1 I ONS BLAD Britsche vorsten vertrokken Het nieuws van heden Tokio toont zich geduldig China’s regeering naar Tsjoengking Deensch schip tot zinken gebracht Nieuwe gezant van Italië DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS VEREENIGDE katholieke pers ZATERDAG 23 JULI 1938 Tegen een berg gevlogen Na de Parijsche besprekingen Duitsche gezant bij Chamberlain I Oo Honderden jonken vernield r Aanslagen te Sjanghai 5 Terugkeer te Londen a Nuffield*» ontvoerder veroordeeld De heer Pellegrino Ghigi benoemd Generaal Vuillemin naar Berlijn IE la Ml Voor zyn vertrek onthulde honing George het monument der Auatraliër» te Viller»- Bretonneux Hartelijk afscheid van president Lebrun Geruchten over de bedoelingen van het Derde Ryk Verkeersvliegtuig met veertien inzittenden verongelukt Slecht» de militaire bestuur»- lic hamen blijven in Hankau Wederom Joden gedood in Palestina minnelijke regeling van het Ttjangkoefeng- incident te kunnen komen De Japan sche pers matigt zich Snelle rechtspraak in Moskou Joodsch journalist uit Italië gezet Nieuwe onrust te Memel Het Mariale Congres te Boulogne „Fijne Oude Genéver” Merk „OLIFANT' J. J. Melchers Wzn. SCHIEDAM Vliegtuigen boven Fransch gebied VOOR UW ZUIGELING GECONDENSEERDE KARNEMELK MET BLOEM IS HET ZUIGELINGENVOEDSEL. HETWELK SEDERT TAL VAN JAREN DOOR MEDICI MET SUCCES „God save the King” DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Om de drie minuten nieuwe zaak! EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No 247 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN badraagt 20 Ctp. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et D. L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bf| abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt aïi Hy vertrekt vandaag naar Berlyn Ten Oo»ten van Barcelona door een vliegtuig gebombardeerd Wwnlo, op ultnoodlgingvan «ten rUksml- De Donau-politis ie gereorganiseerd. De manschappen dragen blauwe marine-unijormen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD GED. =53 •n ia na op 1 P« moeten zorgen, ek. in. O o 10 5 E« ons I ri het leven. Het toestel was juist te opgestegen, toen het tegen een berg Britsche troepen, die voor de handhaving der orde in Palestina rukken Jeruzalem binnen Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 23 Juli: Nieuwe gezant van Italië bü het Neder- landsche Hof benoemd. Invoering tober? net IJO ek. mt Op hun reis naar Villers Bretonneux wer den de Konlng en de Koningin overal harte- Ujk toegejuicht. Te Villers inspecteerde de Ko- ning de Fransche en Australische eerewachten. Voor het monument stonden honderden Austra lische oud-strijders opgesteld. Deze man speelde een belangrijke rol in de „Vereeniging tot bevordering der Japansch- Chineesche betrekkingen.” In verband met de Alle burgerlijke bestuurslichamen zullen naar Tsjoenking worden overgebracht. Dee militaire blijven in Hankau. Naar verluidt zullen ook de buitenlandsche ambassade naar Tsjoengking gaan. 0.43 2,92 23ï 1.44 1-38 2 64 DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 CL per regel. Mf. Distilleerderij van Stand op Zaterdag uur VJB4 78X1 Vorige stond; 76X8 witte ewen Isuw- xmen roens 3 4 rtuta. ■op i- 'ruit- 100— n truls- Wltte r Ten aanzien van het bezoek van Von Dirk- sen aan Chamberlain, verklaart men, dat dit een normaal routindbiezoek was, aangezien Von Dirksen met verlof gaat. LONDEN, 23 Juli (Reuter). De comman dant van den Britachen kruiser „Shrop shire” meldt, dat hij, op weg van Palma naar Marseille, gezien heeft, hoe het Deensche schip „BodH” op 11 mijl afstand door een vliegtuig werd gebombardeerd. Al deze geruchten, aldus Reuter, worden in gezaghebbende Engelsche kringen beschreven als in hooge mate fantastisch. Er lijkt geen enkele reden te bestaan om te veronderstellen, dat het gesprek tusschen Wiedemann en Hali fax verder is gegaan dan een algemeene ver klaring van Dultschlands vreedzame bedoelin gen ten opzichte van Tsjecho-Slowakije. Tokio hoopt met Rusland tot een min nelijke regeling van het Tsjangkoefeng- incident te kunnen komen. WORDT VOORGESCHREVEN NUTRICIA” - ZOETERMEER VRAAGT PROSPECTUS IN ALLE PLAATSEN VERTEGENWOORDIGD Vrachtauto op onbewaakten overweg bjj Meeden door trein gegrepen; bestuurder gedood. Twee zandbakken IJsel gezonken. Brutale diefstal in café-restaurant te Sche- veningen. TOKIO, 22 Juli (Havas) Heden avond is door het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken in verband met het incident van Tsjangkoefeng eea communi qué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat ..Japan en Mandsjoekwo uitent geduld ge toond hebben door te wachten tot Rusland tot een nieuwe bestudeering van den toe stand zou overgaan”. Ondanks de strenge contróle dera politie in de Fransche concessie te Sjanghai begint het aantal aanslagen weer te stijgen. Gisteren is de advocaat Vanchisen, vroeger chef der juri dische afdeeling in de regeering-Tatau, in de internationale nederzetting doodgeschoten. Van daag zijn twee'aanslagen gepleeegd: een zekere An Tsoen Pau, die relaties met de nieuwe re geering onderhield, werd neergeschoten. Deze geruchten stellen het voor alsof van Duitsche zjjde de gedachte naar voren gebracht io-Slowaaksche probleem het J kunnen worden tusschen Groot-Brittannië De woordvoerder van het Japansche depar tement van Oorlog heeft vanmiddag tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaringen af gelegd, waarin hU ojn. zeide: „Het Japan sche leger laat het op het oogenbllk aan de diplomatie over om de kwestie van Tsjang koefeng te regelen”. Voorts zeide hU, dat de kansen op een minnelijke regeling langs diplomatieken weg niet uitgeput lijken. Wanneer echter de onderhandelingvn mochten mislukken, zou het ministerie van Oorlog de mogelijkheid overwegen van het uitzenden naar de plaats van het incident van een militaire persoonlijkheid uit Tokio om den toestand te bestudeeren. Het Engelsche Koningspaar ia na het bezoek aan Frankrijk weer in Engeland teruggekeerd. beide aanslagen zijn vier Chlneezen gearres teerd. Slachtoffers van de aanslagen zijn meestal Chlneezen, die na de moorden van 7 Juli de wijk hebben genomen naar het door de Japanners bezette gebied en nu terugge keerd zijn. Nadat de vorsten op de officieele tribune hadden plaats genomen, werden de volkslie deren gespeeld. Sir Earle Page, vice-president van den Australlschen ministerraad, verzocht den koning het monument te willen onthullen. De Konlng en Lebrun legden bloemruikers op de treden van het monument. Na de onthulling van het monument bleven nog slechts enkele minuten tijd voor het af scheid. Koningin Elizabeth verklaarde Lebrun diep te zijn getroffen door de ontvangst die haar in Frankrijk bereid is. Konlng George drukte Lebrun hartelijk de hand en gaf even eens uitdrukking aan gevoelens van dankbaar heid voor de schitterende ontvangsten, die een onvergetelUken indruk bij hem zullen achter laten. Naar wl) vernemen is tot geaant van Italië bU het Nederlandsche Hof benoemd de heer Pellegrino Ghigi. De nieuwe gezant is in 1889 te Ravenna ge boren. In 1932 werd hij benöemd tot Consul generaal te Tanger, terwijl hl) In 1935 gezant te Cairo werd. In 1938 ontving hij oen titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd van de Pachtwet per MEMEL, 33 Juli. (Reuter). Nieuwe onrust is te Memel (Klaipeda) ontstaan, doordat ae landdag van Memel een resolutie heeft aange nomen, waarin wordt gevraagd een einde te maken aan den staat van beleg en de gearres teerde Memel-Duitschers in vrijheid te stellen. Bovendien werden twee wetten aangenomen, waarover de Lltausche gouverneur van Memel zijn veto had uitgesproken. De opleiding voor maatschappelijk wer ker thans geregeld. LONDEN. 33 Juli (Reuter). Een groote menigte belangstellenden verdrong zich bulten het Victoriastation te Londen, toen de Koning en de Koningin hedenavond om 21 uur 14 van hun bezoek aan Parijs in Londen terugkeerden. HANKAU, 22 Juli (Beater). Van be trouwbare zjjde wordt vernomen, dat het Chineesehe departement van Buitenland sche Zaken tegen het einde van de maand naar Tsjoengking zal verplaatst worden in overeenstemming met het Chineesehe pro gram tot evacuatie der nlet-strtjders alt het gebied van Hankau. BOEKAREST, 32 Juli (Havas) Nabij de Poolsch- Roemeensche grens op 80 KM. af stand van de Roemeensche stad Campulung is een vliegtuig van de Poolsche luchtvaart- maatschappU L.O.T. dat den dienst Warscbau- Boekarest onderhield, neergestort. De tier, passagiers en vier leden der bemanning kwa men om Cemauzi vloog. De Fransche generaal Vuillemin ia uitnoodiging van Goering voor een zoek naar Berlijn vertrokken. LONDEN, 23 Juli. (Reuter). De jury heeft, na twee uur beraadslaagd te hebben, Thorn ton, die beschuldigd wordt van het beramen van een complot tot ontvoering van lord Nuf field, schuldig bevonden. Thornton is veroor deeld tot zeven jaar dwangarbeid. nister voor Luchtvaart, generaal- veldmaar schalk Goering, op 15 Augustus te Berlijn zal aankomen voor een bezoek van een week. Dit bezoek beteekent tevens een beantwoording van het bezoek, dat generaal Milch in October van het vorige jaar aan de Fransche luchtmacht heeft gebracht. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, dat generaal Vuillemin zijn bezoek reeds ver scheidene maanden geleden gebracht zou heb ben. Hij was toen echter zóó met werk over laden, dat de reis uitgesteld moest worden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 22 Juli: In het schrijven, waarin de H. Vader zich richt tot Zjjn Legaat op het Mariale Congres te Boulogne sur Mer. Z. Em. Kardinaal Lienart, gewaagt de H. Vader allereerst van de toewij ding van Frankrijk aan de H. Maagd door Lode- wUk XIII. Het is ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van deze toewijding, dat thans het Congres wordt gehouden. Z. H. de Paus spreekt de verwachting uit. dat het Congres overvloe dige vruchten zal afwerpen. Niet alleen heeft de H. Vader het Congres van ganscher harte goedgekeurd, maar Hjj heeft dat ook In den persoon van Zijn Legaat Kardinaal Lienart wil len bijwonen. De H. Vader bidt tenslotte dringend om bij stand van de H. Maagd Maria voor het wel slagen van dit schoone Congres. bozen I Wl- De kruiser was toen 60 mijl ten Oosten van Barcelona. Toen het schip op de plaats van den overval aankwam, was de Deerusche beman ning in de booten gegaan. De Bodil” was ge- aonken. De kruiser heeft de Denen naar Mar seille gebracht Zjj zullen door de zorgen van den Deenschen consul te Marseille naar hun vaderland worden teruggezonden. Spoedig nadat de Konlng en de Koningin in Buckingham Palace waren aangekomen stroom de een duizendkoppige menigte samen voor het Paleis. Het „God save the King” werd gezon- Ren. De Koning. de Koningin en de beide Prinsesjes kwamen daarop op het balkon van het paleis. De Koning boog verscheidene malen «n de Koningin wuifde de menigte toe, waarna *U herhaaldelijk handkussen In de richting van de juichende menigte wierp. Twee minuten bleven de vorstelijke personen op het balkon, onafgebroken toegejuicht door de enthousiaste menigte. op den Hollandachen ROME, 22 Juli (Havas). Eduard Kleinlerer. correspondent van de .Jewish Telegraph Agen cy" te Londen en van de „Jewish Daily Bul letin" te New York, heeft bevel gekregen het land te verlaten. In de kringen der buitenland- Khe journalisten beeft deze maatregel veel “toien gebaard. Kleinlerer, die van Poolsche “tonaliteit is en sedert vele jaren in Italië *oont, werd nauwelijks- eenige maanden gele- «ën tot ridder in de orde van de kroon van tt<llë benoemd. Het communiqué geeft vervolgens een over zicht van de besprekingen tusschen Sjlgemit- soe en Litwlnof, waarbij er aan herinnerd wordt, dat Japon het herstel van den status quo ter plaatse eischt. Hieraan wordt toegevoegd: „Ja pan is gerechtigd en Öerëtd alle urgente maat regelen te nemen, die noodig zouden kunnen worden, wanneer de omstandigheden dit slachten”. Langs den geheelen weg van het station naai Buckingham Pajace deden zich geestdriftige tooneelen voor, welke herinneringen wekten aan de kroningsfeesten. Op sommige plaatsen “U het station stonden de menschen vijftien rijen breed en naar schatting hebben 250.000 personen het vorstelijk paar bU zijn terugkeer Verwelkomd. By het station verbrak de geestdriftige menigte op een gegeven oogenbllk de afzetting en rende juichend naar den koninklijken auto, die een moment tot stilstand kwam. Bereden politie baande tenslotte een weg voor den Koning en de Koningin. Lord Halifax, diemet het vorstelijk gezel schap naar Engeland was teruggekeerd, nam- afscheid van den Koning en de Koningin op het station. Volgens een mededeeling van de organisaties van Chineesehe visschers te Hongkong zijn se dert 12 September van het vorige jaar. toen de Japanners overgingen tot blokkade van de Chl- neesche kust, 412 jonken verbrand of tot rin gen gebracht. Daarbij zijn 8430 mannen, vrou- ’wen en kinderen omgebracht; velen hunner verdronken of verbrandden levend. De schade wordt geschat op vijf millioea dollar. Aan de Westgrens van de internationale ne derzetting te Sjanghai is vandaag een derde aanslag gepleegd, waarbij de vice-voorzitter van de commissie van orde voor de stadswijken Tsautsjoking en Fahwa gedood werd. De voor zitter dier commissie werd zwaar gewond. De beide Chlneezen waren juist op weg naar be sprekingen met de Japansche overheden. Chineesehe berichten beweren, dat het vierde Chineesehe guerillaleger het gebied tusschen Hangtsjau en Sjanghai is binnengedrongen en daar een levendige activiteit ontplooit. Reeds zouden groote Japansche acties daartegen op touw gezet zijn. haven Torrevieja met vuur genomen. Te Torrevieja werden zes huizen vernield en elf personen gewond. Vanochtend poogde een vliegtuig ook de haven van Valencia te bombardeeren, doch hel werd door de luchtdoelartillerie verdreven en het liet zeven bommen in see vallen. Rechtsche vliegtuigen hebben vanmorgen vijftig bommen neergeworpen op de in Britsch Het Chineesehe telegraafagentschap meldt, dat volgens het officieele Chineesehe communi qué een tljdeljjke stilte is ingetreden in den sector van Hoekau, 35 K M ten Oosten van Kioekiang, langs het centrale front van den Jangtse. Er zijn den laatsten tijd echter ver sterkingen voor de Japansche troepen in de richting van Hoekau gezonden en hun troepen sterkte bedroeg daar gisteren zes tot zevendui zend man met honderd pantserwagens on vrachtauto’s. Intusschen hebben Japansche oorlogsschepen gisterenmiddag buiten de nieuwe haven op en kele kilometers ten Oosten van Kioekiang de oevers bestookt. Later voeren zU terug. Een groot Japansch oorlogsschip met acht vliegtui gen aan boord vaart in de richting van An ting, beneden Jioekiang. Een niet bevestigd bericht meldt, dat een Amerikaansch olietankschip op 20 KM. ten Zuidoosten van Kioekiang in het Pojangmeer- kanaal gistermiddag door Japansche vliegtui gen is gebombardeerd en tot zinken gebracht. Gisteren hebben de Jaj^ansche luchtstrijd krachten den geheelen dag de oevers van den Jangtse en het Pojangmeer gebombardeerd. Bij een Chineeschen aanval is men er in ge slaagd nog een Japansche kanonneerboot tot zinken te brengen. De Chineesehe toestellen bombardeerden drie Japansche oorlogsschepen en bestookten de Japansche luchtafweerge- schutstellingen lan^s de Jangtse-oevers. Vanmorgen is het vliegveld in de nabijheid van Hankau opnieuw aangevallen door negen Japansche bombardementstoestelien. De aanval geschiedde omstreeks half elf en er werd een zoo groote hoeveelheid projectielen neergewor pen, dat de ontploffingen tot ver in den om trek hoorbaar waren. De bombardementsvlieg tuigen werden begeleid door tien jachttoestel- len. JERUSALEM, 22 JuU. (Reuter). In de Jood- sche nederzetting Motza ten Westen van Je rusalem is een Joodsch arbeider doodgescho ten. Twee Joodsche hulpagenten van politie werden eveneens gedood en drie boeren werden gewond. Dit geschiedde toen de vrachtauto, waarmede zij van Ramathakovesh kwamen, werd beschoten. Het vuur werd beantwoord, waarbij twee Arabieren gedood werden. In bet Zuiden van Haifa is een Joodsch wa ker in een hinderlaag gelokt en gedood. Dit is de negende Jood, die in Palestina binnen 24 uyr is vermoord. is, dat het Tsjec^o best besproken zou Dultschland, Italië. Groot-Brittannië en Frankrijk en dat, wanneer men een oplossing zou kunnen uitwerken, men zich dan tot Tsje cho-Slowakije zou kunnen wenden. Wanneer dan het Tsjecho-Slowaaksche probleem gere geld zou zijn, zou Dultschland een waarborg van Tsjecho-SlowakUe's integrttéït voor der. tjjd van vijf Jaar kunnen geven. Andere ge ruchten behelsden, dat Dultschland bereid zou zijn een kwalitatieve beperking der luchtbe wapeningen te bespreken. Lebrun zeide den souverein dank en ver klaarde, dat ’t bezoek hem en de geheele bevol king groote vreugde bereid heeft. Vervolgers namen de Konlng en de Koningin afscheid van Jeanneney, Herriot, Daladier, de leden van de Fransche regeering en de civiele en mi litaire autoriteiten. Tegenover Albert Barraut verklaarde de Koning nog zeer voldaan te zijn geweest over de ordemaatregelen die genomen waren tijdens zijn verblijf in Frankrijk. In Calais bevond zich Georges Bonnet, die den Konlng en de Koningin uitgeleide deed. De Konlng en de Koningin zijn op 17 uur 30 aan boord van hun Jacht „Enchantress” uit Calais vertrokken naar Dover, waar zij om 19 uur 10 aankwamen. LONDEN, 22 Juli (Reuter). De Duitsche gezant te Londen, von Dlrksen, zal morgen naar Eerlijn vertrekken. Vóór zijn vertrek had hjj een onderhoud van drie kwartier met Chamberlain. Von Dlrksen zal daar door in staat zijn aan Hitler mededeeling te doen van Chamberlain s opvattingen over de internationale situatie en vooral over Tsjecho-Slowakije. Men verwacht, dat laatstgenoemde kwestie in de komende twee weken in een belangrijk stadium zal komen. BeRLIJN, 22 Juli (DJ4.B.) Officieel ’Jordt medegedeeld, dat de chef van den staf Fransche luchtstrijdkrachten, generaal Volgens berichten uit Perpignan vlogen he denmiddag om tien minuten over drie zes Spaansche vliegtuigen boven Fransch gebied in de omgeving van Ossejailes. De Fransche luchtafweerkanonnen openden het vuur en schoten drie granaten af in de richting der toe stellen, waarna deze naar Spaansch gebied terugkeerden. Wijziging van den spoorwegpostdienst. De eerste T 5- en D 21-toestellen te Soesterberg gearriveerd. Dr. L_ Heyermans, oud-directeur van den geneeskundigen en gezondheids dienst te Amsterdam, is overleden. De woordvoerder ging vervolgens voort: ,,Wij wenschen geen oorlog met Rusland op dit oogenbllk, nu wjj met China bezig zijn, maar wl) beschikken toch aan de MandsJoerljsche grenzen over de noodige middelen om het hoofd te bieden aan iedere gebeurlijkheid”. Op een vraag naar het gerucht, volgens hetwelk de vice-minister van Oorlog, Tojo, de vroegere chef van den generalen Staf van het Kwantoengleger, uit Tokio zou vertrekken om zich naar de plaats van het incident te be geven, verklaarde de woordvoerder, dat dit slechts een gerucht was. Hij voegde hieraan toe. dat het incident van Tsjangkoefeng dul- delUk opgeblazen is dqoz de buitenlandsche en ook de Japansche pers zelf op grond van al te alarmeerende berichten uit Mandsjoekwo en Korea. Deze verklaringen bevestigen duldelUk den indruk, dat de toestand sinds 24 uur zich ont wikkelt in de richting van kalmeering of min stens in de richting van een voortzetting der besprekingen. De Japansche pers, die vanmorgen vroeg nog een alarmeerenden toon volhield, zwijgt thans bUna geheel en beperkt zich tot het weergeven van de gematigde verklaringen, die vanmor gen zUn afgelegd door den woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. PARIJS, 23 Juli. (Havas). De trein met het Engelsche koninklUk echtpaar is van middag te 13.27 uur te Villers-Bretonneux aangekomen. Alvorens ParUs te verlaten, had de Koning een telegram gezonden aan minister-president Daladier, waarin hu zeide, dat de militaire parade te Ver sailles een grooten indruk op hem had ge maakt. Daladier heeft hiervoor telegrafisch zijn dank uitgesproken. Vanochtend hebben rechtsche vliegtuigen de de mitrailleurs onder MOSKOU, 22 JuU. (Reuter). De „Prawda” schrijft, dat de rechters te Moskou de pro cessen in te snel tempo behandelen en wijst op het feit, dat het Hof van Beroep 188 zaken per dag beslist. Het blad neemt de klacht van een advocaat over, die op den grondslag van den achturigen werkdag heeft berekend, dat gemiddeld aan iedere zaak drie minuten worden besteed. De helft daarvan wordt door de rechters nog ge bruikt voor het heen- en weerloopen rechtszaal en raadkamer. LONDEN. 22 Juli (Reuter). Na de door Halifax tUdens het KoninklUk bezoek aan ParUs gevoerde besprekingen en net be zoek van Von Dirksen van vandaag aan Chamberlain is vanavond in uiterst ult- eenloopende kringen een menigte geruch ten opgedoken over den omvang dier be sprekingen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1