bazuinengel SCHUDT UW LEVER WAKKER I ZONDERLINGE l Het goud laat op zich wachten ft Kerkelijk leven w DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 Derde Orde van Sint Dominicus De vacantiereis OUDE HEER AANGEREDEN KATHOLIEKE VERKENNERS EEN AAPJE BRAK UIT T wee leeken aan het woord De Sultan van Deli in ons land MR. J. DUYS NAAR DE N.S.B.? UIT DE STAATSCOURANT M1GNOT EN DE BLOK PRIJSVRAAG DER A.K.U. Not ar it DE DIEFSTAL TE LEIDEN Rogge- en tarwe-afvallen Clearingkoersen Zeventigjarige heer zwaar gewond JONGEN VERDRONKEN FELLE BRAND TE UDDEL DUOPASSAG1ER GEDOOD STEUN KLEINE BOEREN Twee woningen in asch gelegd Het tariefverdrag met Denemarken Brandweer te Hengeloo kon niet veel uitrichten De „Karimata” meldt: geen nieuwe Bii het b^den in een kuil geraakt en verdronken Kort daarop aan zijn kwetsuren bezweken SLACHTOFFER VAN HET WATER VRACHTAUTO KANTELT NA AANRIJDING AANVOER PEKEL- EN STEURHARING Het bezorgde treinbeambten heel wat last Arbeidsongeval met doodelijk gevolg ONDER DE TRAM BEKNELD GERAAKT HAVENARBEIDER TE WATER GERAAKT KIND IN EEN KOELBAK VERDRONKEN Met zyn beide zonen zal hij het Regeeringtjubileum meevieren Invoer van vleetch wordt binnen bepaalde perken gehouden De prijsverhooging van tarwe- en roggemeel en -bloem Tachtigjarig jubileum in de tabaks-industrie VERHOOGDE MONOPOLIE- HEFFING Het Nationaal Congres te Utrecht wat gewyd aan de verantwoor delijkheid van den tertiaris Het zgn. „jagen” wordt verboden Burgemeesters ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN ea U zult morgén» „kiplekker** uit bed springen. Nationale V.P.-bijeenkomst Waar is het jongmenseb in bruin plus fours-costuum? Verificateur en ontvanger fep» 13-jarig jongetj^ ernstig gewond zevende Na- T door in Europa woord. ons voor Toen het heeren de training van den aspirant- met 32’4 el *J» Te Eindhoven werd Zaterdag het per de aan: 1 AKKER.CACHETS Naar de Telegraaf verneemt is het oud-lid der Tweede Kamer mr. J. E. W. Duys die vele Jaren een der voormannen in de 8.D.A.P. is geweest, thans toegetreden tot de N.SB. t het t sou toe* voor ;k Pioenwêj ernstige aanrijding i vrachtauto uit Anun Benoemd is tot notaris binnen het arrondisse ment Rotterdam, ter standplaats IJselmonde J. A. Vink, candidaat-notaris te Oegstgeest. irtig- Bij de uitgeverij Vermande Zonen te IJrnui- den is verschenen een boekje van J. A. Burger, getiteld „Steunverleenlng aan kleine boeren en kleine tuinders”, waarin de desbetreffende cir culaires zjjn opgenomen, welke zijn uitgegaan van den minister van Sociale Zaken. Doos 3 stuks - 3 stuiven Koker 13 stuks - 13 stuivers dus Zij dat Koersen voor stortingen op 3 Augustus 1938 tegen verplichtingen luidende in: Relchsmarkcn f13M. lires ƒ9.50. zwart >—20! volgt chijf- i 23— men w tarn» een» sou aider kken Maandagmiddag waren eenlge jongens tus schen Oppenhuizen en Sneek aan het zwemmen in een put, waaruit zand wordt gegraven voor den aanleg van den rijksweg AfsluitdijkHee- renveen. - Een van de Jongens, de 16-jarlge L. de H. uit Sneek, die niet kon zwemmen, kwam in een gedeelte, waar tien meter water stond. De Jon- gep verdween in de diepte en kon niet meer worden gered. Het lijk is in den loop van den avond opge haald. jktcha siions, rz en tallen blijven spel: i een :n in Fa- wijze et K3<: jjo: weet Is oo- voor, opge- meer mee ducht den al t» ver- rt be geven zou spe- Mx4«. 3-26, 21- 19 en bijv.: 37X ansen r. de u I, rlmata” Dan was het woord aan Kok O.’P. uit Zwolle, die een over „De verantwoordelijkheid van onze tiarissen krachtens hun Dominicaanse!» ping". De Sultan van Dell, Z. H. Toeankoe Ama- joedln Sanl Perkasa Alamsjah, die met zijn beide zonen Tengkoe Otteman (den aangewezen troonopvolger) en Tengkoe Amiroedin naar ons land is gekomen om het Yegeeringsjubileum van H. M. de Koningin mede te vieren, is Maan- dagnamiddag met den Etoile du Nord om 1734 aan het Hdïlandsche Spoorstation te ’s-Oraven- hage aangekomen. Maandagnacht is de 37-jarige ongehuwde motorrijder E. Kuiper, uit Appingedam, op den rijksstraatweg Groningen—Delfzijl ter hoogte van Wlnneweer op den driesprong aldaar in aanrijding gekomen met twee wielrijders, die naast hun fiets stonden te wachten. De motor rijder verloor de macht over het stuur en begon te slingeren, met het gevolg, dat de duopassa- Zaterdag is in Ollze de Jaarlijl bijeenkomst Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal binnenkort een bepaling tegemoet kunnen wor den gezien, dat de aanvoer van pekel- en steur- haring slechts is toegestaan met dezelfde sche pen, aan boord waarvan de haring is verwerkt. Het z.g. Jagen” zal daarmee verboden zjjn. Vermoedelijk zal deze maatregel omstreeks 9 Augustus in werking treden. pater Lector Plus referaat hield ter roe- premierels „Vacantiedroom: door half naar Boedapest” van Nijmegen vertrokken. Onze groep der Vereenigde Katholieke Pers was rond honderd personen groot, waarbij zich een groep van 35 personen van de Nederl. Rels- vereeniging voor Katholieken had aangesloten. Van de Nederlandsche Maalindustrie verne men wij, dat de prijzen van tarwe en rogge- afvallen, welke na 31 Juli 1938 in het binnen land nog te leveren zijn op grond van contrac ten, afgesloten voor dezen datum, tengevolge van de verhooging met 50 cent per 100 K.G. van het monopolieprijsverschil op tarwe- en rogge- afvallen, eveneens verhoogd zullen worden met 50 cent per 100 K.G. Maandagmorgen omstreeks half tien uur fiets te de bejaarde heer P. S. ter hoogte van de R.K. Kerk te Westerblokker. toen hij werd aangereden door een hem achterop rijdenden luxe auto, bestuurd door den heer G. uit Lutje- broek. Ernstig gewond bleef de heer 8. op den weg liggen. Dr. Bamhoom verleende de eerste hulp en nadat het slachtoffer ter plaatse voor zien was van het H. Oliesel, werd hij naar het St. Jans Gasthuis te Hoorn overgebracht. Hier is hij te half twaalf overleden. Maandagochtend is de circa 70-jarige J. van D., te Den Haag, by het oversteken van den Kneuterdijk, waarschijnlijk door eigen onvoor zichtigheid, onder een motorwagen van lijn 3 gekomen. De heer Van D. geraakte onder den baan- schulver bekneld en kon eerst worden bevrijd, nadat een kraanwagen van de politie het tram- rijtulg had opgevijzeld. De getroffene is met een schedelbaslsfractuur naar het gemeente ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot goed keuring van het op 39 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten ta- rlefsgedrag zegt de regeering om. het volgen de. gier, de 35-Jarige ongehuwde heer J. Uien ga. uit Woidendorp, gemeente Termunte, van het mo torrijwiel geslingerd werd en met het hoofd tegen een langs den weg staanden telefoonpaal terecht kwam. HU liep om. een schedelbaslsfractuur op en wérd naar het ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar hy korten tijd na aankomst is overleden. De heer Kuiper en een van de wielrijders kre gen lichte verwondingen. De commissie -Gerbrandy. bedoeld in de al- gemeene verkoopvoorwaarden voor tarwebloem en tarwemeel, c.q. roggebloem en roggemeel, van de fabrikanten van deze producten, is bij eengekomen naar .aanleiding van de afkondi ging van regeeringswege van de verhooging met ingang van 31 Juli J.l. van de monopolieprjjsver- schlllen van tarwe met 50 cent per 100 K.C., van rogge met 1.50 per 100 K.G. en van de restitutiebedragen van tarwe- en roggeafvallen met 50 cent per 100 K.G. Op grond van deze verhooging heeft de com missie beslist, dat de prijzen van alle tarwe bloem en tarwemeel c.q. roggebloem en rogge meel, welke na 31 Juli 1938 nog te leveren is op grond van voorverkoopcontracten, afgesloten voor dezen datum, verhoogd worden: Wat betreft de schade, welke gevreesd wordt voor onzen landbouw als gevolg van de verlaging van het Invoerrecht op versch en gekoeld rund- vleesch, zij aangevoerd, dat de invoer van vleesch door de eontingenteering binnen bepaalde per ken gehouden wordt^ Wat de' waarde en de hoeveelheid van het in Nederland uit Denemarken Ingevoerde vleesch en van de in Denemarken uit Nederland inge voerde bloembollen betreft, kan worden opge merkt, dat deze zich bewegen binnen de grenzen van de contingenten, vastgesteld In de vertrou- welijke overeenkomst van 29 Juni 1937, welke overeenkomst inmiddels met ingang van 1 Juli JJ. door een'nieuwe is vervangen. Met de nog vele wenschen van Nederlandsche exporteurs met betrekking tot hun afzet naar Denemarken is in de nieuwe met 1 Juli in wer king getreden contingenteeringovereenkomst zoo veel mogelijk rekening gehouden. Onmiddellijk na aankomst aan het station stapten de Sultan en zijn beide zoons op het Stationsplein In een gereedstaanden auto, be stuurd door den heer De Goeyen, die hen naar Amsterdam bracht, waar de Sultan in het Amstelhotel logeert. Zondagmiddag is het anderhalf Jarig zoontje van de familie Windhouwer uit Oostzaan, dat op bezoek was bij zijn grootouders te Den lip, in een onbewaakt oogenblik in een koelbak achter het huis verdronken. Maandagavond zijn te üddel, gemeente Apel doorn, twee hooibergen, twee schuren met land bouwgereedschappen en een kippenhok, staande op het erf van den landbouwer P. Groeneveld, verbrand. De oorzaak van den brand, die in een hooiberg is ontstaan, is onbekend. Twaalf duizend pond hooi ging verloren. De levende have kon worden gered. De brandweer moest het water op ruim 50® M. uit het Bleekermeer halen. De schade wordt slechts gedeeltelijk verzekering gedekt. Aan 8.daSilva is op zijn verzoek met ingang van 31 Juli 1938 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oostvoorne. Met Ingang van 15 Augustus 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente RUsbergen mr. J. J. G. H. Raaymakers. De heer Raaymakers, die 8 Maart 1909 te Tilburg werd geboren, is volontair ter secre tarie van de gemeente Goirle (N.br.). Met ingang van 15 Augustus 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Bunschoten D van den Berg. De heer Van den Berg, die 13 October 1894 te Bruinisse werd geboren, is secretaris der ge meente Sprang-Capelle (N.br.). lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen atroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende la. verteert Uw voedael niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd en U bent humeurig, vwelt U ellendig en Biet allee somber In. vrU te doen "troomen en U suit weer geheel fit zijn. OnschadelUk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Leverpllletjes b® apothekers ea Iks^he zomer de Katholieke In de middagvergadering Hielden twee lee- - ken een spreekbeurt. De heer J. N. Luiken uit Nijmegen over ,J3o verantwoordelijkheid in verband met de fa miliale saatnhoorigheid". Daarna mejuffrouw M. Emich uit Nijmegen over: ..De verantwoordelijkheid in verband met het regelmatig bezoeken van de kerk- en werkvergaderingen”. Pater Piels gaf tenslotte een overzicht van den stand van zaken der Derde Orde. In een buitengewoon politieblad vestigt commissaris van politie te Leiden, in verband met den in den nacht van 37 op 38 Juli ge- pleegden diefstal van edelsteenen uit het rijks- museum aldaar, de aandacht op een persoon van omstreeks 31 Jaar, donkerblond achterover gekamd baar, gele gelaatskleur, gekleed in bruin colbertcostuum met plus fours. De commissaris van politie voomoemd ver zoekt opsporing en inbeslagneming van boven staande edelsteenen, benevens opsporing, aan houding en voorgeleiding van de(n) dader(s). personeel uit tot een feestavond In het gebouw van .Xatholiek Leven”. Om 13 uur nam de receptie een aanvang, waarop tal van autoriteiten vei schenen. Een der eersten die geluk wenschen lews men aanbieden, was de hoogeerw. heer Deken van Eindhoven, alsook dr. A. F. Philips en ir. Otten, namens het Phillpsconcern. Mr. Passtoors als president-commissans sprak namens het college van commissarissen een sympathiek woord van hulde en geiukwensch Voorts voerden nog het woord het Tweede Kamerlid, de heer Henri K. L. H. v. d. Puft, namens het bestuur van de R. K. Vereenlging varf Sigarenfabrikanten, welk bestuur in zijn geheel aanwezig was. De heer W. Habraken. directeur van de Indi sche fabriek ,J4egresco” hield langs radtopho- nischen weg een gloedvolle toespraak en com plimenteerde W116"5 het personeel aldaai Een Javaansche bood daarbij namens dit personeel een gedreven zilveren bord aan. Ook de heer Kerstjens. leider der L K. P., wenschte vanuit Djokja de firma geluk. Op de receptie voerden nog verschillenden het woord. Tbt slot van den dag volgde een diner en feest uitvoering. Een keurig verzorgde jubileum-uitgave is verschenen, getiteld ,JJe Tachtigjarige” waar in de geschiedenis van het bedrijf verhaald wordt, met talrijke foto’s geïllustreerd. Maandagmorgen zijn, begunstigd door het schoonste mmerweer, onze deelnemers aan de - - i v-rsvsa Ter gelegenheid van het Zilveren Kunstzijde- jublleum heeft de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem een prijsvraag uitgeschreven, waarbij de deelnemers en -neemsters moesten beoordeelen of zekere aan hun voorgelegde ar tikelen uit natuurzijde of uit kunstzijde waren vervaardigd. De prijsvraag georganiseerd on der toezicht van notaris J. G. Coster bestond uit twee gedeelten, t.w. een afdeeling kousen en een afdeeling stoffen. Er bleek zeer veel animo voor deelname te bestaan: by de kousen- afdeellng kwamen 1364 dames en heeren hun oordeel afgeven; by de stoffenafdeeling 1359. Er waren een achttal kousen tentoongesteld, waarvan er 6 uit kunstzyde en 2 uit natuurzijde waren vervaardigd (hetgeen den deelnemer» na- tuuriyk niet bekend was). Slechts 15 pCt., t.w. 213 deelnemers, hadden nauwkeurig vermeld, welke kousen uit kunstzyde en welke uit na tuurzijde waren gefabriceerd. Verder waren V 206 oplossingen met 1 fout, 300 met 2 fouten en 645 met 3 tot 7 fouten. In de stoffenafdeeling werd dezelfde beoor- deeling gevraagd van een twaalftal weefsels, zes uit kunstzyde en zes uit natuurzyde. Van de 1359 mededinger (sters) bleek er slechts één enkele In staat te zyn de juiste samenstelling op te ge ven. Een tiental oplossers maakte één fout, 58 maakten 2 fouten, de resteerende 1390 beoordee laars (95 pCt.) maakten, 3, 4 tot zelfs 10 fouteiE-* Een gezelschap van ongeveer 100 textielfabri kanten, inkoopers van groote warenhuizen en van Inkoopvereenigingen, dat afzonderiyk aan deze prysvraag meedeed, bracht het er niet beter af. In de kousenafdeeling waren circa 35 pCt. der beoordeellngen Juist; in de stoffenaf deeling.... niet één! Zelfs was er geen enkele beoordeeling met één fout. Slechte twee deelne mers hadden 2 fouten gemaakt, alle anttere maakten 3 tot 10 fouten. 80-Jarig bestaansfeest van de N.V. Vereenigde Tabaks industrieën Mignot tc de Block op feesteiyke wyze herdacht. Des morgens negen uur werd in de parochie kerk van den H. Antonius een plechtige H. Mis opgedragen, waarby het geheele personeel aan wezig was. Het kerkkoor, versterkt met leden van het Fabrieks-Mannenkoor, onder leiding van den heer P. Keeris (organist de heer Giuyt- huisen) voerde op verdlenstelyke wyze de ge- wyde gezangen uit. Om half elf verzamelde zich het geheele fa- brieks- en kantoorpersoneel in een der fa- briekszalen, waar de directie en familieleden een welkomstlied door het geheele personeel werd toegezongen. Hierop vertolkte het brleks-Mannenkoor op verdlenstelyke „Neerlandsch Mannenzang”. De adjunct-directeur, de heer Ed. van Buil hield namens het geheele personeel een gloed volle toespraak, waarin hy de geschiedenis der 80-Jarige de revue Het passeer en en woorden van hulde en dank bracht aan de vroegere en te genwoordige leiders. In aansluiting hierop hield een vrouweiyk lid van het fabriekspersoneel. mej. Annie Sets, ’n aardig speech je op rym, waarby zy den directeur, den heer Reml Mignot, namens het geheele personeel een schilderstuk aanbood, een oeuvre van den bekenden schilder Jan Sluyters. Vervolgens nam de heer Frank Mignot, on- der-directeur, het woord, die mede namens zyn broeder zyn vader dank bracht voor alles, wat hy In de 38 Jaren voor de zaak had gepresteerd en die verklaarde voornemens te zyn de voet stappen van zyn vader te drukken, hetgeen hem te gemakkeiyker zou vallen, als hy het vaderiyk voorbeeld steeds tot richtsnoer hield. De heer Reml Mignot sprak het slotwoord. Hy verklaarde zeer getroffen te zyn door de vele biyken van belangstelling en hulde en sprak zyn harteiyken dank aan allen, die In den loop der Jaren aan den groei en bloet van de fabrieken medewerking hebben verleend. f%n by zonder woord van lof en dank kregen zijn directe medewerkers, alsook de vele oude, trou we gedlenden, gepenslonnee^d of nog werk zaam, die thans aanwezig waren. Spreker bood aan het geheele personeel «en extra gift aan, terwyi de commercieels en technische staven werden verblyd met een fraai uitgevoerd tegel tableau, voorstellend de fabrieken te Eindhoven en de dochterondernemingen, alsmede de por tretten van den oprichter, den heer A. J. Mignot. en den tegenwoordigen directeur, den heer Reml Mignot. Tevenc noodigde spreker alle leden ran het Aan F. van der Kerk, verificateur efer invoer rechten en accynzen te Amsterdam, is op zyn verzoek met ingang van 1 September 1938 eer vol ontslag verleend uit ’s ryks dienst; tot ont vanger der registratie en domeinen te IJsel- steln is benoemd K. A. J. Bierlaagh. surnume rair der registratie en domeinen ten kantore 's Hertogenbosch. -erecht komt dr. Henri Polak in het Volk op tegen het even dwaze als A „hetzerige” antl-semietlsche ge- jchrljf van een zekeren zich Fr. Armand noeJnenden scribent, die in het Katho- Ueke weekblad ,JDe Bazuin” vrijwel ge regeld gastvrijheid geniet om zijn quasi-wetenschappeUjk gefundeerden Jo denhad» te luchten. De Bazuin is een apologetisch ingesteld weekblad, dgt*vooral onder de minder geletterde eoUBklassen zijn'lezerskring vindt. Het jou daarom dubbel voorzichtig moeten rijn met de keuze van zijn medewerkers, pr. Armand zelf is echter even weinig voorzichtig als zij, die hem aan het woord laten. Zijn specialiteit bestaat in het doen van fantastische onthullingen over de vrijmetselarij en het op onver antwoordelijk generaliseerende wijze schryven over het Jodendom in ’n trant welke bekend is van de dommen, die in de zgn. Protocollen van de Wijzen van 8ion gelooven als ware deze geruchtma kende falsificatie de H. Schrift zelve. Indien deze zonderlinge bazuinengel, die rich hult in den nevel van een pseudo- jjem waarom hij dat doet, zal hij zelf wel het beste weten meent met zijn anti-semietische fanfaronnades den muur van het Jericho van het wereldjodendom te kunnen doen instorten, vergist hij zich deerlijk. Zijn geschrijf biedt door de vele fabels, die hij opdlscht, juist aan de joden en Jodenvrienden gelegenheid te over om het als onbetrouwbaar en on waarachtig in de oogen van terzake kundigen en weldenkenden te disqualifi- ceeren. Op grond van het gebod der Christelijke naastenliefde veroordeelt de H. Kerk het antisemletisme principieel, onverschillig of het al dan niet voort vloeit uit het eveneens als een dwaalleer veroordeelde racisme. En het is al een heel wonderlijke figuur, dat een katho liek apologetisch weekblad voor het gewone volk iemand geregeld aan het woord laat, die daarmede geen rekening houdt. Het behoeft niet ontkend te wor den, dat zekere individueele Joden en ook zelfs zekere Jooefcsche combinaties op verschillende gebieden des levens een invloed uitoefenen, waartegen wij katho lieken verzet dienen aan te teekenen, niet omdat wij de Joden als Joden zou den móeten bestrijden, maar omdat wij ons tegen het kwaad in het algemeen, waar en door wien het ook bevorderd moge worden, dienen te keeren. Zoo moe ten wij evenzeer tégen het kwaad, dat door geloofsgenooten wordt aangericht, den strijd aanbinden en helaas moeten wij op’dezen grond ook krachtig stelling nemen tegenover deh nu juist niet direct ijemelschen engel van de Bazuin, van wiens bij herhaling aangeboden diensten wij zelf nimmer gebruik hebben willen maken. k*^*nd««avond om acht uur is in een door drf ‘ia*tle afgestaan gedeelte van de Maas Reek de 18-jarige A. L., die met enkele Men aan het baden was, in een kufl ge- en verdronken. de uJ2gen om door kunstmatige ademhaling ^J^hsgeesten op te wekken, hadden geen Een per spoor verzonden aapje heeft Maandag het station Gouda en naby gelegen straten in opschudding gebracht. Het diertje was in een allesbehalve soiled houten krat van Rot terdam naar Schoonhoven verzonden en moest daarvoor op het station Gouda worden overge laden fn den tramtrein voor Schoonhoven. Bij zyn transport naar deze tram heeft de kleine aap kans gezien uit zyn houten étui te breken en is er vandoor gegaan, eerst de spoorbaan over. Toen kwam de langbeen in een spoor- sloot terecht, was er in een oogwenk weer uit en klom in een der tuinen aan de Ridder van Catsweg in een boom. Door het geroep van de hem vervolgende treinbeambten angstig gewor den. kwam het dier weer op den grond éh vluchtte verder weg. De aap zocht een toevlucht in een openstaande deur van 'n woning, waar het dier de alleen thuis zynde bewoonster hevig verschrikte. De vrouw stoof naar een boven ge legen zolderkamer, welke zy met een luik, waarop zy ging zitten, afsloot. Het beest zocht tóen zyn toevlucht in de huiskamer, waar het onder een fauteuil wegkroop, zyn belagers heb ben hem daar gevonden en meegenomen. De gevluchte bewoonster kon toen haar schuilplaats verlaten. De aap werd weer In zyn krat gestopt Zekerheidshalve werd er yzerdraad omgewik keld en werd hy in de afgesloten postrufmte van den wagen geplaatst. Die voorzorg bleek niet overbodig, want by aankomst in Schoon hoven bleek de aap als een boeienkoning weer te zyn uitgebroken, het dier zat parmatig voor het raam op den uitkyk. In Schoonhoven ge lukte het hem niet de beenen te nemen, want de trelnbeambte was hem voor. Daar werd hij opnieuw in zyn koffer gepakt en zoo kwam hij eihdeiyk aan zyn adres. Maartdag is te Utrecht het tionaal Congres van de Dominicaanse!» Derde Orde gehouden. Om half elf droeg pater Basllius Schaab, provinciaal van de Dominicanen, in de St- Dominicuskerk een plechtige Hoogmis op. tot intentie van de leden der Orde Orde. In het priesterkoor waren de vaandels en vlaggen der verschillende afdeellngen opgesteld. Om twaalf uur was de groote zaal van het Jaarbeursgebouw gevuld met congressisten uit alle deelen van het land. Byzonder vielen de tertiarissen uit Volendam op in hun typische kleederdracht. Pater C. Piels OP, promotor provinctalis, verwelkomde de talryke aanwezigen. Begroet werden in het byzonder de Missio narissen van Curacao en Portorico, de pro fessoren- uit Rome en Freiburg, de Vlaamsche broeders en zusters, alsook de ,pater-dlrecteur uit Venlo, een Duitsche medebroeder, tot wien spr. een woord van bemoediging en troost sprak in verband met de moeliykheden. die de Duitsche Provincie lydt. Voorts de zusters van verschillende congregaties, wier aanwe zigheid zeer op prys werd gesteld. Aan boord van het sleepschlp „Excelsior" lig gende aan paal 84 in de Waalhaven te Rotter dam was Maandagmiddag een 24-jarige haven arbeider uit Schiedam bezig met het verstuwen van rollen hout uit het Flnsche stoomschip „Flora" Een van de rollen raakte te ver buiten het gangboord en de arbeiders, die in de buurt werkzaam waren, zagen den man plotseling met de rol overboord gaan. Na een kwartiertje dreggen slaagde de schipper van de „Excelsior” de heer Kroeze, er in den man op het droge te brengen. Men heeft getracht met kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wek ken, maar na een uur heeft dr. Veenenbos den dood geconstateerd. Het stoffelyk overschot is per politieboot overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie, waar het voorloopig is ondergebracht. De wereld en de eeuwen liggen open. Geloofsvoorvechters moeten wy zyn. al dus spr., lichters der waarheid, verkondigers van het Licht en het H. Evangelie van Chris tus. Zonder de hemelsche genadekracht, die uit het gebed en de boetedoening der reli gieuzen van de tweede Orde toevloeien, achten de priesters Dominicanen, die de Eerste Orde vormen, hun eigen Apostolaat niet mogelijk, maar zy kunnen het evenmin zonder de actie en contemplatie van de 80.000 geesteiyken en leeken van de Derde Orde. Wat de Religieuzen nooit kunnen doen, kun nen de leeken, door in eigen milieu de leef van Christus te prediken. Spr. schetste zyn toehoorders voor oogen groote figuren der Dominicaanse!» Orde uit het verleden, heiligen van de Eerste Orde, maar ook heilige tertiarissen, van wie vooral de H. Catharina van Siena genoemd moet worden. De Derde Orde beweging is een deelneming aan het hiërarchisch Leekenapostolaat. Naast de Katholieke Actie kan de Derde Orde haar zending blyven vervullen. 5<fn kan honderd procent Derde Ordellng zyn en juist daardoor beter stryden In de Katholieke Act». Daarna sprak de hoogeerw. pater B. Schaab. provin ciaal. de vergadering toe. De Kerk wordt ver volgd als nooit eerder het geval was. Onze verantwoordeiykheid is dus grooter dan ooit te voren. zy is echter gemakkelyk te dragen, als wij maar geloof hebben. gehouden van Voortrekkers in Nederland, kamp ingericht was trokken «ie jongemannen het rond, cm elkaar te begroe ten of nieuwe vriendschapsbanden aan te knoopen. Tusschen het luchtige khaki stak t donker-blauw van de zee-voortrekkewitruien scherp af. Voer een witte tent, dicht by de kapeltent, zat de hoofdcommissaris der Katholieke Ver kenners, mr. Renl Höppener, gemoedeiyk neergehurkt tusschen leiders uit de Verken- nersbeweglng. Ook was er den diocesaan com missaris van Breda, mr. F. Janssens. Het was ongeveer 7 uur, toen de ongeveer 300 voortrekkers rond den hcogen vlaggemast geroepen werden, om het hyschen by te wo nen van de Nederlandsche driekleur, waar mede het weekend werd geopend. Onmlddeliyk na de vlaggenparade werd de nieuwe A. H. K. C„ cubaas Koelink, door den hoofdcommissaris geïnstalleerd. Eensfcjaar flin ke yells en de jongens begaven zich terug naar de tenten, om die gereed te maken voor 'den nacht en een mantel of deken te halen, voor het kampvuur. Negen ÜÜr laafden de vlammen hcog op en muziek en krontjong-liederen klonken doc-r den bladstillen, zwoelen zomeravond. Zondagmorgen vroeg waren allen uit de vee- ren, liever: uit hun schuil-tentje. Zy gingen zich wasschen aan de pomp, die de behulpzame boer Gysbreghts, de gastheer, op het ter rein had laten slaan. En terwyi de zon lang zaam boven den boschrand klom en de vogels hun eerste, trillende geluidjes lieten hooren, waren de jongemannen geknield voor het veld- altaar, waarboven een witte tent gespannen staat. De dag met God ingezet, moest slagen. Want deze dag was belangryk. Er zou beraadslaagd worden en er zouden plannen gemaakt wcr- oen voor het komende jaar. Verschillende per sonen hielden in den loop van den dag Inlei- oingen over vcortrekker. Er heerschte een heeriyke stemming op de zen stralenden zomerdag. De kennismaking werd voortgezet of de heerlijke omgeving werd verkend, het was al weer by na donker, toen de laatsten hun tentje oprolden en met mcei- te afscheid namen van dit prachtige terrein in het heerlijke Brabantse!» landschap. Maandag werd brand ontdekt in de woning van den agent van politie, den heer H. van den Berg, wonende aan den Wooldereschweg te Hen- geloo. Het vuur werd ontdekt in "n slaapkamer aan de achterzyde van het huis. Spoedig sloeg de brand over naar het aangrenzende pereëel, de woning van het oud-raadslid den heer K. Drent. Daar hier niemand thuis was, forceerde de politie een deur. Uit belde woningen werden •ooveel mogeiyk meubelen en stukken huisraad In veiligheid gebracht. Dit de woning van den heer Drent wist men nog eenig geld te redden. De brandweer was •Poedfg ter plaatse, doch kon niet veel uit- •fcjlten, daar de brandput ter plaatse slechts gertngen druk gaf. Belde woningen brandden ?heeI Uit. Alleen de muren bleven overeind •taan. Zekere s., die zich door het Inslaan van een toegang tot de woning van Drent wflde Ter*chaffen, werd zo<* ernstig aan de polsader gewond, dat hy zich onder doktersbehandeling “«st stellen. Mat aan dooaja "AKKERTJES** bfl V loopt Go poon kans Uw rois to bo- dorvan door: hoofdpijn, kiespijn, ■pier- of zenuwpijnen, vrouwen- pijnen, .wagenziekte", 'n kou, ons. AKKERTJES a. voor zoover betreft tarwebloem a. inclusief Zeeuwsche bloem a., met 27 cent per 100 K.G.; b. voor zoover betreft tarwebloem b, inclu sief Zeeuwsche bloem b, met 50 cent per 100 KG. c. voor 'koover betreft tarwemeel cent per 100 K.G'.; d. voor zoover betreft tarwemeel d met 50 cent per 100 K.G.; e. voor zoover betreft roggebloem met ƒ2. per 100 K.G.; f. voor zoover betreft roggemeel met 1.50 per 100 K G. De commissie voegt hieraan toe, dat beoor deeling van den invloed welke op de pryzen der loopende voorverkoopcontracten voor tar webloem b. wordt uitgeoefend door de wyzi- gjng van de heffing op tarwebloem t> bedoeld in artikel 3 sub a van de crlslstarwebeschlkkfng 1936 3, buiten haar competentie valt. Daar haar evenwel van regeeringswege is me degedeeld, dat deze heffing met ingang van 31 Juli 1938 verlaagd wordt van ƒ2.77 tot ƒ2.54 met 23 cent per 100 K.G., merkt ter voorkoming van misverstanden op, de verhooging van den prys van tarwe bloem b, nog te leveren op voor 31 Juli 1938 af gesloten voorverkoopcontracten, als gevolg hiervan uftelndeiyk zal bedragen 27 cent 100 K.G. Een bewys van toegang tot den lichttoren in West-Terschelling” kost vyftien cent en geeft recht den „Brandaris" te beklimmen. Doet bet niet als ge last van kortademigheid hebt: stelt u dan tevreden met per lift naar den top van den Eifeltcren te suizen. De Brandaris heeft geen lift, maar wel 335 ongemakkeiyke steenen treden. Dit aantal weet de wachter uit zyn hoofd: Ge behoeft ze dus plet te tellen. Boven waait het altyd en ge ziet veel water, zand en huizen beneden u en ook wat beweeg lijke stipjes. Dat zyn menschen. Als het heiig aan de kust is, kunt ge de „Karimata” met het bloote cog niet vinden, maar wel door den sterken kyker, dien de vriendeiyke wach ter u aanbiedt. Zyn uitnoodiging om de lampen en de len zen te zien, moet ge beslist aannemen. Hy draait de lenzen voor u rond en toont u de twee lampen elk van 13.000 kaars die door het lenzenstelsel tot 3.7 mlllioen kaars versterkt werden. Raakt ’t koper niet met uw handen aan, dat doet zelfs de wachter niet. Daar heeft hy een doekje voor. Het instru ment is zyn tfots en hy zorgt, dat het koper blinkt. Boven is ook het radiotoestel, waardoor de marconist), van de „Karimata” met den vuur torenwachter kan spreken. Nu hebt ge alle» gezien, behalve de opge zette vogels, die een trapwentellng lager achter glas staan. Zy zyn van naamkaartjes voorzien en de gelegenheid om met uw kennis van na- tuuriyke historie te geuren, ontbreekt dus. Terschelling is dit jaargetyde zeer druk be zocht door vacantiegangers. Vooral gedurende het weekeinde namen velen_ bezit van duin en strand. Ook kampeerders zyn hier talryk en in de duinen zyn vele tenten opgezet. In de „Karimata” stellen zy weinig belang. In Je- genstelling tot de journalisten, die in hotel „Nap” kwartier hebben gemaakt en het de bei den telefoonjuffrouwen van West-Terschelllng lastig maken, al» de verbinding met hun re dacties niet vlug genoeg tot stand komt. Van der Cappellen, van de en Bol wisselen elkaar op de „Ka- af. Dit drietal leidt om beurten het werk op den molen. In hcofdzaak klei en zand- brengen de 130 emmers naar bo ven. Het goud laat op zich wachten. Hoe lang nog? Maandagochtend isjip de Laan van Meerder- voort hoek PioenwëH te 's-Gravenhage een geweest tusschen een !oort en een personen auto, waarby een 13-jarlg jongetje zeer ern stig werd gewond. Om kwart voor acht read de vrachtauto, bestuurd door den 46-jarige O. de G. uit Amersfoort de Laan van Meerdervoort af In de richting Kykduin. Naast den bestuurder zat in de cabine diens 13-jarlg zoontje. Op den hoek van den Ploenweg werd het uitzicht van den chauffeur belemmerd, zoodat hy een personenauto, welke juist van rechts kwam, niet snel genoeg opmerkte. De personenauto had voorrang. De vaart van de belde wagens was zoo groot, dat een aanrijding onvermy- deiyk was. De bestuurder van den vrachtauto trachtte nog door snel naar rechte uit te wyken een botsing te voorkomen, maar de per sonenauto raakte desniettemin den vrachtauto in de flank, zoodat deze kantelde. De beide bestuurders kwamen met den sClarik wry. Het jongetje echter, dat rechts In de cabine zat, geraakte bekneld tusschen den grond en het portier. De G. G. D„ welke spoe dig ter plaatse was, constateerde een schedel- fractuur en een ernstige armbreuk. De jongen werd naar het Roode Kruls-Zlekenhuis over gebracht. zyn toestand is hoogst ernstig. Beide wagens werden zwaar beschadigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5