WES LAND West-Friesland De I.V.C.B. in 1937-’38 Regeering koopt Van dag tot dag aardbeien VRIJDAG 15 JULI 1938 WOGNUM 17 Mi 50.000K.G. uit de markt GROOTEBROEK genomen 2S Mi DE AARDAPPELOOGST PROVINCIAAL NIEUWS Veiling der producten AKERSLOOT HOOGKARSPEL HENSBROEK CASTRICUM VEILING DE EENDRACHT LUTJEBROEK KROMMENIE OBDAM 1 En Opleiding van scheidsrechters SPANBROEK VENHUIZEN MONNIKENDAM I ESPERANTO VOLENDAM VEILINGOVERZICHT Langendyk Bekercompetitie WORMER Gunstige financieele ontwikkeling Opheffing van de spoor lijn Zaandam—Hoorn Een werkcomité uit belanghebben de gemeentebesturen gevormd Geweldige prijsdaling noopte tot ingrijpen „De bond is nog niet uitgegroeid zooals het bestuur dit gaarne zou zien” GARANTIEPRIJS VOOR GOED GEKEURDE POTERS ENKHUIZEN U hebt fHR voorrang en laadplaats officieel in gebruik 'genomen is Jsdi J BONTWERKSTERS Laat van Uw ouderwetschen bontkraag een modernen vos of kraag maken bij de bekend® bontzaak van GEZ. STEEMAN, Kerksteeg 13, Hoorn. Zie ook onze afd. mod. hoeden Westfriesche agenda p? r ter J Naar de Miaate. oud-plaatsgencot 7.30 uur gemeenteraad van Enkhuizen. U Groningen. een van van groote be- afwijkende om 6.30 uur en trainen tot 8 uur, waarna tot A J-a12 l'. l. f VoetbaluiUlag Personeelwedstryd: Papier- warenfabrlekTypografen 87. Geslaagd MeJ. Cornelia Heddes Comd. slaagde dezer dagen te Eindhoven voor het examen coupeuse. R. K. V. V. Union. Het voetbalprogramma voor Zondag 17 Juli luidt: E. V. E. IIUnion II, aanvang 2 uur. Junioren: Union A-V V.W. A, aanvang 1 uur. V.V.W. BUnion B, aanvang 1 uur. Bezoeken De burgemeester en mevr. Kalff- Qulntus zullen bezoeken by voorkeur ontvan gen op Zondag a.s. tusschen 3.30 en 5 uur. op op Verfraaiing Het 8t Joaefgebouw is weder om met een tiental doeken verrijkt, geschilderd door den heer Steur naar oude prenten. De collectie stelt voor hoekjes uit verdwenen Vo lendam. Voetbal De wedstrijd tegen U. 8. V.-Junio- ren gaat Zondag a.s. niet door. Op 14 Aug. ech ter speelt O. V. O. a—U. 8. V. a en U S. V. b— O. V. O. b. koi dei nti on In be: SU N< Ar pollt en v enz. gum Ol opge laati ulto< H( in v door artü Ol aan vert bode hun voor «te bij wegkrulsingen dezen rooden driehoek voor g zietdon noden namelijk een voor- rantjswe^l n Aanvoer van nest In verband met de ver minderde aanvoer van aal. Is door het raadslid C. Jongert Br. aan het gemeentebestuur voor gesteld om alhier de gelegenheid te scheppen, dat visschers hun nest tegen den bestaanden vasten prijs kunnen lossen. Deze maatregel heeft inmSdel toepassing gevonden met het ge volg, dat aalvisschers, die hun nest kwijt wil len nu Monnikendam niet meer mijden. PoHHe Uil een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat een te Den Haag aangehouden persoon, die zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting van meerdere geestelijken, ook hier P.T.T. De directeur van het P. en T.-kan- toorte Alkmaar maakt bekend, dat met In gang van 16 Juli 1938 het post- telegraaf- en telefoonstation te Bakkum zal zijn opengesteld: heeren gehouden worden. ..-j deelnemers zich op- De beun rond de Noorder- weggebroken en een nieuwe Donderdagmiddag geraakte het 5-jarig doch tertje van de wed. K. de B. in de diepe vaar- sloot achter de, ouderlijke woning. Spoedig toe gesnelde hulp wist het meisje, dat reeds zonk, op het droge te brengen. Er was zeer veel be- kookdemon- -1 Ver Bedevaart O. L. Vroow ter Nood. De Jaariyksche .bedevaart der parochie naar o. L. Vr. ter Nood te Runxputte zal gehouden wor den 18 Augustus as. Van 16 Juni t. m. 15 September: 91130. 14 15, 18—19.30. Van 16 September t. m. 15 Juni: 9—11, 14—15, Zoolang de voorraad strekt zal gedurende de eerstvolgende weken goedkoops margarine, vet en gehakt worden verstrekt op Wet gemeentehuis aan diegenen, die In den loop van dit Jaar in werkverschaffing of steunverleening zijn ge weest of die gedurende dien tijd door een of ander armbestuur ondersteund zijn. Havenwerken haven is thans meer doeltreffende beun wordt aangebracht, opbrengst te hebben, wanneer De Nederlandsche Groenten- en Frult- centrale heeft gisteren dan ook besloten om den minimumprijs op 12 cent per K.O. vast te stellen. Alle aardbeien, die dezen prijs niet kunnen opbrengen, zullen uit de markt worden genomen en voor haar rekening door de fabrikanten worden geconserveerd. Onderhandse he aanbesteding. Onder- handsch werd aanbesteed het bouwen van een nieuwe schuur voor rekening van J. Krenk Vzn. Gegund aan L. Wouda voor ƒ2225, Toen dezer dagen de zoon van de wed. Ruy ter 's morgns op 't land kwam, ontdekte htf dat zeven kisten aardapirelen van de stapel verdwenen waren, de ledige kisten waren keu- ilg onder 't dekzeil gezet, tevens waren van ■n schuit, die voor de veiling gereed lag, 4 stuks roode kool verdwenen. De politie is hiervan in kennis gesteld. Woensdag werd de thans gereedgekomen los- u laadplaats te Hoogkarspel officieel in ge- ■irulk genomen. Aanwezig waren het dageljjksch bestuur van de gemeente, de besturen van den polder het Grootslag en de veiling. Na afloop van de veiling werd het terrein bezichtigd. Allen waren vol lof over de prachtige afwerking en de groote verbetering. Hierna wesd. ee in Repfam. witarl de heer C. Ret aan het bestuur c de medewerking plaats ondervom gemeen tesecrel een 01 eenl «eell voor spr» heid reen vorn bekt dat te k doen de I van eens oude verfi tussc K. 1 reen De dani eenli den bet i bege eenli wind pass denk goed toest Wi een verte De r losse la be buis, over, beide en e wron van een pen Da starx op de bl De door •taai vei, i Na van doen Nu daar zijn, digs twjjf slera naas wijze dat vele men deze weer het PXJ4., was deze middag georganiseerd door de firma W. Schuurman te Alkmaar, als vert van de Ned. Siemens My. De groote voordeelen van het electrisch ko- Na eien gunstigen gang van zaken in het eer ste gedeelte van de aardappelcampagne is de ineenstorting der prijzen wel plotseling geko men. Een dergelUke prijsdaling was door nie mand verwacht. De uitspraak van handelaars zijde, dat de aardappel geen crisisproduct is wordt hierdoor nu wel in een vreemd daglicht gesteld. Want de laatste dagen van de afge- loepen week Is wel zeer duidelijk gebleken, dat het noodig is, een bodem in de markt te bren gen. Vrijdag toch draaiden verscheidene par tijen door, omdat zy den vastgestelden miiu- unumprys van f 4 per 100 K.G. niet konden opbrengen. Gelukkig ging het 's Zaterdags iets beter, zoodat alle aangevoerde aardappelen konden worden verkocht, ook die, welke den vorigen dag onverkocht waren gebleven. Het is tegenwoordig wel een tyd vol verrassingen; men kan geen paar dagen vooruit bekyken, hoe het met/de producten zal loopen. Vooral de mindere afname door Dultschland schynt oorzaak te zyn van deze plotselinge daling der prijzen. Nadat in het laatst van Juni een gro^ deel der beschikbare Invoer-Genehmigungen verbruikt was tegen de hooge pryzen, waardoor zelfs voor den handel slechts een zeer geringe belooning overbleef, ja de transacties soms ver lies opleverden, zyn biykbaar voor Juli weinig vergunningen overgebleven, met gevolg, dat de importeurs die nog over dergeiyke veelbegeer de papieren beschikken met een kaarsje te zoeken zyn. Uit andere landen is de vraag nog niet van dien aard, dat de mindere afname door Dultschland kan worden goedgemaakt. Er werd de laatste dagen nogal wat voor Engeland gekocht, waardoor de pryzen wel iets verbeterd zyn. Zuld-Amerika laat echter nog op zich wachten. Verleden Jaar ongeveer op denzelfden tyd als nu ging er al heel wat naar Z.-Amerika doch toen waren de pryzen anders. Toen lagen al ongeveer duizend wagons aardappelen in gekuild, omdat ze den minimumprijs niet had den kunnen opbrengen. Deze Ingekullde aard appelen werden verkocht tegen lagere pryzen dan den voor het binnenland vastgestelden mini mumprijs. Daardoor kon men goedkooper ver- Benoemd Onze plaatsgenoot, de heer A. N. Veldhuyzen van Zanten is benoemd, tot lid van de commissie van toezicht op de ry'kstuinbouw- school te' Hoorn. K. J. C. Zondag van 4.30 tot 6 uur ont- spanning. Na het Lof tot 9.30 uur ontspanning voor de ouderen. Leider H. de Jong. Lelden vol gende week: J. Heyne en G. Kroon. Woensdag 7.45 uur Anthonlus- en Aloyslusban; 8.15 uur Thomas Moreban. langstelling vóór de ^electrische \stratle, welke Dinsdagnamiddag in Café duin werd gehouden. Op verzoek van den heer Deylen, vert. Dat is natuuriyk pog veel te weinig, maar de tuinder hoopt, dat by straks door middel van den tuinbouwsteun, althans ten cieele schadeloos gesteld zal worden. De maatregel zal over den geheelen verderen duur der campagne worden toegepast. Naar wy van exporteyrs-syde vernamen, is het besluit, om het sudplus aan aardbeien uit de markt te nemen, genomen na een vergadering, welke gistermiddag te Den Haag is gehouden, waarby de crisisinstantie en exporteurs waren vertegenwoordigd. Ook van de zijde dezer laat- sten, zoo werd ons verzekerd, werd het gevaar van den gang van zaken Ingezien. Immers, wanneer alles volgestopt wordt met goedkoope aardbeien, wreekt zich dat weer het volgend jaar. Het surplus, waarmede men dan is biyven zitten, zal de markt weer bederven. Men deelde ons van die zyde nog verder me de, dat het in de bedoeling moet liggen van de regeering, om te trachten het surplus van aard beien, dat door haar wordt overgenomen, en dat geschat wordt op 6 mlllioen K.G., te plaatsen door middel van extra contingenten naar Dultschland. Misschien dat de regeering in dit opzicht iets bereiken kan. Zal dit niet mogelUk biyken, dan zouden de partyen weer moeten worden weggedaan. Men schynt er op te rekenen, dat door de thans genomen maatregelen, bereikt zal wor den, dat over het geheele seizoen een gemid delde prys van 15 cent verkregen wordt. Dat is tnogeiyk. omdat de aardbeien aanvankelijk een hoogeren prys opbrachten. Hoe het ook zy, een maatregel, zooals thans wordt toegepast, is nog niet voorgekomen. Het is dit Jaar met de aardbelencampagne wel heel erg misgeloopen. De eenigste oplossing is dat Dultschland weer aan de markt verschynt, maar onze Oosterburen schynen hun behoefte aan dit fruit dit jaar In Bulgarye gedekt te hebben, dat zeer goedkoop kan produceeren. Er zyn we! enkele wagons vanuit Beverwijk naar Duitsch- land verladen, doch dat is een kwantum van geen beteekenls. alt u N| smalte brwgfw dit rond*, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van or«r- zijd* gaat dan voost. 2 uur op het Forwardterrein te Hoorn «thU tiekwedstryden RK. Westfriesche Turnkring. Het .Jnpulpen" geschiedt voor rekening va» de Groenten- en Frultcentrale. Aan de fabrikanten wordt daarvoor 4 cent per K.G. vergoed, terwyi de tuinder een vergoeding van 8 cent ontvangt. 7 uur gemeenteraad van Blokker^ 8 uur gemeenteraad van Bovenkarspel. „Het zesde Jaarverslag kan niet een op- umlstlscben klank doen hooren als het zestiende verslag van de Interdiocesane competities d>t wy samenstelden,aldus lezen wy in den aanhef van de jaarbeschou- wing 1937—1938, van den I.V.CB, welke ons heden werd toegezonden. ,,Hoewel wy het vorig jaar hebben geconsta teerd dat, ofschoon de bond nog lang niet uit gegroeid was op de wijze als de bestuurders van den I.V.C.B. dat gaarne zouden zien, zij toch optimistisch konden zyn, is het bestuur hierin helaas zeer teleurgesteld. Een verbiydend feit was echter, dat de Twent- sche kwestie by den aanvang van het seizoen kon worden opgelost. Ondanks het feit, dat In den economischer; toestand van ons land nog zeer weinig verbe tering is ingetreden en het aantal werkloozen. vooral van Jeugdige personen, ook in onze ver- eeniglngen. nog zeer groot bleef, blijven de meeste van onze vereenigingen zich beijveren krachtig aan een steviger uitbouw te werken. Het nakomen van de financieele verplichtingen door de vereenigingen, enkele uitzonderingen daargelaten, mag dan ook geen reden tot klagen geven. - T (Uit het bygevoegjde financieele verslag bl(jkt, dat de financieele positie van den bond zich in gunstigen zin ontwikkelt.) Uit het verslag blijkt ook, dat de dalende boeteiyn zich In giiftstigen zin heeft voortgezet. Dit dient men zoo te verstaan, dat dit jaar het bedrag aan boeten te betalen, weer met eenige honderden guldens verminderde, ondanks bet - .h^flelt, dat het. aantal |aangeslptw.r ye^«nlglngerTt wederom vermeerderde. Echter «On er nog-steeds vereenigingen, die! herhaaldelijk in boeten vervallen en vooral bü het voldoen van nadeellge saldi uiterst traag zijn, geen uitstel of nadere regeling vragen en zoo weer in nieuwe boeten en dus grooterer. financieelen achterstand vallen. Ziekenfonds Aan het 49ste jaarverslag ontleenen we het volgende: Sedert 1 Juni 1937 werden afgeschreven 155 volwassenen en 134 kinderen. Ingeschreven werden 234 volwasse nen 167 kinderen, zoodat het ledental op 1 Juni 1938 bedroeg 2647 volwassenen en 1434 kinde ren. Totaal 4081. De ontvangsten bedroegen In totaal f 24588.08 en de uitgaven f 23073.67. Door het voordeellg saldo van f 1494.41 liep de kas op tot f 14019.55 By Onderlinge Hulp werden 191 leden afge schreven en 306 nieuwe ingeschreven, waardoor het ledental op 1 Juni bedroeg 4064. Hier bedroegen de ontvangsten f 14811.65 en de uitgaven t 15198.96 K. Nadeellg saldo T 387.31 J4. waardoor het nadeellg kassaldo op liep tot f 6479.83 In het 8t. Janziekenhuls werden opgenomen 85 patiënten met 1789 verpleegdagen, In het Gemeenteziekenhuis 63 patiënten met 1306 ver pleegdagen, elders 1 met 55 dagen. Totaal 140 patiënten met 3110 verpleegdagen. Uit vele andere cyfers vermelden we nog, dat 11 leden gedurende 488 dagen werden verpleegd in Heldeheuvel en een bydrage in de kosten ont- 6 vingen. Onder de hoogtezon werden 3481 bestralingen verricht met een totale duur van 61542 minu ten. De ontvangsten bedroegen f 113.50 en de uitgaven t VMM. Nadeells saldo t 403J6- Op deze manier werden gistermiddag, op de Beverwyksche veilingen in totaal ongeveer 50.000 K.O., of een derde deel van den ge heelen aanvoer, door de regeering overgeno men. In Barendrecht werd, naar gisteravond ver--! luidde, op deze wyze niet minder dan 90-.000 K.G. uit de markt genomen. Te Beverwyk wisten de vellingsdirectles zoo gauw niet, waar zy met deze partyen naar toe moesten. Alle wagens werden aanvankelyk naar de Oostkade, by de haven, gedirigeerd, waar zich langzamerhand een formeel wagenpark vormde met een Immense lading geurige vruch ten. Later werden de partyen verdeeld over de verschillende conservenfabrieken, die in Bever wyk een inrichting hebben om de aardbeien in vaten te verwerken. Naderhand worden deze va ten met „aardbeienpulp”, zooals de vakterm luidt, naar de fabrieken vervoerd om daar ver der tot jam te worden verwerkt. korte bjjeenkamst gelamdz» te ytobrttttér 'Vgrt de véftïhg, woordgu yau <jgnK ristUtt gemeente Hoogkarspel voor het stichten van deze los- L Speciaal dankte spr. den den heer Hellinga, die Hierin een werfteaam aandeel heeft gehad. Voorts dankte spr. het bestuur van den polder het Grootslag en bood namens het velllngsbe- stuur als biyk vap waardeering aan het ge- meefite- en polderbestuur een foto aan van de los- en laadplaats. Met den wensch, dat het veillngsbestuur in de toekomst op belde be sturen mag biyveri rekenen, besloot spr. deze korte toespraak. Hierna sprak burgemeester Mlddelhoff eenige Woorden van harteiyke felicitaties. Tevens wilde spr. deze gelegenheid benutten om de schuur, welke op de losplaats Is gebouwd met medewerking van het Werkfonds, aan het vel- lingbestuur over te dragen. Vervolgens sprak de heer M. Schipper als voorzitter van den polder Het Grootslag. Spr. gaf de verzekering, dat het veillngsbestuur ook In de toekomst op het polderbestuur zal kunnen rekenen. NatTat ten slotte nog het woord ge voerd werd door burgemeester Groot van Andyk, die in zyn toespraak wees op de gun stige ligging van de veiling te Hoogkarspel, sloot de voorzitter van de veiling met een dank woord. Aanvragen kostelooxe rljwielmerken voor het jaar 1938/39 Naar wy vernamen kunnen be langhebbenden. die In aanmerking komen voor «en koeteloos rywielbelastingmerk, wonende in de gemeenten Hensbroek, Obdam en Span broek. de aanvragen daartoe inleveren by den dlenstgelelder der Directe Belastingen, enz. te Obdam A 174 en wel op Woensdag 27 Juli, Vrydag 29 Juli en Maandag 1 Aug. des avonds van half acht tot half tien n.t. Diegenen die aanspraak maken op een merk, moeten voldoen aan het volgende: 1 Hoofd van een gezin kostwinner) i 2 Het rijwiel noodig hebben voor hun werk op een terrein meer dan een half uur gaans verwyderd. 3 Niet aangeslagen in de Ryksinkomstenbelasting. verleend op de aardappelhefflng, zooals door het kamerlid Groen is gevraagd. De minister staat er nog afwyzend tegenover. Dat de telers gedurende de geheele campagne een loonenden prys voor hun product zullen ontvangen, welke mogeiykheld Z .Exc. in zyn antwoord op de vragen van den heer Groen oppert, staat nog lang niet vast, want er zullen zeer velen zyn, die een te geringe opbrengst In kilogrammen hebben gehad, om ondanks de hooge pryzen. een loonende men In aanmerking neemt, dat de pryzen in middels tot den mlnlmumprys zyn gedaald Niettemin zyn de omzetten van de veilingen niet onbelangrijk gestegen. Die te Broek op Langendyk steeg van f 248.000 tot f 323.000 en die te Noordscharwoude van f 35.000 tot 97.000 tn de maand Juni. Deblauwe eigenheimers, waarvan deze week meerdere partyen werden gepresenteerd, be gonnen goed. Wjj noteerden prijzen van f 10 en f 12 per 100 K.G. Dit werd echter langzamer hand minder, zoodat tenslotte te Broek op Langendyk van f 6.40 tot f 8 en te Noord scharwoude f 6.50 tot f 7.70 werd betaald. Vanzelfsprekend zyn ook de drielingen goed kooper geworden. Toch werd nog wel boven f 4 per 100 K.G. besteed. Zaterdag tot maximum f 4.70, vanaf f 2.60. De groote Schotten voor het binnenland liepen tot byna f 6 per 100 K.G. voor de mooiste partyen. De r.anvoeren van aardappelen worden Iets minder. De roode koolpryzen zyn al heel wat ge daald: de aanvoer nam dan ook wel wat vlug toe. In het begin noteerden wy nog van 7 tot ƒ9, doch de eindnoteei Ingen waren /3.90 k ƒ5, naar gelang van de kwaliteit. Zllvemep Is eveneens in prijs gedaald. Eerst werd nog 11 per 100 K.G. besteed, doch ten slotte was de hoogste prijs 8, terwyi de laag ste noteering 6 per 100 K.G. was. De eerste wittekool bracht 6.50 per 100 K.G. op. Ook dit werd spoedig minder, zoodat Zaterdag ƒ4 u per 100 K.G. werd betaald. Boswortelen hebben een gevoellgen klap gekregen deze week. Waren tot nog toe de prijzen behooriyk, de laatste dagen ging het slecht Verscheidene partijen konden den minimumprijs niet opbrengen en draalden door. De overigen gingen van de hand voor fiM S fiM per 100 boa, naar gelang de kwaliteit was. De pryzen van bloemkool biyven ook laag. Eerst noteerden wy nog /7.50 ƒ850. doch later weer ƒ5 fc ƒ6 en een enkel keertje ƒ7. De tomaten zyn iets duurder ge worden; er wordt pl.m. ƒ13 6 12 per 100 K.G voor betaald. Deze prijs te nog veel te laag. Overreplaatet?— De heer J. Zorgdrager, eer ste kaasmaker op de kaasfabriek ,,De Ver wachting” alhier te In geiyke functie benoemd De garantieprysregellng. welke door de Ned. Groenten en Frult-Centrale zou worden getrof fen voor de goedgekeurde pootaardappelen is thans afgekomen. De garantieprijs is vastgesteld en bedraagt voor de by de aflevering gezonde en In de klasse A goedgekeurde poters f 3.70 per 100 KG.; voor de met B goedgekeurden f 3.50 en voor de met O-goedgekeurden f 3.30 per 100 K.G., vermeer derd met f 0.50 per 100 K G. bewaarloon, waar tegen de kweeker voor een goede verzorging be hoort in te staan. Deze garantie geldt tot ulteriyk 31 October tvoor op dien datum nog aan de N. A K - eischen beantwoordende poters. Als voorwaarden, om voor den garantieprijs m aanmerking te komen geldt bet volgende. De plantaardappelen moeten ?4jn geteeld op een tulnbouwteeltvergunnlng, niet zynde een teeltvergunning uitsluitend vojr plantaardap pelen. De poters moeten zijn goedgekeurd door de i M. a K, en de teler zal hiervan een bewijs Gemeenteraaad De raad vergaderde Woensdag voltallig. Ingekomen was de nieuwe keurverordenlng van den polder Wogmeer. Deze ligt ter inzage ter secretarie. t y Op het verzoek van den heer C. Bommezy, om een voorschot inzake de landarbeiderswet groot f 3127.50 voor het stichten van «en plaatsje, werd goedgunstig beschikt. B. en W. stellen voor goedkeuring te vragen koor den bouw van een derde lokaal in de O. L.-school en tevens een kamer voor het hoofd der school, waarin dan ook geneeskun- kundig en tandheelkundig onderzoek kan plaats vinden. De raad keurde dit besluit goed. De voorzithter vreest dat geen goedkeuring kan worden verkregen. Men bericht ons uit Broek op Langendyk. De Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale heeft aan de veilingen medegedeeld, dat met Ingang heden, Vrijdag, Eigenheimers en Bintjes, waarvoor een oogstvergunnlng aanwezig Is, mogen worden geoogst en geveild. Hoewel met Ingang van dezen datum de ver plichting tot veilen van vroege aardappelen en op oogstvergunnlng geoogste Eigenheimers en Bintjes niet meer is voorgeschreven, zullen ae veilingen voor de door haar te veilen aardappe len de sorteering moeten aanhouden, zooals deze voor de groepen A, B en C. In de vorige circulaire te voorgeschreven. De door de Centrale voor export gegeven voorschriften biyven tot 31 Juli 1938 van kracht, met dien verstande, dat hiervoor tot laatstgenoemden datum de sortce- rlng biyft gehandhaafd zooals deze thans geldt. De ophoud- en vergoedlngspryzen gelden slechts tot en met den 14en Juli, zoodat ook deze van Vrydag 15 Juli af niet meer van toe passing zyn. Voor de afwikkeling der tot en met Donder dag 14 Juli 1938 doorgedraalde partijen aard appelen is de volgande regeling getroffen: De doorgedraalde drielingen van de A- en B-groep moeten op de veilingen worden opge slagen; hiervoor kan een vergoedlngsprys wor den uitbetaald van f 3.— per 100 K.O voor drielingen van de groep A; afwykende drielin gen van deze groep f 1.50 per 100 K.G. Voor groep B te de vergoedlngsprys voor drielingen f 1.50 per 100 K.Cn voor afwykende drielingen f 1.-. J De doorgedraaide afwykende bonken en grooten van de A- en B-groep moeten eveneens op de veilingen worden opgeslagen. Voor de af wykende bonken en grooten van de A-groep (eerstelingen, enz.) mag f 3.en voor die uit de B-groep (Ninetyfold, enz) f 2.— per 100 K.G. worden uitbetaald. De doorgedraalde goede groote en banken van de A- en B-groep moeten, nadat ze Donderdag 14 Juli zyn doorgedraaid, opnieuw voor export worden overgeveild tegen een minimumprijs van f 2.50 per 100 K.G. Worden deze aardappelen ook dan niet afgeyomen, dan moeten ook deze op de veiling worden opgeslagen. Aan de aanvoerders kan voor deze aardap pelen uit de A-groep f 4.en voor die uit de B-groep f 3.— per 100 K.G. worden uitbetaald. aardappelen, die op hun veiling zyn opgesla gen; dan zal de Centrale voor directe oprui ming zorg dragen. Naar wy vernemen, zyn Donderdagmorgen verscheidene partijen aardappelen doorgedraald, daar zy den mlnlmumprys van f 4.per 100 K.G. niet konden opbrengen. Van deze door gedraaide partyen is een groot gedeelte nog weer verkocht voor export, waarby de minimum- prys f 250 per 100 K.G. was. De tuinders zullen echter evengoed f 4.— per 100 K.G. uitbetaald krygen. Deze inaïtWfcel te gisteren onmiddeliyk op alle aardbelenvellingen in Nederland toegepast. Het gebeurde vry onverwacht en veroorzaakte onder de tuinders, zoowel als onder de koopers natuuriyk de noodige tieroering. Al spoedig bleek, dat er voor 12 cent geen voldoende or ders waren. Doch voor minder waren de vruch ten niet meer te krygen, want wanneer de wy- zer van het electrische myntoestel de 12 gepas seerd was, ging de party over In handen van de crisiscentrale. Wagnums duinen. Het landschap in het Oostelnde van ons dorp verandert van aan schijn. Waar ruim een week geleden nog de koelen liepen te grazen en de goudgele bloe- mentooi der mosterd het landschap sierde', ziet men nu groote hoopen modder, zand en klei. Dit alles kan men met een beetje fantasie voor duinen laten doorgaan. Velen komen dageiyks kijken en slaan met verwondering het werk gade. Met groote happen neemt de dreg Lurle de aarde weg. Ook is men aan den Hoomschen weg bezig met het omkappen van een gedeelte vruchtentutn. Byzondere aandacht van het bestuur had de opleiding van scheidsrechters. Overwegende, dat I de I.V.C.B. zyn scheidsrechters, voor het aller grootste gedeelte uit ce diocesane bonden moet I betrekken en dus de opleiding van scheidsrech ters, alvorens dezen tot den I.V.C5. worden toegelaten, in handen van die bonden berust, be sloot het bestuur aan deze bonden hiervoor een subsidie toe te kennen aan de hand van gege vens die zullen worden Ingewonnen. Daarnaast Werd t>esloten ee« proef te nemen met het vormen van scheldsrechterskrlngen, speciaal yoor I V.CB. -scheidsrechters, zooals reeds eenige jaren met succes In Limburg ge schiedt. De bedoeling is hiermede vóór den aanvang van het nieuwe seizoen een begin te maken in de Westeiyke afdeelingen. Eenige malen per seizoen zal dan met de scheidsrech ters van een nader aan te geven rayon worden vergaderd en kan een der leden van de schelds- rechterscommlssie en zoo mogeiyk een der be stuursleden van den I.V.C.B. een causerie hou den en besprekingen aan de hand van de prac- tyk met de scheidsrechters voeren. By den aanvang van dit seizoen werd, op voorstel van de scheldsrechterscommissle, voorts een nieuwe declaratieregeling ingevoerd. Het aantal verplichte restituties was veel geringer dan voorgaande jaren.” s Voorts worden in het jaarverslag enkele pa gina’s gewyd aan den omvang en het verloop der competitie, waarna ook een enkel woord wordt gezegd over de De gang van zaken In de aardbeiencampagne, I die aanvankelyk, wat den prijs betreft, reden I tot tevredenheid gaf, heeft de laatste dagen een zoodanlgen keer genomen, dat de regeering het noodig heeft gevonden om In te grijpen, tenein de aan de steeds voortgaande prysdaling die I op een debacle dreigde uit te loopen, paal en I perk te stellen. Toen, enkele dagen nadat de aardbeienvellln- I gen waren begonnen, de markt om en by de I 30 cent per KG. lag, hetgeen precies het dub- I bele is van den prys, welke het vorig jaar in I doorsnee gemaakt was, beteekende dit voor de tuinders een hoopvol verschiet en scheen de I verwachting gewettigd, dat de campagne dit jaar eindelijk weer ééns een betrekkelyk bevre- I digend resultaat zou opleveren, zy het dan, dat I de langdurige droogte aanmerkelijke schade aan I den oogst had berokkend. Aan deze verwachting Is wel heel spoedig de l bodem ingeslagen. Successieveiyk daalden de I pryzen, byna eiken dag met een paar centen, totdat Woensdag j.l. het grootste kwantum niet I meer dan 11% cent per K.G. kon opbrengen, I een prijs, die ver onder de productiekosten ligt, welke voor Kennemerland op ongeveer 18 cent moet worden bepaald. En het liet zich aanzien, I dat de prijzen nog verder zouden daden, mogc- lyk zelfs tot 6 cent, een prys, waaronder niet mag worden verkocht. De regeering heeft terecht gemeend, dat een dergeiyke debacle moest worden voorkomen en I dat niet kon worden voortgegaan met onze aardbeien voor alle prijzen op de Engelsche markt te gooien waardoor het gevaar ontstaat, dat Engeland de Nederlandsche dumplngspry- I zen beantwoordt met tegenmaatregelen In den I vorm van hoogere Invoerrechten. In de finale hebben zich ditmaal geplaatst V.V.H. te Heerlen en Vitesse te Castricum. Dit was reeds op 5 Sept. 1937 beslist, maar aan de finale is men nog steeds niet toe. Hierover lezen wy het volgende: „Overigens is het spelen van zulk een finale, wMar de elftallen op plaatsen gevestigd zijn zoover van elkaar als Heerlen van Castricum, uiterst moeliyk. Op een neutraal terrein zal er ongeveer geen belangstelling voor bestaan, ter- wyi de kosten van zulke verre reizen niet door de ontvangsten uit entree’s goed te maken zijn. De bekerwedstryden vêrloopen vrij normaal, zoolang de afstanden tusschen de deelnemers niet te groot worden, daarna is afwerking van de resteerende wedstryden byna niet mogelljk- Mogeiyk kan een oplossing gevonden worden, door bekerwedstrijden in een beperkter rayon te organlseeren.” Tenslotte wordt een woord van dank gebracht aan allen, die hun beste krachten voor het wel- zyn van den LV.C.B. geven. „Wy vertrouwen,” aldus luidt het slot, „dat zy ook In de toekomst met de bestuurders van den I.V.C.B. en de verzorgers van de stratie op dezelfde aangename wyze mogen blij ven medewerken om de kracht en het aanzien van onze katholieke voetbalorganisatle te ver sterken. In dit vertrouwen en in de verwachting de zegen des hemels op ons aller werk moge biyven rusten besluiten wy dit verslag." zenden. Momenteel wordt wel wat gekocht voor West Indlë. Hopeiyk zal Zuld-Amerika ook niet lang meer op zich laten wachten. Men moest dit Jaar nu eens zonder „tnkuilen" kunnen. Misschien dat dan nog eenige reductie wordt Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer P Vreeken is bevorderd van de 4e naar de 5e klasse van het Gymnasium te Alkmaar. Feestprogramma dubbel neomlstfeest Za terdag en Zondag beleeft Volendam weer de blijde dagen dat twee nieuwe priesterzonen hun blijde incomste en eerste plechtige H. Mis zullen doen In de parochie. Het programma voor die dagen luidt als volgt: Zaterdagmiddag 3 uur aankomst op het Zuidelnde. ’«Avonds 6.30 uur Lof, Zondagmorgen 9 uur plechtige eerste H. MIs door den weleerw. heer Jb. Molenaar; 10.30 uur plechtige eerste H. MIs van den neomist D. Mtihren. Door Eendracht Sterk. Tot agent en bode der Onderl. Brandwaarborgmy. te Groo- tebroek—Lutjebroek is aangesteld de heer C. Sutermans te Grootebroek. Dezer dagen had een belangrijke vergadering plaats van de R.K. West-Frlesche Esperanto- federatie, Kune fortog, onder leiding van den heer W. Ruiter, die by zyn openingswoord her innerde aan het succesvolle uitstapje naar Volendam. Besloten werd 24 Juli a.s. tot gezamenlijke deelname aan een excursie haar Alkmaar, waar het Stadhuis en Gemeentelyk museum bezich tigd zullen worden, hieraan zullen een twaalftal Clubs'' kunnen deelnemen,. Medegedeeld werd, dat begin Augustus a.s. twee Franache Esperantisten een bezoek zullen brengen aan Nibbixwoud, waarby ook de af deelingen Grootebroek en Venhuizen tegenwoor dig zullen zyn. Na enkele besprekingen werd besloten tot het houden van een grooten Esperanto-propa- gahda-avond. te Obdam, waartoe een spreker zal worden ultgenoodigd eh ook een tentoon stelling zal worden georganiseerd. Opnieuw zal voor de streek een Esperanto- eursu^ voor dames en hee Indien althans, voldoende geven. De feestvergadering werd bepaald In Novem ber IA Na geanimeerde rondvraag volgde sluiting op gebrulkeiyke wyze. Eenige dagen geleden hebben wy melding ge maakt van geruchten omtrent by de Ned Spoorwegen In overweging zynde plannen om het personenvervoer op de spooriyn Zaandam- Hoom op te heffen. Hoewel nog weinig bekend is omtrent het stadium, waarin deze plannen verkeeren, heb ben de besturen van eenige gemeenten, welker belangen by de instandhouding van die lyn n*uw_ zyn betrokken, contact gezocht met el kaar, ten einde deze aangelegenheid tydig on der oogen te zien. Wy vernemen, dat daartoe te Enkhuizen een Vergadering Is gehouden, waarvoor het gemeen tebestuur had ultgenoodigd de colleges van bur gemeester en wethouders van de gemeenten Zaandam, Purmerend, Hoorn, Stavoren, Wor- kum en Sneek. Aan deze uitnoodlging was door alle genoodigde besturen gevolg gegeven hetzy door met het voltallige college van burgemees ter en wethouders aan de vergadering deel te nemen, hetzy door het afvaardigen van een of meer vertegenwoordigers. In deze byeenkomst. die uiteraard geen open- “Br karakter droeg, zyn de belangen, welke door een eventueele opheffing van de lyn Zaan damHoorn, zullen worden geschaad breedvoe rig besproken. Naar men ons heeft medegedeeld is het resultaat van de onderhandellngen ge weest, dat een comité is samengesteld, hetwelk deze belangrijke aangelegenheid nader In studie aal nemen en de noodige pogingen in het werk zal stellen om zoo noodig in samenwerking met andere belanghebbende Instanties opheffing van de bedreigde lyn te voorkomen. In het comité hebben zitting de burgemeesters van de rnede- »«®eent«b- Voorts heeft het comité t*noemd «sn werkcomité, bestaande uit de burgemeesters van Zaandam Sneek en Enkhuizen. Voor Enkhuizen Is deze zaak teekenls, omdat opheffing van de spooriyn ZaandamHoorn ook den veerdienst In gevaar kan brengen, terwyi als gevolg daarvan even zeer de lyn Stavoren—Leeuwarden wordt be dreigd. Is een J. 1 eenl den! stek a VOOl gtof bou bou naa We< dez< xljw We< wer nln, N op. bou gra wer Wei aan slee V bou aar den den zee VOO «en me wa ove gat 8m tro bei sto te 8el 1 zyn practyken heeft uitgeoefend terwyi er mede waarschyniykheid bestaat dat de man niet onkundig is van een dezer dagen gepleeg- den kerkdiefstal te Lutjebroek. Door de politie alhier is zyn voorgeleiding ter confrontatie verzocht. ken werden door een deskundige m een korte speech uiteengezet. Deze zyn: groote zuinig heid, meerdere hygiëne, het voorkomen van aanbranden en vólkomen gevaarloosheid. Een door het P.EJ4. gehouden enquête heeft uit gemaakt, dat 99 pct. van de in 1935 in Noord- hólland electrisch kokende huisvrouwen deze methode prefereerde boven alle andere. Een kookdame demonstreerde vervolgens zeer prettige wyze de electrische methode het Siemens-Protos fornuis en heerlyke geuren moeten overleggen, vermeldende de klasse, waarin zyn poters gerangschikt zyn. De poters moeten voor 15 Augustus 1938 ge- rodid zyn en voor zoover niet reeds verkocht, behooriyk zyn opgekuild ter plaatse waar ge rooid is of opgeslagen In bergplaatsen, zoodat contróle door de NGFC mogelyk Is. Alleen voor de door de N. A. K. als pootgoed toegelaten aardappelen van de maat 29—50 m.M. (vierkante maat) zal de garantieprijs worden gegarandeerd. De opgegeven pootaardappelen zullen over de veiling geveild moeten worden, zoodat uit de veilingstaten de aflevering biykt. De voor opgaven in te vullen formulieren kunnen de telers by hun veiling aanvragen, waar zy ze tevens weer moeten Inleveren. Voor 20 Augustus moeten deze formulieren door de veilingen aan de Centrale worden opgezonden. Naar de Missie. Onze F.ather P. Kcoter heeft het verbiydende be richt ontvangen benoemd te zyn als missio naris op de Phlllppynen. Een zuster van den missionaris zal zich op 8 Augustus begeven naar het apostolaat der Medische Missie tc Londen. stegen weldra op In de goed bezette zaal. Het koken van kamemelksche pap zonder klonten en het bakken van heerlyke sprite in den zuinigen oven had aller belangstelling, en vooral ook de lage temperatuur, waarby het een en ander wordt bereid. Deze leerzame demonstratie, welke het ka rakter droeg van een gezelllgen theemiddag, had een zeer geanimeerd verloop. Vischbericht Aangevoerd door 20 vaar tuigen 2700 pond koraal 312242 cent per pond, door 15 vaartuigen 900 pond lynaal aan gevoerd 33%42% per pond. Training De groote deelname aan de Ju- nloren-trainlng noodzaakt een nieuwe regeling. De jongens tot 14 Jaar komen in het vervolg 9.20 uur de resteerenden volgen: De tweede groep wordt niet voor kwart voor 8 op het ter rein verwacht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2