’n Warme en vrij vermoeiende eerste dag sasstJ-l DE MOSKOUSCHE Dj werkloosheid KLAAS VAAK Wijziging van de Tabakswet De eisch van dezen tijd REGEN BRACHT EENIGE VERFRISSCHING Ook Uw steun! Lucht Verded'Ti^s Fonds WOENSDAG 27 JULI 1938 De Parklaan door bom getroffen Twee auto’s^ gebotst Gedood tusschen muur en vrachtauto Ernstig ongeluk te Dordrecht De jubileumfeesten wie DE VIERDAAGSCHE Waarschuwing aan toeristen Clearingkoersen de 'Ml a Negen uitvallers na den eersten dag Onbekend, of de Lutine door midden gebroken is Karimata ligt op de goede plaats Naar betere handhaving van verkoopverbod beneden kleinhand elsprjjs Jongen aan gevolgen van schot overleden Automobilist aan groot gevaar ontsnapt Tweede Kamerlid Wendelaar vraagt inlichtingen er worden. Twaalfjarig Belgisch meisje ge dood,^ dame zwaar gewond Over de eerste verslagweek van Juli was het percentage lager dan over dezelfde periode in 1937 N.S.B.-Kamerlid meent, dat in strijd gehandeld is met be palingen der Bankwet HET JACHTONGELUK BIJ MEPPEL BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN HUISKNECHTEN”-PLAAG TE VALKENBURG ONGELUK OP SPOORBAAN LIEP GOED AF U1TGELEIDING VAN EEN DU1TSCHER NEDERLANDSCH CREDIET AAN FRANKRIJK VRACHTAUTO OMVER- GEREDEN Mg Zendt Uw bijdrage aan het Een Zwaar gedeelte De winkels mogen langer^* open blyven P.T.T.-menschen slaan goed figuur Het Luchtveldedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te “T”. - Twee gewonden bij verkeers ongeluk te Neder-Asselt De deelnemers wandelen er lustig op los en vooral de P.T.T.- menschen maken een goeden indruk Raad voor de scheepvaart stelt een onderzoek in ANDRÉ J. H. CEURVORST Een versterking van vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit bestuurd irwllle ten noodige een voor kAÏacfiaï* De 16-jarige J. de Booy, uit Wapserveen. die droeg op den eersten dag negen. t Jen.; ons.- nlijka idem vaar- bruik .Gedacht wordt daarbij aan de mogelijkheid van verbindend verklaren van ondememersover- eenkomsten Maatregelen tot steun van de klein en mlddenlndustrle kunnen daarom van den minister niet tegemoet worden gezien. De minister merkt verder op, dat ook de ma terie van de belastbaarheid van sigaren, als val lende buiten het bestek van hét ontwerp, thans geen punt van overweging kan uitmaken. Daar de bl) de wet van 29 December 1933 ingestelde verhooging van den accijns tot 1 Januari 1939 geldt, zal eerlang de gelegenheid zich voordoen op het bedoelde punt terug te komen. Desgevraagd antwoordde de kapitein, dat het Nederlandsche schip des nachts niet als zoo danig te onderkennen is, aangezien dan in de haven geen enkel licht gevoerd mag worden. Na het ongeval bleef de „Parklaan” nog acht dagen in Barcelona, nadat een noodreparatle was verricht vertrok het naar Marseille, waar het thans geheel gerepareerd wordt. avonds te omstreeks stad naar het schip. Op den rijksweg 's HertogenboechGrave onder de gemeente Reek Is gistermiddag een ernstig anto-ongelnk gebeurd, waarbU -en twaalfjarig uit België afkomstig meisje om het leven is gekomen. pep. dps ren ten en den om- T« ;een loet seft nag Kbersen voor stortingen op 27 Juli 1938 te gen verplichtingen, luidende in; Reichsmarken 73.11, lires 950. een moeilijk parcours afleggen langs de Maas oevers waarbij vooral het landelijke weggetje van het Cuyksche veer naar Mook voor de voe ten der wandelaars een martelweg werd. Ten aanzien van de wenschen met betrekking tot het aan marktkooplieden toestaan van ver koop van tabaksfabrikaten beneden den klein handelsprijs kan de minister niet toegeven, dat deze lieden sinds het in werking treden van de Tabakswet eigenlijk bulten de wet leven. De bij artikel 4, letter c, van de wet van 29 December 1933 vastgestelde aanvulling van artikel 45 der wet, behelzende het verbod van verkoop beneden den kleinhandelsprijs, werkt eerst sinds 1 April 1934. Indien het marktkooplieden er om te doen vielen Dat De inspecteur-generaal voor de scheepvaart constateerde, dat aan boord van de „Parklaan" alles is gedaan om den toestand zoo veilig mo gelijk te maken. Dat de scheepvaart op Bar celona gevaarlijk is, blijkt wel uit het fett, dat de bemanning eerst 100. later 200 procent ver hooging van gage kreeg. De kapitein heeft alles gedaan on het groote risico zoo klein mogelijk te maken. Men had geladen onder toezicht van een non-lntervenue- officer en alles nagelaten wat de „Parklaan tot een verdacht schip zou kunnen maken. De ..Parklaan” is dan ook slachtoffer geworden van een op de haven bedoelden aanval. De raad zal later uitspraak doen. In een smalle straat in de binnenstad van Dordrecht is Dinsdagmiddag omstreeks half vier een ernstig ongeluk gebeurd. De 72-jarige heer Van der Linden, die daai wandelde, geraakte bekneld tusschen een muur en een vrachtauto. De oude heer liep ernstige inwendige kneu zingen op en werd een woning binnengedragen, waar hij korten tijd na het ongeluk is overleden. Het stoffelijk overschot is naar de woning van Van der Linden overgebracht. 01» i« m De Adler 2. achtereen k Dinsdagmiddag omstreeks vjjf uur was <te 14-jarige P. A. dq Krom met enkele vriendjes aan het zwemmen in. het Lorregat te Putten hoek. Plotseling schreeuwde hij om hulp en ver dween in de diepte. Onmiddellijk schoten de andere jongens tóe en zij slaagden n in het slachtoffer op het droge te brengen. Oeruimen tijd werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch men slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. is, beneden den prijs te verkoopen, vinden zij Inderdaad in bovenvermelde wetsbepaling oen belemmering. Het komt den minister gewenscht voor, er op te wijsen. dat •■jet in artikel 45, derde lid, neer gelegde verbod van het geven van geschenken niet als een incidenteele regeling van het ca- deau-verbod moet worden aangemerkt. den telfl van asten allen ult- isum (één retn- aan- ZATERDAG 30 JULI Poetgiro 287177 Den Haag, ten name van dn VwBiQBa TfiOt National» V-lieheid- Hier maakten zij kennis met een der fraaiste stukjes natuurschoon van Oost-Nederland, door welk ideaal oord zij den Piasmolen bereikten. Hier kwamen zij van de schaduw In het licht en werden zU In de vlakte doof de warmte welke drukkend was onder een dichtbewolkter. hemel, overvallen. En zoo moesten de meeaten In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging van de Tabakswet zegt minister De Wilde, dat het de bedoeling van dit ont werp Is, dat de Tabakswet slechts gewijzigd en aangevuld wordt, om te komen tot een betere handhaving van bet verbod van ver koop van tabaksfabrikaten beneden den kleinhandelsprijs. De auto van mevr. C„ waarin nog twee kinderen zaten, werd vrijwel geheel ver nield. Een van de kinderen, een twaalf jarig Belgisch meisje, kreeg een schedel- basisfractuur en was op slag dood. Mevr. C. bekwam zware hoofdwonden, inwendige kneuzingen, hevige bloedingen in den rug en een beenbreuk. Voorts wordt aan de memorie nog bet vol gende ontleend: Een belastingwet moet naar het oordeel van den minister niet dienstbaar gemaakt worden aan het saneeren van het bedrijfsleven. Mocht de tabakswet al eenlge bepalingen bevatten, welke in die richting werken, en we! ten be hoeve van den kleinhandel, dan behoeft dat nog geen aanleiding te zijn, op dien weg voort te gaan in den zin van het scheppen van bepa lingen ten gunste van de producenten van ta baksfabrikaten. De bedrijfsgenooten zullen in de eerste plaats zelf de handen ineen moeten slaan en, Indies noodig, steun kunnen zoeken bij die maatregelen, welke daarvoor geëigend zijn. De minister is dan wel bereid te overwegen of en in hoeverre de heffing van den dlfferen- tieelen accijns op sigaren correctie behoeft. De materie van het verleenen van prëferefttle zal bij een eventueele algemeene herziening van de wetgeving betreffende de heffing van de in voerrechten en accijnzen in overweging worden genomen. Het zou minder juist zijn haar thans met betrekking tot den tabaksaccijns inciden teel onder de oogen te zien. Naar de meening van den minister valt het treffen van een regeling omtrent de belasting van het sigarettenpapier bulten het kader van het tegenwoordig wetsontwerp. Hij kan echter mededeelen, dat hl) in de naaste toekomst de indiening van een wetsvoorstel betreffende een zoodanige regeling hoopt te bevorderen. Er bestaan bij den minister overwegende be swaren een wijziging van den tweeden volzin van het eerste lid van artikel 16 der wet voor te stellen, om mogelijk te maken, dat zij, die den verkoop in het klein van sigaren bulten een lokaliteit uitoefenen, ook andere dan stuksge wijs gezegelde sigaren verkoopen. Het was de derde reis van de „Parklaan’ naar Barcelona. Gedurende de eerste twee rei zen had men vrijwel geen last van bomaanvallen gehad. Men had ditmaal ligplaats genomen dicht bjj eenlge olietanks, waarvan bij hetzelfde bom bardement een getroffen werd en In brand vloog. Ook aan boord van de „Parklaan” ontstond na het inslaan van den bom een begin van brand, die echter spoedig gebluscht was. Ter bescherming van de bemanningen der schepen in de haven zijn op de havenemplace menten ondergrondsche ruimten gemaakt, waar de schepelingen indien zij de schepen willen verlaten, een veilige schuilplaats kunnen vinden. Zoolang het schip nog geladen was, zocht de bemanning vaak een schulplaaW aan boord door in den tunnel te kruipen, maar later kwam men hierop terug, omdat dit toch te gevaarlijk was, zooals bleek te Valencia, waar een schip werd getroffen en de menschen in den tunnel werden ingesloten. De kapitein heeft toen nog getracht zakken zand te krijgen voor het sloepen dek, maar hij heeft het zand daarvoor niet kunnen krijgen. roerend lediging naar al te dringend noodzakelijk Is gebleken die onbeperkte vrijheid te ont- aan allen, die er schromelijk van maken tot schade en van ons land en ons volk, en ~i wij óók aan het Klaas der communisten, die met De minister van Economische Zaken heeft in verband met de viering van het regeerings- jubileum van Hare Majesteit de Koningin bur gemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan nfet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van het bepaalde in de artikelen 2, onder b en c, en 8, eerste lid, onder b en c, van' de Winkelsluitingswet, ten aanzien van de werkdagen, waarop de viering van hoogerbedoeld jubileum in de verschillende ge meenten zal plaats hebben. V in den ans idrt Nadat geneeskundige hulp was verleend, is zjj in zorgwekkenden toestand naar aet WU- heimlnaziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Het andere kind kreeg vrijwel geen letsel. De Ko ninklijke Marechaussee heeft het onderzoek in handen en regelde tijdens het oprulmingswerk het drukke verkeer op dezen weg. nemen misbruik •chande daarbij denken v*ak-gedoe C_. deze resolutie opnieuw een poging wagen volk democratisch zand in de oogen *e itrooien om het blind te maken voor teugenachtigheid van Moskou en Trouwens naast de burgerwachten, de B. V. L ’s en de politic-sportvereeniglngen, vooral op de postale sportvereenigingen. waren wandelsportvereenigingen, samengesteld door verschillende postbeambten uit Am sterdam, Utrecht. Den Haag, Rotterdam, Til burg, enz. Deze postmannen komen in de vier daagsche uit, goed getraind en moreel ge steund door hun directies en de hoofdleiding van P.T.T. De postmannen besteden him eigen vacantie aan de vierdaagsche met het vooruit zicht dat hun door de directie drie extra ver lofdagen zullen worden verleend ingeval zij de vierdaagsche tot een goed einde brengen. De directeur van den RUksdlenst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 4 tot en met 9 Juli 1938 bü gesubsidieerde vereeniglngen met werk- loozenkas waren aangesloten 563.500 personen (waaronder 76.000 landarbeiders». verzekerden buiten de I» hrt lochfichip is d« lijn van den lalnstsn wearstand practise!) verwexsnlijkt. Op den voorrangsweg 's Hertogenboech Grave onder de gemeente Neder-A^elt stond1 Dinsdagmiddag ter linkerzijde van den weg een. vrachtauto geparkeerd van da firmd H. Duys uit Nijmegen. Op hei moment, dat de hees* Mordant uit Maastricht met zijn personen auto uit de richting Grave kwam aanrpden. zwenkte plotseling de vrachtauto, zonder rich ting aan te geven, den weg op. De beer M. trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, maar slaagde hierin niet. Met groote vaart botste hij tegen den vrachtauto, die geheel omver werd geworpen De mede- inzittbnden van den personenauto, t.w. mevr. Mordant en haar zuster, liepen ernstige ver wondingen op. Mevr. M. is met zware hoofd wonden en inwendige kneuzingen in zorgwek kenden toestand naar het ziekenhuis te Grave vervoerd, terwijl haar zuster, die een hoofd wonde had opgeloopen. benevens inwendige kneuzingen, naar huis werd gebracht. De heer M. kreeg geen letsel, evenmin als de chauffeur van den vrachtauto. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. de leugenachtigheid van dieng goddelooze dictatuur. De Algemeene Nederlandsche Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer schrijft ons; Te Valkenburg en omstreken doen sommige hotels pogingen om door middel van hun z^. huisknechten op de openbare wegeft, op perrons en in de treinen gasten te werven door het doen van aanlokkelijke aanbiedingen. Deze personen treden daarbij dikwijls zeer driest op. Toeristen, die van plan zijn Valkenburg te bezoeken, wordt dringend in overweging gege ven aan zulke aanbiedingen geen gehoor te geven, doch zelf een hotel te kiezen. Indien men op den openbaren weg mocht worden aangesproken en wanneer het blijken mocht, dat dit geschiedt door „huisknechten” ter aanbeveling van hotels of pensions, verdient het aanbeveling daarvan terstond aan de po litie mededeeling te doen, aangezien dit straf baar is. GROOTE PRIJS MEDE RL AM D OER K M r-1 v AA 3b K Kaarten bQ de bekende voorverkoopere Voor de 487.500 landarbeiders was centage 23 2 (in de vorige verslagweek, 20 tot en met 25 Juni 1938, was dit percentage 23.1). In de eerste verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage voor alle verzeker den in de laatste jaren als volgt: 1932: 282; 1933 24,2; 1934 25.9; 1935 29J; 1936 30.8; 1937 245; 1938. 232 Bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling stonden 9 Juli 1938 in totaffl 328.599 werk zoekenden ingeschreven, onder wie 310.477 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 310.363 werkloos, onder wie 297 285 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steunverlee- mng namen in April 1938 de navolgende aan tallen personen deel aan het cultureel werk voor werkloozen: cursussen’17.830, werkobjecten 1879, centrale werkplaatsen 1997, kampen voor jeug dige personen 1952. De bom sloeg door de machinekap van de .Parklaan" in de machinekamer. De hoofdma chinist en een Spaansche wachtsman werden gewond. De hoofdmachinist, de heer A. Lam mens, was er hoewel hij niet levensgevaarlijk gewond was, toch zoo ernstig aan toe, dat h*J nog steeds verpleegd wordt in het ziekenhuis te Barcelona vanwaar hij nog niet vervoerd mag worden. Het was reeds om vijf uur dag voor de 55-ers, die in den koelen ochtend onder be dekte lucht de wandeling aanvaardden over ge accidenteerd terrein. Het begin was niet zwaar. Over de mooie wegen van Berg en Dal en door de Meerwijk en langs het Groeake, was men weldra op de asphaitbaan naar Groesbeek. In de kom van het dorp ontmoette men alle deel nemers, want eerst daar werden de verschillen de afstanden gesplit^. De lange-afstahdloopers zetten hier koers naar den St. Maartensberg en na den primitieven veldweg door landelijx schoon te hebben bewandeld, belandden zjj op den schaduwrijken 8t. Maartensberg. Tijdens het luchtbombardement door vlieg tuigen van Franco op de haven van Barcelona in den avond van 6 Juni jJ„ werd o. a. getroffen het Nederlandsch stoomschip .Parklaan”, be- hoorende aan de N.V. Stoomvaart-Mij. .Hannah te Rotterdam, van welke reederlj kort te voren het stoomschip .Hannah” door een onbekend gebleven duikboot in de Mlddellandsche Zee was getorpedeerd. De .Parklaan”, die ongeveer 3870 bruto re- gisttr ton meet, was op 30 April met een lading kolen uit Newport naar Barcelona vertrokken, met een Nederlandsch non-interventie-contro- leur, den oud-marine-officier Wijnnfalen, aan boord, die in Gibraltar door een Engelschen con troleur werd afgelost. Sedert 10 Mei lag het schip in de haven van Barcelona. De Raad van de scheepvaart heeft gisteren 7» onderzoek Ingesteld naar de omstandigheden, waaronder het schip getroffen Is, waartoe de gezagvoerder, de heer A. van Dijk, was opge roepen. Deze deelue mede, dat hij op het oogenbllk van het bombardement, des elf uur, op weg was van dg Drie vliegtuigen verschenen boven de haven. Twee ervan bleven zoo hoog, dat zij bulten net bereik van het afweergeschut bleven, het derde daalde met afgezetten motor tot zeer laag boven het schip, zoo laag, dat het afweergeschut, dat boven op een der forten stond, het niet kon bereiken. Onmiddellijk nadat de bom geworpen was, zette de vlieger zijn motoren aan om zoo spoedig mogelijk weer buiten het bereik van net' afweergeschut te komen. De heer Emmerik uit Amsterdam zwam met zijn auto uit de richting Veghel .en naderde met groote snelheid den voorrangsweg Her- togenbosch-Grave. Op hetzelfde momgntkwam met kalrpe vaart een personenauto. rdoor mevr. Cleton uit Antwerpen van den <cant van 's Hertogenbosch. Precies op het kruispunt vond een vreeseiyke botsing plaats. De auto van den heer Emmerik vloog tegen een tele foonpaal op, welke geheel afknapte. Wonderlijk genoeg bleef de heer E. ongedeerd. Op den bewaakten spoorwegovergang In den 1 Muntweg te Nijmegen moest de bestuurder van een met steenen geladen truck met op legger stoppen voor den overweg. Toen hij, nadat de boomen weer waren opgehaald. Jen over weg voor de helft was gepasseerd, voelde hij, dat er aan den wagen getrokken werd. Hij zag dat de boom aan de linkerzijde van den overweg weer was neergelaten en op den op legger hing. Terzelfder tijd zag hij een trein uit de richting ’s Hertogenboech naderen. De man had de tegenwoordigheid van geest om vol gas te geven en den overweg te passeeren, daarbij den boom meenemend, die dwars over de rails kwam te liggen. De bestuurder Is daarop uit den auto ge sprongen en de lijn langs geloopen ten einde den nuchinist van den naderenden trein te waarsiAuwen. Even voorbij den overweg kwam de trein tot stilstand na den boom op zij ge schoven en geheel vernield te hebben. Onmiddellijk zijn de noodige veiligheids maatregelen getroffen. Zooals reeds Is gemeld, heeft de „Karimata” een aantal Spaansche .matten” naar boven ge bracht. In totaal zijn thans zes van deze zilve ren munten gevonden. Ook vele z.g. „ballastbrooden” en koperen munten zijn de laatste dagen gebaggerd, als mede een stuk van een scheepskanon en een deel van een koperen ketel. Nu men uit de vondsten heeft kunnen op- niaken, dat de „Karimata” zich boven het wrak van de „Lutine” bevindt, heeft men de z«. „snede” (dat is dus de breedte, waarover ge werkt wordt) verminderd, aangezien het weinig doel heeft, links en rechts van het wrak te baggeren. Hierdoor wordt bereikt, dat het bag- gerwerk boven het wrak zelf thans sneller voortgang vindt. Men nadert dan ook steeds dichter 't mldden- en achterschip, waarbij echter wel rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat het schip in twee stukken is gebroken, welke zich misschien In den loop der jaren niet in dezelfde richting hebben bewogen, zoodat voor- en ach terschip In dat geval niet direct achter elkaar zouden liggen. De mannen hebben een P.T.T.-wagen ter be schikking, waarmede tegelijkertijd in eigen pro- viandeering kan voorzien worden. Nieuw in de Vierdaagsche is de deelneming van de Deutsche Relchs Jugend. Deze jongelui marcheeren heel rustig en correct in een kalmeerend tempo en leggen een bewonderenswaardige discipline aan den dag. Na het middaguur, toen de meesten den Molenhoek gepasseerd waren, werd de tem peratuur koeler en kon de tweede helft van het parcours over Heumen. Overasselt, Hatert naar Nijmegen In een prettiger tempo en op minder vermoeiende wijze worden afgelegd. Het verloop van den middag was dan ook normaal en een zacht regentje was voor velen een ware verkwikking. De meesten kwamen op tijd te Nijmegen terug en er heerachte om en vierdag tijdens de hertenjacht in het jach'- op het Molenveld een montere stemming. H eld een schot hagel in het onderlichaam op het Molenveld een montere stemming. H eld een schot hagel in het c.. aantal uitvallers was betrekkelijk laag en be-«reeg, is Dinsdag In het Diacbnesin-neken- erwille van deze ideologische en -I practlsche onafhankelijkheid is - het noodzakelijk „een volhardenden ophelderingsarbeid” te verrichten „om de breede lagen van de Nederlandsche bevolking te overtuigen van den om vang” van het onder- en bovengrond- •che, anti-nationale, antl-monarchale, anti-democratische, anti-religieuze com munisme en in het bijzonder van de bedreiging van geloof en zeden, van onze staatsinstellingen en cultuur van de zijde van de verraderlijke trawanten van Moskou, die evenals kameraad Litwinoff nog jongleeren met een helaas tot «en gevaarlijke fictie geworden Vol- kenbondspact en de collectieve vellig- heidsidee. Uit louter anti-fascistische overwegingen elscht de resulutie van het Partijbestuur der C.P.N. vgn de regee- ring: verhooging van het weerstands vermogen der bevolking door verhooging van de loonen der arbeiders, door werk verruiming op groote schaal en opvoe ring van den werkloozensteun en het levenspeil der bevolking op het platte land, en zij besluit met een beroep op «te en op alle democratisch^ gezihden om samen te werken, teneinde overwegingen elscht de resolutie van het wetsontwerp tot beperking van de ver- eenlglngsvrijheid in zijn huidigen vorm en te bereiken, dat de hierin aangekon- digde maatregelen uitsluitend tegen de fascisten worden gericht. In verband met het ongeluk te Reek valt nader te melden, dat de naam van het ver ongelukte meisje Cleton is. Het la een nichtje van mevrouw Cleton, die den auto bestuurde en met ernstige verwondingen naar het Wil- helmina-zlekenhuls te Nijmegen werd ver voerd. Dadelijk na het ongeluk verleende de gë- neesheer Kanten uit Grave de eerste hulp. In den loop van den middag arriveerde het parket uit ’s Hertogenbosch. om sectie op het lijk te verrichten, waarna het stoffelVk over schot naar het Wilhelminaziekenhuis te NU- mogen werd overgebracht. De toestand van mevrouw Cleton was Dins dagnamiddag bevredigend. Op den eersten dag van de vierdaagsche afstandsmarschen kwamen 4570 deelnemers aan den start. Dat is 190 minder dan er zich aanvankelijk hadden aangemeld. Maar 176 deelnemers waren thuisgebleven ën veertien hadden het beter geacht vanmor gen niet mee te trekken. Het Tweede Kamerlid Rost van Tonninge.. (NJB.B.) heeft aan de ministers van Financiën en van Buitenlandsche Zaken om. gevraagd, of zij kennis genomen hebben van het feit, dat een crediet van f 35 mlllioen verleend is door de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam asm den Franschen Staat voor den duur van 1L4 jaar en dat de verleeuing van dit crediet samen viel met een flauwe Stemming voor den Fran schen franc op de Internationale wisselmarkten. Hebben de ministers kennis genomen van het feit, dat de Nederlandsche Bank de wissels van dit crediet voor 1 jaar discontabel heeft ver klaard, terwijl in beginsel dezelfde begunstiging zou zijn verleend voor het overblijvende half jaar. dat het crediet daarna nog loopt? Zijn de ministers niet van oordeel, dat de Nederlandsche Bank aldus* de discontabiiiteit van dit crediet practised voor een tijdsduur van 1V4 jaar heeft vastgelegd en derhalve, zoo al niet naar de letter, dan toch naar den geesst in strijd heeft gehandeld met de bepalingen der Bankwet-1937? Zijn de ministers niet van meening, dat de liquiditeit der Nederlandsche Bank op deze wijze wordt geschaad, terwijl een ongerepte liquiditeit met het oog op de stijgende spanningen op de internationale wisselmarkten dient te worden gehandhaafd?' Willen de ministers meóedeelen, welke waar borgen de Fransche Staat voor de stipte terug betaling van dit crediet heeft gegeven? Welke maatregelen denken de ministen te ne men om *n mogelijke toekomstige schending van de Bankwet-1937 door den president der Ne derlandsche Bank te verhinderen? Tk T aar aanleiding van deze resolutie is het goed eraan te herinneren, dat de voorgewende liefde van het communisme voor de democratie een apenliefde Is. Het wil de democratie omhelzen om haar dood te drukken aan de borst van een moorddadige tyran- nieke 8ovjet-dlctatuur. Ook wij wen schen verhooging van het weerstands vermogen der bevolking en doelmatige bestrijding van de funeste werkloosheid, maar wij wenschgn dat niet ter wille van één eenzijdig dreigend gevaar, maar terwille van alle volksvreemde gevaren, ^lie ons bedreigen zoowel van uiterst Unksch als van uiterst rechtsch, en bovenal terwille van de christelijke sociale rechtvaardigheid. Zoo niet met site formuleerlngen, dan toch wel met het beginsel van het wetsontwerp tot beperking van de vereenlgingsvrljheid ta zijn huidigen vorm zijn wij het hart- eens, omdat het Juist ter ver- van een gezonde democratie te dringend noodzakelijk is lucht- ■MgkaM. onrtruaard om uren reHt ,,boven de 100** te rijden. 2.S uns .tcn.n sjc Vroogr nadar rarp/ickh'ng proa/<#. Alb. Cuypifraaf 2Ó4-27Ó - Amtferdam Dsalar» door gahaal Nodorlond. ^e communisten hier te lande zijn j Itoch grappenmakers. Zoo heeft het J--'partijbestuur van de CTJi. onlangs een resolutie aangenomen over den poli- tieken toestand in Nederland, die volko- men past In het politieke Jan Klaassen- gpel, dat de Moskousche poppenkast hier sinds geruimen tijd laat opvoeren en dat om den dooien dood niet onver makelijk, ofschoon voor domooren ulter- mate gevaarlijk is. In deze resolutie heet het „dat een volhardende ophelderings arbeid noodzakelijk is om de breede jagen van de Nederlandsche bevolking te overtuigen van den omvang van het groeiende fascistische gevaar in het land en in het bijzonder de bedreiging van de Nederlandsche onafhankelijkheid van de zijde van Duitschland, dat zich ge reed maakt tot een overval op Tsjecho- Slowakije en o.a. ook op Nederland”. Dat Duitschland wel eens gedacht heeft aan een overval op Tsjecho-Slowakije is niet geheel onmogelijk, maar zeker is, dat het, indien het daartoe ooit lust mocht gevoeld hebben, die lust vergaan is, sinds het met absolute zekerheid weet, dat Engeland en Frankrijk een Vergelijken overval niet over hun kant sullen laten gaan. Dat Duitschland op een overval o.a. op ons land zou zinnen, is een boosaardig communistisch verzin sel, dat volkomen in strijd is met het herhaalde aanbod van Duitschland om onze integriteit en neutraliteit zonder eenig voorbehoud officieel in een ver drag té eerbiedigen. Onze regeering is op dit aanbod nooit Ingegaan, omdat zij terecht deze integriteit en neutraliteit boven elke discussie verheven en geen verdragsobject acht, maar dit doet niets af aan de eerlijkheid van de bedoeling van Dultschlands aanbod. Het partijbe stuur der C.P.N. acht het noodzakelijk, dat het Nederlandsche volk, in overeen stemming met zijn diepgewortelde, vol komen gerechtvaardigde vredelievend heid, er alles op zet, dat Nederland van den oorlog verschoond blijft. Indien dit ernst was, zou het geen overvalssprook- jes verzinnen, die de goede nabuurschap en dus ook den vrede in gevaar kunnen brengen. Niet zoozeer vanuit Duitsch land dreigt voor ons land het „fascis tisch gevaar”, als wel van binnenuit en tegen dit gevaar kunnen wij de Mos kousche hulptroepen missen. Wij zullen het voorbeeld van het linksche Spanje niet volgen en geen misdadigers wape nen om ons goed recht en onze ideolo gische en practlsche onafhankelijkheid te verdedigen. Het Tweede Kamerlid Wendelaar heeft aan den minister van Justitie gevraagd of het juist is dat een Duitscher. die in Nederland bescher ming had gezocht tegen «i)n Duitsche achter volgers en die reeds sinds 4 November 1936 en laatstelijk met een steeds verlengde verblijfs vergunning in ons land vertoefde, half Mei ge arresteerd is. eind Juni over de Duitsche grens uitgeleid is en terstond daarna te Emmerik doodgeschoten is. Verder vraagt hij, of de minister wil mede deelen, waarom deze Duitscher gearresteerd is en hoe zijn uitwijzing te verdedigen is van het standpunt der regeering af. zooals de minister dit 9 Juni j.l. in de Tweede Kamer bij de be handeling van de interpellatiede Visser heeft aangegeven en volgens hetwelk uitwijzing ach terwege zou blijven, wanneer een vluchteling dientengevolge ernstig gevaar zou dreigen. Aan den tradltloneelen Molenhoek waren aanwezig generaal-majoor A. R. van der Bent, commandant van de 4de divisie en adj. I. B. D. van H. M. de Koningin en generaal-majoor W. Sillevis, commandant van de tweede divi sie, vergezeld van enkele officials, de represen tanten van de Road Walking Association, van de Deutsche Relchs Jugend en van de Fransche wandel-organisatle. Hier defileerden de mili taire korpsen en de burgergreepen en ook de indlvidueele loopers voor de autoriteiten. Allen maakten in weerwil van de drukkende warmte toch een uitstekenden indruk. Vooral ftel hier op de houding van de manschappen van de koloniale reserve, de cadetten, 4é apelbccsten. de mariniers en de cavaleristen vary Jhr. v. d. Goes. Ook de burgergroepen, als de verschillen de burgerwachten, de Haagsche* Vierdaagsche, de Utrechtsche Postale Wandelsportvereenl- glng, de damesgroep van de Unilever, enz., maakten een uitstekenden indruk. eld een schot hagel «reel thuis te Meppel aan de gevolgen overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5