WES LAND ALK VAR het Wad De vuilnisbelt blijft aan Van tot dag £1 HET WATERLEIDINGSNET KOMT ER! X E WOENSDAG 27 JULI 1938 GEMEENTERAAD SCHAGEN WAF BOVENKARSPEL OOSTERBLOKKER Westfriesche agenda WESTWOUD 28 Juli BERKHOUT 1 31 Juli SPANBROEK Stand der werkloosheid Arbeidsbemiddeling Vogelver gunningen De Korfbalclub ONS VOLK WIL WERK Veel animo MEDEMBLIK M i saj Rijkslandbouw- winterschool De administrateur bij het Gasbedrijf Voorstel tot Act aangaan van een leaning Sinds 1917 was hy pastoor te Venhuizen INSTALLATIE MR. A. M. LEDEBOER PASTOOR A. SU1DGEEST VRAAGT EMERITAAT DE SCHIETWEEK IN DEN HELDER Een complex van maatregelen is noodig om allen weer aan werk te helpen De rekeningen van gemeente en bedrijven sluiten met een nadeelig saldo van 10.156.35 Hebt U hem ook .al geprobeerd! f) U moet beslist ke». nismaken met das •enigen „tapijtrelal- g*r”, den H Vergadering en excursie in de W ieringermeer 27 Juli HOOGWOUD SP1ERDIJK De financiën HEM-VENHUIZEN VENHUIZEN 5 I Z«*ter Lino Naar aanleiding van het ju- 3 het rekening werken. zijn i de tus. plan zullen «3 T Maar hoofdkleur een de Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V. Langestr. 24,78, Achterstr. Houttil, Alkmaar Telef. 4170 Ie Trekking RK' Voetbalvereniging .Woudte* in café Halfweg te Westwoud. OUD O1 1 te he «u sa Geslaagd Voor het examen in de Handels- Wetenschappen te Amsterdam Is geslaagd onze plaatsgenoot de heer H. j. Kellis Pz. Op Zaterdag 23 Juli j.L stonden 13 werkloozen ingeschreven, waarvan 4 in de steunregeling, 3 in de centrale werkverschaffing; 2 werkloo- zen maken een wachtweek door, terwijl 4 werk loosen uit hun bondskas trekken. acht en er ■terrein. Van 10—13 uur en van 2—830 uur tentoon stelling bij de Zusters in de Ramen te Hoorn. V den het telt stic: t D trai het zal stat een D aan M «ei gehj gebi weg dwij gele schi 1 va Lo sy dr Vc vo uit ft. Frö- ge- Naar wy vernemen heeft pastoor A. F. Huid- geest. sedert 1017 te Hem-Venhulzen, het voor nemen aan den Blsschop van Haarlem tegen 30 September eervol ontslag uit zijn bediening te vragen. Het is de bedoeling van pastoor Suldgeest om na zijn emeritaat te Venhuizen woonachtig W blijven. ers. Vermelden wij nog, dat het beste resultaat bereikt werd door de groep welke bestond uit pas gediplomeerde leden. Als verst-komende ontving de afd. nog verbandtrommel, beschikbaar gesteld door Nationale Commissie voor E.H.B.O op batig Oranje-comité. Het Oranje-comité verga derde, om de hoofdlijnen te bepalen van de feestelijkheden op 6 en 7 September. Als voor zitter werd gekozen dr. Pool, die de leiding Van de vergadering meteen in handen nam. Reeds was' besloten op 8 September een aubade te houden van alle kinderen van het dorp (ook dus van Aartswoud en Weere). Nader werd be paald, dat dit zou geschieden om 10 uur aan het gemeentehuis met medewerking van de fan fare van de Weere. 's Middags volgen voor de schoolkind) Strijden op het voetbalveld van de Grs waren be- een welge- Naar wij vernemen, zal hedenavond de wed strijd plaats vinden tegen de club „Jong Leven” uit t Zand. De aanvang is om half zal gespeeld worden op het 8.R.C.-' Op Zaterdag 23 Juli j.l. stonden 18 werk zoekenden ingeschreven, waarvan 5 grondwer kers, 3 timmerlieden, 1 stukadoor, 1 landarbei der, 2 losse arbeiders, 1 typograaf, 2 kantoor bedienden, 1 filiaalhouder, 1 monteur en 1 wals-machinist. In 1937 stonden in hetzelfde tijdvak 37 werk- Jewgdniewws De Graal Woensdag oen h. 3 Zonnestraaltjes Mlssleclub om half acht. Donderdag: oen half acht club voor de Ma delieven. Vrijdag: om half acht korfballen. Zondag: Na de Vespers contributie betalen en sparen. Excelsior Vooruit. K. J. C. Zondag om half acht Ontspan ning op t Valken-terrein. Voor Christus on een Honing. bileumbericht van gisteren kunnen wij nog na der meedeelen, dat het op 1 September as. 25 Jaar geleden zal zijn, dat de Bewaarschool en Naaischool hier werden geopend. Na dien tijd krachten gewijd, door de Aan J. P. Schilder, Noord en C. J. Hulberts, Molenweg alhier is door den minister van Eco nomische Zaken een vergunning verleend in gevolge de Vogelwet, geldig gedurende het tijd vak 31 Juli tot 1 September 1938. I der Vel JK <rJ 7 dr. De V I I beg V V een sub 1 V den te i der E wor N 193* 1931 diei ord leer boe Qrc E de E den het Jaa E hoe E wei aar toe I wat nog ter 7 Ion ven gin, zal B klai den E V gaa beg 36 stee heeft Zuster M. Realino haar beste aan de leerlingen der Kleuterschool Haar werk werd altijd ten zeerste ouders gewaardeerd. De eerste jaren waren de moeilijkste, daar de zusters nog in Enkhuizen verbleven en dus lederen dag met de paardetram naar Boven- «karspel moesten reizen. Het begin was tevens ook veelbelovend. On geveer negentig kinderen bevolkten de school. Nu is dit aantal sinds lang meer dan verdub beld. Er wordt gesproken over een minder goede gezondheidstoestand van Zuster M. Realino. Hoogstwaarschijnlijk zal ze dan ook met Sep tember as. haar werkkring verlaten. Er zijn plannen in voorbereiding om op genoemden datum feest te vieren. Ondermeer studeeren de kinderen een operette in onder leiding van het personeel. «TOFïüloil 190.— De installatie van den president der Alk- maarsche rechtbank, Mr. A. M. Ledeboer, zal plaats hebben Zaterdagmiddag as. cm 3 uur. zijn voor de gemeentefinanciën, omdat het explotatie tekort voor rekening van de gemeen te komt. Dit was in 1938-1937 98954. B. en W. stellen thans voor de lening aan te gaan tegen een rente van 3H pCt. zijnde groot 68.305, met annulteitsgewijze aflossing in 40 jaren. De heer DEKKER (RJL) heeft gelezen, dat er tegenwoordig leenlngen worden gesloten te gen een rente van 3 pCt. (de Polder 1 Hoekje) weliswaar op korter termijn, maar er schijnt toch wel veel geld te kijgen zijn tegen lage rente. De VOORZITTER acht het aanbod zeer gun stig en acht goedkooper aanbod niet mogelijk. Als de heer Dekker echter er voor te, de Mi lage aan B. en W. terug te zenden en denkt tegen lagere rente klaar te komen dan sullen B. en W. dit doen. Het zal echter wel niet ge lukken. De heer DEKKER geeft te kennen, dat dit niet zijn bedoeling is. Spr. stelde slechts een vraag en gaat gaarne accoord met het voorstel van B. en W. De beer WISSEKERKE (VD.) acht een en ander wel wat te optimistisch. Het tekort van de Woningbouwvereniging zal dit jaar wel 370 méér zijn dan de genoemde 980, van wege een nog Ingekomen navordering. Daarom is het tekort reeds meer dan 1300. De VOORZITTER geeft toe, dat het wel wat boud is om te beweren, dat er geen tekort meer zal zijn. Dr. BUISKOOL (Weth.) zegt, dat het alleen maar een wensch is en men moet maar een beetje zuiniger doen. *t Is alleen maar hopen De VOORZITTERen hoop doet leven! Het voorstel wordt daarna met algemene stemmen aangenomen. Daarna was aan de orde de benoeming van een adminlstrateur-bedrijfslelder van het gas bedrijf. Door B. en W. was de volgende aanbe veling opgemaakt: Ir. H. van den Boon, wX Ingenieur-admini- strateur bij de Bronwatereidlng .Doorn” te Doorn. X O. H. Bakker, chef-fltter bjj de gemeente lijke gasfabriek te Zaandam. Nadat de raad daarna een /ialf uur in co mité la geweest ter bespreking van deze Candi da ten, werd in openbare vergadering de heer H. van den Boon benoemd, met 7 van de uit gebrachte stemmen, op den heer C. H. Bakker waren drie stemmen uitgebracht. Daarna volgde sluiting van de openbare ver gadering en ging de raad wederom In comité. Te Middenmeer, in het hart van de jonge Wleringermeer, hield de Vereniging van Oud- leerllngen der Rijkslandbouw-winterschool te Schagen in Hotel Smit haar 74ste algemeene vergadering. De zeer goed bezochte bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter, den heer P. S. Een hoorn, die allen, in het bijzonder Ir. 8. Smeding, directeur van de Wleringermeer. hartelijk ver welkomde. Het verheugde den voorzitter, dat zoovele jongere leden aanwezig waren en dat het aantal donateurs der vereeniging zoo was toegenomen. De vereeniging mag zich in een grooten bloei verheugen. Na vaststelling der notulen deelde de voorzit ter mede, dat het aantal leden thans 236 be draagt en het aantal donateurs 66, waarvan 18 in de Wleringermeer wonen. Voor het eerst in een vergadering werd de jaarljjksche prijs voor den besten leerling uit gereikt. De winnaar van den prijs was de heer M. Mant je uit Ruisdeal (Texel)), die door den voorzitter hartelijk werd gecomplimenteerd. De prijs werd den heer Mantje overhandigd door Ir. Lienesch, rijkslandbouw-consulent. De prijs bestond uit een boekwerk. Het jaarverslag 1937 van de commissie van toezicht op het Station voor Melkonderzoek te Schagen werd goedge keurd. Het aantal onderzochte monsters was 13.850 tegen 14.011 in 1936. De rekening sloot met een batig saldo van 34,te storten in het reserve-fonds. Door het bestuur werd voorgesteld het 40- jarig bestaan der vereeniging op 39 December 1938 feestelijk te herdenken. Om de kosten eni germate te dekken, wilde het bestuur het fonds voor diverse doeleinden, groot f 233X1, voor het feest aanwenden. Dit voorstel werd met alge meene instemming goedgekeurd. Tot leden van de financleele commissie wer den aangewezen de heeren A. Marree*. A. R. Ir. Smeding aan de theetafel Ck Van 3—830 uur tentoonstelling bij de Zusters in de Ramen te Hoon. wed- loppers, waarbij gezorgd zal worden voor een geluids installatie met een aantal gramofoonplaten. 7 September ’s morgens om 10 uur begint een optocht door het dorp. De bedoeling van dezen tocht zal nader worden uiteengezet in een clr- i culalre, te zenden aan de Inwoners van Hoog- woud. Na opgave van deelneming zal de route worden vastgesteld in verband met het aantal deelnemers en den aard der groepen, ’s Middags worden er spelen georganiseerd voor niet meer •choolgaanden en tot slot zal ’s avonds bal worden gegeven, waarover verder niets werd meegedeeld, daar Tn deze zaak nlet-leden van het comité mede beslissen. - Voor nadere uitwerking van de punten zal een Weggevaar De aanleg van den nieuwen grooten verkeersweg brengt af en toe eenlge sensatie. Als men bij de Groote Waal de groote ■sndmassa bekijkt, is het verbazend, hoeveel M3, zand daar wel liggen tusschen den dorps weg en de spoorbaan. Nu is er door deze groote zandmassa een heel zware druk ontstaan, waardoor de sloot jes, daaraan gelegen, geheel worden dicht ge drukt. Dit zou niet zoo erg zijn, maar er is hier door ook een gasketel in het gedrang geko men en er totaal uitgewerkt. Tevens is er ook nog een zware ierkelder, welke op het oogen- blik neigingen vertoont niet tegen dezen druk bestand te zijn. Zelfs ziet men op verschillen de plaatsen dat er nog enkele boomen aan zul len gaan. Ook gaan op enkele punten de tuinen in de hoogte. Wij zullen hopen, dat het hierbij blijft, maar dat er enkele punten zijn, die nog eenlg gevaar opleveren is niet uitgesloten. Gevaar voor., de menschen, die er aan wer ken, bestaat gelukkig niet. s Oranje-Comité vergadert Onder voorzit terschap van den heer C. Laan Pz. hield het Oranje-comité een algemeene vergadering in het Gemeentehuis. De eere-voorzitter van het Comité, burgemeester Haverkamp en de heer K. Bakker hadden bericht gezgnden van ver hindering. De voorzitter opencrfRhet een woord van welkom de vergadering, welke belegd was ter voorbereiding van de viering van het 40- jarig regeerlngsjublleum van H M. de Konin gin. Allereerst werden tie resultaten van de do- nateurswervlng nagegaan, waaruit bleek, dat zoo goed als alle gezinshoofden voor een jaar- lijksche donatie hebben geteekend. De bedragen yBP_de diverse straten beliepen voor Zwaagdfjk 2^— -OudUk f 32.60, vqor Binnenwijzend IwestwoUd f 80.alzoo tezamen Paard op hol Dinsdagavond bij het huis waarts gaan van den groenteventer K. Smit, brak juist voor de woning van den burgemees ter het lemoen van den wagen. De voerman sloeg door den schok van den wagen en het paard holde met het lemoen op de hielen in wilde vaart verder. Bij het raad huis kon het dier de bocht niet nerften en sloeg aldaar over hetmuurtje van het raad huisplein, waar het als dood bleef liggen. In middels was ook de baas, die door een passee- renden auto was opgenomen, ter plaatse aan gekomen. Zoowel man als paard bleken, behoudens en kele verwondingen, verder geen ernstige gevol gen te hebben ondervonden en konden, nadat het dier was opgebeurd, gezamenlijk verder naar huls trekken. Een en ander veroorzaakte heel wat opschudding. Vroedvrouw benoemd Onze plaatsgenoote, mej. D. Dekker, voor kort geslaagd aan de Vroedvrouwenschool te Heerlen, is ingaande 15 Aug. as benoemd als vroedvrouw bij Wit-Gele Kruis te Noord-Scharwoude. Verkooj> Het woonhuis, thans bewoond door den heer 8. Brandt, is verkocht aan den heer N. Broers, expediteur alhier. De heer B. is thans in compagnonschap onder de firma Oud en Broers-alhier en gaat eerlang voor eigen In het Gulden Vlies te Alkmaar werd Zater dagmiddag vanwege het RK. Werkliedenver bond een streekvergadering gehouden, ter b» spreking ran het adre* van het R.K. Werk lieden Verbond aan de regeerlng, over het werkloosheidsvraagstuk. De vergadering was door ongeveer een tachtig personen uit Alkmaar en omgeving bezocht. De vergadering werd geopend door den heer G. van Slingerland, die in zijn toespraak ver wees naar het bekende adres van het Kath. Werkliedenverbond, gezonden aan den Minis terraad, waarin om meer werk voor ons volk wordt gevraagd, alsook naar het In groote op lage verspreide manifest over de meer werk- actle van het Verbond. Deze vergadering was een van de streekvergaderingen, welke In ons land worden gehouden en waarin het vraag stuk van arbeid voor ons volk aan een beschou wing wordt onderworpen. Na door den voorzitter te zijn Ingeleid, was het woord aan den heer J. G. van der Brink, voorzitter van den R K. Métaalbewerkersoond, die sprak over het onderwerp .Arbeid voor ons volk”, De mensch 1* geschapen om werk te verrich ten, zei spr., maar de maatschappij van nu U dusdanig, dat vele tienduizenden jonge en oudere menschen geen werk hebben. Het adres van het Verbond aan de Regeerlng houdt deze twee gedachten ln: zoo veel mogeljjk arbeid tt scheppen voor het volk en daarna, wanneer er nog handen ledig zjjt, den beschikbaren arbeid naar billijkheid te verdeelen. Het eerste beschouwt het Verbond als het eerst gewenschte en het wil dat os. bereiken door het scheppen van industrieën, waarin zaken worden vervaardigd, die we thans nog uil het buitenland betrekken, omdat ze in ons land niet worden vervaardigd. Door het zei! fabriceeren van die artikelen zullen de p: ijzen daarvan wellicht iets booger worden, maar daar staat tegenover, dat men thans langs an deren weg de rekening krijgt gepresenteerd in den vorm van hooge en veelvuldige belastingen. Feitelijk ia het leven daardoor thans duurder. Bescherming van de in on* Isnd gemaakte zaken is noodzakelijk, teneinde de buitenland- eche concurrentie tegen te gaan. Om de 400.000 werkloosen weer aan den slag k* wn sagesssr (MAX Dk «1 na belang te krijgen is sm ocmptax van maatregelen ab- Hooibroei. BJ) de Erven Klaver te Bobel- dUk is bijna brand uitgebroken tengevolge van hooibroei. Bij het uitrijden van het broeiende hooi sloegen de vlammen uit de hooiberglng op, aoodat twee brandspuiten moesten asslsteeren om erger te voorkomen. Het gemeentebestuur en de gemeentepolitie waren ter plaatse aan wezig. Men heeft het huis weten te redden. soekeiMMU-H^geschreveA,- De rekeningen van de gemeente en bedrijven wordt voorloopig vastgesteld op een bedrag aan inkomsten van 298.221.42 en aan uitga ven van 306377.77, aldus een nadeelig saldo van 10.15635. De kapitaaldlenst sluit aan Inkomsten 2149 83 en de uitgaven op f 304435; I saldo f 104.68. Uit de gemeente-rekening blijkt, dat de ha vengelden enz. welke geraamd waren op f 2350 slechts een bedrag van f 883.03 opbrachten. Zoo was ook het marktgeld geraamd op f 9000, ter wijl bet f 7106.67 opleverde. Het staangeld voor motorrijtuigen kwam ook al niet aan het voor gestelde bedrag en bleef daar f 175 beneden. De opbrengst van oude materialen was geraamd op 100 en bracht het maar, tot f 330. IMar- entegen viel de pacht van landerijen mee en bracht Inplaats van 190 dit jaar f 275 op. Het rietbosch bleef f 125 beneden de schat ting. De uitgaven voor onderhoud en admini stratie van bezittingen, geheel, of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen, was f 450 minder dan men verwachtte, dus een meevaller. Het schoolgeld aan de openbaar la gere school bracht ook al f 143 méér op dan er gedacht was. Hoofdstuk IX, ondersteuning van beboeftl- gen en werkloozen, is wel een der zwaarste aderlatingen. Wij lezen, dat er dit jaar (1937) aan zieken verpleging werd betaald een bedrag van f t3SlM en aan de verpleging van kranluinnlgen 661833. De ondersteuning van behoeftlgen kostte de gemeente ruim f 10.000, waarvan ruim f 9000 werd gegeven aan geld en ruim 1000 aan gif ten in natura. De post werklooeen was geraamd op 27.617.42 en er werd uitgegeven 26.69451. Daartegen over staan inkomsten van subsidies enz. tot een bedrag van 11314.70, zoodat het bedrag dat voor de gemeente HUft, vastgesteld is op 15.37931. Een groot bedrag moet er gestort worden als bijdrage voor het kanaal Kolhorn-Stolpen-Scha- gen, nX 7850. De grootste strop die daarop volgt en te wij ten la aan den slechten tijd vinden wij in de cijfers der belastingen. De personeele belasting bleef f 1900 beneden de verwachtingen. Het gasbedrijf wederom een winst van f 3400. Evenzoo boekte ook de eiervelUng een winst van ongeveer 240. Voorgesteld wordt de rekeningen in handen te stellen van de commissie* tot navien daar van. In de commissie tot het nazien van deae re keningen worden gekozen de heeren: J. de Veer, 8. Stam en Bakker. Deze benoeming ge schiedde na een drietal stemmingen. soluut noodzakelijk. Afzonderlijke maatregelen zullen steeds onvoldoende zijn. Ook bepleit het Verbond uitbreiding van da werkverschaffing voor volwassen werklooeen, waarmee het intusschen den goeden kant uit gaat. Arbeidsdlenstpllcht voor jeugdige werk- loozen is niet naar den geest van het Verbond; bet is te Duitsch. Vrijwillige arbeidsdienst wordt wenscheiyk geacht, alsook het uit breiden van het nijverheidsonderwijs tot drie leerjaren, om dat daardoor de aanvoer op de arbeidsmarkt minder groot zal worden en de jonge arbeiden een snellere en betere scholing ondergaan De verkorting van den arbeidsduur bespre kend, zei spr., dat de bewering, dat er te weinig arbeid is voor allen, niet heelemaal mst*. de feiten klopt. Op tallooze plaatsen wordt In de bedrijven met en zonder vergunning op ontstellende manier overgewerkt, soms tot 80 k 100 uur per mam. Dat is ten Hemel schreiend, nu er taj velen zonder werk zijn. Ergerlijk vond spr bet, dat overtredingen van de arbeidswet door de kantonrechters zoo slap worden gestraft. Soms met maar twee kwartjes boetel Een scheepswerf moest onlangs een schip voor Por tugal bouwen. De werf had gebrek aan ge schoolde arbeiders en wilde laten overwerken, wat de arbeidsinspectie niet toestond. Arbeiders met medewerking der inspectie in scholing ne men, wilde de werkgever niet en hij liet Bon der vergunning overwerken. De kantonrechter legde dezen werkgever geen straf op! Voor iets dergelijks had spr. geen woorden, maar hij was van meenlng, dat dergelijke werkgevers met celstraf gecorrigeerd moeten worden. Het gaat niet aan, dat de een 60 of 80 uur per week werkt sn dat de ander nog geen uur werk kan j krijgen. Terug van de mechanisatie en de rationali satie willen we niet en kunnen we niet, maar zM moaten beheerscht worden. Bij de huidige versnelling van hej arbelda- tempo is bovendien een redelijke vacantls- tegeling voor de arbeiderz noodzakelijk. Wille keurige sluiting van bedrijven en dergelijke In grijpende maatregelen raken de gemeenschap en daarom moet de regeerlng daar zeggenschap in hebben, om er een stokje voor te kunnen steken. Voorts somde spr. nog de vele andere maat regelen op, welke het Werkliedenverbond aan de regeerlng vraagt, zooals verbod van arbeid voor arbeiden boven de 60 jaar met verzor ging van den ouden dag verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw en bevordering van de emigratie. We hebben de goede hoop, aldus spr., dat de regeerlng de noodzakelijkheid van deze maat- regelijk inziet. De regeerlng is de verantwoor- delijke macht en er moet, hoe blij we ook zijn met de reeds bestaande bevordering der werk gelegenheid, meer gedaan worden dan nu ge schiedt. Wij echter moeten bidden en werken en de dingen niet klein bekijken, wanneer bet offen sief der regeerlng tegen de werkloosheid wordt Ingezet. Op deae, met applaus beloonde uiteenzetting, volgde een gedachtenwisseling. De vergadering werd hiierop door den voor zitter met een woord van dank gesloten. 6 De raad der gemeente Schagen vergaderde gisterenavond onder voorzitterschap van burge meester J. Cornelissen. Van mej. Kamp was bericht van verhindering wegens ziekte. De voorzitter wenscht mej. Kamp een spoedig her stel toe. De VOORZIi’l'ER deed daarna mededeellng van de volgende ingekomen stukken en adres: a. proces-verbaal van kasopname bjj den ge meenteontvanger. waaruit blijkt, dat deze in orde was bevonden; b. kennisgevingen van de heeren D. P. Tim merman. 8. A. Khuwer en Chr. Dekker,, dat zij hun benoeming tot taxateu/ van het grondbe drijf aannemen; c. d. en e. goedkeuringen van raadsbesluiten tot verkoop van grond en tot verkoop van een huis en erf, gelegen In de Hoep; f. en g. verslagen over 1937, resp. van den Vleeschkeurlngsdlenst in den kring Barslnger- hom en de wonlngboqwvereeniging „Schagen”. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Door den heer P. Voorthuizen en 11 anderen is een adres ingezonden, opdat het vuilstorten niet meer zal geschieden aan *t Wad. De be woners in de buurt van het Wad klagen over verontreiniging van het drinkwater. De VOORZITTER stelt namens B. en W voor, aan hen te berichten, dat hun verzoek niet ingewilligd kan worden. Wel zal overwo gen worden, tegemoet te komen aan bet bezwaar van drinkwaterverontrelnlging, als de uitbrei ding van het waterleidingnet aan den Wadweg voortgang vindt. De heer VAN ERP (NB.B.) te er voor, aan dit verzoek tegemoet te komen en begrijpt niet, dat men bij de begrooting niet beter heeft ge let op den flnancleelen kant van deze zaak. De heer DE VRIES te ook van meenlng, dat de oplossing niet ideaal te. Spr. wijst er op, dat aijn stem v(nbr het brengen van het vuilnis naar het Wad is geschied, omdat het Hale daarvoor minder geschikt te, vanwege het plan om de gemeente naar dien kant uit te breiden. De VOORZITTER licht de zienswijze van B. en W. nog nader toe en doet de toezegging, dat in de volgende raadsvergadering reeds voorstellen aan de orde komen om de Wadweg- bewoners aan het waterleidlngsnet aan te sluiten. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aan genomen met de stem van .den heer Van Erp tegen- Oranje-comité Het Oranje-comité verga derde Dinsdagavond om een voorloopig op te stellen voor de feestelijkheden op 6 Sep tember as. Het resultaat van de besprekingen was, dat op 6 September des namiddags een aubade zal worden gegeven, waaraan alle schoolkinderen uit de gemeente deelnemen. Te vens zullen er wedstrijden voor schoolkinde ren worden gehouden voor de kinderen van de I Gouwe, Langerete en uit Hoogwoud. Zij zullen dan ruimschoots worden getrakteerd en de kans hebben een prijs te winnen. Op den volgenden dag zal er des morgens een optocht worden gehouden waartoe de inge- zetenen per circulaire zullen worden opgewekt om hieraan deel te nemen. Des namiddags zul len er volksfeesten plaats hebben. Met muziek zullen de verschillende feestelijkheden worden opgeluisterd. Over eenlge weken zullen de plannen nader worden uitgewerkt. Tot voorzitter van het comité werd gekozen de heer Dr. 3. Pool, tot vicevoorzltter de heer O. Kuiper en tot secretaris de heer T. Oepkes. SU Elisabethvereeniging De jaarlijkséhe vergadering van de par. St. Elteabethvereeni- ging werd gehouden in de pastorie, onder lei ding van mevr. Koermanvan Langen. Deze deelde na de opening der vergadering mede, dat de presidente, mw. M. Beerepoot Schaper, de vergadering niet kon bijwonen, en dat zij besloten had haar functie wegens ge vorderden leftijd neer te leggen. De waarn. pre sidente meende zeker uit aller naam te spre ken, door openlijk dank te brengen aan de scheidende presidente, die in de 36 jaren, waar in zij de vereeniging heeft gediend, mede door haar hartelijk optreden, veel goeds heeft ver richt voor haar medemenschen. Mededeellng werd gedaan, dat wegens vertrek van mevr. A. van DiepenSchouten een bestuursvacature was ontstaan, evenals door ontslagname van mevr. C. WeverKoopman. Als presidente werd gekozen mevr. Koermanvan Langen en tot leden van het bestuur mevr. C. LangedijkHo man en mevr. A. SchilderLaan en tenslotte mevr. D. NeefjesVlaar. Nadat diverse aangelegenheden sproken, sprak Pastoor Mulder meend dankwoord tot de scheidende leden van het bestuur. Z. E. deed dit niet alleen als pas toe»', doch ook vooral namens de huisgezinnen, in wier dienst de St. Elisabethver. haar werk van liefde, steun en hulpvaardigheid verleent Het geld aan de liefdadigheid besteed, in het afgeloopen jaar rond f 150, zal nimmer nutti ger gebruikt kunnen worden. Z. E. hoopte dat het nieuwe bestuur de oude traditie van hulp- verleenlng zal blijven voortzetten. f 730, voor f 32.10, voor f 142.—. De resultaten, hoewel niet onbevredi- 1 gend te noemen, bleek toch evenwel niet vol- - doende, om groot feest te vieren. Een beroep zal daarom gedaan worden op enkele instan ties om eenlge financleele bijdragen te mogen ontvan^n. Besloten werd twee dagen feest te houden en wel op 8 en 9 September. De eerste dag zal worden 'begonnen met ee aubade der kinderen eventueel met muziek b her. gemeentehuis, daarna volgen klnder-fees- ten op het daarvoor aangewezen terrein. Den volgenden dag zullen er volksspelen gehouden worden voor de grooteren. Op beide dagen zal er wederom een avondfeest gehouden worden in de zalen van den heer Groot te Binnen wij zend en van den heer Ragetlie te Westwoud. Over de samenstelling van het programma liepen de meenlngen nogal uiteen. Het bestuur, wilde het idee van bonte-avonden, ditmaal eens liever prijsgeven, om eens wat variatie te brengen in bet geheel. De voorzitter benadruk te. dat de vorige bonte-avonden, hoewel ze te lang hebben geduurd, wel hadden voldaan, doch men kan ook te veel van het goede krij gen. Besloten werd om thans een gezelschap artisten te engageeren, waarmede het Oomite zich tenslotte kon vereenigen. Besloten werd, op de avondfeesten aan de donateurs vrijen toegang te verleenen, doch anderen zullen en trée moeten betalen. De Commissie van kinder-volksspelen werd daarop samengesteld uit de volgende heeren: D. Wytema, N. Onneweer, H. d. Vlugt, J. Bak ker en P. Bot. Na diverse aangelegenheden te hebben be sproken volgde sluiting. Op een tljdèha. den aanvang gestelde vraag, deelde ir. UenescNjnede, dat de plannen voor een nieuwe school gfeceed en goedgekeurd zijn Het wachten is op het werkfonds, dat den bouw zal financieren. De school zal geschikt zijn voor parallel-klassen en te Schagen op een gunstige plaats komen. Het zal echter nog wel een jaar duren, eer iets van de school te zien zal zijn. De vergadering werd vervolgens met een woord van dank gesloten. Tijdens het koffle-uurtje deelde de voor zitter mede, dat het de vijfde keer was, dat men in Wleringermeer op excursie was. Ter gelegen heid van dit feit bood spr. namens de vereeni ging ir. Smeding, die altijd zelf de excursies der vereeniging leidt, een fraaie bloemenmand aan. Ir. Smeding dankte daarvoor hartelijk. Vervolgens gaf ir. Smeding een interessante toelichting op de te houden excursie door den nieuwen polder. HU vertelde van de kwaliteit der grondsoorten, die wel eenlgszlns anders wa ren dan men had verwacht, van de ontwatering en de ontzllting van den polder, van t culttveeren van het nieuw gewonnen land, van de uitgifte daarvan, van de bebossching, alsook iets van de toekomstplannen. Alles wordt in pacht gege ven, maar het is niet de bedoeling dien toe stand te handhaven. Men denkt over de toepassing van een soort erfpacht-aysteem, waardoor de bevolking hech ter aan het nieuwe land wordt verbonden en zelfstandiger de bedrUven kan beheeren. Dat het ook maar eenlgermate in de bedoeling zou lig gen de huidige pachters, of een deel daarvan weer kwUt te raken, ontkende ir. Smeding ten steUlgate. Spr. gaf nog als zUn meenlng, dat er in Nederland groote behoefte bestaat aan nieuwen grond, getuige het feit, dat voor de 51 in 1938 uit te geven boerderUen zich ongeveer 1000 gegadigden hebben aangemeld. Gelukkig zal de Noord-Oost-Polder, die ongeveer 68.000 H.A. groot zal zUn, nog heel wat plaats geven. Na den koffiemaaltijd ging het meer dan honderd personen groote gezelschap in auto's door de Wleringermeer. Ruim twee en een half uur duurde de belangwekkende tocht, die in een zachte regenbui werd volbracht. In Middenmeer teruggekeerd beantwoordde - - -j aog een aantai Nottelman, J. Pialsler L*. su Jto. Rogier *101». I vragen, waarna mm voldaan van elkaar si- tcbeii nam. Autotocht ouden van dagen In' het café «De Roode Leeuw” Is een vergadering gehou den voor den tocht van de ouden vgh dagen. In het vaste comité werden gekceen de volgen de heeren. Voorzitter D. Wit Cz. Secretaris W. Loots. Penningmeester 3. Schmidt. Commissie leden C. Peetoom, D. Vet, D. Kommer en C. Koetsier. Hierna kwam de inlevering van de lijsten. Bij opening werd de vergadering medegedeeld hce- vegl te zamen op alle lijsten was ingeteekend. Er was in totaal ingeteekend voor 317.15. Dit bedrag viel heel erg mede, waarvoor d» Voorzitter dan ook een woord van dank bracht Stan alle milde gevers. Hierna vaststelling van den dag van uitgaan. Deze werd vastgesteld op Woensdag 10 Augustus. De reisroute werd als volgt geregeld. Eerst naar Hilversum, daar de zaak een weinig bezichtigen en iets gebruiken hierna naar Valkenveen, waar men wederom de oudjes op iets zal onthalen. Wanneer men daar naar hartelust heeft genoten, wordt de reis naar Amsterdam voortgezet en zal men een kijkje nemen op Schiphol. Is hier alles goed bekeken, dan zal men in Amsterdam een gelegenheid opzoeken, waar het inwendige we derom versterkt zal worden. Fraai succes Op de jX Zondag te Utrecht gehouden nationale wedstrijden in E.HB.O. werd onze plaatselUke afdeeling, uitkomende met twee groepen, als achtste met 323 punten en als 15e met 185 punten geklasseerd. Hoogste aantal behaalde punten was 292. Aan deze wedstrijden, georganiseerd door de fleuratie „Het Wit-Gele Kruis” werd deelge nomen door 38 groepen. Voorwaar dus een fraai succss voor onze jonge afdeellng. En een har telijke felicitatie voor onze kranige EJLB.a- Iplsittveraangrrk De VOORZITTER doet voorlezing van een toelichting over het aangaan van een annul- teltaleenlng van 68.305. Er is op 6 Mei 1926 besloten tot het aangaan van een leaning groot f 78706, welk bedrag verstrekt is aan de Scha- ger middenstandvereeniging voor aflossing van het Rijksvoorschot. De Alg. Fr. Levensverz. Maatschappij verstrekte de gelden en deze moeten op 10 October worden afgelost nX een bedrag van 68306. Br is afgelast 11.196. Voor het bedrag dat nu afgelost moet worden stel len B. en W. voor, een annulteitsleenlng aan te gaan en deze te stellen op 40 jaren. Dezelfde Maatschappij wil dit geld verstrekken tegen een rente van 3V4 PCt Dit achten B. en W zeer voordeellg en daarom stellen zü den raad voor hierop In te gaan. De Jaarlijksche annul teitsleenlng zal bedragen f 319854. Dit jaar zul nog betaald moeten worden f 373636; het levert dus het volgende jaar al een voordeel De Schietvereenlgtng ,X>en Helder" heeft veel succes bij het organlseeren van de schiet wedstrijden in de marinestad. Werden den eer sten dag reeds 1200 patronen verschoten, gis teravond zag het er naar uit, dat het dubbel* bereikt zou worden Maandagavond was de beer W. A. Ran de gelukkige, op de geluksbaan het hoogst punten van 265 te schieten, waarmee hij den dagprijs in de wacht sleepte. Gisteren te dit aantal punten op de geluk» baan nog overtroffen. De dagprijs van gisteren werd behaald door den heer Blokker uit Hoorn, die gp de baan de hoogste serie van 390 punten behaald*. Het aantal schoten, dat gisteren gelost werd, bedroeg ca. 3.400. De hoogste serie van de personeele baan ws» 56 punten met een steunserie van 56 punten. De hoogste serie van de vrije baan was 17X korpsbaan er is geschoten (foor het keep* uit Hoorn was 275 Tentoonstelling In de R.K. Naai- en belschool te wederom een tentoonstelling houden van hetgeen in den loop van ’t jaar op deze belde scholen is vervaardigd. Aan deze tentoonstelling waren verschillende attracties verbonden. Ook ouders uit andere plaatsen toonden belangstelling. *t. Burgemeester Keijzer sprak een woord van lof over hetgeen er dit Jaar wederom is ge presteerd. Daarna volgde de verloting, de prijzen alle gevallen te Hoogwoud. De Oranje-feesten Het Oranje-Comité van SpanbroekOpmeer vergaderde ter be spreking der verschillende festiviteiten, die ge houden zullen worden op 31 Aug. en 1 Sep tember as. t Programma te in t kort als volgt: Op 31 Aug. 's morgens ktnderoptocht, 's-mlddags kin derspelen en 's avonds voor den grooten bon ten avond, vrij entrée. 1 Sept, begint met een optocht voor de jon gelui en ouderen, maar speciaal voor de jon geren! 's Middags volksspelen voor hen die boven den leerplichtigen leeftijd zijn en 's avonds een bonte-avond, om ongeveer 10 uur ballon-op- tocht. Met den kinderoptocht mogen alleen kinde ren meedoen van 4 tot 6 Jaar. Paarden mogen ook in den kinderoptocht mee, maar dan door een volwassen persoon begeleid. In den optocht voor de grooteren te reclame toegestaan. Ook vereenlglngen en clubs kunnen hieraan meedoen, evenals ruiters doch alléén goede be rijders en tamme paarden. Door het comité worden mondaccordeons be schikbaar gesteld. De aankleeding enz. wordt aan het particulier initiatief overgelaten. De prijzen zullen bestaan uit geldprijzen en zijn verdeeld in groeps- en persoonlijke prijzen. Opgave bij N. Rood»Jr voor Spanbroek en Cristiaans voor Opmeer. Vóór 1 Aug. met opga ve van de uitbeelding, met het oog op het pro gramma. De volksspelen voor de grooteren zullen be staan uit: appel-happen voor meisjes van 14- 17 jaar; kaars in het water voor jongens van 14 tot 17 jaar. tonkrulpen voor jongens van 18 tot 25 jaar en balk afslaan, muil-loopen voor dames van 1825 jaar en stoelendans. Tevens ringsteken voor paren op tuinspoor. Aan dit voorlooplge programma werden van uit de vergadering nog verschillende andere spelen toegevoegd, die door het bestuur In overweging zullen genomen worden. Opgave voor 15 Aug. bij P. Koomen Sr. en H. Schert- zlng. Geen inleggeld! Inplaats van fakkeloptocht wordt een bal- lonoptocht gehouden, waarvoor een beperkt aantal ballons beschikbaar te. Ook hier is een particulier initiatief toegestaan. Maar men houde er rekening mee, dat oranje moet zijn. Het comité rekent op een mooie versiering van huizen en gebouwen, evenals verlichting. De bonte-avonden zijn vrij voor Spanbroek en Opmeerders en zullen worden gehouden in een groote tent aan het Slempad, buitenpoor ters betalen f 050. Verder zullen onder leiding van den heer Joh. C. Stam vaderlandsche en volksliederen Ingestudeerd worden. Een léder die zingen kan, geve zich hiervoor op. Onder leiding van W. Delissen zullen nog Oud-Hollandsche dansen ingestudeerd worden voor de bonte avonden. Er kunnen niet meer dan 50 paren hieraan meedoen, 30 uit Span broek en 20 uit Opmeer. Geslaagd Dezer dagen slaagden voor costumlére de dames G. Timmer, M. Eshuis, H. Pielage, A. van Diepen, E. Laan Td., N. Laan Jd„ G. Laan Kd., G. Melling en A. Groen. De cursus ging uit van de R K. Veree niging St. Anna, en stond onder leiding van de Eerw. Zusters Ursullnen, alhier.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2