1 I a NIET TÉ KOSTBAAR Katholieke Boeren- en Tuindersbond iV©K©LTAN0PMTA v&MMkketük! ALGEMEENE LEDEN- VERGADERING HET WEER OP ZONDAG De weerstoestand f L i I VRIJDAG 22 JULI 1938 De boterheffing !d DE VIJFDE SCHELDEVLUCHT Oud-*tudenten-reünie Geen audiëntie UIT DE STAATSCOURANT RHENEN WIELRIJDER GEDOOD Notariaat Marine Vijfjarig kind verdronken h A. Flesken» de nieuwe voorzitter Dame uit den wagen geslingerd en ernstig gewond Vlot verloop van de marine-oefeningen Larven in aardappelveld te Budel gevonden De gevreesde colorado kever Auto over den kop geslagen Vry gunstige vooruitzichten met veel kops op mooier weer Jeugdige chauffeur van vracht auto gewond Vliegtuig bracht den nacht buitengaats door Helder betoog van den Eerw. heer ir. Bemelmans over de land- bouw-crisismaatregelen Voortgezet congres van „St- Petrus” R. K. ELECTRO-TECHNISCHE WERKGEVERS D In botsing gekomen met een motorfiets BELANGEN VAN P.T.T.- PERSONEEL Hl n Ouwehands Dierenpark M.S. „BARENDRECHT’ BESCHADIGD NEDERLANDSCHE BOND VAN SIGARENWINKELIERS t- >r - Tweede Westlandsche bollenveiling Posteryen be Plantenzlektenkundige dienst te Wage- ningen heeft de noodige maatregelen genomen Brandje op de „Randfontein” X Rechterlijke macht Voortgezette jaarvergadering van „St. Antonius” Weer een slachtoffer van den onbewaakte” secretaris- als oongresstad A. N. Fletkens t De BEBERG 1838 tn mr. »er bonden. waarna L. naar een ziekenhuis en -j van i i E Op den Haarlemmerweg voorbij bet kruithuis reed Donderdagmorgen een twoeeater in de rich ting Amsterdam. Aan een van de olieleidingen ontstond een klein defect, dat de chauffeur even wilde verhelpen. Hü werd hierdoor blijkbaar te veel afgeleid met het gevolg dat de wagen tegen twee hoo rnen aanreed en vervolgens over den kop sloeg. Tdam kwam aanstellen van iaar. Tijdens de be- itel stortten verschillen- dangrijke bedragen voor de IfT het fonds, werd De luitenant ter see der le klasse J. M. Log ger is 32 Juli geplaatst a. b. van Hr. Ms. .Su matra". lure lp” iter. Sinds Woensdag werd het vijfjarigs zoontje van de familie H. te Son vermist. Donderdag Het bedrag van de heffing en de steunuit- keering op boter is, behoudens tusschentljdschc wijziging, voor de week van 21 tot 38 Juli vast gesteld op 50 cent per Kg. De Broederschap van oud-studenten der Con gregatie van de Lazaristen hotidt Zondag 7 Augustus de jaarlljksche reunie in het St. Vin- centlus-Seminarie te Wemhoutsburg. De heer W Schlooz zal de actie voor de studiebeurs voor onbemiddelde' priester-studenten bespreken. keerd c *chip is .1 I de met het ZATERDAG 30 JULI Met ingang van 1 September 1938 wordt ato directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Hillegom aangewezen de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst F. O. Haale- bos, thans directeur van het post-, telegraaf- SK OP HTg El£ atsm 77 Deser dagen hield de Nederlandsche Bond van Stgarenwinkeliersvereenigingen zijn 31e bonds vergadering in hotel De Roode Leeuw te Am sterdam. De bestuursverkiezingen brachten het aftre dende dagelljksch bestuur, te heeten de heeren Uitgeschreven door de Zeeuwsche Vereenigüig voor - Luchtvaart zal op 6 Augustus vanaf Haamstede de 5e Nederlandsche Scheldevlucht worden gehouden. Aan Commandant Luchtvaartafdeellng is ge vraagd medewerking en deelneming aan deze Scheldevlucht te verleenen. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement Amsterdam, ter standplaats de ge meente Monnikendam, J. J. Cock, candidaat- notaris te Amsterdam. De audiëntie van den minister van Water staat zal Vrijdag 5 Augustus niet gehouden worden. Er zal gestreefd worden naar een 40-urige werkweek, mede ookQin verband met het werk- loozenvraagstuk Na behandeling van al deze problemen ver kreeg pater A. O. van Delden OE.SA. uit Nieu- wendam, geestelijk adviseur van ,£t. Petrus" het woord. Spr. hield een warm pleidooi tot echte beleving van de christelijke beginselen, en vroeg de ordeningsgedachte eens te mediteeren en mede te werken aan de juiste orde in het maat schappelijk leven. Z. Eerw. wees op den bekenden „Bond Bonder naam" en beval het „begin bjj U self” allen hartelijk aan. De heer Schreurs werd ter gelegenheid van zün zilveren jubileum als redacteur van het Orgaan spohtaan gehuldigd. Met een algemeen dankwoord en de beste wenschen voor den bond en al zijn leden sloot de voorzitter hierna het congres. De vergadering van den Ned. RK. Boeren en Tuindersbond, welke gehouden is te Roer mond In het Landbouwhuis. ontleende haar belang zoowel aan het onderwerp dat be sproken werd als aan het gezelschap, waarin deze behandeling geschiedde. Het brandende vraagstuk van den landbouw is thans im mers het overnemen van de crisismaatrege len door het georganiseerde bedrijfsleven. Hierover hield ir. Bemelmans een heldere en klare uiteenzetting in het bijzijn van den minister van Economische Zaken, mr. M. Steenberghe, van mr. dr. A. van Rhjjn, voor zitter van het college van regeeringsconunis- sarlssen en van ir. Roebroek, generaal van den Landbouw. In een aardappelveld van den landbouwer B in de gemeente Budel onder het gehucht Oroot-Schoot, nabij de Belgische grens, heeft men Donderdag een spoor van den colorado kever gevonden. In totaal werden ongeveer dertig larven aan getroffen. over de prestaties van het personeel der vliegtuigen, onderzeebooten en bovenwaterschepen. Het hoofddoel der oefeningen is de oplossing in de praktijk der tactische problemen, die zich voor doen bij de bescherming van onze handels- scheepvaart in geval van oorlog. Door de wis selende omstandigheden van weer, gesteldheid der zee en zicht in de afgeloopen dagen; heb ben de oefeningen groot nut afgeworpen. De vaar- en vliegtuigen keeren heden weer naar hun vredesstandplaats terug. Na deze meer principieele uiteenzetting be handelde ir. Bemelmans het was een merk waardig gezicht, dat men alleen in het Llm- burgsche land kan aantreffen, een Ingenieur m prlestertoog de practische uitvoering, zooals hij zich deze zou wenschen. Het is noo dig, dat aan het hoofd van alles een centraal coördmeerend orgaan komt, waarin de maat regelen in nationaal verband kunnen worden bezien. Een centrale adviescommissie is niet voldoende, omdat deze niet over voldoende kracht en bevoegdheid zou beschikken. Dit centrale coordineerende orgaan, dat opgebouwd is op de drie centrale landbouworganisaties, stelt vast, of er maatregelen noodig zijn, ver schaft de financiën en verdeelt de uitvoering over de gewesten. Hieronder komen de sub- organen, die bepaalde productiestatistleken om vatten, bijv, akkerbouw, veeteelt. Vervolgens krijgt men de gewestelijke organisaties die de contróle over de uitvoering moeten uitoefenen Evenals op de eerste bloembollenveiling In het Westland was er Donderdag voor de tweede veiling een ruime aanvoer van mooi gegroeide, leverbare bollen in alle soorten. De belangstel ling van exporteurs was groot en de handel was vlotter dan vorige week. Hoewel de prijzen aan den lagen kant waren, bleef er weinig on verkocht en dat waren nog grootendeels afwij kende partijen. De exporteurs maken dit jaar, In tegenstel ling met 1937, goede zaken. Zij kunnen het bui tenland van uitstekende bloembollen voorzien, die zy hier voor lage prijzen inkoopen. Men moge den kweeker gaarne een hoogeren prijs gunnen, doch vergete niet, dat ook het aanzien van onze bloembollen in het buitenland zeer gebaat is bfj een seizoen als dat, hetwelk men thans beleeft. De oogst van dit jaar geeft aan de buitenlandsche bloembollen weinig kans; de Hollandsche bollen zijn verre superieur wat.de resultaten betreft, vooral wanneer de oogst, zoo als dit jaar, prima is. Dubbele tulpen waren In alle soorten druk gevraagd. Vooral roode soorten als Vuurbaak, Rubra Maxima, Couleur Cardinal enz. gingen vlot weg. Van de vroege soorten bleef practisch niets onverkocht. De belangrijkste noteeringen waren (resp. zift 12, zift 11 en zift 10): Enkele vroege tul- lAter is gebleken, dat de auto afkomstig was uit Heemstede, waarin de heer en mevrouw p. waren gezeten. De zoon van mevr. P., die aan het stuur zat, had enkele snljwonden bekomen en kon, na verbonden te zijn, naar huis terug- keeren. aan de Huis worden Men mag verwachten, dat tegen het einde dejr week de Noordelijke windrichtingen over de Noorzee eindelijk verdwenen zullen zün en dat4 ZW-HJke zullen doorkomen, aanvankelijk heel zwak, later sterker. Zoolang de wind zwak blijft, Is er geen opklaring te verwachten. Hrt is dus niet onwaarschijnlijk, dat het Zondag nog betrokken zal zijn. Heel warm zal het nog niet worden, maar wjj kunnen toch een gelei delijke stijging ven de temperatuur verwach ten. Alles bijeen zijn de vooruitzichten voor het weekeinde en Zendag tamelijk gunstig met oen groote kans op mooi weer. (Nadruk verboden.) Een naast den bestuurder zittende dame werd hierbij uit den wagen geslingerd en ernstig ge wond. Passeerende aatomobiUsten verleenden den onfortulnljjken autorijders hulp, terwijl men de politie van bureau Adm. de RuyterWeg en den Geneeskundigen Dienst waarschuwde. Een ambulance-auto was spoedig ter plaatse, die de dame, die vertnoedelijk inwendige kneu zingen en een hoofdwonde had bekomen, naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam over bracht. De bestuurder zelf kwam er goed af. De auto is echter zwaar gehavend en werd later op den morgen door een kraanwagen wegge sleept. pen: Brilliant Star 2.80, 230. 1.80—1.80, couleur cardinal 2.40—230, 135—1.70, 1.10—130, fla mingo 160, 1.35, 0.95; gele prins 1.80—1.85, 135— 1.40, 095—1.00; generaal de Wet 330—2.50, 1.70 —130, geen z. 10; grand due 2.80—330, 230— 2.70, geen z. 10; ibis 1.80, 135, 096; la reine 1.80, 1.35, 095; prins van Oostenrijk 1.801.70, 1351.40, 1.10; rose precose 1.60, 135, 095. Dubbele vroege tulpen: azalea 1.60—1.75, 135— 1.40, geen zift 10; boule de neige 2.40, 130, 130; couronne d'Or geen 12, 1.90—2.00, 1.25—1.45; el toreador geen 12, 2.00—2 65, 1.30—1.40; mart- chal Niel 230—2.60, 1.80, geen 10; mr. v. d. Hoeff 1.60—190, 1.40, 1.00; murillo 1.85, 135— 1.40, geen 10; rubra maxima 2.402.70, 1.80— 2.25, 1.30—180; vuurbaak 2.80—3.10, 2.50—2.70. Darwlntulpen: Allard Pierson 1.40. 1.10, 0.70; bartlgon 1.40, 1.10, 0.70; pride of Haarlem 1.40, 1.10, 0.70, rose copland 2.10—2.20, 130, geen 10; willam Copland 1.40, 110; will, pltt 1.40. 1.10, 0.70. Trlumptulp Telescopium 1.40, 1.10, 0.70. Jongejans, Metselaar en Tiesinga, opnieuw resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester aan het roer, terwijl de heeren Rummenie, Van Ber- kel en Leonard allen aftraden en de heer Groe- newegen als bestuurder werd herkozen. Aangenomen werd een ondememersovereen- komst Inzake de distributie van sigaren. De algemeene vergadering verklaarde zich In prin cipe voor invoering van een bondsmerk sigaren De actie tegen de wilde grossiers, reeds in Rot terdam en Haarlem Ingezet, werd door den bond toot het geheele land overgenomen. Het hoofdbestuur stelde 3 moties voor, resp. aan den ministerraad, den minister van Finan ciën en den minister van Economische Zaken, Inzake uitbreiding van tabaksvergunningen aan personeelscoöperaties, verkop van tabaksartike len in rljksgebouwen en regeling van het auto matenvraagstuk. Rotterdam werd aangewezen voor 1939. Te kwart over tien werd in „Trianon" de jaar vergadering voortgezet. De bondsvoorzitter opende de vergadering met enkele mededee- lingen, waarna de bestuursverkiezing aan de orde kwam. De secretaris, de heer Boeren, werd bjj acclamatie herkozen verklaard, wjjl er geen tegencandidaten waren gesteld. Bij de behandeling der voorstellen van af- deelingen vroeg de afdeellng Amsterdam de stichting van een fonds door den landelljken bond voor uitkeering bü overlijden, zooals dit bestaat bij den Ned. R. K. Bond van Lood gieters, Fitterspatroons en - Verwarmingslnstal- lateurs. Het hoofdbestuur verklaarde, sympathiek te genover dit voorstel te staan. In de voorberei dende commissie, die werd ingesteld om deze zaak te onderzoeken, werden benoemd de heer Goossens uit Amsterdam, de heer Njjkamp uit Alkmaar en de heer Weyer uit Haarlem. Aan de commissie werd in overweging gegeven den bond te doen aansluiten bij het fond* van de R. K. Loodgieters. Een tweede voorstel-Amster- dam betrof de benoeming van een commissie ter bestudeering van het vraagstuk: sluiting van een landelijk contract met de werknemers Het H.B. achtte den toestand hiervoor niet rijp, maar beloofde deze contracten kringsgewijs te bevorderen. Aangenomen werd het voorstel-Haarlem, dat filialen van aangesloten leden zich moeten aan passen aan besluiten en verordeningen van af- deelingen, waaronder deze filialen ressorteeren. bestaan uit de vertegenwoordigers van de plaatselijke boerenbonden. Het contact tus- schen deze instanties zou moeten gaan vla het centrale orgaan. Aan het slot van zjjn betoog ultte spr. nog een specialen wensch ta.v. de kleine boezen. Ook deze zullen moeten worden geholpen door de landbouw-organisaties, omdat ook bü hen bewaard moet blijven de eigenwaarde van dan boer en opdat hü zich niet teveel als een ge steunde zal voelen. Over de mogelijkheid dat de organisatie van het boerenbedrijf zal kunnen voeren tot orga nisatie van het geheele bedrijfsleven, sprak de inleider liever niet, want het zou mogelijk zijn, dat men hierdoor in bepaalde kringen een groot verzet zou ontketenen. Beter is het af te wachten hoe de uitwerking in het boerenbedrijf zal zijn en deze regeling als vborbeeld voor an deren te laten gelden Deze voordracht, welke uitmuntte door hel derheid en nuchterheid, was geen aanleiding voor verdere besprekingen, zoozeer was de ver gadering het met Ir. Bemelmans eens. Bij de rondvraag werd het woord gevoerd door de vertegenwoordigers van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond en van de R. K. Stu- dentenvereenlging te Wagenlngen, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. tuinmiiitiintiiiiimuiiu'iiiiniiiiniitniiiiiiiiiitiiuiiuMuuiiiiiiniiiiii* De eerste Congresdag van de R. K. Electro- technici St. Antonius te Eindhoven Is Woens dagavond besloten met een trip naar het vliegveld „Welschap”. Donderdagmorgen werd de dag Ingezet met een H. Mis in de St. Catharinakerk, opgedra gen door den geestelijken adviseur, kapelaan Helden. GROOTE PRIJS VAH BZ O» NePEBLAND Qgp K N Kaarten bg de bekende voorverkoopers Bij Llyod’s te Londen Is uit Port Soedan be richt ontvangen, dat aan boord van het Ne derlandsche schip „Randfontein”, dat van Hamburg naar Beira was gevaren en op 20 Juli vertrokken was naar Aden, een kleine brand is uitgebroken in ruim 2. Het vuur was vijf uur na het vertrek ontstaan. Naar verluidt heeft men den brand reeds kunnen blusschen. De „Randfontein” zet haar réis voort. Het voornaamste van de vergadering was een Inleiding van den heer ir. J. H. H. Be melmans over „de overneming door het ge organiseerde bedrijfsleven van maatregelen, door de regeering genomen ten behoeve van den landbouw." marine-leidlng, die deze oefeningen dit maal minder geschikt achtte voor bijwoning door de pers, is bijzonder tevreden prestaties Benoemd is tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te s-Gravenhage: jhr. mr. A. van der Does de Blje, thans waar- nemend-griffier bjj voormelde rechtbank; tot president van de arrondissements-rechtbank te Alkmaar: mr. A. M. Ledeboer, thans rech ter in gemelde rechtbank; tot rechter In de arrondissements-rechtbank te Dordrecht: jhr. -mr. D. J. P. Hoeufft, thans substituut-griffier bü de arrondissements-rechtbank te ’s-Ora- venhage; tot vice-president van de arrondis sementsrechtbank te Amsterdammr. J. Boon, thans rechter in gemelde rechtbank; tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee: Mr. W. Nleuwenhuyaen, advocaat en procureur te Zierikzee; Jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye, burgemeester der gemeente Zie rikzee; R. Gerritsen, ontvanger der registra tie en'domeinen te Zierikzee. Herbenoemd zijn tot kantonrechter-plaats vervanger: a. met ingang van 5 Juli 1938 in het kanten Breda: mr. F. M. C. Pels Rljcken; b. met ingang van 10 Juli 1938 in het kan ton Amsterdam: mr. J. F. I. M. Tielens; c. met ingang van 19 Juli 1938 in het kanton (jorlnchem: mr. D. Huurman; d. met ingang van 20 Juli 1938 In het kan ton Tlel; M. W. Klein; e. met Ingang van 9 Augustus 1938 In hot kanton Bergen op Zoom: mr. J. A. P. M. van Hasselt; f. met ingang van 23 Augustus 1938 in bet kanton Wagenlngen: H. P. Brasser; g. met Ingang van 1 September 1938 in het kanton Amersfoort: mr. L. Stadig; h. met ingang van 14 September het kanton Arnhem: mr. B. ten Gate; J. met ingang van 23 September 1938 in bet kanton Terborg: mr. J. J. van Oorkom en mr. J. P. Coops; i' k. met ingang van 28 September 1938 In het kanton Amsterdam; mr. O. J. G- M. SchAl- vinek. De afdeellng Dongen vroeg hoe groot het aantal filialen mag zün om bij den Midden standsbond zoowel als bjj de Vakgroep inge schreven te staan. En verder of iemand, die meerdere vakken uitoefent, ook bü iedere vak groep georganiseerd mag zün. Ten, aanzien van de eerste vraag is men ge bonden aan de bepalingen van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De laatste vraag maakt een punt van behandeling uit bü den Midden standsbond. De afdeellng Alkmaar verzocht het H.B. bü den Ned. R. K. Middenstandsbond aan te drin gen op volledige toepassing van het wederzjjd- sche verplichte lidmaatschap. De voorzitter verklaarde hieraan namens de vereeniging te zullen voldoen. Besloten werd de notulen van de jaarverga dering gestencild aan de leden toe te sturen, die binnen drie maanden de notulen met eyen- tueele opmerkingen aan het bondsbureau moe ten retourneeren. Op voorstel van de afd. dan opnieuw aan de orde een gesalarieerden aml spreking van dit de afdeelingeip'-t propaganda Besloten werd dat het H.B. het voorstel- Amsteroam zal bestudeeren en ter sprake bren gen op de eerstvolgende bestuursvergadering. Bü de rondvraag dankte de heer Boeren voor zün herverkiezing. De heer de Weyer vroeg te ageeren tegen de inkoopvereenlgingen. De heer Goedhart uit Helmond vroeg inlich tingen over de vakopleidingscursussen voor de Vestigingswet. De heer Spruyt deelde mede, dat men in Eindhoven en Breda gereed is met de cursussen te beginnen. De heer Mackelenbergh vroeg medewerking voor het vakblad en aandacht voor het Santos fonds. Een collecte bracht f 36,89 op. De heer v. d. Broeke (Rotterdam) vroeg een ontwerp voor ziekte- en ongevallenverzekering voor den bond. Het H.B. zal deze materie bestudeeren. Op gemerkt werd voorts, dat er ook een Midden- standsonderllnge bestaat. De voorzitter vroeg nooit in „bokszaken" te koopen. Tenslotte werd het dankwoord gesproken. Hierna begaf het gezelschap zich naar de koffietafel in hotel Nüpels, waarna een excursie Voor het vervoer van zand naar de nieuw te bouwen brug over het Aduarderdlep in den Frleschen straatweg is er een intensief zand- vervoer door het dorp Den Horn, waar even buiten het dorp een onbewaakte overweg ligt, welke evenwel een uitstekend uitzicht heeft. Toen Donderdagmiddag de sneltrein van 12.02 uur uit Groningen naderde, stond daar de landbouwer Scheerlngs met paard en wagen te wachten. Hü werd achterop gereden door een vrachtauto, geladen met zand en bestuurd door den 19-jarigen Rump uit Groningen. De jongeman, die pas voor de tweede maal op dit traject reed, beeft vermoedelük te veel zün aandacht gehad bü het passeeren van den wagen en zoodoende den trein niet opgemerkt. De zwaar geladen vrachtauto werd van achte ren gegrepen en ruim 200 M. meegesleept, voor de trein tot stilstand kwam. Rump was in de cabine gebleven en werd aan het hoofd gewond. Een in den trein aanwezige dokter en een verpleegster verleenden hem de eerste hulp, waarna hü per auto naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen is vervoerd. De locomo tief van den trein moest door een nieuwe ma chine uit Groningen worden vervangen. Het duurde ruim een uur, voordat de spoorbaan zoover vrij w«». dat de trein verder kon. Hij arriveerde met een uur vertraging te Leeuwar den. Omtrent het congres van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel ,3t. Petrus" valt nog het volgende te melden: Na hervatting der besprekingen kwam ter ta fel de verplichte pensionneering op 60-jarigen leeftüd. Dit onderwerp zal een punt uitmaken van bespreking in de R.K. Centrale. Nog werd opgemerkt, dat een pensionneering als bedoeld op 60-jarigen leeftüd rond ’900 mil- lioen per jaar zou kosten. Inzake de propaganda werd gewezen op de huidige mentaliteit, waarin de sport zulk een vooraanstaande plaats inneemt. Gepleit werd o.m. voor landdagen als in Brabant en Gelder-' land. Het bestuur verklaarde zich gaarne be reid, de propaganda intensief te gaan voeren. Verzocht werd het daarheen te leiden, dat op nationale feestdagen dienst zou worden gedaan als op Zondag. Tevens werd verzocht te streyen naar beperking bü de aanstelling van vrouwe- lüke krachten, vooral bü den telegrafischen dienst. Met klem werd aangedrongen op bevor dering van een andere personeelspolitiek bü het bedrüf, o.a. door snellere benoemingen in vasten dienst, beperking van personeel op arbeidsover eenkomst en het maken van promotie na afge- Spr. betoogde allereerst in het kort de maat regelen, die den ondergang van velen moeten voorkomen en daarom niet alleen nu, maar ook in de toekomst noodig zullen blüven. Hierbü moet men echter uitgaan van de stelling, dat een groote gemeenschap niet zoo goed de maatre gelen kan uitvoeren als een kleinere. Dit is ook een der stellingen van de encycliek van den Paus, en het is verheugend, dat ook de regee ring daarvan overtuigd is, zooals o.m. nog geble ken is op de onlangs gehouden persconferentie. De maatregelen dienen dus door de boeren en tuinders te worden overgenomen. Er bestaat ver schil van meening over de vraag of het over nemen practisch mogelük is. Spr. is er van over tuigd, dat de mogelükheid bestaat, maar het is noodig, dat er eenige voorwaarden worden ge steld. De overheid meent, dat bü het* treffen van maatregelen een zeker minimum van beloo- nlng moet worden gegarandeerd. Het is echter de vraag, of de organisaties zich met dit mini mum tevreden kunnen en mogen stellen. ZU moeten den eisch stellen van belooning der boe ren en tuinders in evenredigheid tot de andere bedrüven. De prüzen van de landbouwproducten zouden hierop gebaseerd moeten zün. Het is zeer moeilük uit te maken, hoe groote belooning de rechtvaardigheid eischt. Spr. meent, dat de prüzen der producten zoo hoog moeten zün. dat de productiekosten vergoed worden, dat de las ten, rustende op het bedrüf, uit de productie betaald kunnen worden en verder, dat een be- hoorlüke vergoeding voor den arbeid gegeven kan worden. Als minimum voor deze belooning zou spr. wenschen, dat het gemiddelde van de loonen van de minst gekwalificeerde arbeiders als norm wordt genomen. Deze eisch van welstand was de eerste voorwaarde, die de katholieke boeren en tuinders zullen moeten stellen. Als tweede voorwaarde zal moeten worden gesteld de eisch, dat de overheid haar apparaat ter beschikking stelt der organisaties. Onder dit apparaat moet men verstaan de sanctie bevoegdheden, den voorlichtingsdienst en de financieele middelen. Als derde voor waarde zullen de boeren den eisch moeten stellen, dat de crisismaatregelen niet ver starrend zullen werken, doch dat verrui ming en aanpassing aan de dlhstandighe- den en gewüzigde productie-eischen moge lük zouden moeten blijven. n het algemeen echter moet de voor naamste drijfveer van hen, die zich kostbare eigendommen in Gods vergrijpen, gezocht in de zucht zich te verrijken met een groeten, geldswaardlgen buit. En daarom is het zeer juist gezien, dat het decreet der H. Congregatie er op wijst, dat het Allerheiligste niet be waard moet worden in kostbare pixes, welke de begeerlijkheid van dieven kunnen opwekken, en dat de beelden 14 de kerken niet met te kostbare sie raden van goud of edelsteenen moeten worden getooid. Het moge waar zijn, dat voor God en Zijn lieve fieiligen zelfs het mooiste en kostbaarste materiaal nog niet goed genoeg geacht moet wor den om hen waardig té eeren, het moge ontroerend zijn in de kostbaarheid van het gekozen materiaal uitdrukking te willen geven aan de offervaardigheid en de grootte van den eerbfed, dien men aan God en de Heiligen verschuldigd is, dit neemt niet weg, dat in den hul digen -tijd, waarin zoovelen zelfs het stoffelijk dagelljksch brood ternauwer nood kunnen verwerven, te groote weelde in de kerken ongewenschte reacties kan veroorzaken. Niet zoozeer in de kostbaarheid van het gebruikte materiaal, als wel in de intentie en de kunstvaardigheid, waarmee alle ge bruiksvoorwerpen voor den kerkelijken eeredienst zijn vervaardigd, schuilt op ae eerste plaats de innerlijke waarde *an de daad van schenkers en makers. Zonder iets te willen afdingen op de gerechtvaardigde bewondering voor de uiterst kostbare kerkschatten uit ver vlogen eeuwen, zijn wij toch van mee ning, dat het woord van den H. Lauren- tius, die, toen men hem vroeg de kerk schat te wijzen, de armen der parochie aanwees, ook ons iets heeft te zeggen. De tnnen zijn de broeders van Christus. Door hèn te helpen en te steunen be wijzen wij Christus zelf méér liefde en eer dan wij Hem ook met een ciborie van het kostbaarste materiaal kunnen bewijzen. T y aarschijnlijk mede naar aanlei- AA/ ding van verschillende hellig- V V schennende misdaden, in Noord- Italië gepleegd, waaronder die van Ve netië wel de meest gruwelijke was, heeft de H. Congregatie der Sacramenten een decreet uitgevaardigd, waarin strenge re bepalingen worden gegeven ter be- waking en ter beveiliging van het Al lerheiligste. Het voornaamste van den Inhoud van dit decreet hebben wij reeds uitvoerig vermeld, maar niettemin lijkt het ons nuttig, naar aanleiding hiervan nog eenige opmerkingen te maken. Dat de H. Congregatie der Sacramenten het noodig oordeelde dit decreet uit te vaar digen, bewijst, dat de misdadigheid, welke er zelfs niet voor terugschrikt de roofzuchtige en schennende hand te slaan aan de H. Eucharistie, in zorgwek kende mate is toegenomen óf wel, dat de waakzaamheid/ waarmee de blanke kern van ons godsdienstig leven: God zelf onder de gedaante van dagelljksch brood, werd omgeven, in den loop der jaren te zeer verslapte. Mogelijk hebben beide factoren er toe bijgedragen, dat de H. Congrega tie der Sacramenten thans zoo sterk den^ plicht voelde strengere voorschriften te geven ter bescherming van het Sacra ment des Altaars. De vele inbraken en heiligschennissen, in katholieke heilig dommen gepleegd, zijn een symptoom van de geesteiyke ontreddering, welke het gevolg is geweest van de stoffelijke ontreddering. Een mensch zonder be hoorlijke bestaansmogelijkheid vervalt gemakkelijker tot misdaden, dan iemand, die een behoorlijke bestaans mogelijkheid in de waagschaal stelt, wanneer hij zich aan een misdrijf schul dig maakt. Bij velen is de zin voor het hoogste en heiligste niet alleen ver loren gegaan onder den druk van den bitteren stoffelijken nood, maar zelfs in een haat tegen dat hoogste en heilig ste verkeerd. Dit blijkt uit de in kerken gepleegde euveldaden, waarbij de mis dadigers zich niet tevreden stelden met het stelen van kostbaarheden, maar tevens de gelegenheid aangrepen om bet" Allerheiligste te onteeren. Onze weerkundige medewerker schrijft: In een slechten zomer, als wij nu beleven, is het weer onder alle omstandigheden ongunstig, ook onder die, welke anders aanleiding geven tot mooi weer. Zoo was ook de laatste dagen hetweer koel en betrokken, niettegenstaande het onder den invloed stond van een gebied van hoogen druk, dat stationair is, en depres sies slechts op grooten afstand lagen. Door de zwakke luchtbewegingen over West-Europa bleven vochtige luchtmassa’s liggen en was het weer over groote uitgestrektheden betrokken en mistig. Het is een gunstige omstandigheid, dat het gebied van hoogen druk de laatste dagen eer der neiging heeft zich uit te breiden dan in te krimpen en wü kunnen daarom verwachten, dat het zich nog wel eenige dagen en dus ook bü den week-overgang zal handhaven. Al zal het weer hierbü overwegend betrokken zijn, wü behoeven niet voor regen te vreezen. Neer slag kan n.l. alleen worden verwacht wanneer een depressie dicht in onze nabüheid komt en hierop is niet veel kans, daar een nieuwe de pressie, welke Donderdag in het Westen bo ven den Oceaan was verschenen, een Noordooe- telük gerichten weg volgt en ver van ons ver- wijderd zal blüven. De volgende depressie is niet dicht genoeg bü om vóór Zondag storingen te brengen, hoe wel verwacht mag worden, dat dese daarna niet zonder invloed op de weersgesteldheid bü ons zal blüven. De vergadering was voorts van groot belang wegens de verkiezing van een voorzitter, vervulling van de va cature, ontstaan door het aftreden van den heer J. Verheggen. Bü enkele candidaatstel- ling werd de heer A. Pleskens, burgemeester van Geldrop, als zün jpvolger benoemd. Van den aftredenden voor zitter werd met harte- lüke woorden afscheid genomen, waarbij ook minister Steenberghe zeer waardeerende woorden sprak. Voorts schetste de minister de huidige moeilijkhe den van den land bouw, waardoor hü wilde uiteenzetten, hoe zware taak den nieuwen voorzitter wacht. Het is nog niet mogelük opti mistische verwachtingen te koesteren t.a.v. den toestand. De minister sprak, na eenige alge- nieene opmerkingen te hebben gemaakt over den landbouw, zün vertrouwen uit in den nieuwen voorzitter, die om zün functie en om zün per soon het vertrouwen der regeering geniet. De heer J. Bemelmans sprak daarna den heer Ver heggen toe namens Z. H. Exc.. Mgr. Lenunens. De aftredende voorzitter dankte vervolgens voor de hartelülce woorden tot hem gericht, en voor het eere-voorzitterschap, dat hem is aangeboden. Ook de nieuwe voorzitter, de heer Fieskens, dankte voor het vertrouwen in hem gesteld, waarbü hü als de voornaamste punten van zün program noemde de bescherming van godsdienst en zeden; de bescherming van den stoffelüken welstand der boeren en het vrümaken der boe ren van onnoodige overheidsbemoeiing. Het Donderdag naar Abadan vertrokken Ne- wnandsche motorschip „Barendrecht" j van- ®“t«nd in den Nieuwen Waterweg terugge- met schade aan den voorsteven. Het opgestoomd naar Rotterdam. Donderdagavond omstreeks elf uur reed ongehuwde veehandelaar L. uit Middelburg i..„. MJn motor, met zün collega K. als duopessagier, -- - °P den Nieuwen Vlisslngschen weg naar Mid lcKd examen voor hoogeren rang, deiburg. Ter hoogte van het vliegveld kwam uit een •tiweg de ongeveer veertigjarige koopman G., Tonende te Oostkapelle, pef rijwiel den hoofd •eg op. De motorrijder kon G. niet meer ontwijken *n een hevige botsing volgde. G. werd hierbü *>o ernstig gewond, dat hü kort na het on- ïeluk overleed. I*. en k. <jie onder den motor waren terecht Kekomen, werden door geneesheeren ter plaatse 1 -- - \>naar ztjn woning werd vervoerd. Rüks- en gemeentepolitie namen het lük zün fiets en den motor in beslag. Het marine-vliegtuig T 23, dat deelneemt aan de marine-oefeningen op de Noordzee, vond Woensdagavond, toen het even na middernacht op zün basis terugkwam, de reede van Texel in een dichten mist gehuld. De commandant van het vliegtuig, die een landing bü mist te riskant achtte, vloog terug naar zee en daalde op de Noordzee, ter hoogte van Petten, alwaar hü wachtte tot het zient voldoende was opgeklaard. Het vliegtuig is Donderdagmorgen op zün station teruggekeerd. Naar wü vernemen, hebben de oefeningen op de Noordzee, waaraan een 25-tal oorlogsschepen en vliegtuigen deelneemt en die Maandag J.l. begonnen, tot nog toe een zeer vlot en bevredi gend verloop.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15