1 f Nederlandsche arbeiders in Duitschland JT tl DE A.J.C. EN DE JEUGDHULDE Twee auto’s te water Kinderbijslagwet Verkoop van leder Een dievenbende ontmaskerd AKKERTJE en HUN TOESTAND REDELIJK MINISTER STEENBERGHE IN DRENTE Kerkelijk leven Witte tanden, frissche mond en een schoone tong Men neemt n EN VRIJDAG 15 JULI 1938 Was niet in staat haar huishonden te doen Van diefstal afkomstig voorontwerp ST. ANTON1USHOVE Getuigenissen 9 AANGEREDEN JONGEN ONDER MELKAUTO „NATIONAAL CENTRUM” Doodelijk ongeluk te Hoogwoud Ordening in den landbouw Audiëntie Wat arbeiders zelf schrijven r n v 1! Het woord crisis dient uitgesloten Het complot werkte al een half jaar Acht personen van een groot warenhuis te Utrecht namen goederen weg uit den voorraad HET FOCHTELOOER VEEN NATUURMONUMENT? Een ander stelsel van uitvoering gewenscht G Advies van den Hoogen Raad van Arbeid betreffende het 10 JAAR LIJDEND AAN RHEUMAT1EK Uiteenzetting van den Ryksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling Eigenaardige ontdekking in het Noord-Hollandsch Kanaal onder Amsterdam ZESJARIG KIND DOOR AUTO „W. „a.„ gaan spreken AANGEREDEN over economische maatregelen voor den landbouw” X De Olympische Spelen - Japanse hen at Meten de deelname verboden Het stak onverwachts den weg over t Algemeen verbindendverklaring van levering»- en betalings voorwaarden van een loon- of Inkomensgrens (18 tegen 16). anderen c dan verteenen. Z. H Exc de Bisschep van Haarlem aal de volgende week geen audltatle verleenen D st ar sa. In den loop van den dag Is de minister naai 'i Oravenbage teruggekeerd. De daders hebben allen op één na bekend en bevinden zich momenteel in hechtenis. Tenslotte sprak de raad zich met 1 stem togen uit vóór het invoeren van een klassestelsel ter berekening van den kinderbijslag. «telt men de persoon, die men zou wil len huldigen achter bij de figuur, die men zoo antipathiek vindt, rich door diens aanwezigheid huldiging laat weerhouden. schuilt er In zulk een houding een ele ment van critlek óp degene, die geen overwegend bezwaar blijkt te hebben de ongepast gewaande hulde wèl te accep- teeren, een element van critlek, dat be zwaarlijk als een bewijs van eerbied en hulde kan worden ultgelegd. De dienst van het staatsboschbeheer heeft zich belangrijk uitgebeeld. Onwillekeurig den ken we oos reeds eenige tientallen Jven ver- Nog 85.000 HA. komen in Drente in aan-t merking voor ruilverkaveling. Stelt men de ge middelde productleverhooglng op 20 k 25 pet., dan kan In Drente een landaanwinst verkregen worden van rond 20.000 HA. Dit is een opper vlakte gelijk aan die van den Wleringermeer- polder. Nog duizenden HA. lijden aan water overlast en eveneens komen nog duizenden H.A in aanmerking voor herontginning. Er is dus nog arbeid, productieve arbeid. Het zal nu zaak zjjn, aldus de minister, om blijvend stfkfth te werken, om ook dezen arbeid in de komende tijden te kunnen verrichten. Uitbreiding van de bestaansmogelijkheid op het platteland ia een belang, niet alleen van dat platteland, maar van het geheele volk. (Ingezonden MsdedeeUng) Indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en aser zuinig. Tube 60, 40, 25 et. Doos 20 et. AG: •c). ZATERDAG 30 JULI j dat men van een Bovendien Mevr. A. F. te R. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal 1* een onvoldoende werking Uwer af- voerorganen, waardoor zich allerlei schadelijke afvalstoffen, als o.a. het urinezuur, kunnen op- hoopen. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen aan tot betere werking, waardoor alle afvalstoffen geregeld worden verwijderd en Uw pijnen langzaam maar zeker voorgoed zullen verdwijnen Kruschen Balts is uitsluitend ver krijgbaar bij apothekers en erkende drogisten. Kaarten b(| de 'bekende voerverkeepera ■en dezer dagen heeft de politie een dieven bende kunnen ontmaskeren, die gedurende een half jaar lang goederen heeft ontvreemd uit een van de groote warenhuizen te Utrecht Een complot, bestaande uit een achttal bedienden uit dit warenhuis nam op geregelde tijden goederen uit het magazijn en den winkel weg, zonder dat daarvan ook maar tets uitlekte. Naar men ons mededeelde heeft men bij de gestoten goederen om. aangetroffen: beddegoed. potten en pannen, vuilnisemmers, een paraplu testend aard, keukengerei, rollen zeil enzoovoorts. De voorwerpen zijn door de bedienden niet alleen voor eigen gebruik ge stolen; enkelen van hen hebben de goede ren aap derden beneden den prijs verkocht. Overzag de minister de geheele activiteit op het gebied van het landbouwonderwijs, mocht hij, zoo zelde hy, tevreden zijn. in het land dient te geschieden, nader moeten beraden. Toen we met onze landbouwcrisismaatregelen begonnen, leefden we nog steeds in de veron derstelling, dat deze slechts van voorbijgaan- den aard zouden zijn. Op grond van de gewij zigde verhoudingen, waarvan we kunnen ver wachten, dat zij van meer blijvenden aard zul len zijn, dienen we onze bakens te verzetten. hoort er bij. dus je ziet, we hebben het hier heel goed.” Uit een anderen brief: ,Ik denk dat ik je ongeveer 27 gulden per week kan sturen, dus dat valt je niet tegen hé?” Een ander schrijft 2 Juli: „Ik maak het heel best en wij allen hebben geen klagen, het is hier heel goed. Het weekloon dat wjj op sullen sturen bedraagt zoowat 40 mark, dat is dus zoowat 28 gulden.” Met Ingang van 8 Augustus zal de heer J. van Sonderen, arts, als Inwonend geneesheer bij het ziekenhuis St. Antonlus-Hove te Voor burg in dienst treden. Er bestaan plannen om dit ziekenhuis bin nenkort uit te breiden met een kraam- en kin- derafdeellng. lUld, ■eet, Ing; „Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheumaüek en niet in staat mijn huishouden te doen. Niets hielp my tot men mij den raad gaf Kruschen Salts eens te probeeren. Na bet een jaar lang te hebben gebruikt, was ik tot mijn groote blijdschap weer in staat zelf mijn huishouden te doen. Mijn oprechten dank voor de wonder baarlijke werking.” GROOTE F* R NEDERLAND Ol Het kan natuurlijk nooit de bedoeling der regeering zjjn om leder verhaal van dezen of genen ontevreden arbeider, waarin de ijverige repejter welkome cople ontdekte, officieel te gen "te spreken. De Rjjksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling, die de Nederlandsche arbeiders op de werkgelegenheid in het buitenland heeft gewezen, die voor de totstandkoming der arbeidsovereenkomst met den buitenlandschen werkgever zjjn bemidde ling beeft verleend, heeft eerst terdege ep zeer nauwkeurig de vnorwaarden onderzocht, waar op de arbeiders in het buitenland tewerk zou den worden gesteld. Alleen dan, wanneer alle condities hem aanvaardbaar schenen, wanneer het loon voldoende, de voeding doelmatig, de huisvesting menschwaardig konden worden ge acht, eerst dan heeft de overheid haar burgers, die naar arbeid zochten, geadviseerd, om het werk in het buitenland aan te nemen, en bij de arbeidsovereenkomst haar bemiddeling ver leend. Het zijn trieste verhalen van een reis vol ontberingen over de Duitsche grens, van bo venmate zwaar en ongewoon werk, van geringe verdienste, van slechte voeding, en tenslotte van een overhaasten terugkeer naar het vader land met een hart vol bitterheid om de te leurstelling en ontgoocheling, die maar al te spoedig een einde had gemaakt aan blijde illu sies en hooggespannen verwachtingen. Naar wjj van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen een, door de Federatie van vereenigingen van Nederlandsche leder- fa brik anten en de Vereeniging van leder- importeurs genomen, bindend besluit in zake leverlngs- en betalingsvoorwaarden van leder op grond van artikel 2 van de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemers-overeen- komsten 1035 door den. minister van Eco nomische Zaken algemeen verbindend wor den verklaard voo^ den tijd van een jaar. In den persoon van den Commissaris der Koningin bracht spr. allereerst dank aan allen voor de moeite en zorgen, die zij besteedden, om dezen tocht te doen slagen. Het spijt mij. aldus vervolgde de minister, als ik zeggen moet, dat de algemeene econo mische verhoudingen in de wereld nog weinig aanleiding geven tot optimisme. Die verhou dingen liggen niet binnen den greep van de regeering en mitsdien zullen wij ons noodge dwongen hebben aan te passen, daar we onze productie met de vraag naar landbouwproduc ten in overeenstemming hebben te brengen. Nu de overtuiging gaandeweg dieper wordt, dat deze verhoudingen op de wereldmarkt van meer blijvenden aard «ün, zullen we ons op hetgeen sen de. behoorlijk betaalde arbeid kan worden verricht onder menschwaardige voorwaarden en wie zou beweren, dat de Nederlandsche ar beider. die op advies en door bemiddeling van den rijksdlenst in Duitschland werken gaat, geen behoorlijk loon verdienen, en geen mensch waardige voeding en huisvesting vinden kan vergist zich totaal of doet tets ergere. Br zijn 27 Juni van dit jaar weer 225 Neder landsche bouwvakarbeiders naar een bepaald Werk In Duitschland vertrokken. Het bindend besluit beoogt een einde te ma< ken aan enkele van de ernstigste misstanden bij den verkoop van leder. Zoo bevat het, naast een reeks andere bepa lingen. een verbod varx. balsse-clausules, een be perking der credlettermijheh en een regeling der kortingen. Door de, algemeen verbindend verklaring van deze bepalingen zal een raüo- neele bedrijfsvoering worden bevorderd en de onderlinge concurrentie in sterker - mate bin nen de grenzen van hetgeen economisch ver antwoord Is, worden gehouden. Bovendien zul len in het bijzonder de beperking der crediet- termjjnen en de eveneens in het besluit opge nomen regeling omtrent de onderlinge uitwis seling der credletgegevens een heilzame wer king kunnen uitoefenen op de teder-verwer- kende en leder-verhandetende bedrijfstakken. Als gevolg van de algemeen verbindendver klaring zullen, met enkele in het besluit zelf opgenomen uitzonderingen, alle fabrikanten en importeurs zich bjj den verkoop van teder (be halve zeemleder) aan de bepalingen van het besluit moeten houden. Verwacht mag worden, dat in de algemeene leder-commlaste, die met de uitvoering van dit besluit zal worden belast, behalve vertegen woordigers van de Federatie van vereenigingen van Nederlandsche tederfabrikanten en van de Vereeniging van lederlmporteurs, ook vertegen woordigers van de outslder-lederfabrlkanten, de outslder-lmporteurs en de afnemers (schoenfabrikanten en lederhandelaren) sitting sullen hebben. Het zou verder in de bedoeling van den minister liggen zijnerzijds een verte genwoordiger aan te wijzen, die tot taak zou hebben bij de uitvoering van de overeenkomst te Waken voor het algemeen belang. Nog roemde de minister de groote activiteit op het gebied van de zuivelbereiding, boeren leenbanken, aankoopcombinatles, sardappel- meelfabrlcage en veeverbeteringsorganlsatie. Tot besluit van zijn driedaagsch bezoek aan de provincies Groningen en Drente is de minister van Economische Zaken, mr. M. F. L. Steenberghe, Donderdagmiddag ontvangen door het bestuur van de Coöpe ratieve Landbouwbank en Handelsvereenl- ging te Meppel. Na een rondgang door de gebouwen heeft de minister een rede gehouden, waarin hij de indrukken, .welke hy in de afgeloopen drie dagen heeft opgedaan, heeft samen gevat. Zij bevonden, dat inderdaad aan timmer lieden en metselaars eenige malen ander werk was opgedragen, omdat men met de uitvoering van het werk nog niet zoo ver was gevorderd, dat de timmerlieden en met selaars konden beginnen. Bjj regenverlet wordt niet betaald. In Holland wel, in Duitschland niet. Men kan den Duitschen werkgever toch moeilijk verplichten, terwOle van die arbeiders de vigeerende arbeidsvoor waarden te veranderen. En wat de overig^ klachten betreft: de voeding vond men vol doende en doelmatig, de huisvesting comfor tabel. Donderdagavond is op eenigszins eigenaardige wijze ontdekt, dat in het Noord-Hollandsch Kanaal bjj de Noorder begraafplaats onder de ge meente Amsterdam twee auto’s lagen. We rullen, boe spijtig we het ook mogen vinden, moeten gaan spreken niet moer van landbouwcrisismaatregelen, maar van economische maatregelen op het gebied van den landbouw met uitsluiting van het woordje „crisis". De Hooge Raad van Arbeid heeft zjjn 40e vergadering gehouden, onder leiding van zjjn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse. In deze vergadering heeft de raad zijn advies vastgesteld betreffende het voorontwerp-wette- Hjke regeling Inzake kinderbijslag-verzekerlng. Allereerst heeft de raad zich met 27 tegen 7 stemmen vereenigd met de strekking van het voorontwerp om verplichtend te stellen, dat bjj de loonbepaling van hen, wier gezin den feitelUk-gemiddelden omvzng overtreft, met de daarmede samenhangende greetere lasten wordt rekening gehouden. Een meerderheid van den raad (22 tegen 12) sprak zich uit tegen het scheppen vu de mo gelijkheid, dat bedrijfsgewijze afwijkende rege lingen worden getroffen. Met betrekking tot de vraag of ook werkge vers onder de verzekering dienen te worden ge bracht. hebben de stemmen gestaakt (17 tegen 17). De meerderheid van den rasui (20 tegen 14) bleek gekant tegen uitbreiding van de regeling tot de zg. kleine zelfstandigen. De meerderheid van den raad sprak zich uit vóór bet stellen Deze arbeiders hadden daar werk gekregen door tusschenkomst van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling en van de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober hausen. De arbeidsvoorwaarden zjjn als volgt: loon R.M. 0.70 per uur, arbeidsweek 60 uur, toe slag aan gehuwden en kostwinners R.M. v 1.— per kalenderdag (voorzoover afkomstig uit ge meenten met met meer dan 100.000 Inwoners R.M. 1.50). De arbeiders zijn ondergebracht in barakken, voor huisvesting en voeding wordt R.M. 1.per kalenderdag in rekening gebracht. De loonbesparingen kunnen voor 85 pCt. naar Nederland worden overgemaakt tegen een koers van ca. 72 ets. Aan de gezinnen van gehuwden wordt uiteraard van Nederlandsche zijde gedurende 14 dagen steun doorbetaald. Op deze alleszins aannemelijke voorwaarden konden de 225 Nederlanders in Duitschland aan den arbeid gaan. Het vervoer was van Nederlandsche zijde zorgvuldig voorbereid. In Qidenzaal waren twee ambtenaren van den Rijksdienst aanwezig, die het verdere vervoer naar Benthelm geregeld hebben. In Bentheim was mede aanwezig de directeur van de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen, die de voorwaarden, waaronder ge werkt zou worden, nog eens met de arbeiders heeft besproken en deze voorwaarden, welke in het Nederlandsch waren gesteld, heeft voorge lezen. Ieder der arbeiders heeft vervolgens door plaatsing van zjjn handteekening bevestigd met deze voorwaarden bekend te zjjn. De arbeiders zjjn onder leiding van een der ambtenaren van den Rijksdienst daarop rechtstreeks en dus niet via Oberhausen naar Brunswijk doorge reisd, waar autobussen klaar stonden om hen naar de barakken te ambtenaar is tot Wo het werk gebleven cn van de Nederlandsch, Z. H.Em. de Aartsbisschop van Utrecht aal de volgende week alleen Donderdag audHatte Wil men liever hooren wat de arbeiders zelf erover denken? Ter inzage werden verstrekt afschriften van eenige brieven, die arbeiders aan hun familie in Nederland h^ben gezonden. Ge citeerd wordt uit een brief vans^ Juli: „We heb ben een gezellig ploegje bjj elkaar. 13 man op een kamer en we verstaan mekaar heel goed. Nu is het hier wel uit te houden, 's Morgens om half vjjf dag tot ’s avonds half zeven en dan lekker eten en een biertje drinken, want dat Zooals bekend is. tracht de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland een der laatst overgebleven levende hoogveen gebieden in Nederland, nJ. dat onder Fochte- loo, op de grens van Friesland en Drente als natuurmonument te behouden. Voor dezen aan koop ia een bedrag van ongeveer 27 000 noodig en hoewel de vereeniging ook ditmaal weer van tal van zijden steun toegesegd kreeg, ontbreekt aan de koopsom thans nog een be drag van ongeveer f 10.000. Vóór 1 AugiMtus moet de vereeniging beslui ten of zij tot den aankoop kan overgaan. In verband met den korten tijd, welke nog rest, doet zij een dringend beroep op allen, die met het behoud van een hoogveengebied instem men, doch die tot dusverre nog geen gevolg gaven aan hun voornemen de plannen te steunen. Giften voor dit doel kunnen worden overge maakt op de postrekening der vereeniging nr. 32301 (Heexengracht 540. Amsterdam). De groote meerderheid van den raad sprak zich uit vóór het stelsel van het voorontwerp, dat de lasten geheel voor rekening van de werk gevers komen, al waren er enkele leden, die hetzij een staatabjjdrage, hetzij oen premie-ver- haal op de arbeiders wenscheljjk oordeelden. Eén lid was van oordeel, dat de Staat de ge heele kosten der verzekering behoort te dragen, terwijl enkele leden verklaarden zich op dit oogenbllk niet over het vraagstuk der kosten te kunnen uitspreken. De raad heeft zich tenslotte in meerderheid *21 tegen 13) uitgesproken vóór een ander stel sel van uitvoering dan vervat is in het vooront werp. In den gedachtengang van den raad be hoort de uitvoering in de eerste plaats te ge schieden door bedrijf«vereenigingen. Daar, waar een bedrijfsraad is, kan deze als bestuur aan bet hoofd der bedrjjfsvereenlging gesteld worden, conform art. 26 der Bedrjjfsradenwet. Ten slotte bevat het adres een beschouwing over het vraagstuk der financiering van de kin- derbUslagverzekerlng. Na geruimen tijd had men dezen wagen op den kant Ook dit bleek een vrachtwagen te zjjn en er zat nie- mand in. Kort daarop haalde men ook den eersten auto op en ook hier in zat niemand- Een jongeman zwom daar en kwam bij het duiken terecht op de kap van een auto. Deze kap was geheel bedekt met slijk. De Jongeman herhaalde het duiken nog eenige malen, om zich te vergewissen, dat hy zich niet vergiste. Daarna waarschuwde hij onmlddellljk de poli tie, die op haar beurt de brandweer waar schuwde. Deze begon omstreeks 11 uur met haar pogingen, den auto te lichten, hetgeen met veel moeilijkheden gepaard ging. Het bleek een vrachtauto te zijn en hoewel daaromtrent ..natuurlijk nog geen zekerheid bestond, achtte de politie het niet ónmogelijk, dat het een vrachtauto was van zekere firma Phllipsen, welke auto eenigen tijd geleden ge stolen, doch nooit terug gevonden is. De lultenant-generaal I. H. Reinden en de vice-admiraal A. Vos zjjn toegetreden als leden van den raad van bijstand van de stichting „Nationaal Centrum”. IJS VA NI >ER K-fM-M-V De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling deelt het volgende mede: Telkens weer duiken hier en daar in de pen berichten op over hoogst ongewenschte toestanden, waaronder Nederlandsche arbeiders in het bui tenland, met name in Duitschland, werkzaam zün. Later werd nog gemeld: Het politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat beide wagens van diefstal afkomstig zijn. In October van het vorig jaar waren zij gestolen en gezien den toestand, waarin zij verkeerden, moeten zij ook sedert dien onder water hebben gelegen. Men vermoedt, dat de daders van dezen diefstal, die men nimmer heeft kunnen achterhalen, de wagens ter plaatse te water hebben gelaten. De eerste opgehaalde wagen was het eigendom van Phllipsen's Teerbedrjjf te Buiksloot. Te Purmerend had dit voertuig, een vrijwel nieuwe „Nash” een koplamp verloren en de opgehaalde auto miste deze. De andere wagen behoorde aan den heer Haart, te Schouw, die hem als zjjn eigendom heeft herkend. den hoek van de Gouwe en den Boekelweg ^Hoogwoud is Woensdagavond een doodelijk •"Beval gebeurd. Te ongeveer «even uur kwam *n melkauto uit de richting Aardswoud en n.- den Boekelweg oprijden in de richting J“®ÏWOU<1. De zevenjarige Simon Vjjzelaar per flets aanrijden uit de richting Hoog- 80 wilde den auto aan den linkerkant Omdat te weinig ruimte was, bot- met de «houders tegen een aldaar ryr”en telefoonpaal en viel toen voor het - ~'T‘el v«n den melkauto. Hjj werd zoodanig hü no« denzelfden avond over at —k*.ena °°«etuigen treft den chauffeur oCQUlCL Ten aanzien van de vraag, wanneer het recht op kinderbijslag dient te ontstaan, wenscht een meerderheid van den raad (10 tegen 14) deze toe te kennen vanaf het 4e kind, terwijl een groote meerderheid de leef tijdsgrens wenscht te stellen op 15 jaar. ooals men weet, ligt het in de be- rJ doeling H. M. de Koningin ter 'ge- legenheid van Haar veertigjarig regeerlngsjubileum een algemeene na tionale jeugdhulde te brengen. Ofschoon de sociaal-democratische jeugdorganisa tie de A. 3. C„ principieel geen bezwa ren heeft tegen een dergelijke huldiging van H. M. ook de A. J. O. blijkt even als vele volwassen soc.-democraten in binnen- en buitenland tot het besef ge- t komen, dat de constitutioneele monar chie een der beste waarborgen biedt voor de handhaving en bevordering van het In den loop der eeuwen ten koste van veel moeite en strijd verworven welzijn op allerlei gebied heeft zij gemeend toch aan deze huldiging niet te kunnen en te mogen deelnemen, omdat ook de .Nationale Jeugdstorm”, die officieus de Jeugdorganisatie van de NB B. heet te aijn, maar officieel niet zoodanig ge noemd wenscht te worden, ook al wordt tij door Mussert’s rechterhand, met na tie van Geelkerken geleld, bij deze natio nale jeugdhulde van de partij zal zijn. Het Volk motiveerde de houding van de AJ.C. aldus: „Een algemeen „nationaal” optreden heeft In ons land slechts zin. als de organisatoren van huldigingen, demonstraties enz., zich stellen op den grondslag van vrijheid en verdraagzaam heid. Gooit men het met deze beginselen op een accoordje dan pleegt men ver raad aan het kenmerkend-Nederland- «che en dan kan zulk een manifestatie niet met recht als „nationaal” worden aangemerkt. De A. 3. C. heeft geweigerd, met het democratisch beginsel te tran- sTgeeren en zij moest dus deelneming aan de jeugdhulde afwijzen, toen het bleek, dat de anderen niet den moed vonden, den nationalen jeugdstorm bui ten de deur te houden. Bjj de lichtingspogingen ontdekte de brandweer eensklaps een tweeden auto, welke een eindje van den eersten in het water lag. Daar men niet wist, of het hier een personenauto gold, begon men aller eerst dezen te lichten. Een klein feit heeft de politie echter op het spoor van dese diefstallen gebracht. Een maga zijnbediende werd in het begin dezer week door zijn chef op een klein vergrijp betrapt en moest zich daarover voor de politie verantwoorden. Voor deze geleld legde hij verklaringen St, die er op wezen, dat deze diefstal niet op zichzelf stond. Bjj verder ondersoek bleek namelijk, dat meerdere personen, aan dit warenhuis als perso neel verbonden, zich aan het stelen van goederen hadden schuldig gemaakt. De onregelmatigheden werden gepleegd door vier magazijnbedienden, twee winkelbedienden, een chauffeur en een portier-controleur. Bij het wegnemen der goederen boden zij elkaar de helpende hand. De eene prestatie was de andere waard en zoo deed b.v. de controleur bjj het weg nemen der goederen een oogje toe. mits ook hij en de anderen een deel van den bult kregen. Een bediende, die op het punt van trouwen stond, hielp een collega. m-‘ het oogmerk ooi van hem goederen te krijgen voor zijn nieuw in te richten woning. De ahauffeur bezorgde de gestolen goederen aan de adressen der personen, die by het complot betrokken waren. Aan gelddiefstallen heeft men zich niet schul dig gemaakt, doch het zijn uitsluitend winkel- goederen, welke werden buitgemaakt. Donderdagmiddag om half twee is het aes- j«rig dochtertje van de familie Van Gulik te Zevenbergschehoek, toen zij achter een hool- vandaan kwam en den weg wilde over taken, door een uit de tegengestelde richting komenden personen-auto gegrepen. Het kind bekwam een zware hersenschudding Ford bjj omwonenden binnengedragen. In loop van den middag is het meisje over toten. En dan wordt gewoonlijk het troosteloos relaas besloten met een commentaar, waarin pijnlijke verwondering tot uiting kbmt, hoe toch de Nederlandsche regeering, het departement van Sociale Zaken, haar bemiddeling en medewerking kon verlee nen aan een avontuur, waarvan de misluk king reeds te voren moest vaststaan, en waaraan de Nederlandsche arbeider dan toch maar zou worden gewaagd. ■j—eze zoogenaamd principieele motl- 1 veering wil ons voorkomen aller- minst principieel te zijn. De vraag of de Nationale Jeugdstorm, al of niet gecamoufleerd, een organisatie van en voor de N. S. B. is, doet hier niet ter zake. Tot een algemeene nationale hul diging van het staatshoofd moeten juist krachtens de beginselen van vrijheid en verdraagzaamheid, waarop het Volk zich beroept, alle organisaties van welke kleur of aard ook worden toegelaten, die het staatshoofd als zoodanig erkennen en wier legaliteit door de overheid niet dubieus genoeg geacht wordt om aanlei ding te geven tot een volstrekt verbod. Dat de A. J. C. niet graag met de natio nale jeugdstormen in één rij staat om H. M. toe te juichen is zeer begrijpelijk, maar weinig verdraagzaam. Wat zou het „Volk” ervan zeggen, wanneer sommigen ervoor zouden bedanken onze Koningin hulde te brengen, omdat Haar ook door soclaal-democraten of door Joden eer wordt betoond? De algemeene jeugdhul de aan H. M. de Koningin is bedoeld en opgezet als een eerbewijs van de geheele jeugd der natie. De Koningin en de Kroon staan officieel boven de politiek der partijen en het zou al een heel merkwaardig huldeblijk zijn, wanneer men partij-politieke overwegingen, al of niet tot principes verheven, bij een der- gelljk eerbetoon zou laten gelden. Wan neer iemand wezenlijk huldigen wil. om dat men hem hulde en erkentelijkheid waard acht, moet men zich erover ver heugen, dat zooveel mogelljk dat ook willen. Meent men aan een al- getneene hulde niet te kunnen deelne men, omdat men een der medehuldigers niet kan lijden of in het huldigend ge selschap niet op zijn plaats acht, dan. De consequentie van een dergelijk inzicht leidt vanzelf tot de conclusie, dat dan ook de belanghebbenden zelf tot een grooter aandeel in het nemen en uitvoeren van deze maat regelen dienen te worden ingeschakeld. Op menig gebied van den landbouw verricht hel bedrijfsleven self ordenenden arbeid. Naai sprekers meening is het in het belang van het bedrijfsleven, om zelf handelend op te treden, terwijl de overheid zich dient te bepa len tot het waken over het algemeen belang, dat meer in het bijzonder haar domein is. Met het uitspreken van de hoop, dat de goe de God kracht en gezondheid moge geven en ook aller arbeid moge zegenen, nam de minis ter afscheid van alten. In de morgenuren heeft de minister in gesel schap van den Commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen wak, en den directeur-gcneraal van den land bouw, Ir. A. U H. Roebroek, een bezoek ge bracht aan de christelijke landbouwschool te Hoogeveen. Vervolgens vertrok het gezelschap naar Ruinerwold, waar het veebedrijf van den heer J. P. Brouwer werd bezichtigd, waarna men ten huise van den burgemeester van Rui nerwold, mr. dr. W. 8. Gellnck, de lunch ge bruikte. brengen. De begeleidende ensdagmiddag 20 Juni op n zoonoodig de belangen i arbeiders te behartigen. De inrichting der barakken werd door de arbei ders zeer geroemd. De voeding goed genoemd, klachten zijn niet vernomen. Het betreft hier een geheel vrijwillig aanvaar den van werk in het buitenland tegen aanne melijke arbeidsvoorwaarden, terwijl waarborgen zjjn geschapen, dat de belangen der Nederland sche arbeiders In alle opzichten zullen worden behartigd. Van deze 225 hebben er na enkele dagen 10 het werk neergelegd en zijn naar Ne derland teruggekeerd. Het waren op 1 na allen Rotterdammers en twee hunner hebben op de gemeentelijke arbeidsbeurs te Rotterdam hun grieven kunnen uiten. Hun klachten betroffen In hoofdzaak onvoldoende voeding, aanwjjzen van ongewonen arbeid en het niet-ultbetalen bij regenverlet, Hoewel slecht»? 10 man van de 225 deze grieven zóó sterk hadden, gevoeld dat meenden het werk te moeten neerleggen, zijn toch de heer Van Lier, referendaris bij het de partement van Sociale Zaken en chef van de afdeellng arbeidsbemiddeling by den Ryksdlenst en dr. Kapma, directeur van de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen, persoonlijk zich In Brunswijk van den toestand op de hoogte gaan stellen. Wanneer er dan toch berichten als hier boven vermeld, nu en dan In de pers verschy- nen, kan met klem worden tegengesproken, dat zy in hun algemeene strekking juist zouden zyn. Dat er van de vele duizenden Nederlanders, die naar Duitschland en elders voor langer ot korter tyd emlgreeren, telkens enkelen terug- keeren, zal niemand verwonderen. Dat is altyd zoo geweest, het zal altyd wel zoo blijven De fantasie tracht nu eenmaal de toekomst aan lokkelijker voor te stellen dan de werkelijkheid zyn kan. Het geld, het brood, worden in dezen tyd nergens ter wereld gemakkeiyk verdiend en de arbeid in den vreemde brengt daaren boven weer eigen bezwaren en moeilijkheden met zich. De Nederlandsche arbeider, gewend en vertrouwd met de arbeidsvoorwaarden in het vaderland, zal zeker aanvankeiyk vreemd Staan tegenover gewoonten, die min of meet afwijken van die, waarby hy In het vaderland placht te werken. Hoofdzaak is echter, dat pas der, als deze jonge bosschen in een verder sta dium zyn gekomen. Ook op het gebied van ontginning, ontwate ring en ruilverkaveling is een groote activiteit duldeiyk merkbaar. Het feit, dat hier in Dren te de totale oppervlakte woeste grond met 35.000 HA Is verminderd, heeft byzondereu indruk op den minister gemaakt. Naar wy vernemen, zal d« minister Openbaar Welzijn’ te Tokio, onder wiens de partement ook sport ressorteert, niet toestaan, dat Japansche athleten sullen deelnemen aan de spelen der twaalfde olympiade in 1940, waar die ook mogen woeden gehouden. In nl»— hiervan heeft de minister het plan opgevat, om ter gelegenheid van het 2600-jarig bestaan der Japansche dynastie nationale spelen te Tokio te organlseeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5