NIEUWS HOORN Zitting van den Kantonrechter Waarheen met de kennis? JUsschen jjiOfdHen i R Kruitlorei^ J 11 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938 - ONGEVAL OP DE KERMIS Been gebroken I Z’n zuater W1LSON-THEATER Donderdag Kerkelijke agenda ’n Verkapt taxi-bedrijf Vrydag Een jaar te veel SONJA HENIE 1 Goede raad - St. Jozef studiehuis te Tilburg Maandag JDe buurvrouw beaprak eiken Za terdag de plaataen voor ona,” zei de viaacher, die in twee étappea fietate ZE WAS NIET ERG LEKKER! De man, die niet wilde gaan zitten.... KERMIS-PROGRAMMA IN HET VICTORIA-THEATER NOG SLECHTS ENKELE DAGEN. Et lit V „Reist en vervoert Jeanette MacDonald en Allan Jonen in „Tarantella” Afacheid van paagewyde prieatera Sonja Henie in „Gelukkige Landing” per spoor” Zaterdag ’t la Zondag, hoor! Maandag Zondag Zondag Dinadag Rede mr. H. P. Marchant In een ziekenhuis opgenomen Goedkoop alapen Woenadag de heerefi al een gék 10.10 uur S? i 1 tomen, het paaltje kwam, liever de hand op de beurs den het paard gaan fietsen. buurvrouw ver- vi bi H Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. gevaar op den weg. 2— of 3 dagen voor de ren gedeslllusionneerde. 'Dancing in Hotel Geel, Kiekte Noord. Dancing in .De Witte Engel", Groote Noord. Jeanette „Tarantella-' i i i i i bei la ecl I kli Tl nu vli toe te Ja nu va 1 te wo in J» on de De da Wil alle de rei: „Ni ik ook, Bij «rooi Te wezlj terie cheft Hitte dlger mede DulU kome «o Ik «ewei be wrael testte Ik van i Vei He *ljn 1 dent, een -Al <U«d. dien daart voor Dutte per- dat H uit J. 1 «en, I> steil Eerste Vrijdag van de r Communie-ultreiken; te 7. Mis. 's Avonds te 7 uur Lof met Litanie van het H. Hart en Eereboete. <1« jaar). Dancing in het Hoornsch Koffiehuis, Kerk plein. Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. uur Schouwburgloge Doelenplein, De vod denraper van Parijs-’ (volwassenen). Dancing in „De Witte Engel", Groote Noord. Zooals ieder Jaar gebruikelijk werd in het 8t. Jozef studiehuis der Missionarissen van Mill IJill het afscheid der pas gewijde priesters ge vierd met een retlnie van oud-studenten van Hoorn en Tilburg. Uit de Perscrittèken knippen wij volgende passages: HET HANDELS BLAD: Ig. tijden heeft men niet zoo'n knappe ontspanningsfllm gezien.... de film gaat in een sterk tempo voortdurend natdb nieuwe climaxen.... x Tarantellakan men met de hand op het hart in alle opzichten aanbevelen. DE TELEGRAAF: uitgerust met onbegrensde mogelijkheden van de film: grandioze monteering en de grootsche bezet ting; - ....in een romantisch en weelderig kleed.... HET VOLK:»....de spanning van een goed geschreven spionnage affaire.... Jeanette MacDonald die in Allan Jones een uitmuntenden partner gevonden heeft. nd. Te 630 uur uur gezongen H. Een grappige boerenman was wel J. W., vee houder uit Bennebroek, die, als het puntje bij Allan Jones en Jeannette Mac Donald tn „Tarantella" (Victoriatheater te Hoorn) r Woensdagmiddag kwam de echtgenoote van den heer Denies, die met een gebakkraam te genover het stadhuis staat, bij het verlaten van den woonwagen zoo ongelukkig te vallen, dat zij een been brak. Dr. Kortebas, die de eerfte hulp verleende, liet mevrouw Denies naar het Stadsziekenhuis vervoeren. Dancing in Hotel Geel, Kli Dancing fti „De Witte Enger, Groote 3 en S uur in Parkhotel Variété. Faveur. Cabaret en dancing in het Hoornsch Koffie huis, Kerkplein. Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. Dancing fn „De Witte Engel’, Groote Noord. 6.ot '8 dagen. Maar nu voltrok zich een onverwachte anderlng in. den man; „Precies, ik geef alles toe.... dat is wettig, maar de dagvaarding is foutief, dus' betaal ik niks.... dat is óók wettig.” Even 'is de kantonrechter verbouwerrisrd over den plotsellngen uitval. Dat was wel het laatste wat hij had verwacht. „Ja/ daar staat 59 jaar, en ik ben 58, dus se make me niks,” zegt dan verd., die z'n han den staat te wrijven van plezier. De ambtenaar,zoekt.... en zoekt, maar hij kan slechts het jaartal 1879 vinden en dat is toch goedl „Waar staat die fout dan?” moedigt de amb- 8 uur in Parkhotel Variété, Faveur. Dancing in het Hoornsch Koffiehuis, Kerk- - Dancing in HotelGeri. Kleftw ï4»rd. Noord. dam. peze vermindering van vervoer op boven genoemde lijn doet zich vanzelfsprekend- ook gevoelen op het boottraject EnkhuizenStavoren en omgekeerd. Zooals algemeen bekend is, is de exploitatie van dit boottraject voor de Neder landsche Spoorwegen zeer kostbaar. Het behoeft m.i. dan ook geen verwondering te baren, dat de N.S. wanneer het vervoer over deze lijnen der mate achteruit zou looptn, dat de exploitatie kosten het toelaatbare gaan overschrijden, maat regelen gaat overwegen om aan eventueele ver liesposten te ontkomen. Nu staan tpt ontkomlng daarvan wellicht nog andere wegen dan ophef fing open doch ik ben het met de besturen van bedoelde gemeenten eens. dat getracht moet worden te voorkomen, dat het door het gerucht genoemde feit ook zelfs maar in overweging wordt genomen, evenals ik het er mede eens ben, dat opheffing van genoemde lijn voor de be treffende gemeenten groote schade medebrengt. Waar de spoorweg verdwijnt, verdwijnt een groot deel van de volkswelvaart. Autobus en vrachtauto kunnen den spoorweg niet vervangen en zeker niet als die onderne mingen er zich op toe gaan leggen, hun bedrij ven winstgevend te gaan maken. De inkrimping van het spoorwegpersoneel te Hoorn en Enk huizen is voor die gemeenten en haar midden stand reeds een belangrijke schadepost. Uit den aard wan mijn ambt kom ik vaak in nauw contact met de belangrijke handelaren en den middenstand van de naburige gemeente Medemblik en steeds weer kan ik in die kringen de spijt beluisteren over de opheffing van het reizigersvervoer op de lijn HoornMedemblik en de invoering van een beperkten dienst voor het goederenvervoer daar zij thans gevoelen, welk voordeel de spoorweg voor hun gemeente is ge- Het feest der kinderen, het „krijtstrepen”, 1 was Woensdag nog niet goed en wel voorbij, of de kermis-exploitanten waren al begonnen met den opbouw van hun kramen en tenten. Voor namelijk op de Gouw gaf het den geheelen middag een gezellige bedrijvigheid. De draai molen die opgericht werd, genoot vooral pe be langstelling van de jeugd.'Verschillende kramen 1 staan reeds, zoodat ze alleen nog ingericht moe ten worden. Ongetwijfeld zullen iti den loop van den Donderdag de groote .spullen” hun materiaal ook wel aanvoeren, anders kou het wel wat laat worden. fen aiMere kermisganger was Rudolf W. uit Medemblik, die ook naar de kermis getogen was. Hij had een fiets geleend van zijn buur man, „maar,” zei hij, „er zat wel een lampje op, maar in dat lampje zat geen lichtje”. Ru dolf was eerst bang om met zoo'n kaduuk licht te rijden, doch de fietsenmaker had gezegd: .Je kan zoo wel; ze kijken er niet naar.” Ru dolf had wat ongeloovig gedaan, maar toen de fietsenmaker gezegd had: „-t Is Zondag, je rijdt maar, hoor!” was al zün vrees voor een bekeuring overwonnen. Stel je voor, dal een veldwachter op Zondag nog bonnetjes uit ging deelen! Ieder zijn vrijen dag, hoor! Maar hij was dien Zondagnacht letterlijk van een koude kermis thuis gekomen, want de veldwachters bleken wel te werken, ondanks den Zondag en de kermis. „De fietsenmaker betaalt nu zeker de boe’ te ook, hè? informeerde de ambtenaar. „Kan je net denken,” zei Rudolf; „eigenlijk moest hij het wel." En met een gelaten gezicht wachtte hü den eisch af. ’„Nou. nou, dat noem ik £eel wat!” riep hü -uit. toen hü de ambtenaar 4.of 4 dagen hoorde zeggen. De kantonrechter deed er ÏW of 1 dag af. Victoria-theater Jeanefta in „Tarantella” Het Victoria-theater zal zich deze week dan ook zeker in een overdruk bezoek mogen ver heugen. Wij kunnen iedereen boven 18 jaar een bezoek aan het Victoria theafer van harte aanbevelen, want er wacht hun een avond, dien zü niet licht zullen vergeten. Voor nadere bij-” zonderheden raadplege men de advertentie, voorkomènde in dit blad. Tot het programma van deze reünie behoor de een middagvergadering, waarbü o.m. aanwe zig waren Z. H. Exc. Mgr. W. Bouter, bisschop van NeHore (Br.-Indi^, prof. dr. B. H. Molken- ooer OP. dr. P. C. de Brouwer en voorts ver schillende heeren geestelüken. 8 uur in Parkhotel Variété, Faveur. Cabaret en dancing in het Hoornsch Koffie huis, Kerkplein. Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. 8- uur Schouwburgloge Doelenplein „Rosé Marie” (volwassenen). Dancing fn „De Witte Engel-, Groote Noord. Naar wü vernemen, is oud-notaris C. G. v. H. dié eenige weken geleden terzake ver duistering in het Huis van Bewaring te Alk maar is ingesloten en wiens faillissement in middels uitgesproken is thans opgenpmen in een ziekenhuis te Alkmaar, waar hü onder behandeling is van een hart- én een zenuw specialist. weest. Tot mijn genoegen ondervind ik daar dan ook groote medewerking, om het goederenver voer op deze lün zü het dan op beperkte schaal te toehouden. Zoo het in Medemblik c^Kdêze lün in de laatste vüf Jaren bedui- gesteld te, is het over het algemeen overal el- den te afgenomen en hlerbü moet dan ook nog ders, waar de spoorweg te opgeheven, gesteld en genoemd worden het gedeelte Hoorn—Amster- zoo sou het ook in.dit belangrüke deel van 4, 8 en 1010 uur Victoriatheater Jeannette MacDonald en Allan Jones in „Tarantella” m jaar)r* 4, 8, 8, <0 uur Wilson-theater Sonja Henie in „Gelukkige Landing”. Op het toneel variété (18 jaar). p Cabaret en dancing in het Hoornsch Koffie huis, kerkplein. Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. Dancing in „De Witte mgel”, Groote Noord. 8 en 1O1O uur MacDonald en Allan Jones (18 jaar). 8 en 10 uur Wilson-theater Sonja Hennle in „Gelukkige Landing”. Op het tooneel variété, (18 jaar). Dancing in het Hoornsch Koffiehuis, Kerk plein. Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. Dancing in D» Witte Digel”, Groote Noord. Westfriesland gesteld zün. Het is daarom, dat ik de actie tot behoud van de lün Zaandam Hoorn—Enkhuizen met de aansluitende boot- verbinding naar Friesland van harte toejuich. Ik vraag mij echter afzullen de gemeentebestu ren deze actie weder op. de oude wüze voeren een wüze die tot nog toe weinig succesvol was? Ik bedoel: zullen er weder commissieverga deringen zün, conferenties met de directie der NB. en Kamers van Koophandel? Zal er weder in de pers gejammerd en geschreven worden., rleén. Daar zün in de eerste plaats de communls- over het nadeel vooi* de betreffende gemeenten, indien tot opheffing zou worden overgegaan? Ik vertrouw, dat de ondervinding geleerd heeft, dat men andere wegen moet inslaan. Het hou den van vergaderingen, conferenties enz. brengt immers'geen vervoer en voor het voortbestaan is toch vervoer een eerste vereischte. Wil men dus het gebogen gerucht zün kans, ontnemen, neem dan de oorzaak van het ontstaan weg. Doe niet, alsof men geen belang bü de spoor heeft, zoolang deze nog bestaat. Toen er sprake was van stopzetten van het reizigersvervoer op de lün HoornMedemblik en invoering van een beperkten goederendienst werd op een soortge- lüke wüze geüverd voor het voortbestaan van den spoorweg, doch men reisde en vervoétde in- tusschen lustig met bus en vrachtauto hier mede een tüdelük voordeel binnenhalend, waar van echter een blüvend verlies de opheffing van het reizigersvervoer en een beperkte goe derendienst het gevolg is. Wil men inderdaad met krachtige argumenten tegen opheffing wa ken dan is het zaak, dat de gemeentebesturen de bevolking hunner gemeenten op het nut van de spoorwegen wüzen en de schade, welke bü het verdwünen van den spoorweg wordt geleden. Met andere woorden er moet van den spoorweg gebruik gemaakt worden. Dit propageeren en hier' kunnen en de Kamers van Koophandel en de pers prachtig werk leveren is het middel voor behoud van iedere lün. Reist en vervoert per spoor en het gerucht aal aeker sterven.” Zaondammers, en daardoor zaan we de dupe geworven.' Ze h,ebbe er. ’n lampie uitgehaald.” Ja, en toen verbood de boer den anderen ook om in de schuur te slapen, tenminste, hü zette er 'n bordje: verboden toegang. In den loop van den nacht was een veldwach ter het zestal heeren, die rustig de slaap des vredes in de „loozz" genoten, en waarvan al leen N. en B. verschenen waren, komen storen, om ze een bonnetje te schrüven. De kantonrechter bleek nog al ontvankelük voor dit lange verhaal en maakte van de 8 <ye geèischt werden een vonnis van 3Of de heerefi al een nieuwe slaapgelegenheid hebben besproken, of dat ze nu de heele etap pe in één ruk doen, hebben we vergeten te vragen. ten, die rechtstreeks tegen God en godsdienst Ingaan. We weten, wat we aan deze menschen hebben en spreker heeft er liever mee te doen, dan met zoogenaamde Christenen, die de goede christenen op een dwaalspoor willen brengen. Dan zün er de agnostici, die redeneeren „Wat zou ik me vermoeien met dingen van de boven natuur, daar kom ik toch nooit achter." Vervolgens zün erTle menschen van het „vrüe onderzoek”, tot welke groep spreker vroeger zelf ook behoorde. Het onderzoek van deze men schen is zoo vrü. dat wanneer ze door middel van» dat onderzoek door logisch redeneeren tot het Geloof zouden komen, zü meteen uit de be weging worden gegooid! Vooral in deze krin gen is de onwetendheid over het Katholicisme ongeloofelük groot. Spreker zegt vroeger nooit iets begrepen te hebben van wat de protestantsche theologen hem leerden. Hü was al bang geweest geen theologlschen knobbel te hebbent Toen spreker echter later het „cathollca non leguntur” had overtreden en katholieke theologische werken ging lezen, werd hü getroffen door de logica daarvan. Toen begreep hü de theologie wel in tegenstelling met' vroeger! Zoo «was spreker tot de ontdekking gekomen Roomsch te zün gewor den Men zegt wel, bekeeren ia een werk van de Goddelüke Genade, goed, maar dan is die Genade gaan werken toen spr. besloot het ..ca tholics non leguntur” te overtreden! Als verstandige menschen dit verbod over treden en logisch denken moeten ze noodwen dig tot dezelfde conclusie komen als spreker. (18 Jaar). 8 uur in Parkhotel Variété, Faveur. x Dancing in het Hoornsch Koffiehuis, Kerk plein. 8 en 10.10 uur Victoria-theater Jeanette MacDonald en Allan Jones in „Tarantella” (18 jtfr). 8 en 10 uur Wilson-theater Sonja Hennle in „Gelukkige Landing". Op het tooneel variété. De directeur van het St. Joaefstudlehuis, Fa ther B. Vlasveld, sprak een hartelük woord van welkom tot den spreker van den middag, oud- mlnlster mr. H. F. Marchant, dié vervolgens on der hartelük en langdurig applaus het pödium betrad. Spreker begint met te zeggen, dat h'ü zich tot het laatst erteged had verzet om hief als spre ker op te treden, omdat hü ervan overtuigd was in dit gezelschap niets nieuws te kunnen vertel len. Buitengewoon blü is spreker nochtans, dat hü gekomen is. Het is zoo goea voor een buiten staander om tusschen priesters te verkeeren! Tot zün onderwerp .Priesters en anderden- kenden" komend, merkt spr. op, dat hét zoo Jammer is, dat andersdenkenden nfet in de ge legenheid zün meer van nabü niet priesters kennis te, maken. Mün heele leven, aldus spre ker, Ia feitelük voorbügegaan, zonder priesters te ontmoeten. Het is sprekers vaste overtuiging, dat er minder andersdenkenden zouden zün, in dien dit anders ware. Spreker gaat vervolgéns over tot het geven van een verklaring van de begrippen priesters en andersdenkenden. De Katholiek onderscheidt wel een natuur en een Bovennatuur, maar ziet ze tegelük beide in hun onafscheidelükheid. Dit wordt men hét best bü verkeer met priesters gewaar. Spreker heeft hier gezien sprankelend natuurlük leven en tegelük een leven, dat geheel op de boven natuur is gericht. Wat nu zün andersdenkenden? Het meeren- deel vag deze menschen denkt feitelük in het geheel niet en zeker niet over de wereld van het bovennatuurlüke. Er zün drie categorieën van andersdenkenden; het zün zü. die opzettelük niet denken, zü, die onwillekeurig niet denken en zü. die wel denken, maar .anders” denken. Spreker bespreekt dan nader deze catego- H oe maar m«n galijk wil habbaa. hoe minder men het krijgt geroepen Is. Verd. bekende alles grif. ,Ja, ’t is zoo, maar t was noodzakelük.” Hü moest namelük spoe- O- J. V., bakker uit Opmeer, had geen on aardige büverdienste. 'a Zondags huurde hü altüd bü een garagehouder een auto, waar mee hü dan oude vrouwtjes, die moetlük kon den loopen en graag wat voor zoon plesant ritje over hadden, naar de kerk bracht. On- derwül ging hü even een partütje biljarten, waarna hü. als de kerk uitging, «de dames weer af wachtte en naar huis transporteerde Over de verschillende kwartjes. 4iede. oudjes hem in de hand drukten, had hü het Woens dagmiddag maar Hover ntetl Als V. nu taxi-chauffeur geweest was, had er geen haan naar gekraald. Maar daar hü geen vergunning had, was hü in overtreding. V. zei nog, dat hü het geld weer terugbetaalde aan den eigenaar van defi wagen, doch de ambtenaar meende, dat er ongetwüfeld nog wel wat voor ham overschoot. Verd. trachtte tenslotte de schuld op den verhuurder te schuiven, maar die vlieger ging niet op. De ambtenaar bevond verd. schuldig' aan het explolteeren van een huurgelegenheid. Het is wel goed oude vrouwtjes te helpen, maar niet zoo, dat je van den regen in den drup kömtl Na een eisch van 8volgde een vonnis van 8— Ook van Nederlandsche züde is het vaak ge noeg betoogd door hen, die tn de gelegenheid waren sonja Henie op üsfeesten en dergelüke te ontmoeten: dat deze Noorsche sportgirl, deze Olympische kampioene, dit eenvoudig scontje zulk een allerliefst karakter heeft. .de rcem, het succes, de glorie van het wereld kampioenschap haar in het minst niet bad der! bedorven, maar haar gelaten."Zooals zü al tüd was: bemind door ieder, met wie zü .n aanraking kwam. Deze Sonja toog naar Holly wood, met een geweldig contract met een der grootste filmmaatschappüen en daardoor be schouwden sommigen haar als verloren Sonja kwam naar Callfomié en had het moeilijk. Al kon zü nog zoo geweldig schaatsen, zü moest leeren filmen en er werd van haar aanpassingsvermogen het uiterste gevergd. De filmmenschen- hadden geduld met haar, ieder een was vriendelük en toch was het een enor me krachtsinspanning. Haar eerste film i..Een meisje uit Duizend’’) werd eerlük is eerlük! géén volledig succes, maar Sonja !u ken ik de moeilükheden en nü weet hoe ik ze moet overwinnen!” Want als ooit iemand geleerd heeft van het aanschouwen van haar eigen film, dan was het Sonja! Vervolgens kwam „Op Glad Lis” (Thin Ice) aan de beurt en het bleek, dat Sonja haar be- ginners-moellükheden glansrük had overwon nen, haar tweede film werd een kolossaal suc ces. Thans is haar derde film naar Nederland ge- „Gelukkige Landing” geheeten. Sonja o.itwilkkelt daarin een speeltalent van zulk een intensiteit, dat de 20th Century-Foxfllm over weegt, haar eens een hoofdrol te geven in een film, die niets met sneeuw en üs te doen heeft en die uitsluitend haar talent als actrice tot uiting brengt. Is Sonja nü over het paard getild? Neen! Zü blüft hetzelfde eenvoudige kind van altoos zü is geen zier veranderd, zü is Sonja. zooals men haar altüd heeft gekend, peen diva-allu- les voor Sonja! Steeds üverig. altüd zonnig er. hartelük. In deze creatie zal men hdar Vrijdag >n Zaterdag tüdens de kermisweek in het Wilson- theater kunnen bewonderen. Voor nadere bü-‘ zonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Bovendien treden vanaf Zondag op het tbo- reel op de Nederlandsche komieken Alex dé Meester en Piet Köhler, bügestaan door Annls van Aalten. Alles büeen een zeer afwisselend programma, waarvoor wü de ieeftüdsgrens op 18 jaar heb ben gesteld. vlotte muziek, die haar hoogtepunt be reikt tüdens..., DE CETEM: ....een schitterende show- en operettevoorstelling. Dans, zang en spel zü" perfect.... buitengewoon goed en verrassend weergegeven.... de beste operette-film, die wü totnutoe zagenTarantella is een be zoek ten volle waard. F. tuinder uit Andük, heeft het volste vertrouwen in alles wat het Rük goedkeurt. Daar zal toch zeker'wel niets aan manl^ee- ren, dacht hü- Maar 't door rükskeur goedge keurde achterlicht zal hem wel tot andere ge dachten hebben gebracht. Bittere illusie voor den jongeman. Ondanks het rüksmerk' was het bolletje op een mooien zomernacht losgetrild. Hü had het eerlijk niet geweten. „Dan moet je maar omküken.” meende de ambtenaar JEaar dan zie ik het nog niet,” zei het slacht offer. maar hard naast je fiets loopen en je nek in een bocht wringen." opperde de kan tonrechter een vernuftig plan, „dan zie Je het misschien wel.” Waar het bovendien nog bleek, «dat de Jon geman van de Wognumsche kermis kwam, ■prak de ambtenaar de vrees uit voor swaaien- de fietsers die geen licht dragen. B. bleef een 8 en 10.10 uur Victoria-theater Jeanette MacDonald en Allan Jones in „Tarantella" (18 Jaar). 8 en IO uur Wilson-theater Sonja Hennle In „Gelukkige Landing”. Op het tooneel variété, Sonja Henie treedt op in „Gelukkige Landing". (Wilsontheater te Hoorn) In dit verband bindt spreker den jongen priesters op het hart de eenvoudige geloofs waarheden aan de menschen toch in duidelijk verstaanbare, eenvoudige taal te zeggen, zonder omhaal van veel geleerdheid. Bü de bespreking van de vierde categorie an dersdenkenden wjjst spr. erop, dat onder deze vooral de fintl-paplsten zitten. Zü zün van hup uit zoo vüandig tegenover de Kerk, dat ze on- geneeslijk zün. Deze menschen beschouwen bü- voorbeeld ook de priesters als niet te goeder trouw. Er is eenvoudig met die menschen niet te redeneeren, hetgeen spreker met enkele eigen ervaringen treffend illustreert. Gelukkig zün er tenslotte ook rechtzlnige ge- loovigen, die de katholieken goed gezind zijn, men vindt ze voornamelük onder de Gerefor meerden. Van de pogingen tot veréeniging van alle christenen verwacht spreker niet veel. Er zit voor ons nu eenmaal niets anders op dan Intransigent te blüven. Christus was dit ook. Hü kwam in de wereld Zün leer brengen, maar Hü gaf die leer niet om ze door ons te doen amen- deeren Christus gaf Zün leer aan de Kerk en droeg Haar op ze onverkort en onvervalscht te bewaren de eguwen door. Wü zün volgelingen van Christus of wü zün het niet. We kunnen het in ieder geval nooit gedeéitelUk zün. In een peroratie richtte spreker zich meer speciaal tot de jonge priesters, die nu uitgezonden worden om Christus' leer in den vreemde te verkondi gen en hü uitte zün groote bewondering en eer bied voor het hooge ideaal van deze jonge men schen, hun offerzin en hun absolute negatie van het leven, - r Gaat gü. zoo besluit spreker, het bevel van Christus volbrengen, wü zullen U volgen met onze gedachten en U steunen met ons gebed, opdat God Zün zegen zal geven. (Langdurig ap- plaus.) Mgr. Bouter sprak een dankwoord. Spreker wees erop, dat de missionarissen veel eerbied hebben voor mr. Marchant, die yoor zün geloof zooveel offers Bracht en Mgr. is den spreker dankbaar voor zün uiteenzettingen, die voor de Jonge priesters ongetwüfeld zeer verhelderend zullen zün geweest. Spr. onderstreept het advies van mr. Marchant: laat de priesters den an dersdenkenden in zoo eenvoudig mogelijke taal de waarheden van ons Geloof leeren Spreker begroet in mr. Marchant een actief strijder voor het Geloof, een apologeet, die oud is van jaren, maar die een Jong hart heeft en vurig in zün strüd „Voor God"! Met een langdurig applaus stemden de wezigen met de dankwoorden van den missie bisschop in. hield. Hü had op 18 Juni op de Wüz*nd in Sibe- karspel fietsend een paard geleid, en dat mag niet; het paard kon wel een misstap maken of op hol slaan en dan moet de leider wel mee op de flets. Dat is natuurlük buitengewoon ge- vaarlük, waarom de verordening in het leven Amsterdammers, die voor ons kantongerecht verschünen, lüken bü voorkeur wel visschers of wegrenners te zün. Andere Mokummers zün in deze contreien blükbaar weinig in overtre ding. Een tweetal ras-echte Amsterdammers, tevens visschers, waren wel zekere M. en B„ beidefi werkloos. Ze hadden echter geen enkele overtreding bü het visschen begaan; ze hadden onder Avenhorn op een stuk land geloopen, waarvoor een bordje „verboden toegang" prük- te. - De ware toedracht evan de zaak bleek wel amusant -te lün. Zondagmorgen in de vroegte wilden er steeds een zestal werklooze Amster dammers in de buurt van Ursem visschen en daar het traject w^wat lang was voor, één ruk, en daar ze tevens in het holst van den nacht uit moesten, deden ze den rit in twee etappes. Zaterdagsavonds: Amsterdam-»-Aveit- horn en Zondags in de vroegte: Avenhorn Ursem. Nu moesten xe natuurlük in Avenhorn over nachten en daartoe hadden ze een juffrouw aangeklampt, die zoo bereidwillig was, onder dak voor de zes fietsende visschers bü haar buurman aan te vragen, die' het dan steeds goed vond, ofschoon hü de heeren nog nooit „We sliepen in eeif groote loozz.... wat fün hoor," zei B. Drie jaar lang was dat goed gegaan, eiken Zaterdagnacht; steeds besprak de van tevoren plaats en de heeren vonden even eens altüd de zakken opgeschud; nooit was het hun verboden, en een bordje hadden ze nooit gezien. „Maar, toen kwamme er ’n paar andere lui; Jgar in jaar uit zorgt hat> Victoria-theater •er voor, dat gedurende de kermis de filmliefheb bers iets büzonders te genieten krijgen. Zoo wist de Directie thans beslag te leggen op de Metro Goldwyn Mayers' triomfllm: „Taran tella”. meT Jeanette MacDonald en Allan Jones Met de film „Tarantella" heeft de regisseur Robert I. Leonard een successtulf gevoegd bü de reeks van goede, vaak uitstekende films, welke’’hü roo in den loop der jaren heeft ge fabriceerd. Want inderdaad mag ..Tarantella” met eere genoemd worden. Het is een film, gebaseerd op historische gronden, te weten den Fransch-Spaanschen oorlog in den Napoleonti- sehen tüd. En het gaat er in deze film om," een beeld te geven van* het feit, dat een spionne .(Jeanette MacDonald als Nina Maria) voor een oorlogvoerend land meer, veel meer kan beteekenen dan de beste strateeg. Immers, Jeannette MacDonald is hier de gevierde co lors tuur-zangeres La Luciernaga en ze weet alle manschappen van hoog tot laag om haar vingers te winden. Nu wil echter het toeval. dat ze in aanraking komt met eefi I knappen charmeur, die zich aanvankelük voor doet als een reizend jeunier, doch die zich ont popt als een ^ransch officier, die in geheimen dienst is getreden. En doordat Nina Maria in Spaanschen ,4a.”t was kermis hé? en ik~ was effe mis,” splonnagedienst is, blüft een botsing on- danks de groote genegenheid, die zü voor el kaar hebben opgevat niet uit. Want ten tüde dat de strijd het felst ont brandt en de geliefden eikaars liefde bekend hebben, worden ze vanéén gerukt en staan ze bloot aan de verschrikkelijkste folteringen. Het is n.l. Nina Maria mislukt, haar opdracht te vervullen en dat bedroeft haar evenzeer als gescheurd te zü» van den geljaMe des harten. Het komt uiteraard nog allemaal netjes op zün pootjes terecht, dat laat aieiv aanzien en dat is ook niet het belangrijkste. De film als geheel, is fün van opzet., span nend van het begin tot het einde en valt voor al ook op door het sublieme spel van de groote actrice Jeanette MacDonald, die in deze film weer zingt, dat het een lust is. De ..Efcelserenade waarvan de melodieuze muziek reeds bekend is geworden via radio en gramophoon, brengt niet alleen de heele zaal in vervoering, maar wordt een hoogtepunt in de film, die werkelük alle andere creaties van Jeanette MacDonald overtreft. A. K arbeider uit Enkhuizen. leek op Het eerste gezicht niet voor een kleintje vervaard Bü nadere kennismaking bleek ook wel. dat hü er heel wat „aan kon”. Hij stond terecht om dat hü op 5 Juli, tüdens de Enkhuizer kermis, zóóveel op had gehad, dat hü onmogelük op zün eigen beenen had kunnen blüven staan. (18 jaar). Dancing in het Hoornsch Koffiehuis, Kert- pletn. Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. Dancing in JDe Witte Engel--, Groote Noord. c 8 en 10.10 uur Victoria-theater MacDonald en Allan Jones in (18 jaar). 2 en 4 uur Wilson-theater Matinée. c8 en 10 uur Wilson-theater Sonja Hennle in „Gelukkige Landing". Op het tooneel variété. zei het slachtoffer. „Ik had in vier maanden geen droppel meer gebrulkt." ,JEn daarvoor?” .Daarvoor.dat- was -t feest, dat de klei ne prinses geboren werd „Den derden keer", peinsde de kantonrechter, „dan bent u nu aan een boete toe. hé?” „Maar dat kan voor dezen keer toch zeker wel betaald worden, hé?” deed K. dan; „enne ik heb niet veel gehad; -t Is bepaald ver keerd 'vallen....” De ambtenaar verdiepte zich niet in het aan tal borrels, maar wel verwonderde hü zich er over, dat K. niet wil gaan zitten. De boete zal ongetwüfeld hoog zün, temeer daar hü voor den derden keer veroordeeld wordt. Doch verd. verzet zich met hand en tand te gen hechtenisstraf. En tenslotte komt dan de aap uit den mouw. „Dat komt, me zuster is ook niet erg lekker, hé!” ,Die wordt zeker boos op u?”vraagt de kan tonrechter dan doodonschuldig langs z'n neus weg. Doch K. wil zich hierover .niet uitlaten. Die krantenmenschen ook. die maar ^zitten te schrüven,tzal hü wet gedacht'hebben. Enfin, de ambtenaar vraagt toch drie da gen principale hechtenis, waarop verd. nog maals Vraagt, of het niet in een boete ver anderd kan worden. Veel heeft de kanton rechter hier niet op tegen. De straf van 8 of 8 dagen blükt nog mee te vallen ook. a tenaar verdachte aan. -- Nadat eertt met een ongeduldig gebaar de bril gezocht is en nadat ook het papier een grondig onderzoek heeft ondergaan, komt de Bennebroeker tot de ontdekking, dat het Jaar tal wel goed is, maar dat daar boven&an toch 59 staat. De felicitaties van den kantonrechter voor het nog niet verloren jaar zün van harte ge meend. maar daar heeft de veehouder niet veel aan. Liever zag hü de boete geschrapt. Maar nadat er een kleine formaliteit op het papiertje vervuld is, wordt hü veroordeeld tot een boete van 4.— of vier dagen schrift- lesen. Wel een tegenvaller.... Tk y aar aanleiding van het ook in ons blad opgenomen verslag van een conferentie x van verschillende gemeentebesturen, die belangen hebben bü het voortbestaan van de spoot-weglün Zaandam—HoornEnkhuizen, schrijft ons de heer Heil, stationschef te Hoorn, dat het hem van bedoelde gemeenten een daad van wijs beleid lükt, in dezen paraat te zün en te blüven. Ook al behoeft er volgens dat ver slag vooralsnog geen vrees te bestaan, dat het gerucht van opheffing binnen afzienbaren tüd Inderdaad werkelükheld zal worden. toch herinnert de heer Heil aan het gezegde: re- geeren is vooruitzien. Daarna vervolgt de Hoornsche statlons-chef „Hoewel we dus kunnen aannemen dat de lün voorloopig veilig is, mag men niet vergeten, dat voor het geboren worden van een gerucht toch steeds een aanleiding moet rijn. Wanneer we ons nu gaan afvragen, wat de aanleiding tot het bovenvermelde gerucht kan zün, dan is het antwoord daarop naar mün meening niet moei- lük. Immers leder, die belang stelt in het spoor wegvervoer, zal hebben opgemerkt, dat het ver voer Ondanks het prachtige zomerweertje was het Woensdag in het Kantongerecntsgebouwtje be paald druk te noemen. De vacantie-stemmlng zat er nog niet in, wat tevens wel bleek uit de aanwezigheid der vertrouwde figuren van kan tonrechter, ambtenaar en griffier. Ofschoon de eeizoensopruiming voor de winkels reeds ach ter den rug is en vele winkeliers al eens gaan denken aan den lappendag, verkeert het kan tongerecht nog in oprulmings-stadium. Met een flinke vaart werden ook dezen middag weer de diverse zaakjes afgehandeld. Allereerst verscheen de veldwachter Saai uit Oosthuizen voor den kantonrechter, die mopst getuigen in een aangehouden zaakje. Zekere 8 uit Amsterdam had bü de brug van Oosthui zen zoodanig links gereden, dat een wielrüder in de knel kwam %n om het veege lüf te red den den berm maar was ingefietst. Veertien dagen geleden had S„ geholpen door een vrachtrüder uit Oudendük, beweerd, dat hü onmogelük om half acht bü genoemde brug had kunnen zün, want dat hü toen nog bü éên klant in de Beemster zat. Belde heeren had; den in het geheel geen veldwachter gezien en betuigden hun volste onschuld aan het ge beurde. En bovendien, de bocht was zóó las tig, dat Je haar wel links moest nemen. De veldwachter kwam als büzonderheid nog vertellen, dat het een klein „Dee-kaa-weetje” was, waarop de ambtenaar 30.of 20 dagen vroeg. De kantonrechter nam genoegen met 10.of vüf dagen bruine boonen eten op ’s Rüks kosten dig ergens zün, en daarom was hü maar naast het paard gaan fietsen. gezien had. Nadat «de kantonrechter nog enkele vragen gesteld had, die alle even beleefd en welwil lend werden beantwoord, eischte de ambtenaar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10