goed Gewassen staan voor er AKKERTJES Voor behoud van van voor De verhooging werkverruiming ’t crediet het goede huwelijk I Op reis Z SCHADELIJK WILD ENKELE UITZONDERING ANTWOORDMEMORIE AAN DE EERSTE KAMER R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN twee huizen in asch GELEGD DINSDAG 26 JULI 1938 e H kan- De Brand in café Suisse te Hilversum Het woningrapport Vuurzee te Eindhoven Bewoners in den slaap verrast ■Pm BRAND TENGEVOLGE VAN HOO1BROEI DE SPAANSCHE MATTEN DER LUTINE MiK 1 I Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude „beroofde” toorlooper Het vraagstuk der loonen Opslagplaatsen van oud papier een prooi der vlammen Op onbewaakten over weg gedood fel - 4 J few 0 k De weersgesteldheid A K L 'i een 313 bedroef De stand der gewassen De Tilburgsche kantoorlooper O. ergernis ai -17 de schade. 111 AKKER-CACHETS Waarschijnlijk hebben zij niets met den „schat” te iftaken In een motie aan den minister van Justitie wordt krachtig aange drongen op bestrijding van den N.M.-bond Schilder struikelde, toen hy vóór trein wilde oversteken Zoning Leopold van België legt een krans neer b(j het ruiterstandbeeld voor Zoning Albert, dat Zondag in de vlakte van den Yzer bij Nieuwpoort onthuld werd Voor wat betreft de outillage van het Werk fonds wordt opgemerkt, dat het noodlge Is en wordt verricht, om het met de noodlge snel heid te doen werken. 61 60 65 71 68 67 45 75 60 67 74 77 70 67 71 63 70 68 67 65 65 71 70 71 70 65 70 66 64 50 het is se ll et den Wand n om 68 - 67 63 60 67 67 80 .71 70 63 >ch- jrü- -13 Nimmer mag de regeeringspolitiek tot bestrijding van de werkloosheid er toe leiden, dat op het Nederland- sche volk voor een lange toekomst zoodanige lasten worden gelegd, dat de ontplooiing van het bedrijfsleven, waaruit de werkgelegenheid aller eerst moet voortkomen, in de toe komst zou worden belemmerd. Met zyn twee vrienden in het hstis van bewaring te Breda Op het Nederlandsche volk mogen geen lasten gelegd worden, welke ontplooiing van het bedrijfsleven belemmeren De regeering zal in nauw overleg met bet bedrijfsleven self, dus ook met de organi saties van de arbeiders, zoeken naar de beste oplossing om.het bedrijfsleven te be vorderen. Zy beeft bet Vertrouwen, dat ook de arbeidersstand, waartoe mede behoort het gros der thans werklooeen, hierbij vol ledig zal willen medewerken. De opmerking is gemaakt, dat de werken van het Werkfonds niet tegen het normale loon worden uitgevoerd. Naar aanleiding hiervan moge de aandacht er op worden ge vestigd, dat bet verschil met het normale loon heel gering is en dat over de hoogte van het loon steeds overleg wordt gepleegd met de bonafide vakbonden. Verschillende leden meenen, dat de lasten, welke het Werkfonds oplegt, voor een groot deel worden overgeheveld naar de lagere orga nen. Die opvatting Is in haar algemeenheid niet juist. Men behoort hier wel te onderschei den de brut»-lasten en de netto-lasten. Tegen over de eerste staan de baten, welke door de tot standbrenging der werken door de gemeen ten of haar inwoners direct of indirect wurdet verkregen. In de netto-lasten, welke bijv, ah gevolg van de vervroegde uitvoering van een gemeentewerk ontstaan, komt het Rijk tege moet, door voor de gelden, welke uit het Werk- f<mds worden verstrekt, een lagere rente te be- Lhulp uit het Werkfonds hü worden verieênd. Door de correspondenten wordt de stand op gegeven in cijfers, waarbij 100 is uitmuntend, 90 is zeer goed, 70 is goed. 80 Is vrij goed, 50 is matig, 4o is vrij slecht, 30 is slecht en 10 Is mislukt. regeering Is- het leen om de werk te verminderen, shten er op in Oem. stand in Juli in de 13 Juni laatste 10 j. 73 73 73 74 74 tarwe rogge wintergerst Iiaver zomergerst veldboonen erwten stamboonen vlas kanariezaad koolzaad blauwmaanzaad karwjj mosterdzaad spinazlezaad suikerbietenzaad consumptle-aardap. fabrieksaardappelen 72 suikerbieten 71 uien 68 cichorei 60 voederbieten 80 roode klaver 64 witte klaver 70 lucerne weiland grashool klaver hooi Stand op: 18 Juli 79 73 68 74 75 64 76 58 67 71 77 70 65, 73 70 71 68 •;il Kt ||l! Ook naar de meening de dringend noodzakelijk, niet i loosheid in belangrijke mal maar eveneens om alle d richt te houden, deze vermindering snelst mogelijke tempo te doen geschieden In- tuwchen mag nimmer uit het oog worden yer- De stand van het kanariezaad kan goed wor den genoemd. Het koolzaad is thans reeds gesneden; bet ge was belooft een goeden tot zeer goeden oogst van goede kwaliteit Ziekten kwamen vrijwel niet voor. De stand van blauw maanzaad zoowel als van mosterdzaad kan met goed worden aan geduid. Suikerbietenzaad en spinazlezaad vertoonen eveneens een stand, die boven normaal ia In laatstgenoemd gewas treedt plaatselijk luis op. Van de zaden vertoonde het karwijzaad de rekenen, dan bij leenen op de vrije markt zou moeten worden betaald. Nu in het Voorlooplg Verslag enkele opmer kingen zijn gemaakt met betrekking tot bet vraagstuk van de loonen, herhaalt de regee ring, dat een oplossing van het probleem, waar het hier om gaat, bemoeilijkt sou kunnen wor den, wanneer zonder meer voortdurend op loonsverheoging wordt aangestuurd. I loten, dat de geheels toestand in de wereld er op wijst, dat het probleem van de werkloos heid er een is, hetwelk niet binnen zeer korten tijd in zijn vollen omvang is op te lossen. Hier uit vloeit voort, dat de te nemen maatregelen met beleid moeten worden genomen. Ontstaan door het in brand raken van een petroleumvergasser de baggerwcrkzaamheden van vernemen wij nog, dat de Spaan- Mot oen doosje -AJOOTTJM- M U loopt Go geen kans Uw reis to be- - dorren doori hoofdpijn, kiespijn, spier- ol sonuwpijnesL wrouwen- pijnen, „wagenziekte-, 'n kou, ons. Doos 3 stuks - 3 stuivers Koker 13 stuks - 13 stuivers Hier volgt het maandelijksch overzicht be treffende den stand der gewassen op 18 Juli 1938. Onder medewerking der Rijkslandbouw- consulenten is het samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Dl.'ectie van den Landbouw en, wat de weersgesteldheid betreft, door het Koninklijk Nederlandsen Me teorologisch Instituut. De Tilburgsche kantoorlooper O. v. H. en zijn twee Amsterdamsche handlangers, de 40- jarige chauffeur J. J. V. en de 42-jarige koop man J. H. O., zijn Zaterdag naar het Huis van 'Bewaring te Breda overgebracht. De ontwerper van het plan-; de, 32-jarige oud- Tilburger J. A., zal eerst met den Belgischen strafrechter nog het een en ander moeten ver- lekenen, alvorens hij hier terecht kan staan. .^«dagavond is te Stiphout door nog niet be- *=Me oorzaak brand ontstaan ten huize van de G- Hymens, welke wonhig met riet ge- De brand nam weldra zulk een om dat ook het aangrenzende perceel werd aangetast. Men slaagde er niet redden. Belde huizen brandden tot rqrderd. Het gewas, hetwelk zeer t, heeft echter veel geleden van den wind. Een vrij groot percentage korrels is uit de aren gewaaid. De stand van de zomergerst is goed tot zeer goed, evenals die van de haver. Alle graange wassen zijn ten gevolge van het koude weer in het tweede kwartaal van 1938 kort van halm gebleven, zoodat de stroo-opbrengst over het algemeen niet mee zal vallen. Evenals in het vorig jaar treedt in net ge was der veldboonen vrij veel luis op. Sinds het vorig oogstbertcht is de stand van dit gewas dan ook achteruitgegaan en kan gemiddeld ai« vrij goed worden beschouwd. De erwten vertoonen een zwaar gewas, zooata men dit In de laatste jaren niet gezien heeft. Hoewel men plaatselijk klachten verneemt over vroeg afsterven, beloven de erwten dooreenge- nomen een goeden tot zeer goeden oogst. De vooruitzichten voor den oogst van stam boonen zijn niet bijster gunstig. Dit gewas heeft nu eenmaal veel warmte noodig en deze heeft het tot dusverre niet gehad. Ook windschade kan in vele perceelen worden geconstateerd. De stand is slechts matig tot vrij goed te noemen. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormlge cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proef doos 10 ct. Omtrent „Karimata" H sche matten, die, zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplage meldden. Maandag werden opgebaald, naar alle waarschijnlijkheid niets te maken hebben met den eigenlijken Lutlne- schat. Aan boord van de „Lutlne" bevonden zich zeer vele vermogende personen en onge twijfeld zullen verschillenden onder hen aan zienlijke geldsommen bij zich hebben gehad. De Spaansche matten, welke in de omgeving van de plek, waar het wrak ligt, nogal in groo- ten getale voorkomen, zijn, zoo neemt men aan, afkomstig van deze reizigers. Wat de werkzaamheden zelve betreft, uit al les wat men ophaalt blijkt wel, dat men aan het baggeren is op de plaats van het voorschip, Aangezien de schatkamer zich in het achter schip bevonden zou hebben, is men nog steeds niet op de eigenlijke plaats gekomen. Gemiddeld over de geheele maand Juni waren de afwijkingen van de overdagtemperatuur het gemiddelde dagelijksche maximum en het ge middelde minimum respectievelijk 0o,4, 0r. 5 en 0O.3 boven normaal. De hoogste temperatuur 33o,4 werd waargenomen te Slttard op den Ssten, de laagste, 3oD. te Wijster op den t2den. De neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 35 mm tegen 59 mm normaal. De hoe veelheid was in Friesland, Groningen. Drenthe en het Noorden van Overijssel 5 tot 20 pCt., in Zuidholland en Zeeland 60 tot 80 pCt. en overigens 25 tot 55 pCt. beneden nortnaa. Onweer kwam vooral voor op den Is ten, 3den, 8sten en 9den. Het aantal uren zonneschijn tegen 209 normaal. In het tijdvak 115 Juli was de temperatuur gemiddeld 1% graad beneden normaal. De ge middelde maximum temperatuur was 3o be neden normaal, het gemiddelde dagelliksche minimum lo beneden normaal. Het weer was over het algemeen regenachtig; in Friesland viel ongeveer het dubbele van de normale hoe veelheid regen, in Zeeland 'en Zuld-Llmbur? was de regenval ongeveer normaal, in het overige deel van ons land 30 tot 70 pCt. boven normaal. Te De Bilt bedroeg het aantal uren zonne schijn 52 tegen 99 normaal. Van 1618 Juli was de temperatuur pirn. 3o beneden normaal. Op den 16den en 17den viel vrij veel neer slag, evenwel met een plaatselijk karakter. De lucht was meest zwaar bewolkt of betrokken. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van crediet voor de werkverruiming het volgende ontleend. Maandagmiddag omstreeks half vier werd te Hilversum de brandweer gealar meerd voor een uitslaanden orand, welke woedde in de bovenverdieping van café Suisse in de Heerenstraat. De bovenver dieping brandde geheel uit. Op een der slaapkamertjes van de boven verdieping van bet café sliep een logé. Naast zijn bed stond een petroleumvergasser met eeu koffiepot. Plotseling werd de man wakker en bemerkte dat de slaapkamer vol rook stond en de petroleumvergasser op onverklaarbare wijze in brand was geraakt. De man probeerde met een deken het vuur uit te slaan hetgeen niet gelukte. OnmlddeUljk maakte hij alarm en bel de de brandweer op, die binnen vijf mir.uten op de plaats van den brand arriveerde. Ruim vier uur was de brandweer den brand meester. De geheele bovenverdieping, waar zich zes slaapkamers bevonden, bleek toen te zijn uitgebrand. Behoudens een enkele uitzondering bevind: zich het thans te velde staande gewas In een zeer goede conditie. Sinds het laatst verschenen oogst bericht op 13 Juni jl. was het weer dobr- eengenomen vrij gunstig- Ultimo Juni klaagde men wel algemeen over de aanhoudende droogte, doch in den aanvang van Juli brach ten eenige regenachtige dagen veel verbetering vooral voor het weiland en voor de aardap pelen. De veelvuldig voorkomende winderige tot stormachtige dagen hebben aan de rijpende wintergerst nogal schade toegebracht. De stand van de wintertarwe is goed tot zeer goed. Opvallend sterk is de roestaantasting bij de Fransche rassen, in verband waarmede met. van deze matige tot kleine oogsten verwacht. Voetziekte komt hier en daar voor, doch slechts perceelsgewijze. Indien de weersomstandig heden bij het oogsten gunstig zijn, zal een tuime tarweoogst kunnen worden geborgen. De- rogge, als gewas van de zandgronden, heeft meer van de droogte geleden dan de terwe. Hier en daar vertoont het gewas eeu hollen stand, doch dooreengenomen kan ae stand van het gewas goed worden genoemd. Met het maaien van de wintergerst la men reeds ver gev< goed beloofde. Maandagnacht is ten gevolge van hooibroei een groote boerdery, staande aan den weg van Oldeboorn naar Beets, welke bewoond door de familie Van der Velde, totaal brand. De bewoners ontdekten den brand pas toen de vlammen aan het slaapkamerraam lekten. Een overhaaste vlucht In nachtgewaad volgde. Een stier en eenige kippen vonden den dood in de vlammen. De geheele inboedel ging ver loren. De schade wordt door verzekering gedekt. Voorts is in den Zuidhoek bij Vrouwen parochie door hooibroei een schuur, eigendom van de ?..V. Landbouwonderneming Owtem*. afgebrand. Honderu wagens hooi benevens ma chines en gereedschappen verbrandden. Ook hier dekt verzekering de schade. Zondagmorgen is de Centrale Raadsvergade ring van den Ned. R. K. Bond voor Groote Ge zinnen te Utrecht voortgezet. In de kapel der Broeders van St. Joan de Deo heeft rector Daendels (Olsterwijk), geestelijk adviseur, een H. MIs opgedragen tot Intentie van den bond. Zeer vele congressisten woonden deze H. Mis bij. Tegen half tien heropende de bondsvoorzitter, de heer J. W. F. van Meegeren, het congres in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. De begrooting, met een eindcijfer van f 16.600, werd goedgekeurd. Als bestuursleden waren aftredend de hee- ren G. J. Eggink (Arnhem), H. C. M. Wijf fels ('s-Hertogenboechfe J. H. J. Dekkers (Gro ningen) en J. H. Jacobse (Alkmaar). Alleen de laatste stelde zich niet meer herkiesbaar. De aftredenden, die zich herkiesbaar hadden gesteld-, werden herkozen. Nog werden gekozen de heeren J. Bloem (Amsterdam) en Koster (Bovenkarspel). Besloten werd de volgende Centrale Raads vergadering te Groningen te houden. Hierop nam de vergadering de volgende mo tie aan: ,De Centrale Raad van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen in vergadering bijeen te Utrecht op 24 Juli 1938, gehoord de besprekin gen naar aanleiding van het uitgebracht rap port inzake een bestrijding van het Neo-Mal- ttiusianisme, Nood^t het hoofdbestuur uit, zich te wenden tot Z. Exc. den minister van Justi tie met het verzoek wel te willen bevorde ren, dat bij de wet worden verboden: a. het ten verkoop of ter verspreiding voorhanden hebben, verstrekken of aanbie den van anti-conceptloneele middelen; b. het reclame maken voor, of aanprijzen van de artikelen sub a en andere neo- malthusiaansche middelen en, in afwach ting van het tot standkomen dezer wette lijke bepalingen Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken, bij de burgemeesters aan te dringen op reprimee- ren van vergaderingen tot propaganda van het Neo-Malthusianisme." Niet juist is, dat by het Werkfonds sprake Is van eigen beheer, noch dat bet werk gecon centreerd wordt b{j enkele groote werkgevers Alle bonafide aannemers hebben recht tot in schrijving en maken daarvan dan ook gebruik Het vraagstuk van den loonbijslag bevindt zich niet alleen In de sfeer van de studie, doch ook in die van de practijk. Elk voorkomend ge val wordt zeer nauwkeurig op zijn mérites be oordeeld. By die beoordeellng wordt nauwgezet met de bezwaren, die de regeering ten volte kent, rekening gehouden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een dezer dagen een circulaire doen toekomen, welke de mogelijk heid opent om onder verschillende voorwaarden woningen te verbeteren met premie van Rijk en gemeente. Het is geenszins buitengesloten dat ook voor de uitbreiding van laboratoria Op den onbewaakten overweg op hot Hoevelakenzche voetpad te Amersfoort is Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf de 64-jarige schilder en behanger. A. van t Lent, wonende te Amersfoort, door een Die- seltrein gegrepen en op slag gedood. Van 1 Lent kwam per rijwiel uit de richting Hoevelaken. Zijn bediende, die naast hem reed, maakte hem erop attent, dat uit de richting Barneveld een trein naderde. Beide wielrijders stapten af. Van 't Lent liep door, doch op den overweg struikelde hij, met het gevolg, dat de trein hem overreed. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto naar het St. Elisabethzlekenhuls te Amersfoort ver voerd. De trein had ongeveer een kwartier vertra ging. hankelijkheid te betuigen van de leden van den bond, vooral in dit voor Haar zoo merk waardige jaar. Architect v. d. Veer hield vervolgens een causerie over het eigen huis, over de voordee- len hiervan, die volgens spreker, uitsteken bo ven die van huurhuizen, omdat men na Jaren huur betaald te hebben feitelijk nog niets be zit En voor groote gezinnen is het vaak moei lijk een goede huurwoning te verkrijgen. Tenslotte werden de afdeelingsvoorstellen be handeld. Zaterdagmorgen is te Eindhoven door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in de op slagplaats van oud papier van de firma Hartog. Deze opslagplaats bestond uft een gebouw van drie verdiepingen en een aantal houten loodsen en was gelegen op een open terrein, aan één zijde begrensd door houten loodsen, die de N.V. Philips langs de spoorlijn naar Boxtel heeft liggen. In de rechter loods van de firma Hartog moet de brand ontstaan zijn. De papler-massa was «en gretig voedsel, zoodat, toen omwonenden de brandweer gewaarschuwd hadden, men voor «en vuurzee kwam te staan. Met een achttal •tralen werd het vuur bestreden, terwijl óp.haar beurt de Philips' brandweer zorgde, dat het vernielende element aan de achterzijde niet verder voortwoekerde in de omliggende loodsen en gebouwen. Binnen een uur waren de loodsen van de firma Hartog een puinhoop. In het hoofdgebouw, dat uit drie verdiepingen bestond van den kelder tot de nok met stapels oud P«Pler gevuld was, nam de brand een grooten omvang aan en in de papierstapels, die eenige Meters hoog aan de buitenzijde van het pand op de plaats waren gelegen, dansten de vlam- “jen. De brandweer is er in gestaagd verdere ““reldlng te voorkomen. °ver de verzekering kan nog niets worden •«meld. De politie stelt een ondersoek naar de 009“*ak van den brand In. Duizenden sloegen het schouwspel gade. Door- ■at de zware rookwolken, die over de stad kwa gedreven, achter de Philips fabrieken van- °a*h kwamen, vreesde men aanvankelijk, dat in brand stonden. oor het natlonaal-soclalisttache an- tipapisme zijn geestelijken vogel- vrij. Zij worden blijkbaar be- zchouwd als schadelijk wild, waarop nen zonder acte of bevoegdheid vrijelijk mag jagen. Dat hebben de zgn. zeden processen in Duitschland bewezen, dat bewijst ook thans weer het Nationale Dagblad. Nu het N-SJB.-orgaan zich den zoozeer begeerden scalp van mintoter GozeUng, dien het met den klewang van <je Ossche Marechausseebrigade hoopte te kunnen bemachtigen, ziet ontgaan, wil het althans de twee Ossche geeste lijken buit maken. Aangezien de ult- gpraak van het Ambtenarengerecht het Nationale Dagblad niet naar den anti nationaal hetzenden zin is, verklaart het die uitspraak tot onrecht en het Amb tenarengerecht zelf onbevoegd, partijdig en afhankelijk van de hooge instanties, die eigenlijk terecht hadden moeten «taan. Wij verbazen ons hierover niet, wij kennen de rechtsopvattingen van het nationaal-soclallsme, zgowel die, welke het huldigt vóór als die welke het in practijk brengt nk de overwinning. Maar al acht het blad van Mussert de uitspraak van het onrecht plegende Ambtenarengerecht ook een aanfluiting van het rechtsgevoel des volks (lees een diepe teleurstelling voor de politieke vaische munters), op één punt acht het deze uitspraak „een vernietigend oor deel” in te houden voor de in die pas- zage betrokkenen, n.l. die passage, waar in geconstateerd wordt dat de Ossche geestelijken geen wettelijk strafbare handelingen hebben verricht, zoodat het onderzoek der marechaussee naar hun gedragingen niet rechtmatig kan ge noemd worden. Met deze ééne passage uit de als ‘volkomen onrechtvaardig ge wraakte uitspraak stookt het Nationale Dagblad voort tegen de Ossche geeste lijken en schrijft met inderdaad geheel xndere woorden dan die van de uit spraak van het gerecht: „Geestelijken kunnen zich zooveel misdragen als zij willen, mits de gedra gingen niet vallen binnen een artifel van het Wetboek van strafrecht of in dien de feiten verjaard zijn”. Hoe men zich met verjaarde feiten zooveel mis dragen kan als men wil, is een juri disch raadsel, dat alleen voor het fijne rechtsgevoel van het Nationale Dag blad blijkbaar geen geheimen heeft. Maar overigens is het volkomen juist, dat geestelijken evenals alle andere staatsburgers, en zelfs NB.B.’ers zich zooveel misdragen kunnen als zij wil len, mits hun gedragingen niet in conflict komen met een artikel van het Wetboek van strafrecht. Dat dit een bron van ergernis en «erontwaardigirig voor het Nationale Dagblad is, bewijst alleen, dat de NJ3B. aan katholieke geestelijken niet dezelfde rechten wil toegekend zien als aan alle andere staatsburgers. Zij wil" dus de geestelijken als staatsburgers discrinfl- neeren, iets, wat zelfs daar, waar het nationaal-soclallsme heeft gezegevierd, nog niet openlijk wordt gedaan. Boven dien acht het fijne rechtsgevoel van het Nationale Dagblad het oirbaar, uit de constateering, dat iemand geen wette- lljk strafbare handelingen heeft verricht, de conclusie te mogen trekken, dat hij wel schuldig is aan zulke laakbare han delingen dat hij niet meer in zijn func tie gehandhaafd mag worden. Indien wij deze methode op de N.S.B. zelve toepas ten, hoevelen van haar functionarissen zouden dan vrij uitgaan? De er maar onverantwoordelijk op los materende pers-eenden van de NB.B. behooren tot het schadelijkste wild in óen natlonalen hof en het wordt tijd, dat daartegen wetteltfk Iets gedaan wordt. minst gunstige ontwikkeling. In Groningen schijnt de karwijmot In sterker mate zijn op getreden dan men oorspronkelijk dacht; tevens is het gewas eenigszins kort gebleven. Over het algemeen kon de stand vóór het oogsten goed tot vrij goed worden genoemd. De stand van het vlas was vóór het trekken goed tot vrij goed. In het noorden Is het gewat ten gevolge van regens neergeslagen, waardooi het afrijpen langzaam verliep. In Zeeland kwam in sommige deelen het verschijnsel der zwade koppen voor. De storm op 27—28 Junt beeft op vele perceelen de stengels geknakt. De consumptie-aardappelen hebben zich voor al op de kleigronden, dank zi) de in' Juli ge vallen regens, hersteld, zoodat de stand nage noeg goed is te noemen. Op de zandgronden heeft hlet gewas evenwel nog van de droogte te lijden. Ook heeft aan dit gewas de wind vry veel schade veroorzaakt. In het noorden des lands worden klachten vernomen over he' op treden van virusziekten. Vele perceelen staan er echter gunstig by en het gewas kan, mits het weer geen parten speelt, nog zeer [jed worden. De fabrieksaardappelen vertoonen een goe den stand; bladrol treedt meer op dan nor maal. De suikerbieten hebben zich gunstig ontwik keld. Hoewel men allerwege berichten verneemt over lulsaantasting, is de stand van het gewas goed, evenals van de voederbieten. De stand van de uien is ondanks de droogte dooreengenomen goed. De roode klaver staat vry goed. De eerste snede was zoowel wat opbrengst als kwaliteit betreft behoorlijk, doch de tweede snede zal minder geven. De witte klaver laat een goeden stand, de lucerne een goeden tot vry goeden stand zien. Het welland heeft zeer van de droogte ge leden. Op het einde van Juni was de stand op de hooggelegen gronden beslist slecht, doch de tegens in de laatste weken hebben veel goec gemaakt. Gemiddeld kan de stand vry goed worden genoemd. De resultaten, met het hooien behaald, zyn zeer verschillend. Ruim Is de hooioogst neigens geweest, doch van de vroeg gemaaide perceelen konden toch vry goede oogsten van goede kwaliteit worden geborgen. Het taatgemaalde hooi moest te tang op het veld in gemaalden toestand biyven liggen, ten gevolge waarvan de kwaliteit zienderoogen minder werd. Op de zandgronden Is de hooi-opbrengst vrij laag. Samenvatting. Leidt men uit de voor de ver schillende streken opgegeven cyfers, onder in achtneming der beteelde oppervlakte, het cyfer af voor het geheele tand, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarby verder het cyfer In de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 13 Juni j.L was, terwyi het cyfer in de derde kolom aangeeft hoe gedurende de laatve 10 jaren de stand gemiddeld In de maand Jua was. De afd. Bergen op Zoom verzocht het hoofd bestuur er by de regeering op aan te dringen, dat de leerllngenschaal wordt verlaagd. Het bestuur blijft op dit terrein actief, maar volgt de leiding van het K. O. V. De afd. Roosendaal vestigt de aandacht op de redelooze toestanden, welke zich meer en meer in onze grensstreek hebben ontwikkeld en verzocht het hoofdbestuur zijn invlóed by het openbaar gezag te willen aanwenden om ver betering in deze treurige toestanden, waaraan voor de opgroeiende jeugd niet te overzlene ge varen zijn verbonden, te verkrygen. Het hoofdbestuur wees op de plichten, die terzake op de ouders'rusten. De heer J. de Boer lichtte dit prae-advies nader toe. De afd. Elsloo stelde voor, dat het hoofdbe stuur by den minister van Sociale Zaken de noodlge stappen zou doen om het dlstribuee- ren van goedkoop vet, boter en groenten te doen ultbrelden tot en met de gezinnen die vry zyn van rijksinkomsten en gemeentebelas ting en- geen vermogen bezitten. Het hoofdbestuur zal In deze richting pogin gen aanwenden^» Tenslotte was de rondvraag aan de orde, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. De heer IJ. "Keestra, burgemeester van Cu- lemborg, heeft vervolgens het rapport der com missie <L Ven inzake woningbouw voor groo te gezinnen toegelicht. In dit rapport worden de volgende verbete rt ngsmaatregelen aangegeven: Er zou van rijkswege een orgaan in het' leven geroepen moeten worden, dat over de noodlge middelen van de overheid de beschikking krijgt om voor schotten, bijdragen en hypothecaire leeningen te verstrekken voor de verbetering van de huis vesting der Groote Gezinnen. Dit orgaan moet tot taak hebben zich op de hoogte te stellen van dè woningbehoefte In onderscheiden ge meenten. Het zal in die gemeenten, waar maat regelen in het belang van de huisvesting der groote gezinnen vereischt worden, een plaatse lijk orgaan moeten oprichten, samen te stellen uit geschikte personen, die zich de belangen der kinderrijke gezinnen willen aantrekken. Aan deze plaatseljjke organen zullen dan uit het nationale fonds de noodlge gelden moeten worden verstrekt om daarmede den bouw, even tueel de verbetering van woningen te bewerk stelligen; alles onder toezicht van het centraal orgaan, dat op zyn beurt weer gecontroleerd wordt door de rUksinspectle. Een telegram werd hierna gezonden aan H. M. de Koningin, gm Haar den trouw en aan- 1- n -35 43 en 31. iP-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13