i Er wordt recht gesproken Alkmaar, 26 Juli St. Bonifatius- bedevaart REGENJASSEN EN EENDEN Ir DINSDAG 26 JULI 1938 AGENDA A.S.V. VICTRIX Sport I Een feestelijk begin R.V. AL CM AR IA Apothekeranachtdienet De veldwachter pleitte UITSPRAAK RECHTBANK MAQUETTE GYMNASIUM Erg oneerlijk ALKMAAR IN DEN VREEMDE D MOOIE BLOEMEN BURGERLIJKE STAND KANTONGERECHT Verdwaalde vogel UIT DEN OMTREK BERGEN Vacantie Bouwvakken UITGEEST on» Een keurige huievader MARKTN1EUWS au au u a Mgr. Huibers over het moderne heidendom DE STRAFBAARHEID VAN STEUNFRAUDE INSTALLATIE MR. A. M. LEDEBOER Mi c satie toi hoi INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER „MARIKEN VAN NIEUMEGHEN” SU Mènpchen anaterden, doch de eenden zwegen wy»! KUN JE Nt>G ZINGEN, ZING DAN MEE. TUITJEHORN Predicatie Mgr. Huiber» Programma Gem. Radio- diatributie zelf beginnen, zegt mr. A. Diepenbrock Uitgpraken van de strafzitting van Vrijdag Dat had erger kunnen zijn De motorziekte Op tyd was de extra-treln wederom terug in het centrale deel van ons land. Geding om twee eenden GteTU4lburnttM*kO M T htarsr,33EeThTOm 3 v"dedlgde als bU ^behandeling van dettiX a C M*”’ 2' “““hoorn, 3. Laken voor den Alkn&arschen Politierechter, die STAD S Woensdag 27 Jnli 1 le Heerhugowaard, sy laatste Pa Saterdag naar het café terugbrengen. Echter: vóór alles gaat om liefde voor de zielen; wy allen tezamen moeten Christus’ werk voort zetten, niet vernietigen, doch de menschen zoe- Mr. A. Prins schrijft ons: Geachte Redactie. d o li Aan het Bureau van Politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een postduif, met ring om een der pooten met het merk Bello 36/6389223. welke Zaterdag by een bewoner van de Tuindwarsstraat is komen aanvliegen. Dat behalve de kaasmarkt ook de vischmarkt een bezienswaardigheid voor de vreemdelingen is, werd ons getoond door éten heer J. Obdam, den bekenden vischbakker, die uit Philadelphia in Amerika een fraaie foto van zyn „bedrijf” gezonden kreeg. Men verzoekt ons nog te berichten, dat de maquette van het nieuwe gymnasium grooten- deels vervaardigd is door den heer G. Llgthart, alhier. van de daarbij opgedane ervaring en dus niet als een bewijsstuk was aan te merken in den Het gasverbruik in deze gemeente Het gasverbruik heeft voor gewoon gas in het af-’ geloopen jaar bedragen 87690 M3, vorig (1938) 88781 M3 en voor muntgas 130.838 M3 tegen (1936) 113989 M3. 12.06—12J0; 14.20—1430; Bel Von Ml 01 een v d d V «e he 12< 1 Pil sta W ba zul vei sul vei «ei «P< In vers Ni ruil etap necj begt wen den hoo< ners 4n winta heeft UUBI «aar! Burgerlijke Stand Geboren: WUfridtu Ni colas Anna, z. van O. Groen en A. J. Bronner, Gehuwd; Willem Hulst en Marie* Bakker. Overleden: Jacobus Cornells Jbhannes Palm boom, 2 jaar. 8 du ni« wo V ven iljn kln< 0 de» KA te c ste het op i min Vo stam der a be pa: gebn were, zwen sport gever verlic lang 24 lt bruik pen, talry derdi groot mede bract De oom» c Geboren: Petrus Maria, zoon van Bernardus Johannes Geels en Margaretha Berkhout. Sybrandls Gerben, zoon van Schwibettus Terp- stra en Maria Zoon. Klasina, dochter van Gerrit Woonljk en Ida van Duyvenvoorde. dat verdachte de tel1 zitting aanwezige Men schrijft ons: Haastig ging het meisje de gang door, haar schort volgeladen. Buiten stond men op haar te wachten en juist wilde ze door de groote poort de trap afwippen, toen met een ruk haar vader haar tegenhield. Hij had er nu genoeg van, dat zijn dochter eiken dag allerlei etens waar de deur uitsleepte voor haar arme vrien den. „Iaat zien”, Elizabeth verschrok er van. bevend trok zij haar schort openNu was het zijn beurt om te schrikken; versche roeen, hemelsch mooi, schitterend van kleur zag hij daar; zy vielen uit de plooien van haar kleed voor zijn voeten neer. Hy zweeg en ging eer biedig voor zy dochter op zQ, die door God zelf door een wonder werd geridderd met rozen om haar liefde. Ook as. Zondag zult gy het zien gebeuren. Duizenden zult gy op straat 'ontmoeten met een bloempje op de borat. Het is de decoratie van Lieftfe. Daar is niet om gekonkeld, daar ts niet op geloerd, maar een stille hand heeft met vrien- deiyken lach hun dat bloempje op de borst ge stoken als erkenning voor hun offervaardig heid, omdat zy gaarne en met liefde iets offer den voor de arme tuberculoselijders van Her wonnen Levenskracht. Dat is een decoratie die een ieder dert. Dat is een onderscheiding die niemand mag ontvluchten. Welke handen wiüën die onder scheiding uitreiken? Wie wil medewerken om die decoratie van liefde met stille hand en vriendeiyken lach op de jassen en japonnen te steken. Geeft u op met spoed mui het adres Metius- straat 3. In een byzondere middagbyeenkoznst voor de pelgrims van de nationale St. Bonifatius-bede- vaart heeft mr. A. Diepenbrock, prlester-leeraar aan het Klein-Seminarie te Heemstede, ge sproken over de actie Vóór God. Getrouwd: Theodorus Petrus Hendrlkus Wor tel en Theresia Ellse Maria Kraakman. nletigd. Maar Bonifatius spreekt nóg tot ons en hy wyst er op, dat tóch de zege voor ons is. In Bonifatius triomfeert Gods Geest. En die Geest heeft zich ook uitgestort over de men schen, die kwamen na Bonifatius’ tyd. Mgr. herinnerde er aan, dat ook in Dokkum bet bloed- der martelaren is geworden het zaad der Christenen. Ook al zyn sindsdien velen van God te beminnen. Mogen wy nu volharden en ons afgedwaald, toch zyn anderen gebleven om het oog niet afwenden van den hemel. Tegenover het moderne heidendom, aldus Mgr, moeten wjj staan als oprechte kin deren van God. moeten wy ons verzetten óók tegen een raasen-tlieorie, waarby de hoogste waardebepaling van den mensch niet verder strekt dan die van het dier. werk enz. wordt verricht De vacantie wordt steeds meer doorgevoerd, de vacantiebonner. compenseeren de loonderving. Helpt allen mede om den bouwvakarbeiders een zoo algemeen mogeiyke vacantie te geven. Mnsdag haathy al de politie aan de deur. Het klonk allemaal bed eanninMür en W Ongeval op de Breêlaan. Maandagmiddag ---nu is de 81-jarige heer de Jong, by het oversteken was van gezaghebbende zyde twijfel geopperd, van den weg, op den hoek vyverlaanBreêlaan of het valscheiyk opmaken van het aan de door een auto aangereden. Gekneusd aan hoofd steuntrekkenden uitgereikte gezinslnkomsten- I en bovenlichaam is hy t pension Parkzicht bln- brlefJe, het mlsdryf van ..valschheld in ge- nen gedragen, vanwaar hy, tA verbonden te schrlfte" opleverde. De Hooge Raad echter had I zyn, per brancard naar pension Duinoord, al- 1 1 waar hy tydelyk verbiyf houdt, is overgebracht zyn toestand is thans bevredigend. dan verdediger in bovengenoemde zaken was gehuldigd. B. en W. van Egmond aan Zee had den natuuriyk omtrent dit zuiver juridisch ver- De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den kellner D. V. die te Bergen uit Trianon tafelzilver had gestolen. Eisch was 8 maanden gevangenisstraf. Von nis: 4 maanden. Geslaagd De heer J. Roozendaal alhier verordeningen hadden en, zoo ja, of by een zoo- I slaagde te Amsterdam voor het eindexamen danige steun verordening bepaald was, dat het Middelb. Techn. School (chem. techniek), gezinslnkomstenbrlefje bewys opleverde van de daarby gedane opgave. By dat onderzoek is ge- ken, van onzen rykdotn mededeelen. I Verder wees spr. er op, dat wy eerst dan aqtie vóór God kunnen voeren, wanneer wy zelf goed zyn. wy mogen ook geen fanatie kelingen zyn, die bladen verspreiden en licht kruisen eprichten, zonder meer. Dat ware ten slotte een kwestie van geld. Maar wy moeten als goede Katholieken graag onze medemen- schen tegemoet treden. De grondslag zy dus: liefde en: zelf doen! Spr. schetste dan het werk van het Katholiek comité „Actie voor God”. Huis aan huls in het geheele land worden de vliegende bladen ver- - spreid; er wordt reclame gemaakt door middel van eventueel verlichte teksten, door middel van vlugschriften en veel meer. Tenslotte wees spr. terug naar St. Bonifatius, den verspreider van de waarheid. Evenals hy moeten ook wy de waarheid’ brengen aan onze landgeneoten. Drie mlllioen katholieken in Ne derland mogen bereiken, dat zy leder één landgenoot brengen tot God. Na het beëindigen van deze vergadering werd in de St. Bonifatluskapel een plechtig Lof ge celebreerd door pastoor J. C. H. M. Schiphort! van Amsterdam, geassisteerd door pastoor J. H. Th. Hermeen van Naarden en pastoor J. O. Alferink van Bussum. Tydens dit Lof hield ZU. Exc. mgr. J. P Hulbejs, bisschep van Haarlem, een predica tie. Mgr. zelde ter inleiding, dat geheel Nederland schuldenaar is van Sint Bonifatius. En voor zyn persoon verklaarde de blsschop ontroerd te zyn, dat op zUn schouders is gelegd een deel van de taak, die eens Bonifatius vervulde. Door de handen van 8t. Bonifatius werden ooit de menschen gemaakt tot christenen, vervuld van de liefde van Gods Geest. Doch daar zyn er gekomen, die Gods Geest wilden vervangen door den geest van den haat, zy waren- er op uit de geloofsverkondigers te vernietigen en daardoor te pogen, God zelf te treffen. Op deze plaats, aldus Mgr.. herdenken wy, hoe die geloofsverkondigers werden vermoord, opdat het werk van God zou worden ver- Hollandianieuws. Het voetbalprogramma van bondag jX werd geopend met den wed strijd tusschen onze Junioren b en die van A. rc. Ze verweerden zich uitstekend en gaven zoo goed party, dat ze voor Hollandia een 3—2 overwinning konden behalen. De junioren a speelden daarna eveneens een wedstryd tegen een junioren-elftal van A.F.C. Hier kreeg Hollandia een 41 nederlaag te incasseeren. Ook deze week zal er weer' getraind worden. Donderdagavond voetbaltraining en Woensdag athletiekoefenlng. Iedereen komt! De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 2430 Juli worden waargenomen door de apotheek van mevr. Schouten—Oele, Choor- straat 47. NIEUWE ZAKgN: Anna Paulowna: Firma H M. Brouwer, Zwar- teweg. Breezand, handel in- en kweekery van bloembollen, enz. CastrlcumMarqulséhfabriek ,Noord-Hol- land”,. Breedeweg 50 en Alkm. Straatweg 67. WIJZIGINGEN: Alkmaar: Vereenlgde Brandstoffenhandel N. V., Noorderkade; bestuurswyziging. Onder!. Alkmaarsche Glasverzekering, Oude- gracht 198; bestuurswyziging. Alkmaarsche Exploitatie My. N.V., Helder- weg 7; benoeming comm. Heiloo: „Olie Centrale Heiloo”, Heerenweg 97; verplaatst naar St. Pancras. Den Helder: Jb. Makelaar, Molenstraat 70. winkel in zuivelproducten^ overgegaan aan P. Lakemond. GEDEPONEERDE STUKKEN De door den Minister van Economische Za ken op. 18 Juli algemeen verbindend verklaarde ondernemersovereenkonut tot verbetering van de toestanden in-het lederbedryf. deze vraag in een hem voorgelegd geval bevesti gend beantwoord, o.a. op grond van het feit, dat de verordening, betreffende de steunverieening, van de gemeente, waarin zich het bewuste geval afspeelde (Nymegen) het gezinsinkomsten brief je uitdrukkelijk had bestemd om tot be wys te dienen van de opgave, die de steuntrek kende daarby had gedaan. Volgens de rechtspraak van den Hoogen Raad, die reeds eenige jaren heerschende is, is een geschrift dan „bestemd om tot bewys te die nen, wanneer o.a. het bevoegde gezag uitdruk- keiyk aan een zoodanig geschrift bewysbestem- mlng van bepaalde, door bet bevoegde gezag I omschreven, feiten verleend heeft In de maand October 1937 werd echter door een advocaat in een aantal steunzaken. die voor den Politierechter, hier ter stede, werden be handeld, aangevoerd, op het voetspoor van de leer van den Hoogen Raad, dat het Invullen van het gezinsinkomsten-briefJe geen valschheld in geschrifte opleverde, Indien het bevoegde gezag aan zulk een briefje geen bewljsbestemmlng van de daarin gedane opgave'had verleend. De Politierechter heeft toen den Rechter commissaris in strafzaken in een aantal geval len laten onderzoeken, of de gemeenten, waar uit de steunfraudeurs afkomstig waren, steun- Nog slechts zes weken en dan zal alom in den lande het 40-Jarlg regeeringsjubileum van onze dierbare landsvrouwe H. M. Koningin Wilhelmina, met grooten luister worden her dacht. Ook in onze Vlctoriestad heeft men niet ^stil gezeten en zyn voiyverlge comltéleden reeds ’druk in de weer, om het zeldzame jubileum op waardige wyze te vieren. Als voornaam onder deel van het grootsch opgezet feestprogramma is oa. den bekenden musicus Joh. Kuiper op gedragen twee zanguitvoeringen te geven. Deze De installatie van den president der Alk maarsche rechtbank, Mr. A. M. Ledeboer, zal plaats hebben Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur. De tweede regenjassen-affaire betrof den Be- verwyker fabrieksarbeider A. W., die op 8 Mei, tydens een bal in het café van Modderman te Egtnond, de regenjas van K. Groen zou hebben meegenomen, inplaats van zyn eigen Jas. Verdachte gaf toe dat hy de verkeerde jas had meegenomen, maar: per vergissing! Natuuriyk werd dit verweer met de noodige reserve aanhoord, maar uit de verdere verkla- ringen van den Beverwyker bleek, dat het toch Wel eem alleen maar een vergissing kon zyn. De belde ter terechtszlttlng aanwezige jas sen werden nauwkeurig vergeleken en daarby werd vastgesteld dat de jas van verdachte veel beter was dan die van den bestolene. De Bever wyker kon dus, geiyk hy zei, van den ruil on- mogeiyk voordqel hebben. Bovendien vertelde hy, dat hy dert bew’usten avond onder de olie was en daardoor de vergissing niet direct had gemerkt. Den volgenden morgen was hy beter by, maar omdat hy voor zyn vrouw niet wilde Wfeteri, dat hy zoo de bloemetjes bulten had gezet en met een vast Egmondsch vriendinne tje uit was geweest de man was nota bene vader van „twee kinderen ging hy niet naar de politie, maar wilde hy de jas den volgenden uitvoeringen zullen plaats hebben op Maandag avond 5 September (den vooravond derhalve van den grooten dag) voor het huls van den burgemeester Jhr. van Kinschot, alwaar een groot mannenkoor zich zal laten hoeren in eenige toepasselyke koorwerken, terwyi op Dinsdagmiddag 6 September voor het stadhuis een groot gemengd koor met orkestbegeleiding os. ten gehoore zal brengen de wondermooie Oranje Nassau Cantate van Catharina van Rennes en de machtig schoone Te Déum Lau- damus van Joe. Gruber. Alzoo een programma dat klinkt als een klok, temeer daar wy weten, dat waar Kuiper laat zingen er goed gezongen wórdt. Daar heeft Kuiper in den loop der jaren dikwyls blijk van gegeven. Echter zonder zan gen en zangeressen geen concert en daarom diene dit stukje ter oproeping aan alle zangers en zangeressen om mede te werken. Iedere vocalist(e) zingt graag en vodfSFónder bekwame leiding. De tyd is nog maar kort, er moet ernstig en met toewyding gerepeteerd worden. Weina alle zangeressen worden as. Donderdag avond 8 uur verwacht in h$t Gulden Vlies aan de Choorstraat; einde der repetitie 9.15 uur, op welk uur er verzamelen geblazen wordt voor alle heeren-zangers. Tot Donderdagavond dus. het tegendee niet kon bewezen worden, was eisch en vonnis vrijspraak. Maar een zeer har tig standje voor zyn als vader en echtgenoot al zeer onbehooriyke gedragingen 'kreeg hy wel. Deze Vereeniging ging Zondag met eenige ren ners naar Enktyilzen. om deel te nemen aan de groote grasbaanwedstryden tegen Enkhui- zen, Hoorn. Medenblik en Winkel. In de sprint voor de A-klasse wist Jan Bouman den 5en Prijs te veroveren, terwyi J. Mulder den 3en prys in de B-klasse won. In de 30 ronden-race kon W. Visser met 1 ronde voorsprong den len prys bemachtigen en H. de Rooy den 2en pr. De B-klassers reden 20 ronden, hier won H. Blok den len prijs en A. Veld den 3en prys. In de v Vereenlgingsachtervolglng - behaalde Victrix den len clubprijs. In de koppelrace wisten W. Visser en H. de Rooy beslag te leggen op den tweeden prijs. Minder gelukkig waren de renners die naai Heemstede waren gegaan om deel te nemen aan een clubwedstrijd op de baan tegen „Achil les”, ,4e Kampioen,” „de Jonge Kampioen” en „de Rotterdamsche Leeuw." Jan Ottenbros wist alleen een 4en prijs te winnen in de 1 uur-ronden race. verdedigde als by zaken voor den Al tot vrijspraak had geleld. De Hooge Raad verwierp het standpunt van de verdediging en breidde zyn leer omtrent de bewysstemmlng van geschriften by deze gele- Op den Schermerweg naby den Omval be merkte de chauffeur van een vrachtauto gis teravond, toen hy de aldaar aangebrachte hulp brug zou oprijden, dat de llnkeraqjiterwlelen van zyn vrachtauto waren losgeraakt. Even daarna kantelde het motorrijtuig en dit ver oorzaakte een versperring van den rijweg. Door de politie is het verkeer zoolang omgelegd tot dat het motorrytulg zoodanig hersteld was dat het naar een veiliger plaats kon worden gere den. In dienst zynde van den heer. G. .Bouwmees ter te Behagen, verduisterde de 46-jarige C. K. uit Zype, vertegenwoordiger, ifcn beroep, ten nadeele van zyn patroon een bMrag van f 38. terwyi hy voorts een kwltantlewran f 21.val- scheiyk met den naam van den heer B. onder- teekende en aan een klant presenteerde, die prompt betaalde. Het zag er voor den verdach te, die volledig bekende, niet best uit, maar zyn zaak werd voor een nader onderzoek aangehou den. De rechter wilde wat meer omtrent den vertegenwoordiger weten, alvorens te oordee- len.* - Geheel tegen zyn belofte, aan den veldwach ter van Herpen gedaan, in, was de jonge chauf feur Arie K. uit Anna Paulowna twee dagen na 1 dé intrekking van zyn rybewys toch aan het toeren gegaan. Natuuriyk liep hy tegen de lamp, met het gevolg, dat hy nu rekening en verantwoording had af te leggen. Het bleek, dat hy na het proces-verbaal toch nog weer met een motorvoertuig op stap was geweest. Het is een soort ziekte, zei Arie tegen den rechter, ik kan het niet laten. De officier was over Arie, die al meer op zyn kerfstok had. slecht te spreken. Het gebrek aan respect voor gezag en orde was ontstel lend en daarom was 3 maanden gevangenisstraf een noodzakeiyk correctiemiddel. Het vonnis was 1 maand brommen. Spr. zeide, dat by de laatste volkstelling 1.150.009 menschen in ons land de pen hebben opgenomen, om neer te schryven, dat zy niet behoorden tot eenlg Kerkgenootschap. Dat is geschied in het land van 8t. Bonifatius. En dan zijn er nog talloozen, die opgaven. God- geloovig te rijn, maar die practlsch leven zon der God. Daarnaast bestaan er georganiseerde acties, om de Godsgedachte weg te werken. Aldus beschouwd, kan worden gezegd, dat wy langzaam naar het heldendom teruggaan. Het dóórdringen naar de heidensche levenswyze biykt intusschen ook uit het drukker bezoek aan kaartlegsters en „planeetkundigen”. Nu zyn wy een actie vóór God begonnen. Doch wy moeten daarby bedenken dat.het oVeel animo Voor de betrekking van ouder- bleken, dat de meeste gemeenten to het geheel I wyzer aan de Openb. Lagere School alhier, heb- geen steunverordenlng hadden en dat die ge- ben zich ruim 70 sollicitanten aangemeld. meenten, die wel een steunverordenlng in het leven hadden geroepen, daarin geen bepaling hadden opgenomen, dat het bewust^ gezlns-ln- komstenbriefje bewijs opleverde van de daarby gedane opgave. Steunfraudeurs uit zoodanige gemeenten afkomstig, werden dan ook door den Politierechter vrijgesproken en de Officier van Justitie zette de vervolging van steunfraudeurs, afkomstig uit gemeenten, die geen steunveror- deningen bezaten, of wier steunverordeningen niet in overeenstemming waren met de hier boven aangehaalde leer van den Hoogen Raad, stop, totdat die steunverordeningen daarmede in overeenstemming zouden zyn gebracht De gemeente Egmond aan Zee had wel een steunverordenlng, waarin echter geen bepaling voorkwam, dat het gezinslnkomstenbrlefje be- ‘l daarby gedane opgave, in* het ruimê° 8t. BonÜatiuspark te Dokkum^ Alleen was in die verordening bepaald, dat de een indrukwekkende Sacramentsprocessie ge- J J houden waaraan ook mgr. Huibers deelnam. Vier Hilversumsche voortrekkers omgaven het Allerheiligste met brandende kaarsen. Ter onderbreking van de terugreis gebruikten de deelnemers van de bedevaart in hotel ,De Klanderij”, gemeenschappeiyk den maaltijd. Dankwoorden werden gesproken aan het adres van de leiders: pastoor Schiphorst te Amster dam. pater Grypink O.E.&£ te Utrecht, ka- pelaan Mets en den hesr WUst, belden uit HU- dn van de ,trsfwetj meening. die ook door versum. Lyn 1: Hilversum I MJn 2: Hilversum n. Lyn 3: Keulen 8.00—10.30; Parijs Radio 1030 —11.05; Luxemburg 11.05—11.20; Parijs Radio 11.20—12.06; Radio PTT Nord - Keulen Maar dat Bzen W. van EgmoadAMl Zee dezen rechtsstryd daadwerkelyk hebben deel genomen en zich hierover een meening zoudetu hebben gevórmd, die'dóór den Hoogen Raad zofl" zyn overgenomen, is volkomen onjuist en in stryd met de feiten. U, mynheer den redacteur, myn vriendeiyken dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Mr. A. PRINS Jr. De Hoornsche vischkoopman W. v. J. reed op 31 Mei op den Koepoortsweg te Hoorn zonder belastlngplaatje op zyn fiets. Hy werd aange houden door den belastingambtenaar J. Bles ma, die termen aanwezig vond om de fiets in beslag te nemen. De vischkoopman was echter nogal driftig en ondanks de waarschuaflng van den ambtenaar nam hy de flets weer In bezit om er met spoed op weg te ryden. De koopman erkende met berouw zyn schuld tegenover den rechter. Hy zei op het bewuste oogenblik zeer zenuwachtig te zyn geweest, om dat hy, door kermisdrukte, een paar nachten niet geslapen had. De officier zei, dat op feiten als het onder havige zware straffen staan, maar hy vond 1 maand gevangenisstraf voldoende. Brigadier Leeghwater, die in de zaal aan wezig was en den verdachte goed kende, gaf op verzoek van den rechter eenige inlichtingen. Deze waren voor den koopman zeer gunstig, met het gevolg, dat de aan nerveusheid lydende man tot 1 maand voorwaardeiyk met 2 proef jaren werd veroordeeld. Overtredingen van de Motor- en Rijwiel wet: 8. H. C. te Amsterdam. A. R. K. te Amsterdam, vrijspraak; W. G. te Amsterdam, f 2.boete of 1 dag hechtenis; J. K. te Breezand, P. v. H. te Zoetemeer. ieder f 2.boete of 2 dagen hech tenis; H. G. A. B. te Bergen, f 250 boete of 2 dagen hechtenis; A. o. te Ooster Blokker, f 3.boete of 3 dagen hechtenis; 8. v. D. te Warmenhuizen, W. Z. te Warmenhulaen, D. W. B. te Schoor!, B. L. te Castrlcum, J. B. te Castrlcum, E. D. H. te Castrlcum, W. de J. te Alkmaar, J. de V. te Oudka^pel, C. T. te Haren karspel, P. H. te Noord Scharwoude, D. N. te Dirkshom, L. A. te Uitgeest, D. W. L. te Am sterdam, E. K. te Amsterdam, P. J. F. te Uit geest, ieder f 3.boete of 3 dagen hechtenis; O. H. te Heiloo, G. M. te Alkmaar, 8. de R. te Noord Scharwoude, J. D. F. te Zaandam, teder f 4.boete of 4 dagen hechtenis; G. M. te de Ryp. f 6.boete of 4 dagen hechtenis; C. J. B. te Winkel f 4.en f 3.— boete of 2 en 1 dag hechtenis; H. V. te Amsterdam, f 7.50 boete of 5 dagen hechtenis; J. B. te f 750 boete of 5 dagen hechtenis; G. C. A. te den Helder, f 12.boete of 8 dagen hechtenis; Th. B. te Beverwyk, f 15.boete of 10 dagen hech tenis; J. M. te Haarlemmerllede, f 30.— boete of TC dagen hechtenis; W. O. 8. te Winkel, f 30. boete of 20 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tyd van een jaar. genheid uit. Thans leerde de Hooge Raad, dat een ge schrift niet alleen „bestemd is om tot bewys te I dienen", indien daaraan door het bevoegde gezag uitdrukkeiyk bewysstemmlng is verleend, maar ook dan, wanneer de bevoegde autoriteiten een geschrift slechts als een bewysstuk gebruiken zonder meer, hetgeen, aldus de Hooge Raad, by de gezinslnkomsten-briefjes het geval is. Een twUfelpnnt was opgeloet op een wijze, die zelfs ingewyden niet hadden voorzien. Hetgeen In de rechtspraak meermalen geschiedt. Qf deze uitspraak van den Hoogen Raad we* tenschappeiyk juist of onjuist is, mag nu de we tenschap verder beoordeelen. De Hooge Raad heeft gesproken en aan zyn oordeel aal de lagere rechtspraak zich voorloo- pig moeten houden, totdat de Hooge Raad weer Overtredingen van de Politieverordeningen: S. K. te Alkmaar, f 2^- boete of 1 week tucht school; A. W. te Zaandam, A. E. te Amsterdam. M. A. B. te A'dam, ieder f 1.— Boete of 1 d, hech tenis; A. D. te A'dam, J. F. R. te R’dam, leder f 2— boete of 1 d. hecht.; P. N. v. d. d. L. te Castricum, J. V. te Alkmaar, A. L. te Alkmaar, ieder f 2.boete of 2 dagen hechtenis; D. J. v. d. W. te Alkmaar, W. B. te. Alkmaar, teder f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis; J. O. de K. te Alkmaar, p. w te Leeuwarden. J. J. H. te Alkmaar. J. v. G. te Urecht, M. v. d. V. te Alk maar, ieder f 3boete of 2 dagen hechtenis; J. A. te Alkmaar, f.3.boete of dagen hech tenis; C. a te Alkmaar, f 5^- boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van het Zeeweringsreglement: F. W. te Amsterdam. A. H. O. W. te Amster dam, F. B. G. te Amsterdam. J. J. te Amster dam. iéder f 2.boete of 1 dag hechtenis. Overtredingen van de wet op uitverkoopen P. L. N. te Qastricum, f 4.— boete of dagen hechtenis. Overtreding van het reglement autovervoer van,personen: C. de R. te Beets, f boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van de wet op de openbare ver voermiddelen: P. H. B. te Amsterdam, f 250 boete of 2 dagen hechtenis. In uw blad van Donderdag 31 Juli JX is een artikeltje opgenomen, onder den titel „De straf baarheid van steunfraude”, dat eenige recht zetting behoeft. De onbekende inzender doet het in dat arti keltje ten onrechte voorkomen, alsof voor den Hoogen Raad een rechtsstryd is gestreden, waaruit B. en W. van Egmond aan Zee zege vierend uit het strydperk zouden zyn getreden, i Ondergeteekende is by dan rechtsstryd^. die I van opvatting zal veranderen, in het artikel, zy het zeer onjuist en zeer on volledig wordt weergegeven, heel nauw betrok ken geweest, doch B. sa Ws van Egmond aan Zee heeft hy in dien stryd nimmer ontmoet. Wat riu de zaak van den vlsscher G. B. be treft, deze heeft zich aldus toegedragen. Door den Politierechter te Alkmaar, evenals door andere rechters in den lande, werden steuntrekkenden, die steunfraude hadden ge pleegd. door het valschelyk invullen van het gezinslnkomstenbrlefje, veroordeeld wegens valschheld in geschrifte. Volgens het Wetboek van Strafrecht be staat valschheld in geschrifte oa. uit het val schelyk opmaken van een geschrift, dat „be stemd is om tot bewys te dienen, met het oog merk om dat geschrift als echt en onvervalacht te gebruiken. Indien uit dat gebruik eenlg na deel kan ontstaan.’’ In de Juridisch-wetenschappeiyke Haden WARMENHUIZEN, 28 Juli. Aardappeleh: Schotsche Muizen 2.70350, idem groote 150 —2.10, Drielingen 2.503.10, kleine 090—1.20, Blauwe Eigenheimers 3303.50, groote Blauwe Eigenheimers 2.40, Drielingen 1.50—230, Blanke Eigenh. 3.70—4.20, Drielingen 1.80—2.20, 130650 kg. poters 35/55 4.50—4 60, 28,35 5—5 40. Gele Uien 2.80, Zllvernep 8890, Zilverdrielingen 530—630. 83 aanvoerders, Mandei vrij goed. WBBTLAND. 35 Juli. Mlddenprys v. d. Westl. vallingen Dubb. bessen 1736. witte bessen 14, zwarte bessen 59, ssrdbeien 38, altosnte 4353, rovsl 48. frankenhalers 4048. Champion 8»93, cdman 54, maroc 36—48. dubb. boenen 1730, anybqpnen 1733. frambozen 41, kruisbessen 8. morellen 3444 cent per kg. Groote boonen 33 39. tomaten 50—61. 50—68, C 50—68. OO 51 cent per bak. Kroten 1.40160. sndyvie 030— 1.40. els 3.00—3, selderie 60 oent. eieren 330—4.10, komkommers 1.501 70 per 100. Aardappelen 75 80 cent, poters 3540, roode kool 1.50—1.70 per 100 kg. Aubergines 13—17, bloemkool 4—6, net- meloenen 1131, sulkermeloenen 3545, perziken 7—13 cent per stuk. Fsbriekebessen rood 13— 14.80, wit 930 per 100 kg. wy herinneren nog even aan het Middel- eeuwsche Mysteriespel „Marlkèn van Nleu- meghen”, dat heden Dinsdagavond in het openluchttheater te Bergen door de „Veree nlgde Haagsche Spelers" onder leiding van Pierre Balledux wordUppgevoerd. Tydens het 750 Jarig bestaan van Nymegen werd de opvoering van dit middeleeuwsche spel tot een nationale gebeurtenis. Voor de bezoekers uit Alkmaar is het pret tig te weten, dat zy na afloop van de voor- stelling van het parkeerterrein van „Dulnver- maak” gratis door den autobusdienst Alk maarBergen naar Alkmaar worden vervoerd. De groote verlichtingsavond wordt morgen. Woensdag, gehouden, by slecht weer Donder dagavond. Dp aanvang van de Maandagsche zitting van den Alkmaarschen Politierechter, Mr. Lede boer, was anders dan anders. Nu stond de of ficier direct op, niet om een requisitoir te hou den. maar om in een harteiyk toespraakje Mr. Ledeboer. met zyn benoeming geluk te wen- schen. Het deed spr. en met hem heel het par ket genoegen, dat Mr. Ledeboer tot dien hoogen post was uitverkoren en hy hoopte dat de nieuwe president in de van ouds bestaande pret tige samenwerking met het parket, nog vete strafzaken zou mogen leiden. Mr. Ledeboer dankte voor de harteiyke woor den van den officier. Sprekers hart was en is verpand aan het strafrecht en de benoeming deed hem veel genoegen. Ook spr. waardeerde ,de prettige verhouding tusschen het parket en hem en hy hoopte, dat die goed^’verstandhou- dlng steeds zou biyven. Dank bracht Mr. Lede boer voorts aan de ryksveldwacht voor haar by- stand en voorts aan de pers, die in de Alk maarsche rechtspraak een levendig element vormt en door haar verslagen een opvoedende functie vervult. Na dit feesteiyk begin werd meteen overge gaan tot de prozaïsche rechtspraak, bestaande uit het straffen van al dan niet rouwmoedige zèndaars. De eerste die op de mat der delin quenten kwam te staan was de jonge Texel- sche schoenmaker Jan W., die by mevrouw W. te Tessel een boodschap kwam brengen en, toen hy de deur open en niemand aanwezig vond, de verleiding niet kon weerstaan en uit een ter plaatse aanwezige tasch een bankbiljet van f 25 had gestolen. De dader bekende en de officier, die een nog al mild requisitoir hield, zei, dat de jongeman, die al eens eerder op diefstal was betrapt, eigenlyk niet heetemaal toerekenbaar was. Ge vangenschap achtte spr. een twyfelachtig mid del tot verbetering ‘Tan dit geval. Een voorwaar- deiyke veroordeeling tot 3 maanden gevange- nisstraf met drie proefjaren en oplegging van byzondere voorwaarden vond spr. beter. De po litierechter was van geiyke meening en veroor deelde den schoenenlapper conform. Met dezelfde clementie werd de 18-jarige landarbeider Rinse W. uit Koegras behandeld. De Jongen had tydens een muziekuitvoering in een zaal op Tessel zyn eigen oude jas laten hangen en de veel betere regenjas van J. de W., die als .Journalist” op de byeenkomst was, voor goeden buit verklaarde. De officier beschouwde den Jongeman als ’n slachtoffer van de omstandigheden. Thuis vond hy geen geluk, aa heelemaal geen leiding, .««h i 1 dat hy in arren moede zyn heul op straat en by vermakeiykhèden zocht. Spr. vorderde 3 maanden voorwaardeiyk met 3 proefjaren en opname in een kolonie. De rechter hield de zaak aan, om den heei Wiggers eens over het geval te hooren. De byna zeventig-jarige veehouder C. S. uit Zuid- en Noord-Schermer vroeg van de edel achtbare heeren heel wat kostbaren tyd. Hy werd ervan beticht jaren geleden twee eenden te hebben gestolen van twee plaatsgenooten en de eenden op de markt te hebben verkocht. De man ontkende straf en gedroeg zich bovendien uiterst zonderling. Hy maakte met iedereen ruzie, behalve met zyn verdediger, Mr. Smal, met wien hy geen enkel overleg pleegde. Hy zwierf een beetje heen en weer in de recht- zaal en wanneer de ryksveldwachters hem be duidden, dat hy netjes op de mat moest biy- ven staan, protesteerde hy. Werd er wat ge zegd. en dat was Meel veel, dan draaide hy zich om, tot groote ergernis van den rechter, die hem menig keer gestreng vermaande zich behooriyk te gedragen. Als stukken van overtuiging waren de twee eenden in kwestie in een kratje verpakt, ter rechtszitting aanwezig. De stomme dieren wer den telkenmale in de hand genomen om ge ïdentificeerd te worden, er werd door verdach te, getuigen en edelachtbaren druk over hen gesproken en soms getwist, maar ondanks alles bleven de dieren sprakeloos, zoodat ze, niette- genstaande de domheid, welke aan eenden ge- wooniyk wordt toegeschreven, ongewild-een wys lesje gaven aan de over en om hen twistende Schermers. E Intusschen, de getuigen verklaarden, dat het hun eenden waren en de verdachte gaf toe, dat ze niet aan hem behoorden, maar hy zei er meteen by, dat het ook niet de eenden waren, die hy op de markt had verkocht, want dat wa ren zyn eigen eenden geweest. De officier nam. ondanks deze bewering, de schuld van den ouden heer aan en vroeg f 30 boete of 15 dagen hechtenis, welke straf door verdachte verschrikkeiyk werd gevonden. Mr. Smal meende, dat het niet vmtt st^id Ofw acHe vó6r moef den had vastgehouden en later verkocht en de politierechter oordeelde evenzoo en sprak den recalottranten veehouder vry wegens gebrek aan bewys. zyn edelachtbare voegde echter aan zyn vonnis toe, dat hy er heelemaal niet van over tuigd was, dat de zeventigjarige verdachte als doodonschuldig moest worden beschouwd. Wielerbaan: Wielerwedstrijden voor amateurs en nieuwelingen. Dinsdagavond 7 uur. Men schrijft ons: De vacantie der bouwvakarbeiders heeft plaats van 1 tot en met 5 Aug. Allen die werk op willen dragen, gelieven er rekening mede te houden dat de le week van Aug. geen tlmmer- Zaterdag reden enkele junioren mede in Midden Beemster; in de groep van 13 t.e.m. 14 jaar startten Wayering en Koenen. Waye- ring kwam ten val. terwyi Koenen 11e werd. J. Glas reed by de 16-Jarlgen en werd 6e. Zaterdagavond reden enkele leden te Assen delft, waar de kampioenschappen der Fede- ratle werden verreden. Jan Pronk won alle series, zoodat hy sprintkampioen 1938 werd. P Evers verloor alleen zyn serie tegen J. Pronk en werd 2e, Boerkool 3. In Wieringen reden Groot en Kuilboer. J. schil geen enkele meening, evenmin als de niet- Groot had veel te kampen met pech, ook had Juridisch geschoolde autoriteiten van andere hy nog last van zyn val in Edam. Kuilboer ««meenten en gedroegen zich eenvoudig naar de werd na Klink 3e in een ronde-race met een zanwyzlngen, die hun van hoogerhand werden ronde voorsprong. In de koppelronde reed hy 8eEeven- samen met J, Groot. Hy werd tenslotte 4, wat L ZU ,,e„ ree<?f. eerder yaren veroordeeld door gezien de omstandigheden zeer goed was. en .Po A,kmaar. wegens steun- Zondag reden Piet Evers en Jan Pronk op de |,faUC^' vó6r^at bovenomschreven rechtsopvat- Veka; na een zware koers werden rij één in g"® Sns'^S VXn wegKv^r A. B en C I b^d^n «Xn^^Xtean klassers gereden. D^ultslag As: A-U. T. Gr£ ^et^' Junioren: 1. Kolten, 3. Wayering, 3. Schot, 4. Meyer, 5. Peereboom. 1635—1730; Luxemburg 19.40—20.20; Brussel Fr. 2020-2230: Brussel VI. 2220—22.35; Keulen 2235—24.00 Lyn 4: Brussel VI. 8.00—9.20; Luxemburg 920-1035- Londen R. 10.35—1296; Drottwlch 12.06—2120* Londen R. 31.30—2320; Droitwlch 2320—2400 Lyn 5: Diversen. Radio PTT Brussel VI. 12.20—14.20; Londen R. 1430—1535; DBender 15.35—1520' Parijs R. 16.20—1635; Londen R. 1*" - Parys R. 1720—18.20; Londen R. 1820—19 40- Brussel VI. 2220—22.35; Keulen 2235—24.00. Als wy ons laten regeeren door den H. Geest, zullen wy gelukkig zyn. En als wy dan kunnen zeggen: .Mijn hart is bereid”, zullen wy, vry van den heidenschen geest, den heiligen Geest kunnen uitdragen naar anderen. Sprekende over het echt christeiyk teven, zeide Mgr., dat dit de beste actie voor God Inhoudt. Hlerby onthoude men, dat deze actie moet beginnen by ons zelf. Mgr. besloot met de bede, dat St. Bonifatius moge bewerken, dat de Heilige Geest biyft in ons, en dat die Geest de zielen van de heiden sche volken zal verlossen. Tot beëindiging van den bedevaartsdag werd I opleverde van de opgave van de gezinslnkomsten, door den steun trekkende gedaan, den grondslag opleverde voor de steunultkeering, behoudens nadere contröle door de autoriteiten. De gemeente-secretarls van Egmond aan Zee, de heer mr. Spit, door den rechter-com- mlssarls in strafzaken gehoord, gaf desgevraagd als zyn juridische opvatting te -kennen, dat het I gezinsinkomstenbrief Je geen bewys opleverde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10