IVe luisteren naar. TRIUMPH I A PREFEREERT Een feestavond te Parijs DE MAN VAN SMAAK 1 CENT VIRGINIA -’N TRIOMF VAN SMAAK E ItJ F1 Kerkelijk leven 1 i II Het grensincident bij Mandsjoeria ’1 VRIJDAG 22 JULI 1938 ONDRAGELIJKE PIJNEN BIJ NAT WEER Misdrijf is uitgesloten Aarzeling Hoofdsdcte-examen Examen hoofdakte EEN NIEUWE MOTORFIETS Litausche onderscheiding Handelskennis L.O. 1 Nijverheidsonderwijs Clearingkoersen Weerbericht Botemoteering Wiedemann’s bezoek aan Londen Examen M. O. Handelskennis L.O. Zaterdag 23 Juli R.K. VACANTIEHUIZENWERK Rechtschen wederom H. H. WIJDINGEN 1O K.M. opgerukt Audiëntie Onze Premiereis Kon. Ned. Landbouw- comité Diplomatieke middelen nog niet uitgeput Joodsch werkkamp overvallen Rheumatische pijnen door zijn heele lichaam De onderwys-commissie u met haar arbeid gereed gekomen Duitschland tevreden over de reactie Gevangen genomen Russisch' soldaat aan zijn verwon dingen bezweken Successen aan het front van Ettremadura Drie arbeider o door Ara bieren gedood Examen nijverheidsonderwijs voor meisjes Ondernemersovereenkomst inzake levering papieren zakken PSYCHOPAAT TRACHTTE TE ONTVLUCHTEN MINISTER PAT1JN NAAR KOPENHAGEN JONG MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD LANDBOUWER DOOD GEVONDEN s 3 Hij sprong op de treeplank van een vertrekkenden trein <^oede mtnieren. die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonan. Onherroepelijk wordt de aanmel ding 25 Juli gefloten PASTOOR J. WIEMAN BEDIEND Minister Bonnet biedt een diner aan ter eere van de Britsche gasten Pater Vervoort roept de hulp van Nederland in Toejuichingen van de menigte Op weg van school naar huis Notarieel examen Stuurlieden-examen (Ingezonden MededeeUngj Donderdagmorgen een zoon van i oor- d. ver- GRAVENHAGE. Geslaagd voor akte N Vn 8.10, 8.56, - Ongecorrigeerd.) •oils te. Z. H. Excell. de Biaschop van - solist. V y. 1 1 - - La - HILVERSUM I. 1878 en «5.6 M. VARA-UItzending Op een vraag over de verdere plannen van Japan Belde de woordvoerder, dat de diplomatieke middelen nog niet zUn uitge put. Men moet bij onderhandelingen met Moskou geduld hebben. Het spreekt even wel vanzelf, dat Japan bereid moet zijn in geval van nood tegenmaatregelen te ne men. Zon op 5.86 - onder 8.67 Licht op Ml Maan op nam. - onder nam. 4JB. N. M. tl Joh 1 1 I 1 ft' Van verschillende zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat, terwijl dé oogst der «oedergranen aanstaande is, omtrent do door Heden is Z.Exc. dè minister van Buiten landsche Zaken, mr. J. A. N. Parijn naar Ko penhagen gereisd, waar hij de ministerconfe rentie van de zgn. Oslo-staten zal bijwonen. - - - - - - Koersen voor stortingen op 22 Juli tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 73,10 en Lires 9,50 d J it en piano. Arnold’s orkest. Hoogste barometerstand 766.4 te Andaenes Laagste barometerstand 750.3 te Vestmanoer VERWACHTING: Meest zwakke, uit- eenloopedde en veranderlijke wind, lichte mist en plaatselijk betrokken met dauw tijdens den nacht, overdag licht tot half bewolkt, droog en waarschijnlijk warm weer. peren: J. M. B. Julgens, Bassen- ’s-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames A. J. Baas, Utrecht; J. C. Bremen, Amsterdam; J. C. W. F. de Groot, ’s-Oravenhage; M. H. den Brok, Eindhoven en G. Knoppers, Spek- holzerheide. h ■i n 1 de regeering in het uitzicht te stellen prijzen van rogge en gerst nog niets bekend is. De vergadering bleek van oordeel, dat de mi nimumprijs voor rogge van oogst 1938 f 8.— per 100 K.G. zou moeten bedragen en oordeel de, dat dit prijspeil zooveel mogelijk diende te worden bereikt, door het bevorderen van den afzet van inlandsche rogge ld het eigen land Ook voor de haver dienen maatregelen te worden genomen op het prijspeil té verheffen. In het bijzonder klemt deze eisch, omdat de verbouw van haver op met overheidssteun ont gonnen gronden en inpolderingen mede zaak is van de toegenomen productie. Besloten werd een en ander opnieuw onder de aandacht van het college van regeerings- commissarissen te brengen. DEN HAAG. Geslaagd voor deel I de heer G. F. Potgleser te Amsterdam en voor deel II de heeren A. v. d. Wal, Comjum (Fr.) en jhr. J. E. A. van Panhuys te Diepenveen. UTRECHT, 19 Juli Geëxamineerd: 1 vr en 7 mnl. candidaten. Geslaagden: Mej. S. H. Goote te Veenendaal en de heeren W. C. Waal te Zeist en C. Jonker te Utrecht. 20 Juli: Geslagd de heeren G. J. van Straa ien te Veenendaal en J. Veerman te Hulzen. De President van Lltauen, de heer Antanes Smetona, heeft den heer P. Penn, oonsul-gene- raal van Lltauen, te' Rotterdam, benoemd tot commandeur in ae orde van Gedemlnaa en den heer mr. J. S. Hoek, rechtskundig adviseur van het consulaat en secretaris van de vereenlglng Nederland-Balticum, tot officier in deze orde. Bij ontstentenis van den gezant heeft de con- sul-generaal op het consulaat de versierselen van de orde van Gedemlnas aan mr. Hoek overhandigd. 4 Z. H. Excell. de Bisschop van Breda sa! Zondag in de kapel van 8t. Louis te Ouden- Pastoor J. J. Wieman, van de parochie van den H. Nicolaas te Edam, is in het Mariapavil- joen te Amsterdam, waar hij sinds eenige we ken verpleegd wordt, van de HB. Sacramenten der stervenden voorzien. over het grensvraagstuk te onderhandelen. Bo s' - TOKIO, 22 Juli (Havas). Uit Hsinking wordt gemeld, dat de Sovjet-Russlsche sol daat, die Woensdag door grenswachten van Mandsjoekwo gevangen werd genomen, nabij Mandsjoeria aan de Westgrens van Mandsjoekwo, Is bezweken aan de verwon dingen, welke hij heeft opgeloopen bij het vuurgevecht met grenswachten van Mand sjoekwo. Omtrent het onderhoud, dat de Japansche ambassadeur, te Moskoii, SJlgemitsoe^ met den volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Lltwlnof heeft gehad, meldt Tast thans enkele nadere bijzonderheden. SJlgemitsoe zou volgens het Russische persbureau verklaard hebben, dat, indien de Sovjet-Unie niet haar troepen zou terugtrekken uit het gebied van Hoents- joen, Japan het gebruik van geweld zou moeten overwegen. Lltwlnof zou hierop hebben geant woord. dat tegenover Moskou dreigementen geen succes hebben. De woordvoerder van het Japansche mini sterie van Buitenlandsche Zaken heeft te dien aanzien verklaard, dat SJlgemitsoe een com promis heeft voorgesteld. Rusland zal den sta- tus quo herstellen en hierna is Japan bereid vendien heeft SJlgemitsoe geprotesteerd tegen het neerschieten van een Japanschen gendar me. Lltwlnof heeft zoowel het compromis als hel protest van de hand gewezen. DEN HAAG. Geslaagd de hei Teeuwlsse, 's-Gravenhage, A. Hi helm en O. D. Offringa, Leimuiden. Tijdens het bombardement op het gebied van Viver en Jerlca, waaraan door 75 rechtsche vliegtuigen werd deelgenomen, heeft een zware bom 38 personen gedood. Zij behoorden tot een groep vluchtelingen uit de nabij de vuurlinie gelegen plaatsjes, die op weg naar Valencia waren. Woensdag en Donderdag Jl. Is te 's-Graven- hage een gecombineerde vergadering gehouden van bestuur en eerste afdeeling van het Konink lijk Nederlandsch Landbouw-Comité, onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh uit De Wjjk. Tien jaren geleden heeft pater Vervoort, overste van de Katholieke Missie van Kat ende in den Belgischen Congo, van zijn vrienden in Nederland een motorfiets gekregen, waardoor het werk in de missie hem gemakkelijker zou worden gemaakt. Pater Vervoort schrhft ons Het centraal-secretariaat voor RB. Vacantie- hulzenwerk in Nederland verzoekt ons opneming van het volgende: In alle katholieke dag- en weekbladen hebben de ouders kunnen lezen, wat wy beoogen met onze R.K. Vacantlehulzen. De K R O. heeft ons zijn effectvolle medewerking verleend bij onze propaganda. Reeds zijn duizenden van onze vlugschriften verspreid onder de leerlingen van de gymnasia en middelbare scholen. Van vele ouders mochten wij adhaesiebetul- gingen ontvangen, waaruit blijkt, hoezeer zij het op prijs stellen, dat voor hun jongens en meisjes de gelegenheid is geschapen, om in katholiek verband een gedeelte van de zomermaanden door te brengen, in een eigen sfeer en op zoodanige wijze, dat niet hoeft te worden gevreesd voor een inwerking van ideeën en levensopvattingen, die moeilijk In overeenstemming zijn te brengen met datgene, wat van Jongs af aan in huisgezin en school en In Jeugd vereenlglng aan onze katho lieke jongeren is bijgebracht. Ouders, wij mogen er bij u op aandringen: in dien gij uw toestemming geeft tot het zelfstan- dig-reizen, dan moogt en moet gij ook met ouders-recht van uw kinderen eischen, dat zij. gebruik maken van onze R.K. Vacantlehulzen. Zeker, nog zijn wij in een begln-stadlum. Nog hebben wij slechts 15 hulzen voor jongens en 15 huizen voor meisjes. Maar door uw mede werking, door uw beïnvloeding van uw kinderen zullen wjj elk Jaar meer In staat worden gesteld, het aantal vacantlehulzen op te voeren. Ons Ideaal is, om In elke plaats waar een Jongens huis is, ook een meisjeshuis te openen en omge keerd. Immers, wij gaan uit van de opvatting, dat de meest ideale vorm van reizen is: het gezamenlijk op vacantie gaan van het geheele huisgezin of een gedeelte er van, met den vader als leider of de moeder als leidster. Dan is het noodzakelijk, dat allen in eenzelfde stad of dorp een nachtverblijf vinden. Tot nu toe is dit alleen het geval in Nijmegen, Utrecht, Amsterdam en Glnneken. Wie algemeene Inlichtingen wil ontvangen, vrage deze per brief aan. Het adres luidt Lange Putstraat 44, Den Bosch. w DJ De minister van Economische Zaken maakt, ingevolge het bepaalde bij art. 8, lid 4, van de Wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondememersovereenkomsten 1935 bekend, dat hij aan de vaste commissie van den Economischcn Raad, ingesteld bU Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1935, heeft verzocht, hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van be stuur, als bedoeld in artikel 2 van voormelde wet, ten aanzien van een t>if hem ingediende ondernemersovereenkomst inzake een afzet- quotaregellng en een regeling der leverings- en betalingsvoorwaarden voor papieren zakken. Om half twaalf trokken de kdosng en de koningin zich In hun aparteménten terug, terwijl president en mevrouw Lebrun nsar het Elysée terugkeerdenè Daar de menigte niet wegging verscheen het koningspaar nog eenmaal op het balkon, om zich daarna definitief terug te trekken. Ook dezen avond trokken weder duizenden Parijzenaars naar het centrum der stad, om nog eens voor het laatst de versieringeno en Illuminaties te bewonderen. De volksbals mochten zich eveneens weder in groote be langstelling verheugen. In de Comédle Fran- caise, het Odéon en het Théatre des Ambassa deurs werden gratis voorstellingen gegeven. Medegedeeld werd, dat bet in September 23 Jaar zar zyn geleden, dat te Den Hulst aan de Dedemsvaart de rukslandbouwhulshoud- school „De Rollecate” werd geopend, welke In richting in 1930 als „Nieuw Rollecate'' naar Deventer werd verplaatst. Een commissie heelt zich gevormd om de viering van het 25-jarig bestaan der schooi voor te bereiden. Besloten werd een bijdrage voor het jubileum te verieenen. Dc aandacht werd er op gevestigd, dat op met regeeruigssteun ontgonnen gronden dik wijls grootere landoouwbearxjven worden ge- sticnt, welke gewilde geldbelegging blijken te xyn. Ook komt het meermalen voor, aat voor oe cultuur geschikte ontginningen voor den aanpiant van bcsch worden bestemd. In ver band met de groote behoefte aan kleinere landbouwbedrijven, ter grootte van 10—15 H.A., moet deze toestand ongewenscht worden ge acht. besloten werd aan de confessloneele land bouworganisaties voor te stellen te bevoegder plaatse stappen te doen, ten gunste van de stichting van meer kleine lanaoouwoedrijven. Vanwege de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande werd meoegedeélo, dat in bet afgeioopen kalenderjaar :n totaal 1081 cursussen van zes lessen tot stand xlju gexomen, waaraan 20.941 vrouwen hebben deel genomen. Hieruit blijkt wel, dat dit werk nog stecas in een groote behoefte voorziet. Mededeeling werd gedaan van het voorne men van de directie van Centraal Beheer tot het stichten van een „Pachtwet-Onderllnge” waarvoor reeds ontwerp-statuten in beginsel werden vastgesteld. Het doel van deze .fachtweUQnderUnge'' is -het gezamenlijk dooi de leden hoen dragen van risico’s, welke voor den pachter, resp. verpachter, bulten eigen schuld voortvloeien uit de pachtwet en uit overeenkomsten waarop de pachtwet van toe passing is, alsmede va^ soortgelijke risico's. Besloten werd aan de oprichting mede te werken. De secretaris van het Comité werd aangewezen om zitting te nemen in de voor- loopige werkcommlssie. BERLIJN, 22 Juli (Havas). De adjudant van Hitler, Wiedemann is te Berchtesgaden aange komen, waar hij onmlddellijk aan Hitler verslag heeft uitgebracht over de besprekingen, die hij te Londen gevoerd heeft. Ondanks de terughou dendheid van officieele kringen, verneemt men in welingelichte Duitsche politieke kringen, dat kapitein Wiedemann, zonder een memorandum te hebben overhandigd of aan de leiders der Britsche politiek voorstellen te hebben gedaan, van zijn verblijf te Londen gebruik heeft ge maakt, hen op de hoogte te brengen van de geestesgesteldheid en gevoelens der Duitsche leiders ten aanzien van de groote vraagstukken der internationale politiek, die op het oogenblik hangende zijn. De weerklank, die dit bezoek in Frankrijk en Engeland heeft gevonden, wordt door Duitsche politieke kringen met voldoening gezien. 's-GRAVENTTAGE. Akte N VI (binnenvaart- kunde). Geslaagd: A. Schalk, Slledrecht; C. Zeylemaker, Terschelling. Akte N XVI radiokunde)Geslaagd voor het eerste gedeelte: H. Koning, Delfzijl; voor het tweede gedeelte: G. J. Sonnenberg, Den Helder. .IX Onherroepelijk -wordt de termijn voor aanmelding voor onze reis door half Europa naar Boedapest (1—14 'A/r- voor 122.—) op 25 Juli gesloten. Na dien datum kunnen we geen deelnemers meer aannemen. Ons reisgezelschap omvat thans reeds een hon derdtal personen. Wie niet teleurgesteld wil worden melde zich dus nog onmlddellijk aan by de Ver- eenigde Katholieke Pers, N.Z. Voorburgwal «5—73, Amsterdam, telefoon 46878, onder storting der reissom op gironummer 22884. De noteering van Nederlandsche boter is vastgesteld op 0.79 per Kg. De officieele Deensche botemoteering bedroeg Donderdag 222 Kr. is 89 cents. de dames: H. G. Bergmans, Haarlem en N. Pfelfle te Lelden. Geslaagd voor de verklaring art. 38 behoorende bij de akte N VII (idem)M. Röttger uit Hees; idem bfj de akte N VIII de dames: K. Annema, Amsterdam; M. Hartree, Rotterdam; E. J. M. Sigmans, Tilburg; D. A. M. Siepman van den Bèrg, Utrecht en A. H. Voorsteeg te Den Haag. De commlssie-ordening th den landbouw is met haar arbeid gereed gekomen. De vergadering sprak haar groote waardee- rlng uit voor den inhöud van het omvangrijke jverk en oordeelde verspreiding op ruime schaal gewenscht. In verband hiermede werd besloten het rapport m druk te doen verschij nen. Tevens werd besloten de commissie uit te noodigen het rapport door een der commissie leden te doen behandelen in de algemeene vergadering van het Kon Ned. Landbouw- Comité. Besloten wero de algemeene vergadering te houden op Vrijdag 20 October. 0 Honderd twin tig gasten zaten aan, om. Per- 6fdent Lebrun, Lord Halifax, Lady Chamber lain, de te Parijs geaccrediteerde ambassa deurs en de gezanten van Canada en Ierland, benevens tal van ministers, oud-mlnisters v*n Buitenlandsche Zaken en oud-premiers met hunne dames. Na het diner werd ter eere van bet Brit sche koningspaar een groot avondfeest gege ven, dat door .talrijke persoonlijkheden werd bijgewoond. Het gebouw van het ministerie was van binnen en van bulten, o. a. in de tuinen, verlicht. Op het programma van den avond stonden verschillende voorstellingen van bekende kunstenaars en operaballetten. PARUS, 22 Juli (Havas) In de groote eetzaal aan den Quey d’Orsay heeft da Fransche minister van Buitenlandsche Za ken, Bonnet, Donderdagavond een diner aangeboden ter eere van het Britsche vorstenpaar. Donderdagmiddag geraakte het dochtertje van den landbouwer Kienhuls, toen het van de school te Tilligte, gemeente Denekamp (Ov.) huiswaarts keerde, niet ver van de ouderlijke woning onder een personen-auto. Ernstig ge wond is de kleine naar het ziekenhuis te Dene kamp vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. Dinsdagmorgen trachtte een psychopaat, die door twee rechercheurs van Amersfoort naar 'n inrichting in Avereest moest worden overge bracht, zijn bewakers te ontsnappen. Bij het instappen in den trein naar Zwolle vluchtte de man het perron op en sprong op de treeplank van een Juist vertrekkenden trein naar Utrecht. Eén der rechercheurs kon nog juist op de treeplank springen van den laatsten wagon en trachtte toen den man die inmiddels in een coupé was binnengegaan weer in te rekenen. Toen hl) den rechercheur bemerkte, hield hij de deur gesloten waarop een der reizigers aan de noodrem trok. De arrestant vluchtte toen de trein stilstond uit de deur van de tegenoverge stelde richting, ge rails over door de boschjes naar de Barchman WuyUerslaan. De andere rechercheur had Inmiddels het station verlaten en was per rijwiel de B. W.-laan op gegaan. Juist toen hij passeerde zag hij den man uit de boschjes komen. Na een kleine achtervolging werd de voortvluchtige in de Heinsiuslaan gegre pen. Voor alle sekerheid is hij ingesloten in een wachtkamer totdat hy met den volgenden trein zijn reis kon voortzetten. bosch aan fraters van de congregatie van de H. Familie te Oudenbosch de wydlngen toe dienen. De Tonsuur aan de eerw. fraters Wlllibr. Douma, J- Reinders, Franc, van Kessel, Jac. Slangen, J. Hollak, Matth. Scheerman, H. Sombroek, Gul. Bogaerts. Het Subdiakonaat aan de eerw fra ters Mlch. Gevers, P. Luijpen, Henr. Hen driks, Theod Komen, Barth. Bartels, J. van Doom, Ger. HeiJne, Leon. Pennlngs, Henr. Nlenhuis, C. Tulen, Jac. Bos, P. Verschuren, Oul. Appels, Walt. Huybregts, Mart. Tulen. Het Priesterschap aan de eerw. fra ters Franc. Iven. J. Visser, Ant. van Geffen. Henr. Kempes, Bern, de Zwart, J. Vis, O. van de Hoogte. Gul. Smite, Adr. de Koning, Fred, van der Linden. werk mee, indien men daarby zyn medewer king verleent. Men helpe daarom pater Ver voort spoedig aan zijn nieuwe motorfiets. Elke bijdrage daarvoor is welkom. Men kan ze sturen naar het missiehuis Sparrendaal bij Vught of naar het missiehuis Mgr. Hamer te Nijmegen. ■s-GRAVENHAGE. Voor aanvullend examen M. O. handelsbriefwisseling, Engelsch, zyn ge slaagd: Tjln A. Djle, Amsterdam en F. J. Vis ser, Scheveningen. De heer N. M. werd jarenlang gekweld door rheumatlek; vooral by nat weer leed Jiy het meest Maar dat is nu allemaal voorbij dank zy Kruschen. Hy schryft ons: „Ik leed Jarenlang aan rheumatlek. By nat of vochtig weer hield de pijn geen oogenblik op en was niet te beachryven. Het is in enkele ledematen begonnen, maar het duurde niet lang of de pyn zat door myn heele lichaam. Toen ik Kruschen Salts begon te nemen, be merkte ik, dat het my meer goed deed dar. eenlg ander middel, wat ik daarvoor had ge probeerd en thans ben ik geheel bevrijd van myn pynen, zelfs by nat weer. Ik kan Kru schen Salts van harte aanbevelen aan ieder, die aan rheumatlek lydt.” Rheumatische pynen zyn meestal een gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen Salts los sen het urinezuur op. terwyi andere bestand- deelen de natuur op krachtige wyze helpen, dit langs de natuuriyke kanalen te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by apothekers en erkende drogisten. Na afloop van den feestavond hebben de koninkiyke gasten op een der balkons van hun tydeiyke woning de toejuichingen In ontvangst genomen van de menigte, die langen tijd geduldig op dan Qual d’Orsay had staan wachten. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verieenen. Hoevele menschen kunnen maar geen bestigsing nemen Ze aarzelen Vragen velen om raad, vragen tien maal u hetzeltde en kunnen toch maar niet besluiten. Ze blijven aarze len. Dol graag willen ze iets. Ze ver langen hartgrondig naar de bewilli ging van een mooien wensch. En toch kunnen ze er maar niet toe komen om de daad te stellen die tot vervulling leidt. Ze aarzelen, ze dralen, ze wach ten.tot het te laat is. Ze zien een ,Jcoopje” in een etalage liggen... loopen er tien keer voorbij en als den elfden keer óók den winkel in gaan, blijkt het bewuste Juist ver kocht. We hebben onze onvergeliike- lijke V.K.P.-reis door half Europa naar Boedapest. Ze willen dol graag mee.... ze aarzelen:... ze wachten tot de termijn gesloten is en van mee gaan geen sprake meer is. Dan heb ben ze geweldig spijt. Weet daarom in het leven tijdig uw beslissing te ne men. Het moge laat zijn soms, maar nooit te laat! Zondag 31 Juli sal Z.H.Exc. mgr. dr. J. M. Buckx, in de kapel van de Paters der H.H Harten te Valkenburg de H. Priesterwyding toe dienen aan de eerw. fraters: Pamphilius v. d. Broek, Hubertus Lahaye, Herlbertus Coppens, Predericus de Leeuw, Prudentlus Lindeman, Bo- naventura Jorna, Carolus van Niel. Gabriel v. d. Westen, Emmanuel Werts, Justinus Corstjens, Euthymlus van Ropy, Ildefonsus Verryt, Her- menegildus Verhoeven, Christianus Peek, Al bertus Arte en Florentius de Bok. den beheerder van het hulppostkantoor te Belt rum zich aan de woning van den alleenwonenden landbeuwer Te M., in de buurtschap Avest bi) Groenloo, vervoegde, kreeg hy daar geen ge hoor. hoewel de deur open stond. Waar hem dit zeer bevreemdde, waarschuwde hy buren, die zich naar de woning van Te M. begaven. Zy vonden hem roerloos met een bebloed hoofd in de keuken liggen. Onmiddeliyk werd de gemeente-politle van Groenlo en Elbergen gewaarschuwd, terwyi geesteiyke en geneeskundige hulp werd inge roepen. Later bleek,, dat men hier niet met misdryI te doen had. Biykbaar is Te M. zoo ongelukkig met zyn hoofd op een emmer gevallen, dat hy aan een opgeloopen schedelfractuur is overle den. „Het Britsche koninklijk bezoek aan Frank- iyk vormt een aanwyzing voor een verbree- clng en versterking van de entente tusschen Groot-Brittannlë en Frankryk’, aldus heeft de voorzitter van de Amerikaansche Senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken, Pitt- mann, verklaard. Hy voegde hieraan toe. „Dat heeft den Europaaschen toestand er van morgen beter doen uitzien. Een onbeperkte allantie tusschen Engeland en Frankryk z°u oorzaak zyn. dat leder ander Europeesch land zich zou onthouden van eenigerlei overijlds daadw (Ongecorrigeerd.) thans, dat deze motorfiets hem geer veel dien sten heeft tjewezen, doch dat zy op de wegen van dit barre land zooveel te Wden heeft ge had, dat er niet veel meer van over is. Hij kan cr nu zyn werk weliswaar nog mee doen, maar het zal niet lang meer duren, of deze motor fiets zal moeten worden afgedankt. Wat dat zeggen wil kan men slechte begrij pen, als men de enorme afstanden in de mis sie kent en weet hoe geweldig groote gebieden vaak slechts door één missionaris worden be diend. Als men een priester komt roepen om hulp te verieenen aan een zieke of stervende, moet de missionaris vaak tientallen kilometers afleggen voor hU zijn taak kan vervullen. Met den tocht alleen kunnen uren gemoeid zyn sn het kan daarom gebeuren, dat een priester te laat een ziekbed bereikt en dat de patiënt, dien hij misschien nog zou hebben kunnen doo- pen of van de laatste H. H. Sacramenten voorzien, reeds gestorven is. Een middel om zich vlug te kunnen plaatsen, is daarom voor een missionaris van onberekenbaar nut en men dient er een goed JERUZALEM, 22 Juli (Reuter). »n bende van twintig Arabieren heeft een kamp vim Joodsche arbeiders, die bronnen boorden nawi de Westeiyke oevers van de Doode Zee. over vallen en uitgeplunderd. Drie arbeiders werd gedood en twee gewond (8.00—10 00; 10.90—7.30 en 8.0019.00) 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten 10 20 Voor Arbeider». 12 00 Gramofoonmuziek. 2.00 De Ramblers. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Bsperanto-pitzendlng. 4.50 Gramofoonmuziek. 5 40 Letterkundig overzicht. 6 00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Filmland. 8.05 SO6-berlchten. Berichten ANP. 8.20 VARA-Orkest en solist. 9.00 Declamatie. 9.J5 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Populair concirt. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.45 Zang en orgel. HILVERSUM n. 301JJ M. KRO-Ultaendtng 8.009.15 Gramofoonmuziek. Ca 8.15 Berichten. 10 00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkeat. 1.00 Gramcfoonm„ziek Ca. 1.15 Berichten 120 Vervolg concert. 3.00 Voor de rypere jeugd. 2.30 Vervolg concert. 3.00 KlnderU'ir. 4 00 Berichten, gramofonntnuztek. 4.30 KRO-MelodUten en solist. 530 bperantonleuws. 5.45 KRO-NachtegaaltJee. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie Uitzending van kinderen naar kolonlehulzen. 7.36 Actueele aetherflltaen. 8.00 Berichten ANP. Mededeellnaen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 835 Accordeon trio Den Held, declamatie, Klllma-Hawallan-Trlo en <KRO-Me- lod laten 10.30 Berichten ANP. 10 40 Internationale aportrevue. -■ 10.56 Gramofoonmuziek. DBOITW1CH, 1500 M. 11.30 Orpheus Trio. 11.50 Planovoordracht. 13 30 Gramofoonmuziek. a 1.00 Gramofoonmuziek. "S-GRAVENHAGE. Geslaagd L. C. de Waal, Blaricum; W. C. Valkenburg, Wassenaar; T, v. d. Meyden, Bloemendaal; R. W. Kool haas, den Up; F. Oldenhuls, Delfzijl; P. J. Luy- endyk. Delft en M. v. d. Rotte, Amersfoort. DEN HAAG. Geslaagd voor tweeden stuurman groote handelsvaart: J. Herle en voor derden stuurman groote handelsvaart: W. F. Frank en C. van Benthem. SALAMANCA, 22 Juli. (Havas). De recht schen melden, dat zy aan het front van Estre- madura in den sector van Guadiana over een diepte van 10 K.M. zyn opgerukt en vier dor pen en talrijke belangryke stellingen hebben bezet. In den sector van den Siërra de Mese- - quera werd bezit genomen van het dorp Monte Rubio en andere stellingen, die verscheidene kilometers verder zyn gelegen. Voorts wordt de bezetting gemeld van de dorpen Higueras en Benafer aan het front van Castellon. 1.65 Gramofoonmuziek. 7.00 BBC-orkest en solisten. 7.50 Orgelspel nr. m. V. solisten. 8.30 Varléte-orkest en aollsten. 9.20 Morris Motors Band. 10 45 Victor Olof-sextet. 11.30 Jack Jackson en zyn Band. RADIO-PARI8, 1648 M. 10.05 en 13.15 Gramofoonmuz. 1.50 Zang. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Planovoordracht. 3.20 Zang. 4.05 Gramofoonmuziek. 6.50 Kinderkoor. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Vocale duetten. 930 Varlété-programm*. 10.35 Sympbomeccnoert m. m. V. 11.3Q Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Schrammelensemble. 13.30 Tbonkunstenaaraorkest. 330 Gramofoonmuziek. 4.30 Kleinorkest en solisten. 7.30 Gramofoonmuziek. 8 30 Orkest ex* so'usten. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.50 Orkest en kwintet. 230 Orkeet. BRU88EL. 822 en 484 M. 322 M. 13.90 en 130 Jou» Bchnyders’ orkest 3.30 Pro Nova-kwartet. 3 30 Gramofoonmuziek. 3.50 Vrooiyk halfuur. 4 20 Gramofoonmuziek. 5.30 Vloolvoordracht. 6.35 Zang. 7 20 Gramofoonmuziek. 8 30 Symphonle-orkest en aollate. 8.30 Vervolg concert. 10.30 Populair concert. 11.30 Gramofoonmuziek 484 M. 13.30 Gramofoonmuziek. 13.50 en 1.30 Geo Bogaert-orkeat. 1.50 en 3.50 Gramofoonmuziek. 4.30 Ensemble ..Pro Musics Antique" an soliste SM Howard-orkeet en Ray Ventura’s or kest. 8.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Vervolg concert. 635. 735 en 8.30 Gramofoonmuziek 8.35 Llteralr-muzlkaal programma. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.20 Orkeetconcert m. m. 11.00 Dansorkest en solist. DEUT8CRLAND8ENDER, 1871 M. 7.30 Gramotoonmuzlok. 8.30 Orkest en koor. 10.30 Berichten. 10.50 Klarinet en plano. 1130 Hllden-, 13 20 Zie Keulen om 10.50.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16