r ONS BLAD het aan 1 Grensincident neemt ernstiger afmetingen II De Britsche vorsten in slot van Versailles N <5 Het nieuws van heden ZWARE BOSCHBRANDEN IN AMERIKA DE BAROMETER RECHTSCHE OPMARS CH AAN ALLE FRONTEN LUNCH IN DE SPIEGEL ZAAL JOH. LAUWERS BESPREKINGEN MET MOSKOU AFGEBROKEN De H. Vader over de rassenleer c Osoesky bezoekt Bonnet Drie personen om het leven gekomen pt 1 De ambassadeur der V.S. bü Oegaki Een nieuw incident Bolivia viert geen feest 7 De kerken in Rusland worden geteld Rebellen veroveren een stad Vijf Joden gedood VRIJDAG 22 JULI 19 Jn Jen morgen woonde honing George een grootache parade by Tegenbezoek van Lebrun aan Engeland De Mercury te New York „Katholiek ie algemeen, due niet racietiech, noch nationalietiech, noch eeparatietiech” DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Het betere merk! De G.P.Oc. gaat een nieuw onderzoek inetellen Een geheel dorp werd door het vuur vernield PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS ten Moeilijkheden voor Engeland in Britech-lndië De omsingeling van Sagunto De houding van Londen en Parys tegenover Tajecho-Slowakye ia in nieta veranderd J Het offenaief der nationaliaten be weegt zich lange den groeten weg van Teruel nam Sagunto yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No 246 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 cl p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et. O. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij 1 nernent wordt op aanvrage gaarne door Administratie verstrekt ^VX\\\\\UUIII lll///////////77^ „Italië heeft eigen gaaten” Japannera vreezen voor een nieuwen oorlog, nu de atryd in China nog niet geëindigd ia De Ruaaiache bewapening IMF* een f tien dagen 1 avang dUnULNtN Hieromtrent is een communiqué uitgegeven, ff* van van waaksche Franachen Tengevolge van de hitte van het vuur zijn drie menschen om het leven gekomen in den staat Oregon. Het garnizoen van Parijs 35.000 man defileerde onder Ter hoogte van dq prefectuur van het departement Seine et Oise op de Avenue Paris te Versailles was een tribune opge slagen, vanwaar de Koning en president Lebrun het voorbijtrekken van de troepen hebben gadegeslagen. I NEW YORK, 31 Juli. (Reuter) De Mercury is hier om 21 uur 06 aangekomen, zoodat de totale afstand FoynesMontrealNew York is afgelegd in 22 uur 31 minuten. De afstand be draagt ongeveer 3042 mijl. JERUZALEM, 21 Juli (Reuter). In den afge- loopen nacht zijn bjj een overval van bandieten op de Jbodsche nederzetting Klriat Haroshet nabij Haifa, vjjf joden gedood. De aanvallers maakten gebruik van brandbommen, waardoor twee hulzen werden vernield. Ook de aanval lers verloren een aantal dooden. waarborgt Dezelfdi Stand op Vrijdag 9 nr va: HU Vorige stand: 763.7 TOKIO, 22 Juli (Domei). De Amerikaan- sche ambassadeur te Tokio heeft Donderdag middag een bezoek gebracht aan den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Oegaki, met wien hij een onderhoud heeft ge had over de Amerikaansche belangen-en con cessies in China. „Men sou waarlijk aeggen, dat men het artikel van het Credo: „Credo in ecclesiam catboltcam" heeft vergeten. Katholiek d.wa. universeel, en dus niet racistisch, noch nationalistisch, noch separatistisch, maar katholiek. CA8TEL GANDOLFO, 21 Juli (Havas). De H Vader heeft een toespraak gericht tot 200 jeugdige geestelijken der Itallaansche Katholieke Actie, waarbij hij zijn veroordeeling van de rassenleer uitsprak, zeggende; De vlammen bedreigen ook Comox Kamp, waar achttien millioen kubieke meter bouw- hout liggen opgeslagen. Lebrun en d'Orsay, vanwaar Lebrun zich naar het SJysée begaf. SEATTLE, 22 Juli, (Havas). De staten Oregon, Washington en Brltsch-Coiumbta worden door hevigé'boschbranden geteisterd. Het dorpje Forbes Landing in Britech- Columbla is geheel door het tuur verteerd. De beide regeeringen volgen met de groot ste aandacht den gang der besprekingen der Tsjecho-Slowaaksche regeerlng ten aanzien van het nationaliteitenstatuut, met den leven- digen wensch, dat de spoedige behandeling en afkondiging daarvan de gewenschte rust in Centraal Europa zal brengen. Minister-president Hodza heeft vanmorgen in sijn paleis den Engelachen gezant te Praag, Newton, ontvangen. Newton had dezer dagen ook een bezoek gebracht aan president Benesj. Het incident aan de RussischMand* sjoerüsche grens begint ernstiger afme tingen aan te nemen. Het Engelsche Koningspaar brengt bezoek aan Versailles. Bonnet bevestigde, dat het standpunt der Fransche en Engelsche regeeringen ten opzichte van Tsjecho-Slowakjje, zooals dit beptald is op de conferentie te Londen, zooals dit doeltreffend aan den dag is ge treden korten tijd daarna tegen 21 Mei en zooals het sinds dat tijdvak is gebleven, nog steeds ongewijzigd is. cules-salon. Den Koning en de Koningin zijn te Versailles verschillende divertissementen te zien gegeven, welke niet alleen In artistiek opzicht voortref felijk waren verzorgd, maar bovendien belang wekkend, doordat zij een historische recon structie gaven. Zbo werd muziek ten genoore gebracht uit de 17e eeuw, in het park hadden zich omstreeks honderd sociétalres en penslofi- nalres van het ThéAtre Francais en het Odeon opgesteld, geheel gekleed In den stijl van het tijdvak van Lodewijk XLV. terwijl voorts in het park door als boeren gekleede acteurs en actrices «P ’n weide, waar witte schapen graasden, dansen werden uit gevoerd. De sociétaire van de Co- médle Frangalse. Vera Korene, reciteerde bij de Apollogrot een „Verwelkoming van den Koning” welke Mollire voor Lodewijk XIV ge schreven heeft. Om tien minuten voor vjjf TOKIO, 21 Juli (Havas) Uit Hsinking wordt gemeld, dat de Russlsch-Mandsjoe- rtjsche besprekingen zjjn afgebroken. Voort* wjjst men in Hsinking op omstandigheid, dat de belde boodschappers van bet Japanscbe leger, die naar den Russischen commandant waren gezonden, reed. 60 nur weg x(jn. Ten slotte wordt te Tokio vernomen, dat de besprekingen tuaschen Sjigemiteoe en Litwinof zQn mislukt. Naar de bladen In Moskou thans mededeelen, heeft het Sovjet-Russlsche volkscommissariaat van Binnenlandsche Zaken bevel gegeven om op 1 Augustus 1938 over het geheele land een hernieuwde telling te houden van de nog in ge bruik zijnde kerken, synagogen en moskeeën. Aan de plaatselijke afdeellngen der GP.Oe. zijn vragenlijsten gezonden. De vragen hebben om. betrekking op de oudheid en de waarde van de desbetreffende gebouwen, op hun kerkschat ten; verder moeten ingevuld worden de namen der leiden van de godsdienstige beweging, en het aantal geloovigen, dat geregeld de gods dienstoefeningen bijwoont. Deze verordening heeft In religieuze kringen een nieuwe opschudding teweeggebracht. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Mat Inbagrlp van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ƒ2.— per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaar V 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N, V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubrlek 10 ct. per regel. I LA PAZ, 21 Juli (D.N.B.) In tegenstelling met het besluit der neutrale mogendheden, dis hun bemiddeling verleenden in het Chaco- confllct, heeft de regeerlng van Bolivia beslo ten, dat de dag van onderteekening van het vredesverdrag geen feestdag zal zijn. Verder wordt melding gemaakt van talrijke daden van sabotage; verscheidene brandstich ters werden op heeterdaad betrapt. Men ver onderstelt, dat velen brand stichten in de hoop te worden aangenomen om te blusschen. Een der boschbranden woedt reeds tien dagen en heeft tot dusverre 35.000 H A woud verwoest in het Noorwesten van den staat Washington. De brand dreigt zich nog uit te breiden tot een boschgebied van 16.000 HA. De stad Campbel lton verkeert in gevaar. De Italiaansche pers toont geen belangstel ling voor het koninklijk bezoek aan Parijs. De „Tevere” schrijft, dat terwijl de Brttsche Koning te Parijs was, de Hongaarsche minis ter-president een bezoek bracht aan Rorre en het blad vraagt zich af, waarom de Itallaan sche pers zou schrijven over zaken, welke Frankrijk aangaan, terwijl zjj zich met de eigen gasten bezig moet houden. Uit Hsinking wordt gemeld, dat verschei dene Russische soldaten bij Soetasjan, ten Oosten van Mansjoeli, over de grens ge komen zouden zijn en een Mandsjoerjjsche patrouille beschoten zouden hebben. De Mandsjoereezen beantwoordden het vuur en namen een Rus gevangen. Versterking van de grensbewaking Is bevolen. De „Tokio Nitsji Nltsji” verneemt uit Slsjin aan de Noordoostkust van Korea, dat te Wla- dlwostok 50.000 man van alle wapens, in het bijzonder gemechaniseerde en gemotoriseerde eenheden, zijn aangekomen. Als buitenste gor del van verdediging moeten aan de Oostgrens van Mandsjoekwo, tusschen Nikolsk aan de Oessoerl en Possiet, duizenden kleine versterk te posten zijn gebouwd, waar totaal 50.000 man zijn gelegerd, zoodat in en om Wladtwostok'ln totaal 100.000 man liggqn. Het blad schat de totale sterkte van het roode leger ten Oosten van het Balkalmeer op 400.000 man of twintig divisies. Ook de luchtvloot en de marinebasis van Wladiwostok zijn versterkt. In k.Wladiwostok staan op het oogenblik ongeveer 400 militaire vliegtuigen, terwijl de bemanning van de vloot wordt geraamd op 20.000 man. In de plaats van Koreanen, die gedwongen werden te emigreeren, zijn In de grensgebie den ongeveer 50.000 man. oud-soldaten van het roode leger, gevestigd als boeren. Bovendien zullen de reservisten, die zich het volgend jaat in de grensgebieden zullen willen vestigen, aan zienlijke toelagen krijgen. De president der Republiek, Lebrun, heeft de ultnoodiging van Koning George voor een bezoek aan Engeland aanvaard. £n het prachtige Bois de Boulogne werd een tuinfeest gehouden ter eere van de hooge Britsche gasten. Hierboven ziet men den president der Fransche Republiek, Lebrun, in een genoeglijk gesprek met Koningin Elizabeth; op den achtergrond Koning George VI van Engeland LONDEN, 21 JuU. De „Times” meldt, dat de stad Bikar in Jalpoer (Britsch-Indlë) door troepen van de regeerlng belegerd *ordt, nadat opstandelingen zich van de •tsd hebben meester gemaakt. De rebellen beschikken over twee oude ka- donaen. De commandant der regeerlngstroepen "•Nt den opstandelingen 48 uur tijd gegeven: dsn geen capitulatie gevolgd, dan zal de stad “ri geweld genomen worden. •Duizenden bewoners hebben, verontrust door oorlogsvoorbereidingen, Slkar verlaten De schijnen intusschen nog niet bereid over te geven. De Koning was gekleed In de khakl-uniform van veldmaarschalk van het Britsche leger. Op de tribune bevonden zich ool$ minlster-presideni Daladier en de overige ministers, met uitzon dering van Jean Zay en de bevelhebbers der verschillende onderdeden der weermacht, ten getale commando den militairen gouverneur van Parijs, generaal begon te Iqwart over elf. Dezer dagen Is te Moskou hot eerste godloo- zen-lnstltuut voor vrouwen, onder leiding van Lenin’s weduwe. Nadeschda Kroepskaja, opge richt. Het doel van deze Inrichting is de oplei ding van vrouwelijke propagandisten voor het atheïsme. 300 vrouwen zullen hier In een jaar- HJkschen opleidingscursus de noodlge „weten schap” opdoen. De sovjet-regeering heeft voor dit Instituut een crediet ten bedrage van 3.800.000 roebel be- schikbMur geteld Al deze berichten vormen een verontrustende sfeer voor de Japanners. Zjj vreeaen, dat hier door een tweede oorlog wordt aangekondigd, terwijl de eerste nog verre van geëindigd is. De perscampagne, die geopend is bjj de bezetting van den heuvel Tsjangkoefeng, heeft reeds een situatie in het leven geroepen, die het moeilijk maakt den eisch tot ontruiming van den heu vel te laten varen zonder „het gezicht” te verliezen. Aangezien Rusland van meenlng Is, dat de heuvel Russisch grondgebied vormt, bestaat er ook weinig hoop op een vreedzame ontruiming door de Russen. Japansche kringen verklaren, dat men kan vreeaen. dat Rusland op de eerste plaats ge bruik zal maken van dit Incident om op dit oogenblik van Tokio de vaste toezegging te krijgen.'dat Japan zich niet tegen Rusland sa! keeren na de Chlneesche campagne. Op de tweede plaats vreest men, dat Rusland een preventieven oorlog tegen Japan wil beginnen, waarvoor het nu het meest gunstige oogenblik schijnt te zijn. Ingeval Japan zou weigeren voor de toekomst te geven. kHngen wijzen er echter op, dat Rusland zich vergissen zou. wanneer het op" de vnlgvapmheid van Japan zou rekenen om wille van de ongunstige toestanden van net oogenblik, voortvloeiende uit de mobilisatie van Japans legers en zijn bedrijfsleven voor de Ohl- neesche campagne. PARIJS, 31 Juli. (Ceteka). De Tsjecho-Slo- gezant Osoesky is heden door den minister van Buitenlandsche Za ken, Bonnet, ontvangen. Bonnet bracht hem op de hoogte van de be sprekingen, die gisteren gevoerd zijn met lórd Halifax. SARAGOSSA, 31 JuU. (Havas) De recht- sche troepen in Spanje hebben bij het aanbreken van den dag hun opmarsch aan alle fronten, van El Toro tot aan de Mld- dellandsche Zee, hervat. De rechtervleugel van hun strijdkrachten, die oprukken naar het Zuidwesten, is aangekomen op 3 K.M. ten Westen van Vlver en heeft zich gens- teld op den top Saladas, waar de provincies Teruel, Castellon en Valencia samenkomen. Z. Exc. Mr. P. J. M. Aaibarse herdacht Donderdag den dag, waarop hij voor 40 jaar in het huwelijk trad, terwijl tevens zjjn jongste dochter, mej. J. H. L. Aalberse, Donderdag in het huwelijk is getreden met ir. H. M. A. Klep, scheikundig ingenieur te Delft. De beide bruidsparen voor ’t huis van Mr. Aalberse te Den Haag De rechtache troepen in Spanje hebben aan alle fronten hun opmarsch hervat; Sagunto dreigt te worden omsingeld. De Katholieke Nederlandsche Boeren en Tuindersbond heeft te Roermond vergaderd. j_ Voortgezette jaarvergadering van R.K. Electro-techniache werkgevers. Larven van den coloradokever te Budel gevonden. Pastoor J. Wieman bediend. Benoeming in het Bisdom Breda. Psychopaath ontvlucht en weer gevat. Voortgezette jaarvergadering van R. K. P.T.T. -personeel. Om tien minuten voor vjjf vertrekker de koninklijke gasten, begeleid door president zjjn echtgenoote, naar den Quai waarin nog wordt medegedeeld, dat Lebrun een ultnoodiging aanvaard heeft voor een te genbezoek vóór het verstrijken van zijn ambts periode. Derhalve zullen Lebrun en zijn echt genoote zich voor een officieel bezoek naar Londen begeven In het eerste kwartaal van 1939. Dat Is de geest des geloofs, dien men overal -meet uttdragen.Maar het moet geaegd worden, dat daarnaast iets «eer verfoeilijks bestaat, n.l. die geest van separatisme, van overdreven nationalisme, die juist omdat hij niet christelijk is, tenslotte ook ophoudt men- schelijk te zijn. Dit ook dient om voor u in het licht te stellen de volle waarde van ds zending, die de Kerk u toevertrouwt door u medewerkers aan de Katholieke Actie te noe men. De Katholieke Actie is de grond voos het teven der Kerk, omdat «U bet katholieke leven la en er geen actie kan zijn zonder leven.’ Vjjf en zeventig rechtsche vliegtuigen hebben verscheidene malen de regeeringsstelling gebom bardeerd zonder ze aan te tasten. Volgens berichten van republikelnsche zijde hebben de Italianen, die in den sector van Vivcr strijden, hun troepensterkte en hun materiaal aanzienlijk versterkt. Honderden Itallaansche lijken hadden vlaggen bij zich van den JJttorlo" en van den ,J3 Maart”. Het groote offensief naar Sagunto is thans ingezet. Met goed uitgerust legermaterlaal zijn de nationalistische colonnes en Itallaansche troepen den aanval begonnen. De groote front- zak welke zich nog boven den straatweg bij Segorbe bevindt, zal worden ingedeukt; een doorbraak via Almedijar naar Segorbe is te ver nachten, zoodat het front tot den hoofdweg naar Sagunto zal worden plat gestreken. De republikeinen, willen zij niet omsingeld worden, zullen hun stellingen moeten prijsgeven. Bij Nules wordt nog de meeste weerstand door de republikeinen geboden. Van af het front var, Nules bedraagt de afstand nog 19 K.M. Vanaf Segorbe (waarvan de val spoedig te verwachten is) naar Sagunto is het nog 30 kilometer. De val van Sagunto zal niet lang op zich laten wachten, nu Franco’s troepenmacht met de om singeling van deze stad begonnen is. Alvorens er sprake kan zijn van een aanval op Valencia zullen de nationalisten eerst hun nog te veroveren stellingen moeten consolldeeren. De rechtsche troepen hebben aan het front in Ertramadura het dorp Acedera genomen. Zij «Un 15 kilometer opgerukt. Aan het front van Teruel en Castellon duurt de opmarsch voort. waarbij bleek, eertijds hooggeroemde Billotte. Het défilé Achtereenvolgens reden voorbij de tribun» de tachementen van de cadetten van Saint Cyr, huzaren, dragonders, kurassiers, Marokkaansche en Algerijnsche Spahl’s. Vervolgens de verschil lende regimenten infanterie, leerlingen van Saint Cyr, alpenjagers te voet en koloniale troepen, waarachter de zware gemotoriseerde artillerie volgde. Tenslotte kwamen de pantser wagens en vechtwagens. Te twaalf uur verlieten ook Koningin Elisabeth en mevrouw Lebrun het ministerie van Buitenlandsche Zaken om naar Versailles te gaan, teneinde aan te zitten aan de lunch in de spiegelzaal van het slot. De trein, waarmede de Koningin en mevr. Lebrun naar Versailles waren gegaan, kwam daar te tien minuten voor één aan. De Koningin werd met gelijke eerbewijzen ont vangen als de Koning een uur tevoren. Be geleid door een escorte Spahl’s reed de stoet naar het slot, toegejuicht door de menigte, terwijl schoolkinderen Fransche en Britsche vlaggetjes zwaaiden. De modernste typen jachtvliegtuigen en bom menwerpers, die tengevolge Vth mist niet had den kunnen defileeren, cirkelden boven den stoet. Zooals men weet, had men het uitwendige van het slot niet willen wijzigen met versie ringen, en het lag dus in den schitterenden zonneschijn, zooals het dagelijks door de be zoekers wordt gezien. De Splegelgalerü was geheel gémeubeld in den stijl-Lodewijk XIV. Aan de eeretafel was gedekt vtx>r veertig personen, evenwel slechts aan ééne zijde, zoo dat het Koninklijk paar door de groote' ven sters in het park kon zien. De lunch werd opgediend door 93 lakeien, gekleed in de livrei van het Huls van Frankrijk, blauw en rood met gepoederde pruik. De beste wijnen van Frankrijk, waarvan «enige niet In den handel zijn, werden tijdens de lunch geschonken. Voor ieder der aanzit- tenden stonden twaalf kristallen wijnglazen. Tijdens de lunch, waaraan de meest uitge lezen spijzen werden opgediend, speelde een onzichtbaar opgesteld orkest, dat niets van de acoustlek van de zaal verloren is gegaan. Na de lunch namen de koninklijke gasten «enigen tijd rust in hun eigen appartementen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 11