een zonderlinge bazuinengel Opreis/' SCHUDT UW LEVER WAKKER AKKERTJES Het goud laat op zich wachten Kerkelijk lenen T DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 De vacantiereis OUDE HEER AANGEREDEN KATHOLIEKE VERKENNERS EEN AAPJE BRAK UIT De Sultan van Deli in ons land MR. J. DUYS NAAR DE NS.B.? UIT DE STAATSCOURANT M1GNOT EN DE BLOK PRIJSVRAAG DER A.K.U. DE DIEFSTAL TE LEIDEN Clearingkoersen Zeventigjarige heer zwaar gewond JONGEN VERDRONKEN FELLE BRAND TE UDDEL DUOPASSAGIER GEDOOD STEUN KLEINE BOEREN Het tariefverdrag met Denemarken Twee woningen in asch gelegd r k: o: r. AANVOER PEKEL- EN STEURHARING ONDER DE TRAM BEKNELD GERAAKT *- vat HAVENARBEIDER TE WATER GERAAKT KIND IN EEN KOELBAK VERDRONKEN Tachtigjarig jubileum in de tabaksindustrie Derde Orde van Sint Dominicus VRACHTAUTO KANTELT NA AANRIJDING Het zffn. „jagen” Rogge- en tarwe-afvallen BÜ het baden in een kuil geraakt en verdronken I het en voor Nationale V.P.-bijeenkoniat Katholieke de gehouden van kamp ingericht was trokken de 13-jarig jongetje ernstig gewond T wee leeken aan het waard 9 alt wordt verboden waarbij de deelnemers en waren i n: AKKER-CACHETS Met zyn beide zonen zal hy het Regeeringajubileum meevieren Brandweer te Hengeloo kon niet veel uitrichten Waar is het jpngmensch in bruin plus fours-costuum? Invoer van vleeach wordt binnen bepaalde perken gehouden De „Karimata" meldt t geen nieuws Kort daarop aan zijn kwetsuren bezweken SLACHTOFFER VAN HET WATER Het bezorgde treinbeambten heel wat last Arbeidsongeval met doodelijk gevolg Naar de Telegraaf verneemt te het oud-Ud der Tweede Kamer mr. J. E. W. Duys die vele Jaren een der voormannen in de &D.A.P. la geweest, thans toegetreden tot de NS8. ig- 9* het sou len 1 Bij de uitgeverij Vermande Zonen te Umul- den is verschenen een boekje van J. A. Burger, getiteld „Steunverleenlng aan kleine boeren en kleine tuinders", waarin de desbetreffende cir culaires rijn opgenomen. welke xijn uitgegaan van den minister van Sociale Zaken. 14, n. riefsgedrag zegt de regeerlng om. het volgen de. de den dus zij dat gier, de 25-Jarige ongehuwde heer J. Uienga, uit Woldendorp, gemeente Termunte, van het mo torrijwiel geslingerd werd en met het hoofd tegen een langs den weg staanden telefoonpaal terecht kwam. Hij liep om. een schedelbastefractuur op en werd naar het ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar hü korten tijd na aankomst is overleden. - De heer Kuiper en een van de wielrijders kre gen lichte verwondingen. Notaris Benoemd is tot notaris binnen het arrondisse ment Rotterdam, ter standplaats IJselmonde J. A. Vink, candldaat-notaris te Oegstgeest. Koersen voor stortingen op 3 Augustus 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f73.24. Urea /9.50. In de middagvergadering hielden twee lee ken een spreekbeurt. De heer J. N. Luiken uit Nijmegen over „De ou Ier :en De Sultan van DeU, Z. H. Toeankoe Ama- toedln Sanl Perkasa Alamsjah, die met sijn belde zonen Tengkoe Otteman (den aangewezen troonopvolger) en Tengkoe Amlroedin naar ons land is gekomen om het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin mede te vieren, is Maan- dagnamiddag met den EtoUé'du Nord om 1734 aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Graven- hage aangekomen. iche ions, en dien jven el: en in ren zou pe- t48, -36, 1— en reet on- □or, Be leer lee- icht den 1 te rer- be- art 301 tjf- 37* sen X te Fa- wijze Maandagnacht te de 37-jarige ongehuwde motorrijder E. Kuiper, uit Appingedam, op den rijksstraatweg GroningenDelfzijl ter hoogte van Wlnneweer op den driesprong aldaar in aanrijding gekomen met twee wielrijders, die naast hun fiets stonden te wachten. De motor rijder verloor de macht over het stuur en begon te slingeren, met het gevolg, dat de duopasaa- De prijsverhooging van tarwe- en roggemeel en-bloem Het Nationaal Congres te Utrecht was gewyd aan de verantwoor delijkheid van den tertiaris VERHOOGDE MONOPOLIE- HEFFING In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het wetsontwerp tot goed keuring van het op 29 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten ta- De heer W Habraken. directeur van de Indi sche fabriek „Negresco” hield langs radiopho- nlschen weg een gloedvolle toespraak en com plimenteerde namens het personeel aldaar Een Javaansche bood daarbij namens dit personeel een gedreven zilveren bord aan. Ook de heer Kerstjens. leider der J. K. P„ wenschte vanuit Djokja de firma geluk. Op de receptie voerden nog verschillenden woord. Tot slot van den dag volgde een diner feest uitvoering. Een keurig verzorgde Jublleum-uitgave verschepen, getiteld „De Tachtigjarige” Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal binnenkort een bepaling tegemoet kunnen wor den gezien, dat de aanvoer van pekel- en steur- haring slechts is toegestaan met dezelfde sche pen, aan boord waarvan de haring is verwerkt. Het zg. Jagen" zal daarmee verboden zijn. Vermoedeltjk zal deze maatregel omstreeks 9 Augustus in werking treden. te waar in de geschiedenis van het bedrijf verhaald wordt, met talrijke foto’s geïllustreerd. Aan boord van het sleepschlp „Excelsior" lig gende aan paal 84 in de Waalhaven te Rotter dam was Maandagmiddag een 24-Jarige haven arbeider uit Schiedam bezig met het verstuwen van rollen hout uit het Flnsche stoomschip „Flora" Een van de rollen raakte te ver bulten het gangboord en de arbeiders, die in de buurt werkzaam waren, zagen den man plotseling met de rol overboord gaan. Na een kwartiertje dreggen slaagde de schipper van de „Excelsior" de heer Kroeze, er in den man op het droge te brengen. Men heeft getracht met kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wek ken. maar na een uur heeft dr. Veenenbos den dood geconstateerd. Het stoffelijk overschot is per polltieboot overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie, waar het voorlooplg te ondergebracht. Maandagochtend is op de Laan van Meerder- voort hoek Pioenweg te ’e-Gravenhage ernstige aanrijding geweest tusschen vrachtauto uit Amersfoort en een Maandagochtend te de circa 70-jarige J. van D., te Den Haag, bij het oversteken van den Kneuterdijk, waarschijnlijk door eigen onvoor zichtigheid, onder een motorwagen van HJn 2 gekomen. De heer Van D. geraakte onder den baan- schulver bekneld en kon eerst worden bevrijd, nadat een kraanwagen van de politie het tram- rijtuig had opgevijzeld. De getroffene te met een schedelbaslsfractuur naar het gemeente ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. V Van de Nederlandsche Maalindustrie verne men wij, dat de prijzen van tarwe en rogge- afvallen, welke na 31 Juli 1938 in het binnen land nog te leveren zijn op grond van contrac ten, afgesloten voor dezen datum, tengevolge van de verhooging met 50 cent per 10Ó K.G. van het monopolieprijsverschil op tarwe- en rogge- afvallen, eveneens verhoogd zullen worden met 50 cent per 100 K G. Dan was het woord aan pater Lector Plus Kok O.P. uit Zwolle, die een referaat hield over „De verantwoordelijkheid van onze ter tiarissen krachtens hun Dominicaansche roe ping". a. voor zoover betreft tarwebloem a. Inclusief Zeeuwsche bloem a., met 27 cent per 100 K.G.; b. voor zoover betreft tarwebloem b, inclu- it 32% Zondagmiddag is het anderhalfjarig zoontje van de familie Windhouwer uit Oostzaan, dat op bezoek was bij zijn, gmn*rsidsr- t- Pen Tl»» in een’ onbewaakt oogenblik in een koelbak achter het huls verdronken. Maandagmorgen omstreeks half tien uur fiets te de bejaarde heer P. S. ter hoogte van de R.K. Kerk te Westerblokker, toen hü werd aangereden door een hem achterop rijdenden luxe auto, bestuurd door den heer G. uit Lutje- broek. Ernstig gewond bleef de heer S. op den weg liggen. Dr. Bamhoom verleende de eerste hulp en nadat het slachtoffer ter plaatse voor zien was van het H. Oliesel, werd hij naar het St. Jans Gasthuis te Hoorn overgebracht. Hier is hij te half twaalf overleden. Onmlddellijk na aankomst aan het station stapten de Sultan en zijn belde zoons op het Stationsplein in een gereedstaanden auto, be stuurd door den heer De Goeyen, die hen naar Amsterdam bracht, waar de Sultan in het Amstelhotel logeert. verantwoordelijkheid in verband met de fa miliale saamhoorigheid”. Daarna mejuffrouw M. Emlch uit Nijmegen over: ,J3e verantwoordelijkheid.in verband met het regelmatig bezoeken van de kerk- en werkvergaderingen”. Pater Piels gat tenslotte een overzicht van den stand van zaken der Derde Orde. In een buitengewoon politieblad vestigt de commissaris van politie te Leiden, in verband met den in den nacht van 37 op 28 Juli ge pleegde» diefstal van edelsteenen uit het rüks- museum aldaar, de aandacht op een persoon van omstreeks 21 Jaar, donkerblond achterover gekamd haar, gele gelaatskleur, gekleed in bruin colbertcostuum met plus fours. De commissaris van politie voomoemd ver zoekt opsporing en inbeslagneming van boven staande edelsteenen, benevens opsporing, aan houding en voorgeleiding van de(n) dader (O. De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de al- gemeene verkoopvoorwaarden voor tarwebloem en tarwemeel, c.q. roggebloem en roggemeel, van de fabrikanten van deze producten, is bij eengekomen naar aanleiding van de afkondi ging van regeerlngswege van de verhooging met Ingang van 31 Juli JJ. van de monopolleprljsver- schlllen van tarwe met 50 cent per IpO K.G, van rogge met 1.50 per 100 K.G. en van de restitutiebedragen van tarwe- en roggeafvallen met 50 cent per 100 K.G. Op grond van deze verhooging heeft de com missie beslist, dat de prijzen van alle tarwe bloem en tarwemeel c.q. roggebloem en rogge meel, welke na 31 Juli 1938 nog te leveren is op grond van voorverkoopcontracten, afgesloten voor dezen datum, verhoogd worden: Maandagmiddag waren eenige jongens tus schen Oppenhulzen en Sneek aan het zwemmen in oen put, waaruit zand wordt gegraven voor den aanleg van den rijksweg Afsluitdijk—Hee- renveen. Een van de jongens, de 16-jarige L. de H. uit Sneek, die niet kon zwemmen, kwam in een gedeelte, waar tien meter water stond. De jon gen verdween in de diepte en kon niet meer worden gered. Het HJk te in den loop van den avond opge haald. Wat betreft de schade, welke gevreesd wordt voor onzen landbouw als gevolg van de verlaging van het invoerrecht op versch en gekoeld rund- vleesch, zij aangevoerd, dat de invoer van vleesch door de contingenteering binnen bepaalde per ken gehouden wordt. Wat de waarde en de hoeveelheid van het in Nederland uit Denemarken ingevoerde vleesch en van de in Denemarken uit Nederland inge voerde bloembollen betreft, kan worden opge merkt, dat deze zich bewegen binnen de grenzen van de contingenten, vastgesteld in de vertrou welijke overeenkomst van 29 Juni 1937, welke overeenkomst Inmiddels met ingang van 1 Juli JJ. door een nieuwe is vervangen. Met de nog vele wenschen van Nederlandsche exporteurs met betrekking tot hun afzet naar Denemarken is in de nieuwe met 1 Juli in wer king getreden contingenteeringovereenkomst zoo veel mogelijk rekening gehouden. Een per spoor verzonden aapje heeft Maandag het station Gouda en nabij gelegen straten in opschudding gebracht. Het diertje was in een allesbehalve soiled houten krat van Rot terdam naar Schoonhoven verzonden en moest daarvoor op het station Gouda worden overge laden fn den tramtrein voor Schoonhoven. Bi) zjjn transport naar deze tram heeft de kleine aap kans gezien uit zijn houten étui te breken en Is er vandoor gegaan, eerst de spoorbaan over. Toen kwam de langbeen in een spoor- sloot terecht, was er in een oogwenk weer uit en klom in een der tuinen aan de Ridder van Catsweg in een boom. Door het geroep van de hem vervolgende treinbeambten angstig gewor den, kwam het dier weer op den grond en vluchtte verder weg. De aap zocht een toevlucht in een openstaande deur van 71 woning, waar bet dier de alleen thuis zijnde bewoonster hevig verschrikte. De vrouw stoof naar een boven ge legen zolderkamer, welke zij met een luik, waarop zij ging zitten, afsloot. Het beest zocht toen zijn toevlucht in de huiskamer, waar het onder een fauteuil wegkroop. Zijn belagers heb ben hem daar gevonden en meegenomen.. De gevluchte bewoonster kon toen haar schuilplaats verlaten. De aap werd weer in zijn krat gestopt. Zekerheidshalve werd er ijzerdraad omgewik keld en werd hij in de afgesloten postrufmte van den wagen geplaatst. Die voorzorg bleek niet overbodig, want -bij aankomst in Schoon hoven bleek de aap als een boelenkonlng weer te zijn uitgebroken, het dier zat parmatig voor het raam op den uitkijk. In Schoonhoven ge lukte het hem niet de beenen te nemen, want de trelnbeambte was hem voor. Daar werd hij opnieuw in zün koffer gepakt en zoo kwam hü eindelijk aan zijn adres. Doos 2 stuks - a stuivers Koker 13 stuks - 12 stuivers Verificateur en ontvanger Aan F. van der Kerk, verificateur der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam, is op zün verzoek met Ingang van 1 September 1938 eer vol ontslag verleend uit 'srüks dienst; tot ont vanger der registratie en domeinen te IJsel- stein is benoemd K. A. J. Bierlaagh, surnume rair der registratie en domeinen ten kantore 's Hertogenbosch. Mei een doosje AKKERTJES** bij U derwon** ■®**B r*-* spie: pi|n< Maandagavond zijn te Uddel, gemeente Apel doorn, twee hooibergen, twee schuren met land bouwgereedschappen en een kippenhok, staande op bet erf van den Undbouwer P. Groeneveld. verbrand. De oorzaak van den brand, die in een hooiberg ia ontataan, ie onbekend. Twaalf duizend pond hooi ging verloren. De levende have kon worden gered. De brandweer moest het water op ruim 600 M. uit het Bleekermeer halen. De schade wordt slechte gedeeltelijk 4ocr verzekering gedekt. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult *s morgéns „kiplekker** uit bed springen. 50** P* taw minstena een liter gal In Uw Ingewanden do«n atroomen. Wanneer dexe 8tA?°T ral onvoldoende la, verteert Uw voedael niet, het .bederft» U voelt U opweblasen. U raak» verstopt. Uw lichaam is verrlftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en aiet alles somber in. om te doen atroomen. X-verpiU«uss b(j apothakers M Maandagmorgen zün. begunstigd door het schoonste zomerweer, onze deelnemers aan de premiereis „Vacantiedroom: door half Europa naar Boedapest” van Nijmegen vertrokken. Onze groep der Vereenigde Katholieke Pers was rond honderd personen groot, waarbü sich een groep van 25 personen van de Nederl. Reis- vereeniging voor Katholieken had aangesloten. Burgemeester» Aan S. da Silva is op zün verzoek met Ingang van 31 Juli 1938 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oostvoome. Met ingang van 15 Augustus 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Rüsbergen mr. J. J. G. H. Raaymakers. De heer Raaymakers. die 8 Maart 1909 te Tilburg werd geboren, is volontair ter secre tarie van de gemeente Goirle (N.br.). Met Ingang van 15 Augustus 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Bunschoten D van den Berg. De heer Van den Berg, die 13 October 1894 te Bruinisse werd geboren, is secretaris der ge meente Sprang-Capelle (N.br.). Maandag werd brand ontdekt in de woning T*n den agent van politie, den heer H. van den Berg, wonende aan den Wooldereschweg te Hen geloo. Het vuur werd ontdekt in 71 slaapkamer **n de achterzüde van het huis. Spoedig sloeg de brand over naar het aangrenzende perceel, <te woning van het oud-raadslid den heer K. went. Daar hier niemand thuis, was, forceerde de politie een deur. Uit beide woningen werden •ooveel mogelük meubelen en stukken huisraad veiligheid gebracht. Uit de woning van den heer Drent wist men nog eenfg geld te redden. De brandweer was ^*dig ter plaatse, doch kon niet veel uit- "dhten, daar de brandput ter plaatse slechts wringen druk gaf. Belde woningen brandden Wheel mt Alleen de muren bleven overeind •taan. _,?kere 8 die zich door het Inslaan van een toegang tot de woning van Drent wilde jTrschaffen, werd zoo ernstig aan de polsader dat hü zich onder doktersbehandeling 8>0e»t stellen. pwen kans Uw raiz ia door, hoofdpijn, ki.spijn. >lor- of zenuwpijnen, vrouwen- ien, „wagenziekte**, kou, enz. Maandag te te Utrecht hot zevende Na tionaal Congres van de Dominicaansche Derde Orde gehouden. Om half elf droeg pater Basilius Schaab, provinciaal van de Domlpicanen. in de St. Dominlcuskerk een plechtige Hoogmis op, tot Intentie van de leden der Orde Orde. In bet priesterkoor waren de vaandels en vlaggen der verschillende afdeeliltgen opgesteld. Om twaalf uur was de groote zaal van bet Jaarbeursgebouw gevuld met congressisten uit alle deelen van het land. Bijzonder vielen de tertiarissen., .uit Volqndam op in hun typische kleederdracht. Pater C- Piels OP, promotor-provinclalia, verwelkomde de talrijke aanwezigen. Begroet werden in het bijzonder de Missio narissen van Curacao en Portorico. de pro fessoren uit Rome en Freiburg, de Vlaamsche broeders en zusters, alsook de pater-directeur uit Venlo, een Duitsche medebroeder, tot wien spr. een woord van bemoediging en troost sprak in verband met de moellükheden die de Duitsche Provincie lijdt. Voorts de zusters van vertchillende congregaties, wier aanwe zigheid zeer op prijs werd gesteld. Zaterdag is in Gilze de Jaarlüksche zemer- büeenkomst Voortrekkers in Nederland. Toen het Jongemannen het rond, cm elkaar te begroe ten of nieuwe vriendschapsbanden aan te knoopen. Tusschen het luchtige khaki stak t donker-blauw van de zee-voortrekkerstruien scherp af. Voor een witte tent, dicht bü de kapeltent, zat de hoofdcommissaris der Katholieke Ver kenners, mr. Reni Höppener, gemoedelük neergehurkt tusschen leiders uit de Verken- nersbeweglng. Ook was er den diocesaan com missaris van Breda, mr. F. Janssens. Het was ongeveer 7 uur. toen de ongeveer 300 voortrekkers rond den hcogen vlaggemast geroepen werden, om het hüschen bü te wo nen van de Nederlandsche driekleur, waar mede het weekend werd geopend. Onmlddellük na de vlaggenparade werd de nieuwe A. H K. C„ cubaas Koelink, door den hoofdcommlssarls geïnstalleerd. Een paar flin ke yells en dé jongens begaven zich terug naar de tenten, om die gereed te maken voor den nacht en een mantel of deken te hsden, voor het kampvuur. Negen uur laaiden de vlammen hoog op en muziek en krontjong-llederen klonken docr den bladstillen, zwoelen zomeravond. Zondagmorgen vroeg waren allen uit de vee- ren, liever: uit hun schuil-tentje. Zü gingen zich wasschen aan de pomp, die de behulpzame boer Güsbreghts, de gastheer, op het ter rein had laten slaan. En terwül de zon lang zaam boven den boschrand klom en de vogels hun eerste, trillende geluidjes lieten hooren. waren de Jongemannen geknield voor het veld- altaar/ waarboven een witte tent gespannen staat. De dag met God ingezet, moest slagen. Want deze dag was belangrijk. Er zou beraadslaagd worden en er zouden plannen gemaakt wer den voor het komende jaar. Verschillende per sonen hielden in den loop van den dag inlei dingen over de training van den aspirant- vcort rekker. Er heerschte een heerlüke stemming op de zen stralenden zomerdag. De kennismaking werd voortgezet of de heerlüke omgeving werd verkend. En het was al weer büna donker, toen de laatsten hun tentje oprolden en met moei te afscheid namen van dit prachtige terrein m het heerlüke Brabantsche landschap. Ter gelegenheid van het Zilveren Kunstzijde- Jubileum heeft de Algemeene Kunstzijde Unie NV. te Arnhem een prijsvraag uitgeschreven, waarbü de deelnemers en -neemsters moesten beoordeelen ot zekere aan hun voorgelegde ar tikelen uit natuurzijde of uit kunstzüde vervaardigd. De prijsvraag georganiseerd on der toezicht van notaris J. G. Coster bestond uit twee gedeelten, tw. een afdeeling kousen en een afdeeling stoffen. Er bleek zeer veel animo voor deelname te bestaan: bü de kouaen- afdeeling kwamen 1364 dames en heeren hun oordeel afgeven; bü de stoffenafdeeling 1359. Er waren een achttal kousen tentoongesteld, waarvan er 6 uit kunstzüde en 2 uit natuurzüde waren vervaardigd (hetgeen den deelnemers na tuur iük niet bekend was). Slechts 15 pCV, t.w. 213 deelnemers, hadden nauwkeurig vermeld, welke kousen uit kunstzüde en welke uit na tuurzüde waren gefabriceerd. Verder waren er 206 oplossingen met 1 fout. 300 met 2 fouten en 645 met 3 tot 7 fouten. In de stoffenafdeeling werd dezelfde beoor-' deellng gevraagd van een twaalftal weefsels, zes uit kunstzüde en zes uit natuurzüde. Van de 1359 mededinger(sters) bleek er slechts één enkele in staat te zün de juiste samenstelling op te ge ven. Een tlehtal oplossers maakte één fout, 58 maakten 2 fouten, de resteerende 1290 beoordee laars (95 pet.) maakten, 3, 4 tot zelfs 10 fouten. Een gezelschap van ongeveer 100 textieUabri- kantén, inkoopers van groote warenhuizen en van inkoopvereeniglngen. dat afzonderlük aan deze prijsvraag meedeed, bracht het er niet beter af. In de kousenafdeeling waren circa 28 pCt. der beoordeelingen juist; in de stoffenaf deeling.... niet éénl Zelfs was er geen enkele beoordeellng met één fout. Slechtfc twee deelne mers hadden 2 fouten gemaakt, alle andere maakten 3 tot 10 fouten. sief Zeeuwsche bloem b, met 50 cent per K.G. e. voor zoover betreft tarwemeel cent per 100 K.G.; d. voor zoover betreft tarwemeel d met 50 cent per 100 K.G.; e. voor zoover betreft roggebloem met ƒ2. per 100 K.G.; f. voor zoover betreft roggemeel met 1.50 per 100 K.G. De commissie voegt hieraan toe, dat beoor deling van den invloed welke op de prijzen der loopende voorverkoopcontracten voor tar webloem b. wordt uitgeoefend door de wüzi- ging van de heffing op tarwebloem b, bedoeld in artikel 3 sub a van de crlsistarwebeschikklng 1936 2, buiten haar competentie valt Daar haar evenwel van regeerlngswege is me degedeeld. dat deze heffing met ingang van 31 Juli 1938 verlaagd wordt van 3.77 tot 2.54 met 23 cent per 100 K.G., merkt ter voorkoming van misverstanden op, de verhooging van den prijs van tarwe bloem b, nog te leveren op voor 31 Juli 1938 af gesloten voorverkoopcontracten, als gevolg hiervan ultelndelük zal bedragen 27 cent per 100 K.G. personeel uit tot een feestavond in bet gebouw van .JKathollek Leven”. Om 12 uur nam de receptie een aanvang, waarop tal van autoriteiten vei schenen. Een der eersten die gelukwenschen kwamen aanbieden, was de hoogeerw. heer Deken van Eindhoven, alsook dr. A. F. Philips en Ir. Otten, namens het Philipsconcern. Mr. Passtoors als president-commissans sprak namens het college van commissarissen een sympathiek woord van hulde en gelukwensch Voorts voerden nog het woord het Tweede Kamerlid, de beer Henri K. L. H. v. d. Pu’t. namens het bestuur van de R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, welk bestuur in zün geheel aanwezig was. j'^gdsgavond om acht uur*is in een door de Tj‘r~"Mte afgestaan gedeelte van de Maas TT’ Reek de 18-jarige A. L., die met enkele j-.., n aan het baden was, in een kuil ge- verdronken. 0In door kunstmatige ademhaling H^J^teteesten op te wekken, hadden geen - erecht komt dr. Henri Polak in het M volk op tegen het even dwaze als A Jietzerige” anti-semietische ge- gchrijf van een zekeren zich Fr. Armand noemenden scribent, die in het Katho- prire weekblad „De Bazuin” vrijwel ge regeld gastvrijheid geniet om zijn flUMi-wetenschappelijk gefundeerden Jo denhaat te luchten. De Bazuin is een sterk apologetisch ingesteld weekblad, dat vooral onder de minder geletterde volksklassen zün lezerskring viiïdt. Het sou daarom dubbel voorzichtig moeten gijn met de keuze van zün medewerkers. It. Armand zelf is echter even weinig voorzichtig als zü, die hem aan het woord laten. Zün specialiteit bestaat in het doen van fantastische onthullingen over de vrijmetselarij en het op onver- antwoordelük generaliseerende wüze schrijven over het Jodendom in *n trant welke bekend Is van de dommen, die in de zgn. Protocollen van de Wüzen van Sion gelooven als ware deze geruchtma kende falsificatie de H. Schrift zelve. Indien deze zonderlinge bazuinengel, die rich hult In den nevel van een pseudo niem waarom hü dat doet, zal hü zelf wel het beste weten meent met zün snti-semietlsche fanfaronnades den muur van het Jericho van het wereldjodendom te kunnen doen Instorten, vergist hü zich, deerlijk. Zün geschrijf biedt door de vele fabels, die hü opdischt, juist aan de Joden en Jodenvrienden gelegenheid te over om het als onbetrouwbaar en on waarachtig in de oogen van terzake kundlgen en weldenkenden te disqualifi- ceeren. Op grond van het gebod der Christelüke naastenliefde veroordeelt de h Kerk het antlsemietisme principieel, onverschillig of het al dan niet voort vloeit uit het eveneens als een dwaalleer veroordeelde racisme. En het is al een heel wonderhjke figuur, dat een katho liek apologetisch weekblad voor het gewone volk iemand geregeld aan het woord laat, die daarmede geen rekening houdt. Het behoeft niet ontkend te wor den, dat zekere indlvidueele Joden en ook zelfs zekere Joodsche combinaties op verschillende gebieden des levens een invloed uitoefenen, waartegen wü katho lieken verzet dienen aan te teekenen, niet omdat wü de Joden als Joden zou den moeten bestrijden, maar omdat wü ons tegen het kwaad in het algemeen, waar en door wien het ook bevorderd moge worden, dienen te keeren. Zoo moe ten wü evenzeer tegen het kwaad, dat door geloofsgenooten wordt 'aangericht, den strijd aanbinden en helaas moeten wü op dezen grond ook krachtig stelling nemen tegenover den nu Juist niet direct hemelschen engel van de Bazuin, van wU§is bü herhaling aangeboden diensten wjj zelf nimmer gebruik hebben willen maken. een een personen auto, waarbü een 13-jarlg jongetje zeer ern stig werd gewond. Om kwi-rt voor acht reed de vrachtauto, bestuurd door den 46-jarige G. de G. uit Amersfoort de Laan van Meerdervoort af in de richting Kükduiri. Naast den bestuurder zat in de cabine diens 13-jarlg zoontje. Op den hoek van den Pioenweg werd het uitzicht van den chauffeur belemmerd, zoodat bü ren personenauto, welke juist van rechts kwam, niet snel genoeg opmerkte. De personenauto had voorrang. De vaart van de beide wagens was zoo groot, dat een aanrijding onvermü- delük was. De bestuurder van den vrachtauto trachtte nog door snel naar rechts uit te wüken een botsing te voorkomen, maar de per sonenauto raakte desniettemin den vrachtauto in de flank, zoodat deze kantelde. De beide bestuurders kwamen met den schrik vrü. Het jongetje echter, dat rechts, in cabine zat, geraakte bekneld tusschen grond en het portier. De G. G. D., welke spoe dig ter plaatse was, constateerde een schedel- fractuur en een ernstige armbreuk. De «jongen werd naar het Roode Kruis-Ziekenhuis over gebracht. Zün toestand te hoogst ernstig. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Te Eindhoven werd Zaterdag het 80-jartg bestaansfeest van de N.V. Vereenigde Tabaks industrieën Mlgnot <fc de Block op feeatelüke wüze herdacht. Des morgerft negen uur werd in de parochie kerk van den H. Antonlus ren plechtige H. Mis opgedragen, waarbü het geheele personeel aan wezig was. Het kerkkoor, versterkt met leden van het Fabrieks-Mannenkoor, onder leiding van den heer P. Keeris (organist de heer Giuyt- huisen) voerde op verdiensteUJke wüze de ge- wüde gezangen uit. Om half elf verzamelde zich het geheele fa- brieks- en kantoorpersoneel in een der fa- brlekszalen, waar de directie en familieleden een welkomstlied door het geheele personeel werd toegezongen. Hierop vertolkte het brieks-Mannenkoor op verdienstelüke „Neerlandsch Mannenzang”. De adjunct-directeur, de heer Ed. van Buil hield namens het geheele personeel een gloed volle toespraak, waarin hü de geschiedenis der 80-jarige de revue liet paseeeren en woorden van hulde en dank bracht aan de vroegere en te genwoordige leiders. In aansluiting hierop hield een vrouWelük lid van het fabriekspersoneel, mej. Annie Sets, 'n aardig speechje op rüm, waarbü zü den directeur, den heer Reml Mlgnot, namens het geheele personeel een schilderstuk aanbood, een oeuvre van den bekenden schilder Jan Siuyters. Vervolgens nam de heer Frank Mlgnot, on- der-dlrecteur, het woord, die mede namens zün broeder zün vader dank bracht voor alles, wat hü in de 38 Jaren voor de zaak had gepresteerd en die verklaarde voornemens te zün de voet stappen van zün vader te drukken, hetgeen hem te gemakkelüker zou vallen, als hü het taderlük voorbeeld steeds tot richtsnoer hield. De heer Remi Mlgnot sprak het slotwoord. HU verklaarde zeer getroffen te zün door de vele blüken van belangstelling en hulde en sprak zün hartelüken dank aan allen, die in oen loop der jaren aan den groei en bloei van de fabrieken medewerking hebben verleend. Sen büaonder woord van tof en dank kregen zün directe medewerker*, alsook de vele oude, trou we gedienden, gepensionneerd of nog werk zaam, die thans aanwezig waren. Spreker bood aan het geheele personeel een extra gift aan, terwül de commercieel* en technische staven werden verblüd met een fraai uitgevoerd tegel tableau, voontellend de fabrieken te Eindhoven en de dochterondernemingen, alsmede de por tietten van den oprichter, den heer A. J. Mlgnot. en den tegenwoordigen directeur, den heer Reml Mlgnot. Teven* noodigde «preker alle leden van het De wereld en de eeuwen liggen open. Geloofsvoorveehters moeten wü *ün al dus spr., lichters der waarheid, verkondigers van het Licht en het H. Evangelie van Chris tus. Zonder de hemelsche genadekracht, die uit het gebed en de boetedoening der reli gieuzen van de tweede Orde toevloeien, achten de priesters Dominicanen, die de Eerste Orde vormen, hun eigen Apostolaat niet mogelük. maar zü kunnen het evenmin zonder de actie en contemplatie van de 80.000 geestehjken en leeken van de Derde Orde. Wat de religieuzen nooit kunnen doen, kun nen de leeken. door In eigen milieu de leer van Christus te prediken. Spr. schetste zün toehoorders voor oogen groote figuren der Dominicaansche Orde uit het verleden, heiligen van de Eerste Orde, maar ook heilige tertiarissen, van wie vooral de H. Catharina van siena genoemd moet worden. De Derde Orde beweging 1* een deelneming aan het hiërarchisch Leekenapostolaat. Naast de Katholieke Actie kan de Derde Orde haar zending blijven vervullen. Men kan honderd procent Derde Ordehng zün en Juist daardoor beter strijden in de Katholieke Aetie. Daarna sprak de hoogeerw. pater B. Schaab. provin ciaal, de vergadering toe. De Kerk wordt ver volgd al* nooit eerder hef geval was. Onze verantwoordelükheid is dus grooter dan ooit te voren. Zü te echter gemakkelük te dragen, al* wü maar geloof hebben. Een bewüs van toegang tot den lichttoren to West-Terschelling” kost vüftien cent en geeft recht den .Brandarls” te beklimmen. Doet het niet als ge last van kortademigheid hebt: stelt u dan tevreden met per lift naar den top van den Etfeltcren te suizen. De Brandans heeft geen lift, maar wel 325 ongemakkelüke steenen treden. Dit aantal weet de wachter uit zün hoofd: Ge behoeft ze dus niet te tellen. Boven waait het altüd en ge ziet veel water, zand en, huizen beneden u en ook wat beweeg lijke stipjes. Dat zün tnenschen. Als het heiig aan de kust is, kunt ge de „Karlmata" met het bloote cog niet vinden, maar wel door den sterken küker, dien de vriendelüke wach ter u aanbiedt. Zün uitnoodiging om de lampen en de len zen te zien, moet ge beslist aannemen. Hü draait de lenzen voor u rond en toent u de twee lampen elk van 13.000 kaars die door het lenzenstelsel tot 3.7 millioen kaars versterkt worden Raakt t koper niet met uw handen aan, dat doet zelfs de wachter niet. Daar heeft hü een' doekje voor. Het instru ment is ‘zün trots en hü zorgt, dat het koper blinkt. Boven is ook het radiotoestel, waardoor de marconist van de „Karlmata" met den vuur torenwachter kan spreken. o Nu hebt ‘ge alles gezien, behalve de opge zette vogels, die een trapwentellng lager achter glas staan. Zü zün van naamkaartjes voorzien on de gelegenheid om met uw kennis van na tuurlijke historie te geuren, ontbreekt dus. Terschelling is dit Jaargetijde zeer druk be zocht door vacantiegangers. Vooral gedurende het weekeinde namen velen bezit van duin en strand. Ook kampeerders zün hier talrijk en in de duinen zün veie tenten opgezet. In de „Karlmata” stellen zü weinig belang. In te genstelling tot de journalisten, die in hotel „Nap” kwartier hebben gemaakt en het de bel den telefoonjuffrouwen van West-Terschelllng lastig maken, als de verbinding met hun re dacties niet vlug genoeg tot stand komt. De heeren Van der Cappellen, van de Marie en Bol wisselen elkaar op de ..Ka rlmata" af. Dit drietal leidt om beurten het werk op den molen. In hcofdzaak klei cn zand brengen de 130 emmers naar bo ven. Het goud laat op zich wachten. Hoe lang nog?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13