ONS BLAD over Regeeringstroepen trokken de Ebro Spanning op het vasteland «verminderd I J 5HL I I 11 I Het nieuws van heden CHAMBERLAIN BEZIET DEN TOESTAND ZIJ ZOUDEN GANDESA BEDREIGEN DE BAROMETER Vorst Franz von Liechtenstein JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS G Streven naar herstel van de veiligheid 17e Spanje Uit Vaticaanstad Chamberlain antwoordt T tjecho-Slowakije Duitsche predikanten Corbera lalba veroverd Monument vernield Tien jaar opsluiting Journalist uit Italië opstand gewezen Tarragona gebombardeerd op de De terugreis Geen bedreiging van Gibraltar gevreesd Een wijdvertakte bende op het spoor gekomen Het was opgericht ter nagedach tenis van Schuschnigg’s echtgenoote De bydrage dér Britsche politiek tot het opklaren van de atmosfeer De Britsche ambassade heeft stappen ten zijnen ganste ondernomen Narcotica-smokkelarij in Frankrijk De eed van trouw der DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De overtocht over een breedte van 50 K.M. zou volgens de link- schen geslaagd zyn 0^ K „Mercury” Voor schuldigen aan in Brazilië VEREENIGDE katholieke pers BUREAUX: Zaligverklaringsproces EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 251 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bwdraagt 20 cl p. ragal; Ingazondan Madadaalingan 40 CL p. C. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoarlg tarlal voor advartaaran bij abon- namant wordt op aanvrage gaama door onza Administratie verstrekt. g - X F NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD rubriek 10 et per regeL ==i gemeenschappelijke o tot Stand van Woensdag yjn. M aar 180 Vorig» stand 7«K1 De Vierdaagsche Afstandsmarschen in de omgeving van Nijmegen zijn Dinsdag morgen begonnen. De start der Koloniale Reserve. Onder: Een groep burgerdeelne- mers begeeft zich op weg Hoewel dit ongetwijfeld voor een deel te danken Is aan de persoonlijke charme'’der koninklijke gasten, was Chamberlain tcch van meenlng, dat men dit in groote mate Sprekende over China zelde Chamberlain: „Hoewel wy niet in staat geweest zyn. een leenlng aan China toe te staan of te waar borgen, sluit dat niet andere vormen van bijstand, financieel of anderszins, uit ST. JOHN, 26 Juli (Reuter). Vanochtend 8.52 uur Ekitsche zomertijd, is de „Mercury’ van Botwood naar de Azoren vertrokken. Onlangs heeft de vorst de leiding der staats zaken aan zijn neef Franz Josef von Liechten stein overgedragen, ofschoon de oude vorst offi cieel staatshoofd bleef. juichingen). met ons groote bewapeningsprogram, dagelijks wordt de gewapende kracht dit land formidabeler.” PARIJS, 26 Juli (Havas). Terwijl de rab bijn Isaac Lelfer door den Parjjscl.en rechter van Instructie in verband met de smokkelarij van narcotica werd verhoord, zette de politie het onderzoek voort naar de leveranciers van den rabbijn. Zooals al dergelijke zaken zijn de ver takkingen zeer talrijk en lelden naar de Ver- eenigde Staten. Londen en andere hoofdsteden van Europa. Het is mogelijk, dat In deze steden arrestaties zullen worden verricht, doch het is een lange weg, welken de narcotica afleggen van den producent naar den verbruiker. Er is veel gesproken over het ambt van Isaac Leifer en men heeft zich afgevraagd of hjj wel degelijk rabbijn te Brooklyn was. In politiekrin gen is men evenwel van meenlng, dat volgens de eerste gegevens geen twijfel bestaat. Chamberlain besloot zijn redevoering met de volgende woorden: - verweren zich krachtig tegen den marsch. int ns en man- innen I Dec. uwen, Vleier, ie van het u (stand trilden 5 min. ach. ach- smber jon- 42 244 231 >lklng m en Toen wjj de anderhasidelingeu aanvin ken, deden wij dat, omdat wtj dachten (en wij zjjn nog dezelfde meenlng toegedaan), <kat een herstel van de Britsch-Itallaaneehe betrekkingen tot de oude termen van vriend schap en vertrouwen ons belangrijk na der sou brengen tot ons laatste doei, name lijk een algemeene Europeesche kalmeering. (Applaus.) Oude heer te Dordrecht tusschen muur en vrachtauto doodgelcneld. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 26 Juli: De Congregatie van het H. Officie heeft de volgende werken van Alfred Loisy op den Index geplaatst: „La religion. d’Israer', .La nalssan-' ce du Christianlsme’, ,L« Mandeisme et les origines chrétiennes", „Remarque sur la litte- rature eplstolaire du Nouveau Testament”, „George Tirell et Henri Brémond" .Xa crise morale des temps présents et l’educatlon hu- maine". Deze werken dateeren van na 1932 De reeds eerder verschenen werken van Loisy werden op den Index geplaatst by decreet van 16 Decem ber 1903 en 1 Januari 1932. WEENEN, 26 Juli (DJï.B.) De regeerende vorst Franz von Liechtenstein is Zondag- 1 nacht op 85-jarigen leeftijd aan longontste king overleden op het kasteel Feldsberg in Tsjecho-Slowaklje. Het is niet noodlg eenig beroep te doen op de regeering om gebruik te maken van iedere gelegenheid tot bemiddelen ten gun ste van een wapenstilstand of van iets an ders, dat een einde zou maken aan de mi litaire operaties, die ons dagelijks treffen. Wanneer wjj in dit bijzondere oogenblik niet tusschenbelde komen, geschiedt dit alleen, omdat wij er van overtuigd zijn dat het oogenblik nog niet is gekomen, waarop wij met succes tusschenbelde kunnen komen. o. mocht toeschrijven aan het bewustzijn, dat de belde groote democratische naties nauw vereenigd waren door belangen en idealen. „Laat niemand In dit land of elders, al dus de premier, zich ook maar voor zen oogenblik verbeelden, dat, ofschoon wij den vrede nastreven, wtj bereid zouden zijn, zelfs om wille van den vrede, de Britsche eer en de vitale belangen op te offeren (toe- wy maken snel vorderingen en van LONDEN, 26 Juli (Reuter-A-NJ>.) In het Lagerhuis heeft de Labour-afgevaardlgde Hen derson de kwestie ter sprake gebracht van de kanonnen, die opgesteld zynrin de nabijheid van Gibraltar en te Ceuta, en die een bedreiging van Gibraltar en de Straat jjan Gibraltar zou den kunnen vormen. Minister Horé Bellsha gaf ten antwoord, dat de batterijen aan den kant van Gibraltar, indien zy krachtig genoeg zijn, Gibraltar zouden kun nen beschieten, doch het vuur dezer kanonnen zou ook met succes beantwoord kunnen worden en. zoo zelde de minister, wij maken ons er niet in het minst bezorgd over. Er zjjn verschillende voorstellen, die niet de bezwaren tegen een leenlng met zich mede brengen, en die thans bestudeerd worden door de betrokken departementen. Wat de Japansche bewering betreft, dat Japan zjjn belangen in China beschermt: Japan moet erkennen, dat ook wjj onze belangen in China hebben, en dat wy niet terzijde kunnen blijven staan en toe zien, hoe deze worden opgeofferd bij den gang van zaken.” zijn de over de Mededeelingen over den stand der werk loosheid. te brengen. Wanneer eventueel een overeen komst over een regeling tot stand zou kunnen komen tusschen den leider der Sudeten-Dult- schers en de Tsjecho-Slowaaksche regeering voordat eenig statuut in feite voor het parle ment zou sfjn gebracht, sou dat duidelijk de beste aller oplossingen vormen. Chamberlain was niet van meenlng, dat veel druk noodlg was geweest om de Tsjecho-Slowaaksche regeering er toe te brengen de meest volledige gelegen heid te geven voor een volledig, openhartig be spreken van alle voorstellen. In antwoord op een verzoek van de Tsje- cho-Slowaaksche regeering kwamen wy overeen voor te stellen, dat een persoon met de noodlge ervaring en kwaliteiten een onderzoek ter plaatse sou Instellen naar het onderwerp, en sou trachten zoo noodlg voorstellen te doen om de onderhandel.n- gen tot succes te doen leiden. WEENEN, 26 Juli. (Havas). Nazi’s hebben het aan den weg van Linz naar Salzburg staan de monument ter nagedachtenis aan Herma Schuschnigg, de overleden vrouw van den oud- bondskanselier, met dynamiet opgeblazen Het monument stond op de plek, .waar mevrouw Schuschnigg in 1935 by een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Ten opzichte van den Volkenbond be treurde spr. het, dat geen doeltreffende Volkenbonds-lnterventle mogelyk is ge weest. Wy kennen de oorzaak, zoo zeide hjj: wy beschouwen deze positie van den Volkenbond als tydeiyk. Zelfs wanneer het noodsakelyk is, dat de Volkenbond tydeiyk afziet van het gebruiken van geweld, biyft er toch nog een breed terrein, waarop hij zich nuttig kan maken. De eerste dag van de Vierdaagsche. Masson en Weckerling winnen de etappe van den Tour de France. Proeven zullen worden genomen betref fende inaectenbestrjjding uit de lucht. Vervroegd groot verlof voor de eerste ploeg van de lichting 1938 der infan terie. ALKMAAR, Hof 6. Telefoon 4550 en 4120 PEN HELDER, Stations»traat4, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ƒ2.— per kwartaal of Die onderzoeker en bemiddelaar zou natuur lijk onafhankelijk zijn van de Britsche regee ring; in feite zou hij onafhankelijk zijn van alle regeerlngen Hij zou uitsluitend optreden in zijn persoonlijke capaciteit, en het zou na tuurlijk noodzakelijk zijl), dat hij zou beschik ken over alle faciliteiten en inlichtingen, ten einde hem in staat te stellen zijn taak ten uit voer te leggen. Ik kan niet beweren, aldus voegde Chamber- lain hier nog aan toe, dat een voorstel van de zen aard noodzakelijkerwijze een oplossing van dit probleem zal voortbrengen, maar Ik denk, dat het twee waardevolle resultaten kan heb ben: het zal vee] tot stand brengen ter inlich ting van de openbare meenlng. en ik hoop dat dit kan beteekenen, dat problemen, die tot dusverre onaanraakbaar leken, onder Invloed van zoo'n bemiddelaar minder hardnekkig kun nen blijken dan wjj hadden gedacht. Wat de Britsch-Amerikaansche handelsonder handelingen betreft, verklaarde Chamberlain, dat deze waren voortgezet en tot overeenstem ming geleid hadden ten opzichte van een groot gedeelte van het uitgebreide programma, maar, gelijk dit altijd gebeurt, is men gekomen tot eenlge punten, die uitzonderlijk moeilijk zijn, en deze punten zijn" nog niet volkomen tot een oplossing gebracht. Ik weet, zoo zeide spreker, dat er aan beide kanten goede wil heeracht en ik hoop, dat wy niet al te lang behoeven te wachten met de aankondiging, dat wij tenslot te tot een overeenkomst zijn gekomen. Vervolgens over Spanje sprekende, betreur de Chamberlain, dat het conflict, dat dagelijks Spaansche levens vernietigt en hulpbronnen verkwist, welke zoo hooest noodlg zijn aan het einde van den oorlog, voortduurt. De H. Congregatie der Riten heeft heden be raadslaagd over de heroïsche deugd van de Eer biedwaardige Dienaresse Gods Maria Theresa Sóublran, stichteres van de Zusters van Maria Bijstand. Chamberlain ontkende, dat de Britsche re geering Tsjecho-Slowaklje opgejaagd had, en voegde hieraan toe: Onze bezorgdheid was veeleer, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering te haastig zou zjjn met de behandeling van den toestand, die aoo delicaat is, en waarbij het het wenscheiykste is, dat belde partijen niet in een positie komen, waarin zij zouden vastzitten en niet in staat zouden zijn om onderling verder te geven en te nemen. De Britsche regeering heeft er b(j de Tsjecho-Slowaaksche op aan gedrongen haar voorstellen aan Henlein vroor <4-te leggen, alvorens ze in het eigen parlement TORTOSA, 26 JaU. (Havas). De Spaan- sehe regeeringstroepen hebben in den nacht van Zondag op Maandag getracht de Ebro over te trekken tegenover Flii en Am- posta. Z(j vervaardigden verscheidene schip bruggen, waarover de troepen by het aan kweken van den dag begonnen heen te trekken. „Wy hebben allen het gevoel, da* de at mosfeer lichter geworden is, en over het geheele vasteland ia er een vermindering ingetreden in het gevoel van spanning, dat zes maanden geleden drukkend was. Wij ge- looven, dat de Britsche regeering haar bij drage heeft geleverd aan dat lichter wer den van de atmosfeer en de vermindering der spanning. Wij zijn voornemens daar mede voort te gaan, en w|j gelooven, dat wjj er tenslotte in zulten slagen de veiligheid en het vertrouwen terug te brengen aan Europa.” (Toejuichingen op de minister ban ken.) De rechtsche troepen trekken strijdkracnten terug van het front van Lerlda en Balaguer, welke zy naar Gandesa zenden. De regeerings- “^Pen hebben de Ebro gepasseerd in een “ne van 50 kilometer breedte tusschen Ribar- en Fllx, voor de streek, waar Gandesa en Caspe liggen. De rivier werd op vier plaatsen overgesto- en de operatie verraste de rechtsche “«epen, die dezen sector bezet hielden, volko- hten. Het bergmasslef van de Siërra Fatarella, natuuriyke barrière, die Gandesa be schermt, is vanmorgen om tien uur bezet Nadere berichten uit Barcelona omtrent den <**rtocht over de Ebro melden, dat de rivier °i> elf plaatsen door de regeeringstroepen is wergestoken, over een lengte van 150 K.M. Er werden bruggen geslagen zonder dat dit aandacht der rechtschen trok. Er werden rtchtsche soldaten krygsgevangen gemaakt, ’«wyi zy in diepen slaap verzonken waren. Deze eenheid tusschen Frankrijk en ons, al dus Chamberlain, is des te gelukkiger, daar algemeen erkend wordt, dat zy niet gericht is tegen eenlge andere natie of combinatie van naties, en omdat zy op zich zelf een nechten stut voor den vrede vormt. Die eenheid, aldus voegde spr. hieraan toe, is versterkt en beves tigd door de besprekingen tusschen Lord Halifax en de Fransche ministers te Parys. Er hangt geen geheimzinnigheid rond die besprekingen. Er is geen nieuwe verbintenis en geen nieuwe verplichting aangegaan; van geen van beide kanten. Er is een algemeene bespreking ge voerd over alle zaken van gemeenschappelijk belang, 'en men Is gekomen tot een algemeene en volledige overeenstemming. Hierover kan het Huis zeer tevreden zyn (toejuichingen o? de ministerbanken) ten Oosten van Villanueva de la Serena, moe ten opgeven. Na den veldslag der laatste dagen hebben de legeeringstroepen hun linies opgesteld ten Oosten van Madryalejo, Orellana la Vie ja, Campanario, Casteuera en Monterrubio de la Serena. De rechtschen zetten hun aanvallen voort in de richting van Almaden, waarby zy den Spoorweg BadajozAlmaden volgen. Hun lucht macht bestookt Cabeza del Buey, halveiwege tusschen Castuera en Almaden. De regeerings troepen organiseeren snel nieuwe verdedlgings- stelll recht RIO DE JANEIRO, 26 Juli. (Havas). De rechtbank beeft thans de voornaamste daders van den aanslag op het paleis van den presi dent op 11 Mei veroordeeld. De luitenants Four nier en Nasclmiento werden tot tien jaai op sluiting veroordeeld. Chamberlain gaf in het Britsche Lager huis een uiteenzetting van de buitenland- sche politiek. Voor een aanval op Gandesa Spaansche regeeringstroepen Ebro getrokken. geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubrlek 10 cL per regeL ROME, 26 Juli. (Havas). Paul Cremona, correspondent van de Christian Science Mo nitor en het Wallstreet Journal heeft aanzeg ging gekregen, dat hy In verband met zyn „algemeene houding” binnen acht dagen Italië moet verlaten. Cremona, die reeds twintig jaar in Italië woont, is vice-voorzltter van de tul- tenlandsche persvereenlglng. Hy is afkomstig uit Malta. De Britsche ambassade neeft te zijner gunste stappen ondernomen, doch het Is nog niet bekend of deze stappen succes sullen hebben. LONDEN, 26 Juli. (Reuter). In het Britsche Lagerhuis zyn de debatten over de buitenlandsche politiek hedenmiddag ge opend met een rede van den leider der li berale oppositie, Sinclair. Dit Barcelona wordt gemeld, dat vannudda„ half vier rechtsche vliegtuigen 35 bom- °P het centrum van Tarragona geworpen .eC?*n- vielen zes dooden en 25 gewonden; «nt huizen weëden vernield. Te middernacht is de haven van Gandia op- ~*«w door een watervliegtuig, dat van Majorca 2^*°*' gebombardeerd. Vier personen werden •ekwetst. „/J*11 het front van Estramadura. in de pro- Badajoz, hebben de regeeringstroepen na en stryd het dorp Campanario, op 18 KM. Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot wijziging van de Ta bakswet Deze zeide om., dat een politiek, die de dic tatoren in staat zou stellen hun macht te ver- grooten, door vernietiging van de vrijheid ove> toenemende gebieden der wereld, en hun mi litaire machinerie te versterken met de hulp bronnen van zwakkere mogendheden, de grond slagen zelve van recht, gerechtigheid er. in ternationale goede trouw, waarop alleen de vrede hecht gegrondvest kan worden, zou on- dermynen. Wanneer wy willen, dat het ons mogelyk Is ons leven in vrede door te brengen, moeten wy het bewustzyn der dictatoren bevrijden van het geloof, dat de democratieën lafhartig zyn. en moeten wy de wereld ervan overtuigen, dat, wanneer wy zeggen, dat de vrede het grootste onzer belangen is, wy niet slechts bedoelen het ongestoorde bezit van onze imperiale erfenis en het egoïsme van de verdediging onzer natio nale belangen, maar den vrede, welke zyn grondslag vindt In recht, rechtvaardigheid en Internationaal goed vertrouwen. wy moeten ook komen tot aaneensluiting met hen, die den vrede en de vrijheid liefhebben.” Minister-president Chamberlain antwoordde op deze rede. Hy herinnerde eraan, dat Sinclair gezegd had, dat eenieder het eens zou zyn met bet voornaamste doel der regeering, nl. de vestiging en handhaving van den vrede en de verwyderlng, voor zoo ver. dit uitvoerbaar Is, van alle oorzaken van een mogelyk conflict en van prikkeling of grieven van het eene of an dere land. BERLIJN, 26 Juli (D.NK). De president van den hoogsten kerkeraad van de oud-Prul- sische landskerk heeft den termijn voor het af leggen van den staatspolitleken eed van trouw der Evangelische geestelyken verlengd tot 30 September. Slechts In de oud-Prulsische kerkgebieden, aldus wordt In kerkelyke kringen volgens het D.N.B. verklaard, wordt door predikanten, die tot de belydende kerkelyke richting behooren, nog een zekere tegenstand geboden; maar ook hier zou de meerderheid der geestelyken den eed reeds hebben afgelegd. Door de verlenging van den termyn moeten, naar het schynt. po gingen om tot overeenstemming te komen met nog niet beëedlgde predikanten, gesteund worden. Het preekverbod voor den bekenden predikant Dibelius is met zeven maanden verlengd. Sprekende over het koninklijk bezoek aan Parys, sloot Chamberlain zich aan by den lof, dien Sinclair had uitgesproken over de schit terende ontvangst, die bereid was aan den ko- ning en de koningin van Engeland. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd ot Aan- Rechtsche verkenningsvliegtuigen ontdekten dit en waarschuwden de naburige vliegvelden, zoodat binnen een half uur een vyftlgtal bom menwerpers aankwamen en de reeds gepasseer de troepen, die bruggenhoofden bouwden, van de overige troepen afsneden. Rechtsche infan terie was spoedig ter plaatse en nog geen drie uur later bleven van de overgetrokken troepen slechts enkele kernen over, die In het verder terloop van den dag vernietigd werden. Üit Barcelona komt, In stryd met het geen uit Tortosa gemeld wordt, een bericht, dat meldt, dat de regeeringstroepen by de voortzetting van hun opmarsch vanmorgen op twee kilometer afstand van Gandesa zjjn aangekomen, na 2500 krygsgevangenen te hebben gemaakt, zy bezetten Corbera en Villalba. Voortgaande keerde Chamberlain zich Tsjecho-Blowakye. Ook hier weer zyn wy er ons slechts al te zeer van bewust, dat daar al het mate riaal gereed ligt voor een verbreken van den vrede, met onberekenbare gevolgen, wanneer de zaak niet wordt behandeld met koene en met redeiyke vaardiglield. Daar om hebben wy in overeenstemming met onze algemeene politiek en in nieuwe sa menwerking met Frankryk alles gedaan wat wy konden, om een vreedzame oplossing van het geschil te vergemakkeiyken. H. K' H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix te Heiligendamm ■f’ 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9