STAD’ DE RAAD AANVAARDT ’T GYMNASIUMPLAN ft Indische vlieger verbrand GEMEENTE IS GEEN INCASSO-BUREAU VRIJDAG 22 JULI 1938 Mr. A. M. Ledeboer GEMEENTERAAD Op slag gedood Felle schoolstrijd a Adres inzake huurinhouding R.K. WANDELSPORT Marsch G.W.C. „TAK.” Umuiden TERUG UIT DUITSCHLAND Opmerkingen inzake toe- R.K. Bouwvakarbeiders Rupsjes in de kool Hoofdakte L.O. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN DIENSTPLICHT CENTRALE WERKPLAATS Benoemd tot president de rechtbank Het toestel van den heer Deen thans gevonden Beheer en onderhoud stations- voorplein Verhuur gebouw v. h. Ge meenteschool Nr. 2 aan de Oudegracht Nieuwe verkeersweg AlkmaarOmval JUDITH" IN ’T OPENLUCHT THEATER TE BERGEN AAN ONZE JONGENS EN MEISJES Verkoop grond aan de Vermeerstraat c tuai kaa in Mededeelingen van den Planten- ziektenkundigen dienst Verordening Hand els avondschool Bijzondere prestaties van gemeente- dienaren worden niet meer met gratificaties beloond Personeels belasting Bouw nieuw gymnasium Oproeping herhalingsoefeningen Geslaagd Aanvaarding schenkingen leden aan het Stedelyk Museum ruws win en (Vervolg.) Aan de orde was de benoeming conrector A. d. BORDEN is het niet met de k. i r d. Borden tegen te. kening, dat de heer Conform besloten. Over de week van 10 Juli tot en met 1« Juli Electricien. Tegen beschikbaarstelling van een ongebruikt 1 1 I i OORSPRONG, Pastoor, W. A. J. M MOL, Pastoor. k n O| de de o d n h a fi 11 e: 8 d ei De heer O. O. Otte te Blarikum heeft ver zocht voor slch of zün lastgevers van de ge meente te mogen koopen een perceel bouwter rein, gelegen aan de Vermeerstraat, groot onge veer 3145 M3., voor den prü» van f 33015 in to taal, ten einde daarop 33 of 33 woningen te bouwen. conform de Am- llng van ingen in 5 sec me da sch I 1» gei en va me M tai kei het hui n 11 b Wegens de streekvergadering om 4 uur nJn. in het „Gulden Vlies" te het contributiebetalen voor de „bouwvakken” van 8 tot 7 uur n.m. Za terdag 33 Juli. - 1 we ba dit hit hü dei da pei ter «te 1 op toe loo ten nel Stc zes op hü sch act E war glni nas ma M. »tül 1 in net de rui ma eer tai van wer mai toe de ral war Var de i •tül Ma ter coi ach de V hoe l«0 PW Gis ver ble Gis kwi nut Wat nut Voorgesteld worden eenige wijzigingen in de verordening van de Handeteavondschool, be trekking hebbende op het aantal te geven les uren. Conform besloten. Met grooten nadruk brengen wij onder de aandacht van de Alkmaarsche katholieken, dat bovengenoemd spel den toets der katholieke beginselen niet kan doorstaan. Pater van Heugten 6-J. de bekende hoofd redacteur van „Boekenschouw”, noemt het .van katholiek standpunt absoluut ontoelaatbaar.** WIJ vertrouwen, dat de Katholieken van Alk maar hiervan goede nota sullen nemen. E. P. RENGS, Deken. 1038 werden door bemiddeling van do Arbeids beurs geplaatst bij een patroon: 1 Bankwerker 3 Timmerlieden. Aan de Centrale Werkplaats kunnen ge plaatst worden: 4 Bankwerkers.* 3 Kantoorbedienden. 5 .Timmerlieden. 3. Metselaars. 4 Schilders. 4- 3 Bouwkundige toekenaars. 3 Machlne-teekenaan. De drie Alkmaarders, het echtpaar H. en de heer G., die wegens een deviezenkwestie in Duitschland waren vastgehouden, zijn thans, na door de Duitsche politie vermoedelijk tegen betaling van een flinke borgtocht te zijn vrij gelaten, in onze stad terug gekeerd. We hebben getracht een van de slachtoffers, die begrjjpe- lljkerwljze zeer nerveus waren, aan het praten I in staat gesteld door de „Huldlgingscommissie 1938 Amsterdam” en als onderdeel der feest viering bjj het 40-jarig' regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, een prijsvraag uit. Er wordt van jelui gevraagd een teekenlng die, of wel een gebeurtenis uit het leven van Koningin Wilhelmina uitbeeldt, of wat dan ook, dat u door de viering van het regeeringsjubi- leum wordt ingegeven, b.v. de geboorte van Prinses Beatrix. Teeken vrij wat, in verband met het feest, u voor oogen komt. Gjj moogt ook iets nateeke- nen, maar de kans op een prijs of diploma is De commandant van de Militaire Luchtvaart- afdeellng, deelde aan Aneta mede,'dat een van de tallooze bevolkingspatroullles, welke sinds ettelijke dagen het terrein afsochten ten zuiden van de Goenoeng Kantjana naar den vermis ten leerllng-vllegér H. J. Deen, gisterenmiddag het. toestel heeft gevonden op een zwaar be groeiden bergrug, ongeveer één kilometer ten noord-westen van een zich daar bevindend meer. De bevoikingspatroullle stond onder leiding van de luitenants Duchateau en Mau- renbrecher. Men vond het toestel en den be stuurder geheel verbrand. Alle R. K. wandelaarscsters) van Alkmaar en omgeving worden er aan herinnerd, dat op Zon dag 1 Juli as. de prachtige wandeltocht gehouden wordt van de G. W. C. „TAK.” te IJmuiden. Deze marsch loopt door de mooiste duinstreek van Kennemerland en te vooral na de rust van een bijzondere schoonheid, daar de route dan geheel loopt door de bezitting van baron W. Tuyll van Serooskerken te Bloemendaal, die bo-,. vengenoemde vereniging toestemming gaf tot' het houden van dezen marsch in dé voor hef publiek niet toegankelijke bosschen en duinen, de „Velserdulnen”. De afstand te reep. 35 en 30 K.M. Inschrijven kan men tot ulterltjk Za terdagavond 33 Juli voor Alkmaar en omgeving bij Aug. van Campen Wlldemanstraat 4, Alk maar. Na 33 Juli uitsluitend bij Jac. Hendriks, Acaclastraat 0, IJmuiden (O.). De start vindt plaats om 13 uur vanaf bet St. Fldelisgebouw, Zeeweg hoek Willemsbeekweg te Umuiden (Oost). Er wordt op gerekend, dat alle R. K wandelaars (sters) ook uit Alkmaar en omgeving aan dezen mooien marsch zullen deelnemen! besloten. B. en W. stollen een tweetal wijzigingen voor in de verordening der personeels belasting. De eerste betreft een regeling voor auto's be neden de f 3000 waarde. Voorgesteld wordt deze te belasten met f 3 per f 100 waarde, mi nimum f 13. Conform besloten. De tweede wijziging wenscht het gedeelte der gemeente, liggende ten N.W. van den weg tus schen Bergerweg en Egmond aan den Boef te plaatsen in de 3e klasse. Conform besloten. Te Haarlem slaagden voor *t examen hoofd akte L. O. onze stadgenooten mej. W. Ooms en de heer A. P. H. Halff. In de Raadsvergadering van 18 Februari 1933 werd in beginsel besloten tot aanleg van een nieuwen weg tusschen den Kanaaldijk en den ontworpen provincialen weg AlkmaarBeha gen. Het deel van den weg, dat voor rekening van de Provincie komt, nJ. de oprit tot de brug over het kanaal Hulgendük—Omval, te reeds in uitvoering. Binnenkort zullen aan den Raad ter beoor- deeling worden voorgelegd een plan en een kostenbegrootlng voor den aanleg van den weg. Inmiddels heeft het gemeentebestuur van Oudorp de medewerking van het provinciaal bestuur verzocht en verkregen voor den aan leg van een weg van de kom van Oudorp in zuidelijke richting naar den weg naar den Om val en daarop aansluitende. Ten behoeve van de verdere voorbereiding De burgemeester van Alkmaar brengt, onder verwijzing naar de persoonlijke oproeping, wel ke ter gemeente-secretarie ter afhaling gereeo ligt, ter kennis van den dienstplichtige Johan nes Petrus de Jong, behoorende tot de MchUnc 1938 der gemeente Alkmaar, dat hU op Maandag 10 October as. te Amersfoort voor herhalings oefeningen moet opkotnen bü het 31e Reglmer.i Infanterie. Op 31 Juli slaagden te Heemstede de vol gende leerlingen van de St. Joeeph-UL.O.-school A. Bijvoet, Noord-Zuid-Schermer; C. Bulsslnx, J. Dekker, Alkmaar; A. Even, Helloo en R- Petri, Egmond aan Zee. Men kan op het oogenblik veel koolakkers vinden, die wel groeien, doch waarvan de harten der planten onvoldoende ontwikkeld zijn. Be kijkt men dergeljjke planten wat nauwkeuriger, dan ziet men, dat er In de harten der planten veel kleine, groene rupsjes zitten. Deze kleine groene rupsjes die een zwarten kop hebben zijn de oorzaak van de slechte ontwikkeling der har ten. De rupsjes zijn afkomstig van het zgn. kool- motje, of zooals ze hier in Noordholland alge meen bekend zijn, dit zijn de „springrupsjes.” BU zonnig weer kunnen de rupsjes n.l. spring- beweglnger. met Het achterlijf maken. Niet alleen aan' of in de harten vindt men de rupsjes, doch ook aan de bladeren en wel hoofdzakelijk aan de onderzijde daarvan. Ze vreten daar de opi>erhuid weg en dientengevolge kan men op die plaatsen door de bladeren heenzlen. Venstertjes ontstaan er dus. Zijn er veel rupsjes, dan blijft er ten slotte van de koql- planten niet veel over en de schade kan dan ook van beteekenis zijn. Tengevolge van de lan ge droogte-perlode, die wij achter den rug heb ben. zijn er zeer veel rupsjes gekomen en. daar de ontwikkeling van de kool toch al wel iets te wenschen overliet, wordt de schade nog iets aangedikt. De rupsjes verpoppen aan het einde van hun bestaan in een spinsel, dat aan de onderzijde der bladeren gemaakt wordt en na verloop van eenlgen tijd komen zeer veel vlindertjes (eigen lijk motjes) voor den dag, die een groots hoe veelheid eieren aan de koolbladeren afzetten en dan begint het spul weer opnieuw, n.l. er komt een tweede generatie van de sprlngrupsen. Inderdaad vliegen er op het oogenblik reeds weer zeer veel koolmotjes rond. Indien men nu maatregelen treft ter verdel ging van de eerste generatie van de rupsen, dan kan men natuurlijk een minder ernstig optre den van de tweede generatie verwachten, al B. en W. deelen mede, dat een tweetal be langrijke schenkingen aan het Stedelük Mu seum zijn gedaan. De uitslag der prijsvraag 1 B. en W. stellen voor bedoelde schenkingen September 1938 in de dagbladeri onder dankzegging te aanvaarden. gemaakt. Het ligt in de bedoeling gedi sterdamsche feestweek een tent alle, of de beste der Ingekomen te richten. Daartoe behoudt het bestuur der Maatschappij ,-Artl et Amldtlae” zich het recht voor, de teekenlngen ulterlljk 8 maanden tot zijn beschikking te houden. Door middel van de Pers zal bericht worden wanneer de ingezonden werkjes kunnen worden teruggehaald. factoren bij het al of niet optreden van derge- Hjke dieren een zeer belangrijke rol spelen. Bestrijding van de sprlngrupsen is mogelijk met een bespuitlng met zeepnicotlne (0.1 pet. nico tine en 1H pet. zachte zeep) en wellicht dat ook met derrisstulfmlddelen succes kan worden ver kregen. Dat moet echter eerst nog worden uit gemaakt, al heb ik er wel «enige verwachtingen van. De moeilijkheid Is natuurlijk, dat de rupsen op de bladeren vooral aan de onderzijde zitten en dus niet altijd even gemakkelljk worden ge raakt. Met een stuifmiddel is dat veel gernak- keHJker. Het op het land laten liggen van allerlei kool- afvai, zooals b.v. vooral bü bloemkool pleegt te geschieden, is ntuurlljk uit den booze, omdat alle daarop voorkomende rupsen nog gelegenheid krijgen om te verpoppen en omdat alle poppen nog uit kunnen komen. Goed opruimen van dien rommel is nuttig en noodig. In de zetkool kan men weer, evenals een paar jaar geleden, veel valschen meeldauw waarne men. Dit kan goed voorkomen worden door te be spuiten met een koperhoduend middel, b.v. met Bordeauxsche pap (geen normaalpappoeder) of met een ander koperhoudend middel. b.v. koper Bayer, Wacker e.a Voor het bespuiten van uien ter bestrijding van valschen meeldauw in de uien is het wel licht een beetje laat. Zijn de uien echter nog in een niet te ver ontwikkeld stadium, dan kan men met de reeds genoemde koperspultmlddelen succes bereiken. Over den Coloradokever hebben wij den laatsten tijd zooveel gehoord, dat men wel over tuigd zal zijn van de groote gevaren die ons bedreigen, als de kever ook in Noordholland zou komen. Tot de onmogelijkheden behoort dat echter in het geheel niet, soodat uitkijken aaAr kevers of larven ook hier noodzakelijk to. V xor het vaststellen van de namen van kevers, wsaf- I aan men twijfelt of het Coloradokevers zljr., zal ik gaarne van dienst zijn. In twijfelgevallen doet men een kever in een doosje en zendt hrt I mij op. Vreterü kan natuurlijk alleen op hot land I worden vastgesteld. De ambtenaar b(j den Plantenziekteakundl- gen dienst. Reeds eenlgen tijd heeft het bestuur der stlch- te krijgen, echter vergeefs. Men wilde niets los laten, wijl men op publicatie niet gesteld was. Misschien is het maar het beste zóó! j O. L. Vrouwe van Lourdeaachool voor R.K. ongewoon lager onderwijs alhier *t voome- te Alkmaar een R.K. school voor buiten en lager onderwijs (zwakzinnigen) op te BANDOENG, 22 Juli (Aneta). De leerling-vlieger Deen, die zooals beleend is sinds eenige dagen ver mist werd, is thans gevonden. De heer Deen en zijn toestel waren verbrand. Murmellius-gymnaslum. Curatoren bevelen ter benoeming als con rector voor den cursus 1938 1939 aan den heer F. Brommer, doctorandus in de klassieke let teren. De heer Brommer wordt met algemeene stemmen benoemd. Economisch gesproken is de huur te hoog, waar een waardeloos gebouw wordt verhuurd, dat de huurder zelf moet opknappen. Bovendien vergete men niet, dat, als alle kin deren op de openbare school komen, er een ge bouw bü zou moeten komen. De heer v. d. BORDEN is voor de bülage en vindt de huur billijk. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. hier een bnderwüsbelang zien, dat los moet staan van de waardeering voor de openbare school, die spr. gaarne onderschrijft. Spr. gelooft niet, dat het weggaan der Ka tholieke leerlingen het aantal onderwijskrach ten zal verlagen. De vereenigingen, die in het gebouw zetelen, zullen moeten verhuizen, maar het gebouw moet allereerst ais school voor s'n elgenlüke bestemming gebruikt worden. Gezocht zal dan moeten worden naar een ander tehuis, maar het onderwijs moet voorgaan. (De voorzitter onderbreekt zün rede en feli citeert mr. Leesberg met zijn zilveren huwelijks feest en hoopt, dat mr. Leesberg nog lang ge lukkig moge leven (luid applaus). Mr. LEESBERG dankt voor deze felicitatie en biedt den raad cake aan). De VOORZITTER zün rede vervolgend wijst erop, dat de minister verbood meer te geven dan wettelük verplicht is. Daarom moet een nor male huur gevraagd worden. Deze school heeft 7 groote lokalen en f 500 zou niet normaal zijn, wanneer het gebouw in goeden staat was. Ware het dit wel. dan zou f 800 zeker niet te Hoog zün. Wanneer na eenige jaren de gemeente het gebouw zou terugelschen, is spr. niet ongeneigd te praten over vergoeding der gemaakte kosten. De heer VENNEKER is teleurgesteld over wat hü vanmiddag hoorde. Dat waren klanken van vüftig jaar terug. Men behoeft er niet, zoo als de heer v. Drunen deed, aan te twüfelen, dat het opgegeven aantal leerlingen juist is. De vraag of de openbare school er misschien schade van zal hebben, doet eigenlük niet ter zake, maar toch wil spr. constateeren, dat hier overdreven wordt. Niet meer dan 8 katholieke kinderen zouden overgaan. De hoofdzaak is, dat kinderen die het noodig hebben, nu bü het gewoon L.O. vandaan gaan. Tegen den heer Hoytink merkt spr. op, dat de vergelüklng met andere gehuurde scholen niet opgaat. Die zün, hoewel kleiner, in uit stekenden staat. Indertüd is daarvan op gron den van ftnancleele onmogelükheid, de huur teruggebra^ht van f 1500 op f 750. Waarom dan nu die schrielheid, terwül de opbrengst der vereenigingen die het gebouw huren slechte f 135 per Jaar bedraagt? De heer HOYTINK heeft vergeleken met de chistelüke Kleuterschool, die ook oud en uitge woond was en waarvoor eerst f 1400 en nu f 700 moet betaald worden. Mr. LEESBERG doet nogmaals een beroep op de breedheid van den raad. Aan het open baar onderwüs gaat men straks een prachtig gymnasium geven. Laat men nu de eenige mo- gelükheid aangrüpen om het onderwüs aan de grootste stakkers te steunen door een bil- I iülten huurprijs. De heer APPEL wil wel erkennen, dat voor- I standers van büzonder onderwüs vele offers I brengen en hü zou willen, dat de aanhangers van openbaar onderwüs ditzelfde - deden. Toch wenscht hü niet dat de overheid méér doet I dan zü verplicht to. De heer KEIJSPER zou het tusschenvoor- stel willen doen, om de huur op f 350 te stellen. Laat men dit offertje voor de stumperde over hebben. De heer v. DRUNEN zal, nu er uitgezien wordt naar huisvesting der vereenigingen, vóór de bülage stemmen, maar tegen de lagere huur. I De VOORZITTER ziet in lagere huur een I verkapte subsidie, wat de minister juist niet I wil. Het voorstel van den heer Keysper om de I huur op f. 350 te stellen, komt dan in behan deling. De heer HOYTINK doet het voetstel, om de I huur met f 100 te verlagen. De vergadering wordt dan even geschorscht. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat het voorstel-Keüsper onaanvaardbaar is; het voorstel van den heer Hoytink laat spr. aan den raad over. De heer Keüsper trekt dan zün voorstel in, waarna het voorstel-Hoytink zJia. wordt aan- I vaard De huur wordt dus gesteld op f 400. De bülage wordt dan ook z.ha aanvaard. van den heer b. Klrksnier, adjunct-directeur van gemeentewerken (men zie ons artikel van Dinsdag jJ.). De koeten van het gymnasium, inclusief de conciërgewoning, de centrale verwarming, electrische Installatie, de eerste inrichting, schoolmeubelen, de inrichting van het laborato rium, de stoffeering, architectuur en toezicht be dragen f 263.000. Het Werkfonds en de Rüksgebouwendlenst hebben de uitgewerkte plannen goedgekeurd. De heer APPEL merkt op, dat achteraf de voorstanders van een prüsvraag ongelijk heb ben gekregen, want men heeft nu het beste gekregen, wat mogelük is. Dit plan doet zeer respectabel aan en G.W heeft alle eer van dit werk. Dit wil spr. openlük zeggen. Het eenige nare puntje is, dat voor dit werk de loonen gedrukt moeten worden. Ook de heer GRONDSMA heeft lof voor ge meentewerken, alleen de gevel van aula aan den Westerweg vindt hü wat doodseh. Het heeft den heer v. d. VALL erg verbaasd, dat twee bülagen noodig waren om te vertel len dat de heer Kirkenler de ontwerper is. Spr heeft den Indruk, dat de pen daaraan niet on schuldig to. Ook spr. vindt dat de Westerweggevel voor de bewonen niet prettig is. Het lükt daar zoo'n beetje een verlengstuk van de gevangenis. Geroep ho. ho De heer v. d. VALL heeft verder alle lof voor het werk en hoopt spoedig de inwijding te kun nen büwonen Ook de heer Keüsper gaat graag met de bü lage mee, maar hü'betwist, dat een prijsvraag niet beter zou geweest zün. De heer STOUTJESDIJK informeert naar de centrale verwarming. Geroep: Brech cokes! De heer STOUTJESDUK verder gezande, wenscht een bergplaats voor brandstof, want gas- of olieverwarmlng is duOtder. Ook wenscht hü, dat de auto enkel voor onderwüsdoeleinden gebruikt zal worden en niet, zooals bü de Ko renbeurs voor andere doeleinden. De VOORZITTER herinnert eraan, dat het college indertüd sterk heeft gepleit voor een opdracht aan G.W Daarom verheugt het hem zoo, dat nu een gebouw is ontworpen, waarop Alkmaar trotsch kan zün. In opdracht van den directeur van G.W. heeft de heer Kirkenler het plan ontworpen. Men had dit eerst mondeling willen mededee- len en den ontwerper lof toezwaaien, maar heeft dit lAter schriftelük gedaan. De aula zal alleen voor de gymnasiasten zelf gebruikt worden. Wethouder KLAVER merkt op, dat wü ook zonder prüsvraag een behoorlük stuk architec tuur kunnen krügen. Alle lof daarvoor aan den heer Kirkenler, die daaraan veel tüd, moeite en zorg heeft gegeven. Hü heeft daaraan een jaar veel van zün vrijen tüd besteed. Uit de groote architectenwereld zün spr. veel bezwaren tegen een prüsvraag medegedeeld. Een daarvan is, dat de aanwüzlng der com missieleden het karakter van het gebouw bü voorbaat aangeeft. De heer KEUSPER: Wü» dan de commissie aan na het inkomen der ontwerpen 1 Wethouder KLAVER zegt, dat verder een Jong architect weinig ervaring heeft. Ten opzichte van de verwarming staat nog publiceerden, verzoeken B. en W. den raad In ®ebrB.c?t; «e °P 18_ Augustus 1938 jonger verband met de eertüds geweigerde gratificatie aan eenige hoofden van takken van dienst, thans zün standpunt te bepalen in deze ma terie De heer WOLDENDORP is tiet er niet mee eens, dat voor de commissaris hetzelfde geldt ais voor den directeur van gemeentewerken. Spr. stelt voor den commissaris f 500 grati ficatie te geven. De heer v. d. VALL verklaart namens zün fractie, om de consequenties tegen dit voorstel van de plannen stellen B. en W. voor, ertoe mede te werken, dat de kom van Oudorp door een verbindingsweg met den aan te leg gen uitvalsweg aansluiting verkrügt en het plan van dezen weg derhalve met die aanslui ting rekening houdt. Mr. LEESBERG heeft bezwaren en zou het vraagstuk van de nieuwe Frieeche brug er bü nlets vut- Voor alle oplossingen staat de mo- willen beschouwen. gelükheid open. Hierna'wordt het plan met algemeene stem men aanvaard. De openbare zitting wordt gesloten en de raad gaat in geheime vergadering. mits het schoolbestuur daarvoor een vergoeding betaalt. Het bestuur stelt er prijs op, de beschikking te hebben over het gebouw der voormalige ge meenteschool nr. 3, gelegen aan de Oudegracht nr. 24 alhier. Op een desbetreffende vraag van dat bestuur hebben B. en W. geantwoord, dat zü bereid zouden zün voor te stellen ten behoeve van de huisvesting van een R.K School voor Buitengewoon Lager Onderwijs het bovenge noemde gebouw te verhuren tegen een huurprüs van f 500.per Jaar (daarin niet begrepen de kosten van waterleiding), terwül voor wat het onderhoud van het gebouw betreft, zullen wor den gevolgd de, regelen van artikel 840 van het Burgerlük Wetboek alsof het vruchtgebruik gold. De kosten, verbonden aan het geschikt maken van het schoolgebouw voor het beoogde doel (waarvan het bedrag wordt geschat op f 3000. zullen komen voor rekening van adressant. De heer VENNEKER heeft deze bülage met gemengde gevoelens gelezen. EenerHJds is hü verheugd, dat eindelük dit onderwüs hier ge geven zal woren. Er waren onlangs reeds 50 aanvragen. Er behoeft geen vrees te bestaan voor de Gem. B. L. O.-school, er zullen er slechts zes overgaan naar de nieuwe school. Er is echter een keerzüde aan de medaille. Er bestond eerst het voornemen, dat de ge meente de eerste oprichtingskosten zou beta len. Dat heeft het rijk verboden. Nu moet de stichting dit bedrag van f 7800 büeen brengen. Toen heeft men getracht de toch reeds toege zegde medewerking van de gemeente op een andere wüze te verkrijgen, b.v. door een huur van f 100 en andere faciliteiten. Blükens de bülage, wil de gemeente dit nu niet doen. Dat is heel erg teleurstellend en maakt het voor de Stichting buitengewoon moellük. Het is büna niet mogelük per Jaar f 750 nog eens extra büeen te brengen. Is echter deze huur ook blllük? Deze school is een beestenboel, die zeker geen 100 gulden per jaar opbrengt. De nieuwe huurder, die ’j alles goed laat opknappen en in orde houden, moet nu ineens f 500 betalen. Hoe is dat te rümen met de goede bedoeling van B. en W.? De Stichting 'accepteert het bedrag, dat is waar, maar noodgedwongen, want voor 1 Oct. moet de zaak in orde zün. Spr. vraagt B. en W. nog eens ernstig na te gaan, of er geen ver laging mogelük is. De heer VAN DRUNEN begrüpt niet, waar om deze school noodig is. Over de gemeente school zün toch geen klachten? Het zal moeten gaan over het godsdlenstonderwüs; het andere onderwüs zal wel gelük zün. Moet dat nu zooveel kosten? Al is het dan geen gemeente-, maar rüksgeld. Dan informeert spr. naar de organisaties, welke nu de school bevolken. De heer STOUTJESDIJK betreurt, dat hier een büzondere school gesticht wordt, omdat «te gemeenteschool en de betrokken leerlingen daar schade van sullen hebben. In andere gemeènten, oa. Hilversum en Gouda, te wel samenwerking. De heer APPEL te voor het openbaar onder wüs en zal dus tegen deze büzondere schooi zün. HU becüfert, dat het wgggaan der katho lieke kinderen oorzaak worden, dat een onderwüzeres op wachtgeld komt. Laat men als in Hilversum een katholieke onderwüzeres aanstellen. De heer HOYTINK merkt op, dat de tegen standers van de school eigenlük bulten de orde zün. Het gaat niet over de al of niet wenschelükheld van deze school, doch over de verhuur van een gebouw. De huurprijs acht hü als zoodanig niet te hoog. Men moet vesgelüken met de andere, verhuurde, oude scholen. De katholieken zullen ook dit bedrag wel büeen weten te brengen. De heer GRONDSMA zou ook eerst wel wil len weten, wat er met de vereenigingen die daar huizen moet geschieden. Mr. DE GROOT vreest de consequenties. Wanneer een leerkracht van de openbare school boventallig wordt, zal ook de katholieke school daar aanspraak op maken. Mr. LEESBERG te teleurgesteld over de debatten. Hü had nu langzamerhand wat meer breedheid verwacht, nu het gaat over deze stumperde. Voor hen mogen wü op de eerste plaats verlangen, dat hun het moellük Gods begrip wordt bügebracht. Bepaalde ouden had den bezweren tegen de openbare school, omdat zü allereerst dat godsbegrip wenschten. De heer v. d. VALL: dat te absoluut onjuist! Mr. LEESBERG: de aanvragen bewüaen het. Bü besluit van den raad van 31 Maart 1920 werd een overeenkomst met de HU.8.M. aan gegaan betreffende het beheer en het onder houd van het stationsvoorpleln. Daarnaast zün door den minister van Waterstaat aan dc ge meente een aantal vergunningen verleend voor het hebben van werken op of in dat voorplein. Uit de geheele situatie kan worden opge maakt, dat de bestuurder door de crash on- mlddeilük gedood moet zün. Het stoffelük overschot van wülen Deen te heden met dra gers naar de onderneming „Ardjoena" ver voerd, waar het heden te tien uur in den avond kan aankomen. Vandaar wordt het stoffelük overschot per auto naar het vliegveld Andir vervoerd, vanwaar morgen te half acht de be grafenis met militaire eer aal plaats hebben. Wülen Deen te’ 31 Augustus 1917 te Paratha- ribo geboren; in Nederland was hü het laatst in Rotterdam woonachtig. In 1936 trad hü te Nümegen in militairen dienst en kwam in Sep tember van dat jaar naar Indé, waar hü ge plaatst werd bü het eerste depot-bataljon te Bandoeng. Ih April 1937 ging hü als leerling- vlieger naar de luchtvaart-afdeeling over. In Augustus 1937 behaalde hü het klein militair brevet en werd in September daaraanvolgende bevorderd tot brigadier. Einde van dit Jaar zou hü zün groot brevet halen. Teneinde den besiaanden toestand te regula- rtoeeren en om aan de verplichting tot recog- nitie-betallng een einde te maken, heeft de N V. Nederlandsche Spoorwegen zich bereid verklaard een nieuwe overeenkomst met de ge- meente aan te gaan. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Ziia.'wordt dit voorstel aanvaard. De Alkmaarsche rechtbank, die na het ver trek van Mr. Holsteün eenlgen tüd zonder pre sident te geweest, heeft thans, bü Konlnklük Besluit van 16 Juli mr. A. M. Ledeboer tot jn. sident gekregen. Mr. Ledeboer te geboren te Alphen aan den Rün op 38 Maart 1870. Hü stu deerde te Leiden, waar Z.E A. in 1897 promo veerde. Te den Haag vestigde Mr. Ledeboer zich als advocaat, waar hü, na eerst waarnemend grif fier aan de Haagsche rechtbank te zün ge weest. in 1905 substituut-griffier werd. Tevens was Mr. Ledeboer waarnemend griffier bü den Raad van Beroep. Op 12 Februari 1910 werd hü benoemd tot rechter bü de Alkmaarsche recht bank, welke functie tot nu to^onafgebroken werd waargenomen. Behalve rechter, was en to Mr. Ledeboer ook Politierechter en Kin derrechter, welke functies hü met veel toewü ding waarneemt; trouwns: de heele recht spraak! ligt hem na aan het hart, hetgeen blükt uit de wüze, waarop hü de talrijke zittingen waarneemt. Niet alleen rfls rechter verwierf de nieuwe president zich in Alkmaar en omgeving bekend heid. Zün strijd voor het Centraal Ziekenhuis zal velen nog heugen. Voorts is Mr. Ledeboer precident-curator van het Gemeentelük Mür- mellius Gymnasium als opvolger van Mr. Wen- delaar, den vroegeren burgemeester van |lk. maar, terwül in de oorlogsjaren Mr. Ledetooér* zich verdiensten verwierf als secretaris van het vluchtelingencomité, welke functie büzonder veel werk met zich bracht, want duizenden vluch telingen moesten worden geholpen. Van deze plaats wenschen wü den nieuwen president, die spoedig plechtig zal worden geïn stalleerd, van harte geluk met de prachtige be noeming. (die op 15 Augustus 1938 hun 17en verjaardag nog niet hebben gevoerd). De uitvoering der teekenlngen wordt, wat het - materiaal betreft, geheel vrü gelaten: potlood, kenning van een gratlfica- krüt, pastel, inkt, waterverf enz., doch de groot ste aan den Commissaris te,v“n w»ar°P*U worden gemaakt, zal 30 bü 40 c.M. moeten bedragen- Van politie Naam, voornaam en adres moeten duldelük In de betreffende bülage, die wü Woensdag >Kn de achterzüde der teekenlng worden aan- dan 11 Jaar, merk dan de teekenlng. eveneens aan de achterzüde, met A. Teekenlngen van in zenders (sters) op dien datum 11 en Jonger dan 14 jaar, moeten met B gemerkt worden en die van inzenders (sters) van 14 en jonger dan 17 jaar, met C. De inzendingen moeten op 15 Augustus a.s. vrachtvrij het gebouw der Maatochappü hebben bereikt. Zü moeten plat verpakt, tusschen twee stukjes carton, worden ingezonden of bezorgd aan het adres van de Maatschappü „Arti et ---Amlcltlae", Rokln 113 (ingang Spui). te gullen stemmen teékenlngen zullen beoordeeld worden door Wül het voorstel-Woldendorp niet gesteund een jury, samen te stellen uit twee leden van wordt, werd de bülage van B. en W. verder het bestuur der Maatschappü „Arti et Amlcl- voot kennisgeving aangenomen. tlae", een schilderes en een schilder, aan te wü- zen door de Vergadering van Stemhebbende i der Maatochappü. een lid te benoemen door de „Huldlgingscommissie 1938”, een lid aan te wüzen door Z. Exc. den Minister van Onder wüs. Kunsten en Wetenschappen en één door de Ned. Vereenlglng voor Teekenonderwüs. De uitslag der prüsvraag wl omstreeks 1 worden bekend STEMMEN.' Daar is nog geen sprake van een nieuwe brug! Dan acht hü het onjuist, dat de weg van Oudorp op een grooten weg uitkomt, wat een verkeersgevaar oplevert. Noodzakelük zou het zün, de voorwaarde te stellen, dat de Oudor- perweg niet loodrecht, maar schuin op den grooten weg uitkomt. Moet men tenslotte toe laten, dat de gemeente Oudorp zonder kosten op onzen wég kap aansluiten? Spr. vraagt nog even uitstel. D* Nederlandsche schildersmaatschappü „Arti De heer WOLDENDORP merkt op, dat het Amlcltlae" te Amsterdam schrüft, daartpe denkbeeld van mr. Leesberg Slechts een halve I-** ”-■*■•- oplossing geeft. I 1938 Amsterdam” Wethouder KLAVER is het er niet mee eens, dat op dezen weg groot verkeer komt. Daar is geen achterland voor. Hoogstens krijgt men eenig verkeéf-uit de kom van Oudorp. Er Is door het college lang geaarzeld, maar tenslotte meende men niet langer aan den wensch van Oudorp en de provincie te mogen weerstaan. Het gevaar is niet groot, want de groote weg wordt voorrangsweg. Mr. LEESBERG, repliceerende, herhaalt nog eens met klem zün bezwaren. Op zün vraag of I dan zeer gering, geen vergoeding te krügen is, heeft de weth Een tiental kunstwerkjes, teekenlngen van nog niet geantwoord. I bekende schilders, leden van „Arti et Amldtlae** Wethouder KLAVER ziet geen reden om zün als prüzen beschikbaar, terwül asm allen vergoeding te vragen, omdat de provincie den die iets moois inzenden, natuurlük moet het weg aanlegt. eigen werk zün een fraai diploma op naam Het voorstel-mr. Leesberg tot aanhouding wordt uitgereikt. wordt' niet ondersteund, waarna de bülage I Aan de prüsvraag kunnen mededingen jon- z.hx. wordt aanvaard, met aanteekening, dat 1ep meisjes die nietj>uder zün dan 16 jaar mr. Leesberg tegen te. Bü brief van 39 Juni 1938 wendt de Onder linge Huurwaarborg Vereenlglng „Voor belden recht" zich tot den Raad met het verzoek de huishuur op den steun vat) ondersteunden, die volgens de Hükssteunregellng worden gesteund, te doen Inhouden. B. en W. geven den Raad in overweging hen te machtigen aan adressante te berichten, dat haar verzoek met het oog op de bestaande voorschriften niet voor inwilliging vatbaar is. )De heer RAAT heeft gehoord, dat elders wei I mogelük is, wat hier wordt gevraagd. Hü in formeert. of het Juist la. De heer v. d. VALL is geen voorstander van het gevraagde. De gemeente is geen incasso bureau. Een enkel uitzonderingsgeval kan mo gelük zün. De heer büiagc eens. In Oudorp mag het wel; waarom «ou het dan in Alkmaar onmogelük zün? t Bovendien benadeelt men den huiseigenaar, die in het economisch leven van de stad van groot belang ia. Spr. begrijpt niet het onder scheid tusschen wonlngbouwvereenlglngen en particulieren. Gaarne zou spr. zien, dat her College zich met den minister alsnog in ver binding stelt. De heer AFPEL te in tegenstelling met den vorlgen spreker tegen inwilliging van het adres. Hü acht het opgegrond, om als gemeente in te grüpen in particuliere aangelegenheden. Wethouder VAN SLINGERLAND citeert een mlnisterieele circulaire, waaruit blükt. dat onder bepaalde omstandigheden (wanneer de huur tot een redelük bedrag is teruggebracht) huurtnhouding mogelük is. Toch biedt dit moellükheden, om welke reden B. en W. be- zwaar hebben. Moet men dan niet hetzelfde voor bakkers, kruideniers enz. doen? En dan moet de heer v. d. Borden niet ver geten, dat dit de werkloosheid onder de make- laars zou bevorderen. (Gelach). Het is bekend, dat sommige huiseigenaren maar roekeloos aan van elders Ingekomen werkloozen woningen verhuren. Dat ia iets, wat B. en W. heelemaal niet aangenaam vinden. De heer KEIJSPER merkt op, dat het geval van huiseigenaren en kruideniers wel even an ders ligt. Een kruidenier kan ophouden ta leveren, een huiseigenaar lang niet zoo gemak- kelük een huls doen ontruimen. Ook spr. raadt aan eens te laten onderzoeken, hoe ernstig het kwaad to. De heer v. d. BORDEN doet nog eens een dringend beroep op den raad, om geen onge- - lükhsid te scheppen tusschen wonlngbouwver. en particuliere huiseigenaren. De heer v. d. VALL onderstreept nog eens de ongewenschtheld, dat huiseigenaren maar lukraak verhuren aan werkloozen, die zich van elders hier willen vestigen. Dat worden heele kolonies. Verder wijst hü op het principieel verschil tusschen wonlngbouwvereenlglngen en particulieren. Ook de heer HOYTINK heeft bezwaren, dat de overheid zich mengt in de zaken van de - gesteunden. Kk ia al te veel overheidsbemoei ing. Na repliek van wethouder v. Slingerland wordt de bülage i.hx aanvaard, met aantee- I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12