We luisteren naar. OViRTOLLKVET Een gefingeerde berooving Britsche gasten in de Opera RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING DONDERDAG 21 JULI 1938 Het in zee verdwenen vliegtuig Waarschijnlijk weer opgestegen PATER N. VAN OERS f UIT DE STAATSCOURANT Ontvanger directe belastingen Weerbericht N ij verhei daexatnens Godsdienst-examena I Aanvullingsexamen M.O. I Stuurlieden-examen De slechte zomer verklaard? MAGAZIJN UITGEBRAND IET HUWELIJK VAN DEN DAG Vrijdag 22 Juli Al AJ Al C. J. G. STRUYCKEN 70 JAAR Examen Hoofdakte Al Tarweprijzen verlaagd Al 11 AJM.W.B.-grenskiosk geopend Kantoorlooper te Tilburg, die zel\ in* het complot zat en drie mede plichtigen gearresteerd Wel ernstig, niet levensgevaarlijk gewond Arbeider stak onverwacht den weg over Vele Duitse hert woonden dit, ge beuren te Beek by Minister Steenberghe handhaaft zijn beslissing A] dei A p« GEEN VERGOEDING AAN BACONBEDRIJVEN PSYCHOPAAT TRACHTTE TE ONTVLUCHTEN ERNSTIGE AANRIJDING TE GAANDEREN DE AANSLAG OP DEN CULTUUR-EMPLOYÊ Al »ai (Z: Al BH A Beangst voor uitzending naar Spanje GRENSBEAMBTEN VOORTAAN IN UNIFORM Hij sprong op de treeplank van een vertrekkenden trein DU IT SC HE MILITAIREN GEVLUCHT dochter van staadsraad Aalberse in de Residentie getrouwd Al s taf the In de Missie van Java overleden Vele Tweede Kamerleden be tuigden hun instemming met de voorgestelde wets wijziging Zonnevlekken en t weer de „Marseillaise” en het „God save the king” laan. Stormachtige toejuichingen van -het Parijsche publiek h voorge ren. overge- I l het me- Onze weerkundige medewerker achrtfft: is ter kunnen vinden. hierna: Ber. Geslaagd: (Nadruk verboden). i i I ut, llt-U w. W. 4J. WvUUl, Uic ken op de temperatuur In een bepaalde streek door Mn koeUe wCTU aangevallen en In het pro- iratwevAw I a a a a - ^^.aaa Intuszchen hebben de veranderingen in de het Borrörnêuë-idêkenhuis Behalve de reddingboot „Neeltje Jacoba* is ook de sleepboot „Hector” van de firma Wijs muller op onderzoek uitgegaan naar een vlieg tuig, dat op ongeveer 25 mijl uit de kust van IJmulden in zee zou zijn gedaald. PARIJS 21 Juli. (Havas). Onder de stormachtige toejuichingen van de menigte is de koning, wiens auto door een eskadror republlkelnsche garde was omgeven, Woens dagavond naar de opera gereden, waar rui ters van de republlkelnsche garde in gala uniform zich in een haag hadden opgesteld en de eerbewijzen brachten. ïoogzte bar -aagate ban tientand 7654 te Scilly. terstand 753.3 te teafjerd. Bij het uitbranden van rattenklemmen met spiritus brak brand uit in het achter den win- kei gelegen magazijn van de N.V. Schalkwjjk's Handelmaatschappij aan de Van Oldenbarne- veltstraat te Rotterdam. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen oliën, vetten en rubbers en greep snel om zich De ontvanger der directe belastingen, enz.. W. P. O. Beekhof, Is verplaatst van het kan toor der directe belastingen en accijnzen ,te Culemborg naar de inspectie der Invoerrechten en accijnzen te Amersfoort. Bet MC i i i De Nederlandsche Tarwe Centrale heeft, naar het Handelsblad meldt, de prijzen voor de tar- weeoorten wederom met tien cent verlaagd. Nader vernemen wij nog, dat ook de „Neeltje Jacoba” van de N.Z.H.R.M. zonder resultaat van haar onderzoekingstocht is ^teruggekeerd. niets te te Het Missiehuis der Paters H.H Harten te Tilburg ontving, meldt de N. Tllb. C., het tele grafisch bericht van het overlijden van Pater Nico van Oers M. 8. O„ die werkzaam was 5n de Missie van Java. Zijn standplaats was Poer- woredjo. Oorzaak van dit plotseling overlijden was een acute keelontsteking. Pater van Oers werd 20 November 1901 te' Tilburg geboren, werd geprofest te Stein op 21 September 1924 en ontving op 15 Augustus 1929 aldaar de H. Priesterwijding. Hij vertrok naar de Missie van Mldden-Java op 3 September 1929. Tijdens het tuinfeest heeft koning Geor ge een bedrag van 100.000 trans aan Lebrun ter hand gesteld, ten behoeve van de Pk- rijsche armen. Iet. Km E (V< vlnciale ziekenhuis werd opgenomen, is naar te Bandoeng over- De toedracht van den aanslag is nog niet Bei Zal Zen op 5.94 - onder 9.99 - Licht op 949 Maan op nam. 1249 onder nam. Utt N.M. Tl Mt Door ijverig speuren werd haar nu lang zamerhand de heele zaak duidelijk en Dins dag kon zij er toe overgaan den „beroofden* looper te arresteeren. tege'ykertyd met «te - - twee Amsterdamsche medeplichtigen, die in Vaals werden aangehouden, waar, zy met een drietal dames goede sier maakten van den buit. De looper, de 30-jarige A Th. A. van B., viel na een langdurig verhoor door de mand. zon do zou Ge Za Van verschillende zijden betreurde men het standpunt der regeering, dat dit wets ontwerp niet de plaats is 'tot het treffen van een regeling omtrent staatkundige or ganisaties van vreemdelingen hier te lande, welke geen betrekking hebben op de staat kunde van Nederland, doch op die van het eigen land. Zulke organisaties van buiten landers, zoo meende men, kunnen bezwaar lijk langer ongemoeid worden gelaten. Van Verschillende zijden werd er de aandacht op gevestigd, dat, al moge de regeering bij de behandeling van dit wetsontwerp omtrent alle punten, die tot moeilijkheden aanleiding kun nen geven, geruststellende verklaringen afleg gen. de rechter, die de nieuwe bepalingen zal hebben toe te passen, aan zulke verklaringen niet gebonden zal zijn. En ook al volgt ten slotte geen verbodenverklaring en geen veroor- deellng, hoeveel moeite en hinder kan dan niet zijn veroorzaakt voor een bestuur, dat zich niets te verwijten heeft, en .hoeveel schade kan niet door het enkele feit, dat zij in een proce dure verwikkeld is geweest, aan de vereeniging als geheel zijn toegebracht? Daarom zal het noodlg zijn de verelschte scherpere formulee- ring in de wet zelf neer te leggen, wil men niet later voor hoogst onaangename verrassin gen of althans ernstige schade komen te staan. 13.10 Orgelspel. 13.40 Henry Hall's danaorkeat. 1.35 Gramofoonmuzlek 3 05 West Calder Brass Band. 3 35 Oramofoonmuslek. C."- 730 7 50 x I -H Vele andere leden hadden de indiening van dit wetsontwerp met instemming be groet. Misbruik van dc vrijheid van vereeniging en vergadering kan thans ernstiger gevol gen hebben dan den wetgever van 1855 voor oogen stonden. Enkele leden beschouwden het ontwerp ils een nieuwen stap naar het staatsabsolutisme, in het bijzonder van de Roomach-Katholieke Staatspartij, volgens het systeem-Schuschnigg. Tegen deze beschouwing kwamen zeer vele leden met kracht op. De veronderstellingen, door de zooeven aan het woord zijnde leden geuit omtrent de bedoelingen der regeering, wezen zij met verontwaardiging af. Gesteld echter, dat die veronderstellingen Juist waren, meenden deze leden dat zij ten eenenmale het recht missen zich te beklagen over willekeur en streven naar staatsabsolutisme. Men wist hen immers voorstanders van een staatkundig stelsel, dat slechts de macht als richtsnoer kent en dat de onderdanen zou brengen in een toe stand van vrijwel volkomen rechteloosheid. Te midden van het der krijgsverrichtingen, iangsten, diplomatenstrijd 0 Woensdagmiddag is te Beek bij Nijmegen een der grensinformatleklosken geopend, aan den voet van Mooi Nederland en in de onmlddel- lüke nabijheid van het kantoor der Nederland sche douane. - - heen. De hevige rookontwikkeling wekte aan vankelijk den Indruk, dat het geheele pand ver loren zou gaan, maar al spoedig bleek, dat er meer rook dan vuur was. Met vijf stralen van slangenwagens bedwong de brandweer in onge veer twintig minuten het vuur. Het magazijngedeelte van het pand te uitge brand. Het pand zelf en het naastgelegen per ceel kregen vrij veel waterschade. Naar men ons mededeelt, zal de heer O. J. G. Struycken te 's-Gravenhage, eere-voorzittec van den Ned. R.K. Middenstandsbond, Vrijdag 22 Juli zijn zeventlgzten verjaardag vieren. Dit feit zal op den vooravond in den kring van zijn hoofd bestuursvergadering door den Ned. RJC. Middenstandsbond worden herdacht. Een ïwjir figuur is hindtrlgk en onaangenaam. Bestrijdt daar, om overtollig vet met Fyanon Salt. Fynnoa Salt verwijdert ea voorkomt op eenvoudige wijsa iedere wtaanretting. Bestelt vandaag nog eea groote flaeoa Fynnon Salt 1.25. Verkrijgb. bij lederen drogiaf of apotheker. In het Woold te Winterswijk zijn twee Dult- sche militairen over de grens gekomen en na eenig rondzwerven beland by den landbouwer K., die dicht aan de grens woont. De een had zich reeds in burgerkteeren ge stoken. De ander had zijn onderscheidlngstee- kens van de kleeding getrokken. Zij deelden me de gevlucht te zijn, omdat zij vernomen hadden dat zij bestemd waren voor Spanje. Bij den landbouwer K. hebben zij gegeten, waarna zij vertrokken met de toezegging aan K„ dat zij zich bij de politie zouden melden. Dit hebben zy ech ter niet gedaan, waarschijnlijk uit angst, uitge leverd te zullen worden. Hiervoor behoeven zjj echter niet bevreesd te zijn, omdat militaire po litieke vluchtelingen worden geïnterneerd. VERWACHTING: Meest zwakke wind lit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, tevelig tot betrokken met weinig of geen leenlag in den nacht en den échtend, ater opklarend, droog en vrij warm weer. De Nederlandsche douanebeambten, werk- saam aan de verschillende grenskantoren, zul- - len voortaan, naar de NR.C. verneemt, In ihonle^trkost. Klelnorkest on solist. Omroeporkest. Zooals gemeld, werd Maandag 11 Juli uit «Ie tasch van den kantoorlooper van de firma Bras te Tilburg, die aan de Amsterdamsche Bank f 5900 had geïnd en daarna in de Dam straat aldaar bij de firma Maessen nog even een P*kJe afhaakte. waarbij hij zijn nets bul ten had laten staan, f 3000 gestolen. De beroofde maakte alarm, de politie gtaw «mmiddellyk op zoek naar den dader. De wegen rond Tilburg werden afgeaet. maar de brutale roever werd niet gevonden. Des avonds heeft Sir Eric Phipps, de Engel- sche ambassadeur te Parijs, den president der Republiek, Lebrun, en zijn echtgenoote een groot officieel diner aangeboden, waar tal van op den voorgrond tredende persoonlijkheden, ministers, o.w Halifax en Bonnet, en hooge officieren aanzaten, In de straten van Parijs was het Woensdag avond drukker dan ooit. Het gemeentebestuur van Parjjs had een groot openbaar bal op het stadhuisplein aangeboden, terwijl voorts in en kele schouwburgen gratis-voorstellingen werden gegeven. Gaarne zouden zy nader worden ingelicht over de gronden, waarop de regeering tot de Indiening van het ontwerp gekomen is. In het bijzonder zouden zij het op prijs stellen te mo gen vernemen of bepaalde toestanden of ge vallen de regeering tot het Inzicht gebracht hebben, dat In de wet van 1855 de voorgestelde wijzigingen moeten worden aangebracht, en zoo ja, welke toestanden of gevallen dat geweest zijn. Met name meenden deze léden te moeten twijfelen, of een verscherping van het repres- L sief toezicht In den vorm van den omvang als thans wordt voorgesteld door de feiten gewet tigd wordt. reden, dat kan worden aangenomen, dat der de rechtstreekache overheidsbemoeiing baeónuitvoer reeds lang tot het verleden hebben behoord. DEN HAAG. Geslaagd voor stuurman kleine handelsvaart: L. Lenten en F. v. d. Veen en voor aanv. stuurman kleine handelsvaart: J. Koopman en voor stuurman bep. kl. handels vaart: J. v. d. Molen, H. Fekkes en K. Pot. GAROET, 21 Juli (Aneta) De eerste geëmployeerde van de onderneming „Soema- dra”, de heer C. F. W. L. Weber, die gisteren 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte N VIT nijverheidsonderwys voor meisjes, de dames: G. M. A Helen te Eindhoven, A. H. Voorsteegh te 's Gravenhage, A. E. BurgersdIJk te Heemstede, J. C. van der Meuten te Haarlem, M. Röttger te Hees (by Nymegen), M. C. Smit te Amsterdam. Geslaagd voor verklaring art. 38 N.O. beboe rende by de akte N VIII, de dames: J. Dykstra te Amsterdam, N. M. G. Oude Vrielink te 's Her- togenbosch, C. KollOffel te Rotterdayi, A. E. Prakken te Rotterdam, C. R. F. Boersma te Gro ningen en K. Kalma te Groningen. Dinsdagmorgen trachtte een psychopaat, die door twee rechercheurs van Amersfoort naar 'n inrichting In Avereest moest worden bracht, zyn bewakers .te ontsnappen. By het instappen In den trein naar Zwolle vluchtte de man het perron op en sprong op de treeplank van een Juist vertrekkenden trein naar Utrecht. Eén der rechercheurs kon nog juist op de treeplank springen van den laatsten wagon en trachtte toen den man die Inmiddels in een coupé was binnengegaan weer In te rekenen. Toen hy den rechercheur bemerkte, hield hy de deur gesloten waarop een der reizigers aan de noodrem trok. De arrestant vluchtte toen de trein stilstond uit de deur van de tegenoverge stelde richting, de rails over door de boschjes naar de Barchman Wuytlerslaan. De andere rechercheur had Inmiddels het station verlaten en was per rywiel de B. W.-laan op gegaan. Juist toen hy passeerde zag hy den man uit de boschjes komen. Na een kleine achtervolging werd de voortvluchtige In de Helnsiuslaan gegre pen. Voor alle zekerheid Is hy Ingesloten In een wachtkamer totdat hy met den volgenden trein zyn reis kon voortzetten. AMSTERDAM Geslaagd: J. W. Lam mers, J. P. Okkes, mej. G. de Bruin, mej. A. H. Helmholt, mej. A. Koning en de heeren R. J. A. Gravpnberch, C. Reynders en J, Vte- zer. HAARLEM, 19 Juli Geëxamineerd 5 vrou- weiyke en 3 manneUjke candidaten. Geslaagd de heer J. J. A. Dlxon te Bloemendaal en mej. C. P. P van Trienen, Bergen DEN HAAG. Geslaagd: mej. J. Langeveld. Lelden en de heeren H. A. J. van der Leer, Kat wijk aan Zee an M. J. Steenhute te Voorburg. By het voortgezette onderzoek kwam aan het licht, dat in den tyd. dat de kantoorlooper na zijn eerste bezoek aan de Amsterdamaehe Bank, een boodschap had gedaan aan het postkantoor «le Amsterdamsche Bank was opgebeld met de vraag om den kantoorlooper van Eras te zeggen, dat hy by de firma Maessen in de Damstraat een pakje moest halen en nu bleek dat noch de firma Eras noch de firma Maes sen die boodschap had doorgegeven. De dader, die met die boodschap den looper naar de plaats had gelekt, waar hy werd „be roofd”, moest dus wel zeer goed op de hoogte zyn geweest van de Interne oyzonderheden van de zaken, die er by betrokken waren. De mo gelijkheid. dat de berooving zou zyn gepleegd door een „toevalllgen” roover, kwam daardoor te vervallen. De zaak moest goed voorbereid zyn. De recherche kreeg daarop ernstige verden king tegen een persoon, die al meermalen met haar in aanraking was geweest en die wel in staat werd geacht tot een dergelijke geraffi neerde daad. Deze man, de 32-Jarige J. A., ex- fllmoperateur, vroeger te Tilburg woonachtig thans zwervend, die een zwager te van den be roofden banklooper, bevond zich begin van de vorige week in Antwerpen en daar trachtte de Tllburgsche recherche hem op te vangen. Deze poging mislukte aanvankeiyk, daar de verdach- te zich alweer in Nederland bevond. Terwyi zyn verblijfplaats hier werd opgespoord, ver trok hy weer naar Antwerpen en daar werd hy opgewacht door den Tilbungschen inspec teur van de recherche, J. Stevens. De verdachte had een groot bedrag aan Ne derlandsen bankpapier by zich. Hy wist echter niet alleen niets van de berooving af, maar hy had een pracht van een alibi. Dit was zoo mooi dat hoewel de Tllburgsche Inspecteur op dat moment niets meer kon bereiken, hy toch geen oogenblik er aan twyfelde, dat hy op het goe de spoor was. Daar de Belgische politie ook belang had by de gedragingen van dezen per soon, sou hjj toch In de gaten gehouden worden. Het alibi, dat uitwees, dat de verdachte Maandagmorgen In Amsterdam was geweest, bracht de politie naar de hoofdstad, waar zy een paar medeplichtigen op het spoor kwam, namelijk den 40-jarigen chauffeur J. J. V. en «tan 44-jarigen koopman J. H. O. voortaan, naar de NR.C. verneemt, In uniformen gestoken hun werkzaamheden rêr- richten. Het te een aardig chalet, ate het ware In Zwltserschen styi ontworpen door «ten archl- I tect B. Schulthelss uit Arnhem, en past geheel In deze heuvelachtige omgeving. Bij deze offl- cleele opening werd niet slechts van de zijde der officials van den A.N.W.B. maar ook van den kant der Dultsche autoriteiten en die van eigen land groote belangstelling getoond. On der de vete aanwezigen, die zich In Hotel Rust hof te Beek verzameld hadden werden opge merkt de Polteelprtsldent Von Zitzewlts uk Düsseldorf; Flnanzpresldent Michaelis uit Düs seldorf, Stadrat Dr. Erdtmann uit Krefeld en I de vertegenwoordigers van de gemeenteiyke er. provinciale besturen uit Kleef en Meurs en van het Hauptzollamt te Kleef. Van Nederlandsche zUde waren ojt. tegenwoordig de voorzitters van de K; v. Koophandel uit Arhhem en Nyme gen, vertegenwoordigers van den Rykswater staat en van de Inspectie der RelsbelasUngen. Invoerrechten en Accynzen. Jhr. G. A. Bou- - wier, distrlcts-commandant der Koo. Mare chaussee, G. J. H den Hartog. dlstrictscom- I J mandant der Ryktfveldwacht en de vertegen- 11 woordlgers der V.V.V.’s. lp De heer H. P. J. Bloemers, voorzitter van den i A. N. W. B„ begroette met vreugde de vele Dultsche en Necterlandsche gasten en wees op L de beteekenis van deze kiosk. De stichting var. J deze kiosken is een uitvloeisel van hel nieuwe streven van deh A. N. W. B„ dat zich spoedig nog meer zal openbaren langs de Ne- derlandsche grens en van nuttigen invloed zal en moet zyn op het Internationaal verkeer, meer in het byzonder van het verkeer naar Nederland. Deze kiosken zyn niet zoozeer var. nut voor de honderdduizend leden van den I bond, die by de verschillende A.N.W.B.-con- ij sulaten alle inlichtingen kunnen inwinnen, als wel voor hen, die uit het buitenland het mooie I Nederland kcupen bezoeken. De vreemdelingen i J kunnen by deze kiosken alle gewenschte inllch- tingen ontvangen omtrent hun te maken reizen I enz. 8pr. toonde zich zeer verheugd over <|e aanwezigheid van zoovele Dultsche autoritei-I w De minister van Economische Zaken deelt aan de Tweede Kamer om. het volgende mede betreffende het adres van de N.V. Eerste Gel- dersche Vleeschwarenfabrlek te Vorden, en vijf andere vleeschwarenfabrletaen. houdende ver zoek te willen bevorderen, dat adressanten als nog recht wordt gedaan en een vergoeding voor het stopzetten van hun baconbedryven wordt uitgekeerd. De ’door adressanten gegeven voorstelling, dat de Nederlarxlsche veehouderycentrale zich eenzijdig aan haar verplichtingen tegenover de baconbedryven zou hebben onttrokken, kan .niet als Juist worden aanvaard. L Kon er aanvankeiyk aanleiding bestaan voor Len vergoeding voor goodwill of een zeker ex- fcortrecht aan dc gewezen baeonexporteurs, op Sen duur kwam elke grond voor een zoodanige £rgoedlng te vervallen, om de eenvoudig* Op grond van verschillende overwegingen kan de minister In de door adressanten aange voerde gronden geen aanleiding vinden op de onderhavige afwijzende beslissing terag te temen. O I liep vi I uitstraling van de zon ook invloed op andere I gebracht *- - I land de Invloed op den regenval vry duidelyk geheel duldeiyk. De koelie beweert, door den ziI heer Weber met een vtoidelstok te zyn gesla- Vanochtend is ten stadhuize te Den Haag het huweiyk gesloten tusschen ir. H. M. A. Klep en mej. J. H. L. Aalberse. dochter van den minister van Staat prof. mr. P. J. M. Aalberse. 'Getuigen by dit huweiyk waren de heeren mr. P. J. M. Aalberse. advocaat en procureur M. F. Klep, Industrieel te meteorologische verschynselen. Zoo is In Neder- I land rla nn dan ratfxnval vril duideliik -1 te zien. Van meer belang te wel. dat ten tyde van gen, toen hy by zyn werk luierde, waarop de I een zonnevjekkenmaxlmum de algemeene koeUe met wn kapmes een afwerende beweging maakte. De heer Weber verklaarde, door den koelie te zyn aangevallen na aanmerking op diens werk. zyn zwager had het plan opgezet. De looper heeft na het beuren van het geld, in een stille straat in de buurt van het station, de pakken met bankbiljetten aan de twee Amsterdam- sche Jongens ter hand gesteld Dezen zyn toen per trein vertrokken. De looper ging daarna naar dfe firma Maessen aan de Damstraat en toen hU weer bulten kwam, heeft ny de tasch opengerukt en alarm geslagen, alsof hy daar .was beroofd. Toen dus de politie ter plaatse kwam, was er geen gevaar, dat de dieven nog konden wor den aangehouden. Van H. én de Amsterdammers V. en O. zyn ingesloten in het politle-bureau te Tilburg en zullen na het onderzoek naar BFeda worden overgebracht en ter beschikking van de Jus titie worden gesteld. A. bevindt zich te Ant werpen in arrest. Ongeveer 1500 van het geroofde geld nog op de daders in beslag genomen. By het afdeellngsonderzoek van het wets- ontwerp tot wyzlging en aanvulling van de wet van 22 April 1855. tot regeling en beperking der ultoéfenlng van het recht van vereeniging en vergaderfilg, en van eenige daarmede verband houdende artikelen van de wetboeken van straf recht en strafvordering verklaarden verschei dene leden der Tweede Kamer, dat zy van de noodzakeiykheld van elk der daarin stelde wyzlgingen nog geenszins overtuigd Na door den Franschen president en vrouw Lebrun te zyn ontvangen, begaf het ko ningspaar zich naar zyn loge. Nadat de volks liederen waren gespeeld, nam de voorstelling" een aanvang. n Gedurende den geheelen duur der voorstel-1' ling gaf de menigte voortdurend lulde den wensch te kennen, dat de koning op het balkon - I *°u verschynen, en verscheidene malen hief zy Om vyf minuten over half twaalf verlieten de koning en koningin de opera met hetzelfde ceremonieel als by aankomst, onder onbeschry- veiyk enthousiasme van het publiek. Nadat van president en mevrouw Lebrun afscheid was ge nomen, waren zy om tien minuten "Voor twaalf op het ministerie van Bultenlandsche Zaken terug. Even daarna verscheen de koning op het balkon van de klokkenzaal, om het panorama van Parys te bewonderen. De élite van de Fransche society en de Brit sche kolonie tezamen meer dan 2000 perso nen was tydens de galavoorstelling in de Opera by een. De kortfngin droeg een witsatynen japon, geïnspireerd op een der japonnen, die koningin Victoria by haar bezoek aan Frank rijk in 1855 droeg. In het haar droeg zy de beroemde Koh-l-Noor, den grootsten diamant ter wereld. De koning droeg de scharlaken uni form van veldmaarschalk met gouden epaulet ten. Woensdagnamiddig is op den Ryksweg van Gaanderen naar Doetlnchem een ernstige aan rijding gebeurd. H. W. die om half zes zich per rywiel van zyn werk op de fabrieken van Vulcaansoord naar huls begaf, te ter hoogte van café „de Slakweg” door een achter hem rydenden auto bestuurd door v. d. S. uit Doetlnchem aangere den. H. W. die plotseling zonder richting aan te geven den weg was overgestoken, werd tegen den grond gesmakt. Dr. Borggreve uit Terborg verleende de eerste geneeskundige hulp. Pastoor v. Rogge diende den ongelukkige het H. Oliesel toe. Het slachtoffer had ernstige wonden, alsmede een schedelbaslsfractuur opgeloopen. Zyn toestand was zeer ernstig: voor zyn leven wordt gevreesd. 4.05 BBC-Mldland-orke*t. Sopraan en tenor. BBC-Varlétë-orkest en eollsten. 8.30 Lew Stone en zyn Band. 0.30 Viool en plano. 11.15 Jack Harris erf zyn Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PAU8, 1948 M- «10 8.55. 9.50 en 1345 Oramofoonmus. 1.50 Zang. 3.05 Oramofoonmuslek. 3.05 Zang. 3.30 Gramofoonmuzlek. 45 Planovoordracbt. 5.30 Viool en piano. 740 Oramofoonmuzlek. 8.35 Zang 8.50 Concert uit Vlchy. 10.50 Oramofoonmuzlek. 11.30 Concert. KEULEN, 4M M. 8 50 Omroepklelnorkeet. 13.30 H. Hagestedt's amueementeorkeet. 135 Amuaementaorkeet. 3.30 Populair concert. 40 Danzlger lamdesorkeet. «.♦O Zang, viool en plano. 740 Qramofoonmuzlek. 8.55 Koor en instrumentale solisten. 10 35 Oramofoonmuzlek. 1140 Duisburg's Stedelyk orkest en koren. 13.30 Concert. BRUSSEL, 322 ea 484 M. 322 M. 13.30, 130. 540, 8.50 en 740 Oramofoon- muziek. 8.30, 9 40 en 10.3011.30 Vlaamsch Na tionaal programma. M. 1340 Gramofoonmuzlek. 13.30 en 130 B. Loteeauk orkest. 1.50 Gramofoonmuzlek. 540 Planovoordracht. 535 Oramofoonmuzlek. 5.55 Zang 8.05 en 635 Ottamofonnmilsiek. 6.50 Cabaretprogramma. 8 30 Vloolvoordracht. 8)0 Gramofoonmuzlek. 9.30 Verkorte opera .Louies*. 10.50 Gramofoonmuzlek. DHVTSGHLANDSHNDML 1571 M. 7.35 Luts-kwartet, kinderkoor en solisten. 8.30 Weensch B] 10.50 Viool en pi 11.30 Kleinorkeet 1330 r Zonnevlekken zyn een verschynsel, dat men somtyds kan waarnemen met het oogi, dat slechts gewapend is met een stukje beroet glas, tenminste wanneer de vlekken heel groot zyn. Meestal zyn zy dit niet en moet het zonne beeld met behulp van een astronomischen ky- ker vergroot worden. Men ziet dan meestal een of meer zwarte vlekjes, omgeven door een aan tal veel kleinere. Elke grootere vlek vormt met een aantal zeer kleine een groep. Telt men het totale aantal vlekken van verschillende grootte by tienmaal het aantal groepen, dan verkrygt men het zoogenaamde relatlefgetal van Wolf, txlxt<Li4><lxt<i><L<lxb<fcü<lxfc<4xb<fcdxL<lx4>A<fe<4>4xfc«d.^. I dat een maatstaf is van de hoeveelheid zonne- I vlekken en dan ook steeds wordt aangewend om de bedekking van de zonneschijf met vlekken aan te dulden. Het was reeds heel lang bekend, dat er tyden zyn met veel, en andere tyden met weinig zon- - nevlekken. De tyden met het grootste aantal I zonnevlekken liggen ongeveer elf jaren uiteen -1 en hetzelfde is het geval met de tyden van het kleinste aantal. Vanaf zoo'n zonnevlekkenmi- I nlmum neemt het aantal min of meer onregel- - matig toe tot het maximum en dan weer op I dezelfde wyze af. In 1934 was er een minimum. I I Men verwachtte in 1937 een maximum en dit I is er ook geweest maar sedert verleden Jaar I zyn de zonnevlekken niet veel minder voorge- komen en nu en dan kan men met het onge- - wapend oog heel duidelyk vlekken waarnemen. Deze zonnevlekken hebben de beteekenis van I storingen In het uitstralend vermogen van de I zon en daar de zon de voornaamste bron van I warmte op de aarde Is, zullen die storingen hun I invloed moeten doen gelden op de warmtevoor- 9* I zlening op aarde. Het ligt dus voor de hand, I FI dat het temi>eratuurverloop op aarde Iets als I 51 een elfjarige schommeling zal vertoonen en dit I fr I zou ook werkeiyk heel duidelyk te zien moeten I 11 zyn als de verwarming van de aarde door de I a-1 zon op een heel eenvoudige manier verliep, I fr I maar dit proces Is zeer ingewikkeld en het ge- I ju I volg hiervan is, dat In de eene landstreek de I 9- Invloed veel grooter is dan In de andere. Daar- I 8* I om heeft men nooit heel duideiyke Invloeden I van de afwisselingen in het aantal zonnevlek- HILVERSUM I, 1875 en 4154 M. 1040 VARA. 13.00 AVRO. 4.00—7.30 VARA 9.00—10.40 VARA. 11.00—13.00 VARA. 8 00 Oramofoonmuslek. 8 16 Berichten. 10.30 Oramofoonmuzlek. 11.00 Declamatie. 1130 Orgelspel 13 00 De Palladlans. 13.16 Berichten. 1.00 Oramofoonmuzlek. 145 Planovoordracht. 2 10 Declamatie. 3.30 Variétéprogramma. 4 00 Oramofoonmuzlek. 6.30 Orgelspel 6.00 ..Fantasia”. 6 50 De Ramblers. 730 Berichten ANP. 9 00 VARA-orkest. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10 30 Berichten ANP. 11.00 Esmeralda-septet. 11.30 Jazz-programma. HILVERSUM n. 3014 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.00—9.15 Oramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Bybelache causerie. 12 00 Berichten. I 13.15 Gramofoonmuzlek. 3.00 Orgelspel. 3.00 Oramofoonmuslek. 4 00 KRO-Kamerorkest. 4.45 Tenor en piano. 5 00 KBO-orkest. 5 45 Oramofoonmuzlek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserle. 6.30 KRO-MelcxHaten en solist. 7.00 Berichten. 7 15 .Het vraagstuk der geschoolde werk krachten”. causerie. 7.35 Mualca Catholics. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Boys en solist. 8.45 Oramofoonmuslek. 9.00 „Wat doet u met uw oude rljwtel- plaatjes -auserie. 9.10 KRO-Orkest 10 00 KRO-Melodlsten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Jean Marcu en zyn Roemeensch ork. 11.06 Oramofoonmuslek. DROITWICH, 1899 M. 11.30 Vloolvoordracht. 11.45 Norbert Wethmar Trio. woreld tumult koninpjont- -- en sensaties met „vette koppen” te midden vqn een wirwar elkander te- gensprekende berichten temidden van een vermaterialiseerde maat schappij vol beursnoteering en sport- gejacht: temidden van al het zenuw- sloopende gedoe, dienen we het uit zicht op de eeuwigheid niet te verge ten. Men komt er zoo gemakkelijk toe de ontijdelijke zaken, die toch volop des tijds zijn, te veronachtzamen. We dienen daarom te zorgen, dat er in onze geestelijke woning altijd een raam blijft dat uitzicht geeft op verre horizonten: een raam voor uitzicht en frissche lucht. Houdt de ruit schoon en den grendel roestvrij. Laat het licht van den aanbrekenden dag in het venster vallen en een afgevallen blad er door heen warrelen. Zoo hou den we contact met Oods .natuur en met de geestelijke dingen. Een blik uit een kundig aangebracht venster doet soms meer dan een lang vertoog. in Den Haag en Breda. Te half II te daarna het kerkeiyk huweiyk Ingezegend. De oom van de bruid, rector J. Aalberse, uit Haarlem, die de plechtige huweiykamls cele breerde, werd geassisteerd door twee ooms van den bruidegom, deken Van der Biesen uit Et- ten en pater Van der Biesen uit Den Haag. Als bruidsmeisje en bruidsjonker fungeerden mej. G. Ingenhousz uit Breda en mr. P. J. M. Aalberse Jr. De -kleine Clemence Martens uit Den Haag en Teddy Bidders uit Breda gingen voor het paar uit. ’s-GRAVENHAGE. Voor het aanvullings examen M.O. handelsbriefwteeeling In Neder- landsch en vreemde talen zjjn geslaagd: voor FranschA. Blok, Den Haag, L. Goudsmit, Am sterdam; voor Dultsch: mej. J, H. Franzie, Den Haag, P. D. A. Veen, Velsen; voor Ehgelsch: mej. W. H. P. M. Jacobs, Amsterdam. W. J. KJein, Voorburg, J. M. Krulter, Eindhoven gn D. W. Lootnan. Den Haag. ten en waardeerde hun groote belangstelling in alles, wat het Nederlanasch-Duitsche grens verkeer kan bevorderen. Spr. verwelkomde ook de vele gasten, die nauw* verbonden zyn met de grensbewaking en het politioneel en fteCMi toezicht. Op deze rede volgde een waardeerende in stemming van alle aanwezigen. Vervolgens be gaven de gasten zich naar de nieuwe kiosk om de offideeie opening by te wonen. Deae plech tigheid was even eenvoudig als treffend. De heer Edo J. Bergsma, de eere-voorzitter van den A.N.W4 ontplooide de Nederlandsche vlag, terwyi de heer Bloemers de A.N.W.B.-vlag In top heesch. Vervolgens bezichtigden de gasten de doelmatige klosx. De AJ2.WR. vereenlgde zyn gasten hierna aan een eenvoudigen maaltijd m hotel Berg en Dal, waar de heer Bloemers een toast uitbracht op Rykskanseller Hitler en de Poiizelprasident von ZJtzewita op het Ko- ninklyk Huis. De heer Koy, GaugeachiUtsfuehrer v»n den D. D. A. C. te Keulen beeft aan den A4.W3 een wimpel en een schild aangeboden. De heer H. Bloemers dankte de Dultsche gasten en de burgemeesters van Ubbergen en Numegen voor hun vrlendeiyke woorden. zonnevlekkenmaximum de algemeene I luchtcirculatie tusschen den equator en de polen versterkt wordt en dit heeft op het Noor- I deiyk halfrond tengevolge, dat benoorden den 35sten breedtegraad de temperatuur over het algemeen lager zal zyn dan tydens een mlnl- mum. Het zou ons veel te ver voeren wanneer wy hiervan een verklaring gaven. Uit het bovenstaande mag niet zonder meer worden afgeleid, dat de koele zomer rechts- I streeks verband houdt met de omstandigheid. dat er veel zonnevlekken zyn maar het te heel goed mogeiyk en ook waarschUniyk, dat wy die zonnevlekken er verantwoordeiyk voor moeten stellen, dat de zomer ons zoo tegenvalt. Een andere oorzaak te hiervoor trouwens niet aan te geven. Misschien zal het by ondersoek aan Jde meteorologen gelukken aan te toonen. dat de zonnevlekken de oorzaak zijn van den koe- len zomer. PU de In de Psychiatrische Inrichting St. Willibrordusstichtlng te Heiloo gehouden gods- dienst-examens voor de verplegenden slaagden alle candidaten, n.l, de broeders Ambrosius M. (P. N. Jutte); Arontlus M. (P. Adams); Bon- fllius M. (A. J. Hoefjes)Emerlcus M (S. Lörlnczy); Fredegandus M. (C. A. v. Oiersber- gen); Karel M. (J. Thielen); Laethus M. (A. L. P. Rus); Polycarpus M. (J. J. Hamers) en Therentlus M. (W. G. A. d. Bungelaar). De O. 11, die zich Woensdagmorgen in zee bevond, heeft op 52 graden 40 mln. NB. en 4 graden 20 mln OL. lichtsignalen waargeno men en is onmiddeliyk naar dit punt vertrok ken. Dear aangekomen was echter ontdekken. Na eenlgen tijd de omgeving hebben afgezocht, is de O. 11 teruggekeerd. De marine- beschouwt het onderzoek als ge ëindigd. Men vermoedt, dat het een Ekigelsch mari- ne-vllegtulg te geweest, dat op zee te gedaald, doen daarna weer te opgestegen. Daar er Woensdagmorgen een dichte nevel op zee hing, waardoor het zicht zeer sletüit was. dacht men eerst, dat het vliegtuig in zee terecht gekomen en verongelukt was.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16