Gandesa thans De slag voor begonnen ST.W1LLIBR0RDUS 1 I ONS BLAD F i Overéénkomst met Franco SM Het nieuws van heden FELLE STRIJD IN DE BUITENWIJKEN DE VOLKENBOND VOOR EEN BESLISSING Pater Jacquinot vermist JOH. LAÜWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OÓK SPOORFONDS DE BAROMETER SOCIALE LEVEN” „DE VRIJHEID IN HET I en Een nieuw giftmengers- De proces - Na de Luikse he, na een Laar—» i r Katholieke Duitschers in het buitenland Congres Nabij Belgrado is een mausoleum voor, den onbekenden Servischen soldaat ingewijd Vestiging van agent sub-agenten Schryven van Kard. Pacelli aan de XXXe Fransche Sociale Week Bombardement op Tarragona De publicatie van het statuut 20 tegen één tegen de dictatuur; de meerderheid voor neutraliteit DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Zijn idealen kunnen volgens Lord Halifax behouden worden Ontploffing aan boord van onderzeeër Ruslands grenzen in Azië De Britsche belangen in China De vliegtuigindustrie in Frankrijk N.V. NEDERL.VERZ.M'J. CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT Mercury” gedaald in Southampton De meening in de V. S. over Europa Het rechtsche opperbevel schynt echter aan deze gevechten weinig belang te hechten Hy wat met geld voor'de vluchte lingen naar China onderweg Verontwaardiging in Duitsche kringen Onze regeering heeft een regeling getroffen ten aanzien van de wederzydsche vertegen woordiging van 25 tot 28 Augustus te Passau x: fel c/ O Oppositie in de Falanx? Twee Fransche matrozen omge komen; «en arbeider zwaar gewond VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 28 JULI 1038 - het 11 o o 75 ■’1 L 1 de der LONDEN, 27 Juli, (Reuter). De „Mercuiy" is om 29 uur 29 in Southampton neergestreksn. Wat den Volkenbond betreft zeide hij: De Volkenbond staat heden ten dage, naar mijn meenlng, voor de noodzakelijkheid een beslis sing te nemen, die van invloed zal zijn op zijn geheele toekomst. Wanneer ik dacht, dat het ■it was met den Volkenbond, zou ik teh pessi mist zijn. LONDEN, 27 Juli. (Reuter) In het BHtsche Hoogerhuis heeft Lord Halifax een verklaring afgelegd, waarin hij om. zeide: Ter gelegenheid van de dertigste Sociale Week der Fransche Katholieken, die van 25 tot 30 Juli In Rouaan gehouden wordt, heeft Kardinaal Pacelli een belangwekkend schrijven doen toekomen aan Prof. Eugène Duthoit, President der Fransche Sociale Week. bestaat om zijn toevlucht te nemen tot geweld. wereld rgdden door het aarheid. Het feit, dat Franco in Burgos Is, vrij ver van het front, vormt een aanwijzing, dat het opperbevel geen bijzonder belang schijnt te hechten aan de operaties der regeerings troepen in den sector van Flix en Amposta. - "LTTSZ. - SS Stand van Donderdag vm. M nr WA» Vorige stand 7«U BARCELONA, 27 Juli. (Havas.) De slag voor Gandesa is begonnen. De regeerings troepen, die gisteren alle hoogten beaet heb ben rondom de plaats, en rich o. m, meester hebben gemaakt van het dorp Cerbera, o» 2 K.M. ten Noorden van Gandesa, hebben hun opmarach voortgezet. De laatste berichten melden, dat in de buitenwijken van Gandesa gevochten wordt. De Rjjksbond voor Katholieke Duitschers in het buitenland heeft bepaald, dat het Jaarhjk- sche congres in 1938 In Passau zal gehouden worden. Van 25 tot 28 Augustus zal in het kader van groote kerkelijke plechtigheden door tal van bekende personen uit Duitschland en andere landen gesproken worden over de ziel zorg onder de Katholieke Duitschers in het buitenland. Verschillende Bisschoppen bij de vergaderingen tegenwoordig zijn, Mgr. Wilhelm Berning, Bisschop van De Vereeniging van oud-onderofficieren van het Kon. Ned.-Ind. Leger „Madjoe” heeft haar algemeene vergadering ge houden. Daarom moeten wij alles doen wat wij kunnen voor de vestiging der heerschappij van het recht, door versterking der machi nerie, door bestudeerlng van en uitspraken in geschillen, en wij moeten middelen zoe ken om de mogelijke oorzaken van geschil len uit den weg U? ruimen en een onrecht vaardigheid te herstellen door het ventilee- ren van grieven en door een actieven druk der openbare meenlng. I f«f HNGE N TOT EIK BEDRAG De Messagero bericht, dat in de tweede week na het begin van het offensief de troepen vijf tig kilometer van het punt van uitgang waren opgerukt en een stelling bezet hielden, welke bestemd was te dienen als natuurlijke basis voor een nieuwen sprong naar het Zuiden. TOKIO, 27 Juli (Havas). Sedert twee dagen is men te Tokio ongerust over het lot van pater Jacquinot, die 20 Juli met de „Empress 5>f In dia” te Yokohama is aangekomen en sinds dien niet meer is gezien, noch in Japan, noch in Sjanghai, waar hij 25 Juli had moeten aan komen. Bü een ontploffing aan boord van een Franschen onderzeeër werden twe# ma trozen gedood. De „Mercury” is te Southampton terug gekeerd. NEW YORK, 27 Juli. (Havas) Volgens een statistiek, opgesteld door dr. George Oallup. directeur van het Amerikaanse!) Instituut voor de openbare meenlng, fijn in de Vereenigde Staten twintig personen tegen één tegenstan ders van dictatoriaal gëregeerde landen. Op de vraag: „Indien een oorlog uit zou bre ken tusschen Frankrijk en Engeland aan de eene zijde en Italië en Duitschland aan de an dere, aan welke zijde zoudt gij staan?”, spra ken van de honderd personen zich 66 uit vóór Frankrijk en Engeland, drie voor talië en Duitschland, terwijl 32 geen partij zouden kie zen. Op de vraag: „Indien in Europa een oorlog uit zou breken, zouden dan de Vereenigde Sta ten den vrede kunnen bewaren?” verklaarden 64 tegen 46 zich voor den vrede. Nauwelijks Is de belangstelling voor het pro ces tegen de Lulksche giftmengster de weduwe Becker verbleekt, of In de hoofdstad van het nabij gelegen Groothertogdom Luxemburg staat» te zamen met Adam Salzburger, de giftmeng ster van t dorpje Asselborn. nabij Troisvlerges, Gertrude TangetenThreis, voor het Luxem- burgsche Asslzenhof terecht Met groote koel bloedigheld hebben beiden hun misdaden ge» gepleegd. Zoowel de man als de vrouw worden beschul dig van moord door middel van strychlne op de vrouw van Salzburger en herhaalde poging tot moord door middel van vergif op den echt genoot van Gertrude Tangeten. Salzburger wordt bovendien beschuldigd van poging tot doodslag op den mam van Gertrude Tangeten en van brandstichting. Ik kan het Huls verzekeren, dat wjj vol strekt bereid zijn tot en in feite reeds bezig zijn met het overwegen van een mo gelijk voor ons open staande actie in het Verre Oosten, wanneer wij niet 3e passen de consideratie krijgen voor de belangen, die wij het recht hebben in China te be schermen. Kardinaal Pacelli wijst erop, dat het zeer passend en gewenscht is het probleem van de Kerk en van de vrijheid te bestudeeren, want in de vorige en ook in onze eeuw werd de Kerk beschouwd als de uitgesproken vijandin van de vrijheid, omdat zij t libe ralisme bestreden had. Maar zij is de eenige en groote verdediger van de vrijheid geble ven, de vrijheid, die eigen is aan de men- schelijke personen en die de eerste gave van God aan den mensch is, waardoor hij meester wordt over zijn daden en hooger staat dan alle andere wezens van de schep ping. Maar de mensch heeft deze vrijheid gekregen om het goede te verwezenlijken, niet om het kwade te doen, om te volgen en niet om te minachten wat de rede ons voorhoudt, om te werken aan het scheppen van orde en niet om wanorde te brengen, om van God de be- loonlng te verdienen en niet om de kastijding Gods over zich af te roepen. Tenslotte wijst de Kardinaal Staatssecretaris erop, dat de Katholieken vóór alle anderen er toe moeten bijdragen de groote moeilijkheid van de sociale vrijheden ten opzichte van de burgerlijke orde en het algemeen welzijn op te lossen. In bijzondere gevallen vertegenwoordigen de sociale weken het moderne en de ac tualiteit van de Katholieke gedachte. Men vindt hier het bewijs van in het thema, dat voor de sociale week te Rouaan gekozen is: „De vrijheid in het sociale leven”, een thema, dat ons plaatst in het middelpunt van de huidige discussies en dat zoo goed de tegenwoordige situatie van het Katho lieke leven in Frankrijk weergeeft. Marcel Kint won de etappe Straatsburg Metz van den Tour de Frsmce. Wij hebben allen voortdurend gezegd, dat menschelijke zaken nooit statisch kunnen blij ven, maar de verandering, die zoowel natuur lijk als Juist kan zijn, moet uitgevoerd worden door vreedzame middelen, wil niet de genezing tienduizend maal erger zijn dan de kwaal. Groot-Brittannlë heeft zijn woord gegeven om te trachten deze beginselen daadwerkelijk te maken, en wij houden ons aan die verplich ting tot het uiterste van ons vermogen. Tarragona heeft een nieuwen luchtaanval te verduren gehad. Om half vier wierpen Junkers- bombardementstoestellen talrijke brandbommen en ontplofflngsprojectielen op de stad. Ver scheidene gebouwen vlogen In brand; het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. ROME, 27 Juli (Havas) De bijzondere corr. van de Messagero aan het front van de recht sche troepen in Katalonië bericht aan zijn blad, dat de regeeringstroepen de Ebro konden over steken dank zU de hulp van marxistische ele menten onder de burgerbevolking van het door de troepen van Franco bezette gebied. Deze personen, die vroeger deel hebben uitgemaakt van de marxistische militie stonden nog in ver binding met de Katalaansche regeering en heb ben onrust gezaaid langs den oever, waarvan gebruik werd gemaakt door de regeerlngsttoe- pen. De Duitsche reddingsmaatschappij voor schipbreukelingen heelt de beschikking gekregen over een auto, waarop een raketten-installatie en andere hulp middelen worden meegevoerd, De auto is gestationneerd te Heiligenhafen PRAAG, 27 Juli (D.N.B.) De persdienst der Sudeten-Duitsche partij publiceert een ver klaring van den voorzitter der club van Sude- ten-Dultachers, Kundt, waarin deze zegt, dat Inhoud van het statuut onder voorwaarde strengste geheimhouding den 30en Juni ter kennis der partij was gebracht. De Südeten- Duitsche partij heeft zich aan deze voorwaarde gehouden. De in eenige Praagsche dagbladen Ik geloof niet, dat het het menschelijk vernuft te boven gaat middelen te beramen, waardoor de idealen van den Volkenbond woeden behouden en, terwijl aan den eenen kant zijn practische beperkingen erkend worden, aan den anderen kant de weg wordt open gehouden om thans en in de toekomst het meest volledige gebruik ,te maken van zijn onmetelljke potentlalitel- tea als instrument voor den vrede. Een erkenning, hetzij de jure, het zij de facto, houdt deze regeling niet in. Pater Jacquinot keerde uit de Vereenigde Staten terug, waar hjj eenige hónderd-duizen- den dollars bijeen had gebracht voor de Chl- neesche vluchtelingen. De mogelijkheid is niet geheel uitgesloten, dat h(j op het oogenblik uitrust in een of an deren afgelegen katholieken missiepost. Bovendien zullen in een aantal na der overeen te komen plaatsen sub- agenten kunnen worden benoemd, die werkzaamheden zullen verrichten, vergelijkbaar met die van consulaire ambtenaren. In verband met de gevangenneming en in staat van beschuldlging-stelling van Martinez Velez en Agustin Aznar, beiden ledenvan den nationalen raad en van de door Franco beT noemde joolitleke junta, zouden sommige per soonlijkheden in het rechtsche Spanje wen- schen, dat hek tegen hen aanhangige proces de beide raadsleden worden beschouwd als op standig tegen de staatstucht een proces van de Spaansche Falanx sou worden, welke naar Volgens een bericht uit Burgos hebben de rechtsche troepen bij het aanbreken van den dag den strijd hervat tegen de regeeringstroe pen, die nog genesteld zijn aan den rechteroever van de Ebro. Te Burgos wijst men er op, dat men niet verbaasd behoeft te zijn over den weerstand der regeeringstroepen op den rech teroever van de Ebro, aangezien hun bruggen vernield zijn en hun niets overblijft dan weer stand bieden tot het uiterste hunner krachten en tot hun munitie Is uitgeput. Dit thema is delicaat en tegelijkertijd be langrijk. Het is delicaat in dien zin, dat het een uiterst gecompliceerd probleem bestudeert, waarvan de oplossing de grootste practische gevolgen met zich meedraagt. Dat het» thema van groot belang is, is aan geen twijfel onderhevig. Een dergelijk thema neemt stelling tusschen twee partijen, die el kander op het gebied van het moderne publieke recht bestrijden. De eene partij beweert, dat de vrijheid van de burgers en het particuliere initiatief vóór de sociale en politieke organisa tie der naties gaat; de andere parti) M van meenlng, dat deze vrijheid tenslotte moet wor den geabsorbeerd door de centrale macht van den Staat. Met deze onderzoekingen zijn dus ook libera lisme en absolutisme gemoeid, niet om politieke redenen, maar opdat de katholieken zich een moreel en wetenschappelijk oordeel kunnen vormen over de te volgen wegen op gods dienstig gebied.” DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroopor- rubriek 10 CL per regeL I De tegenstanders van prof. Garrlgues houden staande, dat hij persoonlijk het bewuste ont werp heeft opgesteld, op verzoek van Martinez Vej^jja Agiwtin ^zn^j. i -■ V' MEAULTE, 27 Juli. (Havas.) De Fransche minister van Luchtvaart en de voorzitters der luchtvaart-commlssle van Kamer en Senaat hebben vandaag een bezoek gebracht aan de nieuwe fabrieken van de nationale maatschap pij voor vliegtuigenbouw, welke georganiseerc zijn volgens het program voor de nationalisatie met het doel de modernste vliegtuigen in serie te bouwen. De nieuwe installaties der fabrieken zullen in staat stellen binnenkort maandelijks vijftig tot zestig Potez-vllegtuigen van het typ» 63 te vervaardigen. Na te hebben gesproken over de vreugde van den H. Vader, dat de Fransche Katholieken ook dit Jaar weer bijeenkomen voor de Fran sche Sociale Week, schrijft Kardinaal Pacelli: „De wereld heeft het levende woord van de Goddelijke Wijsheid veel meer noodig dan het materieele brood; en al degenen, die het brood des levens voor de geesten breken, verrichten het beste Apostolaat, doordat zij de trachten te troosten en souverelne middel van de De beide bovengenoemde raadsleden wor den er o. m. van beschuldigd in een geest van openlijke oppositie een ontwerp te heb ben ingediend tot reorganisatie van de Spaansche traditionalistische Falanx, met bet. doel uit den rechtstreekschen invloed van het leger te verwijderen alles wat be trekking heeft op de politieke activiteit der partij en van den staat. ^XWWWUllIll IUI/I///////4&M Het zij mij vergund de prlncijies vast te leg- «en, die aan een zoodanige oplossing ten grondslag moeten liggen. Het eerste doel van den Volkenbond is het voorkomen van oorlog. Dit Is een negatieve *Ute van uitdrukking. De positieve is. dat de Volkenbond de middelen behoort te verschaf fen om lederen staat een gewettigd excuus te ontnemen zoo er al een gewettigd excuus TOKIO, 27 Juli. (Havas). Hedenavond ts door het Jgpansche ministerie van Buitenland» sche Zaken een communiqué uitgegeven, waar in wordt verklaard, dat de Tapanscbe cente ring groot belang hecht aan een deflnhieve vaststelling van de grenslijn tusschen Mand- sjoekwo en Sovjet-Rusland, in het bijzonder in het Oosteltjke gebied, tusschen het meer Khanka en de rivier Toe Oenmen. In het do cument wordt een historisch overzicht gege ven van de onderhandeltngen, die gevoerd zijn tusschen Moskou en Tbkto sedert verschei dene jaren over dit onderwerp, en wordt ge wezen op de ongunstige houding, die de Sov jets hebben aangenomen. Er wordt geen recht- streeksche toespeling op de affaire van Tsjang- koefeng gemaakt; evenmin wordt gezegd, of Japan op het punt staat nieuwe voorstellen te doen voor een regeling der recente Incidenten en vaststelling van de grens. De Regeeringspersdienst deelt het volgende mede: In aanmerking nemende, dat gezag van generaal Franco zich thans uitstrekt over het grootste gedeelte van Spanje, heeft de Nederlandache regeering met diens bewind een re geling getroffen inzake wederzjjdsche vertegenwoordiging in dier voege, dat elk van' beide een agent zal vestigen, teneinde de belangen van zjjn landgenooten voor te kunnen staan. TOULON, 27 Juli. (Havas). Aan hooft van den Franschen onderzeeër Espoir, die gemeerd lag bij het arsenaal van den Mburillon, u een ontploffing ontstaan, toen arbeiders bezig wa ren de wanden van de accumulatorenafdeeling met een isoleerende stof te bestrijken. Twee matrozen vonden den dood door ver stikking. Doordat het isolatiemateriaal in brand was gevlogen, waren zij bovendien over dekt met brandwonden. Een arbeider, die tn een andere afdeeling bezig was, werd door de vlammen omringd en bekwam zware brandwon den. Zijn toestand is verontrustend.' Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het gebeurde. Woensdagmorgen is de Nederlandsche bedevaart naar Lourdes vertrokken. Het inladen der zieken Van Duitsche zijde wordt scherpe cri- tiek uitgeoefend op hetgeen bekend werd van het statuut van Hodza. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD SSSs Administratie verstrekt. In rullen ojn. Osna- brück, Mgr. Hudal uit Hbme, Mgr Simon Lan- dersdorfer uit Passau, Mgr. Got t hardt uit Windhoek (Zuid-Afrika) en Mgr. Wienkcn uit Berlijn. Het congres zal gesloten worden op 28 Augustus met plechtige godsdienstoefeningen in de kerken van de stad Passau. Overeenkomst tusschen Nederland en de Franco-regeering ten aanzien van weder zij d sche vertegenwoordiging. De linkschen zjjn in de buitenwijken ynn Gandesa doorgedrongen. Lord Halifax sprak over de positie van den Volkenbond. hun meenlng vastberaden naar rechtsch zou moeten worden georiënteerd. Een gevolg van hun gevangenneming is ge weest, dat voor de tweede maal Don Joaquin Garrigues is gearresteerd. Garrlgues was pro fessor in het handelsrecht aan de universitelt van Madrid. HU is reeds eenmaal te Salaman ca gevangen geweest, verdacht van linkschen denkbeelden te zijn toegedaan. gepubliceerde tekst stemt, met uitzondering van een préambule die aan de j?artlj niet be kend was, overeen met den door haar ontvan gen tekst. In Sudeten-Duitsche kringen verklaart men verder, dat de taak van Lord Runclman door de publicatie van het statuut, die ook in een nauw met den minister-president verbonden blad is geschied, aanzienlijk bemoeilijkt is. De publicatie van het regeeringsontwerp voor het nationallteitenstatuut heeft, naar Havas meldt, In Duitschland een storm van protest veroorzaakt. In politieke kringen, waar de zending van Lord Runclman een gunstig ont haal heeft gevonden, blijft men kritiek uit oefenen op de houding der Tsjecho-Slowaak- sche regeering. Komt er een maximum-snelheid van 50 K.M. voor alle gemeenten? Interessante juridische paspoortenkwestie voor den Amsterdamschen politierechter. Oud-volontairs van het voormalig In- structie-Bataljon te Kampen bijeen. De kazerne te Kampen heet voortaan de „Generaal J. B. van Heutsz-kazerne.” Father R. Kemperman, stichter van „Huize Vrijland" bjj Arnhem, zal uit de Missie terugkeeren. 1^-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1