STAD! EUWS Alkmaar, 29 J A LUSTRUM KRUISVAART VRIJDAG 29 JULI 1938 AGENDA halcyon lijn Drankwet FRONT EN ACHTERLAND NOORDSCHARWOUDE Apothekerenachtdienet Derde Orde St. Dominions ALKMAAR IS IN DE MODE OUDKARSPEL Kruisvaartcohort St. Dominicus Thans aanbesteed Geslaagd VRAGENBUS Burgerlijke Stand SINT-MAARTENSBRUG Nieuwe machine TUITJEHORN HEILOa STOOMVAARTLIJNEN WIST GIJ UITGEEST Prachtig geslaagd avondfeest op Tusculum CURSUS SLAGERS VAKONDERWIJS DE GAANDE EN KOMENDE MAN Gemeenteraad van Broek op Langendijk Ruim 500 menschen op den Waagtoren IN DE NAUWE SCHOUTEN STRAAT Programma Gom. Radio, distributie DE TRAMBOTSING TE KOEDIJK I o;tv EGMOND-AAN-ZEÈ RIJWIELPAD ONDER BERGEN De Zondag- en nachtdienst zal in de DE BALJUW. De In Het comité hoopte dat zeer velen aan dezen vu mille worden. t om een B.- «e- In werkver- voldaan «et aan van oorzaak in moest Geslaagd Onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. M. Bosschaart, slaagde te ’s-Gravenhage voor het -diploma middelbaar boekhouden. Benoemd Onze plaatsgenoot, de heer M. P. Blaauw, is aangesteld tot Ingenieur van den Rijkswaterstaat te Den Haag. J. Dijkstra (Franeker) W. Elstgeest (Roelofarendsveen) Voor het examen acte K. 13 slaagde te Den Haag onze stadgenoot, de heer J. J. Schellings, werkzaam aan de gemeente-secretarie, alhier. In de laatste lijst van komende en vertrok ken personen, welke wij Donderdag publiceer den, is een abuis geslopen. Daar staat bU de komenden mej. A. O. C. Al. kraamverpleegster, van Slttard naar Laat 99. Zij komt echter niet uit Slttard, maar uit Maastricht en haar adres is thans Varnebroek 7. 27 Augustus opgeven bij de commissie, welke met de regeling hiervoor belast is. Dit zijn de heeren Heertjes, D. Drost, O. Blaauboer en O. V. d. Hoven (secretaris). Aan de kinderen zullen zoo mogelijk ballons worden verstrekt, eerst als opluistering, daar na om een wedstrijd te houden. De stoet zal worden opgesteld'op het school plein. Als dit gereed Is, zullen de muzlekkorp- VKf Ingekomen is een verzoekschrift van den hoer A. J. Klompmaker te Heerhugowaard om een het en ar- niet i de 11« techn is dar de oc is er een a met 1 velen, leuzei van d het pelijk het b de wi waar: kunst als zl ferme nieuw aan i sles. Vaa de dii dier bekon staan len n hand) lactoi tegen’ stijf s beeld) wljzei er no< oplevt zijn, 1 tie er van genon visies zondh Zei) gebiet beeld messe der V het J den s in de Friesl stond kort® verrit Khld< veel 1 fanUu vreem tieren versie hadde erotie Br: van p een n reeë 1 betrek Is ont pen, a kerm! bloem na’s-o van te invloe schild Verbetering bU den vuurtoren De door braak bfj den vuurtoren Is thans geheel gereed gekomen, de duinhellingen zijn netjes'afgewerkt en daartusschen is een mooi wandelpad aan- 1 gelegd, zoodat men thans geheel om den vuur toren en 't monument van Van Speyk heen kan 1 loopen. Vanaf den zeekant heeft men thans een veel beter gezicht op den vuurtoren, terwijl men bovendien een aardig gezicht op het dorp vrachtauto rechts auto. bekwaamheden te onderhouden en uit te brei- 1 den? Neem eens goede nota van bovenstaande en 1 bedenk dan dat reeds nu in verschillende be drijven gebrek aan geschoolde krachten begint te ontstaan. De arbeider van de naaste toekomst zal naast een paar bekwame handen in de eerste plaats een helderen kop moeten bezitten, Hjj zal zonder fouten naar de teekenlngen moeten kunnen werken en zoo economisch mo- gelijk moeten werken; kunnen omgaan met de 1 moderne gereedschappen en machines en be boeren te weten, wat men onder rationalisatie verstaat. 1 Voor vergoeding voor slijtage aan kleeding en schoeisel wordt t 1 per week aan eiken deelne- 1 mer van 1634 Jaar uitgekeerd. De deelnemers van de Centr. Werkplaats heb- ben voorrang bij plaatsing op den theoretlschen 1 cursus P. B. N. A. Blijf daarom niet werkloos tondloopen, maar 1 meld u aan op ons kantoor Doelenstraat 3, waar alle gewenschte inlichtingen zijn te be komen. Het kantoor is geopend eiken werkdag van 913 en 3uur, 's Zaterdags van 9—13 uur. Het Bestuur. HoUandla-nieuws Zondag zal er een niet alledaagsche sportgebeurtenis voor een dorpje als het onze op het sportterrein plaats hebben. Hoewel we dan ook op dien dag het aanbid- dlngsfeest in onze parochie zullen vieren moch ten we toch toestemming verkrijgen om dezen wedstrijd te sjoelen door het bijzondere karakter ervan. Door omstandigheden kon nJ. de vorige week niet gespeeld worden. Het betreft hier een mlssiewedstryd tegen een Maar ook de snljboonen kunnen gelijktijdig een beurt krijgen, daar de machine aan twee zijden bet snijwerk verricht In tijden van inmaak van zuurkool en an dijvie bewijst deze machine uitstekende dien sten. Ofschoon eenvoudig, is zjj niettemin vernuf tig van constructie en mag zeker een groote aanwinst voor dit bedrijf worden genoemd. De Kruisvaart der Domicanenparochles in onze stad bestaat 5 Jaar. Dat was reden ge noeg, om op eenvoudige, maar daarom niet minder indrukwekkende wijze het eerste lustrum te vieren van deze prachtige organi satie onzer mannelijke katholieke Jeugd. heeft. Het werk heeft wel lang geduurd, maar er is dan ook een bijzonder aardige verbetering tot stand gebracht, die voor gasten en inwoners een nieuwe attractie vormt. Kruisvaarders, die meegaan met het le, 3e en 3e kamp, wórden Zaterdagavond 8 uur ver wacht in den Burcht Vanebroek voor de laat ste kampbespreklng. Voor alle Kruisvaarders en St. Janknapen Zondagmorgen a.s. algemeene H. Communie in de St. Joaefkerk om 8.15 uur. De toestand van de slachtoffers der trambot- slng, welke gisteren te Koedijk plaats heeft ge had (men zie elders in dit blad) is naar om standigheden gunstig. Vier personen, all endames. waren door den G.G.D. naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat niemand iets gebroken had. Twee der dames konden, na afdoende verbon den te zyn. naar huis gaan, doch twee anderen, de dames Stet en Mooy, waren er wat erger aan toe. Ze hadden een lichte hersenschudding opgeloopen en verwondingen aan het hoofd. Ze zijn later ter verpleging in het St. EUzabeths- ziekenhuis opgenomen. Haar toestand wiss he denmorgen gunstig. rykswegenplan, gedeelte Alkmaar—Stolpen, in de gemeenten Bergen, Warmenhulzen en Schoorl. Laagste inschrijver N. V. Leldscbe Zand- en Orondmaatschapplj voorheen J. ft, Samson te Lelden voor f 123.900.—. De Duiteche trawler-vaart Opnieuw zjjn voor de vaart op Duitsche trawlers thans 15 werklooze vlsschers aangemonsterd, zoodat er totaal 30 op deze wijze werk hebben gevonden- Over de behandeling hebben degenen, die thans reeds varen, diets dan lof. Voor de vlsschers en voor de gemeente is deze tewerkstelling een mooie uitkomst. Vr.; Hoeveel bedraagt de aanslag in de per soneels belasting by een huurwaarde van ƒ35.— per maand en een aanslag van het meu bilair van 500.Ik heb 3 minderjarige kin deren. ik woon in Haarlem. Antw.: In totaal met opcenten betaalt u opkocht zullen deelnemen. zy kunnen zich voor f 154.46. Propagandaclub Woensdagavond vergader- derde de Propagandaclub in de zaal der Sint Joseph Gezellenvereengilng. De heer Appel bracht een verslag uit van de lezing, welke de heer Jac. Biersteker op de vorige vergadering had gehouden, waarna de heer H. Bruin een rede hield over „Groot Ne derland." Na rondvraag volgde sluiting. minste dit voordeel, dat de kwaliteit van p» kaas goed blijft, wat ongetwijfeld den prijs ten goede komt. rein, (het terrein van DTS zal hiervoor worden gevraagd). Daar warden de kinderen getrac- teerd en de ballons opgelaten. 's Middags zullen op het terrein verschillende wedstrijden worden gehouden, waar tusschen- door de gymnastlekvereenlgingen zullen optre den ter afwisseling. Het comité rekent ook hierbij op de mede werking van zeer velen. Over de feestelijkheden van 's avonds is men het nog niet geheel eens geworden. Wat de flnancleele uitkomsten van de col lecte betreft, deze zijn zoodanig, dat hiervan een aardig feest kan worden gevierd. den waarom liefhebbers voor dezen tocht wor- den verzocht zich spoedig op te geven by den 117.00, Lond. Reg. 17.00—1720, Droitwich HjqZ daarvoor aangewezen Commissaris. - Laat ook deze actie slagen. Antw: wy ontvingen geen trekkings! Ijst Vr: Wie is de dirigent van het Toonkunst- koor in Leiden? Antw: Ons niet bekend Vr: Ik woon in Heemstede, verdien ƒ15.— per week, heb drie kinderen, die samen ƒ14.— is op Donderdagavond: Junioren 7.15 uur, se nioren 8 uur. Verder deelen wy nog even mede, dat Maan dag abusleveiyk twee bestuursformatiea werden gepubliceerd. In de laatste bestuursvergadering zyn zy echter verdeeld, zooals zy onder het HSV-nieuws waren vermeld. Donderdagavond 8 uur kwam de raad van Broek op Langendyk in vergadering byeen onoer leiding van burgemeester Schelhaas. h ingekomen stukken In de bekende groenten- en fruithandel van de Gebr. Wokke in de Boterstraat is thans we derom een nieuwe machine geplaatst voor het snyden van de diverse soorten kool, snyboonen enz. In een minimum van tyd wordt een roode kool van respectabele afmetingen tyn gesneden waardoor het omslachtige werk voor de huis- der glasscherven op het hoofd. Gelukkig kreeg ze geen zware verwondingen, zoodat ze, na verbonden te zyn, naar Jiuls kon gaan. De oorzaak van de aanrijding was, dat de de nauwe straat naar uiterst ultwyken voor een stilstaanden Begonnen werd met een kort Lof in de St. Dominicuskerk. waarna keurig In gelid met directeur en baljuw voorop, gemarcheerd werd naar het buitencentrum aan den Heilooërdyk, het bekende Tusculum. Hier heerschte reeds een ware feeststemming. Met eenvoudige middelen, maar toch heel styi- vol was een podium gemaakt, dat geflankeerd werd door de ridderemblemen van de Kruis- r vaart. En het was er vol met belangstellende dona teurs en vrienden, zóó vol. dat er eigeniyk plaats te kort was, en zelfs de tot zitplaatsen geïmproviseerde krukjes spoedig „uitverkocht" waren. Velen moesten staan. Dat zy dit zonder zelfs maar een kwaad gezicht te zetten deden, en niet eens boos werden op de stelende en bloed zuigende muggen, teekent wel hoe schit terend de stemming was. Onder deze belangstellenden mogen wy niet onvermeld laten den hoogeerw. deken E. P. Rengs, den zeereerw. pastoor A. Oorsprong, den em. pastoor Peperkorn. de weleerw. kapelaans I van Styn en Keyzer OJ»., en zeer veel Eerw. Broeders. De directeur van de Kruisvaart, de weleerw. pater H. Ruberg O.P., verwelkomde de bezoe- l kers met enkele harteiyke woorden. De Kruis vaart, zoo zelde hy, is in deze 5 Jaar hard aan- gepakt, leiders, Jongens, ouders en donateurs. Daarom is er al veel bereikt. Maar wil men in de toekomst nog meer vooruit, dan zal er nóg meer liefde en waardeering voor dit werk moe ten komen, dan moeten nóg meer offers ge bracht. Een by zonder woord van dank door harte- iyk applaus onderstreept brengt z.eerw. aan de Eerw. Broeders Theophile en Nazarius, die voor de Kruisvaart in het algemeen, en voor dezen avond in het by zonder ook zooveel ge- ^..^Adaan hebben. Toen begon de afwerking van het program- r'(’ ’•it- Dat was nog eens een heeriyk tempo! Geen oogenblik hapering, alles ging van een leien dakje. Het eerste gedeelte bestond uit een lustrum spel, een dynamisch tableau in 8 deelen. Achter eenvolgens kwamen alle onderdeelen van het cohort vertellen en uitbeelden, welke rol zy in de beweging speelden. De Sint Jansknapen de den het met een aardig spel en een frisch liedje, de Kruisvaarders met een stoeren man nendans. terwyi de leidsters der 8t. Janskna- pen al koutende, vertelden van haar moeiiyke taak, maar ook van haar vasten wil om al die zwarigheden te overwinnen. Droog-komisch was de Basseleer. het manusje van alles, fier de Herauten, terwyi een redenaar in den dop ■o«als de ouden, zongen, piepen de Jongen een sluier opllchtte, welke voor velen nog hangt ovgr dat geheimzinnig .riddertje spelen.” Het loose vlsschertje zal menig nog aarzelend spie rinkje gevangen hebben in de netten van de Kruisvaart. Toen kwam de Baljuw in poëtische taal vertellen van den band tusschen Neder land en Oranje. Nederland en de Overzeesche gewesten, waarna een krachtig Wilhelmus op klonk. Een heel ernstig moment was de korte rede van den eerw. directeur, die vertelde, wat deze katholieke beweging onderscheidde van alle andere. Deze is één met de Kerk, staat achter haar gezag, en kweekt liefde voor de Bruid van Christus. Door kennis van den godsdienst wil zy haar leden brengen tot hun eeuwig doel. Spr. is dankbaar van deze beweging directeur te mogen zyn, want het is een apostolisch, een echt priseterwerk. Jeugdvorming is zielzorg, daarom is er een priester-dlrecteur aan het hoofd. Diens pa troon is Sint Michaél, die streed voor Gods rechten. Bidt allen, dat hy zyn moeiiyke taak goed mag vervullen. Het geestdriftig gezongen Sint Mlchaëlslied vormde het waardig slot van dit mooie pro- gramma-nummer. Toen gingen alle aanwezigen „kimmen." Tien spreekwoorden moesten uit enkele afbeeldingen worden afgeleid. Dat was om don drommel niet gemakkeiyk. Br. Theophile kortte de wacht- tyden met prachtigen zang van zyn wel-gedlscl- plineerd koortje, waarby de aiom-tegenwoor- dlge Wim Schreurs de piano-begeleldlng ■paeMe. Hierna was men genaderd tot een ander punt, wat In den meest letteriyken zin in den smaak viel: pauze met koffie,'ranja en oliebollen. Er Er schuilen onder de Kruisvaarders beslist kunstige oliebollenbakkers, die op iedere ker mis hun geld dubbel waard zouden zyn. Na de pauze werd het groote kampvuur ont stoken. wat in den prachtigen avond een fan tastisch schouwspel opleverde. Hterby werden door het koortje van Br. Theophile enkele Marlaliederen gezongen; deze en ook de an dere nummers, oa. de reidans, en het stand beeld, oogstten een storm van applaus. Tot slot zy vermeld, dat deze mooie feestvie ring prachtig op tyd was afgeloopen; dat de gelukkige winnares van het klmspcl was mej. Rozing van Heiloo, van het raadspel mej. Schouten van Alkmaar, en dit tot eer van de koks de oliebollen waren finaal uitver kocht! Goedkeuring voorstel aan de P EN. stuk grond in erfpacht af te staan, wyzlging gemeentebegrootlng 1937. Van den Commissaris der Koningin, dat den burgemeester een verlof is verleend 5—33 Augustus a s. Aanwezig was het financieel verslag van den dat vanaf 1 Januari 1938 tot heden 135 deelne mers, n.1. 40 bankwerkers, 42 timmerlieden 14 kantoorbedienden 10 electriclens 7 schilders en 13 grondwerkers vanuit de Centrale Werkplaats by verschillende patroons zyn geplaatst? Dat de tyd met nuttigen en opbouwenden ar beid doorgebracht op de Centrale Werkplaats in aanmerking wordt gebracht by het afleggen van examens? Dat deelnemers van de Centrale Werkplaats by sollicitatie naar Ryks- of Gemeentebetrek- kingen vóór gaan by sollicitanten die hun tyd in ledigheid hebben doorgebracht? Dat deelnemers van de theoretische ontwik- kellngscursussen P. B. N. A. by Rykslnstelllngen zyn geplaatst omdat zy dezen cursus volledig hadden doorgewerkt? Dat de Centrale Werkplaats en de cursus P. B. N. A. u de gelegenheid verschaffen uw vak kennis te onderhouden en uit te breiden? Dat bekwame werkmeesters voor u klaar staan om u te helpen met alle moeiiykhoden, die het aanleeren en beoefenen van uw vak met zich brengen? Dat in de Centrale Werkplaat^ gelegenheid bestaat u te oefenen in machlne-bankwerken, motoren herstellen, draaien, smeden electro- technlek. teek enen, kantooradminlstratle, ty pen, timmeren, meubelmaken, schilderen, met- 2 selen. enz. enz.? Dat een nieuw kantoor en teekenkamer in BsahmiWi3mit<sn.a.de gelegenheid te geven uw De JubUeum-feesten Het plaatselyk Oran- Je-comité vergaderde in het gemeentehuis. De leden hebben de lysten, waarmee in de gemeen te gecollecteerd is voor hetherdenkingsfeest ZiOnaag_ en nacnwuenst zal in de week van het 40-jarig regeeringsjubUeum van de Koningin, Ingeleverd. De opbrengst was f 354.—. ftpothMk n mêvr gchouten-Oela Hierha werden de te houden feestelykheden ’^‘*5 v“ Schouten-Oele, chooe- nogmaals besproken. Men besloot, het program ma, zooals dit in de vorige vergadering te - -- vastgesteld, uit te voeren. De kinderspelen en de volksfeesten zullen zes- A zevental dameszakdoeken by hem p- worden gehouden op het sportterrein achter de vonden. De tasschendief te naar Alkmaar op R JC. kerk. Het concert zal worden gegeven op transport gesteld, waar hem zyn verdiende straf het terrein achter de oJ. school. niet zal onthouden worden. Gistermiddag half zes reed een met balen houtwol beladen vrachtauto van de vrachtdlcnst Alkmaar—Den Helder in de Schoutenstraat tegen de lichtbak van Malson Wagenaar. De bak ging aan stukken en een dame, die Juist voor de étalage stond te kyken, kreeg een deel De bydrage der gemeente zou dan 1/3 deelte moeten zyn. Besloten werd wanneer zich hier zulke vallen voordoen medewerking te verleenen. Betreffende het te water werpen van vuil werd nog als laatste waarschuwing een beroep gedaan op de.,Ingezetenen, daar anders onver- blddeiyk over gegaan zal worden tot het opma ken van proces-verbaal. Van den minister van Soc. Zaken was be richt binnengekomen dat de rouleer-regeling voorshands kan opgeheven biyven. Goedgekeurd te over te gaan tot restauratie van het gemeentehuis, daar de verzakking van het torentje ernstige vormen begint aan te ne men; tevens dat een nieuw urinoir geplaatst mag worden hetwelk zal gebeuren by de bloem bollenveiling. Gevraagd te de arbeidsloonen schafflng te verhoogen. Met 1 September kan met de werkverschaf fing dlepspitten worden begonnen en 1 Augus tus idem in den polder der Ned. K v. d. Molen. wy zouden door de vreemdelingen byna ver geten, dat er ook nog zooiets als kaas op de markt was. En niet zoon beetje ook! 118.000 Kg. te voor de laatste Jull-markt een zeer be- - hoorlyk kwantum. Ook over de prijzen kan, men vr??wen wordt ondervangen, tevreden zyn, of liever minder ontevreden. De hoogste noteerlng voor fabrieks-edammer was 22.wat een halven gulden meer is dan de vorige week. Ook de gang was minstens r°° goed als toen en lag voor goede consump- tlekaas om en naby 30. Het geiykmatige, koele zomerweer, hoe on aangenaam ook voor de vacantiegangers, heeft ten Vleeschkeuringsdlenst kring Barsingerhorn. De opbrengst der belastingen was f700.— hooger dan oorspronkeiyk geraamd was. Mede aanwezig was een circulaire betreffen de het verleenen eener bydrage van f 155.— voor gewone en f 340.voor byzondere gevallen be treffende kosten verbouw arbeiderswoningen. ge- Hollandia zal in de bekende opstelling In het veld verschynen. Om zyn sympathie met het doel van dezen wedstryd te betuigen vonden we den zeereerw. heer pastoor bereid om den af trap te geven. Niet in het minst om de moeite, die de stu denten zich getroosten, doen we een beroep op alle sportliefhebbers om dezen dag het aange name met het nuttige te willen verbinden door voor het genot van een wedstrijd iets voor de missie te willen offeren. De geheele recette komt immers ten goede aan de Franciscaanache mis siën. Daarom hebben we dan ook het vertrou wen Zondag geen zwarte gezichten te zullen slen van donateurs en donatrices, die dan eans geen vryen toegang tot het terrein te zullen hebben. Houdt allen dezen Zondag vry om tot een massale opkomst te komen. Naar we hoorden belooft het een pittige wedstryd te worden. eerste cursus voor slagersvakonderwys. ter verkryging van het vestigingsdiploma, welke te dezer stede werd gehouden, is thans beëin digd. Deze cursus is een waar succes geworden. Zestien van de zeventien leerlingen slaagden voor de te Utrecht gehouden examens, zooals we reeds in ons blad hebben gemeld. Dit groote succes hebben de leerlingen zeker voor een groot deel te danken aan hun leeraar, den heer J. de Wit, alhier, die tyd noch moeite gespaard heeft, om zyn leerlingen de veelomvattende stof zoo goed mogeiyk by te brengen. Maar niet alleen de leeraar, doch ook de Commissie van Bystand verdient een woord van lof voor haar arbeid die zy geheel belangeloos deed. Als dank en waardeering voor dezen arbeid werd Donderdag j.l. te Utrecht in het Jaarbeursgebouw aan de leden van genoemde commissie, t.w. de heeren J. M. Groot, J. Blauwboer, Th. v. d. Kamer en P. Kers de zilveren glldepenning uitgereikt. De eer van onze stad is dus door de slagers hoog gehouden. Reeds hebben zich verschillende nieuwe leerlingen voor den volgenden cursus aangemeld. A. Kuiper (Alkmaar) J. Groot (Hillegom), J. Schotten (Kerkbuurt), I per week verdienen, één kind is nog op school, A. Nouwens (Oestgeest)., waarvoor ik ƒ0A0 betaal. /Iper week A. Blokdyk (Tultjenhom), W. de Rooy (Oegst- ïoor myn mOeder. Huur /350 per geest), H. Schade (Den Haag), K. Nouwens week. Aanslag personeels belasting B (Oegstgeest), W. Dekker (Obdam). |<jie aanslag juist? Antw.; Ja. Indien V.V.V. een grafiek zou bezitten van het vreemdellngenbezoek aan de Alkmaarsche kaasmarkt in de zomermaanden, dan zou de curve men weet wel: die gekke streep door allerlei ruitjes heen styi omhoog moeten loopen, zoozeer neemt het bezoek van hen, die Alkmaar des Vrijdags „doen”, toe. Het schynt mode te worden aan Alkmaar een bezoek te' brengen en straks komt het in binnen- en bui tenland nog zoo vér. dat men niet meer mee telt, wanneer men Alkmaar niet minstens een of twee keer bezocht heeft. En wanneer men er geweest is, zal men dat moeten kunnen aantoonen en gen goed middel daartoe zyn zelf gemaakte foto's. Wellicht zit het 'm daarin, dat de Alkmaarsche kaasmarkt voor de filmfabri kanten een ware goudmijn begint te worden. Wanneer we per week zouden verdienen, wat op de Alkmaarsche kaasmarkt aan filmpje» wordt afgeschoten, zouden we spoedig’op een weelderig landgoed kunnen rentenieren. En fin, geldmoet rollen en in al die al dan niet gelukte fotootjes zit voor ^kmaar een brok reclame, die V.V.V. niets kost en die zeer doel treffend is. Het bezoek was vandaag byzonder groot en *le V.V.V.-propagandist lachte heel tevreden tegen ohs, toen we hem vroegen, hoe het ging. Verleden week Vrijdag hebben reeds ruim vyfhonderd menschen den Waagtoren beklom men, een cyfer, dat het beste voor de komende weken belooft. Toen zooveel honderd jaar ge leden de Waagtoren werd gebouwd, zal men niet gedacht hebben, dat het fraaie bouwwerk voor een twintigste eeuwsche V.V.V. een wimt- •'Sïisaz -SSBu WW, actMUM; zyn reeds -VetzcheMene. die op de stoep of in de portiek van hun winkel een souvenir-stalletje hebben ingericht zooals men dat in Volendam ziet waar den vreem delingen tegen een zacht prijsje aardige her inneringen aan Alkmaar worden aangeboden. Wellicht is er een zure piet, die daar bezwaar tegen maakt, wy voor ons vinden dat het aan de winkelstraten wat meer levendigheid geeft. Trouwens: lastig wordt het niemand gemaakt en in dat geval Is de activiteit allokn maar pryzenswaardHg. Een winkelier biykt een talen wonder te zyn of althans zooiets in huls te hebben. Voor zyn winkel hing vanmorgen een kaart in zeven talen, waarop stond vermeld, dat er binnen Fransch, Dultach, Engelsch, Itali- aansch, Spaansch, Deensch en ZWeedsch werd gesproken. Vermoedeiyk sprak men er ook nog Nederlandsch, zoodat het dan binnen een cos- mopolletisch mengelmoes van acht talen moet rijn geweest. Het ii om er Jaioersch op te AMSTERDAM aangekomen 38 Juli: Huil, stukgoed. Handelskade. Holl. Stoomb. MIL Dnmanuel, Emmerick, steenen. Hamerkanaal. Borthwick. Leith, stukgoed, Zeeburgerkade. Verg Cargadoorskgntoor: Olga, Londen, stukgoed. 8te> ger HAL., kampman: Lowlck. Newcastle, stuk goed en steenkolen. J. P. Coenhaven. Verg, yar- gadoorskantoor: Granta, Gdynia. •t®enkoIe?Alj!' P. Coenhaven. Ned Bteenk. Hand. MIJ.: Landen, cement. Buiksloot, Kampman; Eenuau». B. Aires, stukgoed. Handelskade. Kon. HoU. WUbo, Londen, cement. Steiger HAL, tomP* man. Neen, geen oorlog om dood en vernieling te zaaien. Als wy spreken van front, dan Is dat er één om levens te redden. Het front om levens te redden is daar in het sanatorium waar gevochten en gestreden wordt tot behoud van het leven. Een leven dat dierbaar is aan anderen en ook aan ons. Maar evenals in een moorddadigen kryg het oorlogsfront een achterland heeft en moet heb ben voor het maken en leveren van wapens en munitie, zoo ook in dezen kryg, moet door het achterland gezorgd worden, maar dan voor zilveren wapens en zilveren munitie. Welnu dat achterland zyn wy. Dat achter land zyn wy, die niet In een sanatorium zyn opgenomen. Dat achterland zyn wy, die Gode zy dank, gezond zyn en sterk. A.s. Zondag, op den dag dat Herwonnen Le venskracht haar Bloemendag houdt, zorgt het achterland voor zilveren wapens en zilveren munitie ter versterking van het front In het sanatorium. Een tasschendief By gelegenheid van den laataten kemlaavond heeft *n tasschendief kans gezien in de danszaal van café Wilhelmina van den heer B. alhier, van de danriustlgen meer dere tasschen te ontvreemden. Na zich den in houd te hebben toegeëigend werd de teach weer ongemerkt op de tafel gelegd. Eüideiyk werd dit door een der aanwezigen opgemerkt, zoodat de dief, na op heeterdaad betrapt te syn. werd Ingerekend. Voor den burgemeester geleld wilde hy eerst niet bekennen, doch enkele uren op sluiting brachten hem tot andere gedachten en toen kwam vast te staan, dat desa man meerdere plaatsen reeds tot operatleterrein had gebruikt. J3U aanhouding werd o*, een Vr.: Ik ben getrouwd in gemeenschap goederen, en heb geen kinderen. Kan de fs- van mhn man, ingeval deze overlydt, beslag op zyn goederen leggen? Of hebben zl) in het geheel geen rechten? Antw.: Wanneer de man komt te overlydeo zonder kinderen na te laten, komt de vrouw voor de erfenis in aanmerking. Vr.: zyn er nog meer planten dan de pri- «n Genot door Kunst en Excelsior voor het I mula. die de huid onaangenaam prikkelen gemeentehuis riet Wilhelmas tea geriow»Maa-1v.1^ i.r gen, waarna.ten optoc^dpor het dorp aal wor- d j den gehouden. D-ma gimt men naar het ter- alte^pno^em der de kinderen verdeeld. Geen geld aanwe zig. Mag moeder nu sommige van baar meu bels verkoopén of aan een van de kinderen ge ven? Zyn de kinderen verplicht hun moeder te onderhouden als zy 8.— steun krijgt? Kaa men een van de kinderen verplichten iets te geven, als een van de zoons steun geniet? Moet de man van de oudste dochter de verdeellng regelen, als er geen oudere zoon is? Antw.: By vaders overly den hebben zoowel de moeder als de kinderen recht op het hun toekomende deel. In het algemeen dus wat d»^ moeder betreft op de helft en een kindsgedeel te en de kinderen op de helft gedeeld door bet aantal kinderen plus één. De kinderen zyn ver plicht hun moeder te onderhouden indien dess behoeftig is en voor zoover deze behoeftig U. In laatste instantie wordt dit door den rechter uitgemaakt; niet noodsakeiyk. Vr.: Hoe verwydert men ketelsteen uit een pan? Antw.; Door middel van zoutzuur. Vóór het gébruik den ketel goed uitkoken. Vr.: Wat is er te doen tegen het geregeld verharen van een poes? Speelt de voeding soms een rol: ze krijgt melk, brood, pap en een wei nig middageten? Antw.: Het kan aan de voeding liggen, doch het kan ook een huidziekte zyn. Wendt u la- dlen dit laatste het geval is. tot een dierenarts. Geef uw poes niet te vet etéh. Vr.: Wat is het adres van div. Amateur-too- neelclubs, ook R.K., te Haarlem? Antw.: U kunt de lyst op ons bureau komen elftal van het Franciscaanache Mlssie-college te inzien. Katwyk a. d. Ryn, waarvoor de studenten tot vr.: Is er op lot na 1746 van de Haarlemscbe Hollandia een verzoek richtten. Het studenten- Reddingsbrigade voor drenkelingen een Pril* elftal, dat zich Mutua Fides (onderling trouw) gevallen? noemt komt om 3.30 uur (O. T.) In de volgende opstelling uit Verder vond aanbieding plaats der rekenin gen van gemeente, lichtbedryven en burg, arm bestuur, welke door een commissie zullen wor den onderzocht. Het bedrag per leerling voor de byz. lagere school werd bepaald op 112.37. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van burgemeester en wethouders tot het ver leenen van machtiging, om het noodige te ver richten voor den bouw van een nieuwe sluis aan de slulskade met los- en laadplaats en parkeerterrein tusschen Spieringbuurt en P.H.- kade, waarvan de gezamenlyke kosten zullen bedragen f 127.800. Na een breede toelichting door den voorzit ter werd besloten het voorstel aan te nemen en een bydrage te vragen van Provincie en Werk fonds. Het werk zal door de provincie worden uit gevoerd en gesubsidieerd worden door de Lan- gendyker Groenten-Centrale, polder Geest- mer-Ambacht, Vereenlglng koophandel en de Kamer van Koophandel. Uit alles bleek, dat de heele zaak goed door B. en W. was voorbereid. Indien de provincie en Werkfonds steun ver leenen, dan zullen de flnancleele lasten voor de gemeente ten volle verantwoord zyn. By de nieuwe sluis zal een verbinding komen tusschen Prins Hendrikkade en Slulskade. wel ke tevens dienst kan doen als los- en laadplaats ten behoeve van schepen, welke niet door de sluis gaan. De raad betuigde zyn volle instemming met het voorstel en men was unaniem van mee- nlng, dat de uitvoering van het werk een groot belang voor gemeente en streek zal zyn. De heer P. STAMMES vroeg nog naar verplicht lidmaatschap van doktersfonds zlekenhulsverpleglng aangaande werklooze beider». De VOORZITTER antwoordde, dat het maar enkele gevallen betreft en dat het in het be lang van de bonafide arbeiders en burgeriyk armbestuur was, dat dezulken ook zich aanslo ten. De helft der koeten moet voldaan worden door de arbeiders betreffende doktersfonds. De heer v. d. MOLEN bepleitte 'nog de invoe ring van één tyd voor alle gemeentenaren, waarna sluiting volgde Mcantle van Ben Kankena. De eriiliflWIrtrztntrig ZATERDAG 39 JULI Lyn 1: Hilversum I. Lyn 3: Hilversum n. Lyn 3: Keulen 8.00—1030, Parys Radio Iftxi —12.05, Radio PTT Nord 13.06—1330, Keiü» 13.30—12.55, Brussel VI. 13.55—1420, Brussel Sint JoMphgesehen Na de tochten naar de 1420—16.20, Brussel VI. 1620—17.35, Urm.» 2* Gemeenteiykc Gasfabriek alhier, wil het be- 117.35—1820, Brussel VI. 18.20—19.05, Brussel p, stuur een fietstocht organiseeren met de kermis 19.05—19.20, Parys Radio 19.20—22.55, Rn,—? yan Noordscharwoude. Fr. 22.55—23.0. Parys Radio 3320—24.00. De volgende week is de kermis er reeds, re- Lyn 4: Brussel VI. 8.00920, Normandie sta 10.35, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 1U#-. 20.20, Lond. Reg. 30.30—23.30, Droitwich 34.00. Lyn 5: Diversen. verlof A verlof voor den verkoop van zwak- alcohollschen drank in het klein zoowel vor het gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Nieu- weeloot nr. 7. Binnen twee weken na dagteekenlng dezer kan een leder schrlfteiyk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 39 Juli 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, H. KLAVER, lo.-burgemeester. A KOELMA, secretaris. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIGEN aangekomen 27 Juli: Granta, a. Gdynia: Lowlck, Newcastle. 28 Juli: Cabo, ms., Londen: Eemland. Aires: WUbo, ma., Londen: Oranje, ms„ d?n; Ijatroom. ma. Huil: Modeste, gel (voor Velaen); Borthwick, s„ talth; Olga, Londen. Vertrokken 27 Juli: Lord Cochrane. UonUt- al. Socombel, tank. Harre; Nleuwland. s„ Nsw- Den leden wordt meegedeeld, dat overleden is, ons lid Broeder van der Meulen. Volgens den regel zyn wy verplicht: 1. Om, tenzy men wettig verhinderd is, per soonlijk de uitvaart a.s. Zaterdag, om 9 uur in de St. Dominicuskerk, by te wonen. 2. Om binnen 8 dagen na het ontvangen van bet doodsbericht voor zyn zielerust één Rozen hoedje te bidden, één H. Mis by te wonen en éénmaal de H. Communie te ontvangen. HET BESTUUR. Geboren: Hendrik Cornells, zoon van Corne lls Janssen en Elizabertha Christiana Charlotte Wiedenhoff; Pieter, zoon van Charles Huber- tus Horn en Jacoba Alles; Johanna Marie, v°°r het mooiste_origtoeeL dochter van Johannes Hendrik Christian! en Marie Tuinman; Anna Margaretha, dochter van Simon Schouten en Claslna de Haan. Ondertrouwd: Petrus Johannes Gerardus Nuytcmans efl Catharina Dekker; Bernard Blomhoff en Marianne Try beta; Johann Chris toph Voskamp en Jannlgje Kool. Overleden: Maria Willemlna Schuurlng, we duwe van Johannes Stil, oud 84 Jaar; Jozef Jitte van der Meulen, gehuwd met Henderica Geertruida Jongejan, oud 67 j. HSV-nieuws Zoo komen dan Zondag al onze senioren weer eens aan den start. Immers, niet minder dan drie elftallen van PVCB uit Am sterdam komen Zondag by HSV op visite. Het doet ongetwyfeld prettig aan, dat PVCB met soo'n groote schare naar Heiloo komt. Het is voor de HSV-ers een byzondere gelegenheid om weer eens enkele nieuwe opstellingen te probeeren. De wedstryden vangen aan met de match HSV IIIPVCB III, waarvoor ’n prach tige bronzen medaille is uitgeloofd. De wed stryd duurt echter maar tweemaal vyr en der tig minuten; dan volgt de wedstryd HSV II— PVCB II om een prys (nog niet officieel be kend in welken vorm) uitgeloofd door de ver- •enlging PVCB, welke wedstryd om 1.30 uur aanvangt en tweemaal veertig minuten duurt; tenslotte volgt dan de hoofdschotel van dezen middag, nJ. HSV IPVCB I, welke wedstryd om drie uur aanvangt en waarvoor een praoh- tigen beker door den heer J. Admiraal is be schikbaar gesteld. De opstellingen zyn van alle drie elftallen zeer sterk geformeerd. Die van t eerste elftal Is als volgt: Doel: J. Dekker Thz., achter P. Keeman en J. Zwart; midden: J. Bol ter, Ko Keeman, Nic. Wit: voor: A. Borst, H. Bosma, W. v. d. Berg, Th. Koppee en J. Wit. Het belooft dus een middag vol spanning te worden, vooral omdat PVCB een zeer sterke tweede klasser is en HSV z’n ..handen” er meer dan vol aan zal hebben. Laten we echter ho pen op een prachtigen sportmiddag! De prijsuitreiking heeft om 5 uur plaats in café Admiraal, Heerenweg, doch is alleen toe- gankeiyk voor de Senioren van HSV en onze gasten uit Amsterdam. Ook de athletiek vraagt voor Zondag onze aandacht, omdat HSV dien middag voor het eerst in haar geschiedenis is vertegenwoordigd op de kampioenschappen van Nederland te Hil versum, nJ. door C. Smit, die Zondag jj. reeds kampioen DHAK werd op de 800 M. en een tweeden prys behaalde op de 1500 M. Voor Zon dag is deze athleet wederom op beide nummers ingeschreven en laten wy hopen dat met even veel succes de HSV-kleuren zullen worden hoog gehouden. Zondag 7 Augustus worden er athletlekwed- stryden te 't Zand gehouden. Inschryvingen van HSV-ers moeten ulteriyk Zondagavond by het secretariaat: Sch. Hondsbosschelaan 4, Heiloo, worden gedaan. Wat de training betreft diene nog even voor de komende kermlsweek te worden medegedeeld dat de voetbaltraining op Dinsdag vervalt, even als de voetbaltraining op Donderdag wegens Regeertagsjubileum Dezer dagen verga-1 derde het plaatselyk Oranje-comité, ter voor-1 bereiding van de ter gelegenheid van de her denking vdn het RegeeringsjubUeum van H. M. de Koningin te houden feestelykheden. Na eenige besprekingen werd het program- I De hoofdingenleur-dlrecteur van den Rjjks- ma als volgt samengesteld: waterstaat heeft aanbesteed het uitvoeren van Om 7 uur ’s morgens muziek vanaf den om- grondwerken en het maken van een rywielpad, loop van den gemeentetoren. deels met een verharding van cementbeton. Getracht zal worden, om 9 uur een kerk- deels met een verharding van betontegels, met dienst te doen houden in de Ned. Herv. Kerk bykomende werken op den weg nr. 9 van het voorafgegaan door klokgelui. Om tien uur zal een optocht worden gehou den. Deze optocht wordt gesplitst in twee ge deelten. In het eerste gedeelte zullen medeloo- pen alle schoolkinderen uit deze gemeente. In het tweede’ gedeelte een groep aspiranten van Hercules en Hyglea, van 14 tot 16 jaar, daar na een groep van DTS van den zelfden leef- tyd, met vlaggen en vaandels. Vervolgens een paar wagens, waarop waarschyniyk oudere le den van DTS groepen zullen vormen. Verder versierde fietsen, bakfietsen e.d., waarvoor pry- sen beschikbaar .zullen worden gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat pryzen worden gegeven STAD MAASSBUIS, Vlaardlngen naar Narvik. a*OTADU1DO^M>cmï*Rofterdam naar Sto*- holm. 37 Juli uit den N. Waterweg. STAD ZAANDAM. VI aard logen naar Bilbao, pa— 37 Juli Bevesler. ju» STAD ZWOLLE, naar Botterdam, paan 3? °MAAaBRTO. 96 Juli van Vlaardlngen te rik.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12