examen- ^,477/'/ Nederlandsche arbeiders Duitschland DE A.J.C. EN DE Kinderbijslagwet m JEUGDHULDE Een dievenbende ontmaskerd AKKERTJE HUN TOESTAND REDELIJK MINISTER STEENBERGHE IN DRENTE Witte tanden, frissche mond en een schoone tong Men neemt n u 41 VRIJDAG 15 JULI 1938 voorontwerp Een ander stelsel van uitvoering gewenscht Vader deed rattenkruit in het eten ST. ANTONIUSHOVE over 10 JAAR LIJDEND AAN RHEUMAT1EK JONGEN ONDER MELKAUTO Wat arbeiders zelf schrijven Het woord crisis dient uitgesloten n 1. HET FOCHTELOOËR VEEN NATUURMONUMENT? KIND STAK PLOTSELING DEN WEG OVER J! G Het complot werkte al een half jaar De zachte betooverende geur, die verkwikt: met “4711" opgewekt ZESJARIG KIND DOOR AUTO „We zullen moeten gaan spreken AANGEREDEN Advies van den Hoogen Raad van Arbeid betreffende het doe.t men thans zondér last van zenuwen" Het stak onverwachts den weg over economische maatregelen voor den landbouw" p Door auto aangereden en gedood - I -i <1 38U 'ti 1 Getuigenissen 9 o U» (Ingezonden Mededeeling) Was niet in staat haar huishonden te doen Ooodelijk ongeluk te Hoogwoud Ordening in den landbouw dan «ft. - w I 9 In hooger beroep weer vier maanden geëischt Dat er van de vele duizenden Nederlanden, die naar Duitschland en elden voor langer oi korter tijd emlgreeren, telkens enkelen terug- keeren, zal niemand verwonderen. Dat is altijd zoo geweest, het zal altijd wel zoo blijven. De fantasie tracht nu eenmaal de toekomst aan lokkelijker voor te stellen dan de werkelijkheid zijn kan. Het geld, het brood, worden in dezen tijd nergens ter wereld gemakkelijk verdiend en de arbeid in den vreemde brengt daaren boven weer eigen beswaren en moeilijkheden met zich. De Nederlandsche arbeider, gewend en vertrouwd met de arbeidsvoorwaarden in het vaderland, zal seker aanvankelijk vreemd staan tegenover gewoonten, die mln of meet afwijken van die, waarbij hij in het vaderland placht te werken. Hoofdzaak is echter, dat pas- Nog 85.000 HA. komen in Drente in aan merking voor ruilverkaveling. Stelt men de ge middelde productieverhooging op 20 4 25 pet., dan kan in Drente een landaanwinst verkregen worden van rond 20.000 HA. Dit is een opper vlakte gelijk aan die van den Wieringermeer- polder. Nog duizenden HA. lijden aan water overlast en eveneens komen nog duizenden H.A in aanmerking voor herontginning. Er is dus nog arbeid, productieve arbeid. Het zal nu zaak zjjn, aldus de, minister, om blijvend samen te werken, om ook dezen arbeid in de komend* tijden te kunnen verrichten. Uitbreiding van de bestaansmogelijkheid op het platteland is een belang, niet alleen van dat platteland, maar van het geheele volk. Een klein feit heeft de politie echter op het spoor van deze diefstallen gebracht. Een maga- do en De dienst van het staatsboschbeheer heeft zich belangrijk uitgebreid. Onwillekeurig den ken we ons reeds eenige tientallen Jaren ver- Indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en.zeer zuinig. Tube 80; 40. 25 ct. Doos 20 ct. in het land dient te geschieden, nader moeten beraden. Toen we met onze landbouwcrisismaatregelen begonnen, leefden we nog steeds in de veron derstelling, dat deze slechts van voorbijgaan- den aard zouden zijn. Op grond van de gewij zigde verhoudingen, waarvan we kunnen ver wachten, dat zij van meer blijvenden aard zul len zijn, dienen we onze bakens te verzetten. oor na. •er. tuid, '•ct, Inf; hou- i de AGl •e). hoort er bij, dus je ziet, we hebben het hier heel goed." Uit een anderen brief: ,Ik denk dat ik Je ongeveer 27 gulden per week kan sturen, dus dat valt je niet tegen hi?” Een ander schrijft 2 Juli: „Ik maak het heel best en wij allen hebben geen klagen, het is hier heel goed. Het weekloon dat wij op zullen sturen bedraagt zoowat 40 mark, dat is dus zoowat 28 gulden.” dat men van een Bovendien Uiteenzetting van den Ryksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling Mevr. A. P te R. De oorzaak van rheumatlsche pijnen ligt meestal in een onvoldoende werking Uwer af- voerorganen, waardoor zich allerlei schadelijke afvalstoffen, als os. het urinezuur, kunnen op- hoopen. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen aan tot betere werking, waardoor alle afvalstoffen geregeld worden verwijderd en Uw Pijnen langzaam maar seker voorgoed sullen verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bjj apotheken en erkende drogisten. Het kan natuurlijk nooit de bedoeling der regeering zijn om ieder verhaal van dezen of genen ontevreden arbeider, waarin de ijverige reporter welkome copie ontdekte, officieel te gen te spreken. De Rijksdlenst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling, die de Nederlandsche arbeiders op de werkgelegenheid in het buitenland heeft gewezen, dle voor de totstandkoming der arbeidsovereenkomst met den buitenlandschen werkgever zijn bemidde ling heeft verleend, heeft eerst terdege en zeer nauwkeurig de voorwaarden onderzocht, waar op de arbeiders in het buitenland tewerk zou den worden gesteld. Alleen dan, wanneer alle condities hem aanvaardbaar schenen, wanneer het loon voldoende, de voeding doelmatig, dc huisvesting menschwaardlg konden worden ge acht, eerst dan heeft de overheid haar burgers, die naar arbeid zochten, geadviseerd, om het werk in het buitenland aan te nemen, en bij de arbeidsovereenkomst haar bemiddeling ver leend. Overzag de minister de geheele activiteit op het gebied van het landbouwonderwijs, mocht hij, zoo zeide hij. tevreden zijn. Een meerderheid van den raad (22 tegen 12) sprak zich uit tegen het scheppen van de mo gelijkheid, dat bedrijfsgewijse afwijkende rege lingen worden getroffen. Met betrekking tot de vraag of ook werkge vers onder de verzekering dienen te worden ge bracht, hebben de stemmen gestaakt (17 tegen 17). De meerderheid van den raad (20 tegen 14) bleek gekant tegen uitbreiding van de regeling tot de zg. kleine zelfstandigen. De meerderheid van den raad sprak zich uit vóór het stellen van een loon- of inkomensgrens (18 tegen 18). Het zjjn trieste verhalen van een reis vol ontberingen over de Duitsche grens, van bo venmate zwaar en ongewoon werk, van geringe verdienste, van slechte voeding, en tenslotte van een overhaasten terugkeer naar het vader land met een hart vol bitterheid om de te leurstelling en ontgoocheling, die maar al t* spoedig een einde had gemaakt aan blijde illu sies eh hooggespannen verwachtingen. sende, behoorlijk betaalde arbeid kan worden verricht onder menschwaardlge voorwaarden, en wie zou beweren, dat de Nederlandsche ar beider. die op advies en door bemiddeling van den rijksdlenst in Duitschland werken gaat, geen behoorlijk loon verdienen, en geen mensch waardlge voeding en huisvesting vinden kan. vergist zich totaal of doet iets ergers. Er zjjn 27 Juni van dit jaar weer 225 Neder landsche bouwvakarbeiders naar een bepaald werk in Duitschland vertrokken. Tenslotte sprak de raad zich met 1 stem tegen uit vóór het Invoeren van een klassestelsel ter berekening van den kinderbijslag. Het spijt mij,- aldus vervolgde de minister, als ik zeggen moet, dgt de algemeens econo mische verhoudingen in de wereld nog weinig aanleiding geven tot optimisme. Die verb dingen liggen niet binnen den greep vajp regeering en mitsdien zullen wij ons noodge dwongen hebben aan te passen, daar we onze productie met de vraag naar landbouwproduc ten in overeenstemming hebben te brengen. Nu de overtuiging gaandeweg dieper wordt, dat deze verhoudingen op de wereldmarkt van meer blijvenden aard zijn, zullen -we ons op hetgeen We zullen, boe spijtig we het ook mogen vinden, moeten gaan spreken niet meer van landbouwcrisismaatregelen, maar van economische maatregelen op het gebied van den landbouw met uitsluiting van het woordje „crisis". Naar men ons mededeelde heeft men bij de gestolen goederen om. aangetroffen: beddegoed. potten en pannen, vuilnisemmers, een paraplulestandaard, keukengerei, rollen zeil enzoovoorts. De voorwerpen zijn door de bedienden niet alleen voor eigen gebruik ge stolen; enkelen van hen hebben de goede ren aan derden beneden den prijs verkocht. De daders hebben allen op één na bekend en bevinden zich momenteel in hechtenis. Een dezer dagen heeft de politie een dieven bende kunnen ontmaskeren, die gedurende een half Jaar lang goederen heeft ontvreemd uit een van de groote warenhuizen te Utrecht Een complot, bestaande uit een achttal bedienden uit dit warenhuis nam op geregelde tijden goederen uit het magazijn en den winkel weg, zonder dat daarvan ook maar Iets uitlekte. Nog roemde de - minister de groote activiteit op het gebied van de zuivelbereiding, boeren leenbanken. aankoopcombinaties, sardappel- meelfabricage en veeverbeteringsorganisatie. In den persoon van den Commissaris der Koningin bracht spr. allereerst dank aan allen voor de moeite en zorgen, die zij besteedden, om dezen tocht te doen slagen. Donderdagavond had zich op den Bredascbe- weg onder Breda een groote menschenmenlgte verzameld, in de veronderstelling, dat de Prin ser en de Prins, op den terugtocht van Belgis, d. en weg zouden passeern. Plotseling stak het zesjarige dochtertje van de familie V. den weg over. Zij werd door een nasseerenden vrachtauto gegrepen. Het kind passeerenden i werd met ernstige verwondingen*^ naar het zie kenhuis overgebracht, waar bet is overleden. w Zij bevonden, dat inderdaad aan timmer lieden en metselaars eenige malen ander werk was opgedragen, omdat men met de uitvoering van het werk nog niet soo ver was gevorderd, dat de timmerlieden en met selaars konden beginnen. B(j regenverlet iédrdt niet betaald. In Holland wel, In Duitschland niet. Men kan den Duitschen werkgever toch moeilijk verplichten, terwille van die arbeiders de vigeerende arbeidsvoor waarden te veranderen. En wat de overige klachten betreft: de voeding vond men vol doende en doelmatig, de huisvesting comfor tabel. Sinds Jaar en dag heerschen in het huls van den grondwerker H. O. te Haaksbergen groote wantoestanden. De vader leeft al jaren met zijn 30-jarigen zoon in een waren oorlogstoestand, welke zoo ernstig is, dat de vader al tweemaal kwaadaardige pogingen in het werk gesteld heeft zijn zoon het leven te benemen. Naast dit alles teistert ook de werkloosheid dit gezin en terwijl de zoon nu eens in de werkver schaffing. dan weer met wat straathandel iets verdient, doet de vader het huishouden. En van deze omstandigheid poogde de vader partij te trekken, om den zoon uit den weg te ruimen. Eerst bakte de man kopspijkertjes in panne- koeken, welke voor zijn zoon bestemd waren, doch na den eersten beet ontdekte de zoon het bedrog. 15 Januari van dit jaar deed de vader den tweeden aanslag, nu minder opvallend, doch erger. Hij mengde in de portie boerenkool van zijn zoon een sterke dosis muizentarwe (soort ratenkruit). Toen de zoon van de werkverschaffing thuis kwam stond zijn eten op tafel. Hij bevond bij het eten, dat de boerenkool opvallend bitter was. Wantrouwend geworden door de ervaring, liet de man het eten onderzoeken en toen kwam aan het licht, dat er muizentarwe door gemengd was. In woede ontstoken ging de zoon naar de po litie en klaagde zijn vader aan wegens poging tot moord en kort daarop werd de vader gearres teerd. De man legde een bekentenis af en de Almeloo- sche rechtbank veroordeelde hem tot vier maan den gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering. Van dit vonnis kwam de man in hooger be roep en Donderdag diende deze treurige zaak voor het Amhemsche gerechtshof. Hier kwam de vader op zijn bekentenis terug. De procureur-generaal mr. Hermans achtte het ten laste gelegde bewezen en elschte be vee tiglng van het vonnis. Uitspraak Woensdag 27 Juli. Ten aanzien van de vraag, wanneer het recht op kinderbijslag dient te ontstaan, wenscht een meerderheid van den raad (19 tegen 14) deze toe te kennen vanaf het 4e kind, terwijl een groote meerderheid de leef tijdsgrens wenscht te stellen op 15 Jaar. Wil men liever hooien wat de arbeiders zelf erover denken? Ter inzage werden verstrekt afschriften van eenige brieven, die arbeiders aan hun familie in Nederland hebben gezonden. Ge citeerd wordt uit een brief van 3 Juli: „We heb ben een gezellig ploegje bij elkaar, 13 man op een kamer en we verstaan mekaar heel goed. Nu is het hier wel uit te houden, 's Morgens om half vijf dag tot 's avonds half zeven en dan lekker eten en een biertje drinken, want dat De consequentie van een dergelijk Inzicht leidt vanzelf tot de conclusie, dat dan ook de belanghebbenden zelf tot een grooter aandeel in het nemen en uitvoeren van deze maat regelen dienen te worden ingeschakeld. Op menig gebied van den landbouw verricht het bedrijfsleven zelf ordenenden arbeid. Naar sprekers meenlng is het in het belang van het bedrijfsleven, om zelf handelend op te treden, terwijl de overheid zich dient te bepa len tot het waken over het algemeen belang, dat meer in het bijzonder haar domein Is. Met het uitspreken van de hoop, dat de goe de God kracht en gezondheid moge geven en ook aller arbeid moge zegenen, nam de minis ter afscheid van allen. In de morgenuren heeft de minister in gezel schap van den Commissaris der Koningin In Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, en den dlrecteur-generaal van den land bouw. Ir. A. L. H. Roebroek, een bezoek ge bracht aan de christelijke landbouwschool te Hoogeveen. Vervolgens vertrok het geselschap naar Ruinerwold, waar het veebedrijf van den heer J. P. Brouwer werd bezichtigd, waarna men ten huize van den burgemeester van Rui nerwold. mr. dr. W. S. Oelinck, de lunch ge bruikte. In den loop van den dag is de minister naai ’sGrgvenhage teruggekeerd. j „Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheumatiek en niet in staat mijn huishouden te doen. Fiets hielp mij tot men mjj den raad gaf Kruschen Salts eens te probeeren. Na het een jaar lang te hebben gebruikt, was Ik tot mijn groote blijdschap weer In staaf zelf mijn huishtAiden te doen. Mijn oprechten dank voor de wonder baarlijke werking” Deze arbeiders hadden daar werk 'gekregen door tusschenkomst van den RUksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling en van de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober hausen. De arbeidsvoorwaarden zijn als volgt: loon RM. 0.70 per uur. arbeidsweek 80 uur,, toe slag aan gehuwden en kostwinners RM. 1.— per kalenderdag (voorzoover afkomstig uit ge meenten met met meer dan 100.000 Inwoners R.M. 1.50). De arbeiders zijn ondergebracht in barakken, voor huisvesting en voeding wordt R.M. 1.per kalenderdag in rekening gebracht. De loonbesparingen kunnen voor 85 pCt. naar Nederland worden overgemaakt tegen een koers van ca. 72 ets. Aan de gezinnen van gehuwden wordt uiteraard van Nederlandsche zijde gedurende 14 dagen steun doorbetaald. Op deze alleszins aannemelijke voorwaarden konden de 225 Nederlanders in DuitSCTïïand aan den arbeid gaan. Het vervoer was van Nederlandsche zijde zorgvuldig voorbereid. In Oldenzaal waren twee ambtenaren van den Rijksdlenst aanwezig, die het verdere vervoer naar Benthelm geregeld hebben. In Bentheim was mede aanwezig de directeur van de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen, die de voorwaarden, waaronder ge werkt zou worden, nog eens met de arbeiders heeft besproken en deze voorwaarden, welke in het Nederlandsch waren gesteld, heeft voorge lezen. Ieder der arbeiders heeft vervolgens door plaatsing van zijn handteekening bevestigd met deze voorwaarden bekend te zijn. De arbeiders zijn onder leiding van een der ambtenaren van den Rijksdlenst daarop rechtstreeks en dus niet via Oberhausen naar Brunswljk doorge reisd, waar autobussen klaar stemden om hen naar de barakken te brengen. De begeleidende ambtenaar is tot Woensdagmiddag 29 Juni op het werk gebleven om zoonoodig de belangen van de Nederlandsche arbeiders te behartigen. De inrichting der barakken werd door de arbei ders zeer geroemd. De voeding goed genoemd, klachten zjjn niet vernomen. Het betreft hier een geheel vrijwillig aanvaar den van werk in het buitenland tegen aanne melijke arbeidsvoorwaarden, terwijl waarborgen zjjn geschapen, dat de belangen der Nederland sche arbeiders In alle opzichten zullen worden behartigd. Van deze 225 hebben er na enkele dagen 10 het werk neergelegd en zijn naar Ne derland teruggekeerd. Het waren op 1 na allen Rotterdammers en twee hunner hebben op de gemeentelijke arbeidsbeurs te Rotterdam hun grieven kunnen uiten. Hun klachten betroffen in hoofdzaak onvoldoende voeding, aanwijzen van ongewonen arbeid en het nlet-uitbetalen bij regenverlet. Hoewel slechts 10 man van de 225 deze grieven zóó sterk hadden gevoeld dat zij meenden het werk te moeten neerleggen, zijn toch de heer Van Lier, referendaris bij het de partement van Sociale Zaken en chef van de afdeeling arbeidsbemiddeling bij den Rijksdlenst en dr. Kapma. directeur van de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen, persoonlijk zich in Brunswljk van den toestand op de hoogte gaan stellen. De directeur van den Rij lesdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling deelt het volgende mede: Telkens weer duiken hier en daar in de pers berichten op over hoogst ongewenschte toestanden, waaronder Nederlandsche arbeiders in het bui tenland, met name in Duitschland. werkzaam zjjn. Tot besluit van zijn driedaagsch bezoek aan de provincies Groningen en Drente is de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L, Steenberghe, Donderdagmiddag ontvangen door het bestuur van de Coöpe ratieve Landbouwbank en Handelsvereenl- glng te Meppel. Na een rondgang door de gebouwen heeft de minister een rede gehouden, waarin hü de indrukken, welke hij in de afgeloopen drie dagen heeft opgedaan, heeft samen gevat. zijnbediende werd in het begin dezer week door zijn chef op een klein vergrijp betrapt en moest zich daarover voor de politie verantwoorden. Voor deze geleid legde hij verklaringen af, die er op wezen, dat deze diefstal niet op zichzelf stond. Bjj verder onderzoek bleek namelijk, dat meerdere personen, aan dit warenhuis als. perso neel verbonden, zich aan het stelen van goederen hadden schuldig gemaakt. De onregelmatigheden werden gepleegd door vier magazijnbedienden, twee winkelbedienden, een chauffeur en een portler-controleur. Bjj het wegnemen der goederen boden zjj elkaar de helpende hand. De eene prestatie was de andere waard en zoo deed b.v. de controleur bjj het weg nemen der goederen een oogje toe, mits ook hij en de anderen een deel van den buit kregen. Een bediende, die op het punt van trouwen stond, hielp een collega, m-‘ het oogmerk om van hem goederen te krijgen voor zijn nieuw in te richten woning. De chauffeur bezorgde de gestolen goederen aan de adressen der personen, die bjj het complot betrokken waren. Aan gelddiefstallen heeft men zich niet schul dig gemaakt, doch het zijn uitsluitend winkel- goederen, welke werden buitgemaakt. Met ingang van 8 Augustus zal de heer J. van Sonderen, arts, als Inwonend geneesheer bjj het ziekenhuis Si, Antonlus-Hove te Voor burg in dienst treden. Er bestaan plannen om dit ziekenhuis bin nenkort uit te breiden met een kraam- en kin derzit) eeling. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn 49e vergadering gehouden, onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse. In deze vergadering heeft de raad zijn advies vastgesteld betreffende het voorontwerp-wette- Ujke regeling Inzake kinderbjjslag-verzekering. Allereerst heeft de raad zich roet 27 tegen 7 stemmen vereenigd roet de strekking van het voorontwerp om verplichtend te stellen, dat MJ de loonbepaling van hen, wier gezin den feitelUk-gemiddelden omvang overtreft, 'met de daarmede samenhangende grootere lasten wordt rekening gehouden. -wvy eze zoogenaamd principieele motl- I 1 veering wil ons voorkomen aller- A-jninst principieel te zijn. De vraag cf de Nationale Jeugdstorm, af of niet gecamoufleerd, een organisatie van en voor de N. 8. B. is, doet hier niet ter lake. Tot een algemeene nationale hul diging van het staatshoofd moeten Juist krachtens de beginselen van vrijheid en verdraagzaamheid, waarop het Volk zich beroept, alle organisaties van welke kleur of aard ook worden toegelaten, die het staatshoofd als zoodanig erkennen en wier legaliteit door de-overheid niet dubieus genoeg geacht wordt om aanlei ding te geven tot een volstrekt verbod. Dat de A. J.. C. niet graag met de natio nale jeugdstormen in één rij staat om H. M. toe te juichen is zeer begrijpelijk, naar weinig verdraagzaam. Wat zou het „Volk” ervan zeggen, wanneer sommigen ervoor zouden bedanken onze Koningin buide te brengen, omdat Haar ook door soeiaal-democraten of door Joden eer wordt betoond? De algemeene jeugdhul- de aan H. M. de Koningin is bedoeld en opgezet als een eerbewijs van de geheele jeugd der natie. De Koningin en de Kroon staan officieel boven de politiek der partijen en het zou al een heel merkwaardig huldeblijk zijn, wanneer men partij-politieke overwegingen, al of niet tot principes verheven, bij een der- gelijk eerbetoon zou laten gelden. Wan neer iemand wezenlijk huldigen wil. om dat men hem hulde en erkentelijkheid waard acht, moet men zich erover ver heugen, dat zooveel mogelijk anderen dat ook willen. Meent men aan een al gemeene hulde niet te kunnen deelne men, omdat men een der medehuldigers niet kan lijden of in het huldigend ge- telschap niet op zijn plaats acht, dan stelt men de persoon, die men zou wil len huldigen achter -bij de figuur, die men zoo antipathiek vindt, zich door diens aanwezigheid huldiging laat weerhouden. schuilt er in zulk een houding een ele ment van critiek op degene, die geen overwegend bezwaar blijkt te hebben de ongepast gewaande hulde wél te accep- teeren, een element van critiek, dat be zwaarlijk als een bewijs van eerbied en hulde kan worden uitgelegd. En dan wordt gewoonljjk het troosteloos relaas besloten met een commentaar, waarin pijnlijke verwondering tot ui*ing komt, hoe toch de Nederlandsche regeering, het departement van Sociale Zaken, haar bemiddeling en medewerking kon verlee- nen aan een avontuur, waarvan de misluk king reeds te voren moest vaststaan, en waaraan de Nederlandsche arbeider dan toch maar zou worden gewaagd. Wanneer er dan toch berichten als hier boven vermeld, nu en dan in de pers verschij nen, kan met klem worden tegengesproken, dat zij In hun algemeene strekking Juist zouden zijn Zooals bekend is, tracht de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland een der laatst overgebleven levende hoogveen gebieden in Nederland, nJ. dat onder Fochte- loo, op de grens van Friesland en Drente als natuurmonument te behouden. Voor dezen aan koop is een bedrag van ongeveer 27.000. noodlg en hoewel de vereeniging ook ditmaal weer van tal van zijden steun toegezegd kreeg, ontbreekt aan de koopsom thans nog een be drag van ongeveer 10.000. Vóór 1 Augustus moet de vereeniging beslui ten of zij tot den aankoop kan overgaan. In verband mét den korten tijd, welke nog rëst doet zij een drir^end beroep op allen, die met het behoud van een hoogveengebied Instem men, doch die tot dusverre nog geen gevolg gaven aar. hun voornemen de plannen te steunen. Giften voor dit doel kunnen worden overge maakt op de postrekening der vereeniging nr. 32.391 (Heerengracht 540, Amsterdam). Donderdagmiddag om half twee is het zes- Wlg dochtertje van de familie Van Gullk te ^zvenbergschehoek. toen zfj achter een hool- •*een vandaan kwam en den weg wilde over- *kken. door een uit de tegengestelde richting “menden personen-auto gegrepen. Het kind bekwam een zware hersenschudding werd bij omwonenden binnengedragen. In ™*_loop van den middag is het meisje over- ■oen. Op den hoek van de Gouwe en den Boekelweg Hoogwoud Is Woensdagavond een doodelijk l”****1 gebeurd. Te ongeveer zeven uur kwam mL’aeUtauto uit de richting Aardswoud en n""* den Boekelweg oprijden In de richting ?™«woud. De zevenjarige Simon Vtfzelaar Per fiets aanrijden uit de richting Hoog- en wilde den auto aan den linkerkant iZ Omtlat er te weinig ruimte was. bot- Mukh met de “houders tegen een aldaar rr~™en telefoonpaal en viel toen voor het van den melkauto. Hij werd zoodanig hU nog denzelfden avond over- schuld18 008881,118611 1X811 den chaulleur Acht personen van een groot warenhuis te Utrecht namen goederen weg uit den voorrtiad V- der, als deze Jonge bosschen in een verder sta dium zijn gekomen. Ook op het gebied van ontginning, ontwate ring en ruilverkaveling is een groote activiteit duidelijk merkbaar. Het feit, dat hier in Dren te de totale oppervlakte woeste grond met 35.009 H.A. is verminderd, heeft bjjzondereu Indruk op den minister gemaakt. De groote meerderheid van den raad sprak zich uit vóór het stelsel van het voorontwerp, dat de lasten geheel voor rekening van de werk gevers komen, al waren er enkele leden, die hetzij een staatsbjjdrage, hetzjj een premle-ver- haal op de arbeiders wenschelijk oordeelden. Eén lid was van oordeel, dat de Staat de ge heele kosten der verzekering behoort te dragen, terwijl enkele leden verklaarden zich op dit oogenbllk niet over het vraagstuk der kosten te kunnen uitspreken. De raad heeft slch tenslotte in meerderheid (21 tegen 13) uitgesproken vóór een ander stel sel van uitvoering dan vervat is in het vooront werp. In den gedachtengang van den raad be hoort de uitvoering in de eerste plaats te ge schieden door bedrljfsvereenigingen. Daar, waar een bedrljfsraad is, kan deze als bestuur aan het hoofd der bedrijfsvereenlging gesteld worden conform art. 26 der Bedrijfsradenwet. Ten slotte bevat het adres een beschouwing over het vraagstuk der financiering van de kln- derbljslagverzekering. ooals men weet, ligt het in de be- doellng H. M. de Koningin ter ge- legenheid van Haar veertigjarig jegeeringsJubileum een algemeene na tionale jeugdhulde te brengen. Ofschoon ge sociaal-democratische jeugdorganisa tie de A. J. C„ principieel geen bezwa ren heeft tegen een dergelijke huldiging h. M. ook de A. J. C. blijkt even als vele volwassen soc.-democraten in binnen- en buitenland tot het besef ge- bemen, dat de constitutloneele monar chie een der beste waarborgen biedt TOor de handhaving en bevordering van het in den loop der eeuwen ten koste van veel moeite en strijd verworven welzijn op allerlei gebied heeft zij gemeend toch aan deze huldiging niet te kunnen en te mogen deelnemen, omdat ook de jUtlonale Jeugdstorm”, die officieus de jeugdorganisatie van de N.S.B. heet te djn, maar officieel niet zoodanig ge noemd wenscht te worden, ook al wordt rij door Mussert’s rechterhand, met na me van Geelkerken geteld, bij deze natio nale jeugdhulde van de partij zal zjjn. Het Volk motiveerde de houding van de AJ.C. aldus: „Een algemeen „nationaal” optreden heeft in ons land slechts zin. cis de organisatoren van huldigingen, demonstraties enz., zich stellen op den grondslag van vrijheid en verdraagzaam heid, Gooit men het met deze beginselen op een accoordje dan pleegt men ver raad aan het kenmerkend-Nederland- cche en dan kan zulk een manifestatie niet met recht als „nationaal” warden ongemerkt. De A. J. C. heeft geweigerd, «et het democratisch beginsel te tran- rigeeren en zij moest dus -deelneming «in de jeugdhulde afwijzen, toen het bleek, dat de anderen niet den moed vonden, den natlonalen jeugdstorm bui ten de deur te houden. Origin, kropflcsschen 1.30 2.40 330 Zikflitoni 0.40 ^1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15