wolf. Ook die zaken heeft de heer Middelhoff 00 büzondere wüze gediend. Hü was mede-oprlchter daarvan, toen hü een tiental jaren het penning meesterschap van het Witte Kruis had vervuld. Ook hier werden hartelüke woorden van af scheid gesproken. Burgerlijke Stand. Geboren; Willem, z. van Frederlk Doldersum en Rlka de Roo. Ondertrouwd: Peter Johannes Balden, 34 J, Heerlen en Marie Vlaar, 21 jaar. Overleden: Trüntje Breeuwer, 40 j.. echtg. vas Cornells Beets te Beemster; Hendrik Pieter Mar» tinus Kosters. 68 echtg. van O. B. Muyzert. 2 uur op het Forwardterreln te Hoorn athle- tiekwedstrüden R.K. Westfriesche Turnkring. Openbare verkoop Woensdag vond in café De Zon de openbare verkoop plaats van een huls, schuurtje en grond aan de Mullmanslaan te Heemskerk, totale groot 750 c.A., dit ten overstaan van notaris J. H. Bummers uit Beverwijk. Het perceel werd opgeboden op f 825.— door G. Rüke en qjet gemünd, zoodat deze kooper werd. Collecte klnderuitzending De collecte per enveloppe-insteek, de meest sympathieke ln- zamellngsmethode, heeft opgebracht f 111.19 met twee knoopen en de vorstelüke gift van schrüven, 50.000 mark 1922. Alles bü elkaar een resultaat, dat een goeden kük geeft op de gulheid van Grootebroeks kindervrienden. OranjeoomKé Het Oranjecomlté zal Maandag as. te acht uur vergaderen in het Gemeentehuis. Door den technlschen dienst van den pro vincialen Waterstaat is naar aanleiding van *n actie van de burgem. van Wervershoof, Mid- woud, Nibbixwoud en\ Sübecarspel, een rapport uitgebracht inzake wegenaanleg, inpolderingen ruilverkaveling van een gedeelte van deze ge meenten. Bü deze plannen die ontsluiting van doodloopende wegen als de Zak van Hauwert en den Veldhuisweg te Oostwoud bevorderen, is tevens de mogelükheid overwogen om door ruilverkaveling en opheffing van de diverse onderbemalingen en door stichting van een nieuwen polder met één bemaling, verbetering te brengen in den bedrüfsvorm. Komen deze plannen tot uitvoering, dan zou daarmede de bestaanszekerheid van de bedrüven zeer zün gediend, terwül men minder afhankelük zal zün van droogte of teveel aan regen. Naar wü vernemen zal binnenkort in de ge meente Wervershoof een lezing over ruilver kaveling worden gehouden. Waar dit onderwerp voor de ingelanden zeer actueel kan worden, is het te verwachten dat voor deze lezing zeer veel belangstelling zal zün. Zaterdag a s. ue vreiteuiuKvereen. „Ons Belang”, des middags te 3 uur, op de verlengde Wever- "2 ‘Z--J Onderlinge Tentoon- et dit uitstekende koor behaalde hü vele |V| successen op concoursen, zoodat de naam J.VA Moeskops in Westfriesland spoedig een Uitstekenden naam kreeg. Tal van koren zoch ten hem aan als leider. Achtereenvolgens is de dirigent leider geweest van koren te De Weere, Onderdijk. Opperdoes. Medembllk (Nieuw I#- ven, T.A.V.E.N.U. en Alleluja), Hoorn, Wer- vershoof. Blokker, Grootebroek en Enkhuizen. Door verschillende omstandigheden heeft de heer Moeskops voor enkele koren moeten be danken zoodat hü nu nog leider is van .Nieuw Leven” te Medembllk, ,Bt. Theresia” (gemengd- en dameskoor) te Wervershoof, „Viribus Unitis’’ regeerjngscommissarissen, te Hoorn, .JStreeker Mannen- en dameskoor te Grootebroek, en van recenten datum „Arti •t Religioni” te Enkhuizen. Veel aanvragen van ver buiten Hoorn hebben den dirigent bereikt, doch het was hem onmogelük hieraan te vol- <,°We hebben reeds de jongste successen op het «•ngconcours gememoreerd, doch ook in den t Hid daarvoor zün de successen niet uitgeble- I ven Zoo heeft .Nieuw Leven" te Medembllk k in den loop van zün bestaan reeds 30 eerste- en een 15-tal eereprüzen behaald, terwül te- Lns verschillende prüzen voer het hoogste ■■aental punten op haar debet geschreven kunnen op het doen van expresse- komrnen der gemeenten moeten worden bezorgd. Volgens het antwoord van de ministers van Defensie en van Ecopomische Zaken op de door het Tweede Kamerlid, dr. 8. E. B. Blere- ma gestelde vragen, zullen de kosten van opslag van granen en voedermiddelen ten behoeve van 's lalids defensie worden afgewenteld op de verbruikers, waaronder te verstaan de broodverbrulkers en de veehouders. Aangezien uit het antwoord van genoemde ministers blükt, dat deze regeling is geba seerd op de landbouwcrisiswet, wordt besloten deze aangelegenheid met het college van regee- ringscommissarissen te bespreken en er op aan te dringen dat de veehouders in de gelegen heid worden gesteld de hiermede gemoeide be dragen terug te vinden in een verhooging jler. -scjjgn 725 en 825 per 100 K.G. richtprüzén van zuivelproducten, vleesch est - - -- eieren. Besloten wordt accoord te gaan met het voor stel van den voorzitter van het college van dat de commissie, welke het complex der crisismaatregelen voor de varkenshouderü zal bezien, na Augustus haar arbeid zal aanvangen, aangezien dan in middels het resultaat van de besprekingen be treffende het overnemen van crisismaatregelen door belanghebbenden in het algemeen bekend zal zün. zoodat voor het vraagstuk der var kenshouderü op dat tüdstip een hechtere' ba sis voor bespreking aanwezig zal zün. Besloten wordt de aardappelregeling oogst 1938 met het college van regeeringscom- missarissen te bespreken en daarbü eenige ver hooging van de denaturatievergoeding te beplei ten met het oog op de hoogere teeltheffing en dien weg, beoosten het magazün van „het Wit te Kruis” te Bennlngbroek, om te leggen en de Zevenbochtbrug te vernieuwen, opdat deze werken neg in de rekening voor het Wegen fonds kunnen worden opgenomen. Hierna werd het door den heer P. Donker Jr. gevraagd ontslag als penningmeester op de meest eervcllle wüze verleend en werd als diens opvolger benoemd de heer D. Slagter, thans secretaris. Uitvoerige besprekingen hadden nog plaats over wenschelüke uitdieping van onderschei dene slooten, alsmede over de vervuiling van slooten, waardoor de 'Vtschstand gedrukt wordt. Dé noodige maatregelen zullen werden genomen. Het halfjaarlüksche verslag van den pen ningmeester gaf een saldo van ƒ126. Uitgaven 585.41. Ontvangsten ƒ586.67. Goedgevonden werd het besluit van het be stuur om den feestavond van de afdeeling niet te houden in November, maar te verschuiven naar den Vastenavond in Februari 1939. St. Jozefgesellen. Hedenavond (Donder dag) speelt een elftal van de St. Joz. Gez. te gen een elftal gesellen uit Wormerveer. Aan vang 730 uur. Zondagavond tegen een elftal gevormd mt de K.J.C. alhier. Aanvang 630 uur. Zaanache Wielerbaan. Op Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli wordt een twee avonden wieler- wedstrüd gegeven, belde avonden aanvangend om 730 uur. Verreden wordt een 2-uurs kop- pelwedstrüd, waarvoor de volgende senners hebben ingeschreven: DuineveldGlas, Hel- voirtVan Gent, Bosland—Rüneveld, Diet- vorstHellemans, Schotmanv. d. Stel, Maag denburg— Martens en Weemaes—Bernard Fran ken. Verder beide avonden een gevarieerd voor- program, on. een poging tot verbetering van' Schietwedstrijd De B. V. L.-Burgerwacht hield een schietwedstrüd in het zaadpakhuls van de N.V. C. en 8. Rood. Er werd goed ge schoten. De Burgerwacht werd overwinnaar en verkreeg nu voor de tweede keer den beker, die door het gemeentebestuur uitgeloofd is. De Burgerwacht schoot in totaal 1340 «punten, de B. V. L. 1153 punten. De gemiddelden bedroegen respectievelük 89 en 77. De heer C. Schoen won als beste schutter (90 p.) de medaille, die door de Burgerwacht beschikbaar was gesteld. De medaille van den B. V. L. werd gewonnen door den heer C. Deen Cz. (97 p.) De Burgerwacht werd door den burgemeester gecomplimenteerd met. het behaalde succes. De heer J. de Wit Az., ajmmandant van den B.V.L. sprak zün mannen moed in voor het volgend jaar. Schoonmaak der kerk. Thans te men druk bezig met het schoonmaken der kerk. Met een groote stellage op wielen worden de meest ver borgen plekken nagespeurd. Het te een typisch gezicht de banken buiten opgestapeld te zien alsof de slooper aan het werk te. Ax Zondag zal alles weer keurig in orde zün, en is ons kerkgebouw weer uit de stof vandaan Tentoonstelling. De Kerk- en Misslenaai- krans houdt a.s. Zondag ün jaarlüksche ten toonstelling in het gebouwtje bü -ae oude jon gensschool van vervaardigde goederen in het afgeloopen jaar’; een Interessante collectie is wederom te bezichtigen. De expositie is na de Vespers tot *s avonds 10 uur .geopend; de da- i zorgen dat er thee geschonken waarvoor hü veel liefde heeft. Als hü geen dirigent was geweest, we gelooven, dat hü dan efn hondenfokkerü op touw had gezet! Het heeft er achter zün huls anders wel wat van: Verschillende goed-onderhouden kennels staan er. En een klein Pektngeesje, dat zoo af en toe aan de beenen kwam kriebelen, liep tüdens het onderhoud in de kamer rond. We kregen nog een heelen stamboom te zien vah een grooten Sint Bernhard, die kaïiipiOéli vüü Ne derland is. Steeds vergezelt dit logge, doch prachtige dier zün baas op diens wandelingen. 1 9. I*' Vertrek zuster Menaertka De Eerwaarde zuster Mensertka, hoofd aan de R. K. naai school, is overgeplaatst naar de Beemster. Sedert 27 jaar was de Eerwaarde zuster alhier werkzaam. L cours?” -^-^..Alle respect voor de organisatrice.” zegt onze zegsman dan. „Ik heb niet één wanklank gehoord.” De belangstelling is hem wel iets tegenge vallen. Het was wel zeer druk op het concours terrein, maar het grootste deel der toehoorders bestond uit zangers en zangeressen. De leiding had stellig meer bewonderaars van de zang kunst verwacht. Overigens, volgens den heer Moeskops, een artistiek succes! Er is heel goed gezongen, terwül alle lof gebracht moet wor den aan de jury, die door het uitermate juist noteeren van de tekortkomingen der koren lederen wanklank en ieder ontevreden gezicht heeft uitgesloten. En dan wilde de heer Moeskops, naast zün gunstige ervaringen, opgedaan gedurende het jongste concours, de aandacht wüden aan b eenige euvelen, die volgens hem aan ieder con cours kleven. Een concours wordt wel eens ge noemd: een noodzakelük kwaad, doch volgens den heer Moeskops is het „de eenige weg om het prestatle-vermogen op te voeren”. Van uit voeringen in den winter alleen komen de koren niet in hoogere afdeelingen, daarvoor is een nog serieuzer Voorbereiding noodig. Maar.... het komt maar al te veel voor, dat de rivaliteit niet fair meer is. Men moet elkaar het succes gunnen en elkander niet afbreken. Een concours is niet Ingesteld, om elkaar de loef af te steken. Het getuigt niet van een goede verstandhouding, als er vanwege het ééne koor gehoopt vVordt, dat het ander een fout maakt •fen verder.... een concours moet niet ont aarden in een jacht op eerste prüzen. Hierom moet het niet alleen gaan. Het doel van een zangvereeniging moet blüven: het plezier zoeken in de wekelüksche beoefening van de’ zangkunst. Men moet niet ontmoedigd zün als men een tweeden prüs haalt. De prettige sa menwerking gedurende een jaar en de genot volle beoefening van de muze van Terpsichore moet voorop staan. De heer Nioeskops hoopte, dat deze wenken hun uitwerking niet zouden missen, waarmede we dan ons gevarieerd onderhoud meenden te moeten besluiten. We hebben hooren verluiden, dat ?r groot- sche plannen bestaan om den dirigent, In Sep tember, als zün 25-jarig jubileum als koor dirigent gevierd wordt, te huldigen. Laten we hopen, dat deze huldiging in groot- schen opzet alleszins mag slagen. En laten we tevens den wensch uiten, dat de heer Moeskops nog lang mag arbeiden om de vocale kunst in Westfriesland op nog hooger peil te brengen! T a organisatorisch’ oogpunt uitste lt kend geslaagde en op artistiek hoog peil staande Zangconcours te Hoorn, vonden wü een goede gelegenheid? om den directeur van het jubileerende „Virlbus Unitis", den heer R. Moeskops, in verband met diens op handen zünd 25-jarig jubileum als koordirigent, om een onderhoud te verzoeken. Een onderhoud, dat door den allerprettlgsten omgang van den heer Moeskops dra op een gezellig gesprek uitdraai de, waarin we niettemin veel belangrüks op staken. Niet alleen in verband met den levens loop van den Jubileerenden directeur, maar tevens in verband met het Zangconcours. waar over hü één en al lof was, terwül hü over corjpoursen in het algemeen enkele veel voor komende euvelen moest constateeren. Deze dirigent is bü zün koren de zeer ge ziene «n gewaardeerde muzikale leider, zetowel door zün aangeboren muzikaliteit en prettige manier van omgang, als door zün veelzüdige ervaring en routine. Vanzelfsprekend is het daarom, dat de heer Moeskops in het vocale leven van Westfriesland een vooraanstaande •n ultzonderlüke plaats inneemt. Dit blükt wel uit het veelzeggende feit, dat verleden jaar op het concours in Den Haag de koren van den heer Moeskops op zes eerste prüzen beslag wisten te leggen, terwül hü op het onlangs gehouden concours te Hoorn zün koren tot een zoodanige prestatie wist op te voeren, dat er bü de acht prüzen- zeven eerste waren! Een uitnemende prestatie, vooral als men daarbü in aanmerking neefnt, welk een toewüding de voorbereiding van een concours voor ieder koor beteekent. Een woord van onverholen bewondering is hier alleszins op zün plaats. De vergadering der dagelüksche besturen Besloten wordt bü den minister van Binnen- landsche Zaken aan te dringen vervallen van het bestelloon brieven, welke buiten de bebouwde worden. Het spreekt vanzelf^ dat-jiaaat" het goede materiaal, dat vele koren bezitten; deze successen voor een groot deel toe te schrüven zün aan de uitstekende en artistieke leiding van den dirigent. Vele blüken van erkentelük heid, ook tüdens het onlangs gehouden con cours, zün hem dan ook gebracht. En verdiend! Op onze vraag, hoe de heer Moeskops eer- tüds al deze plaatsen, waar hü gewerkt heeft, bereikte, moest hü toch even lachen. Naar alle repetities ging hij op de flets. Weer of geen weer.... de fiets stond klaar. Indertüd waren er lang niet zooveel busdiensten, zoodat vele dorpen slechts moeilük te bereiken waren. Dat de fiets niet al te nieuw was. blükt wel hieruit, dat de zangers en zangeressen reeds van ver af hun dlreAsur hoorden aankomen....! er sterk aan, of. als „Virlbus" zelf een concert Sinds enkele jaren begeeft de heer Moeskops zich per motorrüwiel naar de repetities, wat het hem er natuurlük gemakkelüker op maakt. Is de heer Moeskops persoonlük een minnaar van de klassieke kunst en bewondert hü de oude meesters, dat neemt niet weg, dat hü weet wat het publiek, over het algemeen ver langt, en dat hü met veel succes operettes e.d. laat opvoeren. In dit verband wilde de a.s. jubilaris ook een woord van hulde brengen aan zün vrouw, die hem steeds een steun is in zün streven om zoo goed mogelüke prestaties te verkrügen. en die hem dan ook vaardig en uitstekend onder legd pianiste als ze is op vele repetities en uitvoeringen begeleidt. Zü heeft er zeker niet in het minst toe bügedragen, dat haar man zooveel succes heeft mogen behalen. Een woord vun gepaste bewondering voor deze niet op den voorgrond tredende medewerkster kunnen wü moeilük onderdrukken. Verkeersrverbetering Het Dübrandsplcin is opnieuw bestraat en van breede troittoirs voorzien, terwül groote bloembedden het gehej voltooien. Momenteel is men bezig aan de van Bleiswükstraat waarlangs het verkeer naar Andük geleid wordt. De stoepen en bontjes zullen moeten verdwünen en plaats maken voor breede trottoirs, waarbinnen een "breede bestra ting op dit drukke punt ook in een lang ge voelde behoefte voorziet. R. K. Volksbond. Dinsdagavond vergader de de R. K. Volksbond onder voorzitterschap Mnied<LhNar fne^en^rX^n1^- van hem steeds 30 leden Na opening en voorlezing der notu- van len volgde de mededeeling, dat een relief van St. Willlbrordus, uitgevoerd in klei, terra-cotta, als aandenken 'aan het gouden feest van den Volksbond, voor de leden is beschikbaar gesteld tegen tien prüs van ƒ0.70, te bestellen bü het bestuur. Voor de studiedagen te Voorhout, te houden van 20—23 Augustus, waren op de vergadering geen liefhebbers te vinden om daarheen je ghan. Wie daarheen wil, liefst een der jongere leden, kan zich opgeven bü het bestuur. De kosten zün voor rekening van de afdeeling. Het bezoek aan de KJt.O.-studio zal ge schieden bü voldoende deelname op Dinsdag in de vacantie-week. Behalve het bezoek aan de studio zal een trip door het Gooi worden gemaakt. Liefhebbers hiervoor kunnen zich op geven tot Zaterdag 23 Juli. Vervolgens gaf de heer Way, als afgevaar digde van de Centrale Raadsvergadering, daar van verslag. -j-s n om dan een begin te hebben, vroegen H we den dirigent naar zün levensloop. Reeds -*-*van jongs af aan gevoelde hü veel liefde voor muziek en zang, waartoe niet in het minst zün muzikale vader, de heer P. H. Moeskops, medewerkte. Was het wonder, dat hü op 16- jarigen leeftüd reeds lid was van het Medem- bllkker zangkoor, waar hü geruimen tüd de tenor-partü versterkte? Onder leiding van vader werd er uit de acht zoons Moeskops een dubbel mannenkwartet gevormd, dat zich op een concours te Alkmaar tusschen 18 deelnemende kwartetten op de vüfde plaats wist te stellen. Uitnoodiglngen werden spoedig tot dit zeer büzondere muzi kale ensemble gericht, zelfs vanuit het buiten land, doch er was een groote moellükheld: de broers woonden verspreid over het geheele land en hadden geen, of slechts weinig gelegenheid tot repeteeren. ïntusschen was de jonge koorzanger Rein Moeskops zün weg gegaan, en was hü op 19- jarlgen leeftüd, ter gelegenheid van de Paus feesten, voor het eerst in de concertzaal te Medembllk als solist opgetreden. Uitgevoerd werden de „Plus Cantate" van Wlerts en het „Te Deum” van Verhuist Gedurende de vier jaren, welke de heer Moeskops lid was van het zeer bekende man nenkoor „Zang en Vriendschap” te Wognum, dat onder leiding stond van den eersten klas dirigent, den heer Magné, die naar de heer Moeskops getuigde bü hem onder tal van dirigenten steeds de eerste plaats inneemt, kon de muzikaliteit van den as. jubilaris zich ten volle ontwikkelen, zoodat hü allengs uit ver schillende plaatsen aanvragen kreeg om zich als solist te doen hooren. De heer Moeskops trad voor het eerst als j directeur op in den winter van 1912, op 24- jarigen leeftüd, en wei van het mannenkoor „Zang en Vriendschap" in zün geboorteplaats. Doch reeds spoedig kreeg de zanger in dezen mrtZikalen mensch de overhand, en dan zien we hem in tal van plaatsen onder bekende en vele dirigenten werken. Hü geniét dan ook in het geheele land meer bekendheid als zanger, in het büzonder kerkzanger, dan als dirigent. Dfen tüd benut de heer Moeskops ook om de noodtakel ükft studies te maken. Terwül hü Alkmaar onder Kuiper en Roeske zong, werd hü 1“ Ouddorp directeur van een mannenkoor, aan welke functie echter spoedig een einde kwam, toen hü in 1921 weer naar zün vader stad, Medembllk, trok, alwaar reeds spoedig het gemengd koor .Nieuw Leven” fen zeer juiste naam! De heer Moeskops zou met zün muzikaliteit en zün veelzüdige, overal opgedane, routine weer nieuw leven in de vocale wereld in Medembllk brengen werd opgericht, waar voor de heer Moeskops als dirigent werd aan gezocht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2